Negen van de tien zuurbrandlijders gebruiken Rennies. STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE ging „Accelerando". In zijn openingswoord riep voorzitter A. J. Boogaard in het bij zonder een welkom toe tot ere-dirigent dhr. M. P. Lanooy en releveerde vervolgens het bijzondere jaar voor de vereniging, door de uienteelt met goede opbrengst, het concours- bezoek met 1ste prijs in de 1ste afdeling, de nieuwe uniformen, het meeleven van de commissaris der koningin en de plaatselijke aktiviteiten. Uit de verantwoording van penningmeester M. F. van Hal bleek, dat er bij een totaal bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 9836,62 een verlies werd geboekt van f 1316,51, terwijl toch een winst was gemaakt van een paar duizend gulden op geteelde plantuitjes. Daartegen over stond echter een uitgaafpost uniformen van 5203,90. Emmertjes- en papieraktie leverden in totaal 1352,op. Uiteraard beschikt de muziekvereniging nog over een reserve van 849,59. Zeer uitvoerig werd in het jaarverslag van secretaris Abr. Scherpenisse het ver- enigingsgebeuren in het afgelopen jaar ge memoreerd en elk optreden afzonderlijk ge noemd. Daaruit bleek verder, dat de vereni ging 35 werkende leden telt, 2 leerlingen en 234 donaturs. Tijdens de vergadering werden 5 nieuwe leden geballoteerd. Als bestuursleden werden herbenoemd de heren A. D. Goedegebuure en M. F. van Hal. De voorzitter deelde vervolgens mee, dat het zomerprogramma bestaat uit wat hierom trent door de Thoolse Bond werd vastge steld, terwijl voorts een bezoek aan het muziekconcours wordt gebracht. Om verdere schulden te delgen zullen opnieuw een hon derd roeden uien worden geteeld. Gewerkt wordt voorts aan de aankoop van de ver lichting, waartoe een gift van jhr mr A. F. C. de Casembroot werd ontvangen. Bij de rondvraag werd het bestuur ge suggereerd opnieuw een aanvrage te doen bij het gemeentebestuur om subsidie-verho ging. De kleinste naburige gemeente geeft aan de pl. muziekvereniging een subsidie van 400, plusonderhoud muziektent, andere omliggende gemeenten subsidiëren de pl. muziekverenigingen van 600 tot 750, terwijl men hier nog steeds op f 250,staat. Enkele argumenten die een paar jaar gele den werden aangevoerd door leden van de gemeenteraad zijn nu niet meer van kracht, waarom de vergadering het te meer op zijn plaats achtte voornoemde aanvrage te doen. Aldus werd besloten. Met een woord van dank tot alle medewerkers, inzonderheid tot de heer M. Moerland voor de lessen aan leerlingen en aan sekretaris Scherpenisse sloot dhr. Boogaard deze jaarvergadering. GESLAAGD Te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen dierenarts de heer I. van Es. FRAAI KERKPLEIN Nu dhr. Jobse al heel wat werk verrichtte op het terrein rondom de kerk komt er te kening in de verfraaiing. De voorgenomen beplanting is nog niet volledig uitgevoerd, omdat de tijd van het jaar daarvoor niet geschikt is. Plan is bijvoorbeeld om er ook dahlia's te planten. In totaal komen er een 60 heesters en 100 vaste planten, die met de bestaande kastanjebomen en het nieuwe ga zon een fraai geheel zullen vormen. BEVRIJDINGSHERDENKING Blijkens een circulaire van het comité be vrijdingsherdenking 1960, welke deze week in de gemeente werd rondgebracht is er een voorlopig programma voor de 5e mei her denking opgemaakt. Begonnnen wordt, zoals dat landelijk het geval is, met om 8 uur de klok te luiden, daarna is er koraalmuziek vanuit de toren, een muzikale rondgang, massazang, toespraak burgemeester en trak tatie der schoolkinderen. 