Contactavond B.B. Houdt U de schaar gereed. PRACHTSTUK OPGEVOERD. Dinsdag 23 februari 1 3.00 uur automatisch. RAADSVERSLAG ST. ANNALAND. Voor bouw van rioolgemaal hogere rioolbelasting Ontheffing van silobouw op de haven Voor tuin- bouwbevordering wijziging bebouwingsvoorschriften. Paotominevoorstelliog in Scherpenisse. Regeling postdienst op de Biddag voor het gewas. 16e jaargang No. 14 19 februari 1960 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 01665-375 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 01660-589 b.g.g. 531 Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Wanneer er voor het BB-werk in het algemeen dezelfde belang stelling op ons eiland is als er vorige week vrijdagavond in het Dorpshuis te Sint Annaland was voor de gehouden contactavond, dan behoeft de Kringraad en het Kringhoofd zich verder geen zor gen meer te maken over de bezetting van de verschillende ploegen, over het deelnemen aan de oefeningen, kortom dan zit de BB op het eiland rond. Maar zo is het niet. Tot dusver is er alleen maar voor een BB contact-avond, die blijkbaar zeer in de smaak valt, zo'n grote belangstelling, terwijl daarentegen in verschillende gemeenten de BB-afdelingen niet, soms zelfs lang niet op volle sterkte staan. De animo voor de contactavond moge prettig zijn, nóg veel aan genamer was, dat het Kringhoofd een wachtlijst kon aanleggen van „reserve-B.B.ers", zodat alle afdelingen steeds op volle sterkte bleven. Wanneer men ons begrijpt, geldt ook hier, dat de zaken voor het meisje gaan. „BOMEN STERVEN STAANDE" Toen burgemeester J. van den Bos vrij dagavond deze contactavond met een wel komstwoord opende, waren er zo'n 315 per sonen in het Dorpshuis aanwezig, waarmee het volop vól was. In het bizonder richtte burgemeeser zich tot zijn collega van Oud Vossemeer mr. J. J, Versluijs, tot het Kring hoofd de heer A. van Voornveld met echt genote, tot de leden van het „Gezellentoneel" uit Bergen op Zoom, terwijl o.m. ook dokter A. A. Kugel van Poortvliet onder de aan wezigen zagen. De burgemeester wees er op, dat voor het eerst een contact-avond van de BB werd georganiseerd met de vrij willigers uit de gemeenten Sint Maartens dijk, Scherpenisse, Oud Vossemeer en Tho len, zulks enerzijds mogelijk vanwege het nieuwe verenigingsgebouw en anderzijds gedaan om een betere attracie te kunnen geven door deze combinatie, ook al waren de zuiver plaatselijke contactavonden dan ook altijd zeer gezellig. De burgemeester besloot met de wens, dat allen een gezellige bijeenkomst zouden heb ben in het Sint Annalandse dorpshuis, waar door de onderlinge band verstevigd zou worden. Woord en daad waren vervolgens aan het „Gezellentoneel" uit Bergen op Zoom, die een toneelstuk brachten van de Span jaard Alejandro Casona onder de titel „Bomen sterven staande". Een stuk dat een paar weken geleden ook voor de televisie werd gebracht. Het .Gezellentoneel' deed voor de vertolking niet onder. Het was opnieuw subliem wat werd geboden en nu temeer omdat het stuk meer Inhoud bevatte dan de in het algemeen gebrachte „huis- tuin en keuken" opvoeringen. Twee paeda- gogische punten kwamen daarbij vooral naar voren. Enerzijds het lofwaardig stre ven van een soort „zielkundig bureau" om zij het dan niet altijd met wettelijke middelen wanhopigen hun evenwicht terug te bezorgen en anderzijds de niet fa lende intuitie van een grootmoeder. In het kort kwam de inhoud hierop neer. Een „bureau" van vrijwilligers deed op een bizonder en zonderlinge