WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT RAADSVERSLAG THOLEN. Vooral voor Singel nieuwe riolering dringend nodig - Prettige be grotingsbehandeling leidde tot vaststelling - Reinigingsrechten ver hoogd tot (12.- inclusief vuilnisemmer - Geen opheffing woon- ruimtewet - Muntgasstelsel afgeschaft. HET BRUIDSPAAR VAN DE WEEKIN DIAMANT. 16e jaargang No. 16 4 maart 1960 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen De laatste begrotingsvaststelling 1960 was voor wat onze streek betreft die van de gemeente Tholen, behandeld tijdens de vrijdag middag 26 februari gehouden openbare raadsvergadering. Het was ook de meest uitvoerige en voor de raadsleden uitstekend voorbereide begroting. Anderzijds blijkt ook de sinds vorig jaar ingestelde regeling, dat alle leden zitting hebben in de begrotings commissie, een vooruitgang welke voor wat de begrotingskennis betreft, ieder lid ten goede komt. De door alle partijen gekozen rapporteur geniet blijkbaar een zodanig vertrouwen, dat hij als spreekbuis tijdens de openbare behandeling zelden gecorrigeerd behoeft te worden. Met de uit stekende administratieve verzorging door secretaris en ambtenaren, waarvoor deze door de commissie dan ook in bizonder lof werd toegezwaaid, werd het een geheel, dat op zeer hoog peil stond en waarvoor deze kleine stad niet voor een grote behoeft onder te doen. Kritisch zakelijk, maar ook begrip voor de moeilijkheden kenmerkten de commentaren van de commissie. Het leek ons voor alle partijen een voldoening een dermate uitvoerig stuk besproken, behandeld en vastgesteld te zien, zoals dat op deze eerste openbare raadsvergadering 1960 in Tholen gebeurde. We veroorloven ons zelfs het als een voorbeeld voor de streek te stellen, zonder dat in de andere gemeenten wettelijk ook maar iets aan een be grotingsbehandeling tekort wordt gedaan. Deze vergadering onder leiding van bur gemeester mr. A. J. van der Hoeven met als notulist de sekretaris V. Laban werd met ambtsgebed geopend, waarna de voor zitter meedeelde, dat weth. Berrevoets door ziekte verhinderd was. Dit vond de voor zitter spijig èn om het feit dat anders de vergadering voltallig was èn vanwege de ziekte van deze wethouder, die hij een spoe dige beterschap toewenste. Van een reeks goedgekeurde raadsbeslui ten en andere ingekomen stukken werd via lezing door de sekretaris kennis genomen. Daaronder was de goedkeuring op het be sluit der overname in beheer en onderhoud van de Rondweg door de provincie. REGELING WINKELSLUITING FEESTDAGEN, ENZ. Van de staatssecretaris van economische zaken is er ook bericht van ontvangst van de in de raadsvergadering van 18 dec. 1959 vastgestelde verordening als bedoeld in art. 11 van de winkelsluitingswet 1951. Dit be helsde de ontheffing (maximaal 21 dagen) op tweede pasen, pinksteren, 30 april, 5 mei, 2e kerst en bij winkelakties. Inmiddels is er evenwel een schrijven gekomen van de plaatselijke winkeliersvereniging, welke ge zien bovengenoemd besluit in eerste instan tie wijzen op het feit, dat de in vorige raad besproken regeling niet is aange vraagd door de winkeliersvereniging, dat er zich blijkens een stemming op een vergade ring 40 tegen verklaarden, dat dus de meer derheid de besloten ontheffing niet wenst omdat zulks onder andere niet bevorderlijk is voor een gezonde concurrentie, terwijl in tweede instantie wordt gevraagd de regeling voor de feestdagen in te trekken en ze in derde instantie zelfs vragen het gehele be sluit te annuleren. Nadat de voorzitter