WEEKBLAD VOOR HET EILAND TNOLEN EN ST.FILIPSLAND Hoe met de oesterteelt? Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT THOLEN DE REDACTIE LEGT U IN DIT NUMMER VOOR ST. ANNALAND OUD -VOSSEMEER 16e jaargang No. 19 25 maart 1960 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Het is niet alleen maar directe schade, welke door de ramp 1953 is berokkend, want behalve deze in cijfers te berekenen en aan wijsbare schade is er ook een kettingreactie gevolgd van maatregelen, waarvan er be paalde zelfs lange tijd na de stormvloed nog indirecte schade aan het getroffen ge bied en de bevolking kunnen toebrengen. Met name kan daarbij wel de oesterteelt worden genoemd, die in het gedrang komt, nadat als eerste reactie op de dijkdoorbra ken met spoed het zgn. Deltaplan in een wetsvoorstel werd vervat en door de Staten- Generaal werd goedgekeurd. De economi sche betekenis van deze Zeeuwse cultuur is voor ons land uitermate belangrijk. Wan neer we alleen enkele uitvoercijfers noemen, dan leert 1958 ons reeds, dat er vier mil joen gulden aan tegenwaarde in het laatje kwam voor geëxporteerde oesters en nog eens 10,5 miljoen voor de Zeeuwse mos selen. Tel daarbij nog 1.7 miljoen voor in gemaakte mosselen en verhoog deze aan- aan de middenstand, die er altijd goed mee is, wanneer er welvarende bedrijven in de gemeente zijn gevestigd. Nu is er voor de mosselcultuur om het weer in het algemene te brengen een op lossing, omdat met enige zorg en toewijding de Waddenzee geschikt zou kunnen worden gemaakt voor een vergrote mosselproduktie, al betekent ook dat voor de (thoolse en andere) vissers een opoffering. Er zijn ook stemmen en plannen om het Veerse Gat voor de oestercultuur te reserveren en daar na voltooiing van de Deltawerken zout water toe te laten. Een overplaatsing van de ge hele oestercultuur naar de Waddenzee wordt niet mogelijk geacht. Gelukkig hebben de eerste proeven in het oesterlaboratorium te Wemeldinge hoop ge geven, dat de omstandigheden in het Veerse Gat buitengewoon gunstig zijn voor oesters. Het bleek zelfs, dat aldaar 13J4% der eieren tot vasthechting kwam, hetgeen enkele duizenden malen beter resultaat betekent dan tallen voor 1959 maar gerust met 20%, dan de natuurlijke oesterbanken in de Ooster kan wel bij enige benadering worden vast- schelde. Bij gunstige omstandigheden (vol- gesteld welk een deviezen daarmee worden doende voedsel voor het vastzittend broed) verkregen. Bovendien ligt het in de lijn kan ook met geringere stroomsnelheid wor- der verwachtingen dat de stijgende lijn voor- den volstaan. Dit laatste houdt in, dat er lopig zal worden voortgezet. Waar er voor met kleinere sluizen of schuiven kan worden deze cultuur vrijwel geen grondstof behoeft gewerkt, dan wanneer de stroom snelheid in te worden geïmporteerd, is het voor onze het Veerse Gat moet worden opgevoerd handelsbalans van groot belang deze voor ons land te behouden. Nu is het wel eigen aardig. maar historisch natuurlijk wel ver klaarbaar, dat de oester- en mosselkwekers zich geheel tot het buitenland hebben ge richt en er in eigen land zo weinig van dit produkt wordt afgenomen. Er werd in het buitenland immers altijd een betere prijs betaald. Nu er evenwel in de volksvertegenwoordiging moet worden beslist over het voortbestaan van deze cul tuur, respectievelijk over een verplaatsing wegens de afsluiting van de