I I I I WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Christelijk Historische Unie aktief* Nieuwsbrief Collecte voor Tuindorp-Oostzaan. Over de Eendracht onze Eendracht VERSCHIJ NT IEDERE VRIJDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Twee prominente Kamerleden hielden boeiend betoog. IV Afscheid P.B.H. Tholen en St. Filipsland. 16c jaargang No. 11 29 januari 1960 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Men zal, voor zover dat mogelijk is, ver terug moeten gaan in de geschiedenis van de Chr. Historische Unie op Tholen, om een een zo grote en intense belangstelling te vinden, als er dinsdag avond bleek te zijn in de verenigingszaal van het Poortvlietse gemeentehuis, toen daar een algemene CHU-bijeenkomst werd gehouden. Een bijeenkomst enerzijds frapperend dus door de belangstelling, die er uit vrijwel alle thoolse gemeenten was van CHU voorstanders en anderzijds belangwekkend vanwege het boeiend betoog van twee vooraanstaande Kamerleden, t.w. ir M. A. Geuze, lid van de Eerste Kamer en de heer F. H. v. d. Wetering, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Dat hierbij, qua vlotheid, de heer E, Ph. Nieuwkerk in zijn propagan distisch woord „Bij nader inziens ja" niet minder het aanhoren waard bleek, maakte het alle bij elkaar tot een avond, waarover de CHers concluderen: „een frisse wind uit de goede richting". UITBOUW Tijdens een eerder gehouden vergadering van de afd. Poortvliet der C.H.U. werd een werkcomité gevormd, bestaande uit de he ren E. Ph. Nieuwkerk, A. Kesteloo, J. van Dieren en Joh. Geuze, terwijl op een daarna gehouden bijeenkomst van de Sta- tenkring Tholen onder leiding van de heer J. v. d. Velde te Tholen werd besloten de C.H.U. op Tholen en St. Filipsland meer uit te bouwen. Gepoogd zal worden voor zover nog niet gevormd, in alle 8 gemeenten een afdeling te vormen. Gestreefd wordt daarbij per kiesvereniging jaarlijks een algemene vergadering te houden, een ledenvergadering en een jeugdbijeenkomst. Van 140 wil men tot 350 leden in de Kring zien te komen. De contributie per lid bedraagt minimaal f 5,'sjaars. Tijdens de maandavavond j.l. te Poortvliet gehouden bijeenkomst, deed de voorzitter der pl. afdeling de mededeling, dat hij vanwege zijn leeftijd zijn bestuurs lidmaatschap ter beschikking had gesteld. In zijn plaats was de heer E. Ph. Nieuwkerk benoemd. Na een dankwoord van oud-bur gemeester B. J. van Oeveren voor de ver leende medewerking, dankte secretaris W. J. van Doorn de scheidende voorzitter voor zijn ruim 10 jarig voorzitterschap der afde ling Poortvliet, een functie welke door dhr. B. J. van Oeveren alzo vanaf de oprichting is bekleed. UITGANGSPUNT UNIE Na een korte openingsspeech door voor zitter B. J. van Oeveren; verkreeg ir M. A. Geuze het woord. Hij wenste niet verder te gaan dan de volgende spreker in te lei den door er op te wijzen, wat de Unie nu eigenlijk is. Het woord zegt het reeds, dat het geen strak georganiseerde partij is, maar een samengaan van allerlei groeperingen die op basis van vrijwilligheid tot een gemeen schappelijke politiek zijn gekomen. Het gaat bij de Unie om verdraagzaamheid, om begrip jegens elkander en uit verschillende kerke lijke groeperingen voelt men zich hier thuis. Het uitgangspunt is dualistisch of de zgn. 2-eenheid. Aan de ene kant de regering, aan de andere kant de Staten Generaal. De laatsten hebben toe te zien of nuttig gere geerd wordt. De ministers zijn geen zet bazen van politieke partijen c.q. van de Tweede Kamer, maar alleen dienaren van de Kroon. Anderzijds is er bij de Unie geen fractiedwang. Het gesprek brengt ons bij een. De Unie is niet liberaal in de politieke zin van het woord. Wij menen, dat het Evangelie het beginsel moet zijn, dat de politiek bepaalt. Het socialisme mist het Evangelie. Het laat de godsdienst voor re kening van de enkeling, maar het zou voor het laatste kiezen als het ging om religie of socialisme. Het geeft geen voldoende af weer tegen machtsbegeerte, tegen het vor men van een