Koningin Juliana opende Zeeuws Provinciehuis Chantage Daarom voorkeur? Verbetering van de veestapel is mogelijk. „Warme en dappere hart van Zeeland nu ook uiterlijk op de juiste plaats". 6 RAADSVERSLAG THOLEN. Voor bouw van woningwetwoningen wordt Simon Lindhoutstraat doorgetrokken Subsidie voor Fok- veedag en Veilig Verkeersactie Exploitatie van patates-frites zaak in buswachtlokaal Aankoop huis en schuur voor landbouwhuishoudschool. IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit Goed Zeeuws, goed rond! De klacht dat er op melkvee weinig winst is valt vaak te beluisteren. Dikwijls vindt men de melk te goedkoop en het voer te duur. Het maakt echter een groot verschil welk vee men houdt, met een lage productie en matig vetgehalte of met een hoge productie en een hoog gehalte. Het verschil in opbrengst kan wel 1/3 bedragen met bijna gelijke kosten. De aangewezen weg is Uw melkvee op productie te laten controleren door aan te sluiten bij de melk- controlevereniging dan pas weet U de productie en het vetgehalte van het betreffende dier. U kunt dan op uw bedrijf de dieren selecteren, en van de beste koeien verder fokken. Niet alleen ver krijgt men de hoogste winst van hoge productieve koeien, maar ook het exterieur speelt een grote rol. Afstammelingen van deze dieren zijn meestal beter geschikt voor fok- en mestdoeleinden. Wilt U uw veestapel verbeteren dan kan dat bereikt worden door: le. Uw koeien laten controleren op productie, 2e. De beste koeien laten insemineren met sperma van de beste stier. 3e. Stamboekwaardig vee in laten schrijven bij het N.R.S. 4e. Vee aankopen van hoogwaardig fokvee. Misschien rijst bij U de vraag, waarom is stamboekvee beter dan gewoon vee. Dit behoeft niet beter te zijn maar van stamboek vee wordt een fokregister aangelegd zodat de afstamming bekend is. Bezit U geen stamboekwaardig vee dan kunt U uw veestapel verbeteren door prima fokvee aan te kopen. Bij aankoop hiervan kan door de streekverbeteringscommissie een premie worden gegeven, mits de aan te kopen bedrijven en aan te kopen dieren aan de volgende eisen voldoen. le. Aansluiten bij een melkcontrolevereniging; 2e. Lid worden van een K.I.vereniging; 3e, Lid worden van het N.R.S.. 4e. Afstamming: Tenminste 3 generaties moeten volledig in het stamboek geregistreerd zijn. 5e. Bij aankoop moeten officiële gezondheidsverklaringen aan wezig zijn. Voor jongvee moeten tenminste de helft van de aanwezige gefiatteerde melklijsten van moeder, vaders moeder en moeders moeder aan de volgende eisen betreffende de melkgift voldoen. Afkalven melkgift per dag gehalte aantal 2,3 jaar 2.4 2.9 jaar 2.103.3 jaar 3.4 3.9 jaar 3.104.3 jaar 4.404.90 jaar 3300 kg 3600 kg 3900 kg 4200 kg 4500 kg 4800 kg 4.10 jaar en ouder 5100 kg 10 10.91 11.82 12.73 13.64 14.35 15.45 tenminste of 3.60% 3.60% 3.60% 3.60% 3.60% 3.60% 3.60% dagen 330 330 330 330 330 330 330 Wilt U in aanmerking komen voor premie, die dient U dit vóór 15 juli a.s. op te geven bij de secretaris van de veehouderij com missie M. A. de Hond, Singel 65, Tholen. Hebt U uw vee al opgegeven voor de fokdag die vrijdag 8 juli gehouden zal worden. M. A. de Hond. 6 woningen er al spoedig zullen komen. De voorzitter wil dat hoe eerder hoe liever. De heer v. d. Sande zegt dit te vragen met het oog op de reeds ingezaaide volks tuintjes aldaar. De voorzitter meent, dat men daar nog wel tot aan de oogst vooruit zal kunnen, want eer alles is goedgekeurd en begonnen