Scheldearmen, zijn er weinigen die deze tak van bedrijvig heid kennen of er de economische betekenis van overzien. En deze economische beteke nis is niet uitsluitend in genoemde cijfers uit te drukken. De Nederlandse oester, wan neer we niet te chauvinistisch willen zijn om van de Zeeuwse of nog dichterbij van de thoolse oester (en mossel) te spreken, kan nog altijd goedkoper dan de Franse worden geleverd in Frankrijk en aan kwali teitsverbetering wordt voortdurend gewerkt. Maar omdat de oesterkwekers nu eenmaal afhankelijk zijn van hun percelen zout water, zou definitieve afsluiting van de zee-armen en vervanging van het zoute zeewater door zoet rivierwater, zowel voor kleine als grote oesterkwekers met de daarbij beho rende schoonhouderijen, exporteurs en allen die in ons goede Zeeland leven van deze bedrijvigheid,werkloos en brodeloos maken. Dichter bij huis blijvend moeten we daar voor Tholen ook niet gering over denken, waar èn de oester- èn de mosselcultuur aan vele handen werk geeft en waar velen een tot de waterbeweging in de zee-armen. De vooruitzichten voor een behoud van de cultuur in Zeeland lijken derhalve niet on gunstig. Binnenkort kan men de bespreking van het uitgekomen rapport verwachten. Waar men zich in onze provincie wel on gerust over maakt, dat is de onbegrijpelijke besluiteloosheid van de regering. Een oester heeft namelijk vier tot vijf jaar nodig om te rijpen. Elk jaar dat langer gewacht wordt, ja elke maand uitstel, kan een schadelijke inzinking in de kweek tengevolge hebben. Bovendien zullen uitgebreide voorbereidende maatregelen en voorziening nodig zijn, in dien de cultures toch naar de noordelijke kust zou moeten worden overgeplaatst. Tenslotte België zit ook niet stil en blijkens de laatste berichten wordt ook daar met Overheidssteun hard aan oesterproeven gewerkt. Misschien is het alles te simpel voorge steld als leek en zou een lezer-deskundige op een en ander nog wel meer in bijzonderhe den enkele facetten aan het licht kunnen brengen. Laten we in elk geval hopen, dat Den Haag de knoop doorhakt en de proeven bij Veere met verdubbelde energie voortzet. Resultaten zullen er altijd zijn, al bleef het maar bij kwaliteitsverbetering, kostenverla ging of uitbreiding van de mogelijkheden. Het proefgebied zelf kan later weer gebruikt worden voor mosselcultuur, kreeftenparken en andere takken van viserij. Het is ook voor onze streek van zeer groot belang, dat deze cultures in de omgeving, al is het dan wat verderaf dan momenteel, gehandhaafd anderd werd herbenoemd en na het ult- bengen van de jaarverslagen men er door enkele spelletjes een gezellige avond van maakte. WINKELAKTIE Woensdagavond jl. kwam de winkeliers vereniging in vergadering bijeen ter bespre king van de komende winkelweek. Deze wordt gehouden van 25-30 april ten bate van de groene kruisafdeling. Vanzelfspre kend wordt dit door genoemde afd. van harte toegejuicht. Van gemeentewege zijn de ver gunningen binnen en kan dus verder worden gewerkt. Iedere dag zal een trekking worden gehouden met op zaterdag de eindtrekking op de muziektent. Aan „Concordia" zal ge vraagd worden haar medewerking te geven. Voor de jeugd komt er weer een etalage wedstrijd. Hoofdprijzen zijn een stofzuiger, kinderfiets, koffiemolen, nest pannen, een ham en wat al niet meer. Besloten werd toe te treden tot de stadsgemeenschap, waar toe dat de voorzitter de heer Heusevelt als afgevaardigde werd benoemd. Voor de ko mende aktie wordt weer een aparte krant uitgegeven, waarin alle gewenste voorlich ting wordt gegeven. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge- houden op dinsdag 22 maart. c. Potter S. de Korte 0-2 M. Heeze P. v. d. Velde 0-2 S. de Korte Iz. Deurloo 2-0 Iz. Deurloo J. Hogerheide 2-0 J. de Rijke Iz. Deurloo 2-0 C. de Korte C. Moeliker 2-0 C. de Korte S. de Korte 2-0 L. van Dijke C. Gebraad 0-2 P. v. d. Velde -M. Schot 0-2 De V.U. is geen kerkelijke Universiteit, een derde van het aantal studenten is vein niet-Gereformeerde huize. Ds. A. Koning sprak een slotwoord, waar na de Ned. Herv. predikant ds A. Breure de bijeenkomst met dankgebed sloot. VERKEERSEXAMEN goede of zelfs best belegde boterham aan blijven, beter dan welke ogenschijnlijk aan- verdienen. Dat hieraan nog heel wat meer lokkelijke schadevergoedingsregeling ook zal vast zit voor een gemeente als Tholen, laat zijn. zich gemakkelijk indenken. Denk alleen maar DOKTERSDIENSTEN op ZONDAG Dr. L. D. A. Looijsen te Tholen, Tel. 01660-542 Dr R. C. Renes te Oud-Vossemeer Tel. 01667-400 St. Maartensdijk-Stavenisse Dr. J. M. v. d. Bel, Sint Maartensdijk, Tel. 01666-400. HOOGWATER in de week van 27 maart t.e.m. 2 april 1960. zondag vm. 3.59 nm. 4.29 uur maandag 4.35 5.00 dinsdag 5.08 5.35 woensdag 5.45 6.10 donderdag 6.20 6.45 vrijdag 6.57 7.15 zaterdag 7.33 7.50 zondag 27 maart Nieuwe Maan te 7.41 uur. BEKENDMAKING De burgemeester der gemeente Tholen maakt bekend, dat op het gemeentehuis voor een ieder ter inzage liggen de beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 8 februari 1957, no. L/PA 3037 en de daarbij behorende op deze gemeente betrekking hebbende kaarten en lijst, zoals deze op 1 december 1959 op nieuw zijn vastgesteld. Deze beschikking verbiedt de teelt van aardappelen in een tuin, gelegen binnen een op de kaarten aangeduid en op de lijst om schreven gebied, tenzij deze teelt wordt uit geoefend op een voor het betrokken teelt jaar in de beschikking genoemd en op de kaarten aangeduid gedeelte van het gebied. De burgemeester voornoemd, A. J. v. d. Hoeven BEKENDMAKING Het is gebleken, dat diverse houders van honden verzuimd hebben hiervan aangifte te doen ter gemeente-secretarie. Teneinde dit verzuim te herstellen worden belanghebbenden in de gelegenheid gesteld deze aangifte alsnog vóór 2 april a.s. te doen, zulks door middel van invulling van een ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijg baar formulier. Wanneer op genoemde datum geen aan gifte heeft plaats gehad, zal tot het opleg gen van een drievoudige aanslag worden overgegaan. Aan deze maatregel zal stipt de hand worden gehouden. Tholen, 22 maart 1960. Burgemeester en wethouders van Tholen. BURGERLIJKE STAND Geboren 10 maart 1960: Aukje Bron, dochter van Jouke en van Johanna Ringelberg. 11 maart I960: Adrianus Cornelis Johan nes van den Boom, zoon van Cornelis en van Adriana Cornelia Francina Hommel. 