Eendrachtbode KOU GEVAT ITALIANO Plaatselijk nieuws de lekkere Foto KOLBER 16e jaargang No. 13 TWEEDE BLAD 12 februari 1960 SCHERPENISSE 19 cent per rol. POORTVLIET Onrustige Zenuwen? ST. FILIPSLAND INENTING POLIO De kinderen geboren in de jaren 1945 tot 1949 en 1958 krijgen hun 3e injectie op 23 februari in het handenarbeidslokaal van de lagere school. COLLECTE De collecte gehouden op de ouderavond van de chr. school bracht 136,15 op. REORGANISATIE Vorige week hield de plattelandsvrouwen vereniging een ledenvergadering met als voornaamste agendapunt de bestuursverkie zing in het kader van de al eerder mee gedeelde reorganisatie. Als voorzitster werd Benoemd mervouw Noordijke-Hage, tweede voorzitster mevrouw Hage-Jansen. Secreta resse werd mevrouw van Heusen, mevrouw v. d. Have-Groenewegen, tweede secretares se en mevr. Jagt-Quaak, penningmeesteresse. OLIEBOLLENVERKOOP jaarvergadering in de verenigingszaal. De opkomst was zeer goed, en de voorzitter, de heer E. Ph. Nieuwkerk sprak nadat hij eerst een gedeelte uit de brief van Paulus aan de Corinthiërs had gelezen, en voor gegaan was in gebed, hierover zijn vreugde uit. Tien nieuwe leden woonden voor het eerst een ledenvergadering bij. Speciaal voor hen gaf de voorzitter een uiteenzetting over de organisatie van de c.h.u., haar taak en haar doelstellingen. Duidelijk bleek hoe belangrijk de kiesverenigingen wel zijn, omdat in we zen alles wat in de hogere college's gebeurt, eerst in de kiesverenigingen is besloten. Deze kiezen immers, niet alleen de leden voor de gemeenteraden, doch ook die van het hoofd bestuur, de Unieraad, de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de vertegenwoordigers in de provinciale staten. De rechten en plichten van de leden der c.h.u. betekenen BESTUUR PLATTELANDSVROUWEN Dinsdag jl. hield de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen, afd. Poortvliet een verga dering in de zaal van dhr. Kesteloo. Mevr. Kugel was door ziekte verhinderd, waarom mevr. van Doorn de bijeenkomst opende met een welkom, inzonderheid tot de spreker van de avond, dokter Kugel en de heer M. van Ast, Hoofd-Zelfbescherming. Na enkele me dedelingen kreeg dhr. van Ast het woord die een causerie hield over ,,De gevaren van- en de beveiligingsmogelijkheden tegen de atoomoorlog", terwijl hierop door dokter Kugel nog een toelichting volgde van medi sche zijde bekeken. Na afloop dankte mevr. Speijer beide sprekers voor hun leerzame en interessante causerie en sloot de bijeenkomst. VOORLICHTING In het kader van de geplande voorlichting met betrekking tot de gevaren van en be veiliging tegen een atoomoorlog worden door het Hoofd Zelfbescherming verschil lende lezingen gehouden en zullen er nog enige volgen. Hiermee wordt dan een zeer groot gedeelte van de bevolking bereikt en een beter inzicht *verkregen, Ook dokter Ku gel, zoals in bovenstaand bericht duidelijk wordt, verleent hieraan zijn medewerking. EEN PRODUKT VAN KING- EN RAN De hervormde vrouwenvereniging „Bidt en Werkt" nam het initiatief tot een olie- bollenverkoopdag op woensdag 17 februari, zulks ten bate van de aktie 4 x z.n. Er wordt huis-aan-huis verkocht. Mede door het ko pen van ongetwijfeld lekkere oliebollen steunt men een goed doel, nl. de ziekenhuis- bouw in Suriname. MET VAKANTIE Vanuit Curagao arriveerde deze week de familie H. Soeterboek-Paulusse, die na een afwezigheid van 6 jaar in ons land hun vakantie gaan doorbrengen. Vanaf