WEEKBLAD VOOR HET EILRND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Nooit hadden wij het zo goed DORPSHUIS-OPENING MET VERRASSINGEN WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Commissaris hees Zeeuwse vlag in top Plaatselijke verenigingen met pracht gebouw zeer ingenomen 16e jaargang No. 5 18 december 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Waarom zouden wij in deze aan de sta tistieken twijfelen, wanneer die aangeven, dat de Duitsers vorig jaar bijna 50 miljoen flessen (Duitse) champagne dronken en men er bijna 14 miljoen kg kaviaar verslond. Het zijn maar twee cijfers, die een tref fend licht werpen op de smulgolf, die op het ogenblik over Duitsland gaat en die men in dat land zelf aanduidt met de niet bepaald liefelijke term van „Edelfresswelle". Daar onder is dan te verstaan: zwelgen in lekker nijen, want het blijft niet bij champagne en kaviaar. We hebben dit eerst maar als voor beeld genomen, omdat het nog maar 15 jaar geleden is, dat West-Duitsland één grote puinhoop was en toen werd geprofiteerd, dat ze er de eerste 20 jaar (van zichzelf) nauwelijks droog brood zouden eten. Maar de sterke trek om het leven te genieten, al is dat dan maar op de grond slag van het strikt materiële, treft men op het ogenblik in geheel West-Europa aan. Min of meer tot ieders verbazing blijken de hoogconjunctuur en de vrede stabieler dan iemand had durven hopen en nu de wereld een paar maal langs de rand van een derde wereldoorlog heeft gebalanceerd, komt de mening op, dat „er toch niets gebeurt." Of daaruit ook geestelijke welvaart is ont staan, blijft een open vraag. Ook in ons land zitten we in dezelfde ontwikkelings richting, zij het dan wat bedachtzamer. Met onze zuinige aard doen we al het mogelijke om de stijgende welvaart te beteugelen en zelfs om de koopkracht te remmen: het zou eens kunnen misgaan... En er is alles voor te zeggen om het kalmpjes aan te doen en zich niet over te geven aan zwelgpartijen of aan onbedachtzaam opvoeren van het ge bruik, zulks om meer dan alleen ma teriële redenen, maar toch als we moeten 1 constateren, dat de reële welvaart in Neder land achterblijft bij die van de andere West- Europese landen, is het niet overdreven de vraag te stellen of we misschien tè voor zichtig en tè spaarzaam zijn. Wij doen immers alles om de produktie en de produktiviteit te vergroten, wat hierop neerkomt, dat ieder werkend lid van de be volking, ongeacht wat hij doet, meewerkt aan een grotere totale welvaartsschepping. Maar om die welvaart tot zijn recht te laten komen, moet ook ieders aandeel in het in komen groter worden. Als de koek groter wordt, worden de porties groter. Het is nu onze taak van vandaag om er voor te zor gen dat we enerzijds de porties niet zo groot nemen dat we straks tekort komen, ander zijds om te voorkomen dat stukken overblij ven, die oudbakken worden en misschien beschimmelen. Wellicht moet Nederland er nog aan wennen dat dank zij de huidige technische ontwikkeling, de welvaart sneller kan toenemen dan ooit tevoren, maar laat men dan bedenken dat ieder mens als ver bruiker onmisbaar is voor de vlotte gang in het economisch leven. Alle werkende men sen zijn enerzijds producent, anderzijds con sument. Nu moet men er voor zorgen dat de consument zoveel kan kopen, dat de pro ducent steeds aan het werk kan blijven en zelfs steeds meer kan produceren. Met an dere woorden een stijgend verbruik is on misbaar om de kansen te gebruiken die de techniek ons biedt. De verhoging van de koopkracht is daarom 'n economische nood zakelijkheid en laten we daarom niet klagen over dat grote verbruik. In dit opzicht gaan we Amerika hard achterna. Zo heeft West- Duitsland reeds een kwart van de gezinnen een