WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Recht Eerste ouderavond in de L.T.S. Plaatselijk Nieuws I I I I Volkstellinggegevens van groot belang voor overheid, bedrijfsleven en wetenschap. VERSCHIJ MT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT E VRIJDAG Geen ogenblik kan de aandacht op de weg verslappen Volgende week worden wij geteld* Zitting Kantongerecht Excursie naar kleinfruit-proeftuin. THOLEN 16e jaargang No. 28 27 mei 1960 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Het woord „recht" wordt in het dagelijks leven in verschillende betekenissen ge- j bruikt. Men kan zeggen: deze lijn is recht. In de tweede plaats kan men iets recht noemen in de zin van rechtvaardigheid, en j in de derde plaats kan men spreken over het recht dat iemand heeft of dat in ons land geldt, hetgeen wij kunnen vinden in de door de Overheid vastgestelde wetten, verordeningen en reglementen. Onze verhouding tot het recht in laatst- bedoelde zin kan zeer verschillend zijn. Wij kunnen recht erlangen, recht doen, het recht dienen, en ons aan het recht on derwerpen. Met betrekking tot het recht erlangen en recht doen willen wij enkele opmerkingen maken. Zo lang het gaat over ons recht en het- geen waarop wij recht menen te hebben, weten wij in de regel wel hoe het moet en hoe het niet moet. Het wordt echter vaak anders indien wij zelf recht moeten doen. Misschien zegt een schrandere lezer: Ik behoef geen recht te doen, want ik ben geen Kantonrechter of Politierechter en maak ook geen deel uit van een rechterlijk college; ik behoef derhalve geen recht te spreken In zover heeft hij gelijk. Toch zal het in het dagelijks leven wel eens voorkomen dat wij de keus hebben tussen recht doen en onrecht bedrijven. Nu is het zieleleven van een mens zo danig, dat hij onderscheidingsvermogen be zit, waardoor hij telkens een tegenstelling maakt tussen recht en onrecht; goed en kwaad. Hij kan derhalve rechtsbeginselen afleiden uit zijn rechtsbewustzijn. Ook zonder dat wij rechten hebben ge studeerd kunnen wij meestal wel weten of een bepaalde gedraging tegenover een ander al dan niet geoorloofd is. Recht doen en rechtvaardigheid betrachten in gevallen waarin wij er beter van worden is vanzelf sprekend niet moeilijk en gaat ons best af. We zeggen dan zo gaarne: ik houd van réchtRecht doen, ook indien wij daardoor nadeel zouden ondervinden is heel wat moeiüjker. Wij kunnen dit bij ons zelf controleren, zodat het niet eens nodig is om naar voorbeelden bij anderen te gaan zoeken. Wanneer wij willen weten of een be paalde handeling al of niet geoorloofd is, zullen wij een goede maatstaf hebben in dien wij in gedachten houden het gezegde: ■yvat ge niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet. Wij zullen dan geen urinoir maken en gebruiken op de scheiding van ons erf en dat van onze buurman zodanig, dat deze er hinder van ondervindt; wij gaan dan geen gebouw oprichten waarvan wij het dak zo inrichten, dat het water van het dak in de tuin of op het erf van een ander loopt; wij planten dan geen bomen op de scheiding van ons erf en de tuin van een ander, zodat deze er overlast van ondervindt, terwijl de wet zegt dat bomen slechts op een afstand van 2 meter van de scheiding mogen worden geplant. Wij behoeven ons alleen maar af te vragen of wij het leuk zouden vinden als onze buurman een en ander deed en wij de „lijdende" partij waren. Wij noemden énkele gevallen als voor beeld. Een ieder zal wel in staat zijn deze met een groot aantal uit te breiden. Indien wij er soms aan mochten twijfelen of een bepaalde handeling geoorloofd is, dan kun nen wij altijd nog informeren bij iemand die geacht kan worden daaromtrent goede voor, lichting te kunnen geven. Laten wij daarom niet alleen recht willen verkrijgen en daarvoor desnoods willen vechten, maar laten wij er ook eens ernstig naar streven om recht te doen en ons aan het recht te