oppermachtige staat. We me nen voor de christelijke vrijheid te moeten kiezen, die er voor de mens ligt. Ir. Geuze de volgende spreker inleidend, wijst vervolgens op de problemen, die ook Tholen heeft, problemen waarvan de oplos sing tijd zal vragen. Meen niet, dat dhr. van de Wetering dit zo maar aan de hand zal doen. Spreker houdt niet van politieke sprekers, die als het ware met de oplossing in hun zak lopen, zo eenvoudig ligt bet heus niet, aldus ir. Geuze. DE NIEUWE KOERS Het onderwerp van de heer van de Wete ring wat getiteld „Koers 1960". Spreker zou er van willen maken „de nieuwe koers gezien het feit, dat er sinds vorig jaar een kabinet is ontstaan, zonder socialisten, met de VVD. Maar dan moet ik er onmiddellijk op laten volgen, aldus spreker, dat het uit gesloten is, dat er een radicaal andere koers gevolgd zou worden dan bij de voor gangers. Laten we reëel blijven. Radicaal zijn alleen de communisten, die menen dat ze God uit hun wezen kunnen bannen. Geen radicale omwenteling. Hoe zou dat moge lijk zijn met dezelfde deskundigen (hoofd-, gewone- en lagere ambtenaren op de de partementen) en wie zou dat willen? Wie durft te beweren, dat alles wat voor 1959 regeerde, verkeerd was, wetende in welk een chaos ons land in 1945 verkeerde An derzijds doen de socialisten het in hun ver kiezingsleuzen voorkomen of de zegeningen na 1945 van hen vandaan zijn gekomen. Het politieke uitgangspunt van de C.H.U. is nooit geweest een tegenstander te ver guizen. Wij zijn niet blind voor hetgeen mede door toedoen van de socialistische partij is verwezenlijkt. De C.H.U. gaat niet uit van een vast omlijnd programma, waar men niet binnen- of buiten kan. Dat had dr Kuijper, maar het is gebleken, dat het niet meer dan voor een bepaalde tijd nuttig is. Ons politiek handelen en denken moet rusten in een norm, die buiten en boven ons ligt. Die norm is het Woord van God. De overheid staat niet uit zichzelf, maar als dienaresse Gods. Draagt dat ook naar bui ten, dat God regeert en de overheid als dienaresse. Volkssouvereiniteit leidt tot wil lekeur, wanneer alleen de mens norm is. Voor een politieke groep moet het enerzijds wel begeerlijk zijn in de oppositie te gaan. In Vrij Nederland had spreker hierover een artikel geschreven, er op hopend, dat de PvdA een eerlijk verliezer zou zijn. Tot dusver is er van een gezonde oppositie nog weinig gebleken. Met de doelmatigheids- punten, zoals de PvdA het in een zgn. nieuw programma naar voren brengt, zal ieder het wel eens zijn. Sommige partijen zullen in dat opzicht zelf wel verder willen gaan, dan de PvdA naar voren brengt en zijn al verder gegaan. Maar zijn we er met het opsommen van doelmatigheidspunten of gaat het om een uitgangspunt Gaat men uit van een staatsgezag van Goddelijke oor sprong of van een staatspositie uit mense lijke geest en doelmatigheid Dat is het kernpunt. De CHU ziet de persoonlijke verantwoordelijkheid als van groot belang. De oude liberale gedachte is van laat maar lopen, de sterkste wint toch wel. Dat is hei dens, aldus dhr. v. d. Wetering. We pre tenderen niet zonder fouten te zijn. Ook wij schuiven af. Er zijn er zo velen, die zeggen: ze moesten dit... ze moesten dat. Afschui ven. We ontkennen niet, dat er na de oor- logs-chaos een geleide politiek nodig was, integendeel, de CHU heeft daaraan krachtig meegewerkt evenals met de vele sociale verbeteringen. Het beginsel van de AOW is juist de gedachte van de CH: met z'n allen voor allen. Het nieuwe kabinet heeft een moeilijke taak. Het accent ligt anders. Het gaat er om dat alle burgers de eigen verantwoorde lijkheid dragen. Dan moeten we ook een uitgangspunt hebben, een koers niet uit de mens, maar de koers uit datgene wat boven de mens staat: het woord van God. Alle andere koersen lopen op teleurstellingen uit, zo besloot de heer van de Wetering zijn rustig, maar boeiend betoog. Verschillende vragen werden daarna be antwoord, o.m. dat een meer principieel uit komen van de CH gewenst is, dat de ge differentieerde