Binnenkort automatisering telefoon op Tholen en St. Filipsland. Chantage 11 RAADSVERSLAG SINT MAARTENSDIJK. Tussen oud en nieuw Pluimpotplan werd compromis gevonden - De schoolmelkvoorziening vindt doorgang - Een goedgeefs gemeentebestuur zal voortaan 23-jarigen en zij die de lagere scholen verlaten een boekwerkje aanbieden Verhouding aantal aansluitingen ligt op Tholen niet slecht. herverkaveling daarvan de billijkheid heeft ingezien, al wil ze dan met één put vol staan en verder 3 brandkranen (water leiding). Dhr. IJzerman informeert voorts naar de nieuwe brandspuit. De voorzitter antwoordt dat nog geen goedkeuring op het raadsbesluit binnen is. In St. Maartensdijk is aan het prov. bestuur gevraagd om vast goed keuring te geven voor een uitgaaf van plm. 6000,- voor de brandspuit zonder trekker. Dan heeft men tenminste wat. Dan zou men ook hier kunnen doen. Overigens zal de brandweer van Poortvliet bij voor komende gevallen medewerking verlenen, zoals ze dat uitstekend deed tijdens de laatste brand en bovendien de vergoedings regeling bizonder billijk heeft willen op lossen. Spreker is daarvoor Poortvliet erkentelijk. Dhr. IJzerman vraagt ten derde of men al toe is aan de bouw van de woningwet woningen. De voorzitter antwoordt dat gunning 3 december binnenkwam en dat voor 1 aug. oplevering moet plaatsvinden. Op een vraag hoeveel aanvragen er nog lopen, antwoordt de voorzitter: zes. Er komen er echter alweer bij. Daarom is een toewijzing voor Scher- penisse van een 12-tal woningen dringend nodig. Mogelijk is er in dit opzicht meer hoop te koesteren in 1960. Dhr. IJzerman vraagt of de gezinsver zorgster toch hier kan blijven wonen. De voorzitter antwoordt dat een woning van de fam. Bolier is gevorderd, die nu bij Ged. Staten in beroep is gegaan. Omtrent deze vordering was bij de adviescommissie geen eenstemmigheid, iets wat dhr. IJzerman niet kan begrijpen, want de betrokkene is ey modderaar, aldus dit raadslid en dient flink te worden aangepakt. De voorzitter erkent dat betrokkene tot dusver niet anders deed dan tegenwerken. Anders was dit alles veel gemakkelijker opgelost. De heer IJzer man meent tenslotte dat de aan te leggen ijsbaan de gemeente niet alleen uitgaven brengt, maar dat er toch ook wel wat in komsten tegenover kunnen staan. Dhr. Polderman wijst er op, dat de te plaatsen nieuwe heining rond de gemeente lijke mestvaalt precies op een sloot komt. Beter is deze wat achteruit te zetten, waar mee de voorzitter het eens is. Aan het begin van de Langeweg blijft veel water staan, zegt hetzelfde raadslid, wat ook zal worden onderzocht. Dhr. FJplderman meent voorts dat de verharding uit de op te breken Julianastraat mogelijk voor de Achterweg kan worden gebruikt, mits dat spoedig kan gebeuren. De voorzitter meent, dat het werk in de Julianastraat omstreeks medio januari bestedingsklaar kan zijn. Dhr. Hage wijst er op, dat de gemeente nog een strookje grond heeft van het vroegere zandpad. Weth. v. d. Jagt heeft ook nog een klacht over water overlast, nl. bij de Markt in de omgeving van de woning van dhr. Verstijnen. Dhr. Joppe vraagt of de schutting tussen de woningen aan de Laban Deurloostraat door de gemeente of particulieren zijn ge plaatst. De voorzitter antwoordt dat het door de gemeente is gebeurd. Het blijkt niet in de raad te zijn geweest, omdat men het tot de kleine voorzieningen heeft gerekend. Tenslotee dankt de voorzitter voor de prettige besprekingen en besluit deze in ge moedelijke kerstsfeer gehouden raadsver gadering met allen goede en prettige dagen toe te wensen en een gezegende jaarwisse ling. dat de ontruimingstermijn in geval van nood nog verlengd kan worden, wat overigens niet de bedoeling is, als het niet persé nood zakelijk zal zijn. Tegenover dhr. Lindhout, die dit pand gaat gebruiken, is het ge meentebestuur