kan worden, is men nog wel even verder. Mocht het echter zo zijn, dat zulks voor de oogst moet gebeuren, dan kan altijd nog over schadevergoeding worden gesproken. De raad heeft overigens geen bezwaar het gevraagde krediet te verlenen, zoals het ook maatregelen door b en w genomen kunnen worden om tot verwezenlijking van de bouw van die 6 woningen te komen. De bedoeling is eenzelfde type te bouwen als aan de Grindweg. Aangeboden worden de rekeningen over 1958, welke door de raadsleden Quist, v. d. Berge en v. d. Sande zullen worden na gezien. Na nog enige begrotingswijzigingen te hebben goedgekeurd volgen hamerstukken betreffende bezoldiging, huurcompensatie, kindertoelage, enz. Voor een te houden Vei lig Verkeer aktie wordt 100,subsidie beschikbaar gesteld. Bij de rondvraag informeert dhr. v. d. Sande naar verbetering van de Doelweg. De voorzitter antwoordt dat de klinkers daarvoor inmiddels zijn aangekomen. De heer J. v. d. Velde vraagt of er al enig zicht is op benoeming van een hoofd voor de openbare lagere school, waarop de voor zitter ontkennend antwoord. En daarmee is de 24 punten tellende agen da nog binnen het uur afgewerkt, waarom de voorzitter dan ook de vergadering sluit met een woord van dank voor deze vlotte behandeling. Voor de thoolse openbare raadsvergade ring op vrijdag 13 mei jl. onder leiding van burgemeester mr A. J. v. d. Hoeven was raadslid De Jonge met kennisgeving afwe zig. Onder de goedgekeurde raadsbesluiten was ook die van aankoop gronden aan de Dalemseweg van Veuve Victor Charles Josept Waucques c.s. Toestemming was voorts ingekomen tot verhuur van de schuur Doelweg 8 ter delegatie aan b en w, even als tot verhuur van verschillende percelen grond. Goedgekeurd verder de vaststelling van een wijziging van het uitbreidingsplan in onderdelen met bijbehorende bebouwings voorschriften. Verder dankbetuigingen voor ontvangen subsidies, o.m. van de afd. Het Groene Kruis tot een bedrag van 1450, De Stichting Zeeuwse Visserijschool vraagt over 1960 een bijdrage van 50,waarin wordt toegestemd. De raadsleden krijgen voortaan f 10,presentiegeld per raadsver gadering of 5,voor commissievergade ringen. Na overleg met b en w vraagt de winke liersvereniging het genomen besluit met be trekking tot openstelling van de winkels op bijzondere dagen (chr. feestdagen, winkel week, sinterklaas, e.d.) voorlopig te hand haven om te bezien hoe dat loopt. De commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland vraagt voor het Centrum Kraamzorg een bijdrage van 0.25 per interne verzorgingsdag, waartegen op ad vies van b en w geen bezwaar bestaat. Af gewezen wordt echter het daaropvolgend verzoek van het -Zeeuwse Wit-Gele Kruis om voor kraamzorg tot 1,per verzor gingsdag te gaan. Tegen een bijdrage voor de te houden Fokveedag op het eiland is er bij de raad geen bezwaar, nadat b en w als gevolg van een schrijven van de organiserende commis sie hebben voorgesteld weer 25.te subsidiëren. Daarentegen wordt het verzoek van een provinciale commissie ter bevorde ring van de veefokkerij om subsidie, afge wezen. De voorzitter deelt vervolgens mee, dat gedeputeerde staten goedkeuring verleenden op de besluiten van b en w tot verhuur van een stukje grond aan de Contr'Escarpe aan de Stichting Centraal Verkoopbureau voor Mosselen te Bergen op Zoom, eveneens tot verhuur van de woningen aan Eendrachts- weg, Bosstraat, enz., tot verhuur van een perceeltje aan de Oudelandsepoort