manier aan naas tenliefde in het groot. Op voortreffelijke wijze wordt aan dat geheimzinnige en mys terieuze deel gestalte gegeven, hoewel het op zichzelf slechts een inleiding vormt om tot het eigenlijke verhaal te komen. Dat verhaal is, de ontsporing van een klein zoon, die aanvankelijk toevertrouwd als wees aan de zorg van grootmoeder en groot vader door de laatste het huis wordt gewe zen als de „emmer overloopt". Hij komt in Canada terecht en zet z'n slecht leven voort, ja zinkt steeds dieper weg in het verderf. Voor grootmoeder wordt dat alles verbloemd door grootvader, die zijn vrouw geen verder leed wil aandoen, feitelijk zelf ook wroeging voelt door het wegsturen en daarom eigen handig geschreven brieven richt aan zijn vrouw als afkomstig zijnde van de volgens de inhoud van die brieven goed oppassende en op de maatschappelijke ladder hoog klimmende kleinzoon. Ook deze kruik gaat zeggend is het, wanneer grootmoe, bezig met haar dierbare herinneringen aan die weer terugverwachte kleinzoon opmerkt: „Je maakt alles mee, van mazelen tot alge bra". Of als die vermeende kleinzoon terug is en zich (na door grootvader te zijn in gelicht) de prachtige boom herinnert in de tuin en grootmoeder dan in haar grote vol doening uitroept tegen grootvader: „Zie je wel dat we die boom niet mochten omhak ken". De conclusie van grootmoe bij het voor de eerste maal zien van haar Canadese „kleindochter": „Haar blik is nog mooier dan haar ogen". De filosofische redenering van de dienstbode: „Er is een klok van wach ten en een klok van afscheid nemen en de laatste duurt het langst." Dit zijn slechts enkele citaten uit een stuk, dat het en qua inhoud en dank zij de sublieme vertolking van de „Gezellen" bi- zonder goed deed. De Gezellen bleken een hecht team te zijn, waarbij misschien varia ties waren van goed, beter, best, maar waarvan niemand de qualificatie van minder goed behoeft te incasseren. Met deze vertol king hebben de Gezellen op ons eiland op nieuw naam weten te maken. Er was op deze contact avond nog een tweede attractie en wel het optreden van het St. Annalandse jeugdorkestje onder lei ding van de heer H. A. J. Laenen, een op treden dat bizonder in de smaak viel en waarvoor de jeugdige leden met een hartelijk applaus werden beloond, plus een goede opbrengst van een gehouden verloting, waar door de kaspositie werd verstevigd, nodig om nog tot verschillende aankopen over te gaan. Het Sint Annalands blokhoofd, de heer P. I. den Haan, die tot deze avond zeer veel voorbereidend werk heeft verricht kon tenslotte nog het woord geven aan het Kringhoofd der B.B., de heer A. van Voorn veld te Tholen, waarbij dank werd gebracht voor de verleende medewerking tot het organiseren van de contactavond, de burge meester voor zijn openingswoord en de me dewerking voor de zaal, een pluimpje voor het jeugdorkest werd uitgedeeld en de hoop werd uitgesproken, dat men in 1960 nog in toenemende mate op BBvrijwilligers zou mogen rekenen. Zo gaat het dan a.s. dinsdag gebeuren. Het lang verbeide feit van automatisering der thoolse telefoon. U mag vooraf nog best telefonisch afscheid nemen van de U zo bekende telefoniste of telefonist. Maar wanneer U om precies 13.00 (1 uur 's middags) op die 23ste februari dat draadje gaat doorknippen, gaat U die automatisering dan liever niet direct op de proef stellen. Wacht er liever een uur of twee mee, opdat niet twaalfhonderd abonné's tegelijk het net gaan overbelasten. Misschien kunt U na dat door knippen