Winterseizoen staat voor de deur Vluchtelingen hebben onze hulp nodig LANDBOUW Prof* Baur (Duitsland) houdt het op een zacht wintertje „Uw Daad - Hun Toekomst gebruikte tractorbanden bieten reinigermolen SPIERINKJES J. WALHOUT wiens naam gij spreekt, ten volle industrie vestiging zult helpen bevorderen. Om dat te bevorderen zal de bewoonbaarheid op het eiland niet vergeten mogen worden. Dan moeten kosten gemaakt, die voor de baat uitgaan. En daar nu ben ik juist niet zo gerust op. De kringvoorzitter vraagt objec tiever te staan tegenover de plannen makerij van de overheidsinstanties. Dan be grijp ik ook niet, dat men laatst in een gecombineerde vergadering zo klein dacht, toen het ging over 1 hectare woestijn, ten einde die voor industrie te reserveren. Is het dan een wonder, dat ik met vraagtekens werk, wanneer wordt gezegd, dat men aan de overheidsinstanties volle medewerking in dit opzicht moet verlenen Ik heb op een scheepje zien staan: „Trouw moet blijken". Een week geleden werd een congres van de Pv.d.A. in Mid- deuburg belegd. Ik weet niet of de streek- verbeteringscommissie daarbij is. uitgenodigd, al vermoed ik van wel, maar heb in elk geval niemand in Middelburg gezien, terwijl daar op deskundige wijze deze materie werd besproken. Opnieuw een reden om toch te twijfelen aan de toegezegde medewerking. Mij persoonlijk kan het niet schelen, wie het probleem oplost. Wanneer ik weet hoe veel dank ik daarvoor de kringvoorzitter verschuldigd ben, dan krijgt hij die. Vast staat dat ook hij het niet alleen kan. Wij zullen elkander moeten vinden en hard wer ken om iedere mogelijkheid aan te grijpen. Daarom is het niet mijn bedoeling om een brug op te bouwen tussen de kringvoor. zitter en, zoals hij ze zelf noemt, de com mentaar» of kritiekschrijvers, welke niet op de hoogte zouden zijn en alleen maar groeps- of dorpsbelang kennen. Zo is het voor mij niet. Zo min als wij voor 100% de groep van de kringvoorzitter kennen, zo min kent hij ons als groep en belanghebbende. Misschien mag ik daarom deze raad geven: zoekt wat bindt en laat verloren gaan wat scheid. Dan bereiken we meer dan met letterzifterij. Ik hoop dat wij de tijd mogen beleven, dat we zeggen: het is nog niet volmaakt, maar stukken beter op Tholen dan voorheen. A. J. op den Brouw St. Maartensdijk. Naschrift redactie. De inzender zal constateren, dat wij zijn schrijven wat hebben ingekort om niet in doublures te vervallen. Terwijl we vanzelf sprekend ook de kringvoorzitter der ZLM gelegenheid geven op „onze vrije tribune" te antwoorden op bovenstaand schrijven, me nen wij dat inzender in zijn eerste gedeelte toch wel bezig is een flinke kloof te maken die hij later dan toch weer poogt te over bruggen. Het lijkt er niet helemaal op, dat inzender in het openingswoord van de kringvoorzitter gezocht heeft wat hem bond, maar veeleer datgene wat hem er van scheidde, voorzover er dat uitgehaald kon worden. Met het spreekwoord voor ogen, dat hij in zijn slot aanhaalt, hadden wij liever gezien, dat geantwoord was op dat gene wat hem bond. Voorts is het inzender wellicht bekend, dat de tegenwoordige schooljeugd, blijkens een gedaan onderzoek in oktober, nauwelijks afweet van het in onze herinnering toch zo diep gegrifde feit, dat er een bezettings tijd was met heerser Hitier, dat men niet afweet van Mussert, enz. Met dit voor ogen vragen we ons wel af, of de landarbeiders- jongeren om de reden die spreker noemt, niet meer in de landbouw willen. De toe stand die inzender als voorbeeld neemt is toch wel langer geleden dan de bezettingstijd. En tenslotte kan en mag men het toch de kinderen van de oorlogsmisdadigers uit de bezetting niet in de schoenen schuiven, dat hun vaders zich misdragen hebben. Wie zou dan de huidige landbouwwerkgevers dat gene in de schoenen willen schuiven van iets, wat mogelijk bij hun voorvaderen is voorgekomen, maar toch niet te vergelijken is met wat de oorlogsmisdadigers hebben gedaan. Inzender schuift dit niet direct in de schoenen, maar spreekt toch wel