komt allen tezamen, Piet van Tilburg IK BEL U ZO VRIENDELIJK DANK 12 ZUIVER WOLLEN MERKDEKEN PIET VAN TILBURG Nu voorrangsweg... laat de paaltjes ongemoeid. t slager in dezelfde gemeente, dan brengen de gedraaide cijfers via die draadjes in de centrale de verbinding met de slager tot stand,, zoals tot nu toe de telefoniste zulks deed met het stopje van Uw lijn in het num mer van de slager te plaatsen. In die centrale zitten dus de verbindingen van alle tele- foonabonné's ter plaatse. Honderd op een „rek". Op mogelijke uitbreiding is gerekend, zodat er bij een gemeente met 170 abonné's voldoende mogelijkheid in die centrale is geschapen om het bij voorbeeld tot 300 op te voeren. Dan worden het dus 3 „rekken" van honderd. Het telefoondistrict Breda omvat: de provincie Zeeland en West-Brabant met 2 hoofdcentrales, nl. in Breda en Goes, res pectievelijk netnummer 01600 en 01100. Wetend dat het netnummer van Breda 01600 is, kan men gerust aannemen, dat alle gemeenten in West-Brabant een net nummer hebben, dat met 016 begint en waarachter dan nog twee cijfers komen, die natuurlijk voor iedere gemeente wel ver schillend is. Vast staat hiermee (en dat is de aardrijks kundeles weer), dat een plaats met bij voorbeeld netnummer 01604 in West-Bra- daarbij gelijk aantonen, dat het gemiddelde op Tholen bepaald niet laag te noemen is. Laten we een volgorde nemen naar het aantal aansluitingen In 1956 In 1959 Tholen 214 280 Sint-Annaland 145 200 Oud-Vossemeer 135 175 St. Maartensdijk 135 170 Stavenisse 105 140 Poortvliet 104 123 Scherpenisse 80 115 918 1203 St. Filipsland 153 175 deren in alle andere gemeenten. Niet dat jullie allemaal tot aan je AOW toe een pracht wachtgeld krijgen van de PTT. Dan zou ons automatisch gesprek al te duur worden. Maar er is toch wel gepoogd om ten eerste de vaste krachten zoveel als mo- gelijk elders werk te geven in Breda bijv.), er was ten tweede al maanden geleden tegen nieuwe krachten gezegd, dat het niet dan van tijdelijke aard kon zijn en onder jullie waren er ten derde, die weliswaar een aar dige bijverdienste hadden, maar in feite als huismoeder of als man met overdag ander werk de nachtrust voor die extra verdienste moest opofferen. Nou moge geld de arbeid verzoenen, mogelijk zijn ook jullie straks blij er toch maar vanaf te zijn. Het is bij jullie en bij ons bekend, die automatisering eist geen telefonistes meer. Dat gaat allemaal via de techniek. Er is geen menselijke tussenkomst meer nodig om de verbinding tot stand te brengen. En nu gaan we dat eigenlijk pas waarderen. Zo gaat het altijd in het leven. En dat ondanks het feit eerlijk gezegd dat we er beter van menen te worden, zónder jullie. Maar tóch een gemis. Een gemis omdat we ons gemoed voor taan zullen moeten luchten op een kiesschijf, een gemis omdat we in goede stemming jouw vriendelijke stem- niet meer zullen ho ren Janny, een gemis omdat het gemoedelijke „goeie morgen" van telefonist Jansen voor goed verdwenen is. Weg alle romantiek. Een gemis omdat zelfs bij het tot stand ko men van een telefoonverbinding het mense lijke is komen te vervallen. Maar Janny en Een jaar lang zijn tech nische ambtenaren van de PTT bezig geweest, de apparatuur in de centrale's aan te brengen. Op de foto is men in de knooppuntcentrale in Tho- i T io„ o j Jansen, omdat we er in feite toch beter van len nog bezig. Up ieder J - - - menen en hopen te worden, daarom te meer Netnummer We gaan een stapje verder. Iemand uit Stavenisse wil iemand uit St. Maartensdijk bellen. Het nummer van de abonné in St.