I WEEKBLAD VOOR HET EILQND THOLEN EN ST.FILIPSLflND Dc (4c) Appcl-actie Plaatselijk Nieuws NT IEDER Voor de balie. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT APPELV Raadsverslag Stavenisse, Nieuwe bouwverordening - Vaststelling grondprijs in het Bos - Verhuur gemeente' huis-verdieping en aanbieding rekening '58 Wanneer men nadert of is genaderd. Veroordeeld tot Jubileumrevue voor zestig jarig bestaan A.N.A.B. Mededeling van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. help pierland Vraag uw winkelier THOLEN 16e jaargang No. 3 4 december 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Vrijdagavond 27 november kwam de raad in voltallige vergadering bijeen onder leiding van burgemeester A. Sluijmers met dhr. M. K. de Wilde als notulist. Het was een verheugende mededeling, welke in het ingekomen was vervat dat als eerste ter tafel kwam, nl. dat de ministers van finan ciën, binnenlandse zaken, volkshuisvesting en bouwnijverheid hadden besloten aan Sta- venisse een vergoeding in de kosten van het wederopbouwplan uit te keren van 392.609,70. De voorzitter brengt hiervoor de genoem de ministeries, alsmede gedeputeerde staten van Zeeland dank en de heer J. Nortier zegt zich volledig bij deze erkentelijkheidsbe tuiging te kunnen aansluiten. Voorts is er een goedkeuring van Maat schappelijk Werk om aan de Stichting Maatschappelijk Werk en Gezinsverzorging op Tholen over het jaar 1958 een subsidie uit te keren van 1650,63. De verhuur van het pand Koning Haa- konstraat 9 aan de heer M. K. van Driel is eveneens goedgekeurd. Er is voorts een dankbetuiging ontvangen van de Rijkspolitie te Den Haag voor de ontvangen subsidie voor de politiekapel. De gemeenterekening 1958 wordt door b en w aangeboden en zal door de raadsleden worden onderzocht. Geen bezwaar is er tegen wijziging van de gemeentebegroting 1959. Het betreffen enkele posten die moeten w wel verantwoord en stellen voor een bij- verhoogd, zoals wethouderssalarissen, con- drage van 0.03 per inwoner tot een maxi- tributies, kleedhokjespost 739,in plaats mum van 50,te verlenen. De raad gaat van 600,en het bijwerken der ad- hiermee akkoord. De heer C. Priem vraagt of de gemeente vergoeding heeft, wanneer de huurders het perceeltje hebben ingezaaid of ingepoot en ze niet kunnen oogsten, omdat de gemeente het nodig heeft. Wanneer men er bijv. gla diolen zou telen, vergt dit nogal wat investe ring. Enkele leden menen, dat deze teelt er buiten moet blijven. De voorzitter merkt op, dat de voor waarde bij verhuur is, dat de gemeente elk ogenblik over de grond kan beschikken, indien dat nodig mocht zijn. Het gedeelte, bestemd voor de heer G. Steendijk zal wel niet direct nodig zijn, ook niet, wanneer er gebouwd zou worden. Dat is dan wel het geval voor de grond van Smits en Moer land. De heer Nortier zag liever vastgelegd, dat de gemeente ten alle tijde over die grond kan beschikken. Na nog enige discussie, waarbij ook het speelveldje nog ter sprake komt (daarop staat momenteel een salon wagen) zegt de voorzitter te hopen, dat bij demping der haven, ook een speelterrein kan worden aangelegd. Tot verhuur van genoemde grond aan genoemde inwoners wordt besloten. SUBSIDIE Door de Federatie Nazorg buitengewoon lager onderwijs is een aanvraag om subsidie ingediend. Een kleine bijdrage achten b en Daarentegen wordt het verzoek van het Humanistisch Thuisfront om een subsidie, afgewezen. Wethouder Moerland tekent hierbij aan, dat naar zijn mening iedere instelling, onge acht welk levensbelang ze dienen, zorg no- dig