WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Wie vist er mee VERSCHIJ NT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT VRIJDAG I I I I I Te weinig waardering voor ULO. Zilveren veiling Sint Maartensdijk en Omstreken in volle bloei. Veel misvattingen over waarde onderwijs. PLATTELAND NIET ACHTER OP GROTE STEDEN. Veilingterrein wordt met vierduizend vierkante meter uitgebreid. Op Tweede Pinksterdag zwiept de zeehengel in de Thoolse wateren. 16c jaargang No. 29 3 juni i960 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel, 01660-589 b.g.g. 531 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen DEN HAAG Het ulo neemt in het Nederlandse onderwijsbestel een zeer belang rijke en onmisbare plaats in. Ook al wordt dat in het algemeen door het publiek niet erkend. Het is besbst niet waar, dat het ulo- onderwijs slechts dient als toevlucht voor de leerlingen, die te groot voor het servet maar te klein voor het tafellaken zijn. M.a.w. voor hen, die na de lagere school nog een verder opleiding willen volgen maar niet over de capaciteiten voor HBS of Gym nasium beschikken. Evenmin mag men zeg gen, dat het ulo alleen reden van bestaan heeft op het platteland, „waar men aan het middelbaar onderwijs nog niet of nauwelijks toe is". Een grote vergissing, voortgekomen uit denigrerende gevoelens zowel jegens het ulo als jegens minder bevolkte streken van ons land. Over het ontstaan van de slechte naam, die het ulo geheel ten onrechte heeft ge kregen, kan men kort zijn. De oorzaak zal wel liggen in het feit, dat zowel het ont staan als de ontwikkeling is gegaan langs geheel onverwachte wegen. Het ulo is ge worden tot een op vele gebieden felle con current van de HBS, maar is ontstaan uit het lager onderwijs. Het schooltype is bo vendien na het nijverheidsonderwijs de meest omvangrijke tak van het dagonder wijs. Tijdens het in april te Bergen (NH) ge houden ulo-congres werd medegedeeld, dat het ulo in 1959 gevolgd werd door maar liefst 228.200 leerlingen. ONMISBAAR De laatste tijd zijn pogingen ondernomen om aan de kleinerende houding, die ten aanzien van het ulo-onderwijs wordt aange nomen, een eind te maken. Zo heeft het te Den Haag zetelende Kaski (Kath. Sociaal Kerkelijk Instituut) een rapport uitgebracht, dat gebaseerd is op een onderzoek van jaren. Met een van de samenstellers, drs. G. J. M. Sonnemans, hebben wij een gesprek gehad over de resultaten. Een van de belangrijkste conclusies is dat er geen enkele reden is om uit stands overwegingen op het ulo neer te zien. In tegendeel, de ulo-school wordt bezocht door leerlingen uit alle geledingen van ons volk. Een kwart van de leerlingen is afkomstig uit de gezinnen van zelfstandige midden standers, een ander kwart van de leerlingen zijn kinderen van de zgn. hoofdarbeiders, terwijl eenderde afkomstig is uit de agrari sche milieus en arbeidersgezinnen. Verrassend was de uitspraak van onder vraagde bedrijven over het ulo-onderwijs (het onderzoek strekte zich ook uit tot 16 grote en middelgrote firma's in een grote stad en 28 in de provincie). Men zegt de ulo-gediplomeerden hard nodig te hebben. Dit onderwijs blijkt onmisbaar voor het Ne derlandse bedrijfsleven. Het grootbedrijf waardeert het ulo vooral om de algemeen vormende basis, welke de leerlingen krijgen, maar stipt hier overigens bij aan, dat alle dagonderwijs (HBS, Gym nasium zowel als ulo) moet worden gezien als een basis, waarop een verdere ont wikkeling moet worden gebouwd. Men moet zich door cursussen en bijzondere (eventueel bedrijfs-) leerscholen, verder