van een bezoeking tot het derde en vierde geslacht. Zo moet inzender toch ook wel constat- teren, dat meer te bereiken is met samen werking en dat ieder voor zich oprecht dan met woordenzifterij. Mijnheer de Redakteur, Gaarne zouden wij met enkele opmerkin gen antwoorden op de kritiek, die op ons ingezonden artikeltje door de voorzitter van de Kring Tholen van de Z.L.M. is ge leverd. Dit was kritiek „van dik hout zaagt men planken". Dit ware ons goed, zo ze ook „hout gesneden had". Het onaanvaardbaar zijn van vreemdelin gen slaat in ons artikeltje, en het is er na drukkelijk zo in gesteld, slechts op hen, die buiten de dorpsgemeenschap leven en daar door het contact met de autochthone be volking missen. En nadrukkelijk slaat dit dus niet op alle „vreemdelingen". Mensen, die hun vrije tijd geven aan gymnastiekver enigingen, gezinsvoogdij, handenarbeids- groepjes, etc. vallen hier dus niet onder. Zij zijn dan ook geen „vreemdelingen" meer, daar ze het contact met de bevolking ver kregen hebben. Déze mensen leven dan ook niet meer buiten de dorpsgemeenschap. Ook zullen de diverse commissies op ver schillende terreinen niet enkel en alleen uit conservatieven bestaan. De meerderheid in deze commissies is evenwel naar ons oor deel te conservatief, daarom staan we zeer sceptisch tegenover de uiteindelijke resul taten. Het Rapport stelt op blz. 56 dat de streek- verbetering ruimer moet worden opgezet, en ook de niet-agrarische sectoren zou moeten omvatten. In dit verband spreekt de heer Groenewege zich zelf tegen, als hij in zijn openingsrede aan de ene kant beweert, dat de streekverbetering een zuiver agrarische aangelegenheid is en dus bepleit, dat de commissie slechts uit agrariërs en deskundi gen zal moeten blijven bestaan en hij aan de andere kant in zijn rede zegt dat ze ruimer (dus ook de industriële aspecten omvattend) moet worden opgezet. Wat is dus logischer, dan dat een groe pering als de onze, die zich ook zeer inspant om het industriële klimaat in deze streek te verbeteren, bezwaren heeft tegen de eenzij dig agrarische en deskundige opzet dezer commissie Op 27 november 1959, aldus het verslag van de kringvergadering Z.L.M. in „De Eendrachtbode" zegt de voorzitter „Het aanleggen van sportvelden en het beoefenen van de sport zal gestimuleerd moeten wor den." Evenwel: op 11 november 1959 zegt de zelfde voorzitter in een door een der onder getekenden bijgewoonde vergadering „In Scherpenisse heeft men geen sportterrein nodig, ze hebben er toch geen voetbalclub" Voorts: „In Scherpenisse is geen ijsbaan no dig, ze gaan toch in Sint-Annaland schaat senrijden." Deze opmerkingen maakte de heer Groenewege als voorzitter van de agra rische subcommissie. Vandaar dat wij aan namen dat de heer Groenewege, ook lid van de streekverbeteringscommissie wel zeer sterk op Sint-Annaland was georienteerd. Er heeft dus een zeer snelle ontwikkeling plaatsgehad in het progressieve denken van de heer Groenewege. Dit verheugt ons meer dan we vermogen uit te drukken. Indien op vergaderingen, waar de besluit vorming wordt voorbereid, de zelfde pro gressieve geluiden zullen doorklinken als in een officiële openingsrede, die in de krant komt, kunnen we ons zeer wel verenigen met de in deze rede gemaakte vooruitstre vende opmerkingen. Over het „geschenk" van 4 ha, dat we mochten ontvangen van de agrarische sub commissie, zijn we dankbaar gestemd. Overigens dachten we dat het uitbrei dingsplan door de gemeente wordt vastge steld. De gemeente wenst niet als onder cu ratele staande behandeld te worden door de agrarische subcommissie. Over de mentaliteit, die bij ons volgens de heer Groenewege nog zeer veel te wensen zou overlaten, kunnen we de Z.L.M. voor zitter van de Kring Tholen gerust stellen. Over de mentaliteit om de democratische socialisten op het eiland zoveel mogelijk te negéren (gezien de samenstelling van di verse commissie's, zoals Werkgelegenheid, Streekverbetering, etc. hierbij ook de Stich ting Eilandgemeenschap niet te vergeten), zijn wij zeer