EENDRACHTBODE Stavcnisse plaatste gouden Boerenleenbank in het middelpunt» 16c JAARGANG No. 21 8 APRIL 1960 TWEEDE BLAD Raadsverslag Sint Maartensdijk. Begin van gemeentehuisrestauratie Aanleg speelplaats bij school kan nu doorgaan dhr. Knuist in vaste gemeentedienst benoemd Zorg gezamenlijk voor de nieuwe aanplant Raadsverslag Scherpenisse. Richtingaanduiding en verlichting op viersprong Veerweg - Verbetering van de Rijksstraatweg - Bijdrageverlening aanleg loswal te Gorishoek - Crediet voor bevrijdingsfeest. Gouden Boerenleenbank huldigde voorz. A. G. van IJsseldijk De voltallige raadsvergadering, welke dinsdag 5 april te Sint-Maartensdijk werd gehouden stond onder leiding van burge meester D. C. Bouwense met de heer Th. C. Benou als notulist. Bij de goedgekeurde raadsbesluiten door gedeputeerde staten van Zeeland was ook die van het plan voor aanleg van sport terreinen. Een brief van hetzelfde college hield de subsidie toekenning in voor het maken van een nieuwe loswal, welk schrij ven voor notificatie werd aangenomen, evenals een ingekomen schrijven van ds. P. Westland te Sint-Annaland over publi catie in de Eendrachtbode in een verslag van een ouderavond. Indien niemand hier over het woord wenst, aldus de voorzitter, behoef ik daaraan ook niets meer toe te voegen, aangezien deze zaak zich in het openbaar heeft afgespeeld. Niemand van de leden wenste hierover het woord. Een wijziging in de rechtspositieregeling van de gemeenteambtenaren betreffende overwerkvergoeding, vakantietoelage, enz. ontmoette geen bezwaar. Voor huur van een strookje grond achter de Westvest was een verzoek ingekomen van A. D. v. d. Rhee, C. M. Oostdijk en P. J. Janse. Voor wat de beide eerste verzoeken betreft kon inwilliging direct geschieden, voor laatst genoemde zal het even moeten wachten, omdat er op de gevraagde grond nog een bergplaats staat. Volgens de bestaande rijksregeling vraagt de heer C. v. d. Ree een gemeentelijke ga rantie op een geldlening voor woningbouw. Volgens die regeling mogen gelden geleend worden tot maximaal 90 der netto-stich- tingskosten. Betrokkene wil niet meer dan 60% lenen, zodat de raad zich daarmee kan verenigen. Eenzelfde verzoek is te verwachten van dhr. A. A. J. Bos, waar tegen de raad dan evenmin bezwaar maakt. DE TWEEDE STAP Zoals bekend is een principe besluit ge nomen tot restauratie van het gemeente huis, een voor Smerdiek bepaald geen over bodige luxe. Van gedeputeerde staten werd toestemming verkregen tot het doen maken van een ontwerpplan, waartoe 7000,- werd gevoteerd. De architect deelt nu mede, dat hij bij het samenstellen van dit plan voor zoveel onbekende factoren komt te staan, dat het allereerst nodig is de ge schilderde voorgevel schoon te maken en het cementplint af te hakken. Voorts dient de tympan verwijderd te worden. De totale kosten daarvan zullen 3850,bedragen. De voorzitter voegt aan deze mededeling nog toe, dat op de kosten voor het ont werp 40 wordt gesubsidieerd. De heer van Zetten kan het billijken, wanneer men de voorgevel in „oude trant" wil restaureren, wanneer daarachter dan maar een geheel nieuw gemeentehuis komt, wat meer dan hard nodig is. Daarmee zijn wel alle leden het eens. Na nog enige toe lichting op de mogelijke subsidie en uitvoe ring, wordt besloten de gevraagde 3850, te verlenen en daartoe de begroting 1960 te wijzigen. De gemeentesecretaris zal verhuizen naar Parallelweg 30, waarmee dan tegelijk wordt tegemoet gekomen aan de rijkspolitiek ten aanzien van de woningwetwoningen, welke laatste niet bestemd behoren te zijn voor der gelijke functionarissen. Men gaat er blijk baar van uit, dat die heren meer kunnen be talen dan een woningwetwoninghuur. INZONDERHEID VOOR BEGRAAFPLAATS Als gevolg van door de raad gedane suggesties en na verschillende besprekingen met de heer A. Knuist wordt thans voorge steld deze inwoner te benoemen als ge meentewerkman in vaste