WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND I I Huishoudelijke voorlichting, Plaatselijk nieuws VERSCHIJ i I MT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT VRIJDAG Landbouwschuur verbrand te Scherpenisse. RAADSVERSLAG SCHERPENISSE. „Holland Huis" heeft gemeentelijke bijdrage hard nodig. Nogmaals sluitingsuur van ijs- en patatezaken. Officiële winkelsluiting definitief aanvaard. Begroting 1960 vastgesteld Zijn er bejaarden- woningen nodig Nieuwe lagere school wordt openbaar aanbesteed. Stemmen van Lezers THOLEN 16e jaargang No. 2 27 november 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p". 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen In Scherpenisse mankeerde er op vrijdag 20 november jl. voor de openbare raadsver gadering geen der leden. Bij de vaststelling der notulen merkte de heer Bijnagte op, dat een juiste weergave van de besproken persoon gewenst is, omdat er misverstand was gerezen na de vorige vergadering, toen werd gesproken over een door A. Bijnagte aan b en w of de raad gezonden brief. De secretaris antwoordt dat in de notulen wel degelijk A. Bijnagte is vermeld, zodat onveranderde vaststelling kan plaats vinden. Afgewezen wordt het verzoek om sub sidie door het Hum. Thuisfront. Gedeputeerd Staten hebben de gunning van de bouw van de derde woningwetwo ning goedgekeurd. Het is de aannemer even wel onmogelijk aan de door de raad ge vraagde opleveringstermijn te voldoen. De voorzitter meent, dat het beter is in deze een soepel beleid in acht te nemen, wat niet betekent dat de opleveringstermijn tot in het oneindige zou moeten duren. De heer Bijnagte hoopt althans dat het geen jaar gaat worden, evenals de heren Polderman en IJzerman. De voorzitter antwoordt dat het zover niet moet gaan, maar voor 1 augustus a.s. mag men toch geen oplevering verwachten. VERKOOP IJS EN FRITES Omtrent de verkoop (sluitingsuur) van ijs- en patate-frites is advies gevraagd aan de Kamer van Koophandel. Het blijkt dat na het gewone winkelsluitingsuur dan ook niets anders mag worden verkocht, dan ijs- en patate, dus bijvoorbeeld geen reepje chocolade meer. Daarom ook moet de ver koop in een afzonderlijke ruimte geschieden. Weth. van der Jagt komt in dit verband terug op het in vorige vergadering genomen besluit tot openstelling van de patate- en ijswinkels tot half twaalf. Hij zegt met zijn voorstemmen geen vrede te hebben gehad en wil zich aansluiten bij de mening van de heren Polderman en Bijnagte, die 11 uur lang genoeg vinden. De heer Bijnagte voegt er aan toe, dat het lang genoeg is om ook na die tijd nog veel leven te maken op straat, maar de andere leden stellen vast, dat zulks bepaald niet ligt aan de ijs- en patate-verkoper. Dhr. Bijnagte vindt 11 uur nochtans laat genoeg. Wil men voor het café sluitingsuur nog zo'n versnapering kopen, dan doet men dat maar eerder dan 11 uur. Weth. Kleppe vindt het niet nodig om door zulke overwegingen de verkopers van patate te duperen. Het lawaaimaken tot 12 uur ligt niet aan die verkoop. Hoewel hier over vorige vergadering reeds een besluit viel, zegt de voorzitter niet ongenegen te zijn, het opnieuw in stemming te brengen, omdat weth. van der Jagt meent zich van zijn vorige stelling te moeten distancieren. De uitslag van die stemming is dan, dat weth. v. d. Jagt, Bijnagte en Polderman voor 11.00 uur sluiting zijn, terwijl de heren Kleppe, Hage, IJzerman en Joppe zich met een half twaalf sluiting kunnen verenigen. Vervolgens wordt goedgekeurd de reke ning 1958 van sociale zorg en