12 maart 1960: Jacomina Maria Vleugel, dochter van Aarnout Mattheus en van Maria Meerman. Huwelijksaangifte 14 maart 1960: Marinus Willem Simon Cornelisse, oud 24 jaar, schipper, wonende te Tholen en Jacomijntje Grinwis, oud 20 jr, zonder beroep, wonende te Ouddorp. Huwelijk 10 maart 1960: Cornelis Zoeteweij, oud 26 jaar, schippersknecht, wonende te Yer- seke en Cornelia Baaij, oud 22 jaar, zonder beroep, wonende te Tholen. Overleden 11 maart 1960: Willem Cornelis Baaij, oud 80 jaar, e.v. Cornelia Quist, eerder gehuwd geweest met Lena Pieternella Greijs. VROUWENBOND NVV NIEUW INTERIEUR Dinsdagmiddag werd in Oud-Vossemeer het praktisch gedeelte van het verkeersexa- men voor de schooljeugd gehouden. Het viel de jeugd dit jaar niet mee, van de R. K. School zakten 6, van de Chr. School 3 en van de Openbare School 8 leerlingen. Het verkeersexamen heeft altijd een apart tintje door de strijd om de wisselbeker. De school met het gemiddeld laagste aantal fouten verovert deze beker, indertijd beschik baar gesteld door het gemeentebestuur. De stand is voorlopig Chr. School met 17 meetellende leerlingen gemidd. 65/it fouten, R. K. School met 7 meetellende leerlingen gemidd. 95/t fouten, Openb. School met 22 meetellende leerlingen gemidd. 64/n fouten. De Chr. School zou dan met een uiterst geringe voorsprong van 13/i87 punt gewon nen hebben, als de uitslag van de Openbare School geheel bekend was. Eén leerlinge was nl. ziek en moet het examen in Tholen nog afleggen. Men heeft uitgerekend dat ze haar school nog een overwinnig bezorgen kan, indien in Tholen niet meer dan 1 fout 0 - 2 gemaakt wordt. De spanning blijft er in. BEJAARDENMIDDAG Het ligt in de bedoeling donderdag 31 maart weer een gezellige middag te organi seren voor de bejaarden. Zoals gewoonlijk worden deelnemers op verzoek gehaald en thuisgebracht. Hoe met de oesterteelt Een kind weet dat rechts voorgaat EEG aspecten op ZLM kringbijeenkomst Toenemende groei St. Annalandse boerenleenbank Boekenweek Jan Overeenkam niet alles goud in de lentezon Lijn in voetbalcompetitie duidelijker Men kan wel zonder enige vreugde, maar niet zonder enige hoop leven. Zo'n dertig jaar geleden stond er aan de Hoogstraat 50 een moderne winkel. Maar dertig jaar in deze tijd is heel wat en de firma B. S. Nelisse, huidige exploitant van het bedrijf in voornoemd pand was weer aan vernieuwing toe. Het werd metterdaad een vernieuwing. Epn moderne winkelin richting, een overzichtelijke opstelling van de artikelen en toepassing van het semie- zelfbedieningssysteem doet genoemde firma weer bij de tijd zijn. En dat is gewenst, zeker voor een middenstander. Deze depot houder voor Simon de Wit zal er onge twijfeld in slagen door deze vernieuwing tot een betere exploitatie te komen. En de cliën- tele zullen het prettig vinden in dit vrijdag jl. heropend vernieuwd bedrijf te winkelen. DONKER AMSTERDAM Sinds de decentralisatie van de Bond van Plattelandsvrouwen op Tholen heeft iedere plaatselijke afdeling per jaar een avond te verzorgen, waarop dan alle afdelingen wor den uitgenodigd. Zo had Sint-Maartensdijk een toneelavond en de afdeling Tholen had hiertoe uitgenodigd mej. A. M. Hoekdijk uit Haamstede met als onderwerp „Donker Amsterdam". Wanneer men achter deze titel bijzondere sensatie zou hebben gezocht, is men verkeerd uitgekomen, maar daartegen over staat, dat het een dusdanige causerie is geworden, dat ieder aanwezige en de bovenzaal in hotel Zeeland zat vol het een prachtige toelichting vond op een zeld zaam en gevoelvol onderwerp. Op zeer rustige en duidelijke manier toonde mej Hoekdijk, wat plichtsbetrachting en naasten liefde in „Donker Amsterdam" vermag. Van haar hand verscheen een boekje onder de titel „Deze vrouw". Tholen had met