aan A. Kurvink en van de schuur Doelweg no. 8 aan K. J. Drooger. Kleine in erfpacht uit gegeven perceeltjes grond worden verkocht, wat meer admini stratieve werkzaamheden bespaart dan het opbrengt. ERFPACHT GROND VOOR VERBETERDE WACHTGELEGEN- HEID BUSHALTE Bij schrijven van 15 maart jl. verzoekt dhr. J. Moerland, Voorstraat te Sint-Anna- land hem het wachtlokaaltje nabij de bus halte aan de Eendrachtsweg en een gedeelte van de openbare weg aldaar in erfpacht uit te geven, teneinde er een patates-frites- zaak te stichten. Momenteel fungeert het linker-gedeelte van het wachtlokaaltje als depot voor zand, terwijl het rechter gedeelte een weinig aantrekkelijk onderdak biedt voor het reizend publiek bij minder gunstige weersomstandigheden. Praktisch wordt het meer door bejaarden gebruikt als punt van samenkomst. B en w hebben er geen be zwaar tegen om de gevraagde grond in erf pacht te geven en daarbij het wachtlokaaltje in gebruik aan dhr. Moerland. Men kan dan van onderhoud verzekerd zijn en tevens van een voortdurend toezicht. Aanvrager is na melijk voornemens het op zijn kosten te ver bouwen en uit te breiden met een terras, zodat een aantrekkelijk geheel wordt ver kregen. B en w verwacht daarom, dat de nieuwe wachtgelegenheid in de behoefte van het reizend publiek zal voorzien, omdat o.m. ook de nodige aandacht kan worden ge schonken aan het voor zo'n inrichting nodige sanitair. Wel is aan adressant uitdrukkelijk gesteld, dat zijn zaak open moet staan voor het reizend publiek zonder dat consumptie verplicht is. Reizigers die er nochtans de voorkeur aan geven buiten te blijven kunnen altijd van een aan de oostkant te maken overdekking ge bruik maken, waar men in elk geval droog staat. Dhr. Moerland vraag voor deze ver nieuwing 58 m2 grond. Voorgesteld wordt de canon op 100,per jaar te stellen. Het thans aanwezige wachtlokaaltje blijft eigendom van de gemeente. Overigens stel len b en w voor dit verzoek in te willigen. Dhr. v. d. Sande zegt het te betreuren, dat hierdoor het aantrekkingspunt voor de bejaarden wordt weggenomen. Ze hadden daar een goed plaatsje. Spreker gelooft trouwens niet, dat de nieuwe modus van lange duur zal zijn. Hij zal tegen het voor stel stemmen. De heer D. J. v. d. Velde vindt het voor de bejaarden ook wel jammer, maar wil toch niet zo ver gaan als zijn collega, door hier tegen te stemmen. De voorzitter wijst er vorig raadslid op, dat dit in feite ook een afzonderlijke zaak of zorg is. Met de stem van dhr. v. d. San de tegen wordt het voorstel tot deze uitgifte aangenomen. AANKOOP HUIS EN SCHUUR Na een wat langdurige onderhandelings periode zijn b en w tot overeenstemming gekomen met de eigenaar van de schuur en erf Singel no 21 en met die van de woning en erf Singel nr 19. Beide panden zijn nodig voor het terrein van de nieuwe landbouw huishoudschool, welke reeds in aanbouw is. B en w stellen dan ook voor de schuur met erf aan te kopen voor de totaal prijs van 17.500 met inbegrip van alle schadeder- ving en het huis met erf voor 14.825, in totaal. De heer van der Sande vraagt of er omtrent het andere perceel (van dhr. Gun- ter) ook al overeenstemming is. De voor zitter anwoordt ontkennend. De vraag van de eigenaar is te hoog gesteld. Dhr. Quist vraagt zich af, hoe lang dit nog kan blijven duren. De voorzitter antwoordt, dat zulks van de omstandigheden afhangt. Hij hoopt dat het ook inder minne geschikt kan worden. Dhr. Quist vraagt of de bewoner van