EENDRACHTBODE Piet van Tilburg Chantage A.N.A.B. vierde feest Plaatselijk nieuws Nestor van landbouworganisaties nam afscheid als voorzitter Bouwplannen van vereniging op nieuwe Sint- Annalandse haven in januari bestedingsklaar 16c JAARGANG No, 5 18 DECEMBER 1959 TWEEDE BLAD Vergadering „EILAND THOLEN" VICTORY 36nct09 Zo is 't maar net Stemmen van Lezers ANNA JACOBA POLDER Tijdens de dinsdagavond in het Dorpshuis te St. Annaland ge- houden algemene jaarvergadering van de Coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging „Eiland Tholen" nam de heer J. F. Brooijmans afscheid als voorzitter. Als opvolger had het bestuur de heer A. J. Groenewege van St. Maartensdijk benoemd. Vele waar derende woorden werden aan het adres van de scheidende voorzitter gericht, die door de vele getrooste moeite voor het organisatiewerk op agrarisch gebied, maar vooral door zijn een voud en helder inzicht aller sympathie en waardering verwierf. OMZET WAT TERUGGELOPEN Voorzitter Brooijmans kon in het bijzon der welkom heten burgemeester J. van den Bos, de heer C. B. Hendrikse, directeur van het Centraal Bureau te Rotterdam, J. P. Lindenberg van de kring Goes, de in specteur van het C.B., de heer J. H. Blank, de heer Schoonderwoerd van de Voorlich tingsdienst en een 60 tal leden uit alle eilandgemeenten. Het was spreker een bij zonder genoegen, dat als eerste „Eiland Tholen" in het nieuwe prachtige dorpshuis te Sifit-Annaland kon vergaderen. Ik mag de gemeente, waar ik zo vele jaren woon achtig was met deze nieuwe aanwinst wel van harte feliciteren, aldus de oud-Sint- Annalander en ik wil graag m'n waardering uiten voor het in deze genomen initiatief. De vereniging, zo vervolgde de voorzitter, kan over het afgelopen boekjaar tevreden zijn. Daarmee zijn we niet geheel voldaan voor wat de afzet van de leden betreft, die nog belangrijk hoger kan liggen. Al was het dan door de noodtoestand, veroorzaakt door de droogte, het was daarbij toch ook de gelegenheid voor ons om, gedachtig aan wat voor hulp hier na de ramp door overig Nederland is geboden, wederkerig onze col lega's in de droogtegebieden te helpen met veevoer, enz. Voor die verleende hulp, ook door agrarisch Tholen had spreker grote waardering. Hij hoopte dat ons land in de toekomst voor rampen gespaard zou mogen blijven en dat de vergadering een vlot ver loop zou mogen hebben. Vervolgens werd door de boekhouder Houtekamer een uitvoerige toelichting ge geven op de balans, verlies- en winstre kening van het boekjaar 1959, sluitend per 30 juni. De uitgeschreven 5 obligatiele ning beliep een bedrag van 225.000,De algemene reserve bedraagt 63.935,87, de overige reserve 2035,38 terwijl er over dit boekjaar een voordelig saldo was van 150.39. Een op prettige wijze naar voren gebracht jaarverslag van de directeur J. A. Heijboer wees uit, dat de geldomzet met 2.233.000 met ongeveer 0.4% was gedaald in verge lijking met vorig jaar, toen die omzet 2.242.000 bedroeg. De voornaamste fac tor hiervan is de onderhanden zijnde her- verkavelingswerken. Hierdoor was ook de meststoffen afzet met 3183 ton wat lager dan vorig jaar, toen het 3230 ton beliep. Tegenover nu een granenafzet van 3400 ton stond die van vorig jaar 400 ton hoger. Het was een moeilijk oogstjaar, zo stelde verslaggever vast, mede vanwege de droog te. Tussen 18 en 22 augustus werd niet minder dan 820 ton granen aangevoerd of 25 van de totale inzaai. De omzetten in oliën en vetten kunnen groter zijn. De heer Heijboer wekte tenslotte op te koppen via het C.B., die als grootste afnemer van de meststoffen en als grootste exporteur van granen werkelijk aan en in de markt zit, tot voordeel van alle leden. BESTUURSM UT ATIES Terwijl ir M. A. Geuze te Poortvliet