dit schrijven aan de leden heeft kenbaar gemaakt voegt hij er achter dat nu zijn vermeende „klomp breekt" Eerst krijgt de raad wel zo'n verzoek, daarna blijkt uit een enquete dat er een overgrote meerderheid die nieuwe regeling wenst en wanner de raad daartoe besluit komt de winkeliersvereniging in een volgende verga dering of men het asjeblieft maar weer wil intrekken. Spreker vindt dit geen stijl van deze vereniging. Dhr. Bal zegt het ook eigenaardig te vin den, wanneer de winkeliersvereniging vraagt om eerst een aantal punten in te trekken, maar tenslotte toch ook het gehele besluit. Hij stelt voor dit eerst rustig in b en w te bekijken c.q. in overleg met het bestuur der winkeliersvereniging. Dhr. J. v. d. Velde wijst er op, dat het bestuur toch allereerst schrijft de vorige regeling niet te hebben aangevraagd. Ook hij is het met dhr. Bal eens dat dit in onderling overleg eerst maar eens uit de doeken moet komen. Dhr. Boender herinnert er aan, hoe hij reeds in vorige vergadering bij het nemen van dit besuit protesteerde, aangezien hij er niet het minste voordeel in zag voor de middenstand, integendeel zelfs. Dat hij er zich bij heeft neergelegd kwam door de uitslag van de enquete. Nu kan ook hij er niet zo veel wijs meer uit. Alleen stemt het tot enige voldoening, dat de winkeliers al zo spoedig hebben ingezien, wat hij in vorige vergadering in het midden bracht. Overigens blijkt hem wel, dat er geen 102 winkeliers in de echte zin van het woord in Tholen zijn. Bij de enquete werden ook be grepen grossiers, ambachtelijke bedrijven en zo meer. Dit vermindert de waarde van de enquete aanmerkelijk. Kortom, spreker is er voor dat het besluit wordt ingetrokken, niet alleen omdat de winkeliersvereniging dit nu vraagt, maar omdat hij vorig maal al tegen de regeling was. De voorzitter -woordt, dat de enquete werd gehouden aan de hand van een van de Kamer van Koophandel ontvangen lijst van geregistreerde middenstanders. Hij wijst er op, dat het alles is ontstaan, nadat een en andermaal een aanvrage binnenkwam om ontheffing voor het houden van een winkel week. De voorzitter meent, dat op zo'n ma nier een figuur wordt geslagen en is het met voornoemde raadsleden eens, dat het nu eerst maar eens behoorlijk onderzocht moet worden. De heer Quist vindt het op z'n zachtst uitgedrukt ook maar een eigenaardig verzoek. Uiteindelijk wordt besloten dat ver zoek aan te houden voor nader onderzoek. GEEN OPHEFFING WOONRUIMTEWET De ministers van maatschappelijk werk en volkshuisvesting vragen bezwaren tegen buiten werking stelling van de woonruimte- wet 1947. B en w zien daarin nog grote bezwaren door ten eerste de vrees dat ver schillende huren zouden worden opgevoerd, 2e de vorderingsmogelijkheid wordt ontno men, die aanleiding gaf tot soepele huren, 3e er nog te veel woningnood in Tholen bestaat, waar alleen momenteel nog aanvra gen zijn voor een 30 tal woningen. Dhr. v. d. Sande vindt anderzijds dat men van de woonruimtewet ook geen misbruik moet maken. De voorziter meent dat dit schrijven er op lijkt, of men in Zeeland geen woningen meer zou nodig hebben. Dhr. J. v. d. Velde is het met b en w eens, dat de tijd nog niet gekomen is deze wet op te heffen. Allen zijn er voor om voor noemde bezwaren aan de ministers kenbaar te maken. Meegedeeld wordt verder dat de beslui ten van b en w tot verkoop van grond aan de Ten Ankerweg aan de gebrs. de Korte zijn goedgekeurd, evenals verhuur van een lokaliteit aan de firma Timpa, tot verhuur van een gedeelte