koelkast, een vijfde heeft een wasma chine en een zesde deel van de bevolking een auto. Trof men in 1958 slechts televisie in 1 op de 6 Duitse gezinnen, begin 1960 is dit waarschijnlijk gestegen tot 1 op 4. In ons land voltrekt zich ongeveer hetzelfde. Het komt er op neer, dat ons leven wordt „geamerikaniseerd" en het nieuwe wereld deel zelfs gaan overtroeven door de meer dere bevolkingsdichtheid. Dit alles hebben dus de statistieken uitgewezen. Een reden te meer om bij de Nederlandse loononderhan delingen niet te veel te millimeteren of te modderen met onhanteerbare formules aan gaande de produktiviteit. Onder de gege ven omstandigheden kan men vrijwel vol staan met de oude zegswijze, dat geld nu eenmaal moet rollen. Bij een stijgende economische aktiviteit past een stijgende welvaart. De achter ons liggende cadeaukoopjestijd hebben dit be vestigd. Nimmer is op zo'n schaal gekocht als dit jaar, zij het dan dat ons eiland, van wege de volledige agrarische inslag hieraan na de droge zomer niet in dezelfde mate heeft kunnen meedoen als de industriegebie den van ons land. Maar in materieel opzicht mag toch in het algemeen worden gezegd nooit hadden wij het zó goed. Een verenigingsgebouw is in St. Annaland zeer nodig. De tarieven zijn economisch verantwoord en voor de gebruikers redelijk en bovendien is er volledige vrijheid voor wat de bediening betreft. Daarom vertrouw ik, dat dit Dorpshuis zal bijdragen tot grote bloei van het verenigingsleven in deze gemeente. Op deze wijze mogen we de toespraak van de commissaris der koningin in Zeeland, Jhr. mr, A. F. C. de Casembroot samenvatten bij de officiële in gebruikneming van het Dorpshuis te St. Annaland. Tot dusver onvoldoende ruimte In een niet tè snel afgewerkte, maar noch minder langdradige bijeenkomst werd vrij dagmiddag 11 december 1959 om half vier het nieuwe Dorpshuis te Sint-Annaland in gebruik genomen. Onder de genodigden wa ren met de commissaris aanwezig oud-bur gemeester D. Geleedst, secretaris van de Stichting Hertsel Zuidwest-Nederland met enkele andere leden van de provinciale commissie, burgemeester A. de Kam van Vrouenpolder, de burgemeesters van Sint- Maartensdijk/Scherpenisse, van Oud-Vosse- meer, Poortvliet en Stavenisse, vertegen woordigers van het overgrote deel der plaat selijke verenigingen en bestuurders van streekorganisaties. Zij kregen allen een wel komstwoord van burgemeester J. van den Bos, die zich namens het eveneens voltallig aanwezige gemeentebestuur in het bijzonder verheugde over de bereidheid van de com missaris het gebouw officieel in gebruik te doen stellen. Niet alleen voor het gemeente bestuur maar zeker ook voor de vereni gingen ter plaatse is deze opening een reden van grote vreugde, aldus de heer van den Bos. In het algemeen gesproken heeft het ontbreken van een geschikt gebouw een gezonde ontwikkeling van het plaatselijk verenigingsleven nadelig beïnvloed. Deson danks mogen zich verschillende verenigin gen nog in grote bloei verheugen, maar me nig initiatief liep op een mislukking uit door het ontbreken van de nodige ruimte en outillage. Sinds jaren werd van schoollo kalen gebruik gemaakt. De jaarlijkse uitvoe ringen vonden plaats in de voor dat doel niet al te grote zaaltjes van de café's, vaak om verschillende reden wel bijzonder aan trekkelijk, maar aan de andere kant toch vaak ongeschikt. Naast en met elkander Voor een gemeente van deze grootte, menen wij nu in het dorpshuis voldoende li De Zeeuwse vlag in top. Met deze handeling opende de commissaris der koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, het nieuwe St. Aannalandse dorpshuis. De typiste ter secretarie, mej. To Moerland deed het nodige vooraf opdat de vlotheid van die handeling nieta te