echter wel verplicht deze maatregel te nemen. Spreker vermoedt dat er over 1960 wel een ruimer bouwvolume zal worden toegepast, wat de woningnood zou kunnen doen verminderen. Uit een des betreffende vraag blijkt dat de gemeente niet verplicht is voor een woning te zorgen. Voor de laatste maal in 1959 kwam de Smerdiekse raad woensdagavond 23 de cember in voltallige openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense. Notulist secretaris Th. Benou. De goed keuring voor de aankoop van kleedhokjes voor het zwemseizoen was ook hier door gedeputeerde staten goedgekeurd, evenals de aankoop woning A 96 van Mw Baten burg en verhuur van deze woning aan dhr. Vroegop. Er zijn nog verschillende andere goedgekeurde raadsbesluiten ontvangen. Af gewezen wordt het verzoek om subsidie door de „Matigheids-Missie onder militai ren", evenals een gevraagde bijdrage voor de tuinbouwtentoonstelling Floriade te Rot terdam. Toegewezen wordt het verzoek van mej. A. J. M. v. d. Meulen, onderwijzeres aan de o.l.s. om een tegemoetkoming in de reiskosten. Het wordt op 10.40 per maand gesteld. Volgens de gestelde normen zal ook worden voldaan aan het verzoek van de heer H. F. Koning om een bijdrage in de reiskosten voor 2 kinderen, die de ulo te Bergen op Zoom bezoeken. Een verjaardagscadeau voor jeugdige inwoners Behalve de presentjes die de jongeman en jongedame op de overigens al „mondige" leeftijd van 23 jaar bij de viering van die geboortedag van de familie krijgt, kan zij of hij ook een verjaardagscadeautje van het gemeentebestuur tegemoet zien. Geen onaar dig idee. De raad besloot namelijk op voor stel van het dagelijks bestuur voortaan aan degenen die 23 jaar worden en in deze ge meente staan ingeschreven een boekje te schenken, getiteld „Burgerschap en Burger zin." Er staan heel interessante dingen in, die men bij het bereiken van de kiesgerech tigde leeftijd toch eigenlijk wel dient te weten. Het gemeentebestuur hoopt dan ook, dat het zal worden gelezen en eventueel herlezen. Verder zullen de leerlingen van de lagere scholen bij het verlaten daarvan, voortaan ook worden bedacht met een ge meentelijk presentje, nl. het boekje „Het on bekende land." Opdat de raadsleden weten, wat ze cadeau gaan doen, zal ieder van hen ook een exemplaar van dit boekje krij gen. Het voorstel werd door alle leden op plezierige wijze ontvangen en op even gulle wijze aangenomen. We mogen er wel tus senvoegen, dat we het een erg sympathiek besluit vinden, dat de 75,die het de gemeente vermoedelijk per jaar gaat kosten, wel waard is. Overeenkomstig de rijksregeling zal ook voor het gemeentepersoneel een uitkering ineens gelden voor kindertoelage over het 4e kwartaal 1959 van het toch wel noodza kelijk te noemen bedrag van 1.56 totaal. Geen bezwaar is er voorts tegen het voor stel om de woning A 305, bewoond door dhr. Rottier onbewoonbaar te verklaren en daarbij de ontruimingstermijn op 6 maanden te stellen, zulks overeenkomstig het rapport van de districtsopzichter. Dhr. Polderman vraagt of er al bekend is, dat dhr. Rottier geholpen kan worden. De voorzitter zegt Schoolmelkvoorziening wordt ingevoerd. In een vorige raadsvergadering was bij bespreking van dit onderwerp besloten eerst een enquete te houden in de gemeente om na te gaan hoe de ouders over schoolmelk voorziening denken. De uitslag hiervan was dat er van de beide lagere scholen en kleu terscholen ongeveer 300 leerlingen aan de schoolmelkvoorziening zullen deelnemen. De prijs der flesjes wordt door de melkfabriek slechts 3 cent boven de losse melkprijs gesteld, zodat de subsidie voor de gemeente wel erg meevalt. Er wordt rekening mee gehouden, dat het aantal deelnemers nog zal stijgen, waarom voor dit doel een be drag van 250,per jaar wordt gevraagd. B en w stellen voor hiertoe over te gaan. De voorzitter wijst