ontstemd. Wij vinden het om een klein voorbeeld te noemen zeer onelegant dat de tweede onder getekende, voorzitter van verreweg de groot- ste politieke partij in een der belangrijkste plaatsen van het eiland, officieel van geen enkel rapport kan kennisnemen. Deze on dergetekende was bovendien regionaal can- didaat van de P.v.d.A. bij de Tweede Ka merverkiezingen (natuurlijk niet op een ver kiesbare plaats, hijzelf vindt dit vanzelf sprekend, ter uwer geruststelling). Om deze feiten en om het feit, dat iedereen weet dat ook hij grote belangstelling heeft voor het wel en wee van het eiland Tholen, zou het aanbeveling verdienen, dat ook hij een rap port als dat van de streekverbeterings commissie, van de Commissie Werkgelegen heid etc. zou ontvangen, en kunnen we het feit dat dit kennelijk bewust niet gebeurt slechts zien als een negéren van mensen, die tot de P.v.d.A. behoren. Wil men werkelijk waar maken, wat aan goede dingen in de genoemde openingsrede is gezegd, dan zal men dit ook samen moeten doen. Het is b.v. toch al te dol, als er in de commissie Werkgelegenheid Tholen van iedere plaats ribee leden zitten, en van de industriekern Sint-Maartensdijk slechts een En dat die ene dan niet behoort tot verre weg de grootste politieke partij in Sint- Maartensdijk. Wij hebben niets tegen de persoon van dit ene lid, maa vinden het een eis, die rechtvaarding is, als wij een tweede zouden vragen die tot onze politieke groepering behoort. Een slotopmerking over het aan ons ge richte verwijt van voorstaan van eenzijdig dorps- en groepsbelang. Al jaren voor de oorlog (in 1935) werd in het Plan van de Arbeid reeds gepleit voor speciale maatregelen t.b.v. in economische ontwikkeling achtergebleven delen van het land. Welke groep deed dit ons na Wij blijven vooruitstrevend, ook de P.v.d.A. van tlums, ondank^ het feit dat Prof. Oud (die voor zijn persoon zo'n beetje grossiert in politieke overtuigingen: hij was al vrijzinnig-democraat, socialist en nu liberaal) ons de „conservatieven van deze tijd" noemt 1 Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend, C. J. Bazen P. A. Roels. Naschrift redactie Bovengenoemde in zenders hebben hiermee voldoende gelegen heid gehad hun bezwaren t.a.v. het streek- rapport en op het openingswoord van de kringvoorzitter kenbaar te maken. Met nog een gelegenheid aan de heer Groenewege of de streekverbeteringscommissie beschouwen we dit onderwerp als uitgepraat. NIEUWE VINDINGEN Allerwegen leiden nieuwe ideeën in de Landbouwmechanisatie tot ongekende ar beidsbesparing, waardoor economischer be drijfsvoering mogelijk wordt. Zo is de arbeidsbesparing in de hooibouw door de ontwikkeling van moderne harken en schudders de laatste jaren over de ge hele wereld bijzonder groot geweest, het geen door een optredend tekort aan ar beidskrachten extra welkom was. Ook op het gebied van kunstmeststrooiers opent de toepassing van nieuwe ideeën de mogelijkheid onder alle omstandigheden elke soort meststof regelmatig te verspreiden, hetgeen een economischer bedrijfsvoering voor bouw- en graslandexploitatie binnen ieders bereik brengt. Zo heeft het I.L.R. te Wageningen de nieuwe „Lely" kunstmeststrooier beproefd, waarbij is komen vast te staan, dat deze zeer geschikt is voor het strooien van elke soort kunstmest onder praktijkomstandig heden. De machine is ongevoelig voor schokken en stoten en voor het strooien op hellend terrein, zodat de gewenste hoeveelheid steeds regelmatig wordt uitgestrooid. Dank zij de roterende bodem wordt steeds evenveel kunstmest door de instelbare toe voeropeningen naar de werpschijf gestuwd. Daardoor wordt de kunstmest zeer gelijk matig verstrooid, gelijkmatiger dan op welke andere manier ook. De effectieve werkbreedte voor kunstmest in korrelvorm ligt in het algemeen van 10 tot 15 meter. De arbeidsbesparing die hierdoor wordt bereikt is aanzienlijk en een ander voordeel is, dat er slechts weinig wielsporen worden gemaakt. Veel is er op het gebied der mechanisatie in de land- en tuinbouw al