WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Oud-Vossemeer's Muziekvereniging geüniformeerd. O. VERSCHIJNT IEDER E VRIJDAG i WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Ingaande 29 meï nieuwe dienstregeling met ingrijpende wijzigingen. RAADSVERSLAG STAVENISSE. 800 m.2 grond gekocht voor bouw van ambts woning burgemeester Tarieven voor ver enigingslokaal Subsidie voor Fokveedag. DE REDAKTIE LEGT U IN DIT NUMMER VOOR Nieuwsbrief. 16e jaargang No. 27 20 mei 1960 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 4- inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 - Advertenties worden tot WOENSDAGMIDDAG 1 uur in Tholen aangenomen Na Tholen en Sint-Annaland was hei zaterdag Oud-Vossemeer dat zijn mu ziekkorps in een gloednieuw uniform stak. Omgekeerd kan gezegd worden dat de vereniging zichzelf in het nieuw stak. Zelden immers was het spreekwoord „Eendracht maakt macht" meer van toe passing dan bij deze uniformactie. Wil een vereniging bloeien dan moet ze gedragen worden door de belangstelling van de gehele bevolking. Van deze voedings bodem heeft het actiecomité een dankbaar gebruik gemaakt. De muzikanten hebben ge zwoegd in oude papieren, lompen, mutserds en in de gladiolen week in week uit, en ze doen het nog steeds. Welhaast iedereen spaarde zijn krantjes op. De veertiendaagse ophaaldienst huis aan huis en bij de win keliers levert vaak 3300 kg oud papier op. Tijdens de plechtige overdracht zaterdag middag in het hotel van dhr. Mees kwam treffend tot uitdrukking hoe het werk van Oud-Vossemeer's Muziekvereniging gewaar deerd wordt. Naast het actiecomité, het be stuur der vereniging, de leden en hun fa milieleden huisgenoten waren daarbij ook aanwezig de leden van de gemeenteraad, de Ned. Herv. predikant, ds. A. Breure en de pastoor. De feestelijke bijeenkomst werd geopend door een enthousiaste dokter Renes, als voorzitter van het actiecomité. Het was velen reeds lang een doorn in het oog, zo zei hij, dat de muziekvereniging, in feite toch een stukje cultuur vertegen woordigend en zorgend voor een zinvolle vrije tijdsbesteding, haar werk ook op hoog tijdagen in het dagelijkse plunje moest doen. Slagers en geestelijken, dokters en militairen, allen hebben een ambtskostuum. Maar de muziek moest het zonder doen. Men stak de koppen bij elkaar en kort daarop startte de oud-papieractie. Weldra volgde een lompenactie, een ophaaldienst van oud ijzer, een mutserd- en gladiolen- actie, ja wat niet al. De winkeliersvereniging droeg haar steentje bij en er kwamen zelfs giften uit Amerika. Het was hem een genoegen thans de vrucht van deze arbeid te kunnen over dragen aan de voorzitter der muziekvereni ging, dhr, G. W. J. de Graaff, die bij wijze van spreken sinds onheuglijke tijden met de vereniging is samengegroeid. Het gordijn ging opzij en daar vertoonde zich onder daverend applaus op het podium het korps in prachtig uniform. De kostuums en uniformpetten zijn van lichte blauwe stof, met goud afgezet. Op de revers, in rood gevat het korpsinsigne, be kroond door de letters OVM. De tambours met prachtige epauletten en, zoals op Rem- brant's Nachtwacht, een meisjesfiguur, ge kleed in een mantelpak van dezelfde snit, het enige vrouwelijk lid, het 15-jarige Neel- tje van Driel. Terzijde met witte bandelier, toonde M. M. Minheere het mooie rode vaandel, het geschenk van een paar jaar geleden. Waarlijk een schitterend geheel. Met een krappe buiging in de nog on wennige stof dankte het korps voor het langdurig applaus. Voorzitter G. W. J. de Graaff was de tolk van allen, toen hij zeer hartelijk dankte voor dit prachtige geschenk, verkregen met taaie volharding en door energieke aanpak. Hij aanvaardde het geschenk met alle lusten en lasten. Kan wat de lusten betreft worden gedacht aan zoutschade, de lasten zijn dui delijker. In de eerstvolgende jaren