Piet van Tilburg ^Tërhorst Clmntage Plaatselijk nieuws Sporthoekje Tachtigjarige jachtopzichter H. Speijer te Poortvliet kreeg zilveren eremedaille. 16e JAARGANG No. 28 EENDRACHTBODE - TWEEDE BLAD 27 MEI 1960 Verolme bouwt reuzedokken JAN ELïCH VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN SWAGGERS - BLAZERS - MANTELS II slaagt bij STAVENISSE ST. ANNALAND (Het verleden van HANNEKE SCHONEVELD) Aan dat gemartel met brandend maagzuur Rennies nemen. ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE ST. FILIPSLAND Voor de heer H. Speijer en zijn familie was het vorige week vrijdag, 20 mei 1960 een bijzondere dag. Een bijzondere dag van wege het feit, dat jachtopzichter Speijer zijn 80ste geboortedag vierde, op zichzelf al een reden tot dankbaarheid, maar wat zonder meer in het algemeen toch niet buiten de fa miliekring omgaat. Maar daar kwam in dit geval meer bij. Op deze dag viel jacht opzichter Speijer ook een Koninklijke on derscheiding ten deel, namelijk de ereme daille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, bij bevordering verleend, nadat hem 5 jaar geleden de bronzen me daille was toegekend. Er was nog méér. Zelfs nog op zijn 80ste verjaardag werd deze vitale inwoner van Poortvliet opnieuw beëdigd door de districts commandant van de rijkspolitie tot onbezol digd ambtenaar bij deze rijksdienst. Dit alles was voldoende om er een feestelijke bijeen komst van te maken, bijgewoond door de familie Speijer, burgemeester en wethouders, de vroegere jachtheer jhr. J. van Vreden- burch, de districtscommandant der rijkspo litie te Middelburg, groepscommandant ad judant Griep uit Tholen, notaris Deckers, personeel van de rijkspolitie ter plaatse, collega's jachtopzichters uit het eiland, ver tegenwoordigers van de Koninklijke en Thoolse jagersvereniging, vele jachtvrienden en kennissen. Terecht wees burgemeester W. J. van Doorn er in een toespraak op, dat het wel tot de uitzonderingen behoort, wanneer ie mand op zijn 80ste verjaardag nog bekwaam en geschikt geacht wordt om als jachtop zichter in functie te zijn. Uitzonderlijk ook, dat dhr. Speijer vandaag het feit herdenkt, dat hij meer dan 50 jaar in hetzelfde jacht terrein werkzaam is. Een unicum De bur gemeester gaf vervolgens een overzicht van de loopbaan van de jubilaris, waarbij hij het een groot voorrecht achtte, dat ook de vroe gere jachtheer Jhr. J. van Vredenburch uit Kapellen deze bijeenkomst nog kon bij wonen. Spreker wees op de verschillende facetten van het jachtopzienerswerk en prees de grote verdiensten van Speijer, die al die jaren zoveel voor het belang en de instand houding van de jacht heeft gedaan. Daar voor is nodig karakter en beschaving, aldus de burgemeester, zeker om in al die jaren ook de goede verhoudingen met de bevol king te behouden. Men timmert immers aan de weg en staat dan vaak bloot aan allerlei kritiek. Vergeten wordt vaak, dat slechts een opdracht wordt uitgevoerd, dat degene, welke die taak op zich nam zijn plicht heeft te doen. Gelukkig mag geconstateerd worden, dat die goede verhouding in Poort vliet steeds bewaard bleef en dat is ook van groot belang voor de jacht zelf. Persoonlijk wenste de burgemeester dhr. Speijer ook hartelijk dank te zeggen