Curagao werd de reis per vliegtuig naar New York gemaakt en van daar per schip naar Neder land. Een prettige vakantie toegewenst. NA GELUKPECH De landbouwer J. C. H. kon met de bij zonderheid voor de dag komen, dat een van zijn koeien drie kalveren en een andere twee ter wereld bracht. Minder leven was waarschijnlijk beter geweest, want geen van de kalveren bleef in leven. FIETS TERUG De heer P. A. kwam dezer dagen tot de vervelende ontdekking dat zijn fiets was ge stolen, die hij tijdens het bezoek aan een winkel tegen de muur had gezet. Hij deed aangifte bij de politie met bijzonder gunstige uitslag. De andere dag kwam namelijk de rijkspolitieman hem vertellen, dat het rijwiel onbeschadigd was teruggevonden. Blijkbaar maar eventjes gebruikt. TWEE IN EEN Donderdagavond 4 febr. werd in café Sturris een bijeenkomst gehouden door de 2 melkcontroleverenigingen op Tholen (Tho- len en St.-Annaland) om tot een vereniging te komen. Dit besluit werd genomen, waar door een efficiënter administratie kan wor den gevoerd. Het nieuwe bestuur bestaat uit zeven leden. PHOSFAATBEMESTING Vorige week werd in het „Holland Huis" op initiatief van de gebr. Dijke alhier een druk bezochte bijeenkomst gehouden, waarbij de heer H. Ippel uit Wageningen een lezing hield over de ervaringen na proefnemingen met phosphaatbemesting. Spreker weer er op, hoe uit de superphosphaat in korrelvorm gunstiger resultaten waren verkregen in ver gelijking met andere phosphaatmeststoffen, voots dat het gebruik van schuimaarde, vooral op kalkarme gronden, aanbeveling verdient, ook wat de kosten pei* ha betreft. Er werden na de lezing nog verschillende vragen gesteld. Nadat in de pauze een con sumptie was aangeboden kreeg men daarna een film om in het besprokene nog eens visueel te onderstrepen, met name de ge bruikte hoeveelheden meststoffen en de ont stane verschillen bij de gewassen in de NOP. De heer A. Dijke dankte de spreker voor zijn leerzaam betoog en de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. JAARVERGADERING CHU-AFD. De Christelijke-Historische Unie afd. Poort vliet hield dinsdag 9 februari 1960 haar zoveel dat velen bij nader inzien, tot de conclusie komen dat het lidmaatschap veel meer zin geeft dan oorspronkelijk was ge dacht. Dat de c.h.u. juist nu recht van be staan heeft, en daarom een beroep doet op alle leden aan haar groei mee te.werken, is, aldus de voorzitter, nu wel duidelijk. Mag ik op U allen een beroep doen, in te spannen voor de goede zaak. Als de mens meer en meer jaagt naar het materiële, is het goed dat de c.h.u. als tegenwicht bij alles wat verdwijnt, wijst opdat wat blijft. Wij hebben met onze c.h.u. niet alleen een enig, maar ook een Eeuwig uitgangspunt in ons beginselprogram, aldus besloot de voorzitter zijn openingswoord. De bestuursverkiezing en de uitbreiding tot 7 leden gaf na stem ming de volgende samenstelling te zien; Voorzitter; E. Ph. Nieuwkerk; Sekretaris: J, Overbeeke; Penningmeester: Joh. Geuze Dz.; Leden: W. J. van Doorn, J. A. Keste loo, Joh. van Dieren en M. Geuze. Tenslotte gaf de heer E. Ph. Nieuwkerk nog een uiteenzetting over de hernieuwde c.h.u. aktiviteit niet alleen ter plaatse maar ook in de Statenkring. De zeer geslaagde bijeenkomst van 25 januari 1960 was o.a. een van de bewijzen dat met wat meer in spanning, de mensen nog wel warm lopen voor een politieke bijeenkomst. Uitvoerig stond de spreker stil bij de critiek van