zijn naast deze 30 uniformen per jaar minstens nog 5 stuks nodig. Daar is veel geld voor no dig. Dit mag geen Pyrrhus-overwinnig wor den. Nooit mag het worden „nog zo'n cadeau en de muziek is op de flacon". Bij de te verwachten grote toeloop, be denke de jeugd wel dat zo'n uniform 3 400 gulden kost. Dit geld moet interest af werpen, Er zal een strenge selectie toege past worden. Adeldom verplicht, dat bete kent dagelijks oefenen om het peil op te voeren. Een mooie kant van het geschenk noemde de voorzitter het, dat onder de leden on vermoede krachten schuilen. De initiatieven gingen van de leden uit. De liefde voor de vereniging, waarvan ze lid waren, bracht hen er samen met het Comité toe, de schou ders te zetten onder de zware taak, het geld bijeen te brengen. Hijzelf had er aanvanke lijk een zeer zwaar hoofd in. Maar zie, ze hebben het toch gepresteerd. Dhr de Graaff besloot met de unifromen, die verenigingseigendom blijven, in de zorg der vrouwen aan te bevelen. Hij wenste niet met een somber relaas te eindigen, en riep „Dit is een historische dag. Lang zal ze leven 1" Een gelukwens sprak ook de burge meester. Gezien de grote verdeeldheid in de wereld der volkeren zou hij de top mannen in Parijs willen toeroepen „Doe als wij en verzamel oud papier". Wat toont de eendracht beter als de verzameling oud pa pier in het pakhuis der vereniging Daar de liggen neutrale en de Christelijke pers en bladen van elkander fel bestrijdende po litieke partijen in alle rust bij een, om de uniformactie der muziekvereniging te steu nen. Zo zal het over een paar jaar kunnen gebeuren dat de een of andere inwoner bij het zien van broek en jas van de piston blazer zegt: Ik had niet kunnen denken dat mijn kerkblaadje nog zo zou gaan blinken." De burgemeester was er van overtuigd dat de uniformen zo'n aantrekkingskracht op de dames zouden gaan uitoefenen, dat de vereniging kostuums tekort komt. De gemeente is dan bereid mee te helpen en zo nodig de gehele vuilnisdienst over te doen. Na een dankwoord van de voorzitter, waarin deze vriendelijk doch beslist moest mededelen dat de vereniging van het aan bod geen gebruik zou maken, sloot dr Renes het officiële gedeelte van de receptie en zette dirigent Del Heez met het korps de mars „Sons of the brave" in. Later gevolgd met „Colonel Boggy" en „Imeprial Echo's". Om half vijf begon de rondgang door de gemeente. Men verzuimde niet in de eerste plaats de bejaarde ere-voorzitter, dhr. D. J. Ampt voor zijn woning een muzikale hulde te brengen. Ook 's avonds, toen de vereniging mede werkte bij het sluiten van de winkelweek en tevens een grote muzikale rondwande ling maakte, was er veel publiek op de been. Zo was ieder in de gelegenheid dit eerste geüniformeerde optreden mee te maken. Het eerste optreden naar buiten maakt de vereniging binnenkort in Steenbergen. En dan is er natuurlijk deze zomer een groot festival ter gelegenheid van het 35 jarig bestaan der vereniging. Tijdens de korte voltallige raadsvergade ring op woensdag 18 mei jl. te Stavenisse onder leiding van burgemeester A. Sluijmers vielen een groot aantal formele voorstellen te behandelen met betrekking tot de salaris positie van de gemeenteambtenaren als ge volg van huurcompensatie, wachtgeldrege ling, kinderbijslagverordening, enz. Er was een schrijven ingekomen van de minister van Maatschappelijk Werk waarin werd meegedeeld dat de door het bestuur van de Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op het eiland Tholen ingediende aanvraag om subsidie voor het jaar 1960 is afgewezen, op grond van het feit, dat er sedert 16 januari jl. geen gesalarieerde beroepskracht meer werk zaam is. De heer Nortier vraagt wie dit werk thans verricht, waarop de voorzitter antwoordt dat mevr. van de Slikke dit waarnaemt. Dhr. Nortier meent dat men door dit schrijven van de minister toch in