voor al wat hij in zijn werk deed. Hierna speldde de burgemeester de Ko ninklijke Onderscheiding op de borst van de heer Speijer, die daarmee de tweede onderscheiding nu bij bevordering had verworven. Jhr. J. van Vredenburch gewaagde daarna van de vele verdiensten van zijn vroegere functionaris. Naast de goede plichtsbetrach ting was de heer Speijer bovendien iemand met wie het prettig was om te gaan. Spreker achtte het gelukldg dat de jacht in stand gehouden was, waaraan hij ook zovele goede en aangename herinneringen had. De districtscommandant der Rijkspolitie, verklaarde deze beëdiging met genoegen te hebben gedaan. De naam Speijer heeft in de politiewereld een goede klank. NOG EVEN AFWACHTEN Op het klei-achtige terrein van WHS waren de buien net even te zwaar geweest zaterdagmorgen om er ook maar een enigs zins bespeelbaar veld van te maken. De kampioenswedstrijd tegen Velocitas KMA werd dus afgelast en zal nu a.s. zaterdag om 4 uur worden gespeeld. Nog altijd me nen we dus, hoe raar een voetbal ook kan rollen, dat de thuisclub de beste papieren bezit en zich dus tot het kampioenschap kan opwerken. Daartoe is een gelijkspel tegen Velocitas reeds voldoende. Nu gaat het er in deze afdeling toch ook op lijken om er een streep onder te kunnen zetten. Good Luck 3 speelde namelijk zijn In het Botlekgebied bouwt Verolme twee nieuwe gegraven dokken. Eén voor schepen tot 50.000 ton en één voor schepen tot 90.000 ton. Hier zullen dus t.z.t. de grootste schepen van de wereld kunnen dokken en uiteraard voor dit dokken dókken. De eerste paal werd geslagen en op de bodem van de put zei de Heer Verolme: dit is de eerste keer dat ik in de put zit maar ik ben er zo weer uit I VAN DER VELDEN is onuitputtelijk als het gaat om COSTUUMS en het staat als een paal boven water dat U na het kopen van een REGENJAS bij KEES VAN DE VELDEN, Wouwsestraat 36, Bergen op Zoom, nooit in de put zult zitten want U zult enthousiast zijn na elke koop. Ook wethouder J. J. v, d. Slikke ver heugde zich over de zojuist verleende Ko ninklijke onderscheiding. De oudste zoon van dhr. Speijer was zeer erkentelijk met de familie aanwezig te kunnen zijn, waarna nog het woord werd gevoerd door de heren Fokker namens de Kon. Ned. Jagersver., door dhr. Friderichs namens de Thoolse ja gersver., de heren De Schutter, M. J. Buijs, Adjundant Griep, Deurloo en Quist. Tenslotte sprak wehouder G. K. Krijger, wijzend op het steeds tactvolle optreden van Speijer als onbezoldigd politieambtenaar. Hij vond het als burgerlijke autoriteit prettig op deze dag aanwezig te mogen zijn. Vele geschenken vielen de jarige ten deel, waaronder verscheidene nuttige gebruiks voorwerpen. De heer Speijer zei dankbaar en verrast te zijn voor de hem ten deel gevallen hul diging, terwijl hij. niet meer dan zijn plicht deed, zij het dan, dat dit werk met liefde door hem is gedaan. Hij was onder de in druk voor de wijze van deze ontvangst en hoogst dankbaar voor de ontvangen Ko ninklijke onderscheiding. Men was vervol gens nog enige tijd gezellig bijeen. Ook langs deze weg mogen we de tachtig jarige Poortvlietse jachtopzichter Speijer nog feliciteren met de aan hem verleende Konin klijke onderscheiding, feliciteren tevens met zijn