ontwikkelen. PLATTELAND GELIJK Een belangrijke misopvatting wordt door het Kaski uit de weg geruimd. Drs. Sonne mans deelde ons mee, dat het beslist niet de dommere kinderen zijn die de ulo-school bezoeken. Men treft daar zowel leerlingen aan die op de lagere school tot de besten behoorden als zij, die tot de normale midden moot, die goed mee kan, worden gerekend. Ruim eenderde van de ulo-leerlingen heeft blijkens de prestaties op de lagere school, heel goede capaciteiten, terwijl het overige tweederde gemiddlde (dus niet lage ca paciteiten heeft. Dit is een algemeenheid, die zowel geldt voor de steden als voor het platteland. Ook in de provincie wordt de intelligentie van de kinderen evengoed be nut als in de grote bevolkingscentra. Het is zeker niet zo, dat alleen de kinderen met de grootste capaciteiten in de provincie naar het ulo gaan en dat de anderen, met mindere gaven, van verder onderwijs afzien. Men is na het onderzoek tot de conclusie gekomen, dat het ulo op het platteland evenveel waard is als in de steden. Er be staat geen enkele reden om een onder scheid te maken. MOGELIJKHEDEN Naar aanleiding van het onderzoek bij de bedrijven kon worden vastgesteld, dat de af gestudeerde ulo-leerling zowel bij grote- als bij middelgrote bedrijven belangrijke functies kan vervullen. Functies, die soms gelijk, soms zelfs hoger liggen dan die van afge studeerden van het VHMO. In de meeste bedrijven hecht men meer waarde aan wat gepresteerd wordt dan aan de behaalde di ploma's. Voor een ontplooiing van de werk kracht kan het ulo een goede basis zijn. Wel heeft men in het grootbedrijf het na deel van een te geringe beroepsoriëntatie gevonden. De leerlingen weten soms te weinig van wat van hen verwacht wordt, hoe een bedrijf werkt en welke bijdrage zij aan het geheel kunnen leveren. PRACTISCH GEVOEL VOOR MIDDENSTAND In 't kleinbedrijf, waartoe ook de midden stand wordt gerekend, heeft men ten aanzien van het ulo andere wensen dan in het groot bedrijf. In de laatste tijd wordt vooral een algemene vorming op prijs gesteld, omdat in het bedrijf zelf voor een specialisatie wordt gezorgd. In middenstandskringen ver langt men echter vooral een practisch ge voel. Veelal zijn de functies in het midden- standsbedrijf zelfstandiger dan die in het grootbedrijf en wordt meer overgelaten aan eigen beslissingskracht. Treffend was nog, dat bij een onderzoek in een winkelbedrijf is gebleken, dat men voor de verkoop van duurzame gebruiks goederen en artikelen, die een groot deel van het huishoudbudget vragen (meubile ring, stoffering, duurzame goederen), ge bruik maakt van ulokrachten, daar deze meer genuanceerd hun voorlichting kunnen geven. (Nadruk verboden) Een bestuur dat vooruit weet te zien, personeel dat hart voor de zaak heeft, telers die weten wat samenwerking vermag en handelaren, wie het bekend is, dat ze „en massa" kunnen kopen, ziedaar de vier schakels welke de keten vormen voor een bloeiende veilingvereniging. Die keten bestaat voor wat de Veilingvereniging „St. Maartensdijk Omstreken" betreft en daarom ook werd het op woensdagavond gehouden zilverfeest door 580 genodigden bijgewoond, daarom ook kon iedere spreker vaststellen, dat het een heilzaam initiatief voor de gemeente is geweest, toen enkele inwoners 14 augustus 1934 tot oprichting besloten, daarom ook kon het een gezellige feestavond worden. ER WAS WERK VAN GEMAAKT Dit 25 jarig bestaan achtte het bestuur een voldoende grote mijlpaal om er aandacht aan te schenken. En daardoor kwam ook het personeel in beweging. Het vergt een niet