schuur in de Minneputte- straat aan P. W. Jansen en tot het uitbe talen van een pachtersvergoeding aan M. Overbeeke. Aan b en w wordt bevoegdheid verleend tot verhuur van in eigendom verkregen gronden. Dit betreffen percelen aan de Dalemseweg (van de heer M. Roggeband) en ten noorden van „Ten Anker" (van de Erven van Kerkwijk) alsmede met betrek king tot het bouwterrein aan de Jan van Bloisstraat en een nog braak liggend stukje grond bij het sportterrein. Verder de in eigendom verkregen schuur Doelweg 8 aan dhr. K. J. Drooger. UITBANING ACHTER VERENIGINGSGEBOUW Reeds eerder werden pogingen gedaan om voor het verenigingsgebouw een achter uitgang te krijgen. Nu doet zich een andere gelegenheid voor, waar de PTT bereid is het recht van overpad te verlenen ten be hoeve van bezoekers aan het Arbeidsbureau. Jaarlijks moet de gemeente hiervoor een ver goding van 10.betalen. Bovendien kan men een stukje grond kopen achter het perceel Visstraat 9 voor 20.de massa, waarop dan een rijwielbergplaats kan wor den geplaatst. B en w achten het een evident belang, dat het Arbeidsbureau een aparte ingang voor zijn bezoekers krijgt en stellen voor genoemde grond aan te kopen en overigens aan de door PTT gestelde voor waarden te voldoen. De heer J. v. d. Velde vraagt zich af, wat hiermee bereikt zal worden. De voor zitter meent dat de doorgang en bergplaats toch wel vodoende redenen zijn. Dhr. v. d. Sande zag dat er al een ijzer was aange bracht ter afschutting. De voorzitter merkt op, dat dit voorbarig was. Allen kunnen zich overigens met 't voorstel tot aankoop ver enigen. Van gedeputeerde staten is het be richt gekomen, dat het tegen een raadsbesluit door de vml. hoofdonderwijzer Beun gedaan beroep ongegrond is verklaard en dhr. Beun tevens de onderwijsbevoegdheid werd ont nomen. VEERTIG JAAR BESTUURSLID Ruim 40 jaar is de heer H. Goossen be stuurslid geweest van het Pot Meijer fonds. In verband met zijn hoge leeftijd nam de heer Goossen per 29 januari ontslag. Voor gesteld wordt hem dit eervol te verlenen. In de laatste bestuursvergadering werd van deze functionaris reeds afscheid geno men, aldus de voorzitter. In zijn plaas be noemt de raad wethouder H. Jansen. Aan de school aan de Doelweg wordt over 1960 een voorschot voor vakonderwijs ver strekt van 1273,73. Voor het gewoon on derwijs wordt aan de School Doelweg een voorschot toegekend van ƒ5119,33, zijnde 116% leerling maal ƒ43.88 en aan de chr. nat. school 90% X ƒ43.88 3963.83. De vergoeding 1959 voor de kleuterscholen werd als volgt bepaald: voor „Kleuterlust" 2632.80, voor de kleuterschool Oudelandse- straat 14 ƒ3141.60. Eenzelfde voorschot wordt voor 1960 toegekend. VERHOGING REINIGINGSRECHTEN Gezien de uitkomsten in vorige jaren, was het zeer gewenst de heffing op de reini gingsrechten bizondere aandacht kreeg van burgemeester en wethouders. Dit college kwam met een voorstel, dat de goedkeuring kreeg van de begrotingscommissie, t.w. om voor het ophalen van huisvuil, koolas, scher ven, enz. het tarief van 5.per jaar op 10.te brengen met dan een gratis ver strekking van uniforme vuilnisemmers door de gemeente. Gezien evenwel het tekort over 1958, dat op deze dinenst ƒ4900.bedroeg en mede vanwege de gratis verstrekking van vuilnisemmers achten burgemeester en wethouders deze verhoging nog te gering. Zo wordt er nog geen vijf cent per keer voor het ophalen betaald. Het komt het college dan ook gewenst voor om in plaats van met ƒ5.met ƒ7.