heeft. Volgens hem komen daarom alle richtingen voor een bijdrage in aanmerking. Hij kan zich echter bij de afwijzing neer leggen, omdat de grondslag van het Hum. thuisfront in deze gemeente geen weerklank vindt. In een andere gemeente, waar het wel zo zou zijn, zou hij het helpen bekrachtigen om subsidie te geven. De heer N. Klippel merkt op, dat deze inrichting toch niet godsdienstig is, waarna nog enige discussie volgt over de kerkelijke instellingen, die zorgen voor het welzijn der militairen. De heer C. Priem zag liever, dat het Rijk hieraan wat meer zorg besteedde. KOSTPRIJS GROND BOS Daarna komt aan de orde de vaststelling van de kostprijs bouwgrond aan het Bos. De prijs per m2 komt op 7.75. De grond prijs van het Wederopbouwplan is op 7.50 per m2 gesteld. B en w stellen voor van dit laatste niet af te wijken. De raad gaat hiermee akkoord. De raadsleden hebben de rekening 1957 onderzocht en enkele opmerkingen gemaakt over nog openstaande (in te vorderen) pos ten van oude datum. De voorzitter wijst er op, dat deze posten van de jaren 1953, 1954 en 1955 zijn en telkens zijn overgeboekt. De leden zijn het er over eens dat deze posten met spoed dienen te verdwijnen. Daarna volgt vaststelling van deze reke ning op de volgende cijfers gewone dienst, uitg. f 621.513,94, ontv. 618.893,22, na delig saldo 2620,72. Kap. dienst uitg. 2.161.869,08, ontv. 1.928.924,48, nadelig saldo 232.944,60. De rondvraag leverde niets meer op, waarna sluiting volgde. ministratie door de heer Steketee 681,- Ook de begroting 1960 wordt al gewijzigd. Geen bezwaar is er tegen het aangaan van een nieuwe rekening-courant-overeenkomst ad 25.000,met de Bank voor Ned. ge meenten. Vastgesteld worden de kosten voor het openbaar onderwijs over het jaar 1958. Dit bedroeg f 7083,63. Er was voor de het volgen van een verkeerscursus. 144 leerlingen elk 43,64 beschikbaar ge steld of 6284,16 totaal. Het overschreden Wat ist is genaderd? Het is iets anders bedrag is derhalve 799,47. Daarna wordt dan naderen. Maar op hoeveel meter afstand een nieuwe bouwverordening vastgesteld, van iets kan men nog zeggen, dat men waarvan aan de leden een concept werd nadert, en waar, dat men is genaderd Ron- toegezonden. De heer Nortier verklaart het dom deze op het eerste gezicht wel bizonder zeer op prijs te stellen, dat deze wordt ver- theoretisch aandoende vragen ontspon zich nieuwd, daar de bouwmaterialen en bouw- vrijdagmiddag op de Thoolse zitting van het methodes zodanig zijn veranderd in de loop kantongerecht te Tholen een verkeerszaak, der jaren, dat aanpassing gewenst was. Alle waarbij twee verdachten waren, leden kunnen zich met het concept vereni- De enei j a. E. uit Anna Jacoba-Polder, gen. Vastgesteld wordt vervolgens een was een oudei kleine man Hij maakte zich nieuwe verordening tot oprichting van en i om de zaak niet druk Zijn raadsman, mr. vaststelling van statuten voor de woning- Van Riessen, waste het varkentje voor hem. stichting te Stavenisse. De leden van het De andere was ds M v d_ K uit Zierikzee, bestuur zullen 5,— presentiegeld ontvan- gewapend met een keurig op schrift ge- gen. Ook met betrekking tot een voorstel tot steld verweer het de heren aan de andere beheer en exploitatie geschenkwoningen kant van de Qroene tafel wel wat era j u hebben b en w aan de leden schriftelijk moeilljk maakte, doordat hij voor zijn zaak 3t verkar>dmiddelen raet naar behoren uitvoerige gegevens verstrekt. En daarom pleitte> alsof het een kwestie van leven en vraagt dit verder geen discussie meer. De dood was Het betrof