deze lezing een bijzonder goede keuze gedaan. BEJAARDENMIDDAG Het hoogtepunt van de bejaardenmiddag, welke in het Dorpshuis door de afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen werd ge- georganiseerd,was ongetwijfeld het door een twintigtal kinderen opgevoerd stukje „Prin ses Anita en de toverfee." Met de aantrekkelijke kledij, de par mantige voordracht, de leuke liedjes werd het een zodanig geheel, dat de aanwezige bejaarden er zeer van genoten. En toen daarna voor de inwendige versterking nog een kop keurige soep, gratis door een pl. slager aangeboden, beschikbaar werd ge steld, waren de gasten opnieuw unaniem van mening, dat het weer een bijzonder prettige middag was geworden, waarvoor men ge noemde afdeling zeer dankbaar was. Behalve dit was er een opgevoerd stukje door de leden en zang door een koortje. Een ruime traktatie in de pauze en verloting droegen mede tot de variatie bij. De bijeenkomst werd geopend en gesloten door de voorzitster mevr. Slager-van Marke- stein, die zich in het bijzonder richtte tot wethouder G. Goedegebuure en alle mede werksters dank bracht. Weth. Goedegebuure was in zijn dankwoord de tolk van de be jaarden, toen hij voor deze bijzondere mid dag dank bracht. Spijtig dat na al die gedane moeite niet meerderen aanwezig waren. NIEUWE WEEGBRUG NOG DEZE ZOMER KLAAR twaalftal kan nog wel met de helft worden uitgebreid. Spreker hoopte dan ook dat de niet georganiseerden in deze branche niet langer alleen maar de faciliteiten der afde ling willen genieten, nu o.m. ter plaatse vakantiebonnen worden uitgereikt, enz., maar dat ze er ook wat voor over zouden hebben en als lid toetreden. Met betrekking tot het huidige conflict in de bouwwereld meende de voorzitter, dat de werknemers niet anders hebben kunnen handelen, hoezeer staking op zichzelf ook te betreuren valt. Op het gevraagde loon heeft deze werkne mer recht, zoals trouwens door alle partijen wordt erkend. Spreker besloot zijn openings woord met de wens, dat de staking spoedig tot het verleden zou behoren. Dat er voor de afdeling al behoorlijk werk valt te doen bleek uit het verslag van de penningmeester, die over de enkele maan den, dat de vereniging bestaat, al 10.177,30 aan inkomsten had geboekt en 9.144,96 aan uitgaven, verband houdende met va kantiebonnen, uitkeringen, etc. De bondskas is hierdoor 1035,34 rijk, wat echter door lopend varieert door uitbetalingen. De af- delingskas gaf aan inkomsten 76.08 en aan uitgaven 62.08, zodat men 14.02 kasgeld bezit. Hierna was het woord aan de spreker van de avond, de heer K. Zuidema te Bergen op Zoom, die uitvoerig de nieuwe CAO van het bouwbedrijf toelichtte en de daaruit- voortgevloeide meningsverschillen tussen re gering en aannemers. Verschillende vragen volgden, waarna tot definitieve bestuursver kiezing werd overgegaan. De voorlopige le den kregen een vaste benoeming, t.w. L. Stols, voorzitter, J. Gunst, secretaris en J. Vroegop, penningmeester. Bode werd dhr. C. Goedegebuure Czn. Wethoder G. Goe degebuure sloot de vergadering met dank zegging. GEZINSAVOND Hoewel sluitingstijd voor een gezinsavond in feite al lang was verstreken, meende weth. G. Goedegebuure nog het laatste woord te moeten hebben, toen hij als tolk van de aan wezigen allen dankte voor het gebodene en voorstelde om aan de door de voorzitster gevraagde slotzang van 't „Zeeuwse Volks lied" ook