dienst. Naast zijn normale functie als gemeentewerkman zal betrokkene in het bijzonder worden belast met het onderhoud van de begraafplaats en het werk van grafdelver. Voor laatstge noemde werk wordt een kledingtoelage en extra bedrag verleend. Het onderhoud van graven zal nu ook van gemeentewege dienen te geschieden. Daarvoor kan de raad in een volgende vergadering een ontwerpverorde ning tegemoet zien, waarin voorwaarden en tarieven zullen worden genoemd. Met betrekking tot die verordening wor den reeds enkele vragen gesteld. Alle leden kunnen zich overigens verenigen met het voorstel om dhr. Knuist in vaste dienst te benoemen. EEN ONDERWIJZERES Dat de gemeente zo gelukkig is weer een onderwijzeres te kunnen benoemen is een apart „kopje" waard. Het is een uitzonde ring op de „eilandregel". Er moesten ook herhaaldelijk oproepingen voor worden ge daan na het vertrek van mevrouw Wessel. Over de sollicitante mej. A. C. Oldekamp uit Ouderkerk werden evenwel zeer gunstige inlichtingen verkregen. Mej. Oldekamp was voorheen enkele jaren in Poortvliet aan de school verbonden. Wel zal het nodig zijn bij benoeming een woning vrij te maken, welke mogelijkheid er volgens de verklaring van de voorzitter wel is. Dat mej. Oldekamp een benoeming kreeg met algemene stemmen zal niet verwonderen. Een verzoek van de heer A. Knuist om erfpacht af te kopen tegen 25 x de erf pachtsom gaat evenals alle voorstellen tij dens deze vergadering als van een leien dakje. DE SPEELPLAATS Zoals bekend werd besloten tot aanleg van een speelplaats bij de openbare lagere school. Het plan verkreeg goedkeuring van de bouwkundige inspectie, die de aanleg- kosten van 6724,eveneens parafeerde. Voorgesteld wordt dit crediet beschikbaar te stellen. Zonder discussie werd ook dit aanvaard. De begroting 1960 werd, mede als gevolg van de hiervoor genomen besluiten, gewij zigd. Bovendien moet de begroting aange past aan de nog bestaande oude regeling, nadat ze, in de verwachting dat de nieuwe regeling toch wel eens van kracht zou worden, volgens het laatste was opgezet. Vanwege de wettelijke huurverhoging zal ook voor wat de nieuwe woningwetwonin gen in deze gemeente betreft, toepassing daarvan dienen te geschieden. Dhr. van Zetten meent dat veel gemeentewoningen daar buiten zullen vallen, wat bevestigend wordt beantwoord. Was vorige raad besloten om een strookje grond van het Waterschap te kopen in de omgeving van het oude stoomgemaal, thans vraagt het Waterschap om die grond te ruilen tegen grond in de watergang voor het stoomgemaal. De voorzitter wijst er op, dat de wethou ders er voor zijn om het oude stoomgemaal over te nemen. Wordt er een bergplaats van gemaakt door het Waterschap dan zal het wellicht een rommelige boel worden. Daar mee is dhr. van Zetten het eens. Waar rommel wordt gebracht komt er rommel bij. Als het anders kan zou hij dit liever niet zien. Weth. o. d. Brouw meent ook dat het Waterschap er nauwelijks van zal kun nen profiteren, terwijl het voor de omwonen den niet prettig zal zijn. Wanneer men het gemaal voor een slopersprijs kan krijgen, zou hij willen adviseren het als gemeente over te nemen. Daarover zal nu met het Waterschap worden gesproken, omdat de andere leden van dezelfde gevoelen zijn. Het blijkt nodig om formeel een regeling te maken voor schoolgeld avondcursus aan de technische school. De heer Kampman vraagt vervolgens of er nog inwoners zijn, van wie grond is af genomen door realisering uitbreidingsplan en die nog moeten worden gecompenseerd. De voorzitter meent dat alles wel juridisch rond zit, maar dat men nog van enkele morele verplichtingen zou kunnen spreken. Dhr. Koopman informeert of het geval Klaasse is opgelost. De voorzitter meent van wel, wanneer men hem de onderhavige grond nog dit jaar in gebruik geeft. Na discussie hierover verklaren wethouder Ba zen en van Zetten zich daar tegen. De andere leden zijn er voor. Het