-te verhogen en hiermee de jaarlijkse heffing van reinigings rechten op ƒ12. te brengen. Voor juni kan men deze vuilnisemmers niet verwachten, waarom b en w voorstellen deze verhoging per 1 juli te doen ingaan. De bewoners van het Oudeland hebben verzocht om daar eens per maand scherven enz. te doen ophalen, waarmee b en w zich kunnen verenigen. Daartoe dient de veror dening te worden aangevuld met een hef fingsmogelijkheid van f 2.50 per jaar. Om de noodzakelijkheid van deze verhoging nog eens aan te tonen, delen b en w mee, dat van 1954 tot en met 1958 op de reinigings dienst ƒ42.231.20 werd ontvangen en ƒ71.236.43 uitgegeven of een nadelig saldo van een slordige 30.000. De heer M. v. d. Sande merkt op, dat de voorzitter van „scherven ophalen" heeft ge sproken, maar sommige bewoners geven alles mee wat los en vast zit. Zo bijvoor beeld al het snoeiwerk uit de plantage. De voorzitter anwoordt, dat in de verordening wordt gesproken van, huisvuil, koolas, scherven, keuken- en tuinafval en dergelijke stoffen". Dit is dus nogal ruim. Wanneer het echter vrachten vol worden van een perceel wordt het al te gek en moeten de bewoners het zelf maar doen. Overigens dient men hierin wel een beetje soepel te zijn, als het niet te bont wordt gemaakt. De heer v. d. Sande vindt de tariefsver hoging voor de armlastigen wel erg moeilijk. De voorzitter wijst er op, dat men niet meer zelf de vuilnisemmer behoeft aan te kopen. Die volle vaten te moeten versjou wen is voor de reinigingsdienst soms ook geen doen. Het is zo, dat zodra de uniforme emmer is verstrekt men van andere geen gebruik meer mag maken. Spreker gelooft dat het een goede verbetering is. Die stof fige ophaaldienst moet geheel weg. Het moet goed worden gedaan en dat kan al leen met goed en uniform materiaal. De heer J. v. d. Velde vindt het ook een hele stap, maar nodig is het. Men is er al te laat mee begonnen. Weth. Jansen is het er mee eens, dat een geleidelijker overgang beter ware geweest, maar dat is nu niet anders. De heer D. v. d. Velde vraagt of kanto ren en werkplaatsen ook reinigingsrechten betalen. De voorzitter antwoordt dat daar voor dezelfde regeling geldt. De heer Quist is het er met de andere heren over eens, dat een verbetering en daarmee gepaard gaande verhoging gewenst is. Zonder hoof delijke stemming wordt het voorstel hierna aangenomen. AFSCHAFFING MUNTGASSTELSEL Blijkens gewonnen informaties bij de di- rekteur van het Gas-, Water- en Elektrici teitsbedrijf te Roosendaal, de heer M. A. van Rijnsbergen heeft het muntgasstelsel bij na overal afgedaan, zoals de afschaffing ook voor Tholen geboden is. In aansluiting op dit advies stellen b en w voor om: le. door het gasbedrijf geen muntgasinstal- laties meer te doen aanleggen. 2e. het onderhoud van de bestaande instal laties voor rekening van de verbruiker te stellen; 3e. de meterhuur voor muntmeters te ver hogen met 0.25 per maand; 4e. de gasprijs voor muntgas met 1 cent per m3 te verlagen. 5e. de eigendom van de muntgasinstallaties over te dragen aan de eigenaar van de woning; 6e. de eigendom van de muntgascomforen over te dragen aan de verbruikers voor 5.