bereikt, hetgeen de boeren veel voordeel heeft bezorgd. Steeds komen er door nieuwe vindingen en verbeteringen economischer werktuigen en telkens blijkt dat deze een gunstige in vloed hebben op de financiële bedrijfsuit- komsten. HANDVAARDIGHEIDSONDERWIJSi VOOR DE LANDBOUW Als gevolg van de toenemende mechani satie in de landbouw zijn de laatste jaren ook de eisen, welke aan de werkers in de landbouw voor de uitoefening van hun be roep worden gesteld, sterk gewijzigd en is de aard van de te verrichten werkzaamhe den belangrijk veranderd. De moderne landarbeider moet, om vast werk te kunnen vinden in zijn bedrijfstak, over een zodanige vakbekwaamheid beschik ken, dat hij ook in de slappe perioden pro- duktief in het bedrijf kan worden tewerk gesteld. Dit betekent, dat hij onderhouds werkzaamheden aan machines, werktuigen en gereedschappen en onderhouds- en een voudige reparatiewerkzaamheden aan ge bouwen, hekken, opstallen, afrasteringen, etc. moet kunnen verrichten. Goed onder houd van het veelal kostbaar materiaal en het zelf verrichten van de kleinere repara ties, alsmede het aanbrengen van verbeterin gen door bouw, om- of verbouw, draagt bij tot een betere spreiding over het jaar van de door deze personen uit te voeren werk zaamheden. Zij, die tot deze werkzaamheden in staat zijn, hebben daarmede de mogelijkheid ge schapen gedurende slappe perioden op de bedrijven produktieve arbeid te verrichten en de kans op een vaste arbeidsplaats belang rijk vergroot. Tevens bevordert het handvaardigheids- onderwijs een meer deskundige en bedrijfs- zeker gebruik van machines en werktuigen. Gelet op de ontwikkeling in de landbouw kan thans en zeker in niet mindere mate voor de toekomst worden gezegd, dat handvaardigheid een onmisbaar onderdeel vormt van de vakbekwaamheid van land arbeiders. Het is daarom, dat de Directie voor de Arbeidsvoorziening de mogelijkheid heeft geopend om handvaardigheidsonderwijs te volgen op de Regionale Werkplaatsen voor Vakopleiding van Volwassenen. (R.W.P.) SCHOLING VANWEGE HET RIJKSARBEIDSBUREAU De opleidingsmogelijkheid op het gebied van handvaardigheid vanwege de Directie voor de Arbeidsvoorziening gaat uit van het Rijksarbeidsbureau en moet dan ook worden gezien als een maatregel in het vlak van de arbeidsmarktpolitiek. Het doel hiervan is om volwassenen werkloos geworden landarbeiders, door mid del van specifieke bijscholing in zo kort mogelijke tijd de nodige vakbekwaamheid te verschaffen voor blijvende tewerkstelling in de landbouw en aldus hun bestaansbasis te verbreden. De gehele inrichting van de cursus is op dit doel afgestemd. Zo wordt de cursus in de vorm van dagonderwijs gegeven en zulks niet in klassikaal verband, doch individueel. Het programma van de cursus vermeldt o.a. timmeren, metsel-, tegel-, beton- en riole ringswerk, metaalbewerking en schilderen. Ér wordt 45 uur per week les gegeven. Bij een normaal leertempo bedraagt de to tale duur van de cursus ongeveer 3 maanden De opleiding is voor de cursist kosteloos. Voorts ontvangt hij tijdens de opleiding een loondervingsvergoeding, welke ongeveer ge lijk is aan de uitkering krachtens de Wacht geld- en Werkloosheidswet en varieert naar gelang van zijn leeftijd en sociale omstandig heden. Daarvoor in aanmerking komende cursis ten ontvangen de normale kinderbijslag en eventueel vergoeding voor gemaakte reis- kosten. Voor gegadigden uit Zeeland be staan er opleidingsmogelijkheden bij de re gionale werkplaatsen voor vakopleiding van volwassenen te Middelburg en Bergen op Zoom. In aanmerking komen 1. werknemers van 18 jaar en ouder, die tijdens het seizoen in de landbouw plegen te werken, doch onvoldoende vakbe kwaamheid bezitten om een vaste land arbeidersfunctie uit te oefenen en waar van met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid kan worden aangenomen, dat zij, na het deelnemen aan de betref fende R.W.P.