beter nog eens goed de toegezonden gids doornemen met vooral de wenken, hoe een automatisch toestel bediend moet worden. Want in die gids vindt U werkelijk wat U daarvoor moet weten. Die wenken, die richtlijnen opvolgend zal het heus niet moeilijk blijken te zijn. VOORLICHTING Een groot aantal van de 1200 abonné's werd behalve door de toegezonden gids ook nog mondeling op de hoogte gebracht door de PTT, die deze week in Sint Maar tensdijk en Tholen goed bezochte voorlich tingsbijeenkomsten hield. Daarbij werd een inleidend woord gesproken door de chef buitendienst van het PTT-district Breda de heer B. J. M. Ober, die begon met er op te wijzen, dat het voor de telefoonbezitters en voor de PTT dinsdag 23 februari een belangrijke dag is en om 13.00 uur 's mid dags een zeer belangrijk ogenblik. Immers, precies om die tijd zal het bedieningsperso neel van de telefoon op Tholen worden uit geschakeld door de omschakeling op de automatische installatie. Maar zonder het draadje door te knippen zal het niet tot die gewenste omschakeling komen. Daarom „houdt U de schaar gereed". Met de thool se automatisering zal 98)4% van de abon né's in Nederland zijn geautomatiseerd. De heer Ober wees vervolgens op de vier be langrijke aspecten bij deze automatisering voor de abonné, t.w. a. de telefoongids (in maart wordt gratis een gids toegezonden van het gehele district Breda), b. de kies- schijf, c. de automatische tonen en d. de kosten. Deze vier factoren werden later door een team van drie PTTers door visu ele voorlichting extra onder de aandacht abonné's, nu zijn dat er 1200. Het dagver- keer (uitgaande gesprekken) bedroeg in 1940 nog maar 900, terwijl er nu gemiddeld dagelijks 3600 gesprekken uitgaan en op een zelfde aantal inkomende gesprekken mag worden gerekend. Dit betekent dat per dag ong. 7200 maal ergens op Tho len de telefoon rinkelt. De heer Ober gaf vervolgens een korte toelichting op de bouw van de 6 centrales (Sint Maartensdijk en Scherpenisse samen één), waarvan Tholen en knooppuntcentrale heeft. Van 90 km werd de kabellengte tot 212 opgevoerd voorheen had men 79 km zgn. luchtroute met ongeveer 1600 palen op het eiland staan. Dit is al teruggebracht tot 14 km. met ongeveer 300 palen, welke volgend jaar ook verdwenen zullen zijn. De heer Ober eindigde zijn toespraak met de wens, dat het onmisbare hulpmiddel de telefoon na de automatisering nog meer diensten zal verlenen in het belang van de thoolse inwo ners, allen dankend voor de verleende mede werking bij de voorbereiding tot deze over schakeling. Op zeer aantrekkelijke manier werden hierna de te verrichten handelingen en de werkwijze bij automatisering voorge steld. De film „Telefoonde ontwikkeling van een uitvinding" bracht tegelijk de uitvin der Alexander Graham Bell nog .eens in het middelpunt. Deze Schot van geboorte zo lang te water tot zij breekt. Grootvader gebracht. Degene, die niet aanwezig kon leefde van 1847 - 1922, was hoogleraar in heeft zijn kleinzoon (in zijn brieven aan grootmoe) zelfs laten trouwen. De kruik breekt wanneer er ditmaal echt een telegram komt van de kleinzoon, waarin zijn terugkeer per schip wordt gemeld. Ten einde raad wendt grootvader zich tot eerder genoemd bureau, waar op dezelfde tijd een wanhopig meisje arriveert. Wanneer het schip, waarmee de kleinzoon naar werd ver moed op de terugreis is, vergaat, ziet de directeur van het bureau wel licht om deze zaak op te knappen en zelf voor de ge trouwde kleinzoon te spelen met het wanho