het huis al spoedig moet vertrekken. De voorzitter wijst er op, dat de verkoop onderling is geregeld, zodat ook de over dracht en het verlaten der woning niet met harde hand zal plaats vinden, al zal de gemeente het wel op vrij korte termijn nodig hebben. ONBEWOONBAAR Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de woning Kerkstraat no 12 in zeer slechte staat verkeert en ongeschikt is voor bewoning. Dit pand is reeds geruime tijd onbewoond. Tegen onbewoonbaarverklaring is bij de raad geen bezwaar. De gemeenteraad verklaart zich voorts garant voor betaling rente en aflossing van een hypothecaire geldlening t.b.v. dhr. F. Bouw voor de bouw van een woning. Aan vrager is bij het Bouwfonds van Ned. ge meenten aangesloten. Geen bezwaar is er tegen deelneming in het gemeenschappelijk kapitaal der n.v. Bank voor Ned. Gemeenten. Voor de aangekochte aandelen kan van de Bank weer een vaste geldlening worden verkregen. Besloten wordt 10 aandelen van 1000,te nemen. De delegatiebevoegdheid van b en w voor verhuur van percelen en woningen, enz. wordt uitgebreid. De heer M. v. d. Sande heeft er eigenlijk wel bezwaar tegen. Er blijft zo weinig zeggenschap voor de raad over, meent hij. De voorzitter vindt dat het een kwestie van vertrouwen is in het dagelijks bestuur. De raad blijft toch op de hoogte en b en w kunnen niet buiten de richtlijnen gaan. De heer J. v. d. Velde vindt het ook weinig zin hebben, wanneer het bijvoorbeeld om uitgifte van industrieterrein gaat. In an dere gevallen kan het soms op korte termijn nodig zijn, dat een besluit wordt genomen en kan het bijeenroepen van een raadsverga dering daarop misschien wat remmend wer ken, maar bij een aanvrage om industrie terrein steekt het meestal toch niet op een dag. Hij is wel niet tegen de uitbreiding van de gevraagde bevoegdheid, maar zoals opgemerkt, voor uitgifte van industrieterrein heeft het naar zijn mening weinig zin. De voorzitter zegt, dat het ook wel eens anders kan zijn en het dan zaak is, dat op korte termijn kan worden beslist. Uiteindelijk verklaart zich geen der leden tegen deze bevoegdheidsoverdracht. Een verzoek van dhr. M. H. van Oor schot tot huur van viswater wordt inge willigd. Een wijziging in de algemene politiever ordening is nodig om maatregelen te kunnen nemen bij stichting van bepaalde bedrijven in de gemeente, die men anderzijds reeds (oude bedrijven) saneerde met het oog op hygiëne en volksgezondheid. Ook dient men op een bepaling in de politieverordening te kunnen teruggrijpen om bijvoorbeeld fabrieken of bedrijven te weren, welke volgens de Hin derwet niet tegengehouden kunnen worden. Dit kan soms geboden zijn om andere re denen. Tegen deze aanvulling is geen be zwaar. Enkele malen is er in de raad op gewezen, dat het reglement van orde ver ouderd is en vernieuwing behoeft. B en w hebben nu een ontwerp gemaakt en stellen voor dit door de raad te doen onderzoeken, een voorstel waarmee de leden zich vanzelf sprekend kunnen verenigen. STRAATAANLEG VOOR WONINGBOUW Zoals bekend kreeg Tholen voor 1960 zes woningwetwoningen toegewezen. Voor de bouw daarvan is het nodig dat de Si mon Lindhoutstraat in noordoostelijke rich ting wordt doorgetrokken, riolering wordt aangelegd en het bouwterrein wordt geëgali seerd. Daartoe vraagt het dagelijks bestuur een krediet van f 25.000—, Voor particu liere bouw is nog terrein aanwezig aan de Dalemseweg-Grindweg. De heer M. v. d. Sande vraagt of die Het is moeilijk