WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST. FILIPSLAND Het best voor uw gewest. Open samenleving van kerk en staat. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Agrarisch sociale voorlichting in het „Holland Huis". Ons telefoon-rayon draait nu aan de kiesschijf. 16e jaargang No. 15 26 februari 1960 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Ad"i. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 Giro 124407 Abonnementen 1,35 per kwartaal franko p.p. 1.65 4- inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen In het „Holland Huis" te Scherpenisse startte vrijdagmiddag de werkgroep „Sociaal-agrarische voorlichting" van de Streekver- beteringscommissie Eiland Tholen met een boeiende causerie van mr C. Stapel, direkteur van de Volkshogeschool „Allardsoog" te Bakkeveen en met een forumbespreking. Deze bizonder interessante bijeenkomst werd bijgewoond door afgevaardigden van talrijke thoolse organisaties en instellingen op kerkelijk, maatschappelijk en cultureel gebied. Uit het aantal genodigden bleek dat deze werk groep haar taak ruim ziet en daarbij dan ook praktisch de gehele bevolking wil betrekken, zoals het ook onomstotelijk vast staat, dat de gehele bevolking van Tholen is betrokken bij de „toekomst van het platteland". Een toekomst, enerzijds weliswaar onzeker, maar anderzijds afgemeten naar de huidige ontwikkeling, een perspectief, welke meer dan ooit een samenwerking van het platteland zal vergen in al haar geledingen. Wanneer men dat kan opbrengen zal men ook met mr Stapel kunnen zeggen: „Hoe groter samenwerking, een des te meer ontwikkeld leven" op Tholen BEROEPSKEUZE, WERKGELEGENHEID, JEUGDZORG UITWISSELING Deze bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van voornoemde werkgroep, burgemeester W. J. van Doorn te Poortvliet Zijn openingswoord was (ongeveer letter lijk) als volgt Wie zich in onze streek interesseert voor haar problemen en wie doet dat thans niet meer zal het opgevallen zijn dat naast de vele geschriften en rapporten die over deze streek of delen daarvan al bestaan, er vorig jaar weer twee zijn toegevoegd, die zeker ons aller belangstelling waard zijn. Ik spreek hierover het rapport uitgegeven door de commissie werkgelegenheid: „over de werkgelegenheid van deze streek" en het rapport van de streekverbeteringscommissie: „over de eendracht onze eendracht." Degenen, van de hier aanwezigen, die over deze rapporten zelf niet beschikken, zullen ongetwijfeld uit de weergave ervan en de commentaren in de pers van het voor naamste kennis hebben kunnen nemen. Naast de statistische gegevens, stellingen en conclusies van technische en economische aard, wordt ook veel aandacht besteed en beschouwingen geleverd aan de sociale pro blemen in ruime zin. Wanneer we het rapport „over de een dracht onze eendracht" naslaan, dan zien we daarin betrokken de samenleving, het onderwijs, beroepskeuze en opvolging, het gezin, de betekenis van buurt en dorp, de vrije tijdsbesteding en het verenigingsleven. De werkgroep sociaal-agrarische voor lichting, zo goed als de werkgroep huis houdelijke voorlichting, onderdeel van de streekverbeteringscommissie heeft zich als haar taak gesteld door de voorlichting het zich bewust doen maken van de problemen. Hoewel zich ongetwijfeld een veelvoud van problemen voordoen, ziet onze werkgroep er momenteel toch wel enkele die bijzonder in het oog springen en waar ik hier gaarne de aandacht op wens te vestigen. DE BEROEPSKEUZE Bij de afvloeiing van de kinderen op de bedrijven, waarvoor onvoldoende emplooij aanwezig blijft, is de te volgen richting van groot belang. Het komt nog te dikwijls voor, dat een onjuiste keuze wordt