pig, nu zich weer aan een doel vastklem mend meisje. Zo gebeurt. Het loopt goed, ook al heeft grootmoe het hele zaakje al door tot de kleinzoon, die een ander schip had genomen, werkelijk arriveert. Een prachtig slot heeft de schrijver aan het verhaal weten te geven, waarbij het slechte aan de kaak wordt gesteld, de goed bedoelde bedriegerij van het bureau toch ook onjuist blijkt maar waarbij waarheid en liefde zegepraalt. Deze inhoud nu werd op voortreffelijke manier vertolkt door het Ge zellentoneel. Ho« humoristisch, maar ook veel- zijn op deze voorlichtingssamenkomsten kan dezelfde wetenschap opdoen, door de ontvangen gids goed door te nemen. De heer Ober deelde verder mee, dat het voor een aantal personeelsleden op het ei land Tholen een minder prettige dag wordt, nu ze overbodig zijn geworden. Wil men zich nog even herinneren, wat door het per soneel is gedaan, dan behoeft men slechts de rampdagen in herinnering te roepen, toen het grote plichtsbesef van dat personeel zo duidelijk aan het licht is gekomen. Had de sector Tholen in 1940 nog maar 400 de physiologie en'■deed in 1876 zijn uitvin ding, waarvan duizenden, ja miljarden men sen dagelijks, nog op dezelfde bases, maar enorm geperfectioneerd, profiteren. Het was bizonder leuk, dat tenslotte de bejaarde heer J. J. Hage uit Scherpenisse namens de aanwezigen de PTT dankte voor deze uit stekende voorlichting, welke donderdag op dezelfde manier in Tholen werd georgani seerd. In het Oudej aarsnummer 1959 brach ten we over deze automatisering een uit voerig artikel, daarbij het telefoonpersoneel niet vergetend. Dinsdaglö februari jl. kwam de gemeen teraad te Sint Annaland in openbare verga dering bijeen onder voorzitterschap van heer J. Leune. De heer F. J. Stols was zonder kennisgeving afwezig. De vergadering werd geopend door de burgemeester J. van den Bos, Notulist de voorz. door voor te gaan In het ambtsgebed In behandeling kwam een verzoek van de coop, aan- en verkoopvereniging „Ei land Tholen" g.a, te Sint Annaland om ontheffing van het bepaalde in artikel 28, lid 10, der bouwverordening, i.v.m. het oprichten van een silogebouw, kunstmest- loods, kantoor en overkapping, dienende tot ver- en bewerking van granen, kunstmest e.d. op het havenplateau van de nieuwe ha ven in de gemeente Sint Annaland. Genoemd artikel van de bouwverordening bepaalt, dat in geen geval een gebouw een grotere hoogte mag hebben dan 18 m boven de weghoogte, of bij het bouwen anders dan aan een weg, boven de grondslag van het bij het gebouw aansluitende terrein, terwijl de grootste hoogte van het te bouwen silogebouw gemiddeld 23 meter boven de grondslag van het terrein is. Van deze bepaling kan de raad ontheffing verlenen conform het bepaalde in artikel 28, lid 11 van genoemde verordening. Daar de hoogte van het gebouw geen hinder of schade aan de omgeving kan ver oorzaken stellen burgemeester en wethouders voor de ontheffing te verlenen. Zonder hoof delijke stemming wordt dit voorstel aange nomen. HOGERE RIOOL BELASTING Punt 2 der agenda betreft een voorstel van burgemeester en wethouders tot wijzi ging van de verordening op de heffing van een rioolbelasting. Burgemeester en wethou ders delen de raad hierover het volgende mede: Naar aanleiding van het verzoek aan de minister van binnenlandsezaken, inge diend door bemiddeling van gedeputeerde staten van Zeeland, betreffende het beschik baar doen stellen van financieringsmiddelen voor de bouw van een rioolgemaal met persleiding, doen