precies te omschrijven, wat nu wel het hoogtepunt is geweest op dinsdag 17 mei 1960 in onze Zeeuwse hoofdstad, toen Hare Majesteit Koningin Juliana het nieuwe Provinciehuis in het eeuwenoude Abdijcomplex opende. Was het de plechtigheid in de Nieuwe Kerk op het moment dat Hare Majesteit met gevolg daar om 11 uur binnentrad, terwijl een speciaal voor deze dag door de directeur van de Zeeuwse Muziekschool Henk Stam gecomponeerde Intrada voor orgely drie trompetten, drie trombones en pauken, dan weer machtig aanzwellend, dan weer langzaam wegstervend door dit monumen tale gebouw klonk, waar ruim 500 genodigden uit de gehele provincie bijeen waren? Of was het de korte, maar eenvoudige en daarom zo ontroerende toespraak van Hare Majesteit, die de gevoeligste snaar in het Zeeuwse hart deed trillen, toen het zo hartelijk werd gezegd: „Ik ben blij dat het warme en dappere hart van Zeeland, dat altijd op de juiste plaats klopt, nu ook uiterlijk de juiste plaats heeft gekregen." Of was het de glorietocht in de oude sjezen door een juichende stad, de sfeervolle maaltijd in de Abdij gewelven, de ongedwongen deelname aan het boogschieten en ringsteken. Of was het hoogste punt dat ogenblik, toen het felle licht van vele stralenbundels het Abdijplein terug van het verleden in het heden bracht, tijdens de première van het klank- en lichtspel „Schrijn van zwaard en kruis" Het waren allemaal hoogtepunten op deze voor ons Gewest zo heuglijke dag, nu als grote slotstuk van een door oorlogswee en waterramp getroffen herbouwd Zeeland, het Provinciehuis in oude, nog groter glorie is herrezen. Hare Majesteit definieerde het met weinig, maar veelzeggende woorden: „Ik vind het zo heerlijk hier, dat we steeds verder op het programmaschema achterkomen." INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID IN DE KERK De mist had op dat „achterkomen" het eerste steentje bijgedragen. Inplaats van per vliegtuig naar Woensdrecht en vandaar per auto naar Middelburg, moest Hare Majes teit de hele reis per auto maken. Haar ge volg bestond uit mevrouw A. A. Repelaer van Driel, geb. van der Willigen, dame du palais, H. A. A. Baron Collot d'Exdury, kamerheer i.b.d. en mr. J. van der Hoeven, particulier secretaris van de Koningin. Direct na haar aankomst bij de ambts woning van de Commissaris, vanwege de mist een kwartier later, dan was verwacht, had de vorstin een erewacht geinspecteerd, bestaande uit honderd man van de Eerste Centrale Opleidingsschool voor Administra tief Kader onder commando van kapitein F. H. G. Koek. In de ambtswoning werd ir A. Marien, de gouverneur van Oost- Vlaanderen, vertegenwoordiger van koning Boudewijn van België aan de vorstin voor gesteld en werden bloemen aangeboden door de 17 jarige kleindochter van Gedeputeerde C. Philipse en de 17 jarige dochter van Ge deputeerde van Poelje. De zware klokken van de Lange Jan bei erden over de stad en de duizenden Zeeuwen werden niet moe van het juichen, toen ko ningin Juliana zich vervolgens te voet naar de Nieuwe Kerk begaf voor het bijwonen van een indrukwekkende plechtigheid, die voorafging aan de officiële opening van het nieuwe Provinciehuis. In de Nieuwe Kerk waar ruim 500 genodigden, onder wie de ministers Toxopeus en van Aartsen, staatssecretaris Scholten, de Commissaris sen der Koningin in de provincies Friesland, Gelderland, Drenthe, Limburg, Zuid-Hol land, Utrecht, Noord-Holland en Overijssel, de leden van gedeputeerde