gedaan, omdat men de weg of de mogelijkheden niet weet. Wanneer dit nieuw gekozen beroep geen be vrediging geeft of mislukt, kunnen grote spanningen in het bedrijf ontstaan door be- drijfssplitsing oneconomische bedrijfsvoering, enz. De WERKGELEGENHEID We kennen allen deze onze grote zorg. De werkgelegenheid is nu eenmaal van zeer beperkt karakter. Gevolg pendelen, werk- loosheidstoppen, enz. Een goede beroeps keuze is hier ook op zijn plaats, terwijl mo gelijkheden van omscholing veel meer aan dacht verdienen. DE JEUGDZORG Dit probleem is weer van andere aard, maar niet minder urgent. We weten de moeilijkheden van de jeugd voor ontspan ning en vrije tijdsbesteding. De pogingen thans ondernomen tot het aanstellen van een jeugd- of vormingsleider voor deze streek, verbonden aan de stichting eiland gemeenschap, verdient bijzondere aan dacht. Wil men op dit gebied tot iets komen, dan zal wat inmiddels gevraagd is indien de rijkssubsidie voor dit werk afkomt, de streek dit wek moreel en financieel moeten steunen. UITWISSELEN VAN JONGEREN Om de inzichten te verbreden en de jonge ren met andere bevolkingsdelen in aanra king te brengen, zou dit aandacht verdienen. Ik noem hier enkele facetten, maar naar gelang het werk en de voorlichting hierover op gang komt zullen zich steeds meer en meer vragen voordoen. Onze commissie heeft gemeend in dit sta dium van de streekverbetering met de voor lichting een aanvang te maken en belang stelling te wekken voor de sociale problemen in onze streek. Wij hebben ons daarbij wel goed doordacht, dat voor bepaalde aktivi- teiten wij ons niet kunnen beperken tot het zuiver agrarisch deel van de bevolking, om dat vele problemen voor het gehele platte land en bevolking gelden. Wij wensen deze voorlichting ook te doen in samengang met de op dit gebied reeds bestaande instellingen. Ik denk hierbij aan de stichting eiland gemeenschap en commissie werkgelegenheid. Begrip en steun van bur gerlijke en kerkelijke overheid zal onont beerlijk zijn. Wij dienen daarbij wel te zoe ken naar een gepaste vorm van samenwer king met respect voor ieders werkgebied. Wij beoogen met onze voorlichting een grote groep van mensen te omvatten, waar door het werk bekend en uitgebouwd kan worden. De uitvoering van de voorlichting berust dan later bij de organisaties en des kundigen. Wij prijzen ons gelukkig, dat aan onze uitnodiging hedenmiddag zovelen gevolg hebben gegeven. Hiertoe heet ik U allen hartelijk welkom, in het bijzonder de inleider van deze middag mr. Stapel direkteur van de Volkshogeschool „Allardsoog" te Bakke veen, die bereid is gevonden als inleiding te spreken over de toekomst van het platte land. Over wat bij U leeft bestaat hierna gele genheid tot discussie, aldus burgemeester van Doorn in zijn openingswoord. ACHTERGRONDSCHETS Mr Stapel begon zijn gedokumenteerd en boeiend betoog met een achtergrondschets te geven van de huidige ontwikkeling. Wan neer ik als onderwerp koos „de toekomst van het platteland", aldus spreker," zal men zich met mij afvragen, wie daarvan iets kan zeggen. Een toekomst die voor ieder van ons in details verborgen ligt. Wel echter kan worden gewezen op de huidige ontwik keling en die lijn doortrekkend, mogen we iets van de te verwachten toekomst op merken, zonder die precies te kunnen voor spellen, zonder nu klakkeloos te willen zeg gen, dat het zo wel zal gaan. Echter, moeten we die toekomst als een noodlot aan ons zien voltrekken of dienen we te trachten waar mogelijk mede richting te geven, zonder dat we ze helemaal kunnen ombuigen. Op grond van de gegeven feiten wenste spreker die toekomstlijn te bezien. Als grondfeit noemde mr Stapel de vrijwel alles