- bant ligt. Om de technische zijde van dit onder werp af te sluiten zij nog meegedeeld dat de Standard Bell Telefoon Mij te Antwerpen de leverancier was van het materiaal voor Maartensdijk alleen is nu niet meer vol- de centrales en dat er ongeveer 15 man doende. Men moet eerst het netnummer draaien. In dit geval betekent het, dat de abonné in Stavenisse netnummer 01666 moet draaien om Sint-Maartensdijk te krijgen en daarna het gewenste telefoonnummer van de abonné. Het moge een omvangrijke beschrij ving zijn, de verbinding zelf is in enkele momenten voor elkaar. Maar niet direct van Stavenisse naar St. Maartensdijk. Nee, het loopt van Stavenisse via de knooppunt centrale in Tholen naar St. Maartensdijk Wonderlijk dat één zo'n kabel (600 draad jes) 300 aansluitingen in zich bergt, die in dat knooppunt te Tholen stuk voor stuk weer uit elkaar gerafeld en afzonderlijk op de juiste „golflengte" zijn verbonden. Men weet dus, dat om andere gemeenten te be reiken het draaien van het netnummer nood zakelijk is. Laten we die netnummers van onze streek dan even noemen Tholen 01660 Poortvliet 01662 Scherpenisse en St.-M'dijk 01666 Stavenisse 01663 Sint-Annaland 01665 Oud-Vossemeer 01667 St. Filipsland 01677 gedurende omstreeks 1 jaar aanwerkten, ambtenaren dan van de technische dienst 'n heerlijke (VAN WIJK) 180 X 220 54.50 WONINGINRICHTING Bosstraat Telefoon 5467 Hoek Lindebaan Bergen op Zoom van de PTT uit Bergen op Zoom. De stroom wordt van de PZEM betrokken, maar in noodgevallen wanneer die stroom dus zou uitvallen wordt onmiddellijk, zonder dat één gesprek wordt onderbroken op eigen stroomlevering overgeschakeld, rek zijn honderd telefoon- abonné's „gemonteerd". Een wirwar van draadjes, verbindingen en knopjes hebben hun juiste plaats gekregen en werken straks mee de gewenste automa tische verbinding tot stand te brenken. Per duizend inwoners zijn er in 1959 op het eiland Tholen 73 aansluitingen, terwijl dat in het telefoondistrict Breda (Zeeland en West-Brabant) 70 op de duizend is. Ook in dit opzicht kan men dus bepaald niet stellen, dat Tholen van achter komt. Wel liggen we (vanwege het industriële westen) achter bij het landelijk gemiddelde, dat er 83 op de 1000 heeft. Om het nog even bij cijfers te houden. In 1955 werden 540.000 gesprekken op Tholen gevoerd en in 1959 niet minder dan 740.000, een stijging dus van 50%. Daar van had Tholen met 220.000 het leeuwen aandeel, gevolgd door Oud-Vossemeer (had U dat verwacht?) Daarachter komen St. Annaland en St. Maartensdijk. Voorlichting De telefoonbezitters mogen alles wat hier voor over de automatisering is geschreven nog vergeten. De PTT gaat niet over ijs van één nacht. Ongeveer een week voor de automatisering zullen alle abonné's worden uitgenodigd een voorlichtingsavond bij te wonen, waar aanschouwelijk en dus veel begrijpelijker dan hier kan worden geschre ven, alle facetten van de automatisering worden belicht. Dan hoort men ook, dat de kostenberekening ingenieus automatisch plaats vindt (zonder briefjes). Die voor lichting zal 's middags plaats vinden te kunnen wij en dat zijn 1200 abonnes op Tholen en 175 op St. Filipsland daarom te meer kunnen wij jullie allemaal hartelijk dank zeggen voor de vele directe door jullie tot stand gebrachte verbindingen en zelfs voor de vele, toen met wrevel vernomen steriotiepe zin „Ik bel U zo Dankbaarheid Janny en Jansen van twaalfhonderd abonné's. Wat koop je er voor Menselijkheid Janny en Jansen. Al léén menselijkheid. Meer kunnen we echt niet doen. Misschien dat een dokter, die jullie zo snel (en terecht) hebt geholpen, een burgemeester die als overheidvoor rang had, een veehandelaar die zo dikwijls het buitenland moest hebben, een commis- sionnair wie elke minuut kostbaar was en een krantenman, die doorlopend „ijl" ge sprekken wilde voeren jullie afzonderlijk en in het bijzonder zou willen bedanken. Hier doen we het met