gedeputeerde staten bij brief d.d. 26 januari 1960 mededeling, dat zij bereid zijn gunstig advies terzake uit te brengen, mits de gemeenteraad besloten heeft een gedeelte van de kapitaalslasten op te vangen door verhoging van de rioolrechten tot 20.per perceel. De rioolbelasting werd ingevoerd bi] raadsbesluit d.d. 9 november 1955, De hef fing geschiedt volgens de thans geldende verordening naar een gedifferentieerd tarief, afhankelijk gesteld van de belastbare op brengst der gebouwde eigendommen, waarbij gestreefd diende te worden naar een gemid delde opbrengst van 15.per perceel per jaar. Het is gebleken, dat toepassing van voornoemd tarief niet heeft geleid tot deze gemiddelde opbrengst. Het komt burgemees ter en wethouders overbodig voor de nood zakelijkheid van de bouw van een rioolge maal nogmaals uiteen te zetten. De zeer urgente bouw van dit object is genoegzaam bekend. Het college stelt dan ook de raad voor te besluiten tot herziening van meer genoemde verordening in die zin, dat de rioolrechten worden verhoogd tot 20.per perceel, ingaande 1 januari 1960. De voorzitter geeft naar aanleiding van dit voorstel nog een korte toelichting. Het schrijven van gedeputeerde staten heeft het college van b. en. w. in een dwang positie gebracht, vandaar het voorstel om het tarief te wijzigen. Als hiertoe niet wordt overge gaan, ziet de voorzitter het zo, dat de zeer noodzakelijke bouw van het gemaal niet verwezenlijkt zal kunnen worden De heer M. Moerland zegt dat de hef fing dus 20.per perceel zal worden. Hij vraagt of hiervan ook vrijgesteld kan worden. De voorzitter deelt mede dat tot op heden iedere woning in de rioolbelasting is aange slagen. De rioolbelasting is een zakelijke be lasting die drukt op het betreffende eigen dom. Met de financiële omstandigheden van de belastingplichtigen mag geen rekening worden gehouden. De heer den Engelsman meent dat bij het oude tarief er toch sprake van klassen is. De voorzitter anwoordt bevestigend. De heer Ridderhof vindt het niet zo'n gemakkelijk probleem. De bouw van het rioolgemaal is zeer urgent, dus er moet wat gedaan worden. Hij vindt het echter niet billijk dat de hoogste klassen van de oude verordening verlaagd zullen worden tot 20.en de laagste allen opgetrokken worden tot dit bedrag. Hij stelt voor de klassen te hand haven en de verhoging zodanig te berekenen dat men dan aan een gemiddelde van 20. per perceel komt. De voorzitter alsmede de overige leden kunnen zich met het voorstel van de heer Ridderhof verenigen. Na enig gereken wordt besloten de veror dening als volgt te wijzigen: Klasse oud tarief nieuw tarief I 7.50 15.— II 10.— 17.— III 12.50 22.— IV 15.— 26.— V 17.50 30.— VI 20.— 35.— VII 25.— 40.— Hierna deelt de voorzitter mede dat het noodzakelijk is de bebouwingsvoorschriften behorende bij het uitbreidingsplan in hoofd zaak te wijzigen. Nu er in de gemeente steeds meer wordt overgegaan tot het vesti gen van tuinbouwbedrijfjes is het gewenst deze voorschriften te wijzigen. Een bepaald artikel van deze bebouwings voorschriften laat o.a. niet toe deze bedrijfjes te stichten op de kavels van de eigenaars. De voorgeschreven maximuminhoud van de woningen is te laag en de voorgeschreven minimum grootte van de bedrijfsgebouwen is t« hoog. Het U volgens de voorzitter In het DE REDACTIE LEGT U IN DIT NUMMER VOOR Telefoonbezitters: houdt Uw schaar dinsdag a.s. om 13.00 uur gereed Agrarisch Tholen slokt weer een groot deel van dit nummer op door Tuinbouw-avond te St. Annaland Rationalisatiekern voor land- en tuinbouw Eindles van moestuincursus Onderwijs in de landbouw V er der B.B.