beheersende ont wikkeling van de techniek, welke naar zijn mening nog onvoldoende onderkend wordt. Begrijpelijk, want die ontwikkeling is er ook nog maar een van de laatste vijftien jaar. Van die ontwikkeling is het verkeer weer een bijzonder voorname factor. Eeuwenlang is een afstand van 5 kilometer een uur... gaans geweest. En het is nog steeds een uur lópen, zoals het dat vanaf het begin der schepping is geweest. Maar door de ont wikkeling is een uur „gaans" ook 15 kilo meter (rijwiel), 25 a 30 kilometer (brommer) en 50 kilometer (auto) geworden. Welk een verschil dit betekent bij het echte uur „gaans" laat zich verstaan. In de landbouw bijvoorbeeld is de boer niet meer de zelf- verzorger van voor 1880, maar een eco nomisch subject. Mr Stapel wees er op, hoe de verkeersontwikkeling (stoomboot- trein) tot de eerste economische crisis (1880- 1890) aanleiding gaf. Die verkeersontwik keling en de daarmee verbandhoudende „mechanische" ontginning deden in de Ver enigde Staten een overvloed ontstaan, snel te vervoeren via de stoomboot naar West- Europa. Vanaf deze tijd zijn de economische crisissen in de grond van de zaak aan dezelfde oorzaak te wijten. Dat de boer van zelf-verzorger economisch subject werd, wordt vaak nog onvoldoende beseft. Na een kleine opleving zagen we een nieuwe crisis opduiken na de eerste wereld oorlog, opnieuw een gevolg van de ver keersontwikkeling. De eerste tanks op het laatst van de eerste wereldoorlog werden ontwikkeld tot trekkers voor de landbouw en de boer kwam open en bloot op de wereldmarkt te staan. Nederland en Dene marken wisten zich te handhaven, maar daar rondom ging veel ten onder op land bouwgebied, nl. in die landen waar men zich nog zelfverzorger waande. We kregen toen al meer nationale bemoeiing. En zullen we met de Europamarkt thans niet opnieuw op de tocht komen te zitten DE CONSEQUENTIES Wat zijn de consequenties van deze open samenleving zo vroeg de heer Stapel zich I af. Die zijn er niet alleen voor de land bouw, maar alles komt daaraan bloot te staan. Men kreeg in de dertiger jaren de zgn. bescherming van de boeren, waardoor het er nog niet helemaal uit is, dat op wat denigrerende toon wordt gesproken van „die" boeren. Ze stonden alleen in de open samenleving. Nu wordt er gesproken over de Randstad Holland met de... stadsrand Nederland. Door die „openheid" zijn er evenwel ook consequenties voor de midden stand, voor industrie, de groep van intellec tuelen en de kerk. Geestelijk is de wereld ook open gekomen. Men reist nu in twee dagen de wereld rond. Weet men wat dit betekent, welke openheid hiermee is bereikt Het is nu metterdaad één wereld geworden, ook voor de godsdienst. Achtereenvolgens behandelde mr Stapel de consequenties van die open samenleving voor de agrarische sector, middenstand, industrie, intellect en kerk. CONCENTRATIE EN SPECIALISATIE Sinds de crisis in de dertiger jaren zagen we de agrarische sector wat meer in de beschutting leven. De Europese markt daar entegen moeten we zien als een poging om uit die bescherming los te breken, zo meende mr Stapel. Als eerste consequentie van de open samenleving noemde spreker voor de landbouw verlaging der kostprijs. Sinds de 80er jaren is de boer ondernemer geworden en hij zal zeer economisch moeten denken. Hij zal de produktiefactoren in optimale zin moeten combineren. De agrarische sector neemt per jaar af met een 5000 zelfstandig heden en de 12% van de bevolking die nu nog agrariër is zal volgens deze ontwikke ling tot 6 van de bevolking teruglopen. De noodzakelijke kostprijsverlaging brengt dus de consequentie mee van mechanisatie. En dat betekent dat een machine 24 uur kan en moet werken. Opnieuw