de zijde van de p.v.d.a. op de rede van Ir. Geuze en F. H. van de Wetering. Ir Geuze had immers gezegd, dat het socialisme het evangelie zou missen. De heren van de Boogaard en van Schet sen waren het daarmee niet eens, doch de vergadering kon met het beginselprogram van de p.v.d.a. in de hand niet anders dan vaststellen dat Geuze toch gelijk had. De p.v.d.a. acht n.l. partijvorming op godsdien stige belijdenis verwerpelijk en schadelijk voor de verhoudingen. Zij wenst wel plaats te reserveren voor God (en dan uiteraard bescheiden) maar verder gaat zij niet. De c.h.u. daarentegen begint met God te er kennen als het enige uitgangspunt. Daar zit het verschil. Christus zegt wie niet voor Mij is die is tegen Mij, en een beetje voor is ook tegen. De opmerkingen over de gedifferentieërde loonpolitiek werden in het huidige stadium voorbarig genoemd, en passend in het kader van de p.v.d.a. propaganda tegen het nieuwe kabinet. Ten slotte besloot de voorzitter de vergadering met dankgebed. GFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK LEDENVERGADERING CHR. SCHOOL Er waren 35 personen, die de ledenverga dering bijwoonden van de chr. school onder leiding van dhr. H. Overbeeke. Deze noem de het een voorrecht, dat de kinderen nog naar een school gestuurd konden worden, waar het onderwijs uit Gods Woord voorop staat. Met dankbaarheid gewaagde spreker van de zegeningen in het afgelopen jaar. Mijnhardt's Zenuwtabletten Wegens het vertrek van dhr. Joh. Uijl naar Sint-Annaland ontstond in het bestuur een vakature. Hierna volgden de verslagen. Uit de rekening bleek dat de inkomsten in to taal 31.297,63 bedroegen en de uitgaven 29.964,68, alzo 'n batig slot van 2332,95. Dit voorzover de exploitatie betrof. De re kening van de vereniging zelf sloot met een nadelig saldo van 740,66. De rekening van de gemeente in ontvangsten 3531,89, uitga ven 4465,97, nadelig slot 934,08. Alles samengevat kwam men tot het volgend re sultaat. Batig saldo van het Rijk 2332,95, nadelig slot der vereniging en gemeente sa men 1674,74, uiteindelijk goed slot 658,21. Op deze rekening volgde nadere toelichting en bespreking. Het aftredend bestuurslid Joh. Krijger werd herbenoemd. Hierna waren 3 stem mingen nodig om in de vakature Uijl te voorzien. Gekozen werd de heer P. Potter jr. Op 13 februari, zo deelde de voorzitter mee, wordt de nieuwe school aanbesteed. Bij de rondvraag werd nog het licht ge worpen op de schooltandartsregeling, nader toegelicht door de heer Keizer. Besloten werd zich aan deze regeling te onttrekken. De dienst functioneert naar het merendeel der aanwezigen niet op de juiste wijze, zon der dat hiervan de tandarts zelf de schuld zou zijn. De ouderavond werd bepaald op vrijdag 26 februari, waarbij door de heer J. I. Holle- brandts een opvoedkundig onderwerp wordt besproken na een bijbelinleiding van dhr. H. v. d. Slikke. De heer de Keijzer besprak de herfstvakantie en daarbij de voordelen die op een later tijdstip te doen vallen. De leden hielden deze liever op de huidige pe riode gehandhaafd. Na een slotwoord door de voorzitter eindigde het hoofd der school met dankgebed. JAARVERGADERING M.V. De mannenvereniging „Soli Deo Gloria" hield haar 15e jaarvergadering in de con sistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Voor zitter W. S. Quist opende op de gebruike lijke wijze, waarna de heren C. Geuze en A. C. de Keijzer een inleiding hielden respec tievelijk over Lukas 18 18-27 en over het Christendom nu en vroeger. Er waren op deze jaarvergadering mede aanwezig afge vaardigden van Scherpenisse, Tholen, St.