een aanrijding, die op de Pro- Het recht te fietsen kan hem uiteraard niet worden ontzegd, maar wel werd hij ver oordeeld tot een geldboete van 60, waar van 30 voorwaardelijk, met de bijzondere bepaling, dat hij de verkeerscursus in Tho len zal volgen. R. gaf bij de behandeling van zijn zaak hij had geen voorrang gegeven voor een autobus, die op de Pro vinciale weg te Poortvliet reed blijk van zoveel onkunde op verkeersgebied, dat mr. Van Vloten uitriep „U begrijpt er niets van Overtreding hinderwet Loondorser A. H. uit Stavenisse werd veroordeeld omdat het drijfwerk van zijn dorsmachine niet goed was afgeschermd en waren. De totale boete was 335. H. had het drijfwerk wel laten afschermen, maar op een goedkope manier, die allerminst doel ieden kunnen zich met het concept vereni gen. Ingevolge de voorwaarden die het Roode Kruis gesteld heeft bij de schenking van Noorse woningen mogen de huizen die niet aan daarvoor aangewezen rampslacht offers worden overgedragen, niet door de gemeente worden beheerd. Daartoe is een woningstichting vereist. Tot dusver was deze stichting niet opgericht, omdat de kos- ten van die woningen niet vaststonden. Ook kwamen beide vervoermiddelen met elkaar Sint-Annaland geen voorrang gegeven was niets bekend van de rijksbijdrage. 1 hans kunnen de jaarlijkse anuïteiten wel worden berekend. vinciale weg bij Sint-Filipsland plaats vond. treffend was zo had de technisch ambte. De weg was daar opgebroken; slechts de naar A. J. Wiersma uit Breda geconstateerd. zuidelijke weghelft kon worden benut. J. A. Reeds enkele ma]en was de loondorser ge_ E. kwam met zijn auto uit een zijweg en waarschuwd. reed vervolgens het smalle weggedeelte, dat voor hem de linkerkant van de weg was, op. i r r behoort tot snelverkeer Van de andere kant naderde de wagen van H. H. U. uit Poortvliet, die werd verte- ds v. d. K. Ergens op het smalle wegdeel genwoordigd door mr. P. P. Lap, had in GELDLENING De gemeente Poortvliet vraagt aan Sta venisse haar een kasgeldlening te verstrek ken van ten hoogste 60.000,Stavenisse heeft bij de bank een tegoed van 100.000 tegen 'n rente van 1 J4%- Van Poortvliet kan ze 2 rente krijgen, waarom wordt voor gesteld deze kasgeldlening te verstrekken tot 1 februari 1960. Alle leden kunnen zich met verstrekking van deze lening verenigen. VERDIEPING GEMEENTEHUIS VERHUURD Sedert augustus jl. is de bovenverdieping van het gemeentehuis in gebruik bij de fi nanciële ambtenaar voor de gemeenten Sta venisse, Scherpenisse en Poortvliet, de heer C. Meertens. Deze bovenverdieping wordt door genoemde ambtenaar als voorlopige woongelegenheid gebezigd. Daarvoor zal een huurprijs moeten worden bepaald. Er wordt voorgesteld 7.50 per week te vra gen. De heer C. Priem zegt zich met dit voorstel te kunnen verenigen. Het betekent nog een voordeeltje voor de gemeente. De heer Nortier vindt de huur wat aan de hoge kant, maar wanneer betrokkene er zich mee kan verenigen, vindt hij het ook goed. Zo denken ook de andere leden er over. Aan de Pilootweg ligt een perceeltje grond dat gemeente-eigendom is. De ge meente heeft het zelfs dit jaar zelf geëxploi teerd door teelt van aardappelen. B en w geven er evenwel de voorkeur aan dit te verhuren. Als gegadigden hiervoor worden genoemd de gemeentewerklieden M. Smits en A. L. Moerland alsmede de heer G. M. Steendijk, de laatste omdat zijn tuintje door in botsing. j een tractor met sproeimachine, die van de De heer E. vertelde dat hij bij het op- R'n9 kwam. De officier noemde de kruising rijden van de Provinciale weg wel