gering organisatietalent om 580 personen enkele uren „bezig" te houden. Het kost heel wat uren, eer men die honderden -n een schone, gezellig versierde veilinghal bijeen heeft, men moet er als personeel meer dan zijn plicht voor doen om te zorgen, dat de organisatie verloopt zoals dit zilveren herdenken woensdagmiddag in de Smer- diekse veiling is verlopen. Het blijkt dat het bestuur en het personeel dit er graag voor over had. Hun dank was het aan de geno digden gebodene, hun loon de prettige in druk, die deze organisatie bij allen heeft achtergelaten, hun voldoening de gezellige sfeer die na het officiële gedeelte werd ge constateerd. Onder die 580 genodigden waren bijna alle leden met dames, de kopers, de besturen der zusterverenigingen, afvaardiging van de plaatselijke boerenleenbank, maar ook burgemeester en wethouders van Sint-Maar tensdijk, de erevoorzitter der veiling A. L. Hage en het erelid A. P. Geluk, de heer J. W. Huys, directeur van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen, de heer Dekker, voorzitter van de Ned. Bond van Verzendhandel in groenten en fruit, ir A. van Hennik, tuinbouwconsulent voor Zee land, A. J. Groenewege, kringvoorzitter der ZLM op Tholen en St. Filipsland, de heer Thoma van de Veiling-accountantsdienst en vele andere bij de veilingvereniging betrok kenen. NIET ALTIJD VAN EEN LEIEN DAKJE Na het welkomstwoord door voorzitter J. L. M. Geluk gaf deze een historisch over zicht van 25 jaar veilingwezen in Sint- Maartensdijk. Hij wees er daarbij op, hoe het eerste initiatief van de heer A. A. v. d. Hoek kwam, die als koper steeds naar Sint- Annaland moest, waar de telers ook hun produkten moesten brengen, die ze via deze veiling verkochten. Met de telers I. M. Hage, A. P. Geluk Jzn en A. L. Hage nam hij daarna het verdere initiatief tot oprich ting, wat op 14 augustus 1934 plaats vond, een bijeenkomst die door 53 personen werd bezocht, waarvan er al direct 43 voor op richting tekenden, terwijl de definitieve op richtingsakte met een aantal van 82 namen (leden) passeerde. Veertien dagen later was men opnieuw bijeen, toen zich reeds 170 landbouwers voor de veiling hadden ver klaard en besloten werd tot aanschaffing van een sorteermachine voor de som van 685 met een motor voor 50,28 September daaraanvolgend werden als veilingmeester benoemd de heer M. A. van Gorsel, die deze functie nog vervuld en de heer J. Bijl als administrateur, die later om gezondheids redenen bedankte. Bode werd de heer J. A. van den Hoek, een functionaris die deze taak ook na 25 jaar nog steeds in al zijn gele dingen vervult. Na het bedanken van de heer J. Bijl werd de heer C. Priem Wzn ad ministrateur, welke functie hij 12j^ jaar waarnam, evenals zijn opvolger de heer A. L. Kampman die de taak nu al 12J4 jaar heeft vervuld. Het bestuur bestond uit I. M. Hage, voorzitter, A. P. Geluk Jzn vice- voorziter, A. A. v. d. Hoek, secretaris en de leden A. L. Hage en C. Priem Wzn, welke laatste na de administratie op zich te heb ben genomen werd vervangen door dhr. I. Hage Jzn. Het eerste „veilinggebouw" was een oude schuur van dhr. J. van Damme aan de Oostvest. De voorkant daarvan was een hoedenwinkel, die op de Markt uitkwam. In oktober werd de 1ste veiling gehouden, waarbij de veilingmeester achter de „hoe den" toonbank stond en de kopers er voor. De omzet van het eerste jaar was 16.000 en de winst 186,Dat het personeel met terdaad aan de op- en uitbouw der veiling wenste mee te helpen werd duidelijk uit het feit, dat ze dat eerste jaar niet meer dan 1 van de omzet als