de begroting 1960, zulks op advies van de onderzoek commissie en bij monde van dhr. Hage, die de secretaris dankt voor de gegeven toe lichting. De aangeboden gemeenterekening 1958 zal door de heren Joppe en Bijnagte worden onderzocht. Een begrotingswijziging 1959 gaat eveneens onder de hamer door. Hoewel behorend tot de competentie van burgemeester en wethouders willen zij de raad er toch van in kennis stellen, dat ont ruiming van de zolder van de vml. o.l. school gewenst is. Op die zolder staat een aantal school- en kerkbanken. Het is zeer brandgevaarlijk. Weth. v. d. Jagt stelt voor de banken op een plaats te brengen ergens in de gemeente en ze dan in het openbaar te verkopen, eventueel na overleg met het Kerkbestuur tegelijk met de oude kerk banken. De raad is dezelfde mening toege daan, zodat b en w zulks nader zullen doen uitvoeren. Aangegaan wordt een kasgeldlening (ver lenging) tot een maximum bedrag van 50.000,evenals een aanvullende reke ning-courantovereenkomst. WINKELSLUITING Bekrachtiging vindt plaats van een voor gestelde verordening met betrekking tot de winkelsluitingswet. Dit betekent voor Scher penisse, dat nu ook de officiële regeling geldt met de daarbij voor het eiland Tholen gemaakt uitzondering in de periode van april tot oktober. Dan mogen de winkels tot 7 uur nm. zijn geopend (koopavond tot 9 uur) en in de wintermaanden tot 6.00 uur (koopavond 9 uur). Sommige leden vinden het voor de buiten bewoners erg vroeg, maar zijn er toch wel voor, dat de officiële regeling wordt aan gehouden. Met betrekking tot een voorstel verhuur volkstuintjes in het uitbreidingsplan licht weth. v. d. Jagt toe, dat het de huidige huurders er om gaat te weten of ze het hun toebedeelde tuintje opnieuw kunnen be werken. Nu er evenwel opnieuw bouwgrond nodig is, zullen er wel enkelen moeten af vallen. Dat de anderen bovendien nog op eigen risico inzaaien, is wel een ieder be kend. Wanneer de gemeente deze grond immers nodig heeft, kunnen de huurders geen rechten laten gelden. De heer IJzerman meent, dat waar er nu moeten afvallen, men een zodanige toedeling moet uitoefenen, dat in de eerste plaats die genen in aanmerking komen, die helemaal geen land in gebruik hebben. Daarmee zijn de andere leden het wel eens. Nu zijn er evenwel ook vorig jaar reeds huurders af gevallen, omdat de grond nodig was. Na overleg word1;tenslotte b en w gemachtigd, deze verhuur nader te regelen, waarbij alle gegadigden weer zullen meedingen en met in achtneming van hetgeen door dhr. IJzer man is opgemerkt. En daarmee is de voorzitter dan al toe aan de rondvraag. De heer Bijnagte vraagt of de heer C. Pleune de hem toegedachte vergoeding al heeft ontvangen. De voorzitter antwoordt hierop bevestigend. De heer Polderman vraagt nog eens terug te mogen komen op de post voor het „Holland Huis", zijnde een gemeentelijke bij drage. De voorzitter zou namelijk onder zoeken of de raad besloot voor een een malige bijdrage dan wel of het besluit is gevallen tot een geregelde bijdrage. De voorzitter antwoordt hierop, dat de raad destijds heeft besloten tot wederop zegging. Wanneer men nu dus besluit dat geen subsidie meer wordt verstrekt is dat rechtsgeldig. Zegt men er niets van, dan wordt deze bijdrage jaarlijks gehandhaafd, vanzelfsprekend voor zover zulks nodig mocht zijn. Overigens wil spreker er nog wel op attenderen, dat hoeveel ook van het „Holland Huis" gebruik wordt gemaakt, het bestuur toch steeds met een tekort zit. De onkosten zijn in deze tijd nu eenmaal schrikbarend hoog. Momenteel