-contactavond Een zee van jaar vergaderingsnieuws Een pantomime-voorstelling in Scherpenisse Een verhoogde rioolbelasting te St. Annaland Een vuile-riooldemping in St. Maartensdijk laat blinken. Voorjaar?? Die wil maaien, moet eerst zaaien. belang van de werkgelegenheid dat deze bepaling wordt gewijzigd, zodat zonder be zwaar deze bedrijfsgebouwen buiten de kom gesticht kunnen worden. De leden kunnen zich volkomen met de mening van de voorzitter verenigen zodat besloten wordt deze bebouwingsvoorschriften overeenkomstig het opgemaakte ontwerp te wijzigen. De voorzitter hoopt dat deze wijziging door de betreffende instanties goedgekeurd zal worden. Daarna sluiting. Onder auspiciën van de Nutsdepartemcnten Tholen en Sint Maartensdijk, de Stichting Gemeenschap Eiland Tholen en de Stich ting Zeeuwse volksuniversiteit werd dins dagavond j.l. in het Holland Huis te Scher penisse een bizonder evenement gehouden. Reeds in de middaguren waren ruim 200 leerlingen van een aantal lagere scholen op Tholen in het „Holland Huis" bijeen ge weest om een soortgelijk evenement bij te wonen. Het was iets bizonders voor Tholen omdat men er enerzijds culturele avonden niet aan de lopende band heeft, maar anderzijds omdat iets werd gebracht dat zelfs in Zee land geen wekelijkse kost is. Immers, voor de eerste maal trad de „Nederlandse Pan tomime" in Zeeland op met Jan Bronk als direkteur en solist. De naam zegt reeds welke kunst men hier mag verwachten. Voorheen sprak men over een „stomme voordracht", of dialectisch „stom-pantomiene". Gesproken wordt er dus niet bij. En dat houdt tege lijkertijd in, dat alleen de voordracht het moet doen, het gebaar, vooral de mimiek, Voor wat de „Nederlandse Pantomime" betreft bleek deze de stomme voordracht uit stekend te verstaan. Maar het is, zoals dr. P. J. Duinker, voorz. v. h. departem. Tholen in zijn slot- en dankwoord zei: de belang stelling, het begrip en de liefde voor de pantomime zal nog moeten groeien in ons land, zeker ook in ons gewest. Daarom ook was de conclusie van de kinderen nog enigszins begrijpelijk, die na de voorstelling „Carroussel" te hebben bijgewoond thuis weinig meer wisten te vertellen, als dat er veel „lelijke gezichten" waren getrokken. Maar dan was de introductie en demonstra tie, die Jan Bronk vooraf had gegeven toch al vergeten. Voor die jeugd gaf Jan Bronk en Frits Vogels onder meer een ka rakteristiek van een kleermaker, kapper en postbode, werd flink gelachen bij de grap pige geschiedenis, waarbij eerlijk toch het langst blijkt te duren onder de titel De Rovers" en was er veel vrolijkheid „De Wielrenners" te zien fietsen met als solis ten Tine de Vries, Jan Bronk, Frits Vogels en Eric Herfst. Bij de ouderen was er vanzelfsprekend meer begrip voor deze toch wel bizondere kunst. Het programma, waarbij vooral de voordracht van een oase in de woestijn en de roofvogel daarboven door Tine de Vries als sterk pantomimespel opviel, had dan ook aller aandacht, maar anderzijds toch niet die spanning, welke een toneel stuk of film bijvoorbeeld kan meebrengen. Het slotstuk „een bruidsduet" was voor treffelijk met een pracht mime van de bruids koets. Inderdaad bleken hier op 't panto- mimegebied kunstenaars aan het werk te zijn, waarom dokter Duinker de voorzitter van he Sint Maartensdijkse Departement, de heer W. L. Blindenbach had de bijeenkomst ge opend dan ook de