onderwerpen. Nogmaals Wat gij niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet. „Geslacht V' „Een varkenDeze baardige mop, zo oud als er in de wereld volkstellingen bestaan en varkens groeien, kan volgende week weer opgeld doen, wanneer de dertiende algemene volkstelling in Nederland wordt gehouden. Volgende week zwermen over Nederland en dus ook over onze streek de strenge geheimhouding opgelegde tellers om de toestand van ieder gezin of alleenstaande per 31 mei op uit gebreide vragenlijsten te registreren. II behoeft niet anders te doen, dan hieraan uw medewerking te verlenen. Het kost II zo direct niets. Indirect is dit varkentje al via Uw aanslagbiljet gewassen, iets wat de tellers ook niet kunnen helpen. z Ondertussen zijn de gegevens van deze volkstelling van groot belang voor de overheid bij haar beleid ten aanzien van het onderwijs, de woningbouw, het verkeer en de industrialisatie, van belang ook voor het bedrijfsleven en voor de wetenschap. SINDS OUDE TIJDEN Volkstellingen zijn al de eeuwen door geweest. Iedereen weet wel van die be kendste volkstelling, die van keizer Augus tus, waardoor Jozef en Maria gedwongen werden hun tocht naar Bethlehem te maken (Lukas 2). En dit was niet de eerste volks telling waar de Bijbel van spreekt. Tijdens de tocht van het volk Israël door de woestijn werden tellingen verricht en bekend is vooral ook de telling van het volk door David, die gestraft werd met een grote pestilentie, omdat hij nu eens precies wilde weten hoe veel strijdbare mannen hij wel kon mobili seren. Daarvoor is een volkstelling thans niet meer nodig. Dat weet men toch wel. Het gaat om heel andere gegevens, waarmee men zijn voordeel wil doen. Volgens de ge schiedenis zijn die volkstellingen in de Bijbel nog lang niet de oudste volkstellingen. De oudste tellingen zijn bekend uit China, waarvan de eerste omstreeks 3000 jaar voor Christus. Daarvan is maar heel weinig be kend. Wel van een Chineese volkstelling in het jaar 2 voor Christus, toen er 60 miljoen Chinezen bleken te zijn. In 57 na Christus was het aantal door oorlogen en binnen landse troebelen teruggelopen tot 21 miljoen. Een kleine honderd jaar later was het weer 50 miljoen. Die telling ging overigens lang niet zo nauwkeurig dan tegenwoordig. Men telde alleen de „belastingbetalers", schatte het aantal gezinsleden op gemiddeld vijf en kwam zo aan het totaal. Ook in Athene werden reeds in 430 voor Christus volks tellingen gehouden. In het Romeinse rijk werd om de vijf jaar een volkstelling ge houden. Nederland heeft reeds twaalf volkstellin gen achter de rug. Bij de eerste in 1830 telde ons land 2.613.487 inwoners, terwijl nu op 11.2 miljoen moet worden gerekend. B 1 moet beantwoord worden door een „man of jongen met beroep." Daaruit is voldoende duidelijk, dat het hierbij gaat om beroepen- gegevens, waarop dan ook al de vragen in dit B formulier betrekking hebben. Tenslotte is er een vragenlijst C voor tijdelijk in de gemeente aanwezige personen. Voor wat de vragenlijsten A en B betreft geldt, dat vooral de tijdelijke afwezigen niet mogen worden vergeten. Ook daarvan die nen dus alle gevraagde gegevens te worden inaevuld. Wanneer U dat allemaal zo voor U ziet, zult U zich misschien afvragen, waarom de overheid zo nieuwsgierig is. Want dit gaat uit van de overheid. Een volkstelling is wet telijk verplicht. Waarom wil de overheid weten of wij in een eigen of een huurhuis wonen, welke akten of diploma's wij bezit ten, welke godsdienst wij belijden, hoeveel wij verdienen Het antwoord is, dat de vragenlijsten huis aan huis worden verspreid met zorgvuldig uitgekozen en opgestelde vragen om een zo volledig en nauwkeurig mogelijke beschrij ving te krijgen van ons nationale bestaan. Men heeft gegevens nodig om de omvang der gezinnen te kunnen nagaan, de vrucht baarheid van de huwelijken, de veranderin gen in het economisch leven en de verschui vingen in de