in de een zeer moeilijk en onoverzichtelijk punt. verte een auto had zien komen, maar dat blij eiste een boete van 25 of 5 dagen, hij had gemeend, makkelijk het eerst op het Mr. Lap zei, dat zijn cliënt meende voor- versmalde wegdeel te kunnen gaan. Plot- rang te hebben, en toen de tractor, die seling, zo zei hij, was de auto echter bij hem. om de bocht moest kruipen, bijna stil stond, Een botsing was toen niet meer te vermijden, meende hij daarin een bevestiging van zijn Ds. v. d. K. had door het gebruiken van vermoedens te zien. Mr. Lap vroeg vrij- zijn claxon de andere automobilist gewaar- spraak, doch mr. Van Vloten vonniste con- schuwd, en meende dat de man hierdoor f°rm de eis. zijn fout zou inzien. Hij had de andere A. v. D. uit Oud-Vossemeer, die reed op wagen even uit het oog verloren, omdat een brommer zonder goede voorrem, werd er een grote ton langs de weg stond, en veroordeeld tot een boete van 7.50 of even later was het al te laatde botsing volgde. „Had U niet eerder kunnen stoppen, toen U zag dat er iets mis ging vroeg de of ficier van Justitie, mr. Ph. Schenkenberg van Mierop de predikant. De officier zeide in zijn requisitoir tot E., 2 dagen. De eis was 10 of 2 dagen, Conform de eis werd A. J. G. uit Steen bergen veroordeeld, die met een vrachtauto zonder goede voetrem had gereden, tot 30 of 6 dagen. S. J. K. uit Tholen had geen rechterspiegel aan zijn bestelwagen toen hij op de Pro i,i.. t_ j tt.. ucoicjwaucu lucn dij up ue jttu- frL i :°°rrang fm°> Qeven- Hij vinciale we3 werd aangehouden. Een op zijn achtte het geen grove fout, maar een ver gissing, wat E. had gedaan. Hij eiste f 40 of acht dagen. E.'s raadsman, mr. Van Riessen, zei dat de andere wagen nog niet was genaderd, doch bezig was te naderen. Daarom mocht E. wel degelijk doorrijden. De kantonrechter, mr. W. E. van Vloten, was het niet met de advocaat eens. Hij zei dat genaderd zijn, wordt bepaald niet alleen door afstand, maar ook door snelheid. Hij vonniste conform de eis. Ds. v. d. K. werd veroordeeld tot een boete van 20.of 4 dagen. Hij had, zo zei de officier, voor zijn tegenstander, die een fout maakte, de weg moeten vrijlaten toen dit nog kon. Mr. Schenkenberg van Mierop eiste 25.of 5 dagen. Vermeerder Uw verkeerskennis Bent u nog van plan lang te blijven fietsen vroeg de kantonrechter aan J. R. de bouw van een garage voor dhr. Mol uit Scherpenisse. waardeloos is geworden. De prijs willen I Als 't kan heel mijn leven, antwoordde dinsdag 15 december in Tholen bij Van b en w bepalen op f 0.05 per m2. I deze. I Zanten. Onder de titel „Zo is 't maar net", hrengt „Tetman en Jarich" een 9 tal schetsen, waarbij ongetwijfeld „Waar grootvaders klok nog rustig tikt" een traan zal brengen in menig oog en „Wa's dit nou jammer he..." een blijde lach om 2 uitersten te noe men. En juist daarvan heeft dit gezelschap de slag, die al eerder zo'n Succes boekte met het spel „De tijd staat niet stil". Zelden krijgt men op ons eiland de gelegenheid een zo goede en beschaafde uitvoering te zien, wanneer we althans voor de nieuwe revue mogen afgaan op wat eerder is geboden. Daarom ook zal het de ANAB ditmaal niet aan belangstelling ontbreken. wagen passende spiegel was op dat moment nergens te krijgen. Officier en kantonrechter vonden een boete van 1 of 1 dag op zijn plaats. Rijden zonder linker stoplicht kwam J. E. uit Sint-Annaland te staan op een boete van 10,of 2 dagen, conform de eis. In verband met het 60 jarig bestaan van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond maakt het bekende gezelschap „Tetman en Jarich" een jubileumtournee door ons land en zal ook twee opvoeringen geven op het eiland Tholen. Maandag 14 december komt dit gezel schap in Scherpenisse in het „Holland Huis", Als een ingezaaid gewas boven komt, zien wij maar al te vaak dat er iets aan de afstelling van de zaaimachine hapert. Het komt voor dat er per rij een verschil is van 20-40 van het aantal planten. Om te laten zien dat er grote verschillen per rij voor kunnen komen zal door de Bedrijfs- studiegroep Tholen en St.