- Annaland en Dinteloord. Door de heren E. Kurvink, M. C. Geuze en C. M. Geuze werden enige gedichten voorgedragen, ter wijl secretaris M. W. Deurloo zijn jaar verslag op rijm had gesteld. Het werd bij elkaar een goede avond. Voor BRUIDSFOTO'S REPORTAGE Grote sortering CAMERA'S en FOTOARTIKELEN 't vanouds bekende adres tel, 3804 Lievevrouwestraat BERGEN OP ZOOM VECHTEN EN DIENEN Op dinsdag 16 februari wordt in de bo venzaal van het gemeentehuis een film avond georganiseerd onder auspiciën van de Stichting Protestantse Gezondheidszorg. Deze film met documentaire inslag, naar een door ds. G. van Veldhuizen Azn te Rotter dam vervaardigd scenario toont het leven in onze ziekenhuizen, gevat in een omlijsting van het leven van alledag, in en buiten het ziekenhuis. Het verhaal gaat over een meisje, dat in een speeltuin door een ongeval getrof fen wordt en in een ziekenhuis wordt opge nomen. Na haar genezing vindt ze de weg naar het ziekenhuis voor de tweede maal, nu niet als patient, doch als leerling-ver pleegster, om mede te vechten en te dienen voor de lijdenden. Een film, die iets te zeggen heeft door haar inhoud, gekoppeld aan een zeer boeien de vorm, een film, die op indringende wijze besef brengt van een vaak onbewuste taak en daarom waard is deze te gaan zien. Bo vendien, steun van protestantse zijde aan de genoemde stichting is zeker wel op zijn plaats. OUDERAVOND OPENBARE SCHOOL Woensdagavond werd in de openbare la gere school de jaarlijkse ouderavond ge houden onder leiding van de heer M. Zwa- gemaker, voorzitter, die met een welkom tot de aanwezigen, inzonderheid tot beide wethouders, de avond opende. Ook verheugde het spreker het voltallig schoolpersoneel te zien, waaronder mej. van Strien, die nuttige handwerken geeft. De aftredende heer Zwagemakers werd met al gemene stemmen herkozen. Bij de aanvaar ding van zijn benoeming hoopte de voor zitter dat allen die liefde voor de openbare school voelen, hem in zijn werk zullen steunen. Wanneer het hoofd der school, de heer Verwaal het woord krijgt, dankt hij aller eerst het gemeentebestuur voor de beschik baarstelling van gelden voor nieuwe leer middelen, wat aanmerkelijk prettiger werkt en wat straks alle aanwezigen kunnen zien. Omtrent de bouw van een gymnastieklokaal zegt dhr. Verwaal dat er per inspectie maar één lokaal per jaar gebouwd mag worden. Voorts moest dan het lokaal tijdens de schooluren steeds in gebruik zijn, wat van zelf niet mogelijk is, daar men dan tot een teveel aan gymuren zou komen. Er is wel een lichtpuntje om een bestaand gebouw, bij voorbeeld een verenigingsgebouw zodanig in te richten, dat het voor gym geschikt wordt. Spreker denkt aan het thans in gebruik zijnde gemeentehuis. Komt er straks een nieuw gemeentehuis dan zou men het huidige als gymlokaal kunnen inrichten. Voorts her innerde dhr. Verwaal er aan, hoe op de te Oud-Vossemeer gehouden sportdag de St.- Filipslandse leerlingen een eerste prijs be haalden en dat over een week of 4 opnieuw een ouderavond wordt gehouden, waarbij en kele filmpjes worden vertoond over de bejaardenreis, de sinterklaas- en kerstfeest viering. Laat er velen komen om de hoogte punten van hun kinderen in klasseverband nog weer eens mee te beleven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 5