loonvorming geen nadeel zal opleveren voor de werknemersstand, omdat de regering er mede een eer in zal stellen, dat de sociale situatie niet verslechtert. Voor wat de landarbeider betreft, mag er zelfs op gerekend worden, dat er meer uit de bus zal komen, dan de door de PvdA destijds gewenste algemene loonronde van 4%. De CHU is tegen gemeenteclassificatie, zo bleek verder uit de beantwoording der vragen. Een deskundige beantwoording kwam er op de vraag over de kwestie Nieuw Guinea, waar de heer van der We tering als voorzitter van de Nieuw Guinea commissie, als voormalig burgemeester van een Indonesische gemeente en als bereisd man van het Oosten meer kijk op deze zaak heeft dan een doorsnee-Kamerlid. Het wer ken in en voor een onderontwikkeld gebied als Nieuw Guinea zag spreker als een prach tige taak. Men leest wel van geopende briefjes, maar niet van het prachtig nieuwe ziekenhuis, dat in Hollandia is verrezen, men leest hoegenaamd niet dat in verschillende plaatsen de malaria is onderdrukt en de ghnoeroe (zwering) zijn bedwongen. Pracht werk is er al verricht en dat zal worden afgebroken, wanneer het een over- I L Het bezoek aan Amerika ter gelegenheid van de Hudson-herdenking is stellig in het afgelopen jaar het belangrijkste officiële gebeuren geweest in het leven van onze kroonprinses. De prises kreeg hierbij gelegenheid, verscheidene Nederlandse kolonies te bezoeken en zij nam en passant ook nog een eredoctoraat in ontvangst. In Nederland werd de oudste der vier oranjedochters benoemd tot commandeur van de Johanniter Orde. En nadat de prinses vorig jaar 21 was geworden, achtte zij de tijd gekomen, zich zelfstandig te gaan vestigen. Met het oog daarop kocht zij het landgoed „Groot Drakestein" aan, gelegen in Lage Vuursche (gemeente Baarn). Thans, bij haar 22ste verjaardag, bieden wij hare koninklijke hoogheid onze eerbiedige gelukwensen aan. Moge het haar gegeven zijn, wanneer zij te zijner tijd daartoe zal worden geroepen, een waardig en kundig opvolgster van haar koninklijke moeder te zijn. DE REDACTIE LEGT U IN DIT NUMMER VOOR Progressieve bedrijfsvoering Zeer waarschijnlijk krijgt St. Annaland conservenfabriek Dansverbod in Dorpshuis aldaar De CHU op Tholen geaktiveerd Voor Tuindorp-Oostzaan wordt gecollecteerd Aanbesteding van duikers en stuwen Een nieuwsbrief van de Streekverbeteringscommissie Drijvende bok ramde zeewering Decentralisatie Bond van Plattelandsvrouwen Afscheid van P.B.H. Kloet Menig geheim zou men niet te weten komen, wanneer het geen geheim was Terwijl vorig jaar de lezers van de Een- drachtbode een nieuwsbrief van de Streek verbeteringscommissie Tholen werd toege zonden via een apart ingesloten bijlage in onze krant, vindt U in dit nummer een aparte pagina als „nieuwsbrief" van deze commissie. Het leek de streekverbeterings commissie effectiever het op deze manier te doen en wij meenden daaraan onze mede werking niet te moeten onthouden, zodat terzake overeenstemming werd bereikt. Het ligt in de bedoeling dat de lezers voortaan (voorlopig) iedere maand zo'n pagina wordt aangeboden, waarvan we le zing ook van onze kant bijzonder willen aanbevelen. Men zal er voorlichting in vinden voor de gehele streek, ook al zal daarin de agrarische voorlichting op ver schillend terrein sterk domineren. Er komen evenwel atikelen in voor, die voor ieder van belang zijn daarvan kennis te nemen. De hoofdschotel wordt voorlichting op het ter rein van de land- en tuinbouw, veeteelt, huishoudelijke voorlichting, bedrijfsvoorlich ting en op het agrarisch sociaal terrein. Vra gen, ideeën of reeds beproefde verbeteringen richtte men aan het redaktie adres van de „nieuwsbrief", die vanzelfsprekend verant woordelijk is voor de inhoud van die pagina. Dat deze bijlage niet ten koste gaat van de ruimte voor het nieuws van onze krant moge de lezer uit dit nummer reeds blijken. Nogmaals, de inhoud van de nieuwsbrief zij de lezer aanbevolen. hevelen zou worden aan Soerkarnow, Japan of India of de Verenigde Naties. Een vraag of