-leergang permanent werk gelegenheid in de landbouw kunnen vin den. 2. boerenzoons van 18 jaar en ouder, die in loondienst in de landbouw wensen te gaan werken, doch onvoldoende vakbe kwaam zijn om zonder meer als vast landarbeider geplaatst te worden. (Hier bij wordt gedacht aan boerenzoons op bedrijven waar geen voldoende opvol gingsmogelijkheid is). De ervaring heeft reeds geleerd, dat op de bedrijven aan het reparatie- en onder houdswerk meer aandacht wordt besteed wanneer men kan beschikken over een werk kracht, die in staat is deze werkzaamheden behoorlijk uit te voeren. Voor hen, die bovengenoemde cursus vol gen of hebben gevolgd, bestaat tevens de mogelijkheid in R.W.P.-verband, dus met vergoeding voor loonderving en reis- en ver» blijfkosten, etc., een 2-weekse praktijktrek- kercursus te volgen aan de Rijks Middel bare Landbouwschool te Schoondijke. Aangenomen mag worden, dat door deze opleidingen tevens de waardering en de aantrekkelijkheid van het beroep landar beider aanzienlijk worden vergroot. Gegadigden kunnen hierover alle gewen ste inlichtingen verkrijgen bij de arbeids bureaus, waar ook de aanmelding kan ge schieden. De cursus vangt aan in december. GEVANGENISSTRAF GEEIST TEGEN CHAUFFEUR UIT OUD-VOSSEMEER De officier van justitie bij de rechtbank te Dordrecht heeft een gevangenisstraf van drie weken en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist tegen de 21-jarige chauffeur C. H. wonende te Oud-Vossemeer, omdat hij schuldig zou zijn aan de dood van de 18-jarige Duitser G. F. Bücker, ge woond hebbend in Neuss bij Dusseldorp. De Duitse jongeman reed met een vriend de 17-jarige G. Richter, eveneens uit Neuss, met een Mercedes over de rijksweg 16 tus sen Moerdijk en Dordrecht. Ómdat hij even iets uit de kofferruimte wilde halen reed hij de wagen op een parkeerstrook. Juist toen hij de kofferruimte had geopend raakte H. met zijn vrachtauto van de weg af. Hij botste in volle vaart tegen de Mercedes op met het gevolg dat de jongen op slag werd gedood. Zijn vriend werd gewond en liep een hersenschudding op. Het ging bij de behandeling van de straf zaak tegen H. om de vraag of hij zo non chalant gereden had, dat hij op een bepaald ogenblik de macht over zijn stuur had ver loren, of dat zijn wagen van de weg was geraakt door het slaan van de voorwielen of dat hij onwel was geworden door het roken van een sigaret van zware shag. Dit laatste voerde verdachte namelijk als zijn verweer aan. Getuigen-deskundigen verklaarden dat het uitgesloten moest worden geacht, dat de wagen door het slaan van de voorwielen van de weg was afgeraakt. De officier van justitie hechtte geen waarde aan de bewering van verdachte, dat hij onwel was geworden, hoewel hij die mogelijkheid toch ook weer niet helemaal wilde uitsluiten. De raadsman mr. M. A. van der Hout uit Rotterdam zei, dat verdachte niet had kun nen voorzien, dat hij van de zware sigaret onwel zou worden. Hij achtte dit de waar schijnlijke oorzaak van het trieste ongeluk. Hij nam niet aan, dat aan verdachte „grove schuld" ten laste kon worden gelegd. Daar om vroeg hij vrijspraak. Weerpraatje van onze weerkundige medewerker) De klimatologische winter (december, jan- nuari en februari) van 1959-1960 heeft zijn intrede gedaan. In geheel Noord Scandinavië en een groot deel van Rusland is het al ongeveer drie weken volop winterweer. Ook viel daar vrij veel sneeuw en de aanwezigheid van een sterk hogedrukgebied zorgt er voor dat het wel koud maar rustig bleef. Begin vorige week heeft deze kou een poging onder nomen om ook West-Europa in haar greep te krijgen, maar dat is niet gelukt. De Noor delijke provincies kwamen 24 uren in de winterjas te zitten maar deze kou werd on middellijk door een bijzonder zachte lucht stroom afgeslagen. Deze warmtegolf bereikte vorige week za terdag haar hoogtepunt met temperaturen in Zuid-Limburg tot 17°C, hetgeen in de tweede novemberhelft zelden voorkomt. Ook zondag profiteerden wij nog van een mooie dag, maar toen drongen mistgebieden het land binnen, welke de middagtemperatuur op een belangrijk lager niveau brachten. Tijdens mist krijgen wij van de zon geen warmte