aannemersbedrijf firma Rijnberg ter plaatse heeft twee woningen gebouwd voor ambtenaren van de Herverkaveling en over- schreedt daarbij de opleveringstermijn met enkele maanden. Hij vraagt thans onthef fing van de hem opgelegde boete van on geveer 3000,Door die boete is er na melijk ook niet afgerekend met de onder aannemer. Genoemde firma schrijft, dat de architect heeft verklaard, dat oplevering ge schiedde binnen het vereiste aantal werkbare dagen. De voorzitter wijst er op, dat niet van werkbare dagen is gesproken, maar van een termijn, die met enkele maanden is over schreden. Men had dit nog willen compen seren met de bouw ambtswoning burge meester, maar ook daarvan werd niet aan de opleveringstermijn voldaan. Hoewel b en w het spijtig vinden, dat hierdoor ook de onderaannemer in moeilijkheden is gekomen, overigens buiten de schuld van b en w om, acht het college het niet verantwoord, ook niet tegenover het beleid van het vorige college van b en w, die daarover besliste, om thans aan het verzoek van de firma Rijnberg te voldoen. De heer Geluk is het daarmee eens. Waarom anders nog voor waarden te stellen bij een bouw. Inwilliging zou bovendien een precedent scheppen en waar is dan de grens. Andere leden uitten zich op dezelfde wijze. Bij stemming blijkt alleen dhr. Kampman voor inwilliging van genoemd verzoek. De heer G. J. de Wilde verzoekt de door de gemeente van hem overgenomen, maar nog niet bebouwde grond te mogen huren voor eigen risico. De voorzitter wijst er op, dat te dien aanzien met aanvrager prettige ervaringen zijn opgedaan, nl. dat hij zonder enig verzoek om schadevergoe ding, waarop vanzelf geen recht zou zijn, al eerder door hem gepachte grond dat al was ingezaaid moest afstaan. Zolang de grond niet nodig is, komt er op deze wijze boven dien nog wat van binnen voor de gemeente. Alle leden kunnen zich met inwilliging van dit verzoek verenigen. Voorts zegt de voorzitter dat er aan vankelijk geen overeenstemming was over het schadevergoedingsbedrag voor dhr. Heijboer bij onteigening van het bedrijf, maar dat de vergoedingscommissie er mee akkoord kan gaan het bedrag op 30.000 te stellen, mits betrokkene een nieuw bedrijf sticht. Daarmee gaat dhr. Heijboer akkoord evenals de raad met inachtneming van de door de commissie gestelde verplichting tot nieuwbouw. RONDVRAAG De heer Kampman zegt te hebben ge zien, hoe er een begin is gemaakt met beplanting in de gemeente. Hij is daar erg blij mee en hoopt dat men op deze voet zal voortgaan, waar hij altijd jaloers is geweest op de beplantingen in Poortvliet en elders. Tevens hoopt hij, dat de inwoners dit zullen weten te waarderen, evenals de jeugd. De voorzitter deze woorden onderstrepend en dhr. Kampman dankent hoopt met hem, dat ieder voor zich niet zal gedogen, dat de aanplant wordt beschadigd, noch door jong, noch door ouderen. De heer Polderman meent dat de situatie bij de faecalienput nog niet is opgelost. Waar zijn de palen met witte koppen voor wegaanduiding gebleven, zoals was besloten. Het is daar een schandelijke situatie. De voorzitter antwoordt dat uitvoering van het genomen besluit onmiddellijk is op gedragen. Na 'n nog noodzakelijk straatver betering bij de oprit aan de gedempte wa tergang te hebben gevraagd, wijst dhr. Pol derman er op, dat men ondanks het kostelijk carillon, dat de gemeente bezit al in geen weken het slagwerk heeft gehoord. De voor zitter antwoordt, dat b en w daarover al lang bezig zijn en hun bezwaren tegen deze uitvoering kenbaar hebben gemaakt. Het duurt inderdaad allemaal heel lang, eer het tot verbetering kan komen, maar daarvoor moet men de schuld niet bij b en w zoeken. De heer Geluk vindt dat er slechte op levering van het carillon heeft plaats gehad. Dit raadslid zou het voorts op prijs stellen, dat de vakanties voor beide lagere scholen gelijktijdig zouden vallen. De voorzitter zegt toe nogmaals alles te zullen