loon kreeg, zodat vei lingmeester en administrateur de 160. nog met zijn tweeën moesten delen. In maart 1935 ontstond een brand aan de Oostvest, die met verschillende andere per celen ook de veilingschuur in vlammen deed opgaan. Financiële schade ontstond er niet door, want men was verzekerd. Opnieuw was het dhr. A. A ,v. d. Hoek die zijn vereniging op bijzondere wijze „uit de brand" hielp door een stenen pakhuis op de Westvest te bouwen en dat aan de vereni ging te verhuren. Er kwam een nieuwe sor teermachine en motor en in het seizoen kon weer met de uien veiling worden gestart, alsmede het daarop volgend voorjaar met de vroege aardappelen, waartoe 3000 kisten tegen 0.28J4 cent werden aangekocht. De omzet was toen reeds verdubbeld, terwijl toch pas in 1937 weer een nieuw lid kon worden ingeschreven. Van die tijd af is het echter in flinke stijging gegaan. In 1943-44, het jaar voor de evacuatie werd een omzet bereikt van 650.000, maar het bevrijdings jaar 1945-46 gaf geen hogere omzet te zien dan 75.000. Nochtans was daarmee weer een begin van herstel gekomen. De huis baas was genoodzaakt de huur van het ge bouw op te zeggen en opnieuw kwam men in een oude schuur aan de Oostvest terecht met alle nare gevolgen van dien. In 1949 was het zelfs onhoudbaar en de bouwplannen kregen een steeds vaster vorm, nadat groen aan de Westvest ongeschikt was verklaard door de adviseur van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen, waarbij men sedert 1941 was aangesloten. Men kwam nader toe het doel, toen grond van het Kroondomein in de Wouthoek, gepacht door S. C. van Gorsel en Wed. A. van Gorsel kon worden overgenomen in huur met een voor het oog voldoende opper vlakte. Toch zei ir ter Hofstede er van, dat het binnen 40 jaar te klein zou zijn en dit lijkt nu reeds enkele jaren na die tijd zo te wezen. Op 23 juli 1950 volgde aanbesteding van een nieuwe veiling, die aan de laagste in schrijver de firma Burgers-den Engelsman- van Dijke van Sint-Annaland voor de som van 38.550,— werd gegund. Architect was dhr. Bruijnooge uit Schoondijke. Ter finan ciering van die bouw was de provisie van 3 op 4% gebracht, terwijl voorts het CB het tekort bijpaste. Inmiddels waren er ook in het bestuur mutaties voorgekomen. De heer G. L. Wie laard nam de plaats in van A. v. d. Hoek ende heer A. L. Hage werd voorzitter als opvolger van I. M. Hage, terwijl de heer A. Mé Kloet Mzn ook zitting kreeg in he bestuur. In 1949 kwam dhr. Adr. Gaakeer Abrzn. die gelederen versterken, terwijl het huidige bestuur als volgt is samengesteld: J. L. M. Geluk, voorzitter, S. C. van Gorsel, vice voorzitter, A. M. Kloet, secr. G. L. Wielaard Azn, J. Kwaak en M. P. Geuze leden. Laatstgenoemde van Poortvliet, waar van ook velen bij de veiling Sint-Maartens dijk aansloten. Want met de omzetstijging vermeerderde ook het ledental tot 329 op dit moment. In 1950 werd de provisie van 4 °P 3Yi teruggebracht. In de laatste tien jaar alleen is voor een kwart miljoen ge ïnvesteerd door aanschaffing van een mo derne outillage, een kistenpark van 32.000 stuks, terwijl van genoemd bedrag maar f 75.000 meer openstaat. Ook financieel is deze veiling dus na vele wederwaardigheden dus zeer gezond. Terwijl de omzet na de ramp niet meer dan 265,000 bedroeg, was het in 1956-57 ge stegen tot 1.083.040,en sinds die tijd is het in stijgende lijn boven het miljoen ge bleven. Bovendien staat de reservepost ook al op 20.000,In kilo's loopt de omzet nu tussen de 7 en 10 miljoen. UITBREIDING Na 25 jaar staat deze veilingvereniging opnieuw voor een