als bestuurslid wordt herkozen, stelt voorzitter J. F. Brooijmans zich niet meer herkiesbaar. Het bestuur benoemde reeds als zijn opvol ger de heer A. J. Groenewege uit Sint- Maartensdijk, waartoe thans aanvulling van het bestuur nodig is door een lid uit laatst genoemde gemeente. De aanbeveling van St. Maartensdijk luidt: 1. W. A. de Wilde, B 36 Scherpenisse; 2. A. L. Hage CGzn. te Sint-Maartensdijk. Eerstgenoemde wordt gekozen, nummer twee wordt plv. bestuurs lid. Bij de verkiezing van een lid voor de Commissie van Toezicht uit de afdeling Tholen was de heer J. E. van Gorsel tijde lijk niet herkiesbaar. In zijn plaats werd benoemd de heer M. C. J. Kosten met de heer L. J. Stoutjesdijk, beiden te Tholen, als plaatsvervanger. Aan de heer van Gorsel werd dank ge bracht voor zijn werk als commissielid. DE NIEUWBOUW Zoals wel bekend, heeft deze vereniging grote nieuwbouwplannen vanwege de dem ping der oude haven te Sint-Annaland waar omheen de oude gebouwen staan gegroe peerd. Op de nieuwe haven is voor deze nieuwbouw reeds grond beschikbaar, dat vrij duur was om bouwrijp te maken, maar dat door de medewerking van de gemeente voor 1.- beschikbaar werd gesteld. Het beschikbare terrein is 30 x 80 meter, zo lichtte de voorzitter van de bouwcommissie (bestaande uit de heer C. J. C. Kooijman, A. Groenewege en Houtekamer) toe. De los- en laadinstallatie bestaat onder meer uit een mantrolleybaan. De kunstmestloods wordt 30 x 15 meter, de silo kan 1200 ton granen bevatten (13 x 20,5 x 21.80 diep). Tussen de silo en de kunstmestloods komt een overkapping. Men heeft in de oude ge bouwen al zoveel last van hoog water on dervonden, dat men het in de nieuwe wil voorkomen, waarom dan ook de dijkhoogte wordt gebouwd. Het heiwerk zal kostbaar zijn. Aan de andere kant maken de verhoog de vloeren lossing via schuiven zeer ge makkelijk. Vanaf de silo kan met buizen het Iaden van schepen geheel mechanisch ge schieden. Een aparte ruimte blijft er dan nog voor opslag bestrijdingsmiddelen en kantoorruimte. Geprobeerd is een zo goedkoop mogelijk plan te maken, maar wel staat vast, dat met de gevraagde lening van 6 ton niet wordt toegekomen. Dank zij garandering van het Centraal Bureau te Rotterdam zal de financiering evenwel geen grote moeilijkheden met zich brengen, al dient aan de andere kant de afzet door leden groter te worden, kortom de totale omzet moet verhoogd en kan verhoogd. Met een afname van 1500 ton kunstmest meer zit de zaak financieel al rond. Er komt een 5 tons droger in het gebouw te staan. De verwachting leeft, aldus de voorzitter van de bouwcommissie, die aan de hand van een tekening deze toelichting gaf, dat het plan de eerste helft van januari a.s. beste dingsklaar is. Daarna moet op goedkeuring worden gewacht. Gehoopt wordt evenwel, dat het bij de volgende oogst bedrijfsklaar zal zijn. een lichte sigaar j voor'fa fact. MOEILIJKE AFZET Vervolgens besprak de inspecteur van het CB, de heer J. fi. Blank de moeilijkheden van dit seizoen, inzonderheid met de afzet van brouwgerst, erwten en blaumaanzaad. Voor wat het eerste betreft was er aanvan kelijk volledige overeenstemming met het Centraal Brouwgerstkantoor, maar uiteinde lijk wenste men daar 2,in mindering te brengen op de 100 kg. Daarmee kon het CB niet akkoord gaan, zodat op grote schaal naar Duitsland werd geëxporteerd. Met een sterk gestegen wereldmarktprijs werd de exploitatiesubsidie evenwel danig gedrukt. Spreker meende dat er weinig perspectief zat voor de hoeveelheden brouw gerst die nog niet zijn geruimd vóór maart- april a.s. Met de erwten (schokkers) was het beroerder gesteld. Naar schatting beliep de oogst 28.000 ton, terwijl in 1958 de grootste hoeveelheid tot dusver werd ge- j exporteerd