proberen om dat in de toekomst gelijk te krijgen, omdat men het er allen wel over eens zal zijn, dat dit ook veel beter is. Dhr. Koopman betreurt het dat er filmen worden gedraaid, waarvan de strekking on juist is en vraagt de voorzitter dit niet te laten doorgaan, zoals bijvoorbeeld laatst de film onder de titel „De tien geboden". De voorzitter antwoordt, dat deze films zijn gekeurd en hij daaraan niets kan ver anderen. Dhr. Koopman heeft daarover een andere mening. Lees de bioscoopwet er maar op na. De voorzitter wijst er vorige spreker op, dat verbod alleen mogelijk is, wanneer de openbare orde met vertoning verstoord zou kunnen worden. Dhr. Koopman blijft het betreuren, zoals hij het ook ergerlijk vindt dat er volgens de kranten laatst via de VARA een televisieuitzending is geweest, waarbij met de Allerhoogste werd gespot. Weth. o. d. Brouw meent dat men niet alleen op een bepaalde titel kan afgaan om daarmee tegelijk de inhoud af te keuren. Een titel kan sensationeel zijn, zonder dat het verhaal daaraan beantwoord. Na nog enige discussie volgt sluiting van een vergadering, waarbij alle 20 punten vlot werden afge werkt. logstoestand meebrengt. Het was Gods goe dertierenheid dat men daarvan is bevrijd. Hij acht het niet welgevallig die dag op een dergelijke feestelijke wijze als gebrui kelijk, te herdenken en verklaart zich te genstander van hetgeen is voorgesteld. Dhr. Bijnagte vindt het ook vreemd, dat men jaren aan stille omgang deed en nu maar direct wil gaan feesten. Dhr. Polderman vraagt of het niet moge lijk is om het op dezelfde manier te doen als vorig maal, nl. door elke school een per kind evenredig bedrag te geven voor trak tatie. De heer IJzerman wil zich liever aan het verzoek houden. Laat die kindertjes die dag Ook in Scherpenisse, waar dinsdagnamid dag 5 april een openbare raadsvergadering werd gehouden, waren alle leden tegen woordig. Voorzitter burgemeester D„ C. Bouwense. Notulist secretaris A. L. G. van Doorn. Het bestuur van de bijz. school op Geref. grondslag vraagt het gebruikelijk voorschot over 1960 voor 78 leerlingen, waartegen niemand bezwaar heeft. De Groene kruisafdeling schrijft over 1959 een tekort te hebben van 708,50 en vraagt de gemeente dit bedrag te dekken. B en w zijn blij, dat het tekort minder is dan vorig jaar, dank zij ook de contributie verhoging en krijgen alle leden mee, wanneer ze voor stellen het verzoek van het Groene kruis in te willigen. De commissie voor de Hygiëne van het Kind, het cx Centrum voor Kraamzorg in Zeeland vraagt bij voorkomende hulpver leningen een bijdrage van 25 cent per dag, hetgeen wordt toegekend. Het Nationaal Rheumafonds vraagt even als vorig jaar ook voor 1961 weer een halve cent per inwoner, hetgeen eveneens wordt toegestaan. Met betrekking tot de wettelijke huur verhoging zal men de Huurcommissie te Zierikzee advies vragen voor wat de ge meentelijke woningwetwoningen betreft. Be zoldigingsmaatregelen voor het gemeenteper- soneel, wijziging van de kinderbijslagver ordening en regeling huurcompensatie gaan onder de hamer door. Tussen het Holland Huis en het Groene Kruisgebouw wordt in het uitbreidingsplan aldaar grond verkocht voor de bouw van woningen. Aangegaan wordt een kasgeldlening van 60.000,Volgens de wettelijke regeling wordt de afrekening 1959 en voorschot 1960 t.b.v. het kleuteronderwijs goed gevonden. DE LOSWAL De voorzitter zegt vervolgens tot zijn vreugde te kunnen meedelen, dat de loswal aan Gorishoek er zal komen. Een subsidie van 80 zal worden verleend onder voor waarde dat ook de andere belanghebbenden zich verbinden tot een bijdrage. Dat is, aldus de voorzitter, o.a. het Waterschap, waarmee de gemeente zich dus zal moeten verstaan. Belangrijk is evenwel dat van rijkswege een bijdrageverlening in kosten van de aanleg Van genoemd percentage is toegezegd. Aan de aannemer L. Andriesse zal weer worden gevraagd de 2 woningwetwoningen te bouwen tegen de curve-prijs, temeer om dat deze aannemer ook 3 andere woningen bouwt. Het rijksvoorschot daartoe zal wor den aangevraagd. RICHTING EN VERLICHTING Van de ANWB is een brief ingekomen met het verzoek een wegwijzerbord te mo gen plaatsen op het kruispunt Veerweg met richtingaanduiding voor Sint-Maartensdijk, Poortvliet en St.