nog een couplet van 't Wilhelmus toe te voegen. Daarmee was een prettige gezinsavond beëindigd, waarop als enige kritiek kon gelden, dat er te weinig vaart in zat, waardoor het echt wel tè laat werd. Voor het overige werd door jong en oud genoten. Genoten vooral van het door een 20 tal kinderen weer opgevoerde jeugdto neelstukje „Prinses Anita en de toverfee" Tijdens een gehouden vergadering van aandeelhouders der nieuwe weegbrug „Sint- Annaland" werd meegedeeld, dat de nieuwe waarbij mevr. Boogaard-Bolier de leiding Mevrouw Engelvaart opende en eindigde de brug is aanbesteed en gegund aan de firma had en waarvoor alle oudere en jongere me- bijeenkomst, waarop ook nog een afdracht Stouten te rBouwershaven voor wat de kuip dewerksters en werkers wel een bijzonder kon plaats vinden voor „Ons Huis", terwijl en het weeghuisje betreft. I woord van lof toekomt. Verder was er een de voormalige districtssecretaresse het laatste De brug of weeginstallatie wordt ge- I door de dames-leden opgevoerd stukje, jaarverslag bracht van de centrale Kring leverd door de firma Molenschot te Breda, i waarbij de speelsters door hun vertolking Tholen. Ze wordt geplaatst op de dwarshavenweg ver boven_ de inhoud van het verhaal uit- tussen zeedijk en havenkant. Wanneer de nieuwe brug in gebruik wordt genomen, worden beide andere geliquideerd en daar mee de weegbrugverenigingen „De Waar borg" en „De Concurrent". Het voorlopig bestuur, dat tot 1961 zal aanblijven bestaat uit vertegenwoordigers van beide oude EINDE ALG. VERKEERSCURSUS Onder leiding van burgemeester Versluijs - had maandagavond in een lokaal van de weegbrugbesturen, t.w. de heren M. J. Buijs, openbare school het examen plaats van de J?c P11"5'' P\ 0''man:s' verkeerscursus, die afgelopen winter onder Elenbaas, N. Nelisse. De commissie leiding van wachtmeester L. J. Nelis ge- van_ toezicht w_erd_gevormd door de heren geven werd. Van de 28 deelnemers slaagden er 24, wat zowel voor de cursisten als voor dhr. Nelis een mooi resultaat betekent. L. Breure, A. A. Geluk en J. C. Kooijman. ERNSTIGE HOOFDWOND Bij het lossen van een tweede eg, viel de Na afloop dankte dhr. C. L. Niemants- heer W- Vermaas op de ijzeren tanden verdriet namens alle cursisten dhr. Nelis van een soortgelijk al op de grond liggend landbouwwerktuig en liep daarbij een zeer voor de prettige wijze, waarop hij altijd ge heel belangeloos de lessen verzorgde, en bood hem een geschenk aan. De geslaagden zullen allen een diploma ontvangen. FILMAVOND VRIJE UNIVERSITEIT Dinsdagavond werd in het verenigingsge bouw een filmavond gegeven, gewijd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Ds A. Koning, Ger. predikant, opende de bijeenkomst met gebed en sprak een kort welkomstwoord tot de weinige aanwezigen. ernstige wond aan het gezicht op, terwijl één der ijzerenpunt de borstkas kneusde. Na eer ste hulp ter plaatse werd hij naar het zieken huis gebracht, waar opname nodig bleek. De wond aan het gezicht was dicht bij het oog. Vermaas had bovendien zeer veel bloedverlies. CHR. BOND WERKNEMERS BOUWNIJVERHEID Onder leiding van de voorlopig voorzitter L. Stols hield de pl. afdeling van de Ned De propagandist, dhr. Kalisvaart sprak Chr. Bond van werknemers in de hout- en over de toekomst van de Vrije Universiteit, bouwnijverheid een eerste ledenvergadering, In aansluiting hierop volgde vertoning van