toegevoerd, waardoor de nacht- en middagtemperaturen geen grote verschillen vertonen. Dicht was de mist de laatste da gen af en toe (minder dan 200 meter zicht), waardoor de weggebruikers overdag met grote lichten op moesten rijden... al deden ze dit helaas nog niet allemaal. In het begin van de week drong een nieuwe koudegolf Noord-Zweden, Finland en Noord-West-Rusland binnen, met tempe raturen tot beneden de 20 °C. Veel ver der dan midden Zweden kan deze kou nog niet komen want ook boven West Europa blijft de luchtdruk aan de hoge kant met aanvoer van iets zachtere lucht uit het Zuid- Westen. Typerend dat de hogedrukgebieden, welke in de afgelopen zomer een zo belangrijke rol hebben gespeeld, ook nu nog de boven toon blijven voeren. In 't begin van de maand zijn er vooral in onze kustprovincies nog flinke regenhoeveelheden gevallen maar ver der naar het Oosten bleef het nog vrij droog. De Duitse novembervoorspelling wees ook op droog weer. Tot dusver is het in Duitsland zeer droog gebleven, hetgeen ook wel blijkt uit de voor de herfst uit zonderlijk lage waterstand van de Rijn en haar zijrivieren. In Keulen schommelt de stand al enkele maanden tussen 30 en 60 cm boven N.A.P. tegen normaal in da herfst 3 4 meter boven genoemd peil. TOCH ZACHT? Velen zullen zich al weer hebben afge vraagd of het een zachte of koude winter gaat worden. Van officiële Duitse zijde (Deutscher Wetteramt Offenbach) hebben wij nog geen wintervoorspellingen ontvan gen. Prof. Baur, die vooral tijdens en na de oorloog veel aan deze voorspellingen heeft gedaan... dikwijls met succes, heeft dezer dagen bij de Freie Universitat te Berlijn bekend gemaakt, dat hij betrouwbare aan wijzingen meende te hebben voor een gemid delde zachte winter in West- en Midden- Europa. Nu kunnen wij ook in een gemid deld zachte winter nog heel best een veer tien dagen op de schaats komen. Het karakter van de afgelopen zomer en deze herfst kan worden vergeleken met de jaren 1856, 1911, 1921 en 1947. De winters, die hierop volgden, waren alle zachter dan normaal. Januari was meestal nog de koudste maand met enkele vorstperioden van ge ringe omvang. In 1921 werden de droge zomer en herfst eind november met een re cord-koudegolf besloten, waarbij het in ons land op de beide laatste dagen van de slachtmaand 12 tot 16 graden vroor. Deze kou duurde tot omstreeks Sinterklaas, waar na de winter zacht bleef. Het blijven echter voorspellingen. Welis waar voorspellingen langs wetenschappelijke weg verkregen maar... welke toch nog een te grote zekerheid missen om er voor 90 tot 100% op te bouwen. Wel mag gezegd wor den dat de Duitse voorspellingen ook dit jaar weer een hoog percentage hebben be reikt. In tegenstelling met de Enkhuizer Al manak, die ons een veel te koude en regen- rijke zomer had toegedacht. (Nadruk verboden) Oldenburg (Dtsl.) Een bezoek aan een vluchtelingenkamp is een triest gebeuren. De barakken met de nauwe, duistere gangen, de. kille, kleine kamers en de mensen met de dofheid van een berusting in de ogen vckmen samen een aantal vragen, die zo ont zaglijk moeilijk, zo pijnlijk te beantwoorden zijn. Waarom deze ellende Waarom die vijf tien jaren kampleven met de voortdurend neergeslagen hoop eindelijk te kunnen emi greren Waarom dit vuil, deze verstoting... de eenzaamheid Waarom bij ons geluk, bij hen ellende De regen had de wegen in het vluchte lingenkamp omgevormd tot stroken modder, waarin onze schoenen zich vastzogen. Maar de regen had het gras naast de paden nieuw voedsel gegeven. De natuur groeide voort met de schoonheid van het leven, weinig centimeters verwijderd van de zwarte, kleffe modder. Waarom moeten hier honderden mensen vechten voor het rekken van een toch uit zichtloos bestaan, terwijl op luttele kilo meters afstand de kampen Ohmstede en Friedrichsfeld liggen nog geen 80 kilometer van de Nederlandse grens af rijkdom en geluk gewone zaken zijn geworden Hulp is lang uitgebleven, maar zal einde lijk komen. Langzamerhand wordt het Wes ten wakker geschud om te helpen. Is