met een kwantum van 16.000 ton. De importbehoefte is tot een minimum ge daald en spreker vreesde dan ook, dat de schokkersoogst op geen stukken na geruimd kon worden. Het enige voordeel hierbij is, dat de kwaliteit over het algemeen zeer goed is en bewaard kan blijven. Men moet wat de nog aanwezige schokkers aangaat dan ook rekenen op een „overjarig velletje." De blauwmaanzaad oogst was niet alleen slecht, maar ook de afzet beneden peil, veel al door concurrentie van achter het ijzeren gordijn. Daarbij wordt de Nederlandse naam nog al eens misbruikt. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat - hoek Lindebaan - tel. 5467 BERGEN OP ZOOM AFSCHEID Voorzitter Brooijmans dankte de heer Blank voor zijn duidelijke uiteenzetting en richtte zich hierna tot de nieuwe voorzitter de heer A. J. Groenewege. Het deed hem zeer veel genoegen deze als zijn opvolger te zien. Dit jongste bestuurslid wenste hij voorts veel succes toe in zijn nieuwe functie. De heer Groenewege dankte voor de ge sproken woorden en wees op de grote plan nen, die de Coöperatie met betrekking tot nieuwbouw heeft. Hij herinnerde er voorts aan, hoe de scheidende voorzitter sedert 3 april 1935 deze functie onafgebroken heeft vervuld en het deed hem goed, dat zijn vader de thans scheidende voorzitter des tijds als zodanig heeft mogen voordragen. Hij meende deze nestor in de coöperatie de jongeren ten voorbeeld te mogen stellen, om hetgeen door hem is opgebouwd, om zijn strijdvaardigheid en vanwege het vele dat was gepresteerd. In 1935 werd op zeer be scheiden schaal begonnen. Toen reeds ver kreeg men grote steun van het CB te Rot terdam, zoals ook nu weer. Spreker meende dat de kunstmestafzet belangrijk hoger kan liggen. Hij heeft nagegaan hoe er op het eiland ongeveer een behoefte aan meststof fen is van 85.000,Daarvan heeft de vereniging een afzet van ongeveer 30.000 balen, Vlaardingen 15.000, zodat er in to taal 45.000 balen in coöperatief verband worden afgenomen. Uitbouw is dus nog in ruime mate aanwezig, zoals dat ook het geval is met de granen. Dhr. Groenewege releveerde vervolgens de groei van de verenigingen, ontstaan met de afdelingen Tholen en Oud-Vossemeer, later aangevuld door St. Maartensdijk, Sint-An naland en de andere gemeenten. Met zijn allen zullen we het leidersvoorbeeld van onze scheidende voorzitter voor ogen moe ten houden, aldus spreker. Daarna richtte hij zich tot burgemeester van den Bos, hem dankend voor de tot dusver verleende mede werking en hopende dat de prettige samen werking zou voortduren. Spreker hoopte tenslotte het vertrouwen van de leden te verwerven, evenals van directeur en perso neel, waarna hij de heer Brooijmans een at tentie aanbood als blijk van waardering voor dit verrichte verenigingswerk. VRIENDSCHAP MISSEN De heer Brooijmans verklaarde aangedaan te zijn door de welmenende woorden en voelde behoefte het bestuur hartelijk te dan ken voor de grote medewerking en vriend schap, welke hij al die tijd mocht onder vinden. Uit een verschil van mening wordt dikwijls het goede geboren, zo betoogde de oud-voorzitter, die zich met grote erkente lijkheid het werk herinnerde van wijlen Abr. Goedegebuure als zaakvoerder, van diens ook te vroeg overleden zoon J. Goedege buure, terwijl hij vervolgens met dankbaar heid gewaagde van de periode dat de heer J. de Wilde directeur was en tenslotte de heer J. A. Heijboer. Even hartelijke woor den van erkentelijkheid had spreker voor boekhouder Houtekamer, W. Goedegebuure en mej. D. Rijnberg, alsmede voor het ander personeel. Hij dankte voorts het bestuur en de directie van het CB voor de prettige verstandhouding, waarmee de belangen wer den behartigd evenals met de kring Goes. Hij meende dat men in