wensen zou overlaten. Het ging als gesmeerd. ruimte te vinden voor allerlei culturele ma nifestaties en verenigingsaktiviteiten. Door bijzondere omstandigheden beschikken we nu hier over twee verenigingsgebouwen. Het verenigingsgebouw der Ned. Herv. gemeen te in de eerste plaats fungerend voor de kerkelijke verenigingen en dit dorpshuis met een meer algemeen karakter. Beide gebou wen voorzien in een sterk gevoelde behoefte en wij willen gaarne de verwachting uit spreken, dat de beheerders van deze ge bouwen naast en niet tegenover elkaar het welzijn dienen met uitbanning van elke ge dachte aan ongezonde concurrentie. Geslaagd ontwerp Burgemeester van den Bos wees er verder op de zaalruimte niet alleen voldoende te vinden, maar het geheel alleszins geslaagd, wanneer men de achtergrond van de op dracht aan de architect kent: bouw voor rond 61.000 een dorpshuis met 300 zit plaatsen - inclusief architectkosten. Zich tot architect Beije uit Veere wendend dankte hij voor de voortreffelijke wijze, waarop deze opdracht door hem werd ver vuld. En met hem ook aannemer Ligtendag 6 Zn uit St. Filipsland, de firma Tamse te Goes, Neele en de Kok uit St. Filipsland, A. J. Duijzer, J. Dekker en firma W. van Vossen als onderaannemers of inrichters van het gebouw. De werkzaamheden zijn zeer vlot verlopen en met afzien van enkele strubbelingen bij de afwerking mag alles zeer geslaagd heten. Dank voor bijdrage Bijzonder erkentelijk was de tolk van het gemeentebestuur aan de stichting Herstel zuidwest Nederland voor de bijdrage van 25.000,het was de eerste en grote stoot. Dat het aanvankelijk veel moeite kostte goedkeuring te krijgen lag niet aan het college van ged. staten. De kentering van het economisch getij in 1957 was daarvan de grootste oorzaak. Spreker ging nader in op de hierna nng gevolgde moeilijkheden, eer het tot aanbesteding kon komen. Alles bij elkaar is er inderdaad veel doorzettings vermogen en taktiek voor nodig om met het straf gecentraliseerde economisch stelsel in onze goede Vaderland op de dag van heden voor een gemeente een investering te plegen. Daarom te meer is er nu alle reden tot vreugde. Velen zullen deze totstandkoming toejuichen. Daar het particulier initiatief in gebreke bleef, lag er in dit opzicht een taak voor de overheid. De reaktie was bi] vele inwoners en verenigingen zeer gunstig. Het is niet te veel gezegd dat dit dorpshuis "voor de verenigingen wijde perspectieven opent. Doel is immers versteviging en uitbouw van het plaatselijk verenigingsleven, opdat de mens, vooral de jonge mens zijn vrije tijd op een juiste en verantwoorde wijze mag besteden en daardoor mede tot een stijlvolle persoonlijkheid mag uitgroeien in een zich steeds meer vertechniserende maatschappij. Niet negatief terugtrekken, maar bewust kie zen voor een houding, die gedragen wordt door de genegenheid tot de naaste. Wan neer wij het zó mogen zien, kunnen we sa menwerken, kunnen wij dienen, kunnen wij een hechte leefgemeenschap opbouwen en kan mede hierdoor dit gebouw rijke vruch ten afwerpen. Dat het zo moge zijn, is mijn oprechte wens, aldus burgemeester van den Bos in zijn openingswoord. Met vlag in top Met het hijsen van de Zeeuwse vlag voor het gebouw werd hierna de officiële opening een feit, een opnieuw door Sint-Annaland gewaardeerde daad van jhr mr A. F. C. de Casembroot. En „Accelerando" moest er vlug bij zijn, om deze officiële daad van onze hoogste provinciaal op de voet te doen volgen met het Zeeuwse volkslied. Drie factoren doorslaggevend De commissaris begon zijn toespraak met de verklaring, dat hij grote bewondering had voor de doorzetting van het gemeentebestuur om dit gebouw te krijgen. Ik heb al veel soortgelijke openingen mogen meemaken en