er op dat in deze reeds een principebesluit is genomen. De heer Van Zetten merkt op, dat wanneer zoals blijkt 3/4 van de ouders voor invoe ring zijn men als raad moeilijk tegen kan zijn. Daarmee is dhr. Koopman het eens, maar hij vraagt zich wel af of er niet veel extra werk in zit voor de onderwijzers. Is het niet een zekere afschuiving door de ouders van deze verantwoordelijkheid. Wel gelooft hij dat het gezamenlijk toepassen het melkdrinken zal bevorderen, wat een winstpunt kan zijn. De voorzitter antwoordt, dat er wel enig werk in zit voor de on derwijzers, die het geld innen, maar on- overkomenlijk zal dit toch niet zijn. Het wordt per klasse geregeld. Dhr. Polderman bespreekt als deskundige nog even de technische kant van deze ver strekking. Overigens zijn alls leden voor invoering van deze schoolmelkvoorziening. De School met de Bijbel vraagt een aantal leerlingensets en enig ander materiaal. De voorzitter wijst er op, dat de huidige Inspec teur geen beslissing neemt zonder dat de principiële medewerking van de raad be kend is. Tegen dat principebesluit heeft de raad geen bezwaar. Het blijkt dat de blik semafleiderinstallatie aan de toren onvol doende is, waarom wordt geadivseerd deze grondig te herzien. De kosten daarvan wor den geraamd op 420. Aan 't ministerie van O. K. en W. onder wiens auspiciën de restauratie werd uitgevoerd zal hiertoe om een tegemoetkoming worden gevraagd, daar het al te vlug is dat deze installatie niet meer voldoet. Dhr. Geluk adviseert buiten de aannemer een controleur aan te stellen. Met de stem van dhr. Koopman tegen wordt dit voorstel tot herziening aangenomen. Met de Bank voor Ned. gemeenten wordt een geldlening aangegaan van 125.000,—- tegen 4H en een looptijd van 25 jaar. Voor de uit te voeren werken oöstzijde gemeente (riolering, enz.) is een geldlening nodig voor die kosten, welke niet door sub sidie worden gedekt, te ramen op ongeveer 50.000,Daartoe biedt de Coöp. Boe renleenbank ter plaatse een geldlening aan tegen 4J4% met een looptijd van 30 jaar. De lening wordt graag geaccepteerd. Dhr. van Zetten vraagt of ook de aanplanting zit in de aanneming van deze werken. De voor zitter antwoordt ontkennend. Dat wordt iets aparts. Persoonlijk denkt hij op de ge dempte watergang een speelterreintje, een plantsoentje en een wandeling te doen aan leggen, maar dat is iets waarover de raad t.z.t. kan beslissen. Pluimpotplan in discussie Door de stedebouwkundige dhr. Wesselo is uiteindelijk een plan opgesteld voor de Pluimpot en omgeving, dat in elk geval de goedkeuring van de herverkaveling heeft. Dit plan moet nog met andere instanties besproken worden, maar b en w menen goed te doen met vooraf de mening van de raad hierover te horen. Zoals reeds bekend omvat het Pluimpotplan een geprojecteerde ijsbaan voor Scherpenisse, een sportveldencomplex voor Sint-Maartensdijk, recreatieoord met vogeleiland, uitgebreide „wandeling", plaats voor een camping-oord, strandje, industrie terrein en landbouwgrond. Twee gemeenten (Scherpenisse en St. Maartensdijk) alsmede de herverkaveling zijn hierbij ten nauwste betrokken en dan vanzelf ook het provin ciaal bestuur, provinciale waterstaat, econo mische zaken, landbouw en misschien het ministerie van maatschappelijk werk ook nog. Dat het niet meevalt om zo'n koek te verdelen is begrijpelijk. Het eerste gemaakte plan met dezelfde projecten kon geen alge mene genade vinden. Daarbij was namelijk de Scherpenisse ijsbaan te klein geprojec teerd. Uiteindelijk is enkele weken geleden een vergadering gehouden, waarbij het me rendeel van genoemde instanties, met de Planologische Dienst tegenwoordig waren. Dit was geen openbare bijeenkomst, waar om de in deze raad gevoerde discussies voor de verslaggever niet altijd even gemakkelijk tot het doel waren terug te brengen, gezien