de noodzaak van samenwerking, van concentratie en specials satie. Het individualisme is in feite een primitieve vorm van leven, hoe meer samen gaan, hoe meer het leven wordt ontwikkeld. Door een vrijwillige vorm van samengaan staat men altijd sterker, dan wanneer het dwang wordt. Verkeerd noemde spreker de negatieve selectie in de landbouw, d.w.z. dat men maar boer laat worden die de minst pientere is in het gezin. Men zal niet alleen naar opvolging van één zoon moeten stre ven, maar daarbij liever de meest pientere kiezen, omdat het een voorwaarde zal wor den het hoofd boven water te houden. Van daar ook het belang van beroepenvoorlich- ting en beroepenkeuze. Voor de middenstand, die zich al sterk ontwikkelde in een samengaan, gelden in grote lijnen dezelfde consequenties. De ge hele positie verandert. Men ziet het rondom zich gebeuren: schoenherstellersvak ver dwijnt, molenaar en noem maar op. Het zal nog wel doorgaan tot bakker, slager en zo meer. We zien de algemene levensmidde lenzaken komen, waar van alles en nog wat te krijgen is. Ook hier concentratie en spe cialisatie. De eerste voorzien in primaire be hoeften, de speciaal zaken zullen daarnaast nodig blijven. In feite is ook hier de kostprijs drukken de doorslaggevende rol. In een kleine ge meente met 8 bakkers hebben die acht ieder afzonderlijk de volledige apparatuur nodig van kneedmachine, oven, enz. In het Noor den zag spreker het, hoe 80 „kleine" bakkers nu in een industrie werken van Philips, het daar best kunnen aarden en een goed be staan leiden. Daarvoor in de plaats kwam een broodfabriek, die alles in die kleine plaatsen verzorgt. Beter is dit tevoren te be, kijken en het vrijwilig tot stand te brengen. Concentratie is onafwendbaar. Tracht als plattelanders het platteland leefbaar te maken. Dat moet men dan geza menlijk doen. Middenstand overleggen met consument, bijv. door middel van de Vrou wenbonden, welke behoeften er liggen, welke vraag. Maar consument dan ook meewerken bij die middenstand te kopen. Dan zelf niet zeggen: we halen het elders. Met en voor el kaar leven en de tijd verstaan. Een leefbare verzorging is tot stand te brengen door intensief contact tussen consument en mid denstand. DERTIG KILOMETER GEEN PENDELEN Door de landbouwmechanisatie sloot het platteland arbeiders uit. Er komt werkloos heid en zoals ook hier het trekken naar de industrie, hetzij door vertrek, hetzij door pendelen. Die overgang is voor middenstan ders vaak gemakkelijker dan voor een boer, welke zich moeilijker kan aanpassen bij het lopende handwerk. Spreker meende, dat men niet mocht verwachten, dat ondanks de In- dustrialisatiepolitiek in iedere plaats en elk dorp voldoende industrie komt om er de ge hele bevolking werk te geven. Maar ook in dit opzicht is 5 kilometer geen uur gaans meer. Een afstand tussen de 20 en 40 kilo meter pendelen is niet onverantwoord. Het zal z.i. zelfs toenemen. Het wordt misschien zoals in een grote stad, dat men liever niet meer vlak bij zijn werk woont. Pendelen bij mate en beperkt is dus niet zo erg. Erger is wanneer een bus vol jongelui moeten gaan pendelen of in combinatie met ouderen. Dat zal aparte jeugdzorg vragen. Vanwege de mechanisatie pleitte spreker voor een sterke samenwerking tussen landbouw- en technische school. Wanneer er industrie in de gemeente komt, is er het probleem van de aparte groep industriearbeiders, het con- tinu-werk, enz. Het opengaan van de samenleving is evenmin aan de groep intellectuelen voorbij gegaan. Het steunpunt van de kleine ge meenschap in de oude dorpsdokter of predi kant is verzwakt, nu de auto ook deze groep snel buiten die gemeenschap brengt na het verrichte