daarbij liepen de prijzen zeer uiteen. Dat dit tot stand is gekomen voor het bekende bedrag is een compliment voor architect Beije waard. Een verenigingsgebouw is in Sint-Annaland nodig, dat vond ook het college van gedeputeerde staten. Nu het er is gekomen zijn er drie factoren, die me grote voldoening geven. In de eerste plaats is het juist gezien, dat de gemeente de ex ploitatie in eigen hand houdt. Verder zijn de tarieven economisch ver antwoord en tegenover de vereniging zo redelijk, dat ze niet remmend zullen werken. In de 3e plaats wordt met de exploitatie van dit dorpshuis de pl. middenstand niet uit gehold, omdat iedereen hier vrij is voor de bediening te nemen, die hij zelf verkiest. Dit past typisch bij Sint-Annaland. Eén ver eniging komt er nu reeds goed voor de dag, nl. Accelerando. Laten we hopen, zo be sloot de commissaris, dat dit dorpshuis tot grote bloei van de verenigingen zal bijdra gen. „Moge het onder Gods onmisbare ze gen tot in lengte van jaren meewerken aan het geestelijk en materieel welzijn van de Sint-Annalanders". In zijn dankwoord tot de commissaris on derstreepte burgemeester van den Bos nog maals de genoemde vrijheid, er daarbij op wijzend, dat dit tegelijkertijd een gebonden heid betekent nl. om van het gebouw een redelijk en verstandig gebruik te maken. Tolk van verenigingen Talrijke gelijkluidende toespraken bespa rend kwam vervolgens de heer C. J. C. Boot aan het woord als tolk van de volgende 24 verenigingen: landbouwvereniging, ZLM, Veiling, Boerenleenbank, Middenstand, „Ei land Tholen", Veilig Verkeer, „Acceleran do", WHS, ANAB, CLAB, Kolenbond, Weegbruggen, Groene Kruis, Schietvereni ging, IJsclub, Plattelandsvrouwen, Leesge zelschap, Diepvries, LJG, Zaadtelers, BB, Bijenver, en Varkenshond. Hij sprak daarbij als voorzitter van de voorlopige commissie Dorpsgemeenschap, wijzend op het vrij plotseling ontstaan hier van, slechts enkele weken voor het dorps huis werd geopend. Enkele verenigings bestuurders waren nl. van mening, dat het zijn nut kon hebben wat regelend op te tre den om bij het gebruik van het Dorpshuis elkaar niet dwars te zitten. Doel daarvan is dan ook samenwerking, samenbundeling, eventueel aanvulling. Met nadruk meende de heer Boot te moeten toelichten, dat deze voorlopige commissie in geen opzicht aan het hervormd verenigingsgebouw enige con currentie wenste te doen noch minder in aktiviteiten te treden door genoemde kerk met betrekking tot het jeugdwerk wordt gedaan. Plotseling bleek de voorlopige com missie een ruimer taak te hebben, nl. op deze officiële opening coördinerend te werken. Daarom ook kon spreker namens alle ge noemde verenigingen het gemeentebestuur feliciteren, al meende hij, dat het er op lijkt als iemand die aan een vriend een doos sigaren cadeau doet en er daarbij zeker van is, dat hij er zelf ook van zal roken. We feliciteren dus tegelijkertijd onszelf, aldus DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Hadden we het al eerder (materieel) zo goed? Goede sfeer in nieuw St. Annalands dorpshuis Geen slechte bedrijfsinrichting in onze streek Poortvliet draagt bij in verlichting rondweg Scherpenisse ANAB vierde feest Aan- en Verkoopvereniging Eiland Tholen" koos nieuwe voorzitter Vandaag wordt industriehal te St. Maartensdijk geopend De voetbalcompetitie stilgelegd Wildbraad» Uit bederf van het beste komt het allerslechtste. dhr. Boot, die vervolgens de moeilijkheden schetste welke er tot dusver waren bij het organiseren van sommige avonden in de tot dusver beschikbare ruimten. Hij dankte in het bijzonder de burgemeester, wethouders en leden van de raad voor het in deze geno men initiatief en de doorzetting. Dat het dorpshuis reeds leeft bij de inwoners maakte spreker