's Middags wordt in het Dorpshuis een kinderspel opgevoerd met 2 voorstellingen voor klein en groot, 's Avonds wordt dan nog een concert gegeven door de muziek- en zangvereniging met als besluit een lam pionoptocht. Met dit programma blijft het comité ongetwijfeld in de lijn van de sug gesties, zoals die door het Nationaal Comité Bevrijdingsviering 1960 zijn gegeven. JAARVERGADERING „ELCK WAT WILS" Ten huize van dhr. W. Rijnberg Mzn werd dinsdagavond de jaarvergadering ge houden van het leesgezelschap „Elck wat Wis" en de volksbibliotheek. De opkomst was zoals gewoonlijk minimaal. In zijn ope ningswoord merkte de voorzitter dhr. C. J. C. Boot op, dat de bibliotheek uitstekend loopt, zowel voor ouderen als voor de jeugd. Met de leesportefeuille daarentegen gaat men wat achteruit. Het tot 63 verminderd ledental noopt tot een kleine bezuiniging. Vermoed werd dat de gestegen welvaart aanleiding gaf tot het meer nemen van een persoonlijk tijdschriftabonnement, dan mee doen in de portefeuille, waarvoor overigens altijd nieuwe leden welkom zijn. Ten aanzien van de volksbibliotheek kon de bibliothecaris Abr. Gunst een bijzonder optimistisch geluid doen horen. Het winter seizoen 1958-59 waren er 9030 boeken uit geleend voor 668,87, in het zomerseizoen 1959 3557 of in totaal 12.587. In dezelfde periode waren aan de jeugd door dhr. J. F. Kaashoek 4160 boeken uitgereikt of als to taal-generaal 16.747 boeken in één jaar tegenover 16.071 het jaar daarvoor. Met dit ongelooflijk aantal is men dus nog steeds in stijgende lijn. Sinds 1 april bedraagt de prijs per boek 10 cent voor niet-leden en 8 ct. voor leden, voor de jeugd bleef het onge wijzigd op 5 cent per boek. Terwijl voor de jeugd 92 boeken werden aangekocht, be vatte het supplement voor de ouderen 132 nieuwe boeken. Dit jaar wil het bestuur op nieuw komen tot een aanschaf van 150 boeken. De voorzitter dankte het gemeentebestuur voor de verleende subsidie en het beschik baar stellen der lokaliteit. Het speet hem wel, dat de Provincie in dit opzicht ten achter blijft. Blijkens het uitgeleende getal boeken voorziet de bibliotheek ter plaatse in een grote behoefte en blijft zij „bij" door steeds de nieuwste en goed gerecenseerde werken aan te kopen. In het pas begonnen zomerseizoen wordt eenmaal per 14 dagen vrijdagsavonds uitgereikt. In zijn slotwoord dankte de voorziter inzonderheid de heren Gunst en Kaashoek voor het vele werk, dat zij voor deze bloeiende bibliotheek doen. GEVONDEN VOORWERPEN Een schietlood en een padvindersmes. In lichtingen bij wachtmeester Duine. ANDER GEZICHT Het binnenkomen van de gemeente via de Javadijk levert een ander „uitzicht" op, nu de zeewering langs de oude veiling is weg- gegraven voor de aanleg van de oostelijke haventoegangsweg. Een ruim uitzicht op de nieuwe haven, wat nog beter tot zijn recht zal komen, als het laatste stuk van de oude kaai is gedicht, waaraan men thans bijna toe is en wat via een zandzuiger zal geschieden. Ook U vindt er baat bij. Bent U die ene soms, die dat weldadige blussen nog niet ondervond Wapen U tegen de eerstvolgende aanval - neem een pakje Rennies in huis. U beleeft er alle dag de weldadige werking van. Want Uw klachten behoren tot het verleden. ONGEVALLEN Maandagmorgen had de echtgenote van de heer Adr. Hage (Hoenderweg) het on geluk, toen zij naar de slager aan de Ring ging, in die buurt over het trottoir te vallen om met een schouderbreuk in het ziekenhuis te moeten worden opgenomen. XXX De 9 jarige Sjaak Fase liep bij het spelen tegen een draad op en bekwam daarbij een zodanige verwonding aan zijn mond, dat hechting nodig bleek. xxx Ook voor de echtgenote van de heer Johs. Fase Adrzn. was de maandag niet prettig. Bij schoonmaakwerkzaamheden kwam zij van de trap te vallen en brak een been. SIMAVI-COLLECTE De collectanten voor Simavi hebben zich in Stavenisse weer danig geweerd. Was vorig jaar het bedrag al mooi. Deze keer was het nog iets meer. Ze haalden n.l. 494,80 op. Een pracht resultaat, waarvoor alle gevers en geefsters alsook de collectanten en ver dere medewerkers (sters) vanaf deze plaats hartelijk dank. VERKEERSEXAMEN Zoals op andere plaatsen van ons eiland werden ook hier een aantal jongens en meisjes opgeleid voor het verkeersexamen, door wachtmeester ter plaatse de heer C. Koster. Na het afleggen van het theoretische ge deelte volgde vorige week het praktische en laatste deel. Een 25 tal leerlingen, te weten 14 jongens en 11 meisjes behaalden het diploma. BURGERLIJKE STAND over de maand maart 1960 Geboren 17 maartCornelis, zoon van Cornelis Moerland en Clazina Wesdorp. 