nadat enkele maanden geleden deze afdeling de nog slechts kort geleden opgenomen film, vooral gewijd aan het grote, in aanbouw zijnde academisch ziekenhuis. Dhr. Kalisbaart wees op het grote belang met een twaalftal leden was opgericht. De spreker voor de avond, de heer K. Zuidema uit Bergen op Zoom opende met gebed en Schriftlezing, waarna de voorzitter er op Deze hield vorige week donderdag haar jaarvergadering, waarbij het bestuur onver- 1 wordt gegeven. van de principiële vorming, die de jonge wees, dat er heel wat meer bouwvakarbei- mensen, van wie straks het geven van lei- ders in de WW regeling hebben gezeten, ding gevraagd zal worden, aan de V.U. dan deze afdeling leden telt. Een toename is dus nog zeer wel mogelijk. Het huidige aan te bevelen. kwamen. Bijzonder mooi was voorts het op treden van een koortje van een vijftal dames welke de zangkunst uitstekend bleken te be heersen. Dat ook het orkestje onder leiding van dhr. A. D. Goedegebuure opnieuw succes oogstte behoeft na het verslag over een vorig optreden geen betoog. Mevr. Slager-van Markestein, die de avond ook had geopend, dankte allen voor hun mede werking en bood de dames een ruiker aan. RODE KRUIS CONTACTAVOND Als blijk van waardering voor het werk der colonneleden, collectanten en collectrices en alle andere bij het Rode Kruiswerk be trokkenen, die hun taak steeds belangeloos verrichten, meent het bestuur der afdeling Tholen eenmaal per jaar een prettige avond te moeten organiseren en daarmee het on derling contakt te verstevigen, aldus vatte burgemeester D. C. Bouwense van Sint- Maartensdijk als voorzitter van deze Rode Kruiskring het doel van de avond samen, welke vrijdagavond in het Dorpshuis werd gehouden. Tegelijkertijd dankte hij de on geveer 150 aanwezigen voor wat zij in het afgelopen jaar weer voor het Rode Kruis hebben gedaan. Vervolgens was het woord aan het Ge- zellentoneel uit Bergen op Zoom, dat het bekende stuk „Betje Regeert" uitstekend vertolkte, zoals men dat trouwens van deze vereniging gewend is. Als gastheer sprak het pl. bestuurslid de heer C. J. C. Boot de aanwezigen op het eind van de avond nog toe, concluderend, dat het bestuur, blijkens de geanimeerde sfeer, die er heerste, alleszins in haar opzet was geslaagd, om evenals de voorzitter het Rode Kruiswerk voor dit jaar opnieuw warm KINDERMIDDAG EN FILMAVOND Nog steeds is het Dorpshuis druk bezet. Zaterdagmiddag werd met medewerking van de Bond van Plattelandsvrouwen door de Dorpscommissie een kindermiddag georgani seerd met het optreden van het door de jeugd op de gezinsmiddag vertolkte stukje „Prinses Anita en de toverfee", ditmaal dan voor alle kinderen van Sint-Annaland, die daartoe van thuis in de gelegenheid werden gesteld. Met een 170 tal jongens en meisjes was er weer ruime belangstelling, die met het aanbieden van een kleine versnapering zeer genoten van het zo mooi opgevoerde sprookje. Voor de filmavond waren niet meer dan een 70 belangstellenden. LEDENVERGADERING CHR. KLEUTERSCHOOL Deze in het hervormd verenigingsgebouw gehouden bijeenkomst werd door 27 leden bezocht en stond onder leiding van voor zitter G. J. Breas, welke op de gebruikelijke wijze opende en een welkomstwoord sprak naar aanleiding van het gelezen Schriftge deelte. Het afgelopen jaar, zo stelde de voorzitter, bracht het bestuur veel werk en zorg met betrekking tot nieuwbouw en