vitaliteit na de leeftijd der zeer sterken reeds te hebben bereikt en tenslotte geluk wensen met zijn hernieuwde beëdiging als onbezoldigd politieambtenaar. De 80 jarige jachtop ziener H. Speyer te Poortvliet nu ook de zilveren eremedaille. Moderne heren- en jongenskleding ook in de betere klasse Bergen op Zoom - Fortuinstraat 25 sturka kolberts century kostuums shelter regenjassen laatste wedstrijd en bezorgde daarbij HNC 2 zijn zoveelste nederlaag: 2-0. SSC 2 wist ook zonder moeite baas te blijven boven Smerdiek 2 en won met 5-0. Voor de eindstand moeten we wachten tot na Hemelvaartsdag, dan speelt namelijk Ve locitas KMA tegen WN 2, de laatste wed strijd in deze ronde. Dan pas kan over de na-competitie tussen nummer 2, 3 en 4 op deze ranglijst worden beslist. Voor promotie naar de tweede klas speel de DEB tegen Chrislandia 2 en verloor met 1-4. Op Hemelvaartsdag speelt Chrislandia 2 de laatste wedstrijd in deze nacompetitie te gen Roda. Bij winst kan Chrislandia naar de 2e klasse A promoveren, zoals Dintel- oord 2 als kampioen naar die klasse is over gegaan. Bosstraat hoek Lindebaan - teL 5467 BERGEN OP ZOOM IN TERN A T ION AAL Terwijl WHS het vorig jaar met Pinkste ren zonder voetbal moest doen, is er nu een vrij bezet programma in het verschiet. En dan nog wel internationale wedstrijden. Za terdag voor Pinksteren om half vijf komt er namelijk een sterk Engels elftal uit Hitchin tegen WHS 1 spelen. Het is voor de eerste maal, dat een engelse ploeg in het kader van de jaarlijkse uitwisseling het eiland Tholen bezoekt. Dit Engels elftal zal weliswaar voor WHS te sterk blijken te zijn, maar dat doet er weinig toe. Het gaat hierbij echt meer om het spel dan om de knikkers. In de Engelse ploeg staan zelfs twee amateur-in ternationals, wat de aantrekkelijkheid niet weinig verhoogd. Dat wordt dus op zaterdag voor Pinksteren. Dezelfde avond gaat het Engels elftal nog terug naar Oostende. Op 2e Pinksterdag wordt er om 3 uur een wedstrijd te Sint-Annaland gespeeld tegen het Duitse jeudgelftal uit Nordhorn. In zo verre dan een jeugdelftal, dat het 18, 19 en 20 jarige spelers zijn, die dit elftal zul len vormen .Die wedstrijd zal om 3 uur wórden gespeeld na het internationale hen- gelconcours en voor de prijsuitreiking. Met de beslissingswedstrijd voor het kampioen schap van a.s. zaterdag er bij, heeft WHS een druk programma voor de boeg. 80.250,J. W. Verdooren te Papen- drecht voor 78.200, De gewijzigde begroting bedroeg f 80.200. Laagste inschrijver is de firma Moerland alhier aan wie het werk na goedkeuring door gedeputeerde staten zal worden ge gund. Het rioolgemaal wordt gebouwd op de gedempte watergang bij dhr. J. J. van Luijk aan de Hoenderweg. Er komt meer in dan boven de grond, terwijl een pers leiding loopt door de Javadljk zo naar de zeedijk buitengaats. Een urgent werk zal hiermee worden uitgevoerd, waardoor het mogelijk wordt de al vaak half verstopte riolering straks geheel te zuiveren. RUNDVEEKEURING Vrijdag jl. werd op het terrein van dhr. W. Fase aan de A-weg te Poortvliet een rundveekeuring gehouden, waarvan de uit slag luidt lste kalfskoeien 1. Juliana 4, M. den Engelsman, la prijs. 2. Marjitsche 51, idem, lb prijs. 3. Anna 7, idem, lc prijs. 