werk. Toch zal men met elkaar dit platteland dienen op te bouwen, dus ook de geestelijke leiding in de ruimste zin van het woord. Industrialisatie en recreatie zullen daarbij hun invloed mede uitoefenen. Ook voor de kerk brengt de opengaande wereld consequenties. In theologische zin zien we dan ook een merkwaardige ont wikkeling aan de gang, een ontwikkeling die niet naar binnen moet maar naar buiten dient te gaan. Men zal een heel andere stel ling tegenover elkaar moeten innemen en niet achter kunnen en mogen blijven. De jeugd wordt niet meer aangesproken door de oude vertaling van de Bijbel, door de „tale Kanaans". Spreker gelooft daartegen over niet aan stunts, zoals het binnenhalen van jazz in de kerk, maar wel in het Woord en door het Woord meer tot de jeugd spre ken. Wegen zoeken waardoor men de jeugd kan vinden en binden. Of moeten we ze naar „Opstand der secten" laten gaan, zoals spre ker een film in Bergen op Zoom zag aan gekondigd Ook in het geestelijk leven zal men niet kunnen toeven bij het oude, maar als kerken samenwerken om de jeugd bij het voor hen begrijpelijke Woord te houden. Samenwerken dus van de verschillende be- DE REDACTIE LEGT U IN DIT NUMMER VOOR De open samenleving Tholen door de kiesschijfveroverd Rodekruisvictorie in St. Filipsland De nieuwe nieuwsbrief opgenomen Ouderavonden en jaarvergaderingen bij de vleet Een hoekje voor de sport Er is geen koren zonder kaf volkingsgroepen, samenwerking van de dor pen onderling, het zal er toe bijdragen het platteland in de toekomst meer leefbaar te maken, zo besloot mr Stapel zijn aandachtig gevolgde causerie. FORUMBESPREKING Mogelijk door het uitvoerig betoog van mr Stapel, misschien ook omdat men hier door al genoeg te verwerken had, werd de forumbespreking niet meer zo uitgebreid en effectief als men verwacht mocht hebben. Een forum, dat overigens representatief genoeg was over de eilandelijke problemen te kunnen spreken met dr C. Galan van het ETI, de heer J. Geluk van Poortvliet, voor zitter CLAB, J. C. Moerland, voorz. sreek ANAB, mevr. van Gorsel-van Westen en mej. van Es van de Huish. voorlichting, M. C. J. Kosten, voorzitter streekverbetering, A. J. Groenewege, kringvoorzitter ZLM, C. J. P. van Iwaarden, secr. werkgroep agr. soc. voorlichting, burgemeester D. C. Bou- wense, voorzitter Stichting Gemeenschap Eiland Tholen, burgemeester J. van den Bos, bestuurslid commissie werkgelegenheid en lid van de prov. comm. van Bijstand. Fo rumleider was burgemeester van Doorn. Vragen en opmerkingen volgden over de ontvolking door concentratie, hoe de jeugd het sportjargon wel begrijpt en waarom dan de tale Kanaans niet, de noodzaak van wo ningbouw, de bekorting van de plattelands winkel, een waarschuwing niet te veel op techniek, maar op het Woord te bouwen, de noodzaak van bejaardenzorg, de uitbouw van gezinszorg, de bewoning van de ar beider, de beroepskeuze, de benoeming van een vormingsleider voor de jeugd, terwijl tenslotte de heer M. C. J. Kosten als voor zitter van de streekverbeteringscommissie in een korte speech nog wees op het doel van de werkgroep agrarisch sociale voorlichting, die al wordt men dan ook alleen door het ministerie van landbouw gesubsidieerd, zo dat de agrarische sector wel het meest in het middelpunt moet gebracht bij de gestelde taak, blijkens deze middag die werkgroep haar taak toch echt wel ruim wil opvatten. Met een woord van dank eindigde burge meester van Doorn deze bijeenkomst, waarbij veel van wat naar voren was gebracht, het overdenken daarna wel waard was. Netnummer zoeken abonnénummer zoeken hoorn afnemen» kiestoon afwachten, kiesschijf draaien tuttuttuttut was die telefoonjuffrouw er nog maar Menig