de knoei kan komen. Mevrouw van der Slikke kan dat werk toch ook niet belangeloos doen, zodat de gemeenten voor de bijdrage zullen moeten opdraaien. En wanneer straks toch weer 'n beroepskracht wordt benoemd, zal dan de subsidie wel komen. De voorz. meent van wel. Er is momenteel weinig aan te doen, zo stelt hij vast. Geen bezwaar is er verder tegen enkele begrotingswijzigingen van het dienstjaar 1959, waarbij ook de onvoorziene post ad 14.119,97 enige bestemming verkreeg. VOOR BOUW AMBTSWONING In de vergadering van 25 april jl. werd besloten over te gaan tot de bouw van een ambtswoning, waartoe een krediet van maxi maal 40.000 werd gevoteerd. Het ge schiktste terrein hiervoor bleek het land van de heer C. van Putte te zijn aan de Poststraat. Deze bleek bereid die grond aan de gemeente te verkopen voor 4,per m2 inclusief alle vergoedingen. B en w menen 700 m2 nodig te hebben en achten een perceel van 25 meter breed en 28 meter diep groot genoeg om vol doende over te houden voor inrit en tuin. De kosten van aankoop zullen derhalve 2800.— bedragen. Voorgesteld wordt hier toe over te gaan. De heer C. Priem vraagt zich af of die oppervlakte wel voldoende is, wanneer men weet dat 11 meter uit de straat moet worden gebouwd. Dan blijft er achter het pand hoegenaamd geen tuingrond meer over. De heer Potappel is het daarmee eens. Na discussie blijken alle raadsleden dezelfde gedachte te zijn toegedaan, dat dit maar een zeer beperkte oppervlakte is en het daarop volgend voorstel van dhr. C. Priem om er 100 m2 bij te nemen, ondersteund door dhr. Potappel wordt dan ook met algemene stemmen aangenomen. VERHUUR VERENIGINGSLOKAAL In een vorige vergadering besloot de raad over te gaan tot verhuur van het vereni gingslokaal aan derden, waarbij de tarie ven nader aan de raad ter vaststelling zou den worden overgelegd. Die zijn thans in ontwerp besluit gereed en worden onder de aandacht van de leden gebracht. Om het plaatselijk verenigingsleven te stimuleren moet het tarief zo worden vastgesteld, aldus menen b en w, dat dit bedrag op te brengen is. De tarieven luiden: a. voor wekelijks ge bruik door plaatselijke verenigingen per avond 3,inclusief verwarming: zonder verwarming 2,met verwarming per middag 2,zonder 1,b. voor ander gebruik door verenigingen en voor 't houden van cursussen: met verwarming per middag of per avond 3.50, zonder verwarming 2,50. Voor bruiloften en andere familie feesten per dag 20,voor gebruik bij begrafenissen 10,dit alles inclusief het onderhoud voor gemeentewege. Op zonda gen mag het lokaal niet worden verhuurd en zaterdagavond moet het om 11 uur zijn ontruimd. Jaarlijks wordt aan de raad voor 1 april een exploitatieoverzicht verstrekt, zo dat men kan nagaan of deze tarieven zijn te handhaven. Zonder hoofdelijke stem ming wordt tot vaststelling van bovenstaan de regelen besloten. Aan de n.v. PZEM wordt een strookje gemeentegrond bij het schakelstation ver huurd tegen wederopzegging ter grootte van ongeveer 36 m2 tegen 1,per jaar. SUBSIDIE VOOR KRAAMZORG De Zeeuwse commissie voor Kraamzorg vraagt een bijdrage van 0.25 per interne verzorgingsdag. Voorgesteld wordt dit te doen. Dhr. Nortier vraagt of deze subsidie ter plaatse wel ten volle tot zijn recht komt, nu er in de gemeente ook een gediplomeerd kraamverzorgster is, nl. de wijkzuster, die maar een beperkt aantal gevallen kan hel pen. De voorzitter wijs er op, dat zulks nog wel in het belang is van minder draag- krachtigen. Wanneer men kraamhulp inroept via het pl. groene kruis betaalt men maar 15,Bij het Centrum wordt meer hulp verleend, maar is het ook aanmerkelijk duurder. De heer Nortier meent te weten, dat voorheen altijd werd aangedrongen het uit oefenen van kraamzorg niet met een ander vak te doen samengaan. Weth. Moerland zegt het in zeker opzicht eens te zijn met dhr. Nortier. Men vergeet