25 maartte Bergen op Zoom: Martina Cornelia, dochter van Izaak de Vos en Jan netje Dorst. Huwelijksaangiften 12 maart Johannes Lokhorst, oud 31 jaar, meubelmaker, wonende te Barneveld en Aberdina de Vos, oud 29 jaar, zonder be roep, wonende alhier. Loop der bevolking Vertrokken 16 maartJacob Moerland van Molendijk West 4 naar Wemeldinge. 24 maartJohannes Wesdorp van Wilhel- minastraat 4 naar Sint-Maartensdijk. 25 maartAberdina de Vos van Molen dijk 56 naar Barneveld. SCHOORSTEENBRAND Zaterdagmiddag ontstond in de woning van de wed. J. Knuist een schoorsteenbrand, die gelukkig spoedig kon worden geblust. Gewaarschuwd door de sirene was de brand weer rap ter plaatse, die met behulp van een ramoneur het vuur in zeer korte tijd wist te doven en de schade op deze manier tot een minimum beperkt bleef. BALDADIGHEID Dinsdagmiddag hadden enkele opgescho ten jongelui de brutaliteit, met een op de Markt geparkeerde auto te gaan rijden. Nadat ze deze van de handrem hadden ge daan, duwden ze de wagen over het Markt plein, waarbij deze ten laatste tegen de stoep van de heer M. Kauffmann opbotste. Hierdoor werd het achterspatbord van de auto ingedrukt, terwijl een fiets, die tegen de stoep stond, eveneens licht werd beschadigd. Door de politie werd proces-verbaal opge maakt. SLACHTVERGUNNINGEN In de afgelopen maand werden op de gemeente-secretarie negentien vergunningen voor huisslachting afgegeven. SOLISTENCONCOURS Zaterdagmiddag werd in de grote zaal van „Ons Dorpshuis" te Kruiningen door de Zeeuwsche Zangersbond „Zang Ver edelt" voor de vijfde maal een solistencon cours gehouden door enkele leden van onze plaatselijke zangverenigng „V.Z.O.S." De uitslagen voor onze deelnemers waren als volgt 3e afd.: dubbel-duo van de dames van den Berge-Lindhout, Riedijk-Bos, Kaashoek-van Zetten en van Dijke-Bos, 75 punten, 2e prijs. Ie afd. solo van de heer Iz. Riedijk, 80 p. Ie prijs: solo van de heer A. L. Riedijk, 79 p., 2e prijs. Door dit eerste optreden heeft het koor bewezen, dat het niet alleen de kunst van het koorzingen verstaat, doch eveneens over goede solisten beschikt. In de ere-afdeling behaalde mej. C. B. Kousenmaker, Nederlands Herv. Kerkkoor, Goes als soliste met 95 punten een eerste prijs met lof en tevens een medaille en beker. DAMMEN De uitslagen van de Dinsdagavond ge speelde partijen voor de onderlinge dam- competitie zijn L. M. Heijboer A. Polderman 0-2 L. M. Heijboer J. Quist 0-2 J. W. van Houdt C. Menheere 2-0 VERGADERING N.C.V.B. Dinsdag hield de N.C.V.B. haar maande lijkse vergadering. De vice-presidente Mevr. Pleune heeft deze avond de vergadering ge opend met het laten zingen van Ps. 43 vers 3 en 5 en ging voor in gebed. Een gedeelte werd voorgelezen uit Lucas, waarna de me ditatie volgde: „Over het lijden en sterven van Jezus". Deze avond werd verzorgd door de leden van de afd. met gedichten en het mooie verhaal „de achterbuurten uit Lon den". biet koortje zong mooie liederen van deze lijdenstijd afgewisseld met gedichten. De presidente Mevr. Lindhout eindigde deze mooie avond met dankgebed. BURGERLIJKE STAND over de maand maart 1960 Geboren 1 maart 1960: Cornelis Jan, z.v. Pieter Jan Koopman en Helena Polderman. 18 maart 1960: Jannetje, d.v. Job Johan nes Lindhout en Willemina van Vossen. Huwelksaangiften 10 maart 1960: Johannes Wesdorp, oud 23 jaar, meetarbeider, wonende te Stavenisse en Jacoba Pieternella Lindhout, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende te Sint-Maartens dijk. 10 maart 1960: Cornelis Gerardus van den Hoek, oud 23 jaar, onderwijzer, wonende te St.-Maartensdijk en Adriana Neeltje Rie dijk, oud 23 jaar, kantoorbediende, wonende te St.-Maartensdijk. 