staten, provin ciale staten, vrijwel alle Zeeuwse burge meesters en vele anderen bijeenwaren dankte de commissaris in zijn welkomstwoord de kerkvoogdij der Ned. herv. gemeente te Middelburg voor het zo spontaan beschik baar stellen van het gebouw voor deze plechtigheid. Het stemde het provinciaal be- TEKST GEDENKPLAAT aangebracht bij de ingang van het nieuwe Zeeuwse Provinciehuis Wat eeuwen groeide Wat tijden bloeide Wat duurzaam boeide Machtswaan verschroeide Ons Zeeland's hof Maar elk tempeest Is snel geweest Steeds wijkt het beest Weer voor den geest In Zeeland's hof Zo scheen verloren In wild verstoren Doch werd herboren Tot schoner gloren Hier Zeeland's hof 1940— 1960 Geopend door Neerland's Koningin den 17en mei 1960 stuur tot grote dankbaarheid, zo vervolgde de commissaris, dat de Koningin, al zo vaak meegeleefd tijdens moeilijke dagen voor Zee land, nu ook op deze feestdag tegenwoordig wilde zijn. Vervolgens nodigde hij de mi nister van binnenlandse zaken, mr E. H. Toxopeus uit het gebouw van de nieuwe griffie over te dragen. Minister Toxopeus wees er op, dat het rijk verantwoordelijk was voor de herrijzenis van het griffie gebouw. Het krijgt nu het gebouw in ge bruik van het rijk. Ik hoop dat over enige jaren fabrieken en werkplaatsen in volledige harmonie met oude gebouwen het stedelijk en maatschappelijk beeld in Zeeland zullen bepalen, aldus mr Toxopeus. Bij de aanvaarding verklaarde commissaris hoe het juist 20 jaar geleden is, (17 mei 1940) dat het mooie complex volkomen zin loos, zonder enige militaire noodzaak, werd verwoest. Het werd 20 jaar zwerven. In het nieuwe gouvernementsgebouw zullen in de eerstkomende jaren vele belangrijke be slissingen moeten worden genomen: het Del taplan, de zich uitbreidende industrialisatie en het tourisme betreffende, welke voor Zeeland vérstrekkende gevolgen kunnen hebben, zó ver zelfs, dat velen zich ge roepen zijn gaan voelen om te bestuderen, hoe wij, Zeeuwen, hierop zullen reageren. Ongetwijfeld een goed bedoeld streven, maar door de Zeeuwen maar matig gewaardeerd, aangezien het nu niet zo prettig moet zijn, tot „proefkonijn" te worden gedegradeerd. Wij Zeeuwen staan hier echter niet zó pessi mistisch tegenover, want wij zijn ervan overtuigd, dat wij met Gods hulp en onder de bezielende leiding van Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid, ook deze problemen het hoofd zullen bieden. DIEP GETROFFEN Vervolgens richtte H. M. de Koningin zich tot de aanwezigen. Met veel genoegen, zo verklaarde zij, heb ik aan deze uitnodi ging gevolg gegeven. Bij deze overdracht ben ik in gezelschap van vele herinneringen en ik ben blij, dat het warme en dappere hart van Zeeland, dat altijd op de juiste plaats klopt, nu ook uiterlijk een goede be stemming kreeg. In Zeeland zullen altijd te zamen komen de zee en het land in een bij zondere vereniging. Moge deze schone en ons aller dierbare panden met uwe en onze zorg een schone toekomst beschoren zijn onder de zegen van God, aldus Hare Ma jesteit. Deze eenvoudige, maar de zo juiste snaar treffende toespraak werd gevolgd door het eerste couplet van het Wilhelmus, door alle aanwezigen meegezongen. Tenslotte werd het woord gevoerd door de oudste Commissaris der Koningin, mr H. P. Lint horst Homan uit Friesland en door mr Joh. de Widt namens de gevers van vele ge schenken in de gehele provincie. Na afloop van deze plechtigheid onderhield de koningin zich in de wandelkerk enige tijd met de