het feit, dat hij de besprekingen op voor noemde vergadering niet had bijgewoond. Uit de discussie bleek evenwel, dat de Her verkaveling, welke in de Pluimpot tot een modelboerderij wil komen wel grond wilde afstaan voor een grotere ijsbaan, maar dit anderzijds graag terughad. Het schijnt een langdurige bespreking te zijn geworden tot dhr. Argelo een (zijn bekend groot) pot lood pakte en met een enkele streek de vermeende oplossing bracht. Dat was een stuk van het bestaande industrieterrein van Sint-Maartensdijk afnemen voor agrarische doeleinden en anderzijds dan een groter stuk voor industrieterrein aan plakken. Alle col lege's, pratensmoe hadden zich daarbij zon der zich hoofdelijk te hebben uitgesproken neergelegd. Nu brengen b en w dit ge wijzigd plan op tafel ter oriëntering van de raad. De heer van Zetten, hierover als eerste sprekend, stelt vast dat het geen kwestie is geweest voor de gemeente van geven en nemen, maar alleen van geven. Hij kan niet aannemen, dat het ministerie van economi sche zaken hierop haar fiat zal geven. Het gaat uiteraard ten koste van het door haar gesubsidieerde bestaande industrieterrein en vergt daarom voor dat ministerie een extra uitgave van een veertig mille. Wanneer we nog niet mans genoeg zijn, aldus dit raads lid, ons tegen deze gang van zaken te ver dedigen, zijn we ook niet waard als ont wikkelingskern te zijn aangewezen. Dhr. Kooman kan er ook niet erg wijs uit, dat b en w dit voorleggen, die er dan toch in principe mee akkoord zijn gegaan. Hij vindt het een foutief beleid. Weth. Ba zen interumpeert hierbij, dat hij het niet heeft goedgekeurd. Dit moet de raad doen. Dat hij er zich niet tijdens de bedoelde ver gadering tegen verzette lag aan de omstan digheden. Het was daar heus niet zo ge makkelijk en de wijziging was werkelijk niet direct te overzien. De heer Koopmandan had U het nu ook niet in de raad moeten brengen als een plan waarmee b en w blijkbaar akkoord gaan. Dhr. Bazen schetst dan de moeilijk heden die er zijn ontstaan door het maken van opritten, het vergroten van de ijsbaan en het niet nemen door de Herverkaveling van een grondvermindering. Dhr. Van Zet ten kan er alleen uit opmaken, dat de stede- bouwkundige een compromis wenste te vin den tussen gemeente en herverkaveling. Met deze wijziging is de herverkaveling tevre den gesteld, maar de gemeente volgens hem niet. Dhr. Koopman stelt b en w hiervoor verantwoordelijk. Weth. Bazen herhaalt geen kans te hebben gekregen en het ook niet voldoende te hebben overzien. De voorzitter vindt dat men overdrijft, wanneer wordt gesteld, dat het 40.000 meer moet kosten. Dhr. Koopman zegt het volkomen eens te zijn met weth. Bazen, dat men die wijziging zo niet moet, maar waar om dat niet direct gezegd. Dhr. Geluk vindt het niet zo eenvoudig. De Pluimpot loopt door twee gemeenten, zodat het straks zo zal zijn, dat een gedeelte van het industrieterrein van Smerdiek op Scherpenisse bodem is gevestigd, terwijl anderzijds de ijsbaan grotendeels op Smer diekse grond ligt. Hiema geeft ook weth. op den Brouw nog een uiteenzetting over deze kwestie. Hij wijst er op, dat men het op die vergade ring inderdaad niet voldoende heeft kunnen overzien, dat kan men als een fout aan rekenen, maar dat is nu eenmaal zo. Scher penisse moest meer speelterrein hebben, de herverkaveling kon geen grond missen, zelfs niet de 70 are, al is het dan nu nog woestijn. Dat vond spreker wel klein. Die 70 are nu gaat eigenlijk ten koste van het industrieterrein van Sint-Maartensdijk. Men gaat nu een weg leggen, die op de industrie weg aansluit. Spreker is er ook niet voor om het zo aan te nemen. De voorzitter wijst er op, dat de herver kaveling er straks het nu bestaande sport veld bijkrijgt, wanneer het nieuwe complex in gebruik kan worden genomen. Naar zijn smaak had de weg