uitbreiding van haar ter rein. Door welwillende medewerking van een lid kan opnieuw 4000 m2 grond aan het terrein worden toegevoegd, waardoor het in totaal op 8000 m2 komt. Tenslotte staat voorzitter Geluk dan nog even stil bij de Herverkaveling, waarvan men aanvankelijk dacht, dat zich hierdoor een nieuwe ramp over Tholen zou voltrek ken, maar wat uiteindelijk toch wel een grote verbetering blijkt in te houden. Hij wenst de heer Beukman van de Herverkave ling c.s. veel wijsheid toe bij de uiteindelijke verdeling. Met het oog gericht op de Euro- markt, het Deltameer en de ontwikkeling van de tuinbouw in deze streek, meent spreker dat ook de komende periode de vei ling zijn bestaansrecht, wellicht meer dan ooit, zal rechtvaardigen. Hij herinnert er daarbij aan, hoe veilingmeester Van Gorsel iedere jaavrergadering opnieuw hamert op hechte samenwerking en kwaliteitsverbete- ring. Met een woord van dank voor alle medewering en de wens dat de Sint-Maar- tensdijkse veiling zal groeien en bloeien in belang van de streek en de leden ter plaatse in het bijzonder, sluit de heer Geluk zijn historisch overzicht. HULDIGING VAN VIER LEDEN In het midden van deze feestvergadering waren 4 jubilarissen. Allereerst de ere-voor- zitter dhr. A. L. Hage, die na een hartelijke felicitatie van de voorziter een elektrisch scheerapparaat kreeg aangeboden. Vervol gens het erelid de heer A. P. Geluk, die met een tafelaansteker werd verblijd. In de 3e plaats veilingmeester M. A. van Gorsel die bij de tijd zal blijven zoals hij in fi guurlijke zin voor de St.-Maartensdijkse vei ling steeds bij de tijd is geweest, door aan bieding van een fraai polshorloge en ten slotte een van de meest populaire veiling figuren in Sint-Maartensdijk, de bode en allround man J, v. d. Hoek, die zijn veel omvattende werkzaamheden 25 jaar met alle toewijding verrichtte, zodat men zelfs in de zaal te horen kreeg: „geen mens beter dan Ko". Deze jubilaris werd verblijd met een fraaie lamp. TALRIJKE FELICITATIES Een lange rij van sprekers kwamen ver volgens voor de microfoon hun gelukwensen aan bieden. In de eerste plaats was dat burgemeester D. C. Bouwense namens het gemeentebestuur. De burgemeester felici teerde daarbij de initiatiefnemers en aanwe zige jubilarissen en was er van overtuigd, dat een veiling als deze zo kan gedijen dat inzonderheid bij bestuur en personeel moet worden gezocht. Mr J. W. Huijts, directeur van het Cen traal Bureau voor Tuinbouwveilingen noem de het nog jonge veiling, hetgeen verklaar baar was door de specifieke produkten, welke hier worden geteeld. Hij hoopte dat met nog kracht en nog meer succes in de komende jaren geveild zou worden en bood een elektrische klok aan voor de sorteer- ruimte. Met een elektrische klok maar dan voor de afmijnzaal kwam ook de heer A. M. v. d. Hoek, hoofdbestuurslid van de Zeeuwse Vebena, die namens de handelaren sprak en zich daarbij speciaal tot veilingmeester van Gorsel, administra teur Kampman en bode van den Hoek wendde. Van Gorsel en Van den Hoek kre gen een sigarettendoos met aansteker, voor dhr. Kampman was er een sigaretten en sigarendoos inéén. De voorzitter van de Ned. Bond van Verzendhandel in Groenten en Fruit, dhr. Dekker had bewondering voor datgene wat in 25 jaar tot stand is gekomen. De kring voorzitter der ZLM op Tholen en St. Fi lipsland, de heer A. J. Groenewege zei dat deze landbouworganisatie trots was op het hier verrichte werk, wees op de tuinbouw- ontwikkeling en was er van overtuigd, dat met het aanvoeren van kwaliteitsprodukten, straks ook op de