duidelijk, toen hij met medewerking van enkele andere leden van deze commis sie achtereenvolgens kon aanbieden: een pracht bloemenmand, twee phoenix palmen, een spiegel voor de garderobe en een pro jectiescherm (nog in envelop). En daarbij kwam nog de toezegging: mocht er nog iets aan het gebouw ontbreken, dan willen we als verenigingen nog graag de schouders onder zetten om dat nodige aan te vullen, een opmerking die burgemeester van den Bos niet bleek te zijn ontgaan. Tenslotte hoopte de heer Boot dat dit prachtige ge bouw, waarvan vele verenigingen grote ver wachtingen hebben aan het gestelde doel zal beantwoorden, ja dat het een Dorpshuis voor ieder zal zijn en bijdragen tot het ver- enigings- en culturele leven van Sint-An naland. Uit de streek Burgemeester D. C. Bouwense van Sint- Maartensdijk en Scherpenisse sprak namens de vereniging van burgemeester, secretaris sen en ontvangers op Tholen, namens de Stichting Gemeenschap Eiland Tholen en namens de Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinszorg. Als gemeenschapscommissielid verklaarde spreker te weten, wat het bezit van een verenigingsgebouw (Holland Huis) bete kent en hoopte tenslotte dat dit dorpshuis zou mogen bijdragen tot het welzijn van Sint-Annaland en voor de gehele streek. Architect Beije dankte voor de opdracht, alsmede de aannemers voor het geleverde werk en was schenker van de Zeeuwse vlag. Mevrouw J. Bierens-van Poortvliet vulde een onmisbaar attribuut aan: een voorzittershamer. Meer verrassingen Nadat „Accelerando" een gedeelte van dit mooie middagprogramma in de goed klinkende zaal had laten horen kwamen er nog meer verrassingen uit de bus of liever uit handen en bij monde van de commissaris, zelfs al was 5 december al weer een week gepasseerd. Nu het gemeentebestuur zo voor delig en bescheiden heeft gebouwd, aldus de commissaris meent de Stichting Herstel zuid west Nederland nog voor een kleine aan vulling te moeten zorgen. Namens die stich ting bood mr de Casembroot het gemeente bestuur het bedrag aan voor een nieuwe piano en de nog zeer gewenste ventilatoren. Privé bedacht de commissaris tenslotte ook „Accelerando" nog met een buitengewoon gewaardeerde gift ter aanschaffing van ver lichting bij het „avondoptreden." Het ten gehore brengen van de „jhr de Casembroot- mars" was hierop de muzikale erkentelijk heid. Bij elkaar werd het voor Sint-Annaland een goede en gezellige middag met een dorpshuis, dat we in ons vorig nummer reeds nader hebben omschreven, waarbij nog afgewacht dient of het geheel nieuwe verwarmingssysteem zal voldoen, maar waarvan zeker is dat het gebouw in een dringende verenigingsbehoefte voorziet. Ons volgend (kerst) nummer ver schijnt WOENSDAG 23 december en wordt donderdag 24 bezorgd. Advertenties en copie uiterlijk maan dag binnen. Vandaag laatste moge lijkheid tot opgave nieuwjaarswens. WINKELS LANGER OPEN Zoals gebruikelijk zijn vanaf 20 t/m 24 december de winkels tot 9 uur nm, geopend. Voor dit maal dus vanaf maandag 21 december. Wettelijk is er ook opening op oudejaarsavond tot 9 uur. In het zo pas door de commissaris geopende nieuwe dorpshuis te St. Annaland, luisteren de genodigden naar de toe spraak van burgemeester J. v. d. Bos. Op de foto van links naar rechts de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, oud-burgemeester D. Geleendst, secretaris van de kommissie Herstel zuidwest Nederland, de echtgenote van de burgemeester, mevrouw van den Bos burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder en de heer S. J. G. van Leeuwen lid van voornoemde commissie. Links achter de commissaris nog een „gedeelte" van architect Bsija uit Veer», d* ontwerper van hst gebouw.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1