tolk van allen was, toen hij de Stichting Nederlandse Pantomi me dank bracht voor hetgeen was opgevoerd en waarbij de toelichting van Jan Bronk aanmerkelijk tot verduidelijking had bijge dragen. ONTHOUDT (of noteert; U vast deze nieuwe telefoonnummers Eendrachtbode Redaktie St. Annaland 01665 - 375 (drie-zeuven-vijf) Administratie Tholen 01660 - 589 (vijf-acht-negen) b.g.g. 531 Op de a.s. biddag voor het gewas zal in Tholen de tweede bestelling niet worden uitgevoerd. Kwitanties worden niet aange boden. Gelegenheid tot kosteloos afhalen van correspondenie van 17 17.30 uur. Het kantoor zal voor de postdienst sluiten om 13 uur. Telegraaf- en telefoon-openstelling nor maal (telefoon-celgesprekken); afhalen bus recht evenzo. Op de kantoren St. Annaland, St. Maar tensdijk, Oud Vossemeer, Poortvliet en Scherpenisse wordt eenzelfde regeling toe gepast, met dien verstande, dat deze kanto ren open zijn voor het afhalen van corres pondentie van 17.30 18 uur. Dus deze kantoren sluiten voor de post dienst eveneens om 13 uur. E.e.a. geldt echter niet voor het kantoor te Stavenisse daar vindt geen beperking plaats omdat de viering door de verschil lende kerken niet gelijktijdig plaats heeft. Overigens vindt de viering plaats op woens dag 24 februari 1960. AMERICAN FIELD SERVICE ZOEKT ONDERDAK VOOR 60 JONGE AMERIKANAN Er worden Nederlandse families gezocht om aan 60 Amerikaanse jongens en meis jes van 1.6 tot 18 jaar gedurende de komende zomer voor een periode van 4 tot 8 weken onderdak en huiselijke sfeer te schenken. Deze jonge Amerikanen komen naar Ne derland onder auspiciën van de American Field Service, welke gedurende reeds meer dan tien jaar, elk jaar honderden Ameri kaanse middelbare scholieren over de we reld laat uitzwermen om hen kennis te laten maken met leeftijdgenoten en hun families, in voor hen onbekende landen. Het is de American Field Service er be paald niet alleen om te doen, de jeugd een plezierreisje te schenken. De AFS heeft, toen zij gedurende de laat ste twee wereldoorlogen als vrijwillige am bulance op de slagvelden optrad, gezien tot welke rampen gebrek aan wederzijds be grip kan leiden. Door nu de jeugd van de wereld de kans te geven elkaar in het familieleven te ont moeten hoopt de AFS ertoe bij te dragen dat de „volwassenen van morgen" een open geest bezitten voor de opvattingen en ge woonten van andere volkeren. Eén van de voorwaarden voor het succes van het AFS programma is echter, dat overal families bereid zijn kinderen op te nemen. De jeugdige Amerikanen komen po 19 juni in Nederland aan en zullen hier blijven tot 15 augustus. Het is de bedoeling dat iedere Amerikaan ca. 4 weken bij twee families, wanneer mo gelijk in verschillende delen van het land, vertoeft. Het betreft dus Nederlandse gezinnen (bij voorkeur die, welke kinderen hebben tus sen 15 en 21 jaar), die hun huis willen openstellen voor deze Amerikaanse jonge ren. Die families, die het plan koesteren om een Amerikaan in hun midden op te nemen, behoeven zich geen zorgen te maken, dat van hen het organiseren van kostbare uit stapjes verwacht wordt. Het is hun toe komstige gast er voornamelijk om te doen de Nederlander in zijn dagelijkse doen en laten te leren kennen. BBovendien heeft hij zijn eigen zakgeld, dat voldoende is om zelf zijn extraatjes te betalen. Degenen die hieraan willen meedoen, kun nen zich opgeven bij de secretaris van de VW te Tholen, de heer V. Laban, Singel aldaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 1