-Filipsland, en de B.V.G. in samenwerking met de Rijks Land- bouwvoorlichtingsdienst op woensdag 9 de cember a.s. in de loods van de heer W. Rijstenbil te St. Filipsland een demonstratie met zaaimachines worden gehouden. Diverse systemen, onderhoud, afstelling, normalisatie van de rijenafstand, enz. enz. zullen worden gedemonstreerd. Ook zullen er enkele verplegingswerktuigen aanwezig zijn. Niet alleen voor de landbouwers, maar vooral ook voor het bedienend personeel is deze demonstratie van groot belang. Om beiden in de gelegenheid te stellen de demonstratie te bezoeken, en toch de werkzaamheden op de bedrijven niet in de war te sturen, is besloten de dag in tweeën te splitsen. De morgen van 10-12 uur is daarom speciaal bestemd voor het bedie- lend personeel. De demonstratie zal 's mor gens meer het karakter van een uitgebreide praktische les dragen. De boeren worden verzocht hun personeel zoveel mogelijk in de gelegenheid te stellen de demonstratie te bezoeken. Na de middag van 14-16 uur zal meer de nadruk op de demonstratievorm worden gelegd. De assistent A bjd. R.L.V.D. M. A. de Hond. De le, 2e en 3e „APPEL"-aktie, die dank zij het gehele Nederlandse volk met succes gevoerd werden hebben tot gevolg gehad dat in Doorn een Moederhuis met 7 dubbele bungalows en een werkplaats kon worden gebouwd. Voor de instandhouding van dit bungalowdorp én voor de revalidatie van Nederlandse militaire oorlogsslachtof fers wordt thans de 4e APPEL-aktie onder leiding van de heer A. M. Bergers (Rot terdam) gevoerd. Deze vierde APPEL-aktie vangt op 1 de cember aan en zal reeds 27 december wor den beëindigd. Aan deze moderne contro leerbare collecte zijn wederom f 225.000, aan prijzen verbonden, waaronder wéér 5 woonhuizen (inch Keiler keuken) ter waarde van totaal 25.000,per stuk. 5 Austin auto's, wollen dekens, TV-ontvangers enzo voort. Loten in 5 kleuren a 1,per stuk zullen op meer dan 15000 verkoopadressen verkrijgbaar zijn. Ook in de kleinste gehuch ten bevindt zich een verkoopadres. Zolang de voorraad strekt kan men op de bekende adressen, voorzien van een APPEL-raam- biljet, loten kopen. Door het kopen van een lot bepaalt men het levenslot van hen die omwille van onze vrijheid levensgeluk hebben opgeofferd. Het is een morele plicht, voor zover ons dit mogelijk is, dit levensgeluk terug te schen ken. De eerste bestorming van de Grebbe- berg is door ons volk nooit vergeten. Het was de inzet van een rampzalige tijd voor ons land. De Grebbeberg werd het symbool van moedig verzet tegen onrecht, een schijn baar vruchteloos verzet tegen overmacht. Maar uiteindelijk bleken eer en recht sterker dan materieel geweld. Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen DE REDACTIE LEGT U DEZE WEEK VOOR: Het gehele eiland streekverbeteringsgebied St. Maartensdijk heeft nieuwe brandspuit dringend nodig Stavenisse kreeg prima wederopbouw-uitkering Brand in Oud-Vossemeer Mosselparasiet (nog) niet te verdelgen Flevo-voorlichting in St. Annaland Prijswinnaars van puzzels Het nieuwe feuilleton In de tweede klas heeft WHS de leiding Juist morgen is het beter te geven dan te ontvangen. Tussen 1 december en 27 december 1959 wordt de Grebbeberg andermaal heroverd ten gunste van hen die thans onze hulp be hoeven. Vanuit de Ahoy Hallen te Rotterdam zal notaris mr M. J. Meijer (Amsterdam) dato 27 december hoofdprijzen bekendmaken, ter wijl reeds vóór 31 december op verkoop adressen trekkingslijsten ter inzage zullen zijn. DOKTERSDIENSTEN op ZONDAG Dr. P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dr H. Menger te St. Filipsland, tel. 20. HOOGWATER in de week van 6 t.e.m. 12 december 1959. zondag vm. 7.50 nm. 20.24 maandag 8.47 21.24 dinsdag 9.47 22.30 woensdag 10.55 23.40 donderdag 12.10 vrijdag 0.47 13.10 zaterdag 1.40 14.00 maandag 7 dec. Eerste Kwartier te 3.11 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat door de reinigingsdienst scherven zullen worden opgehaald op dins dag, 8 december 1959, het eerste gedeelte en op vrijdag, 11 december d.a.v., het ove rige gedeelte. Tegen donderdag, 10 december a.s. be staat gelegenheid tot aangifte voor ruiming van privaatputten. Tholen, 2 december 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat in de week van 21 t.e.m. 26 december a.s. het badhuis alleen don derdagsavonds van 5.00 tot 9.00 uur zal zijn opengesteld. Voorts zal met ingang van 11 december 1959 het badhuis weer des vrijdagsmiddags van 3.00 5.00 uur geopend zijn. Op die dagen zullen alleen tijdens deze uren kinderen beneden de 12 jaar tegen het tarief van 0.15 worden toegelaten. Tholen, 30 november 1959. Burgemeester en wethouders van Tholen. ZWEEFBREVET Te Woensdrecht slaagde de heer L. Soo- mers alhier voor het brevet zweefvliegen. Het is mogelijk interessant over de eisen om tot dit in onze omgeving niet zo heel bekende brevet te komen, iets meer te ver tellen. De minimum leeftijd om aan de cursus te mogen deelnemen is 16 jaar, het minimum vliegervaren is 20 solovluchten met een gezamenlijke duur van minstens 3 uur. Een medische keuring door een der bureaux voor medische sportkeuring is ver der vereist. Aan het brevet gaat zowel een theoretisch als praktisch xamen vooraf. Het praktisch gedeelte omvat een reeks van vijf achtereenvolgende vluchten, waarbij het zweefvliegtuig telkens tot minstens 100 me ter hoogte boven de grond is opgestegen en na een volledige cirkel te hebben be schreven op normale wijze aan de grond wordt gezet binnen een aangewezen vierkant van 50 meter, loodrecht op- en evenwijdig aan de windrichting. Het gebruik van rem- kleppen of verstoorders is hierbij toege staan. Deze 5 vluchten mogen niet op de zelfde dag worden uitgevoerd. Vervolgens behendigheidsproeven, bestaande uit een reeks van 3 achtereenvolgende vluchten, waarbij het zweefvliegtuig minstens van 300 meter na een volledige rechter- en linkercir kel te hebben gemaakt aan de grond moet gezet, ook weer op normale wijze. Ten derde een landing op een veldje van 100 m, evenwijdig aan de windrichting met dien verstande, dat de eerste aanraking van het zweefvliegtuig met de grond en de gehele uitloop binnen de aangewezen rechthoek valt. Daarbij is het gebruik van remkleppen en verstoorders niet toegestaan. Het zijn de zgn. sliplandingen, terwijl de 5 vorige zgn. doellandingen zijn. De cursus wordt in Woensdrecht gehouden. Liefhebbers kun nen altijd meer inlichtingen krijgen van L. Soomers aan de Bosstraat 46, die we met zijn prestatie feliciteren. VISSERIJ VOORLICHTINGSAVOND De plaatselijke vissersvereniging hield vrijdagavond jl. een voorlichtingsavond, welke goed