-Annaland. Gevraagd wordt tevens dit bord te verlichten. Waar het reeds in de bedoeling van het gemeentebe stuur lag daar een straatlantaarn te plaatsen lijkt dit b en w een mooie gelegenheid om dat te combineren, dus wegwijzerbord en verlichting ineen. Door die markering zal het beste effect worden verkregen. Dhr. Polderman vraagt of het daarmee niet langer zal duren, eer de verlichting er is, wat de voorzitter niet gelooft. Allen zijn er voor het zo uit te doen voeren. OVERNAME WEGEN Van het Waterschap Tholen is een schrij ven ontvangen ter overname in beheer en onderhoud door de gemeente van gedeelten Molenweg, Platteweg en Rijksstraatweg. Voor dat onderhoud betaalt de gemeente nu jaarlijks 250,Bij overname is men daar van af en krijgt bovendien nog 1500, van het Waterschap. Dhr. Bijnagte vraagt of de gemeente er financieel niet slechter van wordt. De voorzitter zegt dat het nauwkeurig is berekend en dat het wel op hetzelfde zal neerkomen. Alleen worden bij aanvaarding deze wegen door de Herverkaveling ver beterd. Voor wat de Rijksstraatweg betreft acht de raad het gewenst, dat een gedeelte daar 4 meter breed wordt inplaats van de zgn. B-wegbreedte van 3J^ meter. Die extra verbreding is dan geheel voor gemeentere kening. Tot voornoemde overname wordt besloten, evenals tot de breedte van 4 meter. Enkele jaren geleden sprak de raad zich uit voor het verkrijgen van een tapvergun- ning in het „Holland Huis". Dit werd toen van overheidswege geweigerd. De voor zitter meent dat er nu wel een kans bestaat, dat dit wordt ingewilligd, maar dient de raad daartoe opnieuw te besluiten. Het „Holland Huis" wordt hoe langer hoe meer „streek- huis" en daarom acht de voorzitter het wel van belang, dat men als Stichting zelf over een tapvergunning beschikt. De raad kan zich daarmee unaniem verenigen, zodat de aanvrage opnieuw in zee gaat. Tegen begrotingswijziging 1959 en 1960 is geen bezwaar. VOOR HET BEVRIJDINGSFEEST Het plaatselijk oranjecomité vraagt voor viering van de 5e mei 1960 een gemeente lijke bijdrage van 500,ter bestrijding der onkosten. Op de gemeentebegroting staat voor dergelijke doeleinden een bedrag van 100,terwijl de raad vorig maal besloot voor 75,boekjes te kopen ter uitrei king aan de hoogste klassen. In verband met de voornoemde bedragen stellen b en w in meerderheid voor nog 325,bij te dra gen, waardoor het geheel toch 500, wordt. Ongeveer 240 kinderen zullen ter plaatse getrakteerd worden. Wethouder van der Jagt wijst er op, dat men allen ervaring heeft van wat een oor- toch allemaal meespelen. Het zijn zoals ook vorig maal onschuldige kinderspelen, waar om daarin nog te gaan scheiden. Hij kan daarvan echt het verkeerde niet inzien. De voorzitter brengt het meerderheids- voorstel in stemming, waarbij zich tegen ver klaren weth. v. d. Jagt en de leden Bijnagte en Polderman. De vier andere heren, t.w. Joppe, Hage, weth. Kleppe en IJzerman zijn voor. RONDVRAAG De heer IJzerman acht een nieuwe rio lering en gemaal, inzonderheid voor het „Nieuwe Dorp" zeer urgent. Het is daar erg met de onfrisse lucht. De voorzitter anwoordt dat dit een van de geplande kapitaalswerken is waar b en w bij het provinciaal bestuur zeer op aandrin gen. Uiteraard kost dit grapje echter een half miljoen en zonder goedkeuring kan de gemeente daaraan niet beginnen. Overigens is het college het met dhr. IJzerman eens dat het een urgente zaak is. Hetzelfde vraagt dhr. IJzerman met be trekking tot een nieuw gemeentehuis en ook daarop moet hetzelfde antwoord volgen. Ter besparing van architectkosten wordt