beroepsbevolking door in dustrialisatie en landverhuizing, de omvang van het forenzenverkeer, het gebruik van algemeen vormende en vakonderwijs. De ge gevens over de leeftijd bieden de mogelijkheid voor inzicht in de leeftijdsverdeling van de bevolking. De bejaarden, een steeds toene mende groep, vragen speciale aandacht uit een oogpunt van huisvesting, materiële ver zorging, verpleging, e.d. Men wil het aan tal huishoudens weten voor het benodigde aantal woningen, de kerkelijke gegevens worden dienstbaar aan de plannen voor bouw van scholen, kerken, ziekenhuizen, wijkgebouwen, enz. Bij inkomens gaat het enkel om de verdeling van de loon- en salaristrekkenden. Het onderwijs krijgt dit maal ook een extra beurt. Vorig maal is alleen naar de academische vorming ge vraagd. Kortom, de volkstelling is van zeer groot belang in velerlei opzicht. De over heid verzamelt deze gegevens onzelfzuchtig om het beleid te doen aansluiten bij de be hoeften van land en volk. Vroeger wilde men alleen maar weten, welk deel van de bevolking belastingplichtig was en onder de waoenen moest komen. Ter geruststelling kunnen we mededelen, dat al die persoonlijke gegevens, die op de vragenlijsten voorkomen naamloos worden, zodra zij zijn geregistreerd en statistisch verwerkt. Onbevoegden mogen er niet van zien en er zal geen onbevoegd gebruik van gemaakt worden. Aan de tellers is strenge geheimhouding opgelegd. Om ook deze 13e volkstelling zo goed mogelijk te doen slagen, is evenwel een goede medewerking gewenst. Het lijkt ons toe, dat het hieraan dan ook niet zal ont breken. De vorige telling geschiedde in 1947 en daarvoor in 1930, waarvan men zich wel niet veel meer zal herinneren. WAAROM ZO NIEUWSGIERIG 7 Wanneer U volgende week de volkstel- linglijst van de teller krijgt aangeboden, zult U zien, dat er heel wat vragen op staan. Het totaal kan men in vieren onderverdelen. De vragen A tot en met H op de vragen lijst A worden door de teller ingevuld. Dit betreffen dan vragen over adressering en woongelegenheid. Men wil daarbij weten over hoeveel vertrekken U de beschikking hebt. Dit zal geen moeilijkheden opleveren, om dat de teller dit zelf invult. Op de binnen zijden van deze vragenlijst A komen 17 vragen voor, welke dienen te worden be antwoord door het hoofd van het huis houden. Dat is dus ook een alleenstaande. Met deze 17 vragen krijgt dus ieder ge zinshoofd of alleenstaande te maken, vragen die de personalia betreffen. Daarop komen 9 kolommen voor, zodat voor een gezin van 9 personen in totaal hiermee kan worden volstaan. Is het gezin groter, dan krijgt men er een extra vragenlijst A bij. Onder die 17 vragen is ook een informatie naar het kerkgenootschap of de godsdienstige ge meenschap waartoe men behoort. Bij de beantwoording moet niet worden volstaan met „protestant", maar de kerkelijke ge zindte dient te worden aangeduid, bijv. Ned. Herv. (N.H.), Ned. Prot. Bond (N.P.B.), Gereformeerde Kerken (Ger. K), Gerefor meerde Gemeenten (Ger. Gem.), enz. Ver der wordt bij de 17 vragen geinformeerd naar beroep, onderwijs, enz. Een derde onderdeel van het „vragenstel" is de vragenlijst B. Men wil blijkbaar van de mannelijke bevolking nog meer weten dan van de vrouwelijke, want deze vragenlijst Vrijdag jl. hield het kantongrecht Zierik- zee zitting te Tholen, waarbij maar een vijf tal zaken te behandelen vielen in de open bare zitting. Een verkeersovertreding wordt vaak ver oorzaakt door onoplettendheid. Dat onder vond A. C. v. O. te Renesse die op Tholen was verbaliseerd toen hij onvoldoende rechts hield en daardoor het andere verkeer in gevaar had gebracht, 25,of 5 d.h. was de eis. Met een waarschuwing er bij, maakte de kantonrechter mr W. E, van Vloten er 20,of 4 d.h. van. J. v. W. te Sliedrecht reed op 7 maart jl. te Tholen met onvoldoende verlichting op, in zijn auto. Hij had namelijk stadslicht op, toen de koplampen moesten branden. Ver dachte