is er bijvoor beeld weer een lekkage in het dak en het is juist het onderhoud, waarmee men in het bijzonder rekening moet houden bij het begroten van de uitgaven. Op voorstel van dhr. Joppe wordt vervol gens besloten 'n inrijverbodsbord te plaatsen aan het begin van „de lente" voor wagens, langer dan 6 meter, zulks in verband met de moeilijke uitrit. Tenslotte pleit dhr. IJzerman om voor woonruimte te zorgen voor de ter plaatse verblijvende gezinsverzorgster, mej. Min- heere, die haar huidige bewoning zal moe ten verlaten. Zo lang mej. Bolier, aldus dhr. IJzerman, over drie lege woningen beschikt, mogen b en w mej. Minheere niet noodza ken elders te gaan wonen. In dit opzicht vooral dienen b en w bijzonder attent te zijn, zo meent spreker, die echter van dit college daartoe de volle verzekering krijgt. Daarna sluiting. Raadsverslag POORTVLIET. Voor de openbare raadsvergadering te Poortvliet waren alle leden tegenwoordig onder leiding van burgemeester W. J. van Toren. De voorzitter doet tia opening met ambtsgebed mededeling van de ontvangen goedkeuring op de torenrestauratie. Aan de orde is vervolgens de vaststelling van de be groting 1960. In een aan de raadsleden ge richte begrotingsbrief door ons ook gepu bliceerd werd reeds 'n uitvoerige toelich ting gegeven, wat het onderzoek belangrijk vergemakkelijkte. Er was als onvoorziene post 1.50 per inwoner of een bedrag van 2461.50 geraamd. De commissie van on derzoek, bestaande uit alle raadsleden be houdens de wethouders, heeft de begroting 1960 zorgvuldig nagegaan en brengt thans bij monde van rapporteur M. C. van Ast nog enkele opmerkingen naar voren, t.w. 1. Inzake de verbetering van de Noord achterweg meent de commissie te moe ten opmerken dat daar geen behoefte is tot het aanbrengen van een trottoir. Om hieraan tegelijk het antwoord van burgemeester en wethouders vast te koppelen zij opgemerkt, dat het college niet voornemens is om in de Noord achterweg een trottoir te doen aan brengen. 2. De commissie vraagt aandacht voor verbetering van de langs de rondweg geplaatste rustbank. B en w zijn voor nemens met eenvoudige middelen hier in voorzieningen te treffen. 3. Gevraagd wordt de mogelijkheden en de behoefte te bezien voor de bouw van enkele bejaardenwoningen ter plaatse. Het dagelijks bestuur zal aan dit verzoek voldoen. 4. Een lid van de commissie maakt be zwaar tegen de voorgestelde subsidie met betrekking tot de gehouden fok- veedag ad 100.B en w wensen evenwel deze post te handhaven, waarna met de stemmen van de heren Bijl en Van Houdt tegen deze post gehandhaafd blijft. Overigens wordt deze begroting met algemene stemmen goedgekeurd op de volgende bedragen: Gewone Dienst ontv. en uitgaven 373.369,67 met een onvoorziene post van 2461,50. Kapitaaldienst ontv. 856.381,90, uitgaven f 1.198.664,69, alszo een nadelig slot van 343.283,79. Vervolgens wordt de begroting 1960 van het Alg. Armbestuur zonder opmerkingen goedgekeurd, evenals de rekening 1958 van deze Stichting. Het bedrag per leerling voor het open bare lagere onderwijs wordt voor 1960 be paald op 34.37, waarbij het gemiddeld aantal leerlingen op 116 kan worden ge steld. Voor het jaar 1958 worden de uitga ven voor het openbaar lager onderwijs voorlopig vastgesteld op 4133,98, terwijl 4207,20 of 35.06 per leerling beschik baar was gesteld. Nog even bij het onderwijs blijvend wordt ook de vijfjaarlijkse afrekening vergoeding bijzonder onderwijs bepaald over de periode 1953 t.e.m. 1957. In totaal was de vergoeding daarvoor ge steld