werd bezocht. In zijn openings woord richtte de voorzitter J. H. Bal zich in het bijzonder tot burgemeester mr A. J. van der Hoeven en tot de spreker van de avond dr P. Korringa. Laatst genoemde kreeg hierna het woord. Dr Korringa begon zijn onderwerp „Vragen rondom de mosselparasiet", met er op te wijzen, dat de mosselkwekerij aan het op bloeien is. De vraag is evenwel nog groter dan het aanbod en dit maakt evenals bij alle andere produkten de handelsprijs stevig. De mossel heeft alle eeuwen door vijanden gehad zoals de krabben, zeesterren en de teak, maar deze hebben nooit een werkelijk probleem voor de kweker betekent. In 1949 evenwel kwamen er heel andere klachten. De mossels werden magerder, trosten niet en er gingen er veel dood. Een uitgebreid onderzoek bracht aan het licht, dat de dar men van de mossel waren opgeblazen en dat er een parasiet in huisde, die onbekend was. Direct werden maatregelen genomen om uitbreiding te voorkomen, zoals het ver bod om zieke mosselen te verzaaien, enz. Het jaar 1950 werd een mosselrampjaar en dus eveneens voor de Zeeuwse mosselkwe kers. De sterfte was buitengewoon. In de eerste plaats werd nagegaan, hoe deze pa rasiet, wel eerder gesignaleerd in de Mid dellandse Zee, hier terecht was gekomen. Het bleek, dat ze ook aan de noordwestkust van Duitsland voorkwam in de omgeving van Borkum. Toen werd geconcludeerd, dat het daar geviste zaad in de Zandkreek is terecht gekomen. Deze mosselparasiet een kreeftachtig diertje is na acht weken reeds volwassen en plant zich dan voort door eieren te leggen. De voortplanting gaat verbazend snel. Op het laboratorium heeft men op verschillende manieren geprobeerd een doeltreffende me thode te vinden tot verdelging van deze pa rasiet. Gebleken is dat het een ongelooflijk taai diertje is en veel sterker dan de mossel zelf. Zelfs bij temperaturen onder nul bleef het nog in leven. I Aan de hand van grafieken en tabellen lichtte dr Korringa zijn duidelijke causerie nog nader toe. De door deze parasiet ge pleegde schade aan de mosselen kwam daar- I door nog meer aan het licht. Ook in de Middellandse zee is op ver- schillende plaatsen een onderzoek ingesteld. Men is nu wel zover, dat het biologisch evenwicht behouden kan blijven, maar voor algehele verdelging staat men (voorshands) machteloos. Om het evenwicht zoveel mo gelijk te bewaren zijn beperkingen nodig. Zo zouden te veel mossels in de Zeeuwse wa teren de voortplanting van de parasiet in de hand werken. De voortplanting kan in die vorm dus wel worden bestreden, nl. het voedsel van deze parasiet de mosselen zoveel mogelijkij te beperken. Wanneer men grote hoeveelheden mossels gaat kwe ken, gaat het mis. Bij proeven is duidelijk gebleken dat men op de goede weg is, zo besloot dr Korringa zijn bijzonder interes sante en duidelijke uiteenzetting over dit voor de kwekers zo schadelijk diertje. Door de aanwezigen werden nog vragen gesteld, waarna werd geconcludeerd dat de situatie thans zo is, dat de Zeeuwse mossel kwalitatief prima is, maar de kwantiteit om voornoemde reden minder groot. Voorzitter Bal was de tolk van allen, toen hij dr Korringa dankte voor zijn mooi betoog en de hoop uitsprak, dat het in de toekomst met de Zeeuwse mosselkwekerij wel zal mogen gaan. Er werden tenslotte nog enkele technische films vertoond, o.a. krachtoverbrenging en grondslagen van de smering alsmede enkele rollen over de vis serij rond Noorwegen en Canada. Bij elkaar een leerzame en prettige voorlichtingsavond.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1