besloten het door de Centrale Dienst te doen opmaken en toezicht houden, als het zover is. Dhr. IJzerman is er voor dat de oude afheiningen aan de Rijksstraatweg worden opgeruimd, wat zal worden besproken. Dhr. IJzerman vraagt voorts of de ge meente ook voor zoutschadevergoeding in aanmerking komt. De voorzitter antwoordt dat dit alleen mogelijk is, wanneer men van uit Middelburg is komen kijken en dat goed keurt. Het zou evenwel per woning wel 4000,vergen en daaraan is niet te be ginnen. Dhr. IJzerman is er ook voor om een saneringsplan te maken, opdat veel oude vervallen gebouwtjes en schuurtjes kunnen worden opgeruimd. Opnieuw een voorstel dat geld zal kosten, meent de voorzitter en daaraan ontbreekt het maar al te zeer. Dhr. Polderman informeert naar de rijwiel- begplaats bij de lagere school. Een kaart komt op tafel en het plan wordt volgens ontwerp aangenomen. Het zal ongeveer 1300,vragen. Dhr. Bijnagte verklaart zich tegen deze votering. Dhr. Polderman vraagt of de Achterweg al bestedingsklaar is. De secretaris ant woordt, dat de stukken in Middelburg zijn ter goedkeuring. Gelijkertijd zal de Laban Deurloostraat worden uitgebreid. Verbetering van de omheining vuilnisbelt blijkt te zijn opgedragen. De heer IJzerman vindt de plaats daar voor in de kom der gemeente zeer onge wenst. Dhr. Polderman vindt dat de advies- woonruimtecommissie te weinig wordt ge kend bij woningtoewijzing. Men dient daar mee voorzichtig te zijn. Dhr. Hage vraagt of er geen kans is om de grond achter het schoolplein te verhuren en de sloot daar tegen de dijk uit te diepen. Na de toezegging dat ook dit wordt be keken volgt sluiting. Met de gehouden 50ste jaarvergadering, een druk bezochte en luistervolle receptie en tenslotte nog een bizondere bijeenkomst voor leden en genodigden in het Dorpshuis zijn het vorige week in Stavenisse voor de plaatselijke coöperatieve Boerenleenbank zeer drukke, maar ook buitengewoon goed geslaagde dagen geworden. Bovenal wisten bestuur, raad van toezicht en leden, dat dit gouden jubileum gevierd kon worden door een Bank, die alle kinderziekten te boven, ja na die halve eeuw, nog in een jeugdige groeiperiode verkeert. Want ook in Stavenisse is het Boerenleenbankje van weleer uitgegroeid tot een dorpsbank die van, voor en met elkaar het welzijn der gemeenschap in materieel opzicht bevordert en verbetert. Daarom ook kon de scheidende voorzitter A. G. van IJsseldijk het hem spontaan en unaniem toegekende ere-voorzitterschap met ere aanvaarden. OPMAKER VAN STICHTINGSAKTE NOG AANWEZIG Toen de voorzitter de heer J. van Beveren zich tijdens de receptie waarbij het be stuur en.de raad van toezicht al geheel in de bloemetjes was gezet met een wel komstwoord tot bijna een honderdtal ge nodigden richtte, was het zeer begrijpelijk dat hij zich daarbij in het bijzonder wendde tot de bijna 99 jarige oud-notaris J. Meulen- berg uit Middelburg, zich 50 jaar geleden als notaris te Sint-Maartensdijk de stich tingsakte voor deze Boerenleenbank had opgemaakt. Voorts waren ter receptie aanwezig bur gemeester en wethouders alsmede de raads leden van Stavenisse, de heer A. Oudkerk namens de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, afgevaardigden van alle Boeren leenbanken op Tholen en St. Filipsland, de kringvoorzitter der ZLM A. J. Groenewege, notaris W. L. Blindenbach van Sint-Maar tensdijk, dijkgraaf H. van Gorsel en ver tegenwoordigers van vele plaatselijke ver enigingen. Na een historische terugblik door de heer Van IJsseldijk volgde een rij van sprekers, die met de felicitaties voor de Bank ook de erevoorzitter in hun hulde betrokken. De vertegenwoordiger van de Centrale Raiffeisenbank overhandigde het bestuur een enveloppe met inhoud en bood de heer van IJsseldijk een ingelijste oor konde aan voor zijn langdurig voorzitter schap dezer Bank. De voorzitter van de kring Boerenleenbanken op Tholen en St. Filipsland