die men vanaf de Muije polder had willen aanleggen moeten blij ven, maar de plaatselijke commissie oor deelde, dat die weg door de agrariërs niet zou worden gebruikt. Nadat ook dhr. Benou nog een toelichting gaf, meent hij dat in deze ook nog wel een compromis mogelijk is. Allereerst antwoordt hij weth. op den Brouw, dat de herverkaveling meer heeft prijsgegeven dan de 70 are, omdat de ijs baan in Scherpenisse belangrijk groter werd. Voorts meent hij, dat men het bestaande industrieterrein kan handhaven, maar dan het nieuwe industrieterrein voorshands min der groot maken en daarvan nog de ge wenste hoeveelheid voor agrarische doelein den bestemd houden tot eventueel de indu strialisatie zo uitgebreid zou worden, dat zulks noodzakelijk is, wat evenwel voors hands niet valt te verwachten. Het blijkt dat de raad daarin dezelfde uitweg ziet, als de colleges dat gezien heb ben tijdens de vergadering na het potlood van dhr. Argelo. Dhr. Polderman wijst er nog eens op het van een agrarisch belang te achten, dat de weg vanaf de Muije er komt, maar de voorzitter herhaalt dat de plaatselijke agra rische commissie dit blijkbaar niet zo ziet. De heer Geluk is het met dhr. Polderman eens. Alle leden zijn het echter wel met elkaar eens, dat de suggestie van de scre- taris een mogelijkheid tot goede oplossing inhoudt en de voorzitter stelt dan ook voor met dit voor ogen de besprekingen met de andere instanties te vervolgen. Hij kan niet aannemen, dat er bij de Herverkaveling bezwaar tegen gemaakt zal worden. Met al gemene stemmen wordt het dan op die ma nier ook aanvaard. Een wijziging in de begroting 1959 gaat onder de hamer door. Rondvraag Dhr. Polderman acht het gewenst dat de toegang tot de vuilnisbelt zodanig verbeterd wordt dat men geen gevaar loopt 's avonds of 's morgens vroeg in de sloot te lopen. Afheining met witte paaltjes zou al iets wezen. Weth. op den Brouw heeft ontdekt bij compensatie grond voor dhr. van Poortvliet, dat de andere nog braak liggende grond ook wel in cultuur gebracht kan worden. Daar mee kan de raad zich verenigen. Strcekbesprekingen Verder merkt dhr. op den Brouw op, dat men laatst een streekvergadering heeft ge houden voor alle thoolse raden, waarbij ter sprake kwam, behalve rattenbestrijding met toelichting, de mogelijkheid van een gemeen schappelijke vuilnisophaaldienst. Kan men nu als streek niet vast besluiten om zulks in 1962 in te voeren. Dan kan er met alles tijdig rekening worden gehouden, bijvoor beeld met aankoop vuilnisemmers, enz. Ver dere onderwerpen, die op streekvergaderin- gen besproken kunnen worden zijn volgens weth. op den Brouw, de tandheelkundige- dienst, schoolartsendienst, stichting maat schappelijk werk en gezinszorg (uitbrei ding), busdiensten, waarvan de regeling toch ook nog niet te best is. Soms rijden er 3 tegelijk, terwijl er dan weer 2 uren tussen liggen. Bovendien is de laatste dienst 's avonds ook erg vroeg. Verder wordt nog al op de Centrale Dienst „Noord Zeeland" gemopperd. Kan men daar als thoolse ge meenten ook geen gezamenlijke houding te genover innemen, na bespreking. De notaris hier is bereid een lezing te houden over een tweede tehuis voor bejaarden. Men zou kunnen spreken over de noodslachtplaats in Poortvliet en meer van die onderwerpen. We zijn allen van plan het eiland Tholen beter te maken en daarom moet spreker er wel zijn spijt over betuigen, dat niemand van de gemeentebesturen gevolg heeft ge geven aan de uitnodiging tegenwoordig te zijn op het congres van de P.v.d.A. in Mid delburg, toen de Zeeuwse problemen daar werden besproken. Dat dit toevallig van de P.v.d.A. uitging doet niet terzake. Vast staat dat we met het Deltaplan, waarover veel wordt gesproken, hier weinig vooruit zullen gaan. Hij zou graag zien, dat het eiland steeds meer gezamenlijk zijn pro blemen besprak. Als er weer zo'n congres wordt uitgeschreven van welke partij ook is het zaak er bij te zijn. Spreker wil niet be paald enig voorstel omschrijven, maar weet wel, dat men het niet alleen bij goede voor nemens moet laten, maar daaraan verder uit bouwen. De voorzitter is het met dit laatste zeker eens. Wat de schoolartsendienst betreft, mag men in Scherpenisse en St.