— per comfoor; 7e. de werking van de muntgasverordening en gasverordening op te schorten en b en w te machtigen met betrekking tot de gasvoorzieningen de nodige maat regelen te treffen. De gascommissie stemt met voorgaande punen in. Na informatie van dhr. J. v. d. Velde bijkt dus het muntgas wel gehandhaafd, maar kan met de installatie geen „handel" meer worden gedreven bij verkopingen. Niemand heeft tegen deze wijzigingen bezwaar. DE BEGROTINGEN 1960 Hierna volgt behandeling van de gemeen tebegroting 1960, welke door een commissie is onderzocht en welke de opmerkingen in een rapport heeft samengevat. Dit rapport wordt per geval door b en w bij monde van de voorzitter behandeld en beantwoord. ALGEMENE BESCHOUWING De commissie heeft geconstateerd dat het ambtsgebed niet in het reglement van orde is opgenomen en verzoekt tevens dit gehele reglement te reviseren. B en w menen dat het geen wezenlijk verschil maakt dat de formle niet in 't reglement staat, daar dit toch op een raadsbesluit berust. Opname hiervan kan echter nu wel worden uitgesteld tot een nieuw reglement van orde wordt v-; ..tgesteld. Een opmerking omtrent handhaving woonruimtewet is door eerder genomen be sluit al achterhaald. Vervolgens wijdt de commissie aandacht aan de gevolgen uitvoering Deltaplan. Al gemeen wordt aangenomen dat de schelp dieren-cultuur zal verdwijnen. Voor wat de schadevergoeding betreft, meent de com missie een taak te zien voor de bedrijven, maar wel vraagt het aandacht van b en w voor eventuele compenserende recreatie. Heeft de haven wel de gewenste diepte. Kan industrie worden aangetrokken. In dit verband zou de commissie graag vernemen of ook buiten de kern Sint Maartensdijk faciliteiten verkregen worden. Het antwoord van b en w hierop is, dat het college al meermalen heeft vastgesteld, dat de voordelen van de Deltawerken, zoals ze thans liggen, voor Tholen slechts bestaan in meerdere veiligheid, terwijl de nadelen evident zijn, tenzij er voldoende compensatie tegenover komt. De schelpdierencultuur en visserij in zijn huidige vorm zal verdwijnen, terwijl het de vraag is of de zoetwatervisserij iets kan gaan betekenen. Een compensatie kan ge vonden worden in recreatie, die echter gro te investeringen vergt door verbetering ha- ven-outillage, aanleg kampeerterrein, hotel- accomodatie, verruiming vermaaksgelegen- heid, e.d. Een andere compensatie kan in dustrievestiging zijn, waardoor een deel der werkloos wordende bevolking kan wor den opgevangen na omscholing. Zonder extra hulp van rijk en provincie is dit niet te verwezenlijken. B en w hebben in laatst genoemde richting reeds stappen gedaan en zullen terzake oplettend blijven .Welke wer ken aan de haven moeten gebeuren voor toe komstige bestemming is nog in onderzoek. Waarschijnlijk moet ze dieper worden en dan moet eerst bekeken of de kademuren in orde zijn. Aan industriën die zich buiten de aange wezen kern wensen te vestigen kunnen in derdaad faciliteiten worden verleend. Dit slechts in zeer bizondere gevallen. Hoogge spannen verwachtingen hebben b en w in dit opzicht helaas niet. ONGEWENST VOOR DE VOETGANGER Het komt de commissie ongewenst voor dat men om op het voetpad te kunnen blij ven, tussen de Vossemeerseweg en de Mo- lenvlietsedijk, tweemaal de rijweg moet over steken. Vooral nu daar woningbouw plaats vindt en die weg voorrangsweg is geworden is die situatie niet ongevaarlijk. Verzocht wordt daarin via het prov. bestuur veran dering te brengen. B en w zijn het met de commissie eens, dat het hoogst ongewenst is daar tweemaal te moeten oversteken. Aan de prov. waterstaat is gevraagd het voetpad langs huize „Ten Anker" door te trekken tot de Molenvlietsedijk. STRATEN EN RIOLERING De commissie brengt voorts de algemene toesfand der straten ter sprake. Een lid zou graag de oprit Vossemeersepoort ver beterd zien. Hij zou hieraan voorrang willen verlenen boven algehele verbetering van de Dalemsestraat. Andere