men door PvdA stemmen Roomse Ka merleden kan kizen, werd bevestigend be antwoord. Verder werd behandeld de samen werking tussen A.R. en C.H. Tenslotte sprak de heer E. Ph. Nieuwkerk nog een propagandistisch woord, alle leden opwekkend ieder voor zich een nieuw lid te werven, omdat het nog niet groots is, wanneer van de 1500 CHU kiezers op het eiland er nog geen 10% bij een pl. kies vereniging zijn aangesloten. Op verzoek van de voorzitter sloot de heer van de Wetering deze avond met dankgebed. Het is overbodig een nadere uiteen zetting te geven van wat er nu al weer enkele weken geleden nabij Amsterdam, met name dan in Tuindorp-Oostzaan heeft plaatsgevonden. De daar zo onverwachte overstroming verdreef tijdelijk duizenden in woners uit 2700 gebouwen, waar kleding, huisraad, beddegoed en wat al meer door het water verloren gingen, althans met goed fatsoen niet meer te gebruiken zijn. Opnieuw behoeft het in het bijzonder voor onze streek geen nadere uitleg welke ge volgen een overstroming met zich brengt, ook al is het dan Goddank in dit gebied tot materiele schade beperkt gebleven. Maar dan toch zo'n materiele schade, dat het Rampenfonds hiervoor een 13 miljoen gul den beschikbaar dient te stellen en dat ook wil doen, om deze mensen materieel te kun nen helpen. Wanneer we ons even willen herinneren, wat het Rampenfonds of meer directer, wat de mensen uit Tuindorp-Oost zaan in 1953 voor ons hebben gedaan Genoeg! We behoeven er echt geen woor den meer aan te verspillen. Volgende week wordt een buscollecte ge houden. Nee, persé geen lijstcollecte. Een buscollccte voor het Rampenfonds, dat 13 miljoen voor onze naaste nodig heeft en daarover niet beschikt. Een buscollecte om aan de bewoners van het getroffen gebied die hulp te bieden, welke ze enkele jaren geleden aan ons hebben verleend. Wanneer U een zodanig bedrag wil geven, dat dit voor de „bus" wat te omvangrijk is, wel, bezorg het dan bij Uw plaatselijk Rode kruisbestuurslid. Het Rampenfonds, nee, de bewoners van Tuindorp-Oostzaan kunnen er van overtuigd zijn dat mogen we toch wel stellen dat de collectrices en collec tanten nergens zijn afgewezen. Iedere bij drage is welkom. In St. Filipsland en Sta- venisse is men reeds voorgegaan. De an dere gemeenten zullen niet achterblijven. Alvorens een volgend gedeelte uit het verschenen streekresultaat van de Streekverbeteringscommissie aan de belangstellende lezers voor te leggen, mogen wij met vreugde melding maken van het feit, dat deze streekverbetering nu officieel voor het gehele thoolse gebied geldt. De betrokken overheidsinstanties hebben dus de suggestie van de streekverbeteringscommisie willen overnemen. Op één punt is haar (en onze) wens niet in vervulling gegaan, nl, wat een evenredig hogere subsidie betreft. Met hetzelfde geld als bestemd voor het gedeeltelijk streekverbeteringsgebied zal men nu voor de gehele streek moeten rondkomen. Dit neemt niet weg dat we er blij om kunnen zijn en de commissie dankbaar voor de terzake gedane moeite. Het houdt tevens in, dat de gehele streek er nu ook achter kan staan en volgens onze mening achter moet gaan staan, opdat met een navenant minder geldelijke steun een nog veel groter resultaat worde geboekt. Alleen al omdat het de streek ten goede zal komen. Tijdens een druk bezochte receptie in hotel „De Gouden Leeuw" te Sint-Maartensdijk werd donderdagmiddag afscheid genomen van de heer P. Kloet als P.B.H. van het district Tholen en St. Filipsland. De heer Kloet was sinds september 1939 reeds als assistent P.B.H. werkzaam en volgde op 1 mei 1958 de heer C. G. Hage op als P.B.H. Vanwege het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd was het nu aan de heer Kloet om dit 20 jarig dienstverband vaarwel te zeggen. Er waren heel wat sprekers die hetzij in beknopte, hetzij in uitvoeriger speeches de accuratesse van deze ambtenaar van „den ouden stempel" roem den. Als eerste verkreeg daarbij ir J. D. Dorst, provinciaal voedselcommissaris voor Zeeland het woord. Als blijk van