bood na de felicitatie een elek trische klok aan, terwijl de kringvoorzitter der ZLM, de heer A. J. Groenewege ook niet met lege handen was gekomen, na er op te hebben gewezen, wat de Bank voor de boer betekend heeft en dat nog doet. De heer B. M. Suurland sprak namens de coöp. aankoopvereniging, de heer P. van Beveren namens de veiling, de heer M. Neele namens de bloembollentelersvereni- ging, de heer C. van Putte voor de pl. ZLM afdeling, de heer M. Hout namens de afdeling „Schuttevaer", dijkgraaf H. van Gorsel namens het waterschap Tholen, de heer C. J. Moerland namens de IJsclub, de erevoorzitter van de Scherpenisse Boeren leenbank, de heer J. H. Hage, burgemeester Sluijmers als voorzitter van het Groene Kruis, de heren P. C. J. Steendijk en D. Dorst respectievelijk namens de Kolenbond en de LJG, terwijl zelfs de bejaarde oud notaris Meulenberg zich onder de rij van sprekers schaarde. Met een gulle traktatie en gezellige sfeer werd het een door de ge nodigden bijzonder gewaardeerde en voor het bestuur en raad van toezicht alleszins prettige receptie. HISTORIE 's Avonds om 8 uur op deze donderdag 31 maart waren er in het Dorpshuis van Stavenisse bijna 300 leden en genodigden tegenwoordig om de jubileumbijeenkomst mee te maken. Daaronder was burgemeester en mevr. Sluijmers, dokter en mevr. Zoete- man, notaris W. L. Blindenbach, raadsleden, de heer en mevr. van Veenendaal, de fa milie van IJsseldijk, de heer C. ter Hart van de Centrale Bank en vele leden met hun dames. Voorzitter J. van Beveren wees op de bereikte mijlpaal van het gouden jubileum en de bereikte eindpaal vanwege het be danken als voorzitter door dhr. van IJssel dijk. Zowel voor betrokkene als voor de leden valt dit afscheid zwaar, ook al is hem nu het erevoorzitterschap ten deel gevallen. De heer van Beveren herinnerde er aan, hoe de heer van IJsseldijk met blakende ijver steeds orde op zaken wist te stellen, zodat dit werk een deel van zijn leven is geworden, waarop hij nu daar een streep onder is gezet, met voldoening mag terug zien. Dat hem dit erevoorzitterschap ten deel is gevallen, stemt bestuur en leden tot grote vreugde. De heer Van Beveren hoopte dat de heer Van IJsseldijk en echtgenote nog kracht en lust geschonken zouden worden om de Bank te blijven meeleven. Een mijlpaal was voorts, dat de reserve de ton overschreed en het ingelegd spaar geld de drie miljoen. Het bescheiden begin van een halve eeuw geleden mocht uit groeien tot een miljoenenzaak waarop de leden trots kunnen zijn. Burgemeester A. Sluijmers herinnerde in zijn toespraak aan de oprichter van de Boe renleenbanken, wijlen F. W. Raiffeisen. Ruim 70 jaar na zijn dood is zijn levensdaad nog steeds aktueel. Sinds dat menslievend streven Tijdens de gouden jubileumviering van de coöperatieve Boei te Stavenisse stond de voorzitterswisseling in grote belangstelling. Op de foto ziet men hoe de pas benoemde erevoorzitter A. G. van IJsseldijk (links) uit handen van de vertegenwoordiger der Centrale Raiffeisen bank te Utrecht, de heer A. Oudkerk een ingelijste oorkonde ontvangt. De nieuwe voorzitter, de haer J. van Beveren (rechts) kon door deze jubileumviering al direct zijn rustig leiderschap tonen. Foto in bruikleen afgestaan door de Prov. Zeeuwse Courant is zijn werk uitgegroeid tot een van chr. naastenliefde getuigend met en voor el kander sociaal doel. Ook in deze gemeente werd door de Bank de spaarzaamheid be vorderd en werden mensen geholpen. Na zich afzonderlijk tot de heer Van IJsseldijk te hebben gericht concludeerde burgemeester Sluijmers dat deze 50 jarige Boerenleenbank in het belang van de gehele gemeente werk zaam is gewest. Wat de ligging betreft mo ge Stavenisse dan een wat geisoleerde po sitie innemen, met de Boerenleenbank zal men in Stavenisse blijven bouwen voor de toekomst van de gemeenschap, opdat ook na deze mijlpaal de geestelijke waarden van de man Raiffeisen