telefoonabonné of allemaal? in het rayon Tholen heeft bovengenoemde handeling sinds dinsdagmiddag 23 februari 1.00 uur verricht en menigeen ook heeft bovenstaande verzuchting daarachter gevoegd. Eindelijk het gemak van die nu ex-telefoniste gewaardeerd. Mogelijk inmiddels ook reeds de voordelen van automatisering ondervonden. Talrijke fouten zullen nog gemaakt zijn. Menigmaal wordt nog één cijfer misgegrepen en komt een niet bedoelde abonné in de hoorn. Vrijwel iedereen heeft het ondanks onze waarschuwing in vorig nummer toch direct na 1.00 uur al eens willen proberen. De niet-dramatische gevolgen zijn niet uitgebleven. Het eerste uur was het net, dus zelfs het automatische net overbelast. Misschien de eerste en laatste keer na de automatisering. Inmiddels kiest en draait men al of het nooit anders is geweest. Of is men mej. Kampman om in deze nestore al het telefoonpersoneel samen te vatten toch nog niet vergeten VOORTREFFELIJK VERLOOP Zelden is er over het gehele eiland zo'n gemeenschappelijke daad verricht als dins dagmiddag 1 uur toen de bijna 1200 abon- né's de schaar gereed hadden en op het aan gegeven punt de draadjs doorknipten. Tege lijkertijd werd een soortgelijke handeling verricht in de vijf centrales en de knoop puntcentrale door PTT personeel. Hier en daar werd deze handeling vereeuwigd door de blitz, wanneer bijvoorbeeld de jongste zoon of jeugdige oudste dochter zich van die taak mocht kwijten. In elk geval had de overschakeling buiten de overbelasting dan van het net daarna een voortreffe lijk verloop. De PTT was hierover op Tho len zeer tevreden. Men heeft het wel eens ontmoet dat slechts een vijfde deel gehoor gaf aan het verzoek tot die overschakeling. Op Tholen waren er gemeenten waar men nog geen 3 punten moest bezoeken omdat niet was doorgeknipt en dan bleken de men sen daar niet thuis te zijn. Een enkele ge meente heeft dit belangrijk ogenblik aange kondigd door middel van sirenegeloei, maar ook zonder dat is men in ons rayon bij zonder attent geweest bij deze amschakeling. OFFICIEEL BEKRACHTIGD Dezelfde middag werd in Tholen deze automatisering officieel bekrachtigd. Daar toe waren hoge PTT functionarissen naar Tholen gekomen, was mede aanwezig de voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel, de burgemeesters en wethouders van alle betrokken gemeenten en andere ge nodigden. Het eerste deel van die officiële bekrachtiging bestond uit de onthulling van een mozaïek, geschonken door de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilan den namens het bedrijfsleven en aangebracht in de hal van het fraaie gebouw der knoop puntcentrale te Tholen. Met het wegtrekken van een doek werd het kunstwerk van de Middelburger Andries Minderhout zichtbaar. Uit een samenstelling van schelpen, steentjes en zand op een ondergrond van vlasscheven had deze kunstenaar het symbool van het wezen der telefoon naar voren gebracht. Die telefoon voorgesteld als een vogel waarin toch ook de kiesschijf verwerkt, als een ver blindende schakel over zeeën en landen tus sen alle delen der wereld. Het aantrekkelijke van het fraaie mozaïek is wel, dat het tot stand kwam van materialen, gezocht langs de Zeeuwse stranden. Dit blijkt van waar dering voor de PTT van het Zeeuwse be drijfsleven werd aangeboden aan de hoofd directeur telegrafie en telefonie der PTT, ir R. Diks, welke het op zijn beurt overdroeg aan de directeur van het telefoondistrict Breda ir J. C. Th. Blankert, In de bovenzaal van hotel „Zeeland" gaf ir Blankert een uiteenzetting wat door deze automatisering op Tholen en St. Filipsland (16 februari) is bereikt. Met inbegrip van Nieuw-Vossemeer zijn zo'n 1500 abonné's overgeschakeld. Met