wees er op, dat het slechts enkele minuten was, nadat het licht moest branden. Het was bovendien een zo heldere dag ge weest, dat groot licht op dat ogenblik voor wat het verkeer betrof nog allerminst nodig was. De officier van justitie, mr J. L. Andrea wees er op, dat het niet maar enkele, maar 25 minuten was na de tijd, dat de koplampen moesten branden. Da is een kwartier na zonsondergang. Dan dient men groot licht te hebben. Het is onmogelijk om het aan de rijders over te laten, wanneer ze het be lieven om hun koplampen aan te steken. ,,U rijdt niet op de zon, U rijdt op de klok". De eis voor deze overtreding was 20,of 4 dagen. De uitspraak 15,.of 3 d. A. S., los werkman te Berg enop Zoom had te St. Filipsland kreukels geraapt zon der vergunning. Zijn echtgenote was voor hem verschenen en wees er op, dat haar man toen zonder werk was geweest. Daar mee rekening houdend werd het een boete van 4,of 1 dag hechtenis, nadat de officier 5,of 1 d. had geeist. De 71 jarige landbouwer J. J. te Poort vliet had zijn aandacht op de weg ook even laten verslappen, toen hij in zijn woonplaats als wielrijder een aanrijding met een auto had veroorzaakt. Dat was op 3 februari jl. gebeurd. Het geval bestond uit drie over tredingen van de wegenverkeerswet, nl. voor het op de rijbaan rijden met een rijwiel, terwijl hij van het rijwielpad gebruik had moeten maken, voor het niet voldoende rechts houden en tenslotte voor het naar links uitwijken. Een aanrijding met de auto van L. A. M. de J. uit Bergen op Zoom was het gevolg. Verdachte wees er op, hoe oplettend hij steeds op de weg is. Tot 20 meter voor zijn woning was hij geen auto tegengekomen. Juist toen hij ging over steken was het mis. De officier wees er op, dat men toch in zonderheid op die leeftijd wel zeer voor zichtig moet zijn. Ditmaal was hij toch be paald onvoorzichtig geweest. Hij had al 225,moeten betalen voor de aan de auto ontstane schade en waarmee wenste de officier dan nog rekening te houden, waarom hij 3 x 5,boete eiste of 3 x 1 d. De Kantonrechter wees er op, dat dit wel een minimale eis was voor deze overtre dingen en dat de hoge schaderekening alleen hem noopte om niet verder te gaan, dan de door de officier gevraagde boete van 3 x 5,-. J. A. de B te Steenbergen werd op 16 april 1960 op rijksweg 18 bij St. Filipsland bekeurd voor onvoldoende verlichting. Ver dachte had een defect lampje verwisseld, maar dat gaf alleen maar stadslicht. Hij wees er op, dat het eigenlijk de schuld was van degene, die hem een verkeerde lamp had verkocht. De uitspraak was conform de eis, namelijk een boete van 15,of 3 d. Ook dit jaar komen er weer duizenden jongens en meisjes van school. Of dit nu de lagere, technische of de middelbare school is, doet er weinig toe; allemaal komen zij voor de keuze te staan: wat nu? Het anwoord is voor velen eenvoudig: ik word dit of dat. Anderen aarzelen nog tussen het ene of het andere beroep. En de derde groep weet het helemaal nog niet. Voor vrijwel alle groepen is er tegenwoordig goede voorlichting. Ook voor de lts-ers. Die zijn er tegenwoordig ook duizenden. Voor het werendeel daarvan zal de keuze niet zo moeilijk zijn. Voor het merendeel zijn de mogelijkheden groot. In St. Maartensdijk verlaten over enkele weken ook weer een aantal leerlingen de lagere technische school. Dat loopt niet in de duizenden en ook niet in de honderden. Maar het antwoord op de vraag: wat nu, is bij deze enkelen wellicht nog veel moeilijker dan bij duizenden elders in den lande. Daarom was het nuttig, dat vrijdagavond tijdens een voor de eerste maal gehouden ouderbijeenkomst werd gewezen op de mogelijkheden van het leerlingenstelsel en op datgene wat het Arbeidsbureau doet, ook voor de jongere werkzoekenden. DE REDAKTIE LEGT U IN DIT NUMMER VOOR Recht doen Steeds attent op de weg Ouderavond in de LTS Volgende week worden we geteld. Tachtigjarige jachtopzichter kreeg Koninklijke