blijvend in ere worden ge houden, aldus burgemeester Sluijmers. De heer A. G. van IJsseldijk gaf ver volgens een historisch overzicht, er daarbij op wijzend, hoe op een bestuursvergadering van de Kolenbond „Algemeen Belang" op 27 januari 1910 het eerste balletje naar de stichting van een Boerenleenbank werd op gegooid, toen de voorzitter H. J. Dorst met dat idee ter tafel kwam. De behoefte om mensen aan een crediet te helpen was groot en in Tholen bleken na enkele jaren de resultaten van een Boerenleenbank uitste kend. Zo kwam het initiatief dus voort uit het bestuur der Kolenbond. Op de daarna volgende algemene vergadering van die Bond werd een uiteenzetting gegeven door dhr. Snijders van de Centrale Bank en werd tot oprichting overgegaan. De oprichters waren H. J. Dorst, M. P. Tazelaar, Joh. Leune, H. Hendrikse, Joh. de Vos, M. C. Steen- dijk, C. C. Lukaart, burgemeester J. M. van Doorminck, C. Broodman en L. G. Tuinman. De stichtingsakte passeerde door notaris Meulenberg en op het eind van het eerste boekjaar 1910 bestond de vereniging uit 49 leden, waarvan thans nog in leven: J. J. den Braber, A. G. van IJsseldijk, D. Hage, Abr. van Prooijen, Joh. den Braberen, Arn. Knippen. Als kassier werd benoemd de heer M. P. Tazelaar tegen 50,— 'sjaars. Iedere dinsdag- en vrijdagavond was er van zes tot acht uur zitting. Op het eind van het boekjaar was het balanstotaal 16.501,53 over 230 dagboekposten. Spoedig daarna brak de eerste wereldoorlog uit met alle moeilijkheden van dien. In 1934 werd de heer A. G. van IJsseldijk benoemd als voor zitter van de Raad van Toezicht. De in januari 1940 overleden kassier M. P. Taze laar werd opgevolgd door de huidige Kas sier J. C. Hage. Oorlog en rampjaar werden door de ere voorzitter niet vergeten, even min de geldsanering. Van de Wilhelmina- straat verhuisde de Bank naar de Poststraat, waar later een eigen Bankgebouw werd ge sticht. In vijftig jaar verloor de Bank 113 leden door overlijden, 61 door vertrek en bedraagt nu 246. Voor balanscijfers van 1959 verwijzen we naar het verslag van de jaarvergadering. Daaruit blijkt welke groei deze jubilerende Bank beleefde. Een grote evolutie is meegemaakt. Wat wist men vroeger af van boekhouding, omzetbelasting, vereveningsheffing, heffingen ineens, ziekte wet, loonbelasting, A.O.W. en wat al niet meer. Hoe dacht men over landbouwonder wijs, vakcursussen, technisch onderwijs, huis houdscholen, enz. En nu kan men er niet meer buiten. En toch zijn er nog die niet willen horen van rekening courant of be waargeving van effecten, die ingelicht wil len worden bij aankoop van effecten en wat al niet meer. Die tragen komen in een achterstand. Het is niet zo, dat dit alleen maar voor een grote stad geldt. Deze vijftig jaar hebben die tragen ongelijk gegeven. Aanpassen is geboden. Laat ons daarom trachten, zo besloot dhr. Van IJsseldijk zijn overzicht, onze mooie en enorm gegroeide boerenleenbank welke voor de gemeenschap voorziet in vele behoeften, door samenwer king nog groter, nog bloeiender te maken met de ons bekende slagzin: de eigen bank in eigen hand. VAN HARTE GEGUND Woord en daad waren vervolgens aan de voorzitter van de raad van toezicht de heer C. Gaakeer Azn, die bank en ere voorzitter bijzonder feliciteerde en hoopte dat ook het 75 jarig bestaan in volle bloei herdacht zou mogen worden. Na mens bestuur en leden bood hij de ere voorzitter een pracht ruststoel aan en mevr. van IJsseldijk een mooie lamp. Alle leden kregen voorts een lepeltje met de afbeelding van het Bankgebouw. Daarna sprak de vertegenwoordiger van de Centrale Bank, die tevens enkele film pjes vertoonde. Met bovendien een gulle traktatie werd ook deze jubileum bijeen komst voor de Stavenisse Boerenleen bank een geslaagd initiatief. Deze gezonde Bank kan zich met ver trouwen in de richting van de volgende mijlpaal begeven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 5