-Maartensdijk niet klagen. De schooltandverzorging ligt ietwat anders, het is geen eenvoudige zaak. De gezinszorg zou men graag genoeg uitbrei den, maar is daar geld voor. Over de busdiensten is al zo vaak ge sproken en men is het er allemaal wel over eens, dat een uurdienst veel aantrekkelijker zou zijn. Hij zou met het aandringen daarop niet willen stoppen, maar als het initiatief niet van de ondernemer zelf uitgaat, is het moeilijk dat te verwezenlijken. Tot dusver is bereikt, dat er een busdienst bijkwam, maar het is op een zodanig uur ingelast, dat niemand er wat aan heeft. De voorzitter zou er daarom niet mee willen stoppen te trachten een betere rege ling tot stand te brengen. Omtrent de nood- slachtplaats wordt een voorstel van Poort vliet verwacht, terwijl inzake de bejaarden zorg de regenten van Ten Anker eerder aan uitbreiding van het bestaande gebouw den ken dan aan een tweede tehuis aldus de voorzitter in het kort antwoordend op de door weth. op den Brouw gedane suggesties. Dhr. Van Zetten hoorde die middag de sirene weer gaan en zag hoe de brandweer lieden met de slangen op hun rug kwamen aansjouwen. Dat is toch niet de manier. Hoe staat het er bij met de spuit, vraagt dit raadslid. De voorzitter antwoordt dat b en w aan Middelburg hebben gevraagd vast een be drag van 6000,(van de 22.000) goed te keuren voor aankoop van de spuit. De trekker komt dan later nog wel. Maar zo is het inderdaad onverantwoord. Tenslotte wordt nog een garantie verleend voor een door Ten Anker aan te gane geld lening, waarbij Sint-Maartensdijk zich voor 7745,garant verklaard. De woning van de wed. Potter wordt aan dhr. W. Poot verhuurd voor 12,per week. Tenslotte wenst de voorzitter alle leden prettige kerstdagen toe en een goed einde van 1959 om elkaar hopenlijk in 1960 weer in gezondheid te ontmoeten. Met nog enige voorbehoud omtrent deze data mag er toch reeds op worden gerekend, dat op 16 februari a.s. voor de gemeente St. Filipsland en op 23 februari op het eiland Tholen de automati sering van de telefoon een feit gaat worden. Wilt U, telefoonabonné, bijvoorbeeld op 24 februari weten, hoe de weersverwachting luidt, draait U dan even 003. U hoort prompt het jongste weerbericht. Wilt U Uw horloge precies gelijk zetten om straks de trein te kunnen halen Draai maar: 002. Hebt U een nummer nodig en u kunt het niet vinden: 008 op de kiesschijf gedraaid en prompt verstrekt „Inlichtingen" U de ge wenste gegevens. Naast deze min of meer „luxe" voordelen, biedt de automatisering het dagelijkse praktische gemak van: U draait en zij spreken". Een pracht vooruitgang Eén nadeelZoals bij alle technische vooruitgang verdwijnt ook hierbij een stukje romantiek. Of het nu de fiere kop en de soepele bewegingen van een paard zijn, die plaats moet maken voor een nooit moe draaiende trekker öf dat het de lieve stem van een juffrouw is die moet verdwijnen voor de dode kiesschijf, fnet iedere technische verbetering gaat er iets werkelijk levendigs verloren. Er is geen ontkomen aan. De tijd eist het! Hoe het nog is Voor de 1200 telefoonbezitters op het eiland Tholen en de 175 op St. Filipsland zal nauwelijks behoeven te worden uitge legd, hoe de telefoon tot op heden werkt. Ze ondervinden het dagelijks, al hebben ze misschien nooit zo lang stil gestaan bij deze wel niet automatische, maar niettemin toch pracht uitvinding. Ze weten dat er een ka beltje van hun toestel naar een grotere kabel in de straat