componist Henk Stam tegenover wie zij ver zekerde de „Intrada" karakteristiek en stijl vol te hebben gevonden. GLORIETOCHT Inmiddels wachten duizenden Zeeuwen op het eind van deze plechtigheid in de kerk. Inmiddels waren voor dit gebouw heel wat Zeeuwse wagens opgesteld: een phaëton, een tilbury, een thoolse kar, twaalf verewagens en zeventien sjezen, voorafge gaan door twee in klederdracht gestoken Zeeuwse fanfarekorpsen uit Serooskerke en Kwadendamme, een ringrijder te paard met de Zeeuwse vlag, twee ringrijders met de nationale en clubvlag en zes ringrijders met lansen, maakte de vorstin een glorietocht door een groot deel van de binnenstad, ge zeten in de phaëton en omstuwd door boog schutters. Een prachig onderdeel van dit groots feestprogramma. Voor het oude gebouw van de provinciale griffie op de Dam werd stil gehouden. Een tijdens de bezetting zo onpopulair adres deze Dam 6-8 waar toen het duitse burger lijk bestuur en de Grüne Polizei was gehuis vest. De laatste jaren werd het als griffie gebouw gebezigd. Daar drukte Hare Majes teit op een knop en op hetzelfde moment werd een bord met de woorden „Provinciale Griffie" verplaatst naar Abdijplein" ge schoven voor het bord met de woorden „Provinciale griffie van Zeeland". Enige tijd later arriveerde de stoet op het Abdijplein, waar voor het nieuwe provincie huis de architect, adviseur en een aantal kunstenaars, die de artistieke aspecten had den verzorgd, werden voorgesteld. HONDERD POSTDUIVEN BERICHTTEN DE OPENING Op het ogenblik, dat de Lange Jan zijn zware klokken weer deed horen, om pre cies 1 uur verwijderde koningin Juliana het lint, dat de twee zware bronzen deuren (een geschenk van de stad Middelburg) aan el kaar verbond, die daarna geruisloos open gingen, op datzelfde moment ook werden 200 postduiven opgelaten om in vrijwel alle Zeeuwse gemeenten aan te kondigen, dat het nieuwe bestuurscentrum was geopend. Tijdens de bezichtiging van het Provincie huis werd aan Hare Majesteit een van een speciale opdracht voorzien exemplaar van het gedenkboek „Ontworsteld Land" ge schreven door de heren G. A. de Kok en drs M. C. Verburg aangeboden, welke heren aan H.M. werden voorgesteld. Een tweede exem- (Het verleden van H ANNEKE SCHONE VELD) 24 door JOKE DE VALK Hanneke keek in het rond. Behalve hun tweeën was er geen menselijk wezen in de wijde omtrek te bekenen. „Ik vind het hier anders rustig genoeg." Hij zuchtte. „U bent een perfekte sekretaresse, juf frouw Schoneveld, dat is een feit, maar voor de rest... Enfin, dan blijven we hier. Ik zal de wagen aan de kant van de weg zetten en u mag voor mijn part het kontakt- sleuteltje in uw tas stoppen om te voorkomen, dat ik ga rijden. Maar doe me dan in ieder geval het ge noegen en stap in. In de wagen kunnen we rustig praten." Het meisje haalde haar schouders op en zuchtte. „Oké," antwoordde ze kort en bondig. Dubois reed de wagen naar de kant en zette de motor af. Demonstratief opende hij het portier en stak haar het sleuteltje toe. Doch Hanneke negeerde het aanbod en stapte in, waar na ze het portier achter zich dicht trok. „Houdt dat sleuteltje maar," zei ze gelaten. „Ik neem tenminste aan, dat u vandaag meer heer zult zijn dan gisteren in Elten." „Het was, geloof ik, niet helemaal comme il faüt, he „Meneer Dubois, het is dat ik u al ruim een jaar ken, en op de hoogte ben met uw eigenaardigheden. Vandaar, dat we hierover verder maar het zwijgen zullen toe doen. Welaan, wat