4. Emma, idem, 2b prijs. 5. Trien 23, H. v. d. Jagt en Zn., 2c prijs. 6. Lena, M. Anthonlsse, 2c prijs. 7. Miena 54, M. den Engelsman, 2d prijs. 8. Setske, M. Anthonisse, 2g prijs. 9. Erna, idem, 3a prijs. 10. Sotje, idem, 3b prijs. 11. Ida, J. M. v. d. Klooster, 3c prijs. 12. Matzen, M. Anthonisse, 3d prijs. 13. Minke 53, P. Heyboer en Zn., 3f prijs. 14. Marijke, J. P. Kloet, 3h prijs. 15. Ernie, G. Dorst, 3j prijs. 2de kalfskoeien 1. Trijntje, J. L. Fase, la prijs. 2. Marie, J. P. Kloet, lc prijs. "3. Janna 12, H. v. d. Jagt en Zn., ld prijs. 4. Geertjes Lucie, M. Anthonisse, le prijs. 5. Rintje, J. L. Fase, lf prijs. 6. Trijntje, P. Heyboer en Zn., 2a prijs. 7. Aaltje 36, idem, 2b prijs. 8. Jet, G. Dorst, 2c prijs. 9. Mina, J. M. v. d. Klooster, 2d prijs. 10. Jikke 9, J. P. Kloet, 3b prijs. 11. Nellie, A. P. Geluk, 3c prijs. 3de kalfskoeien 1. Emma 2, A. P. Geluk, lb prijs. 2. Coba, C. P. Hage, lc prijs. 3. Irene, idem, ld prijs. 4. Beatrix, idem, 2c prijs. 5. Dora, M. Anthonisse, 2d prijs. 4de kalfskoeien 1. Mina, J. L. Fase, la prijs. 2. Zwartje, G. Dorst, lb prijs. 3. Geertje, P. Heyboer en Zn. lc prijs. 4. Roos, J. L. Fase, 2c prijs. 5. Martha, M. Anthonisse, 2e prijs. Oudere koeien 1. Marjetta, M. Anthonisse, la prijs. 2. Nellie, H. v. d. Jagt en Zn., lb prijs. 3. Jikke, J. P. Kloet, lc prijs. 4. Matzen, J. L. Fase, 2a prijs. 5. Lena 2, J. M. v. d. Klooster, 2b prijs. 6. Gretha, idem, 2c prijs. Stieren 1. Frans, J. P. Kloet, lste prijs. 2. Hoit 43, W. A. Boogaard, lste prijs, 3. Scout van Zonnestein, M. Anthonisse lste prijs 4. Piet, G. Dorst, 2de prijs. 5. Rosiant van Hollaire, Gebr. van Engelen, 2de prijs 3. Marie 8, Eig.: Gebr. Noom, 1 C prijs. 4. Nelly, Eig.: A. C. Gaakeer, 2 A prijs. 5. Elsje, Eig.: M. A. Stouten, 2 B prijs. 6. Willempje, Eig.: A. J. Hage, 2 C prijs. 7. Sonja I, Eig.: idem, 2 D prijs. 8. Sonja II, Eig.: idem, 3 A prijs. 9. Tina, Eig.: idem, 3 B prijs. 2de kalfskoeien 1. Bertha 106, Eig.: Anth. Klippel en Zn. 1 A prijs. 2. Janna, Eig.: A. J. Hage, 1 B prijs. 3. Klaasje, Eig.: A. J. Hage, 1 C prijs. 4. Willy, Eig.: P. J. Stoutjesdijk 2 A prijs. 5. Cora 8, Eig.: Gebr. Noom, 2 B prijs. 6. Betsie, Eig. A. C. Gaakeer, 2 C prijs. 7. Bontje 8, Eig.: A. J. Hage, 3 A prijs. 3e kalfskoeien 1. Marja v. d. Rondeputte, Eig.: Anth. Klippel en Zn, 1 A prijs. 4e kalfskoeien 1. Gerrie 22, Eig.: Anth. Klippel en Zn, 1 A prijs (lauwertak). rastering, dat de dierenarts die ontboden werd, adviseerde het dier af te maken. EEN DAGJE UIT Ook uit deze gemeente werd een dag reisje gemaakt door de familieleden van de arbeiders die werkzaam zijn bij de Stuwa doors Mij. „Proguss" te Rotterdam. Hoewel de dames 's morgens in de bus stapten met een flinke regenbui, viel het weer toch veel mee. In de cantine aangekomen werden allen hartelijk welkom geheten door de directie van het bedrijf, die er voor gezorgd had dat de koffie al klaar stond. Na de koffie volgde de rondgang op de haven, waarna het tijd werd voor het middagmaal. Daarna werd een rondvaart gemaakt door de Rotterdamse havens, en een bezoek gebracht aan de havenvakschool aan de Waalhaven. Ook het winkelen werd deze dag niet vergeten, zodat men alles bij elkaar terug kan zien op een geslaagde dag. Kremerstraat IJ' Bergen op Zoom RIOOLGEMAAL AANBESTEED Vrijdag jl. vond op het gemeentehuis alhier de aanbesteding plaats van het riool gemaal exclusief het mechanische gedeelte. Ingeschreven werd door de Gebr. J. en M. Moerland Zn te Sint-Annaland voor 77.900,J. A. van Housselt te Bergen op Zoom voor 78.450,P. de Raadt te St.