in richting van de nieuwe kleuterschool. In het jaarverslag werd dit alles en nog meer uit voerig door secretaris dhr. Ch. Kalle weer gegeven, waaruit tevens bleek, dat de ver eniging nu 100 leden telt, dat er tot opening der nieuwe school niet meer dan 68 leerlin gen kunnen worden toegelaten en er in de nieuwe school 12 bij kunnen, dus het totaal op 80 kan worden gebracht. Voor de bui tengewone medewerking van het gemeente bestuur had de secretaris veel lof. Er werd aan herinnerd hoe op 29 april 1959 de school werd aanbesteed en werd gegund voor 81.110,Dhr. Kalle besloot zijn jaarverslag met de wens, dat de Sint-Anna- landse jeugd binnenkort met de leidsters in een gezellige school zullen samenzijn, waar hopenlijk tot zegen van de kleintjes gewerkt zou mogen worden. Administrateur J. Leune belichtte het fi nancieel verslag met een uitkomst van 10.573,14 als nadelig slot bij een uitgaaf van 83.848,96, een en ander verband hou dend met de nieuwbouw. De begroting 1960 wees met een nadelig slot van 107,56 een totaal bedrag aan van 47.547, De heer A. van Luijk stelde zich niet meer herkiesbaar als bestuurslid. Voor wat hij als zodanig voor het kleuteronderwijs ter plaatse heeft gedaan bracht de voorzitter hem na mens de vereniging dank. In deze vakature werd voorzien door benoeming van dhr. W. Fase Wzn, terwijl voor het aftredend con trolelid Jacs Kaashoek werd gekozen de heer J. S. van Vossen. Een zestal schuldbekentenissen werden uitgeloot. Onder punt „mededelingen" ver klaarde de voorzitter het wel spijtig te vinden, dat de noodzakelijke waarborgen niet door een lening uit de gemeente bijeen gebracht werd, waarom men zich tot de Boe renleenbank moest wenden. Alleen als blijk van medeleven had hij een volgestorte waar borgsom wel op prijs gesteld. Straks, zo merkte hij vervolgens op, zitten we met 2 kleuterscholen en dat onderhoud zou ons te zwaar wegen. Het bestuursvoorstel om het oude schooltje weer voor 1,aan de mannenvereniging „De Heere is mijn banier" terug te geven, zoals het voordien tegen dezelfde prijs was ontvangen, had algemene goedkeuring. Momenteel staan er nog een 35 kleuters op de wachtlijst. Bij opening van de nieuwe school gaan er daar 12 af, terwijl de wachtlijst per 1 september a.s. geheel kan worden „togelaten." Op een vraag hoe die wachtlijst wordt aangelegd wordt geant woord, dat men niet vóór het 4e jaar kan aangeven. Is het kind vier jaar, dan is het zaak het direct aan te melden en komt het in volgorde op de lijst. In de tweede plaats geldt dan de leeftijd. Worden er bijvoorbeeld per 1 sep tember a.s. 20 tegelijk opgegeven, dan krij gen die een volgorde naar geboortedatum. Op die manier wordt iedere onbillijkheid voorkomen. Hier staat tegenover, dat wan neer men een kind pas op bijvoorbeeld 4J4 jarige leeftijd aanmeldt, het zonder aanzien van geboortedatum onderaan de wachtlijst wordt geplaatst. Het is dus geheel aan de ouders. Tenslotte werd aan deze mededelin gen toegevoegd, dat 't vanzelfsprekend zeer wordt gewaardeerd, wanneer de ouders bij aangifte ook tegelijk lid der schoolvereni ging worden en daarmee daadwerkelijk dit kleuteronderwijs steunen. Omtrent de opening der nieuwe school achtte de voorzitter het waarschijnlijk, dat zulks eind mei het geval kan zijn. Het be stuur had er gaarne centrale verwarming in

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 1