waarde ring bood hij de scheidende functionaris namens alle P.B.H.'s in Zeeland een sche merlamp aan. Vervolgens spraken mr Greve uit Den Haag namens de directeur-generaal van de Voedselvoorziening, de heer A. J. Groenewege uit St. Maartensdijk als voor zitter van de ZLM kring Tholen en St. Fi lipsland, de heer P. Wielemaker uit Middel burg namens de Zeeuwse collega's, de heer Grandia uit Breda als hoofd van de ac countantsdienst, de heer E. Rouw uit Goes, hoofdcontroleur A.I.D., de heer Goeman uit Goes namens de Zeeuwse Landbouw raad en tenslotte de oud P.B.H. C. G. Hage van Sint-Maartensdijk. Daarbij kwamen zeer vele geschenken voor de heer Kloet op tafel, terwijl zijn echtgenote behoorlijk in de bloemetjes werd gezet. Zo werd het voor beiden een grote dag. Graag onderstrepen we hier ook de wensen van de sprekers met betrekking tot de welverdiende rust van het echtpaar Kloet. Als opvolger komt de heer Meijaard uit Kruiningen in Sint-Maartensdijk te werken, zij het dan geen volledige week, terwijl hij zich ook niet ter plaatse zal vestigen. BEDRIJFSVOERING Aan het hoofdstuk bedrijfsvoering is in het rapportje een 12 tal pagina's gewijd, achtereenvolgens verdeeld in 1. akkerbouw, 2 weidebouw, 3. tuinbouw, 4. veestapel, 5. arbeidsorganisatie, 6. mechanisatie en tenslotte nog een algemeen gedeelte, waarbij onder meer het vakonderwijs wordt belicht. Er staan genoeg interessante gegevens in, om dit hoofdstuk geheel over te nemen, al kan dat alles niet in dit ene nummer. AKKERBOUW Van de oppervlakte cultuurgrond in het streekverbeteringsgebied, groot 3533 ha, zijn 2350 ha (66%) met akkerbouwgewassen beteeld. In tabel 6 is een vergelijking ge maakt tussen de afzonderlijke gemeenten in 1958, terwijl ook het gemiddelde van 1952 is opgenomen, alles uitgedrukt in van het totaal. ding ondergingen in verband met de goede marktpositie. Van de handelsgewassen ver toonde vooral het vlas over de hele linie een flinke daling. Verder zijn de luzerne en klaver als hoofdgewas regelmatig terug gelopen. In aanmerking genomen, dat het enige jaren zal duren alvorens van een normale structuur en een daarbij passend bouwplan zal mogen worden gesproken, is het te ver wachten, dat in de komende jaren nog ver schuivingen zullen optreden. WEIDEBOUW Ook hierin weerspiegelt zich het effect van de herverkavelingswerkzaamheden. In Scherpenisse, waar de herverkaveling reeds enkele jaren gelden beëindigd werd, is de weide-exploitatie, mede door een intensieve voorlichting, aanzienlijk verbeterd en is de veestapel toegenomen, niettegenstaande het Tabel 6. Landbouwgewassen in 1958 (1952) in van het totaal (P.B.H.) Gewas Poort vliet Scher penisse Tho len Sint Maartens dijk Gem. 1958 Gem. 1952 Ver schil Hakvruchten 42 47 46 56 46 52 6 Granen 40 33 39 26 36 31.5 4.5 Peulvruchten 9 15 8 14 11 6.5 4.5 Handelsgewassen 5 3 4 3 4 5.5 1.5 Lucerne, klaver 4 2 3 1 3 4.5 1.5 Het bouwplan 1958 moet geheel gezien worden in het licht van de uitvoering van de herverkavelingswerkzaamheden. Het percentage hakvruchten in het bouw plan is ten opzicht van 1952 met 6% ge daald en wel vooral in Poortvliet en Scher penisse, waar het achtereenvolgens terugliep van 50 tot 42 en van 56 tot 47. Tengevolge van de herverkaveling zijn meer granen in het bouwplan opgenomen, zoals in de gemeente Tholen, waar het percentage steeg van 32 tot 39. Bij de peulvruchten zijn het voornamelijk de schokkers, die een uitbrei- feit, dat het aantal ha grasland met bijna 30 is afgenomen. In Poortvliet is het aantal stuks vee, in verband met de egalisatie van het weiland in 1958 en de inzaai daarna, nog niet op peil gekomen. Vooral bij het jongvee valt een sterke daling te zien (tot 40%). In de toekomst zullen zeker nog veranderingen in de veestapel plaats vinden. In de tabellen 7 en 8 worden de verschillen tussen 1952 en 1958 in het streekverbeteringsgebied weergegeven. Van de totale oppervlakte cul tuurgrond is 796 ha of 22.5 grasland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1960 | | pagina 1