leden vinden het bezwaarlijk met het oog op het nieuwe rio leringsplan nog grote kosten te gaan maken aan straten die later weer opgegraven moe ten. Een ander lid vraagt of het kruispunt Postweg - Oudelandsedijk van een lichtpunt kan worden voorzien. B en w zijn met de DE REDACTIE LEGT U IN DIT NUMMER VOOR Uitvoerige begrotingsbehandeling door raad Tholen Nieuwe riolering is daar dringend nodig Reinigingsdienst in betere banen Kosten plan voor sportterrein in Pluimpot door St. Maartensdijkse raad gevoteerd Ook Stavenisse handhaaft woonruimtewet 1947 In St. Filipsland dit jaar kans voor nieuw gemeentehuis Het bruidspaar van de week Nog onverminderde vergaderlust Chrislandia baant de weg voor Smerdiek Zelfs de leeuw moet zich tegen vliegen verdedigen. Dinsdag 8 maart a.s. hoopt het echtpaar I. Lindhout en H. Lind- hout-Hartog het feit te herdenken, dat zij vóór 60 jaar in het huwelijk werden verbonden. Voorat de heer Lindhout mag zich met zijn 82 jaar nog in een goede gezondheid ver- heugen en dagelijks kan men hem in St. Maartensdijk zien lopen of zelfs op de fiets tegenkomen. De echtgenote is op haar 81 jarige leeftijd minder goed ter been ge worden en verlaat nog zelden haar woning. Het echtpaar heeft elf kinderen, veertig klein- en twaalf achter kleinkinderen. Het zal dus wel een gezellige, maar ook drukke dag worden. Naast de vele gelukwen sen die het echtpaar bij deze dia manten bruiloft zal ontvangen, ook vanaf deze plaats en langs deze weg namens vele lezers gefelici teerd. commissie van oordeel dat er aan de straten nog veel te verbeteren valt. Financierings middelen ontbreken echter. Dat niet enkele projecten zijn uitgevoerd, komt omdat de begroting 1959 nog niet werd goedgekeurd. De districtsopzichter maakte een urgentie plan voor straatverbetering. Het uitkomende materiaal Dalemsestraat zou aan de Oud- Vossemeersepoort worden verwerkt. Ook is met rioleringsplannen rekening gehouden, waarvan een gedeelte besteksklaar is. Aan gezien men evenwel niet weet, wanneer gerioleerd kan worden, moet hier en daar toch wel tot straatverbetering worden over gegaan. al bestaat daarbij het risico dat ze straks weer opgebroken moet worden. Rap porteur Boender wijst er op, hoe dringend nieuwe riolering nodig is vooral met het oog op de Vest, waar rondom het zo zacht jesaan onhoudbaar wonen is. De voorziter is blij, dat dit nog eens wordt onderstreept, omdat aanleg nieuwe riolering van grote importantie is en het zo spoedig mogelijk uitgevoerd diende te worden. Het bijplaatsen van een lichtpunt op het kruispunt Postweg - Oudelandsedijk is niet mogelijk, omdat er ter plaatse geen kabel ligt en aanleg daarvan te duur is. Dhr. Verduit stelt voor dan een pijl met lichtgevende verf te plaatsen, wat als een mogelijke oplossing wordt gezien. Vervolgens wordt de begroting artikels- gewijze behandeld. Het presentiegeld wordt op verzoek van de meerderheid der commissie tot 10. per vergadering verhoogd. DE BB De commissie betreurt dat het met de Bescherming Bevolking ter plaatse niet wil, waarom deze uitgaafpost bijkans nutteloos is. In bijna alle eilandgemeenten is er een behoorlijke bezetting. De commissie wil deze zaak onder de aandacht van de burgemees ter brengen en hem verzoeken de plaatse lijke organisatie te willen bevorderen. In hun antwoord zeggen ook b en w de gebrekkige BB-organisatie ter plaatse te betreuren, temeer omdat andere eilandge meenten wel een behoorlijke organisatie wisten op te bouwen. Er is hier een ontstel lend