loopt. Ze weten dat al de aan sluitingen in hun gemeenten geconcentreerd het postkantoor „binnenkomen". Ze kunnen zich indenken, dat, wanneer ze een nummer vragen in eigen gemeente, de telefoniste aan dat verzoek gevolg gevend, een stopje in haar „centralekastje" stopt in dat gewenste nummer en dat hiermee de verbinding tot stand is gebracht. Ze kunnen zich ook wel voorstellen, hoe het gaat bij een aangevraagd gesprek bui ten hun woonplaats, bijvoorbeeld ergens in Utrecht. Ze weten dat dit de laatste jaren al half-automatisch tot stand kon worden gebracht. Dit betekent dat na hun aanvrage de telefoniste direct Utrecht kon draaien. Hoe dat precies tot stand kwam, daar be kommert men zich weinig om. Als men maar niet te lang moet wachten, als maar niet wordt gezegd „de lijn is overbelast" of „in gesprek". Zoals het nu is zal het niet lang meer duren. Met enkele weken wordt de ver binding brengende telefoniste vervangen door een zelfdenkende kiesschijf. En dat is toch wel heel iets anders. Hoe het wórdt De 1200 telefoonbezitters in ons district weten al geruime tijd, dat er automatisering op komst is. Zij immers hebben al weken en sommigen zelfs al maanden twee toestel len bij elkaar staan. Het ene, dat ze liefst zo spoedig mogelijk weg zien gaan, hebben ze nog dagelijks nodig en het andere, wat ze nog niet kunnen gebruiken, willen ze graag gebruiken. Wanneer men echter een klein tipje van de sluier opgelicht ziet, wat er allemaal voor automatisering moet ge beuren, kan men zich beter indenken, dat men enige tijd met twee toestellen aan de muur of op tafel zit. Het is niet alleen, dat er twaalfhonderd nieuwe toestellen geplaatst moesten wor den. Er was meer voor nodig. Reeds ander half jaar geleden werd met deze automati sering begonnen door aanleg van kabels, hier en daar verhaast vanwege de herver kaveling. Vervolgens was er de noodzake lijke bouw van centrales. In iedere gemeente (Scherpenisse en Sint- Maartensdijk samen één) staat dicht bij het postkantoor een nieuw gebouwtje, de cen trale. In Tholen zelfs een flink gebouw in de Visstraat met evenveel ruimte daarbin nen onder als boven de grond. Dat is de knooppuntcentrale. Zoals het de hoofdstad is in burgerlijke zin van ons eiland, zo is het ook de hoofd plaats voor de telefoon in onze streek. Voor Sint-Filipsland is dat Steenbergen. Op uitbreiding is gerekend Dank zij de voortreffelijke voorlichting van een hoofdambtenaar in het telefoon district Breda kunnen we in grote lijnen wel iets meedelen hoe die automatisering werkt. We willen daarbij voorkomen, dat het een te diep gaande technische verhandeling wordt. Hoe het tot dusver gaat werd reeds opgemerkt. Straks neemt de kiesschijf de taak van de telefoniste over. Aan de huis aansluiting is behalve het nieuwe toestel en een verbinding naar de „automatische" ka bel niets veranderd. Twee draadjes lopen vanaf het toestel naar de kabel in de straat en diezelfde draadjes komen met vele an dere abonné's samen in de plaatselijke cen trale. Draait men nu het nummer van de (Het verleden van HANNEKE SCHONEVELD) 4 door JOKE DE VALK Het aanvangssalaris viel haar tegen. Hondertachtig gulden. Ze had wel maanden gehad, dat ze het met tikwerk bijna verdiende. Maar ja, dan was ze ook in de weer van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Nu zou het worden van 's morgens half negen tot een uur of half zes 's avonds. En ruimschoots tijd voor koffie drinken. Bovendien zaterdagsmiddags vrij. Het belangrijkste winstpunt was evenwel, dat haar studie nu rente ging opbrengen. Tijdens neerslachtige buien had ze zichzelf wel eens afgevraagd of ze er ooit profijt van zou hebben. Ze had al die jaren deze moeilijkheid wel voorzien: Hoe raak je aan de slag, als je geen getuigschriften hebt Als je pas van de ULO of H.B.S. komt, is je diploma je