onderscheiding Thoolse ULO maakte tweedaagse trip Internationaal voetbal te St. Annaland rond Pinksteren Premiekeuringen rundvee Hengelsport op tweede pinksterdag Steekt nooit geen vuur aan, dat men niet kan doven. LEEROVEREENKOMST Er was een behoorlijke belangstelling voor deze eerste Ouderavond in de Lagere Technische School te Sint-Maartensdijk, welke vrijdagavond jl. werd gehouden. Na een persoonlijke begroeting door de leraren, riep directeur J. Vredeveld een welkomst woord tot de aanwezigen, w.o. ook burge meester en wethouders van Sint-Maartens dijk. Dhr. Vredeveld wees er vervolgens op, dat straks weer een aantal leerlingen de school gaan verlaten. Leerlingen, die de LTScursus hebben volbracht, maar met dit diploma nog geen vaklieden zijn. Men kan beter zeggen, dat ze hiermee de eerste schrede op het vakmanspad hebben gezet. Maar daarop moeten ze verder. Welke mo gelijkheden zijn er De heer Vredeveld, er van overtuigd, dat vele ouders zich die vraag thans zullen stellen, kondigde een tweetal sprekers aan, welke daarop zullen trachten te antwoorden. De eerste hiervan was de heer D. van Elsacker, regionaal consulent van het leer lingenstelsel Zeeland met als onderwerp „De voortgezette vakopleiding door middel van het Leerlingstelsel." Na het verlaten der school, zo begon dhr. van Elsacker, staan er twee wegen voor de gediplomeerde open: n.l. verdere studie op een aansluitende school of de maatschappij in. Het eerste summier belichtend, ging spre ker op het laatste dieper in en toonde daar, bij aan de faciliteiten van een leerovereen komst, een overeenkomst die zowel voor werkgever als -nemer voordelen oplevert. Bieden gaan onder bepaalde voorwaarden een zekere verplichting aan. Voor de werk, gever betekent het in hoofdzaak, dat hij zijn leerling zal onderrichten in het vak (prak tisch) en de gelegenheid zal geven voor zover nodig zich aan verdere studie te wijden. De leerling dient zich aan de vast gestelde uren te houden en z'n best te doen zich verder in het vak te bekwamen. Er is een goede controle, die voorkomt dat zo iemand er maar „met de pet naar kan gooien." De leerovereenkomst werkt goed en loopt ook in Tholen bij enkele bedrijven al jaren. Het Leerlingenstelsel zal zich steeds verder gaan ontplooien zodat men via dit stelsel (bedrijfsopleiding) kan komen tot ge zel, tekenaar, uitvoerder, opzichter en aan nemer. Wanneer men als ouder ook in deze de „cost niet voor de baet" wil doen uitgaan, mag ook niet verwacht worden, dat de zoon de voor deze tijd vereiste vakontwikke ling krijgt. Aan de hand van een flanelbord lichtte de heer Van Elsacker zijn causerie nog nader toe en deze werd nog duidelijker, toen daarop een filmpje werd gedraaid, waarbij de mogelijkheden van een bedrijfs opleiding in leerovereenkomst nog eens aan. schouwelijk werd belicht. OOK JEUGDZORG De heer C. Dronkers, chef van het Ar beidsbureau Tholen vatte in het kort samen, wat de taak is van het Arbeidsbureau en vervolgde dit met een praatje over de plaat singsmogelijkheden van afgestudeerde leer lingen. Na een historische inleiding wees dhr. Dronkers er op, hoe de voornaamste taak van het Arbeidsbureau de arbeidsbemidde ling is. In dat opzicht is men na de laatste wereldoorlog wel in bijzondere mate geakti. veerd. Het is lang niet zo, dat het Arbeids bureau er alleen maar is om werklozen aan werk te helpen. Men bemiddeld er even goed voor positieverbetering, bewerkstelligt Op maandag 13 juni a.s. organiseert de Streekverbeteringscommissie Tholen in sa menwerking met de veilingen en de tuin- bouwcommissie van de kring Tholen en St. Filipsland der ZLM, een middagexcursie naar de kleinfruitproeftuin te Kapelle-Bieze- linge. Ieder die geïnteresseerd is bij de teelt van kleinfruit kan aan deze leerzame excursie deelnemen. De vertrektijden worden nader bekend gemaakt. De kosten bedragen 2, a 2.50 per persoon. Toont uw belang stelling en