de nieuwe voorzitter het volle vertrouwen kan stellen en hoewel hij node de vriendschapsband losser maakte door minder onderling contact, meende hij toch gezien zijn toenemend aantal jaren het werk aan jongeren over te dragen. Met de wens dat alle leden in hun en aller belang de coöperatie zouden blijven steunen welke door en voor de boer werkt, nam spreker afscheid als voorzitter van „Eiland Tholen". (Het verleden van HANNEKE SCHONEVELD) 2 door JOKE DE VALK „Binnenschepen gedurende hun Verblijf aan de wal..." „O ja, aan de wal, in binnen- en buitenland, alsmede omtrent de ontspanning en ontwikkeling aan boord. Punt. In de afgelopen jaren is op het Departement van Sociale Zaken bela'ngstelling ontstaan voor de schip- persbevolking. Ook deze bevolkingsgroep verkeert door de aard van haar beroep in bijzondere omstandigheden. Weliswaar leeft de schipper in de meeste gevallen met zijn gezin aan boord, maar ook dat brengt bijzondere problemen met zich mede. Voorts kan ook de schipper gedurende het verblijf in de haven bijzondere moeilijk heden ondervinden, met name in de Rijnvaart. Vaak kan hij profiteren van allerlei voor de' walbevolking bestaande voorzieningen. Punt. Zo, dat is wel vol doende. Hebt u me goed kunnen volgen „Uitstekend, meneer." „Zo. Nou, daar staat een schrijfmachine. In het laadje daar is wel papier. Tik uw steno nu maar eens netjes over, maar beslist foutloos. Dan zullen we dat eens vergelijken met het stukje uit de krant, dat ik u voor gelezen heb." Het meisje nam haar stenobloc en ging voor de schrijfmachine zitten. Nadat ze papier in de machine had gedaan, begon ze te tikken. Onbewust van het feit, dat meester Jan Dubois haar met groeiende be langstelling gadesloeg. Na een poosje nam hij opnieuw de getuigschriften in de hand en bekeek ze. Ze waren alle van een erkend opleidingsinstituut en de cijfers waren alle ruim voldoende. Ook het aantal aanslagen was boven het normale gemiddelde. Trouwens hij hoorde wel aan de manier van tikken, dat ze het meer had gedaan. Na enige minuten draaide het meisje het papier uit de machine en keerde terug naar het bureau. Ze over handigde het vel papier en de advocaat bekeek het be langstellend en nieuwsgierig. Daarna overhandigde hij de krant, waaruit hij voorgelezen had en wees het be treffende stukje aan„Leest u het eens op, dan zal ik het nazien op uw tikwerk." Met beheerste, kalme stem las juffrouw Schoneveld het kranten-stukje voor tot het einde en vouwde toen het blad weer samen, waarna ze in gespannen verwach ting keek naar de man. Deze knikte met voldoening. „Het valt me mee, juffrouw eh... Schoneveld. Er zit werkelijk geen enkele fout in en u hebt inderdaad het stukje woord voor ERELID Algemene bijval had hierna het voorstel van bestuurslid ir Geuze om de oud-voor zitter tot erelid te benoemen. Burgemeester van den Bos kon zich indenken dat het niet meevalt ook dit bijltje er bij neer te leggen, maar achtte het anderzijds van wijs heid getuigend dit te doen, wanneer men voelt dat de jaren gaan meetellen, wanneer men de leeftijd der sterken heeft bereikt. Namens het gemeentebestuur dankte hij de heer Brooijmans voor wat door deze met name voor agrarisch Sint-Annaland is ge daan. Immers voor deze gemeente ligt het accent op de agrarische peiler en al wordt niet ten onrechte getracht andere welvaarts bronnen aan te boren, het is toch de voor naamste bedrijfstak. Daaraan en daarvoor is door de scheidende voorzitter hard gewerkt in velerlei organisatorisch verband. Het ver heugde de burgemeester zeer, dat dit vele werk ook waardering vond en tot uit drukking is gebracht door een hoge konink lijke onderscheiding. Inderdaad mag dhr. Brooijmans als voorbeeld gesteld worden voor de