10 maart 1960: Jacobus Jan Steketee, oud 66 jaar, autoverhuurder, wonende te Sint- Maartensdijk en Adriana Geetrruida Loonen oud 47 jaar, zonder beroep, wonende te Tilburg. Gehuwd 24 maart 1960: Johannes Wesdorp, oud 23 jaar, meetarbeider wonende te Stave nisse en Jacoba Pieternella Lindhout, oud 21 jaar, zonder beroep, wonende te Sint-Maar tensdijk. 24 maart 1960: Cornelis Gerardus van den Hoek, oud 23 jaar, onderwijzer, wonende te St.-Maartensdijk en Adriana Neeltje Riedijk, oud drie en twintig jaar, kantoorbediende, wonende te Sint-Maartensdijk. Overleden 2 maart 1960: Anthony Vroegop, oud 80 jaar, zonder beroep, wonende te Sint-Maar tensdijk, gehuwd geweest met: Pieternella Bout. 19 maar 1960: Cornelis Jan van der Werf, oud twee en negentig jaar, zonder beroep, wonende te Sint-Maartensdijk, ge huwd geweest met: Maria Hendrina Groene- wege. 31 maart 1960: Geertruida Bartelina Bijl, oud 83 jaar, zonder beroep, wonende te Sint-Maartensdijk, gehuwd geweest met: Jan Marinus de Viet. Loop der bevolking in de maand maart 1960. Vertrokken W. H. van Hunen naar Otterloo (gem. Ede). G. H. Noordijke naar Noordwijkerhout. A. M. Kloet en echtgenote naar Scher penisse. Th. J. Bekker naar Arnhem. Ingekomen H. J. C. Th. J. van Trijtag Drabbe van Delft naar C 140. A. C. van Houts, echtgenote en 2 kin deren van Nederweert naar Salonwagen Koningin Julianastraat. H. C. van Putte, echtgenote en 1 kind van Valburg naar D 141. P. A. Roels van Boskoop naar Parallel weg 36. J. Wesdorp van Stavenisse naar D 106. VOORLICHTINGSAVOND Dinsdagavond werd in de zaal van de heer A. C. Rozendaal door de Huisvrouwen voorlichtingsdienst een demonstratieavond gehouden, welke heel druk werd bezocht. Aan deze avond werd medewerking ver leend door de plaatselijke firma's M. L. Pleune en Zn, P. Potter en Jac. Ponse. Laatstgenoemde firma demonstreerde door middel van een film de bereiding van „Vita" diepvries, terwijl de fa. Potter eveneens een film vertoonde over Tornado-artikelen, Ook werd door deze firma de aandacht gevraagd voor de bekende Melita-koffie- kannen alsmede voor verschillende electri- sche huishoudelijke artikelen. Na de pauze, waarin gratis koffie werd geserveerd, gaf de fa. Pleune eerst een filmpje over de „Van Wijck" wol te Leiden, welke onder neming meer dan 150 jaar bestaat. Daarna werden door enkele dames uit St. Maartensdijk kledingstukken geshowd, zoals jurkjes, pakjes, en toppertjes. Verder gaf deze firma nog een demonstratie van de „Necchi"naaimachines alsmede, van de „Knittax"breimachine, welke beide machines woensdag in de etalage van de heer Pleune waren te bezichtigen. De aanwezige dames gaven van een intense belangstelling blijk, zodat deze avond zeker geslaagd mag heten. DAMUITSLAGEN Dinsdagavond werden voor de cmpetitie de volgende partijen gespeeld: H. v. Akkeren C. Poot 02 H. v. Akkeren C. Poot 02 Gmt. Lindhout H. Duine 20 J. v. d. Reest C. Menheere 02 Door de uitslag van eerstgenoemde partij kwam de heer C. Poot in groep B gelijk met de heer H. v. Akkeren. Daar de beslissings partijen eveneens in het voordeel van C. Poot eindigde, kwam deze in groep B dus definitief op de eerste plaats. In groep A is de beslissing nog niet gevallen, doch men hoopt ook hier voor het einde van het dam- seizoen de competitie tot een goed eind te brengen. PROGRAMMA 5 MEI Op een onlangs gehouden vergadering van het Oranje comité is het volgende programma vastgesteld 8.00 uur Klokgelui. 8.45 uur Schoolkinderen zingen voor het stadhuis. Afmars naar een speelweide be geleid door de muziekvereniging of drumband. 12.30 uur Kinderspelen voor alle scholen. 13.30 uur Optocht van eventuele versierde wagens. 14.30 uur Wielerwedstrijd voor Junioren. 15.15 uur Gecostumeerd Voetbal. 16.15 uur Wielerwedstrijd voor Senioren. 16.45 uur. Ringrijden met paarden. PAUZE 19.00 uur Ringrijden op de fiets 12-16 jaar. 20.00 uur Ringrijden op brommer met dame. 21.00 uur Lampion optocht met muziek en drumband. 22.00 uur Lintespel door verschillende ver enigingen. 22.30 uur Stoelendans. Opgave tot deelneming kan geschieden bij het bestuur. zie verder pl. nieuws pag. 2

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 8