geeft u zo spoedig mogelijk op, in ieder geval voor 4 juni a.s. bij uw veiling, bij de leden van de tuinbouwcommissie of bij de assistenten van de RLVD. Namens de Streekverb. commissie Tholen J. Kodde of stimuleert scholing, om. en herscholing, beroepskeuze en ook jeugdbemiddeling. Voor wat de LTS betreft is men op het Arbeidsbureau in Tholen van een goede medewerking verzekerd. Daarnaast dienen ook de werkgevers mee te werken. De eerst, komende jaren zullen steeds meer jongelui geplaatst moeten worden. Spreker achtte het een taak van het bedrijfsleven, ook van de werkgevers op Tholen, daaraan mee te helpen. Hij deed een beroep op de thoolse ambachtelijke bedrijven, met name in de bouw, en metaalsector, zoveel als mogelijk was uit te breiden. Spreker achtte voorlichting bij de beroeps keuze zeer belangrijk. Ook hij wees op de twee mogelijkheden van doorstuderen of direct in de praktijk gaan. Voor wat het laatste betreft verwachtte dhr. Dronkers vol doende plaatsingsmogelijkheden in het bouw bedrijf op het eiland (timmerman, metse laar). Voor wat de metaalbewerking aan gaat, zal een aantal ongetwijfeld op Bergen visa versa zijn aangewezen. Ook hij wilde een LTS gediplomeerde niet te hoog aan slaan, maar was er toch van overtuigd, dat er voor deze gediplomeerde meer perspectief is dan voor een totaal ongeschoolde. Ten slotte stond dhr. Dronkers nog even stil bij de werkplaats voor vaklieden, waar het ook voor ouderen mogelijk is nog een vak te le ren met tijdens de daar te volgen cursus de nodige (kostwinners) vergoeding. Na afloop van de causerie werden nog enkele vragen gesteld, waarna de heer van Vredeveld met een woord van dank de bijeenkomst sloot. DOKTERSDIENSTEN op ZONDAG Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen, Tel. 01660-542 Dr. R. C. Renes te Oud-Vossemeer Tel. 01667-400 Dr. H. Zoeteman, Stavenisse, Tel. 01663-400. HOOGWATER in de week van 29 mei t.e.m. 4 juni 1960. zondag vm. 6.14 mn. 6.31 uur maandag 6.50 7.07 dinsdag 7.28 7.46 woensdag 8.15 8.26 donderdag 9.02 9.19 vrijdag 10.02 10.25 zaterdag 11.15 11.39 Donderdag 2 juni Eerste Kwartier te 5.02 u. ULO MAAKTE MOOIE TWEEDAAGSE SCHOOLREIS Vorige week woensdagochtend was het al een hele drukte op de Markt. Geen wonder. Honderd leerlingen van de ULO school uit alle eilandgemeenten waren hier present voor de tweedaagse schoolreis. Toen de drie bussen van de firma van der Klundert de Markt opreden ging er een ge juich op en na nog een laatste inspectie door het hoofd der school, de heer A. J. v. d. Giessen begon de reis. Men was al spoedig in het buitenland, want via Putte ging het de grens over naar Antwerpen- Leuven en het mooie St. Truide, de eerste stopplaats. De temperatuur was toen al heel wat aangenamer en de stemming opperbest. Na de koffie ging het op Eupen aan voor bezichtiging van de stuwdam. Vandaar ging het de Belgische grens over naar Duitsland ter hoogte van Monchau, het prachtige toe ristenplaatsje. Na een kijkje van boven af via de haarspeldbochten naar de diepte om door Monchau zelf met z'n smalle straatjes de reis te vervolgen. Ook in 't verderop ge legen Blankenheim werd de mooie omgeving eerst verkend. In Blankenheim ontspringt de Ahr, waarom het vanaf die plaats dan ook via het Ahrdal verder ging tot aan het eindpunt van die dag, het bekende stadje Althenahr. In de jeugdherberg liet men de warme maaltijd goed smaken, ook al moest men wat aan de „duitse kost" wennen. Er was nog ruimschoots gelegenheid over voor de slaapzalen werden opgezocht om de pracht omgeving te gaan bekijken. Velen maakten een tochtje met de kabelbaan met een van daaruit schitterende panorama. In middels was het gaan regenen, zodat er heel wat jongelui met een nat pak in de jeugdherberg terug kwamen. Er was noch tans een gezellig en bijzonder levendig uurtje voor de thoolse ulo in Althenahr in ruste ging.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 1