-Filipsland voor 81.250,J. K. den Ouden te Biervliet voor 81.700,Gebr. van den Bergh te Bergen op Zoom voor 25 door JOKE DE VALK EEN OUDE KENNIS TERUG Het aapje Bobo achtte de temperaturen weer voldoende hoog om na zijn winter verblijf in Vlissingen terug te keren naar het dierenpark in onze gemeente. Hij was spoedig weer goede maatjes met oud en jong. KOLLEKTE De voor de Kinderbescherming gehouden kollekte heeft 35,75 opgebracht. GESLAAGD In het gemeentelijk ziekenhuis aan de Bergweg te Rotterdam slaagde voor het diploma ziekenverpleging A onze dorpsge- note mej. J. H. van den Berg Md. 2. Trijntje II, Eig.: P. Stoutjesdijk, 1 B prijs (medaille). 3. Willempje II, Eig.: C. L. Geluk, 1 C prijs 4. Teatske, Eig.: M. A. Stouten, 1 D prijs. 5. Jet, Eig.: A. J. Hage, 2 A prijs. Oudere koeien 1. Rika, Eig.: C. L. Geluk, 1 A prijs. 2. Emma, Eig. A. J. Hage, 1 B prijs. Oudere vaarzen No. 1. Janny van C. C. Geluk. No. 2. Bep van C. Dorst en Zn. Jongere vaarzen No. 1. Adèle van Veldzicht van C. L. Geluk. No. 2. Marja v. d. Rondeputte II van Anth. Klippel en Zn. No. 3. Betsie van Anth. Klippel en Zn. No. 4. Marijke, van C. Dorst en Zn. WEDVLUCHT NOYON van de P.D.V. „De Reisduif", Scherpenisse. afst. 233 km. le duif 16-29-15, laatste 19-48- 24. Prijzen niet verdiend zeer zware vlucht. B. Suurland, Scherp. 1; J. Geuze, Scherp. 2 6 7 9 11; J .v. d. Hoek, St, M'dljk 3; C. v. d. Have, Scherp. 4 5 8; K, Lisse- veld 10; G. Larooy, Scherp. 12. FESTIVAL STEENBERGEN De muziekverenigingen van St. Annaland- Oud-Vossemeer en Scherpenisse nemen za terdag a.s. deel aan het muziekfestival in Steenbergen ter gelegenheid van het 115 jaar bestaan van haar muziekvereniging „Vol harding". Het feit wordt vrijdagavond ge opend door een concert door de jubilerende vereniging. moet U een einde maken. En er vandaag mee beginnen. Dan nooit meer zorg en pijnen door overtollig maag zuur. U blust die brand prompt met één of twee Rennies. Makkelijk in te nemen en nog smakelijk ook. Uw apotheker of drogist ver koopt Rennies. En véél. PREMIEKEURING RUNDVEE Vrijdag 20 mei jl. werd een rundveekeu ring gehouden. Aanwezig 30 stuks vrouwe lijk vee en 2 stieren. Jury: M. Kleinepier en Js. Vos uit Walcheren. Toelichting dhr. Lantinga uit Goes. Stieren 1. Charles, Eig.: A. C. Gaakeer, 2e prijs. 2. Gerries Waldo, Eig.: C. L. Geluk, 2e pr. lste kalfskoeien 1. Maartje 39, Eig.: Anth. Klippel en Zn., 1 A prijs. 2. Willie, Eig.: M. A. Stouten, 1 B prijs. UITREIKING VERKEERSDIPLOMA's Na het schriftelijke gedeelte van het schoolverkeersexamen op 6 maart en het praktisch gedeelte op 28 maart had dinsdag morgen op de raadzaal de uitreiking van de diploma's plaats. Naast burgemeester Bou- wense en de hoofden der lagere en bijzon dere school waren namens de afd. V.V.V. hierbij eveneens aanwezig het plaatselijk politiepersoneel. Van de openbare school slaagden 24 leer lingen, terwijl van de bijzondere