het niet beschamend, dat er een Vluchtelingen- jaar 1959-1960 voor nodig is om een eind te maken aan de afschuwelijke erfenis van de Tweede Wereldoorlog: een erfenis, die vijftien jarenlang door ons vrijwel niet is opgemerkt, in ieder geval niet uit de weg geruimd De meeste vluchtelingen bevinden zich al tien tot vijftien jaren in de degenererende kampomgeving, verstoken van ieder com fort, gepijnigd door het besef, dat de toe komst geen enkele mogelijkheid meer biedt een besef, dat telkenmale sterker werd, wanneer weer een groep kon emigreren naar de „beloofde landen": Amerika, Australië en Canada. Anderen gingen weg, zij bleven. Met de onsympathieke aantekening achter hun naam: zo- en zoveel procent arbeidson geschikt. Velen hebben geprobeerd wat geld te verdienen om tenminste hun vrouw en kinderen met eigen handen te eten te geven. Weinigen zijn geslaagd, enkelen proberen nog steeds, velen hebben het opgegeven. Wie zou dat niet na tien of vijftien lange, harde jaren Aan Nederland, aan ons de taak een ge deelte van die vluchtelingen een nieuwe toe komst en vooral een nieuw zelfvertrouwen te geven. Het hoofddoel is bekend: in een vorig artikel hebben wij een beschrijving gegeven van de vlak bij Óldenburg liggende kampen Ohmstede en Friedrichsfeld. Met Nederlands garantiegeld zullen voor de hier verblijvende vluchtelingen goede, stenen hui zen worden gebouwd. Het minimum beno digde bedrag is 1.200.000.Dit is het hoofddoel. Maar er kan en er moet méér gedaan worden. Een huis alleen is al helpt het veel niet voldoende. De meeste werkloze vluchtelingen zullen niet in staat zijn om van de karige ondersteuning zoveel over te houden, dat zij de huur kun nen betalen. Het zou wenselijk zijn dat een fonds gevormd wordt, waaruit bijdragen in de huurkosten kunnen worden verstrekt. Van het materiële naar het geestelijke geestelijke bijstand is in een leven, dat alle genoegens moet missen, onontbeerlijk. Het ontbreken daarvan kan leiden tot ernstige excessen. Friedrichsfeld is daar helaas een bewijs voor. De hier wonende Polen, van huis uit opmerkelijk godsdienstig, heb ben slechts op onregelmatige tijden geeste lijke bijstand gekregen. De moraal is dan ook bijzonder laag. Bij de Letten in Ohm stede was het wat dit betreft iets beter. Daar steekt Pastoor Urdze, zelf vluchte ling, ieder, die het met zichzelf te kwaad heeft, een hart onder de riem. Het is nodig, dat ook voor het geestelijk bouwd, letterlijk gebouwd. Wanneer het herstel van de vluchtelingen wordt ge- streefbedrag van 1,2 millioen ruimschoots wordt overschreden kan Nederland zorgen voor de bouw van een cultureel centrum, waarvan ook een kerkgebouw deel uit maakt. Het huidige probleem Ohmstede- Friedrichsfeld zal daarmee vrijwel volledig uit de weg zijn geruimd, het vluchtelingen probleem echter niet. Als blijkt, dat de offerzin van het Neder landse volk alle verwachtingen heeft over troffen - laten wij hopen, dat dat waar zal zijn kunnen ook nog enige andere projecten worden uitgevoerd. Projecten, die door het Hoge Commissariaat van de Ver enigde Naties voor Vluchtelingen eveneens zijn aanbevolen. Met de overgebleven gel den wil men een bouwplan uitvoeren ten behoeve van enkele bejaarde vluchtelingen, die op het ogenblik in Lübeck verblijven. Daarnaast zal men enkele incidentele ge vallen in Griekenland en Jordanië helpen. Hoeveel gaat dit kosten Nog eens ruim één millioen. Het Nederlandse Comité voor de vluchtelingen hoopt, dat tijdens het Vluchtelingenjaar in Nederland 2,5 millioen gulden bijeengebracht zal worden. Nederland heeft zich inmiddels georga niseerd. In alle plaatsen zijn organisaties in het leven geroepen, die gelden zullen ver zamelen voor de Stichting Nederlands Co mité Vluchtelingenjaar 1959-1960. In enkele plaatsen zijn al straatcollectes gehouden, in andere zullen zij volgen. Tal van instellingen hebben zich bereid verklaard door het ge ven van voorstellingen e.d. bijdragen te le veren. Nederlanders zijn vreemde mensen. Dikwijls wordt beweerd, dat wij nooit