wat cijfermateriaal toonde spreker de groei aan op Tholen, zoals reeds eerder door ons naar voren is gebracht. De capaciteit van de centrales is als volgt: Sint-Annaland 300 abonné's, St. Maartensdijk en Scherpe nisse 400, Oud-Vossemeer nog 200, maar per oktober a.s. tot 300 uit te breiden, Poort vliet 200, Stavenisse, 200, Tholen 300, het geen direct al tot 400 wordt uitgebreid. Nieuw-Vossemeer 200 en St. Philipsland een capaciteit van 300. Er zijn thans 1471 abon né's in dit rayon, dat met de huidige capaci teit dus kan worden opgevoerd tot 2100. Zulks blijkt ook wel nodig, wanneer men na gaat, dat in tien jaar tijds het aantal aan sluitingen verdubbelde, een ontwikkeling, die zich ongetwijfeld in dezelfde mate zal voort zetten. Dat voorts die automatisering ge wenst was, blijkt wel uit het feit,, dat het aantal lokale gesprekken sinds 1955 met 44 is toegenomen, interlokale gesprekken met 33 en internationale gesprekken met 36%. Wanneer eind dit jaar ook in Oost burg de automatisering een feit is, is Zee land afgewerkt. De hoofddirecteur dhr. Diks bracht de voorzitter van de Kamer van Koophandel dank voor het fraaie geschenk, wees op de goede samenwerking er in Zeeland bij de automatisering is geweest en dat nog slechts één stapje verder Nederland voor 100 geautomatiseerd maakt, hetgeen waarschijn lijk in 1962 het geval zal zijn. Deze zomer zal de miljoenste aansluiting in ons land volgen, gemiddeld zijn het er thans 85 per duizend inwoners, terwijl 14 miljoen gesprek ken per jaar worden gevoerd. Spreker was verheugd dat ook Tholen nu is overgescha keld en hoopte dat het zou mogen bijdragen tot groei en bloei van dit rayon. Ook de oud-directeur van het Bredase telefoondistrict en de voorzitter van de PTT kamer voor Zeeland, de heer K. van Everdingen uit Vlissingen brachten hun ge lukwensen over aan de Thoolse en St. Filiplandse bevolking. OORKONDE BIJ MOZAÏEK De voorzitter van de Kamer van Koop handel voor de Zeeuwse Eilanden, de heer C. A. Kammeraad richtte zich in zijn toe spraak tot de hoofddirecteur en de districts directeur, er op wijzend, dat zojuist de laatste hand was gelegd aan de volledige automa tisering der telefoon in zijn gebied. Op 1 sept. 1939 werd in Goes begonnen en naar zijn mening verdient het gehele PTT-perso- neel van hoog tot laag voor de uitzonderlijke prestatie, vooral na de ramp een apart woord van waardering en hulde. Als her innering aan deze dag bood hij de Hoofd directeur een oorkonde aan, behorend bij het geschonken mozaïek, onder het uitspreken van de wens, dat het PTT bedrijf met de zelfde voortvarendheid en met evenveel suc ces mag blijven arbeiden aan de verdere ont wikkeling van het gehele land. De districts directeur kreeg een tweede exemplaar van de oorkonde. De burgemeester van Tholen, mr. A. J. van der Hoeven sprak mede namens zijn collega's van de andere bij de automatisering betrokken gemeenten. Al behoren we dan tot de laatste in Zeeland, we zijn toch verblijd dat het vandaag kon gebeuren. Als het voor overal geldt dat een goede communicatie een verbetering brengt, dan zeker wel voor een gebied als hier dat wat meer afgelegen is. Voor Tholen zelf was spreker bovendien blij met het fraaie gebouw, wat in de Vis- straat tot stand kwam als knooppuntcentrale. Moge het in de toekomst blijken, dat deze automatisering voor een verdere ontwikke ling van het thoolse gebied mede van groot belang is geweest, aldus burgemeester van der Hoeven. Namens de „Standard Electri Company", de leverancier van de appara tuur sprak de heer J. C. School uit Den Haag, dankend voor het in de Company ge stelde vertrouwen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 1