jongeren. Tegenwoordig meent men dat het alles gemakkelijker gaat, er is zo weinig enthousiasme meer, men loopt zelden warm. Tenslotte hoopte burgemeester van den Bos op dezelfde aangename wijze als tot dusver met de nieuwe voorzitter samen te werken en deed gaarne de toezegging aan de nieuwbouwplannen van Eiland Tholen zoveel als mogelijk steun te verlenen. Namens het Centraal Bureau voerde di recteur Hendrikse het woord, die er op wees dat de vereniging aan het begin van een nieuwe periode staat. Hij wees vervolgens op de grote mensenkennis, intuïtie en inzicht werke dhr. Brooijmans kenmerkten en was dankbaar voor het vele wat hij coöpe ratief heeft willen doen. Ook in Rotterdam zo verklaarde de directeur, staat de schei dende voorzitter van „Eiland Tholen" hoog aangeschreven. Spreker hoopte dat dhr. Brooijmans en familie nog vele gelukkige jaren tegemoet mocht gaan en bood een flinke kist sigaren aan. Daarna werden nog vele woorden van waardering gesproken door de heer J. P. Lindenberg namens de provinciale kring en door ir M. A. Geuze namens het Landbouw Coöperatie Centrum (met een bloemstuk voor mevr. Brooijmans). Bij elkaar een grote huldiging van een nestor in de agrarische organisaties, die steeds op de bres stond voor de belangen van de verenigingen, welke hij vertegenwoordigde. Met een programma-verzorging door het gezelschap „Tetman en Jarich" kan men er zeker van zijn een gezellige avond te hebben. Dat hadden deze week dan ook de leden van de Algemene Neder landse Agrarische Bedrijfsbond op ons eiland, waarvoor in de gemeenten Tholen (met leden van Oud-Vossemeer en St. Anna land) en in Scherpenisse (met leden van Poortvliet en Stavenisse) een feestavond werd gegeven, welke in het teken stond van het 60 jarig bestaan van de ANAB, welke in het voorjaar 1960 een feit is. Deze door genoemd gezelschap voortreffelijk opgevoerde jubileum revue stond geheel in het teken van dit 12e lustrum. Toch bracht „Tetman en Jarich" het ditmaal niet tot dat succes, hetwelk ze oogstten met de opvoering van het karakterstuk „De tijd staat niet stil". Dit vond twee jaar geleden plaats en nu bleek temeer, hoe goed dit gezelschap vooral in het serieuze genre is. VROLIJKE NOOT Het vorenstaande neemt niet weg, dat ook deze feestavond weer omvloog, dank zij de vlot en met grote kunde opgevoerde scene's van het gezelschap. Een afwisseling van proza, zang en muziek goede pianobe geleiding van Cor Huisman werd samen gevoegd onder de titel „Zo is' maar net". En dat veelal met diepe moraal. Iets aparts was bijvoorbeeld het schetsje „Waar groot vaders klok nog rustig tikt", met prachtige melodie van Tetman en Jarich. Het geheel stelde een landarbeidersgezin voor: groot vader, vader, moeder, zoon en dochter. Een grootvader die aan zijn AOW toewas, een vader die zich voor het organisatieleven beijverde, een moeder die bundelde, schip perde en beschutte, een zoon die droomde van en zeurde om een motorfiets en een dochter in bakvistijd. Voor de pauze kregen de aanwezigen de dagelijkse gebeurtenissen in een gewoon gezin op kostelijke wijze voorgeschoteld, daarna werd het een echt feestprogramma bij de vertolking van een jubileumviering. Toen ook werd duidelijk over hoeveel talen ten dit gezelschap beschikt met muziek- en zangnummers. En zoals altijd bleef zowel humor als ernst op hoog peil. Maar nog maals, nog beter ligt dit gezelschap een vrij serieus karakterstuk, geboren uit de geest van Tetman de Vries, die nu toch kennelijk de opdracht had meegekregen er een ju bileum... er een vrolijke revue van te ma ken. En daarin zat nu en dan wat gewron gens, al was het toch wel een echt bont feestprogramma dat de familie A. Nab bracht voor de ANAB-familie. Zowel in Tholen als in