evenwel de hier gegroeide situatie. Destijds was de Stichting Kraamzorg er nog niet, terwijl de gemeente te klein was om de wijk zuster een volle dagtaak te bezorgen. Toen is die kraamzorg er bij ingeschakeld en dat is zo gebleven. Van genoemd Centrum is er wel eens op aangedrongen daar nu vanaf te stappen, maar het toch nog altijd behoor lijk tekort aan kraamverpleegsters heeft het Groene Kruisbestuur daarvan vooralsnog doen afzien. Op den duur zal dit naar de mening van weth. Moerland uit zichzelf wel teruglopen. Dhr. Nortier vraagt hoeveel ge vallen zo gemiddeld van het totaal aantal geboortes per jaar nog door het Groene Kruis worden geholpen. Weth. Moerland meent dat dit op ongeveer de helft zal lig gen. Dhr. Nortier vindt dat nog heel wat. De voorzitter zegt dat deze kwestie toch weer wel eens in het Groene Kruisbestuur ter sprake zal komen. Niemand is overigens tegen het verstrekken van de gevraagde bij drage aan het Centrum voor Kraamzorg. Een wijziging in de legesverordening, be trekking hebbend op het afgeven van mach tigingen met betrekking tot het voorhanden hebben en vervoer van vuurwapenen ont moet geen bezwaar. Besloten wordt tot deelneming in het maatschappelijk kapitaal der N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, welke aan delen van 1000,- uitgeeft, waarop 10 dient te worden gestort. De commissie „Thoolse Dag" vraagt een bijdrage voor een te houden rundveekeuring op 8 juli a.s. B en w stellen voor 30,te subsidi ëren en 7.50 uit te trekken voor de aan koop van een beschikbaar te stellen lauwer tak als prijsje. Dhr. Potappel juicht dit voorstel toe. De heer Nortier vraagt waarom het van 25, op 30,is gebracht. Vorig maal was hij onbekend met het nut van zo'n Fok veedag, nu kan hij dit tenvolle steunen, maar begrijpt niet waarom een hogere subsidie nodig is. De voorzitter antwoordt dat het toch maar een klein bedrag bleek te zijn. De heer Klippel vraagt of de leden van de raad vrije toegang tot de Fokveedag hebben, wat de voorzitter betwijfelt. Weth. Moerland acht het de moeite van het kleine bedrag niet waard hierover te discussieren. Dhr. C. Priem vraagt of de veehouders er ook aan meebetalen. Dhr. Potappel ant woordt dat die per inzending een bedrag betalen. Allen zijn er dan voor de subsidie van 30,te verlenen evenals het lauwer- takje tot een bedrag van 7.50. Voor de rondvraag zijn geen op- of aan merkingen meer, waarna burgemeester Sluij mers met dankzegging eindigt. Wanneer 29 mei a.s. de zomerdienstregeling van de spoorwegen ingaat, betekent dit voor onze streek voor het trein- en busvervoer een wijziging, waarvan men nog zo niet direct kan zeggen, dat het ook een verbetering zan zijn. Dit moet de tijd leren. Nu kan het welhaast niet anders of de busregeling dient zich aan te passen aan het treinvervoer, hoewel naar schatting niet meer dan 13 van de busreizigers op de trein gaan. De 87 die niet verder gaat dan Bergen op Zoom moet zich dus aan de trein- regeling aanpassen, wat dus voor hen niet altijd het gewenste tijdstip is van aankomst en vertrek van en naar Bergen op Zoom, Behalve de eerste bus uit Stavenisse (om 6.00 uur) kan als hoofd gedachte bij de nieuwe regeling worden onthouden, dat de bussen daar zes minuten over het halve uur vertrekken. In St. Annaland gaat de eerste bus 20 minuten later weg en vertrekken de overige om kwart voor het hele uur. Vanaf Bergen op Zoom is het gemakkelijk te onthouden, waar vandaan de bussen op het hele uur vertrekken en op het halve uur aankomen. Koningin Juliana opende het nieuwe Provincie- huis in Middelburg Voor woningwetbouw wordt in Tholen straat doorgetrokken Ook Stavenisse subsidieert de Fokveedag Als bijlage de vijfde Nieuwsbrief De Oud-Vossemeerse muziek staat in uniform Een gewijzigde zomerdienstregeling voor trein en bus De beslissende wedstrijd voor WHS Omscholingsmogelijkheden in Bergen op Zoom Jan Overeenkam en de examens Macht is een tweesnijdend zwaard* de meester is tevens slaaf. 