is dat verschrikkelijk belangrijke, dat u me te vertellen hebt „Jufrouw Schoneveld, het is zoals u zelf zegt: U kent me nu ruim een jaar. Natuurlijk heb ik ook m'n gebreken en fouten; niemand is volmaakt. Ik wil daar om geen inleiding houden, maar meteen maar met het eigenlijke doel komen. Juffrouw Schoneveld, wilt u mijn vrouw worden „Wat zegt u Hanneke kon haar oren niet geloven. „Ik vroeg", herhaalde Dubois onverstoorbaar, „of u mijn vrouw wilt worden." Hanneke keek haar baas van terzijde aan. Instinct matig schoof ze een eindje van hem vandaan, maar Dubois bleef rustig op zijn plaats zitten en keek haar alleen maar aan. „Ik... ik ben gewoon ...perplex," antwoordde ze ver ward. „Waarom wilt u met me trouwen?" „Juffrouw Schoneveld, dat is vragen naar de be kende weg. Welke beweegredenen voeren een man in de regel tot de vrouw zijner keuze?" „Alstublieft, meneer, laten we met beide benen op de grond blijven. En daarom vraag ik u nog eens: waaróm wilt u met me trouwen „Als u dat nog niet begrepen hebt, zal ik het u zeggen: Omdat ik u liefheb; omdat ik van u houd." „U?" „Ja, ik. Is dat soms zo vreemd?" ,,U herhaalde het meisje nogmaals en meteen schoot ze in een gierende lach. „O, meneer Dubois, houdt u alstublieft op... het is om te gillen... O... ik krijg er nog wat van Op dit ogenblik werd Hanneke Schoneveld plotseling door twee stevige mannenhanden beetgepakt en toen de lach op haar gelaat bestierf en ze verschrikt in het grimmige gezicht van haar baas keek, hoorde ze zijn stem: „Dit is een ernstige zaak, juffrouw Schoneveld, een hoogst ernstige zaak. Ik weet niet, of u het begrijpt, maar het is de volle waarheid en niets dan de waarheid, als ik u verzeker, dat ik van u houd. En u moogt het nu gerust weten, dat dit ontstaan is op de dag, dat u naar Lunteren bent vertrokken, toen uw vakantie inging. Waarom anders denkt u, dat ik met vakantie naar Lunteren ben gegaan U achterna Omdat ik niet buiten u kan. Ik ben al die maanden, dat u bij mij werkte, ziende blind geweest en ik heb nooit begrepen, welk een schat ik dagelijks om mij had. Maar door al dat gezanik met die meneer Grobbe zijn mijn ogen wijd open gegaan en daarom ben ik u vandaag achterna gereden, om van deze gelegenheid gebruik te maken u te zeggen, wat in mij is ontstaan. Ik heb mij nooit met vrouwen opge houden, omdat ik daarvoor geen tijd had. Misschien ook, omdat ik teveel mijn eigen afgezonderde leventje leidde. Dat heeft één goede zijde gehad, want daardoor heb ik u leren kennen. Juffrouw Schoneveld nogmaals: het is volle ernst, als ik u vraag mijn vrouw te worden." Langzaam drong het tot Hanneke door, dat Dubois tot over zijn oren op haar verliefd was. En nu begreep ze ook, dat Grobbe zijn medeminnaar beter had door zien dan zijzelf. Ze maakte zich langzaam uit zijn greep los en keek voor zich. „Herinnert u zich nog die middag, dat ik kwam solliciteren, meneer?' Hij knikte. „En of. En ik zegen de dag, dat u voor de eerste maal uw voeten over mijn drempel zette." „En weet u ook nog, dat ik toen geen getuigschriften had aan te bieden „Ook dat weet ik. Maar u had geen getuigschriften nodig. In de loop der maanden hebt u wel bewezen, dat u ten volle berekend was voor uw taak." »,En -vervolgde Hanneke op dezelfde toon weet u ook nog, wat u toen gezegd hebt „Wat ik toen gezegd heb? Och, dat zal wel over die getuigschriften zijn geweest. Maar nog eens..." (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 6