school alle vijftien deelnemende leerlingen het examen met goed gevolg aflegden. Bij de uitreiking hield burgemeester Bou- wense een korte toespraak, waarin hij de leerlingen aanspoorde het geleerde nu ook in de praktijk toe te passen, daar alleen dan het diploma zin heeft. Zoals gebruikelijk kregen de leerlingen een kleine versnapering. COLLECTE De collecte van het Leger des Heils, die een dezer dagen in onze gemeente werd gehouden, bracht 89.94 op. VERKEERSONGEVAL Maandagavond had op de Molendijk nabij het voormalig poldergemaal een botsing plaats tussen een trekker met oplegger van de groenvoerdorgerij te Scherpenisse en een melkauto van de Coöp. melkfabriek te Wouw. Beide vrachtwagens, die elkaar op dit smalle straatgedeelte wilden passeren, kwamen nog juist met elkaar in botsing, waarbij de voertuigen lichte schade oplie pen. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt. BEVOLKINGSONDERZOEK EN VOLKSTELLING Op donderdag 9 en vrijdag 10 juni heeft in onze gemeente weer een bevolkingsonder zoek op t.b.c. plaats. Alle personen boven 15 jaar zullen worden uitgenodigd aan dit onderzoek deel te nemen, waartoe zij reeds dezer dagen gelegenheid kregen, door zich bij de huisbezoeken op te geven. Het onderzoek zal plaats vinden in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school. Verder wordt van 30 mei tot en met 2 juni evenals overal elders in het land de dertiende volkstelling gehouden. De eerste twee dagen zullen hiertoe de nodige formu lieren door de tellers worden uitgereikt, waarna deze op de twee daaraanvolgende dagen weer zullen worden opgehaald. Ieder een is verplicht mede te helpen deze telling zo goed mogelijk te doen slagen. GEEN PRETTIGE ONTDEKKING Het paard van de heer J. v. d. J. had zich in de weide zodanig bezeerd aan de af LEDENVERGADERING GROENE KRUIS In de bovenzaal van hotel „De Druiven tros" kwam de afdeling St. Filipsland van het Groene Kruis in ledenvergadering bijeen onder leiding van de heer L. J. de Jonge, burgemeester van St. Filipsland. De voor zitter vond het spijtig dat blijkens de geringe vergaderopkomst zo weinig belangstelling bestaat voor het Groene Kruiswerk en voor het vele wat daaraan inzonderheid door sekretaris en penningmeester wordt gedaan. Uit het jaarverslag van de sekretaris bleek dat de vereniging 591 leden telt en dat tevens de Koninklijke goedkeuring was ontvangen van de gewijzigde statuten, waar in wordt vermeld dat het bestuur wordt uitgebreid met twee tot zeven leden. Het financieel verslag liet een batig saldo zien van 447,17. De totale waarde van de bezittingen bedraag 75.624,34. Uit het zuigelingen verslag van dr. Men ger bleek dat er 47 zittingen werden gehou den met 287 consulten en voor kleuterzorg 24 zittingen met 188 consulten. Ook werd in 1959 begonnen met een moeder- en vader- cursus, waarvan voor de eerste meer belang stelling bestond dan voor de laatste. Dank zij de unieke samenwerking van Groene Kruis, rijk, gemeente en artsen mag de polio- bestrijding een succes genoemd worden. Als leden van de financiële commissie werden benoemd de heren: P. Bolier, L. Quist Azn. en L. Abrahamse, en voor de notulencommissie de heren: M. Steijn, P. van 't Hoog en M. Nelisse Jr. De begroting 1960 