Scherpenisse werd de avond geopend door de voorzitter ter plaatselijke afdeling, zijnde voor Tholen de heer P. Bout en in Scherpenisse de heer J. Joppe. Verder voerde een der hoofdbe stuurders het woord, nl. de heer Luk^s, terwijl ook districtsbestuurder de Roo mede tegenwoordig was. Spreker wierp een terug blik op de afgelopen 60 jarige periode en schetste de moeilijkheden van de eerste Bonds jaren. In vele gemeenten werden tot en met in 1920 toe en hier en daar ook later nog werknemers ontslagen, omdat ze lid werden van de „rooie bond". Toen men in 1932 in Tholen alle boeren had uitge nodigd voor een gesprek over de loon- kwesties waren er 2 aanwezig. Nu telt de ANAB 40.000 leden en heel veel is reeds be reikt in het grote NVV verband. De vorige regering, aldus spreker, was ons wat de loonpolitiek betreft, welgezind. Er wordt nu een nieuwe meer vrijere loonpolitiek ge voerd, waarmee het hoofdbestuur niet pre cies kan instemmen, o.m. de wens voor wat het percentage van de verhoging betreft. Ook met de belastingen zijn nieuwe maat regelen te wachten, waarbij op de levens middelen de druk groter zal worden, wat weer vooral neerkomt op jan-met-de-pet. Tenslotte wees spreker op de toenemende mechanisatie in de landbouw, waarbij ook vooral deze streek het na herverkaveling zal kunnen merken, dat steeds minder landar beiders werkgelegenheid kunnen vinden. Daarom ook is het na 60 jaar ANAB nog geen tijd om stil te zitten, maar allen ge organiseerd werken en aktief zijn voor de eigen en de belangen van alle vakgenoten. In de pauze was er een verloting en in Tholen bij de uitgang nog een collecte voor de t.b.c. bestrijding, die 38.08 opbracht. (buiten verantwoordelijkheid v. d. redaktie)' Meneer de redacteur, In antwoord op de beide ingezonden stuk ken naar aanleiding van mijn openingswoord op de Kringvergadering der Z.L.M. moet ik U mededelen, dat ik in tegenstelling tot de inzenders, die op politiek terrein de belan gen van een bepaalde partij naar voren menen te moeten brengen, gesproken heb in het belang van een maatschappelijke niet politieke organisatie, mede gericht op het algemeen belang. Het zou wenselijk zijn dat inzenders dit ook hadden gedaan, maar waar dit niet ge beurd is, ligt de discussie op niet vergelijk baar plan en heeft het geen zin deze op zo ongelijke uitgangspunten te voeren. A. J. Groenewege Sint-Maartensdijk naschrift redactie Zoals we in vorig nummer reeds meedeel den, achten we hiermee dit onderwerp als afgedaan. Met nadruk merken we op dit onderwerp, daar het ons er niet om te doen is, eventuele andere lezers te beletten hun (opbouwende) mening te geven over het streekrapportje. Het kan alleen maar nuttig zijn, ook voor de streekverbeteringscommis- sie wanneer haar werk in de streek zelf leeft. EERSTE STEENLEGGING GEREF. KERK Donderdagmiddag is door Mr. de Hoop- Scheffer de eerste steen gelegd voor de bouw van de Geref. Kerk. Onder de genodigden bevonden zich het college van b en w, de leden van de kerke- raad en bouwcommissie, de heer Tuinhof en Ds. Kr. Smit. Na deze officiële plechtigheid werd in „Ons Dorpshuis" 'n bijeenkomst gehouden waar het woord werd gevoerd door: Ds. W. Haverkamp, Mr. de Hoop-Scheffer, G. J. de Jager, burgemeester L. J. de Jonge en Ds. Kr. Smit. MUZIEKUITVOERING Na eerst in de bovenzaal van hotel „De Druiventros" te St. Filipsland een avond gegeven te hebben, kwam de muziekvereni ging „Concordia" te St. Filipsland ook naar Anna Jacobapolder om ook daar een mu ziekuitvoering te geven in „Ons Dorpshuis". De voorzitter der vereniging, de heer F. P. Feleus, opende beide avonden met een kort openingswoord. Daarna werd, onder de deskundige leiding van de heer C. Delhez, direkteur der ver eniging, het muzikale gedeelte van het pro gramma afgewerkt, hetgeen uit vijf num mers bestond, waarvan stuk voor stuk ge zegd kan worden dat hier gedegen studie aan is voorafgegaan. Dat hier met elk stuk ernst wordt gemaakt bewijst wel de gere gelde vooruitgang die op de concoursen ge boekt worden. Dit heeft de vereniging voor namelijk te danken aan de voortreffelijke leiding van haar direkteur. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, werd het toneelstuk: „Direkteur Fanny", in drie bedrijven, opgevoerd door de toneelvereniging „Irene". Ook hierin werd bewezen was een goede voorbereiding vermag. Tenslotte dankte de voorzitter der ver eniging allen die het mogelijk hadden ge maakt deze avonden te kunnen organiseren. Op het industrieterrein te Sint-Maar tensdijk vond hedenmorgen de of ficiële opening plaats van Priem's nieuw kledingbedrijf. Bij verhindering van de commissaris der koningin werd deze opening verricht door burge meester D. C. Bouwense. Mede uit genodigd -waren de andere eiland burgemeesters en tal van relaties van dhr. Priem. Hiermee is de eerste in dustrie op het nieuwe terrein een feit geworden en mogelijk geldt ook hier, dat wanneer er één schaap over de dam is De foto toont het vooraanzicht van het nieuwe bedrijf. woord opgenomen. U hebt natuurlijk vaker getypt." „Jawel, meneer. Ik heb thuis een schrijfmachine." „Werkte u daarmee?" Ze knikte. „Om te studeren moest ik geld verdienen. Ik heb alle mogelijke tikwerkjes aangenomen, vertalin gen ik ken vrij goed Engels adressen typen, ma nuscripten overtikken en zo." Advocaat Dubois, die de gehele middag een mise rabele bui had, omdat ondanks zijn felle pleidooi een cliënt van hem tot langdurige gevangenisstraf was ver oordeeld, kreeg geleidelijk aan een mildere stemming. Temeer, omdat hij steeds meer bewondering kreeg voor deze vrouw. Mensen die net als hij, van de grond af aan zich opgewerkt hadden, kregen doorgaans zijn sympathie. Hier was dus ook weer zo'n auto-didacte. Ze bestonden dus nog in deze materialistische tijd." „Nou, juffrouw Schoneveld, behalve dat u berekend bent voor uw taak, hebt u bovendien vandaag een grote dosis geluk. Als u vanmiddag als eerste sollici tante hier binnengekomen was, zou u binnen vijf mi nuten weer op straat gestaan hebben. Zonder tastbaar resultaat. Ik heb vanmiddag zeven sollicitanten gehad, die geen van allen feilloos een eenvoudig stenotje kon den opnemen en uitwerken. Trots het feit, dat ze di ploma's hadden en bovendien getuigschriften. U bent nu de laatste sollicitante en u bent de eerste, die het feilloos doet. Goed, ik zal u een kans geven. Mijn sekretaresse gaat over een maand weg. Trouwen. Apropos, hebt u soms ook huwelijksplannen?" Hanneke schoot in een lach. „O, pardon, meneer. Nee, in het geheel niet." „Niet verloofd „Zelfs geen verkering, meneer." „Zoveel te beter. Laat eens kijkenkunt u maan dag beginnen?" „Als het moet, morgen." „Nee, laten we het op maandag houden. Dan begint net een nieuwe maand. Komt dus mooi uit. U bent voor- lopig drie maanden op proef. Dat hebt u goed begrepen? Ik moet eerst weten, wat voor vlees ik in de kuip heb. Daarna zien we wel weer. Maandagmorgen half negen bent u dus hier. Aanvangssalaris hondertachtig gulden. Geen nylon-bloesjes, geen blote benen. En ook geen rode nagels. Hier zijn uw papieren weer." „Dank u wel, meneer." „Geen dank. En tot maandag dan." „Jawel, meneer. Dag meneer." Dubois keek haar na, tot ze achter de deur ver dwenen was. Hmm, ook een vrij aardig figuurtje. Be schaafd gezicht. Gelukkig, deze zorg was ook weer van de baan. Zo, en nu maar aan het werk. Door die ver maledijde sollicitanten was hij de hele middag geen steek opgeschoten. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5