op 12.128,61, in werkelijkheid was uitgegeven 13.488,66, zodat overschrijding plaats vond met een bedrag van f 1360,05 ln die vijf jaar. Aangegaan werd een kasgeldlening tot een maximum van 60.000 tegen een rente van 2 Dit geld is nodig om binnenkort tot aankoop van de grond voor het sport terrein te kunnen overgaan, voor bestrating van de Achterweg en de termijnbetalingen van 2 woningwetwoningen. Met algemene stemmen wordt besloten deze geldlening aan te gaan. OPENBARE AANBESTEDING SCHOOL De voorzitter vraagt het gevoelen van de Raad of onderhandse dan wel publieke aan besteding voorkeur verdient voor de bouw van een bijzondere school. Het schoolbe stuur had de voorzitter hierover geraad pleegd. Unaniem is de raad van mening, dat hoe gaarne men ook de bouw van de school door eigen mensen zou zien ge beuren het voorkeur verdient uit het oogpunt van gemeentebelang dit gebouw openbaar aan te besteden. Aanvaard wordt voorts een bedrag van 77.76, welke gelden nog in het bezit waren van den penningmeester van de voor malige luchtbeschermingsdienst. Bij de rondvraag zegt de heer Bijl het op prijs te stellen, wanneer de mogelijkijheid wordt bezien of de jeugd gebruik kan ma ken van het weidje bij Mosselman. De heer Geuze informeert naar de gang van zaken bij de torenrestaurautie. De voorzitter zgt t.a.v. het gebruik van het terrein Mossel man dit nader te zullen bekijken, terwijl ook de restauratieplannen voor de toren nog een nadere bespreking zullen vormen. Het ligt wel in de bedoeling dit werk plaatselijk op te dragen. Daarna sluiting. ZOET, ZUUR EN HARTIG Nu de voorbereidingen voor het Sinter klaasfeest worden getroffen de kinderen zijn er al vol van en ook in de winkels zien we veel aantrekkelijks uitgestald is het altijd weer leuk om zelf iets lekkers klaar te maken. Daarom in dit eerste artikeltje een paar recepten. BORSTPLAAT, GRONDRECEPT. 2 kopjes suiker, 5 eetlepels melk of water, 2 pakjes vanillesuiker. De borstplaatvormen en een vetvrij pa pier invetten. De suiker in een pannetje doen. De melk of het water erop schenken. Op een zacht vuur de suiker laten smelten. De massa vlug inkoken onder roeren met een metalen lepel, totdat de laatste druppel, die van de lepel afloopt, een draadje trekt. Tijdens het keuren de suikermassa niet laten doorkoken. De pan van het vuur nemen en de massa kloppen tot deze dik en doorzichtig begint te worden. De massa snel uitgieten in de borstplaatvormen, die op het ingevette pa pier zijn geplaatst. Als de borstplaat koud en stijf is, ze op de zijkant zetten om te drogen. Volgens dit grondrecept worden ook de onderstaande borstplaatsoorten bereid Chocoladeborstplaat Hiervoor bijna 1 eetlepel cacaopoeder door de suiker mengen. Koffieborstplaat 2 theelepels oploskoffie aanmengen met het vocht of in plaats van melk koffie- extract gebruiken. Gevulde borstplaat. 50 g gehakte nootjes of droge vruchtjes of uitgelekte gember vlak voor het uitgieten van de borstplaat door de massa mengen. V ruchtenborstplaat. Vlak voor het uitgieten enige druppels essence toevoegen. T weekleurenborstplaat. Hiervoor twee gelijke vormen van ver schillende grootte nemen. In de kleine vorm b.v. vanilleborstplaat maken. Deze borst plaat in de grote vorm leggen en de ruimte opvullen met chocoladeborstplaat. U kunt ook roomborstplaat maken vol gens het onderstaande recept ROOMBORSTPLAAT 650 g poedersuiker, liter slagroom, 3 pakjes vanillesuiker. De vanillesuiker met de poedersuiker bo ven een steelpan zeven en vermengen met de slagroom tot een zeer