getuigschrift. En als je dan, na bevoorbeeld een jaar gewerkt te hebben bij dezelfde patroon, eens wilt veranderen, beschik je bij je sollicitaties over het getuigschrift van je vorige baas. Dan heb je tevens praktijk-ervaring, en dat miste zij ook. Enfin, ze had ditmaal eens een grote dosis geluk gehad, doordat ze de laatste sollicitante was geweest. Natuurlijk was die meneer Dubois het beu geworden, telkens een andere sollicitante te woord te staan. Daar om waren er weerstanden weggevallen en het feit, dat ze feilloos zijn stenotje had uitgewerkt, deed hem be sluiten haar voorlopig aan te nemen. Zo, dat was een overwinning. Haar stelregel, om alles van het begin af zo secuur mogelijk te doen, had nu zijn nut bewezen. En als ze dat in de toekomst bleef handhaven, zou ze bij meneer Dubois wel een vaste aanstelling krijgen. Opgewekt neuriënd stak ze de sleutel in het slot en opende de deur. Nu eerst maar eens een maal klaar maken en dan nog wat tikwerk. Want deze week moest ze zoveel mogelijk-schoon schip maken, zodat ze de eerste maand van haar betrekking bij advocaat Dubois in de avonduren nog wat kon bijverdienen. 3. Die maandag zag ze toch nog wel een beetje op tegen de baan, die ze nu ging beginnen. Doch juffrouw Derks bleek een hartelijke kollega te zijn„Hang hier je mantel maar, deze kast is er speciaal voor. En kom dan maar eerst even hier zitten. Dan babbelen we wat en zal ik je een beetje wegwijs maken. Meneer komt in de regel nooit vóór halftien en als hij zitting heeft, gaat hij binnen een kwartier weer weg." Het bleek geweldig mee te vallen. Josien Derks ver telde over het werk en daarbij rookten beiden een sigaret. „Maar doe het nooit als meneer er is, want hij heeft een hekel aan moderne vrouwen." Hanneke knikte. „Ik vermoedde al zoiets. Ik mag ten minste geen nylon-bloesjes dragen en ik moet kousen aan hebben „Kousen „Nu ja ik mag niet met blote benen hier komen, heeft meneer gezegd. En m'n nagels niet lakken." „Dat weet ik. Precies hetzelfde heeft hij gezegd, toen ik hier kwam solliciteren. Met uitzondering van de nylon-bloesjes, want die bestonden toen nog niet." „Werk je hier al lang „Bijna vijf jaar. Ik was negentien, toen ik hier kwam." „Dan ben je net zo oud als ik. Ik ben ook vier en twintig." „Maar nu ga ik trouwen. We hebben een huis, in Noord. Geluk gehad." „Fijn zeg. Wat doet je aanstaande man „Aan de gemeente. Monteur bij de tram. Betaald goed." „Vanzelf. Wat betaalt tegenwoordig niet goed?" „O ja, wat heb je als beginsalaris gekregen „Hondertachtig gulden", antwoordde Hanneke ge ringschattend. „Niet veel, he Ja, hij is een beetje krenterig, maar als hij geen aanmerkingen kan maken op je werk, krijg je gauw genoeg meer. Maar vraag er niet om. Als hij een goeie bui heeft, zegt-ie uit z'n eigen wel: „je krijgt volgende maand twintig gulden meer." „Is dat bij jou ook zo gegaan Josien knikte. „Je zult nog wel eens wat van 'm moeten slikken ook. Hij kan, als hij zo een bui heeft, zelfs grof zijn. Maar dan denk je bij je eigen maar: Vent, je bent niet wijzer. Dat doe ik ook. En de vol gende dag is hij weer heel anders. Zeg, waar heb je gewerkt „Nergens," antwoordde Hanneke lakoniek. „Nergens Hoe kan dat nou „Och, dat zit zo,"En Hanneke vertelde van haar huishoudelijke werk, dat haar begon te vervelen, dat ze toen was gaan studeren om de benodigde di ploma's te halen en later middels haar schrijfmachine tikwerk verrichtte. „En zo verdiende ik m'n brood en kon ik in m'n vrije tijd studeren." Josien keek een beetje bedenkelijk. „Dan zal je rou tine wel niet veel zijn." Hanneke haalde haar schouders op. ,,'t Hangt er van af. Typen kan ik als de beste en steno eveneens. Ik moest een krantenstukje, dat hij voorlas, opnemen en uitwerken op de machine." „En ging dat?" (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 11