twaalfhonderd te gelijk, geduldige en ongeduldige abonné's, mopperende en van haast snauwende „num mers zeer bedankt Janny en Jansen, Jan sen en Janny voor al die tot stand ge brachte verbindingen 740.000 op een jaar. Bedankt voor het „Hier komt le", be dankt ook voor heti „IK BEL U ZO Na 16 en na 23 februari DOEN WE HET ZELF. Voor de knooppuntcentrale werd in opdracht van de PTT dit gebouw in de Visstraat te Tholen gesticht. In de kelders komen de kabels binnen en staan een 12 tal grote accu's. De apparatuur is veel hoger geplaatst, omdat men ook hierbij rekening hield met wat eens op 1 februari 1953 op ons eiland is gebeurd. Let U er wel op, dat het tweede cijfer van achteren bij St. Filipsland geen zes, maar een zeven is. Het heeft zijn betekenis. Iedere knooppuntcentrale kan niet meer dan 10 gemeenten omvatten. Dan zou er immers een ander cijfer moeten komen. Zo hebben alle thoolse gemeenten een zesje als tweede cijfer van achteraf, terwijl het laatste cijfer wel verschillend is. Dit betekent dat alle gemeenten op het knooppunt Tholen (01660) zijn aangesloten. St. Filipsland heeft als tweede cijfer van achteren een zeven. Het is aangesloten op Steenbergen (knoop puntcentrale). Hieruit volgt dat Steenbergen netnummer 01670 moet hebben. Aan de hand van een codering als hier is gebruikt kan men ook aardrijkskunde leren. Nog een stapje verder De telefoon wordt niet alleen gebruikt om van Stavenisse naar St. Maartensdijk te bellen, maar evengoed om van Poortvliet met iemand in Utrecht of van Oud-Vosse meer met iemand uit Breda te spreken. Daarom gaan we in deze technische ver handeling nog een stapje verder. Laten we aannemen dat iemand uit Oud- Vossemeer (netnummer 01667) iemand uit Breda moet bellen. De abonné in Oud- Vossemeer moet dus het netnummer van Breda weten. Dat is 01600 (let even op die 016). De verbinding komt tot stand via de pl. centrale in Oud-Vossemeer, via de knooppuntcentrale in Tholen en via de grote centrale Breda. De abonné in Oud-Vosse meer heeft ook het nummer van degene met wie hij wil spreken in Breda gekozen, bijv. 34633 en hoort het „met piterse" reeds (of hij is toevallig in gesprek). Hieruit volgt dat er vanuit Tholen kabels naar Breda lopen, kabels waarin ook weer alle aansluitingen van het eiland Tholen zijn samengevoegd, desnoods tot 900 abonné's in één kabel. hetgeen uiteraard niet voor heel lange duur kan zijn. Dat bovendien een voldoende surplus aanwezig is, zodat van bezette lijnen zo maar geen sprake is, mag men eveneens aannemen, behalve wanneer er bijvoorbeeld op Oudejaarsavond 1000 van de 1200 abonné's op Tholen tegelijk gaan bellen. Verhouding aansluitingen Nu we het toch over de telefoon hebben, is het ook wel interessant te weten, hoeveel aansluitingen er per gemeente zijn en welk een sterke groei zich voordoet. We kunnen In een primitieve ruimte, waar ook de post wordt gesorteerd, moeten de tele fonisten in de centralepost te Tholen hun werk doen. Men mag ze er te meer dankbaar om zijn, dat ze het nog zó hebben gedaan. Ook wanneer het ontstel lend druk was. Geen namen noemen, maar met deze vijf zichtbare telefonistes willen we ook alle andere op het eiland en in St. Filipsland onze dank brengen voor de tot stand gebrachte verbin dingen. Tholen en St. Maartensdijk, terwijl dat 's morgens wordt gedaan voor de hogere klassen van de lagere scholen. Het blijkt dat ook daarvoor veel animo bestaat. De automatisering in Nederland zit bijna rond. Van de 950.000 abonné's is slechts anderhalf procent nog niet geautomati seerd. Als laatste in Zeeland zal eind 1960 Oostburg volgen. Tot 16 februari in St. Filipsland en tot 23 februari op Tholen zal men de tele foniste nog dringend nodig hebben met de vraag! „Mag