zo snel en vurig warm kunnen lopen voor een bepaald doel als de zuiderling. Maar als wij warm lopen is de temperatuur hoog. Dat werd kortgeleden bewezen door enkele in woners van Koog-Zaandijk (N.H.). Nau welijks had men vernomen van de slechte toestanden in de beide kampen bij Olden burg of een hulpactie werd georganiseerd. Het resultaat was dat op 24 October een vrachtwagen met 1.500 kg kleding en schoei sel naar Duitsland vertrok. Het vluchtelingenjaar duurt tot midden 1960. Voor initiatieven is nog plaats. Voor geld is de ruimte oneindig. Het gaat om de toekomst van een mensengroep, die, al vijf tien jaren lang, onze hulp hard, héél hard nodig heeft. Nadruk verboden In Europa verkeren nog 130.000 vluch telingen in nood. 374 Letten en 377 Po len zullen in ieder geval geholpen wor den, als wij helpen. Het gehele jaar door staat daarvoor het gironummer van de Stichting Nederlands Comité Vluchte lingenjaar open 1959-60. Jan van der Male Catharina Janna Franse hebben de eer U mede namens wederzijdse ouders kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrek king D.V. is bepaald op woensdag 23 december a.s. des nm. om 2 uur te Heinkenszand Kerkelijke inzegening om 2.15 uur in de Ned. Herv. Kerk te Heinkenszand door de weleer waarde heer ds. C. J. Amesz. St. Annaland, Tienhoven 33 Heinkenszand, Stationsstraat 6 december 1959 Receptie op woensdag 23 dec. in „Maranatha" van 5-6.30 u. Toekomstig adres. Stationsstraat 6, Heinkenszand „HOE NEDERLAND LEEFT EN WERKT" Uitgaande van de Stichting Gemeenschap Eiland Tholen zal op dinsdag 15 december a.s. in het Holland Huis te Scherpenisse weer een cursus avond voor jongeren van 16- 30 jaar worden gehouden. Spreker: Drs. M. C. Verburg, Middelburg. Onderwerp: „Zeeuwse Problemen" TE KOOP Bolinder Munktell maaidorser MST 93 benzine Massey Harris maaidorser 890 diesel John Deerne pick up draadpers met petroleum motor Steyer tractor 28 pk (met hefinrichting) Zetor tractor 30 pk. met ploeg Ifa vrachtauto openlaadbak 850 kg, Jawa motorfiets 150 cc. in prima staat, Zundapp Bella scooter 150 cc. GARAGE MOL Tel, 42 - Stavenisse VEILING THOLEN Hierbij nodigen wij onze leden uit tot het bijwonen van een BUITENGEWONE ALG. VERGADERING op donderdag 17 dec. 1959, 's middags om 2.30 uur in Hotel „Hof van Holland" te Tholen. Agenda: 1Bouw koelhuis 2. Crediet aanvrage 3. Hypothecaire verbintenis koelhuis. Het Bestuur. TE KOOP in maten: 9 x 24, 11 x 36, 600 x 19 enz. Ook vele autobanden GARAGE MOL Tel. 42 Stavenisse TE KOOP een als nieuw Tractor tweeweg één schaar- ploeg voor de lift. Een jaar gebruikt. Twee kunstmest strooiers 3.80 m. strooibreedte. Prijs billijk P. L. v. d. ZANDE Landbouwwerktuigen Tholen - tel. 48 TE KOOP Jawa motor i.g.st. 250 cc, R. van Eekelen, Oude- landsestraat 14, Tholen. ANTIEKE MEUBELEN te koop gevraagd o.a. kabinet ten mahonie of noten, gebogen bureaux, kisten, tafels, e.d. Kan ook ingeruild worden voor nieuwe meubelen. A. J. v. d. Sanden, Wouwsestr, 12, Bergen op Zoom, tel. 4561. VERMIST zwarte grote hond reu, 8 mnd. (Marco). Bericht Garage A. Vos, Tel. 187, Tholen. ST. ANNALAND tel. 106 Vraagt demonstratie en inlichtingen over de GRATIS VERKOOPACTIE DEZE WEEK 100 gr ham en 100 gr gebr. gehakt samen 94 ct. 100 gr lunchworst en 100 gr hamworst samen 70 ct. 150 gr boeremetworst 63 ct. 100 gr pork en 100 gr gek. procureur spek samen 1.00. Keurslagerij M. van der Eijk. Het TOPVOORDEEL van deze week: 100 gr hamworst en 100 gr tongenworst samen 78 ct. 100 gr pork en 100 gr lunchworst samen 80 ct. 150 gr rollade voor 90 ct. Topslagerij I L. Meerman. Uit onze DIEPVRIES. Heer lijke botermalse braadkuikens en prima kippenpolet. Slavin ken 3 stuks voor 98 ct. Dins dag verseworstdag. Woensdag gehaktdag. 3 pakje Topmarga- rine voor 1.08. Topslagerij L. Meerman. Iedere DINSDAG vers worst dag. 's Woensdags gehaktdag, zeer voordelig met gehakt mix a 39 ct. p. pakje. Ook ver krijgbaar verse diepvries kui kens. Keruslagerij M. v. d. Eijk

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 3