Euromarkt, de afzet ver zekerd zou blijven. Als direkteur van de plaatselijke Boerenleenbank sprak dhr. G. J. de Wilde die er op wees, dat het giraal verkeer een toenemende samenwerking tus sen Bank en Veiling tot stand had ge bracht. Oud-administrateur C. Priem bracht zijn felicitatie in dichtvorm. Ir. van Hennik, de tuinbouwconsulent meende dat het bestuur versterkt kon zijn door deze grote belangstelling. Hij was er van overtuigd, dat de eerstkomende 25 jaar op Tholen met zijn bijzondere vruchtbare grond, met zijn afzetmogelijkheden door de veilingen, met zijn mensen die weten wat werken is, de grond intensiever gebruikt zal worden, met name de tuinbouw zal worden uitgebreid. Binnen het jaar verwachtte hij de totstandkoming van een tuinbouwvak- school in deze streek. Namens de zuster- veilingen op Tholen sprak de voorzitter der oudste veiling, de heer J. C. de Rooij van Stavenisse. Voor wat de Smerdiekse veiling betreft, aldus deze spreker begint het leven niet bij veertig, maar zeker al bij dit 25 jarig bestaan. Door die veilingen werd een mooie ets aangeboden. Namens de veiling Stavenisse richtte deze spreker zich met DE REDAKTIE LEGT U IN DIT NUMMER VOOR Het ULO-onderwijs mag er zijn Bloeiende Smerdiekse veiling vierde zilverfeest. Wethouderswisseling in Oud-V os semeer Verbeteringen en uitbreidingen in de Smalstad voortgezet Scherpenisse doet eerste stap naar nieuw gemeentehuis Stavenisse kreeg een nieuwe hervormde predikant Kerngemeente met vestiging uit eigen streek Kijkdag op regionale werkplaats WHS werd kampioen Twee zeehengelconcoursen op Tweede Pinksterdag Een liefhebbend hart is de meest waarachtige wijsheid. EN PRETTIGE PINKSTERDAGEN TOEGEWENST. woorden van dank tot veilingmeester Van Gorsel voor de verleende hulp bij het her- aktiveren van de Stavenisse veiling en over handigde hem een briefopener. Woorden van dank kwamen er vervol gens van de ere-voorzitter de heer A. L. Hage, terwijl de heer M. A. van Gorsel de dank van het personeel vertolkte voor de vriendelijke woorden en cadeaux die „als een milde regen was neergedaald". Spreker richtte zich tot de erevoorzitter en de voor malige administatie, bode en het andere personeel en wees op de schakels, zoals bij de aanhef van dit verslag genoemd, die de veilingketen hecht en sterk maken. Een schriftelijke dankbetuiging van dhr. Verjaal met de toezegging van een nieuwe neonver lichting voor het kantoor en een korte feli citatie van mevrouw Lindhout, die het aan durfde daarin de dames te vertegenwoor digen besloot deze lange rij van sprekers. In zijn slotwoord dankte de voorzitter nog eens dhr. Kampman, die zich een niet luidruchtige, maar wel zeer toegewijde administrateur had betoond, waarna de pauze werd aangekon digd en het officiële gedeelte werd besloten. Daarna heerste een wat luchtiger tooi door de medewerking van een uitstekend optreden van Nico Schoolenberg in een één-mans-show en muzikale entourage door een orkest o.l.v. Piet Demmers. Een smakelijk lunchpaket, de daarbij gewenste koffie en verder nog enkele consumpties getuigden beslist niet van een karig ont haal op dit festijn, dat als een rustpauze in het nijvere veilingwezen kan sterken om de volgende periode met nieuwe lust en nauwe samenwerking in te gaan opdat de Smerdiekse veiling in verdere groei en bloei zal toenemen, ten bate van de leden, tot welvaart ook van de gehele gemeenschap. Ergens middenin het dorp Schermer in de Haarlemmermeer zat zaterdagavond een nog niet tot de middelbare leeftijd gekomen echtpaar knus aan de koffie. Het echtpaar