ik in Daarna draait U de kiesschijf Nog even telefoniste Janny, nog even hulpbesteller-hulptelefonist Jansen, nog even geachte, lieflijke en soms bemopperde telefoon- bediensters en bedieners op Tholen en St, Filipsland, nog éven hebben we jullie nodig en dan dan kunnen, dan móeten we het zonder jullie doen dan draaien we de kiesschijf. Een abonné belt op. Een ongeduldige abonnéZeg Janny, welke aonné in jouw woonplaats en zeg Jansen, welke abonné in jóuw woonplaats was iedere dag opnieuw. een geduldige abonné. Die zouden we met jullie allemaal wel een pluim op de hoed willen steken. En welke Janny, Janny en welke Jansen, Jansen, was altijd even snel om die onge duldige abonné aan zijn verbir.ding te hel pen Anderzijds Janny en Jansen hebben jullie vaak meer gedaan dan alléén maar je plicht. Maar óók en misschien wel vooral omdat we je prettige stem niet meer horen Janny en omdat we het barse, maar welgemeende „goeie morgen" van Jansen niet meer ver nemen, omdat we nu aan dat dode ding moeten draaien, dat dan toch opeens en dat zelfs zónder jullie levend wordt. Niet aan lot overgelaten. Met één ding zijn we getroost. Dat de PTT jullie allemaal niet maar zo aan je lot overliet. Dat er niet tegen de 8 centrale In iedere gemeente en daarin op talrijke plaatsen en door vele verenigingen werd ook dit jaar weer een kerstsamenkomst ge houden. Wat een voorrecht en wat een band scheppen juist deze samenkomsten. Ook uit dat oogpunt mag men er meer waarde aan hechten dan aan alle andere vergaderingen, zelfs al komen de kerstpro gramma's ver met elkaar overeen. Dat kan ook niet anders, want er is maar één Kin- deke geboren. Door die vele kerstbijeenkom sten moeten we ons wel in de verslagen be knotten en niet meer dan samenvattingen geven. THOLEN Traditioneel vierde de Zondagsschool hier op 2e kerstdag het feest van de geboorte in de Ned. Herv. Kerk. Er was goede be langstelling, toen ds. J. den Hoed de bij eenkomst opende, waarna het kerstevangelie werd verteld door mej. Kwist. Een mooie cantate werd door de kinderen zelf uitge voerd. Vanzelfsprekend ontbrak het kerst verhaal niet en het afscheid van de leerlin gen door mej. Gense. Ouderling van der Velde sloot deze goede bijeenkomst. De Dameskrans en de meisjesvereniging, het zij hier nog genoemd, hadden eveneens een avond, welke in het teken van het kerstfeest stond. IN SINT-ANNALAND was er een prachtige kerstzangdienst op 2e kerstdag, waartoe ongeveer 650 jongeren en ouderen in de hervormde kerk waren samengekomen. Piepjonge en wat oudere „Zangvogeltjes" hoorde- men onder leiding van dhr. C. Scherpenisse, terwijl een bij zonder mooie kerstcantate door het gemengd koor onder leiding van de heer J. C. Geluk uit Sint-Maartensdijk werd uitgevoerd onder de titel „Bethlehem Efratha", een cantate voor koor, declamatie (ds. P. Westland), soli en duetten met orgelbegeleiding (dhr. A. J. Soeters). Na de jubelende massale slotzang „Aarde zingt des hoogsten lof" waren er enkele ogenblikken volkomen stilte. Een prachtige, gevoelvolle middag, waaraan voor koor en organist, inzonderheid voor de solisten veel voorbereidend werk aan is voorafgegaan, maar wat door het gebodene zeker is beloond. Bij de viering van de „Zondagsschool" dinsdagmiddag en avond waren met mej. J. Hendrikse de oud-gedienden gelukkig weer tegenwoordig. Ook hier werd het be kende programma voor de kerst afgewerkt met voor ieder kind een kerstboekje en ver snapering. SINT-MAARTENSDIJK Op de laatste schooldag 23 december vierden de kinderen op de openbare lagere school gezamenlijk het Kerstfeest. Elk had de eigen klas helpen versieren en op alle banken prijkte een zelfgemaakte kerststukje met kransje. Voor de laagste klassen werd de filmstrip „Nu syt wellecome" vertoond, dat het Kerstgebeuren uitbeeldt met toepas selijke liederen. In de hogere klassen werd een kerstver haal verteld. De verstrekte traktatie droeg mede aan de feestelijkheid bij. In de kleuterschool vond de viering woensdagmiddag plaats. In het hoofdlokaal stond een grote kerstboom, waaromheen de kinderen geschaard, hun liederen zongen. Ieder had ook hier een kerstbakje gemaakt. Ook deze kleintjes kregen een gulle traktatie. De Herv. Zendingskrans vierde reeds op 17 dec. in eigen kring kerstfeest, evenals de hervormde meisjesvereniging, maar dan op 22 december. De avond van de 23 de cember was er met ouders en leerlingen in de chr. school een bijeenkomst met alles tot de laatste plaats bezet. Om beurten ver en een verhaal. De traktatie werd niet ver geten. De volgende avond vierde de predikant met zijn schoolcatechisanten het kerstfeest in een volle kerk. Janneke v. d. Haar ver telde „Gelukkig Kerstfeest". Het herv. man nenkoor verleende haar medewerking, wat hieraan wel een bijzonder mooi cachet gaf. In deze kerstweek werden 112 pakjes en een overdenking uitgereikt aan langdurige zieken, gebrekkigen en ouden van dagen vanaf 80 jaar. De patiënten in het zieken huis en „Vrederust" werden niet vergeten. Het behoort tot het mooiste van het kerst meeleven. De Ned. Christenvrouwenbond tenslotte hield de viering onder leiding van mevr. Lindhout met een inleiding onder de titel „De Heiland geboren". „Komt allen tesa- men", was de slotzang. IN SCHERPENISSE hield de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Tholen in het „Holland Huis" een kerstsamenkomst op maandag 22 december. Hoewel aanwezig, kon de presidente, me vrouw van der Zande-Buijs de vergadering nog niet leiden, waarom deze dan ook bij de vice-presidente, mevrouw Blindenbach-Kor- teweg berustte. Zij riep in haar openings woord een bijzonder welkom toe aan mevr. v. d. Zande en betreurde het voorts dat be stuurslid mevr. Slager-van Markestein door droeve omstandigheden niet tegenwoordig was, terwijl, herinnerd werd aan het aktieve lid wijlen mej. Sakko, waarvoor enige ogen blikken stilte ter nagedachtenis in acht werd genomen. Het koor begon hierna het pro gramma met „Stille Nacht" en andere kerst liederen, waarna het kerstevangelie werd voorgelezen. Na de koffiemaaltijd richtte de vice presidente zich tot mej. M. Geluk van Sint-Annaland. tot dusver secretaresse van de afdeling, welke als zodanig afscheid nam. VOOR IEDERË~KAMER~ DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat - hoek Lindebaan - tel. 5467 BERGEN OP ZOOM Zij dankte haar voor het voortreffelijke en vele werk, dat ze gedurende 14 jaar heeft gedaan, een woord van dank, waarmee alle leden van harte instemden. Het liep 14 jaar op het secretariaat als gesmeerd. Als her innering aan die waardering werd haar een fraai bondsbord aangeboden, terwijl de wens werd uitgesproken, dat de scheidende secre taresse de groei van de bond als lid nog vele jaren zou mogen bijwonen. In haar antwoord verklaarde mej. Geluk graag ook haar moeder in de erkentelijkheid te willen laten delen, welke haar steeds behulpzaam was. „Het bloemenvrouwtje", een toneelstukje verzorgd door leden van Scherpenisse stond ook in het teken van het kerstgebeuren, evenals „Janny' 'door mevr. Boogaard-Bo- lier, een stukje van mevr. Spelberg-Stok- mans. De door het koor o.l.v. de heer de Bruijn uitgevoerde mooie kerstcantate van Catha- rina van Renes werd met grote aandacht gevolgd. In haar slotwoord dankte de presidente allen voor hun medewerking, wees op de voorhanden zijnde reorganisatie van de Bond en hoopte dat men verjongd en ver nieuwd na 27 jaar als één geheel op het eiland voortaan plaatselijk tot meer aktiviteit zou