bedroeg in ontvangst en uitgaaf 11.498, De heer A. W. Beurkens werd bij ak- klamatie herkozen als bestuurslid. Als twee nieuwe bestuursleden werden gekozen: Mevr. Wisse-Kleppe en de heer C. H. A. Stols. Betreffende de vraag van de heer Chr. Wisse over de heersende geelzucht deelde dr. Menger mede dat dit inderdaad een periodiek verschijnsel is. Negen jaar gele den is het in deze gemeente ook geconsta teerd. Het is in de Anna Jacobapolder be gonnen en daar zijn ook de meeste patiënten. Ook in andere gemeenten wordt geelzucht geconstateerd. Ze is besmettelijk. Behalve het voorgeschreven dieet is dit alleen te be strijden door verminderde kontakten. Na de pauze werd een speciale Groene Kruisfilm vertoond. WEDVLUCHT Uitslag van de gehouden wedvlucht Noyon van de P.V. „De Reisduif" te St. Filipsland. In concours waren 79 duiven. De snelheid van de le duif was 1126.30 m/m en van de laatste 677.52 m/m. A. Verwijs 1 10 14 en 15; C. Verwijs 2 4 6 7 13 19 en 26; G. Hooglander 3 5 21 en 24; J. C. Verwijs 8 en 9; Gebr. Fon- teijne 11 17 en 25; A. Faasse 12 16 18 en 22; W. van Dommelen 20; M. Geuze 23 en 27. „Ik zal uw geheugen opfrissen, meneer," viel het meisje hem in de rede. „Ik heb het nooit vergeten, ziet u U hebt toen gezegd; Juffrouw Schoneveld, ik heb hier een druk kantoor en ik behandel, als advokaat en procureur, dikwijls zeer discrete gevallen. Ik moet daar om vertrouwd personeel hebben. Diploma's zijn natuur lijk een eerste vereiste, vervolgens getuigschriften. Maar die hebt u niet. Wat weet ik van u Wie bent u Ja, dat zei u toen. Weet u het nu nog Hij lachte. Voor de eerste keer na zijn aanzoek. „Dat kan wel, dat ik zoiets gezegd heb. Maar het hindert niet. Ik weet nu wel, wie u bent, namelijk de vrouw, die ik voor mezelf wens." „Ho, meneer, ik ben er nog niet. Nu draai ik de rollen om. U vraagt mij ten huwelijk. En daarop is mijn weervraag: Wat weet u van me Ik bedoel: wat weet u van mijn leven, vóór ik bij u kwam werken?" „U bent een wees, nietwaar? En u woont bij anderen in. Wel, ik ken u nu ongeveer vijftien, zestien maanden. Dat is voor mij voldoende om te weten dat ik een hoofd prijs trek, als ik u naar het altaar zal mogen geleiden. Vandaar, dat ik het waag u ten huwelijk te vragen." Hanneke schudde energiek het hoofd. „Meneer, laten we elkaar niet voor de gek houden. In een huwelijk moet wederzijdse liefde zijn. U houdt van me en ik voel me natuurlijk zeer vereerd. Ik kan het me helemaal nog niet realiseren, dat mijn patroon me ten huwelijk vraagt. Maar er kan niets van komen, meneer, want ik houd niet van u „O, dat is een kwestie van tijd. U zult me leren liefhebben „Kóm, meneer Dubois, nu gooit u al uw theorieën ten aanzien van het huwelijk overboord. Hoe vaak heb ik u niet betreffende echtscheidingszaken horen zeggen, dat liefde, wederzijdse liefde een eerste en besliste voor waarde is voor een gelukkig, duurzaam huwelijk?" „Er zijn uitzonderingen, die de regel bevestigen, juffrouw Schoneveld." Opnieuw schudde Hanneke haar hoofd. „Meneer het spijt me ontzettend, dat dit alles is voorgevallen. Ik... ik vind het ontzettend jammer en vervelend, dat ik om vakantie gevraagd heb. Dit is een ellendige week ge worden en als ik rustig op kantoor was