Barendse. Barendse slurpte zijn koffie behaaglijk naar binnen. Mevrouw Barendse nipte er af en toe van als was het een fijn likeurtje. Beiden wierpen zo nu en dan een blik in een voor hen liggende krant. „Met Pinksteren ga ik vissen op Tholen", zei Barendse en voegde er gedetailleerd achter: „Op Strijen". „Met Pinksteren ga ik ook vissen op Tholen, zei mevrouw Barendse en haar man corrigerend voegde ze er duidelijkheids halve aan toe: „in St. Annaland". „Op Strijen", zei Barendse. „In St. Annaland", zei zijn echtgenote. „Strijen" Barendse. „St. Annaland" echtgenote. Gewoonlijk verliest de man zo'n duel. Maar nu had hij bewijzen. „Hier, kijk maar in de krant", zei Barendse. Inderdaad: zeehengel- concours op Tholen aan Strijenham. „Hier kijk maar in mijn krant, zei mevrouw Barendse. Inderdaad: zeerhengelconcours op Tholen in St. Annaland. GESCHEIDEN Iedere helft van het echtpaar Barendse in Schermer in de Haarlemmermer heft ge lijk. Maar omdat ze beiden van mening zijn, dat ze gelijk hebben, heeft Barendse zich voorgenomen naar Strijenham te gaan. Vis- concours of niet. Het staat in de krant. En mevrouw Barendse is er voor geen geld van de wereld af te brengen, dat ze niet aan de Sint-Annalandse zeedijk zal gaan vissen. Visconcours of niet. Maar Tholen laat geen van beiden in de steek. Wanneer ze op 2e Pinksterdag aan de thoolse brug komen zal Barendse triomfan telijk wijzen op het bordje dat de richting naar het zeehengelconcours Strijenham aan wijst. Glimlachend zal hij zijn vrouw toe knikken, omdat hij uiteindelijk gelijk kreeg. Bij dat toeknikken zal zijn glimlach wat verschrompelen, want zijn vrouw glimlacht even triomfantelijk en wijst op een tweede bordje: visconcours Sint-Annaland. Resoluut trapt Barendse z'n brommer aan en tuft weg in de richting Strijenham. Even resoluut trapt mevrouw Barendse haar brommer aan en tuft in de richting Sint-Annaland. Beiden laten zich inschrijven voor het zee hengelconcours, zij het de een aan Strijen ham en de ander in Sint-Annaland. En wanneer de hengel wordt uitgegooid is er nog maar één gedachte bij Barendse: zijn vrouw de loef afsteken met een pracht van een vangst en een pracht van een prijs. En bij mevrouw Barendse is er maar één sportieve vissersgedachte meer overgebleven, zodra de zeehengel in de Krabbenkreek zwaait: een grotere vangst dan haar man en een nog mooiere prijs. Tholen zorgde er voor, dat zowel de heer als mevrouw Barendse hun sportieve eenheidsgedachte, zij het door enkele kilo meters van elkaar gescheiden kunnen bot vieren. En met Tholen bedoelen we dan het eiland Tholen. Het is bij het vijfde internationale zee hengelconcours op Tholen zover gekomen, dat er twee concoursen zijn. De ene in Strijenham, de andere in Sint-Annaland. Is er een zodanige deelname dat het niet meer mogelijk is dat in één organisatie onder te brengen Wat een voortuitgang heeft dat thoolse hengelconcours geboekt. En daarom te meer roepen we de Baren- dsen uit Schermer en alle andere deelnemers aan de concoursen op tweede Pinksteren een hartelijk, eensgezind welkom toe. En wensen we hen een reuze vangst. Zo'n vangst, dat ze volgend jaar in gezondheid weer naar Tholen te komen, maar dan vanaf de Thoolse brug samen in dezelfde richting brommen. Waarheen Doet er niet toe. Maar naast elkaar de hengel uitgooien. En gezamenlijk de broodjes opeten. Samen ook de prijs mee naar huis nemen. Voor dit keer dan: veel succes mevrouw Barendse in Sint-Annaland en veel succes meneer Barendse in Strijenham.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 1