gebrek aan vrijwillige medewerking, zo constateert het college, ondanks verschil lende pogingen daarin verbetering te bren gen. Een hoofd zelfbescherming is niet te krijgen. Voor het beschikbaarstellen van enige tijd ten behoeve van de Thoolse ge meenschap ik mag wel zeggen ten be hoeve van zijn naaste aldus de voorzitter is men niet bereid. Hoe betreurenswaar dig op zichzelf ook, kan de burgemeester niet anders dan wensen dat de noodwacht- plicht hierin verandering brengt. SCHOOLTANDVERZORGING De commissie is unaniem van oordeel, dat deze dienst nieet voldoet. Zij verzoekt b en w te trachten op korte termijn tot beter functioneren te stimuleren of uit te treden. Volgens het rapport van de districts schoolarts Dr. Schilstra is sedert de school- tandverzorging een merkbare verbetering in de toestand der gebitten te constateren. Daaruit blijkt dus wel het nut der school- tandverzorging. Dit betekent niet dat er geen moeilijkheden waren èn met tandartsen èn met onderwijzend personeel èn met ou ders van schoolgaande kinderen. Momenteel wordt een reorganisatie doorgevoerd, waar door mogelijk de dienst beter tot zijn recht komt. B en w vinden het verstandig de nieuwe gang van zaken af te wachten. Dhr. Boender zegt het wel eens te zijn met dr Schilstra, maar dit komt dan omdat de ouders hun kinderen zelf eerder naar een tandarts sturen dan vroeger en niet omdat er een schoolartsendienst is. Die schiet naar sprekers mening, in alle opzichten tekort. Zelfs verwijsbriefjes werden niet gegeven. Wat heeft men dan aan zo'n dienst? De voorzitter zegt dat bekend is, dat er wel verwijsbriefjes zijn gegeven, maar de ouders lieten het maar zo of de kinderen gaven ze niet door. Bij de reorganisatie zal de ouder rechtstreeks bericht krijgen. De heer Boender hoopt dat die reorganisatie dan tot het gewenste effect zal leiden en wil het nog een jaar aanzien. Weth. Jansen merkt ook nog op, dat de verwijzingbriefjeskwestie nogal aanvecht baar is. Dhr. Quist vraagt of de ene ge meente meer onderzoek krijgt dan 'n andere. De voorzitter meent dat zulks niet het geval zal zijn. Weth. Jansen erkent dat deze dienst moeilijk controleerbaar was en heeft wel goede hoop dat een beter resultaat door de reorganisatie verkregen zal worden, SLACHTPLAATS De huidige slachtplaats wordt algemeen onvoldoende geacht. Voor tot verbetering wordt overgegaan gelieve b en w zich met de pl.slagers in verbinding te stellen, zo vraagt de commissie. B en w zeggen plannen te hebben voor de toekomst en willen de suggestie om met de slagers te overleggen gaarne overnemen. CENTRALE DIENST Met verbazing zag de commissie de grote bedragen voor de centrale dienst en archi tecten - honoraria. Kan daarin verbetering worden gebracht? Het is reeds meermalen een punt van discussie geweest en ook b en w geven toe, dat dit wel veel geld kost. Een gemeen schappelijke regeling kan evenwel niet zon der meer terzijde worden gesteld. Met een opzeggingstermijn is uittreding wel mogelijk maar dit brengt ook financiële consequenties met zich. Een moeilijk, niet gemakkelijk op te lossen punt. De suggestie om de grafdelver van pas sende kledij te voorzien wordt door b en w overgenomen. Omtrent een kledingtoelage voor het overig personeel willen b en w zich eerst nog beraden. Om de wijzerplaten van de toren te ver lichten zal offerte worden gevraagd. KOSTEN HUISHOUDSCHOOL Uitvoerig had de commissie stilgestaan bij de post voor de huishoudschool, welke men

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 1