kunnen komen, maar om dan ook bij een uitnodiging voor een avond in een be paalde gemeente trouw op te komen. Voor men naar huis ging werd gezongen: Uren, ST FILIPSLAND De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen vierde in „De Druiventros" het kerstfeest onder leiding van mevr. Rijstenbil-van Nieu- wenhuijzen. In haar welkomstwoord richtte zij zich in het bijzonder tot mevr. L. van Nieuwenhuijzen-Olré uit Hilversum. Na het mooie kerstverhaal werden gedichten voor gedragen en het verhaal „Terugkeer" van mevr. Rutgers-v. d. Loeff-Basenau, een ver haal uit een vluchtelingenkamp in Duitsland. Er was verder samen- en koorzang. In de Polder hield de NCVB een kerst bijeenkomst, waarbij een kerstliturgie werd uitgevoerd. Deze avond in het „Dorpshuis" was bijzonder aantrekkelijk. De jongensclub Samuël" kwam bijeen onder leiding van dhr. N. M. v. d. Reest. Hierbij was ook een spraakwaterval, terwijl de heer D. Alting, voorzitter van de J.V. een kerstverhaal las. In de pauze was er koffie met banket. De streek vierde zo op velerlei wijze en door velerlei verenigingen het kerstfeest, waarbij overal hetzelfde onderwerp in het middelpunt stond de geboorte van de Za ligmaker. Misschien had het daarom ook wel één groot gezamenlijk Kerstfeest kunnen zijn. Met de kinderen van de Zondagsschool werd in de Ned. Herv. Kerk op 2e kerstdag het feest gevierd, waarbij goede belangstel ling van de ouders. Mej. Slatjer vertelde het bekende evangeliegedeelte en de oudste leerlingen zongen met orgelbegeleiding. Na een tractatie hield mevr. van Bezooijen-v. d. Hoek een inleiding en kerstvertelling. Er werd van 5 meisjes en 4 jongens afscheid genomen, die allen een bijbeltje kregen. Voor de anderen was er nog een kerstboekje en zakje versnaperingen. De Hervormde vrouwenver. „Bidt en Werkt" vierde het jaarlijkse kerstfeest in het clubgebouw met o.m. zang door een koortje, gedichten en vertellingen. De aan wezigen vonden het een fijne avond. De meisjesvereniging „Wees Getrouw" bleef in deze niet achter. Op 22 december werd het jaarfeest in het teken van het kerstgebeuren gehouden onder leiding van mej. J. Hendrikse. Behalve de jaarverslagen waren er ook inleidingen. Ds. J. v. d. Haar sprak een inleidend woord. telefonistes in Tholen is gezegd ja, het is 1 telde het personeel een gedeelte van het maanden, dagen, jaren. Voor de aanwezigen Ddcin, ilicci ucuciafi uciii maai jz. puc/ii. j~' -- Niet daarom alleen zullen we je missen, straks gebeurd, zo min als tegen die 15 an- I Kerstevangelie, afgewisseld met samenzang een fijne kerst bijeenkomst. De reeds enige maanden geleden als voorrangsweg aangewezen provinciale weg tussen Tholen en Stavenisse is nu van alle nodige kentekens voorzien. Dat wil zeggen, dat langs de weg de bekende voorrangs kentekens (orange koppen) op de berm plankjes of de rechthoeken op de paaltjes zijn geplaatst en dat de zijwegen voorzien zijn van bord no 10, de driehoek wit met rode rand, staande op een der punten. Mogelijk ten overvloede zij er nog eens op gewezen, dat men alle verkeer op deze provinciale weg, van welke zijweg ook bekeken, of het van links of van rechts komt, voorrang dient te geven. In de tweede plaats mag wel het dringend verzoek worden gericht de geplaatste bor den ongeschonden te laten. Wanneer bij voorbeeld een driehoek op een zijweg zou worden omgereden zonder daarvan onmid dellijk aangifte te doen of te herplaatsen, dan kan dit een levensgevaarlijke situatie opleveren, nu de aanduiding dat men een voorrangsweg of kruising nadert verdwenen is. In deze mag dus wel een beroep op alle weggebruikers en ook de jeugd worden gedaan. U helpt er uzelf mee en uw naaste.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 12