stijve massa. Deze onder zeer goed roeren op een hoge vlam even verwarmen tot zij begint te smelten. Sedert enkele weken is de „huishoudelijke voorlichting ten Plattelande" voor wat het rayon Tholen betreft speciaal opgedragen aan de in onze streek niet onbe kende mej. van Es. Zij immers was het die de laatste jaren o.m. bij de verplaatsing van boerderijen velen advies verstrekte met betrekking tot de woning inrichting. venals aan de met Herverkavelingspremie te St. Annaland gebouwde woningen. In verband met deze benoeming voor het rayon Tholen hebben we mej. van Es toegezegd zo nu en dan een plaatsje in ons blad vrij te maken om op deze manier de „huis houdelijke voorlichting", maar daarmee tegelijk ook onze lezers, inzonderheid dan de vrouwelijke, van dienst te zijn. Daarom zullen, wellicht onder bovenstaand opschrift, in het vervolg artikeltjes van de hand van mej. van Es in onze uitgave zijn te vinden, die inzonderheid de huisvrouw zal interesseren. Daarbij zal men de eerste maanden vooral over de voeding kunnen lezen, later over andere huishoudelijke onderwerpen. Wanneer men ideeën of vragen op huishoudelijk gebied heeft, stuurt U die dan aan mej. J, van Es, Markt A 27, St. Maartensdijk. Het geheel zachtjes verwarmen totdat het dik vloeibaar is. Nu de massa in de vor men uitgieten, af laten koelen, drogen en uit de vormen nemen. De redactie leqt II deze week voor: Raad Oud-Vossemeer kwam niet uit Centrale Dienst" bezwaren Poortvliet stelde begroting 1960 vast In Scherpenisse nu officiële winkelsluiting geregeld Landbouw schuur brandde af St. Maartensdijk behandelt vandaag de begroting Huishoudelijke voorlichting Het besluit van ons vervolgverhaal Vogeltentoonstelling in Tholen Rode Kruisfilm trekt weer goede belangstelling Stemmen van lezers Voor 5 december? Die meer begeert dan hem betaamt, krijgt minder dan hij had geraamd. SINTERKLAASCAKEJES Dit is een aardige verrassing voor de Sinterklaasavond zelf. Hebt U door alle drukte geen tijd om te bakken, koopt U dan ovale, platte caketjes en garneer deze, zoals voor onderstaande zijn aangegeven. Voor het deeg 125 g (1J/2 kopje) bloem of bakmeel, 125 g (een half pakje) boter of margarine, 125 g (1 kopje suiker, 2 eieren, zout, ci troensap. Voor de garnering Rode suiker of musketzaadjes, ongeveer 50 g (liefst rode) geconfijte kersjes, wat krenten of blauwe rozijnen, een stukje su kade, liter slagroom, 2 eetlepels suiker. De vormpjes invetten en met bloem be strooien. De boter of margarine week en luchtig roeren. De suiker toevoegen en de massa weer een paar minuten flink roeren. Een voor een de eieren toevoegen onder roe ren, totdat het beslag schuimig en licht van kleur is. De bloem of 't bakmeel zeven met een weinig zout en door de luchtige massa mengen. Deze niet meer kloppen, maar wel zorgen dat het meel er goed door gemengd is. Citroensap naar smaak erdoor roeren. Het cakebeslag overdoen in de vormpjes, zodat deze voor 2/3 gevuld zijn. De cakejes in een matig warme oven gaar en lichtbruin bakken in ongeveer 20 a 30 minuten. Het gebak uit de vormpjes nemen en laten af koelen. Garnering. Voor de garnering één punt van ieder gebakje met wat zachte boter of margarine besmeren. Hierop rode suiker strooien (de muts van Sinterklaas). Twee krenten of rozijnen als ogen in het cakeje drukken, daaronder- een stukje sukade als neus en een reepje geconfeljte kers als mond. De slagroom stijf slaan en met suiker op smaak afmaken. Onder en boven iedere mond wat slagroom spuiten bij wijze van baard en