's MORGENS LATER, 's AVONDS LATER Het werd de laatste jaren gemakkelijk gemaakt om de bus- en treindienstregeling te onthouden. Er kwam hoegenaamd geen wijziging in, terwijl het verschil tussen zo mer- en winterdienstregeling ook nihil of niet noemenswaard was. Per 29 mei a.s. wordt het evenwel weer anders. Dan mag men de nu nog bestaande regeling rustig vergeten en zich overscha kelen op de nieuwe tijdstippen. Al weken liep het gerust, dat het met die nieuwe dienstregeling voor de TAD-bussen een uur- dienst zou gaan worden. Dat is echter niet juist. De nieuws regeling geeft een gelijk aantal diensten aan als de thans nog be staande. Zoals men voorheen 10 keer per dag uit Stavenisse en Sint-Annaland weg kon per bus, zo kan dat ook weer 10 keer bij de nieuwe regeling. Ook de 3e diensten op de zondagen blijven gehandhaafd. De wijziging houdt dus slechts verband met het vertrekuur. Daarbij valt op, dat de eerste dienst in Stavenisse nog 5 minuten eerder vertrekt, terwijl in Sint-Annaland die eerste dienst 20 minuten later dan thans het geval is, wegrijdt. Dat wordt dus pas om 6.40 in- plaats van 6.20 dat men uit Sint-Annaland weg kan. Terwijl de eerste bus uit Stave nisse tien minuten vroeger aankomt in Ber gen op Zoom dan de huidige eerste bus is die eerste bus uit Sint-Annaland twintig minuten later in Bergen op Zoom, vanwaar men dus pas om 7.25 in die stad kan aan komen. Door een gewijzigde treinenloop is het voor de passagiers van deze beide eerste busdiensten onmogelijk de trein van 6.40 uur naar Vlissingen te halen en van 6.48 naar Breda of Amsterdam. Dit moet nu worden de trein van 7.39 naar Vlissingen en van 7.36 naar Breda of van 7.42 naar Am sterdam. Voor wat de eerste busdiensten betreft is men er dus wel op achteruitge gaan vanwege de gewijzigde treinenloop. Want noch de niet later vertrekkende eerste bus (in vergelijking met de huidige rege ling) uit Stavenisse, noch de wel later ver trekkende eerste bus uit Sint-Annaland kan de tweede trein uit Bergen op Zoom halen. De vijfde nieuwsbrief als bijlage van de Eendrachtbode begint met een artikel van het Hoofd van het Arbeidsbureau de heer C. Dronkers over „Waarom beroepsvoor lichting". Voor het eerst wordt dit toch niet onbelangrijk onderwerp (voor iedereen) aangesneden. Men dient deze aflevering te zien als een inleiding op het komend betoog over beroepskeuze. Dr de Galan vervolgt zijn interessant verhaal over „De arbeidskrachten in de Thoolse landbouw, nu en straks", terwijl mevrouw J. W. van Gorsel van Westen verslag geeft over een demonstratie van koken. Een artikel van dhr. R. Krijger over de landbouwmechanisatie zal zeker aan dacht krijgen van de landbouwers, maar is een onderwerp, waarvoor toch ook bi] de agrarische werknemer belangstelling moet zijn. En zo wordt ook in deze nieuwsbrief weer aan bijna ieder onderdeel van de agrarische voorlichting aandacht geschon ken. Voorlichting die ook buiten de agrari sche sector wel aandacht verdient. Voor wat de in Bergen op Zoom werkende personen uit Sint-Annaland en Oud-Vosse meer betreft is men dus per 29 mei met die eerste bus twintig minuten later in Bergen aan dan thans. De vertrektijden uit Stavenisse zijn dan over de gehele dag als volgt: 6.00 7.36 Een beeld van het koninklijk bezoek aan Middelburg op dinsdag 17 mei 1960. Na de plechtigheid in de Nieuwe Kerk maakte de Vorstin een rondrit door de stad, gezeten in een oude phaeton. We zien de koningin hier in het rijtuig met naast haar de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Duizenden Zeeuwen begroeten hun Vorstin met een stormachtige ovatie. Het was een glorietocht door een juichende stad. (Voer verdag zie pagina 7)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 1