gebleven, zou er waarschijnlijk niets gebeurd zijn „Juffrouw Schoneveld, vroeg of laat zouden mijn ogen toch zijn opengegaan. Kan ik het helpen, dat ik van u ben gaan houden „Maar ik heb helemaal nog geen zin om te trouwen „O, dat hoeft ook niet op stel en sprong te gebeuren. Om te beginnen moet er op kantoor een opvolgster voor u komen en die zult u natuurlijk moeten inwerken. Er is niets op tegen, dat we ons huwelijk uitstellen tot bijvoorbeeld volgend voorjaar, hoewel „Meneer, laten we er aljeblieft over ophouden. Ik denk er niet aan om te trouwen. Werkelijk niet. Ik ben zeer vereerd met uw aanzoek, dat spreekt vanzelf. Maar... nee... ik kan het werkelijk niet." „Juffrouw Schoneveld, ik vraag niet vandaag een be slissing. U weet nu, hoe mijn gevoelens zijn. Ik heb be sloten om vandaag nog terug te keren naar de stad. Denkt u eens kalm over mijn aanzoek na. Ik weet drom mels goed, dat ik een konkurrent heb... nee, u hoeft me niets te vertellen daaromtrent. Die meneer Grobbe doet ook zijn best om u te winnen. Als ik vandaag vertrek, weet ik, dat hij vrij spel zal hebben. Maar ik heb wel zoveel vertrouwen in uw gezond verstand, dat ik dit er op waag. Misschien heb ik me in de afge lopen dagen als een dwaas aangesteld, soit. U moet me dat maar vergeven en schrijven op rekening van mijn gevoelens jegens u. Ik wil u alleen nog dit zeggen: Ik bezit een groot huis in de stad, en dat huis is ook voor u, als u mijn aanzoek aanneemt. II kunt personeel ne men: een dienstbode, werkster en wat eventueel meer nodig is. Ik ben behoorlijk gefortuneerd en mijn beroep brengt voldoende op om u een zorgeloos bestaan te verschaffen. Wanneer u wilt, koop ik een auto, die dan ter uwer beschikking zal staan. Ik zal u kunnen geven, wat u verlangt. Denk er eens goed over na en als u de 15e augustus weer op kantoor komt, zal ik gaarne uw antwoord vernemen. Zou dat gaan Hanneke zuchtte. „Het zal weinig zin hebben, me neer, maar goed... Ik zal er rustig over nadenken." „Dank u, juffrouw Schoneveld. Dat is meer, dan ik durfde hopen. En wilt u nu uitstappen om uw wandeling te vervolgen Ze schudde haar hoofd. „Ik... ik heb geen zin meer. Breng me maar naar het dorp terug en laat me dan alleen alstublieft Hoofdstuk 13. Dubois bracht haar terug naar het pension en na een handdruk namen beiden afscheid. Ten prooi aan de meest tegenstrijdige gevoelens liep Hanneke naar boven en viel op haar bed neer. Eén week had ze vakantie en in die week had ze twee huwelijksaan zoeken gehad. De eerste van een weduwnaar, die een behoorlijke zaak had. En de tweede van haar eigen baas, een goed gesitueerde advokaat. Ze hoefde tegen één van beiden maar „ja" te zeggen en ze zou, naar menselijke maatstaven gerekend, een zorgeloos bestaan hebben. Bij één van beiden zou ze meesteres in huis zijn en kunnen beschikken over personeel. De een had een auto, de ander wilde er een voor haar kopen. Ze zou overgeplaatst worden in een andere wereld. Nu behoorde ze nog tot het gilde der kantoormeisjes, se- kretaressen en typistes. Tot de grote categorie van hen, die 's morgens zich naar hun werk haastten en 's avonds zo spoedig mogelijk thuis wilden zijn. (wordt vervolgd

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 5