snor. HARTIGE HAPJES Om van het vele zoet te bekomen, zal menigeen aan het eind van het „avondje" een hartig hapje waarderen. Hiervoor kunt U nemen zoute koekjes, crackertjes, noten en diverse toastjes of sneetjes brood met vlees, vis, ei of kaas belegd. De sneetjes brood wit, bruin of rogge dun en verdeeld in gemakkelijk te hanteren stukjes. Sneetjes brood zijn beter geschikt om een paar uur tevoren klaar te maken dan toast jes, daar deze laatste spoedig zacht worden en niet lekker meer zijn. Voorbeelden van smakelijke en gezellige beleggingen zijn Gerookte paling, bokking- of scharfilets garneren met plakjes augurk Ansjovisboter - garneren met een plakje hardgekookt ei of fijn gehakt ei. Mosselen uit het zuur garneren met mayonaise en paprikapoeder. gekookte worst garneren met tomaten ketchup. Leverpastei -garneren met een plakje hardgekookt ei en fijngehakte peterselie. Ham of casselerrib garneren met een partje mandarijn. Rookvlees, waarop een plakje jonge kaas. Kaas garneren met een dun schijfje ananas of appel besprenkeld met citroen sap). Zondagmorgen even na tien uur werden de bewoners opgeschrikt door het geloei van de sirene. Spoedig was bekend, dat er brand was uitgebroken op de boerderij van de familie de Wilde, even voorbij West- kerke. Een pan vet kookte op een gasstel en waarschijnlijk is de vlam met het kokend vet in aanraking gekomen. Getracht werd nog de pan naar buiten te brengen, maar dat lukte maar ten dele en de vlam sloeg van het „kookhok" over naar de schuur waar het gretig voedsel vond in het opgeslagen j hooi. Toen was er ook niet veel tijd meer 1 voor nodig om de gehele schuur in vuur en vlam te zetten. Fluks werden de 5 koeien, 4 pinken, kalf en veulen losgesneden en naar buiten gedreven. Het was nog het meest ge- lukkige ogenblik van dit ongelukkig gebeu- ren, dat de levende have in veiligheid kon worden gebracht. De gealarmeerde brand weer (combinatie Scherpenisse, St.-Maar- j tensdijk) kwam, ook al als gevolg van de rustdag, geruime tijd later bij de brand aan. j Bij aankomst gingen de slangen stuk en bo vendien was het water ook niet bepaald overvloedig in die buurt. Men had evenwel ook de Poortvlietse brandweer gewaar schuwd, die met zijn nevelspuit wel direct aktief kon zijn, maar vanzelfsprekend niet meer kon voorkomen, dat de schuur be houden bleef. Daarbij kwam nog dat een gevulde gasfles was gesprongen en van de daardoor in het rond vliegende gloeiende scherven er ook in een stroklamp terecht kwamen,die na een ogenblik eveneens in lichte laaie stond. De ruiten van het woon huis werden beschadigd en voorts ontstond er schade door het blussingswerk en nat houden. Tijdens de brand is de bejaarde P. de Wilde, een van de twee broers, die jarenlang op dit bedrijf woonden en die al geruime tijd ziek was, per Rode kruisauto naar het dorp vervoerd, waar hij al spoedig is overleden. Bij dit leed komt de schade nog voor de betrokkenen, omdat alleen de schuur en dan nog onvoldoende was verzekerd, terwijl er 25 hl. erwten, 15 hl. gerst, 15 hl. haver, een partij poot- en con sumptieaardappelen, 5000 kg hooi, 7000 kg stro en ander materiaal verloren is gegaan. Alles bij elkaar een trieste geschiedenis, waarbij tevens duidelijk werd, dat de brand spuit van St. Maartensdijk en Scherpenisse terecht is afgekeurd en beide gemeenteraden niet zonder reden het besluit namen om tot aankoop van een nieuwe spuit (iedere ge meente nu afzonderlijk) over te gaan. In een van de gemeenten werd nog tijdens de bespreking hierover opgemerkt: „We kun nen voorshands alleen maar hopen, dat er geen brand komt, want dan hou je je hart vast." Dat het zo spoedig zou moeten, had deze spreker zeker niet verwacht. Nu be tekende de tegenslag, die de brandweer hier had niet helemaal het ondeugdelijk zijn van de spuit, maar toch wel, dat men dringend aan vernieuwing toe is en de voor de ge meenten overigens grote uitgaven niet over bodig is. Wel zou hierbij nog de vraag gesteld kunnen worden of het niet aan trekkelijk en aanbevelenswaardig zou zijn, dat er een van die twee gemeenten ook een nevelspuit had, waar ze zo dicht bij elkaar liggen, dat wederzijdse hulp zo ge makkelijk voor de hand ligt. Terecht staan beide gemeenten wel op het standpunt, dat het geen combinatie meer moet zijn, zoals het tot dusver is geweest. (buiten verantwoordelijkheid v. d. redactie) Mijnheer de Redakteur, Als U mij wilt toestaan op Uw „vrije tribune", in het koor van de stemmen der lezers, mijn visie op de meningen van de Heren Roels en Bazen te geven, dan aller eerst een compliment voor de wel uitermate snelle reaktie. Om in het zelfde nummer, waarin het hoofdartikel gewijd is aan de brochure van de streekverbeteringscommis- sie, te reageren, dat is inhaken op de aktua- liteit, dat is wérkelijk aktief zijn. En dat, mijnheer de redakteur, is de oor zaak van het feit dat de P.v.d.A. op het eiland in het algemeen, maar in St. Maar tensdijk in het bijzonder met zulke, voor haar uitstekende, verkiezingsresultaten voor de dag komt. Als de streekverbeteringscom- missie schrijft, dat de kerk de politieke ver houdingen grotendeels bepaalt, is dit in het algemeen juist. Ongeveer 67 van alle stemmen op het eiland, gaan naar de 4 par tijen die verband houden of in kontakt staan met de diverse kerken, zodat zeker van een duidelijk overwicht kan worden ge sproken. Dat er niettemin door de P.v.d.A. goede resultaten zijn behaald, vindt zijn oorzaak o.a. in het wel uitermate gunstige klimaat op Tholen voor deze partij. Ziehier een kenschets van de voordelige situatie: 1. De P.v.d.A. is buitengewoon aktief. 2. De psychologische invloed van de A.O.W. met op de achtergrond Dr. Drees. 3. Het grote percentage Ned. Hervorm den (77.7 volgens tabel 19) en de haast niet op te merken propaganda van de C. H. Unie, die juist uit de Ned. Hervormden haar stemmen moet halen. 4. Het geringe verband tussen geestelijk en economisch leven, waarvan het eerste wordt gevoed door de kerk en niet aansluit bij de laatste (blad 49). Hoewel vooral punt 4 in zekere zin een bevestiging is van de mening der beide heren, is het toch onjuist hier direkt maar één conclusie uit te trekken. De geboren Tholenaar kent de invloed van de kerk op het totale leven, en weet, al lijkt het door de cijfers soms anders, haar grote plaats. Dat de kerk op Tholen, door haar gesloten karakter (onbewust?) kansen schept voor openstaande politieke groeperingen die, naar kerkelijke mening het enige fundament mis sen, valt te betreuren. Bij een aktieve C.H.U. campagne zou het resultaat dan ook zeker stemmenwinst zijn. Want de kerk bepaalt in wezen grotendeels de politieke keuze. E. Ph. Nieuwkerk. Poortvliet. DOKTERSDIENSTEN op ZONDAG Dr A. Kugel te Poortvliet, tel. 10. Dr J. Vermet te Nieuw-Vossemeer, tel. 10. HOOGWATER in de week van 29 nov. t.e.m. 5 dec. 1959 zondag vm. 2.12 nm. 14.30 uur maandag 3.05 15.22 dinsdag 3.52 16.14 woensdag 4.40 17.00 donderdag 5.25 17.48 vrijdag 6.13 18.38 zaterdag 7.00 19.26 Maandag 30 nov. Nieuwe Maan te 9.46 uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1