Ons defensiebeleid belicht. Moeder Sporthoekje Dodelijk ongeluk bij de Heen. De memorie van antwoord van minister Visser. HET OOG OP DE WEG. In één nacht Uw handen gaaf en zacht Heeft U ogen op uw rug......? TBABYDERMSrS' Blus dat laaiend maagzuur-branden. Neem een paar Bennies. Stemmen van Lezers HEREN en JONGENS COATS HEREN MATEN vanaf JONGENS MATEN vanaf in moderne stoffen 67.50 tot 159.50 18.50 Voor het here Baby-huidje Winkels langer open. MODIEUZE SWAGGERS met moderne bontgarnering vanaf 69.50 SPORTIEVE 7/8 MANTELS reeds vanaf 39.75 in leuke ruiten vanaf 27.50 MEISJES 7/8 MANTELS DEN HAAG Het standpunt van de regering over de verkorting van de Diensttijd zal, vastgelegd in een defensie- nota, in de eerste helft van 1960 ver schijnen. Dan zal tevens nader worden ingegaan op de verhoogde kosten, die het gevolg zijn van een verder intreden van de techniek en een daardoor ver oorzaakt duurder onderhoud. Dit verklaarde de minister van de fensie, ir. Visser, in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, die verder nog antwoord gaf op driehon- derdandere vragen, door de Kamer gesteld naar aanleiding van de ingedien de defensiebegroting Naar het inzicht van de minister is het niet juist, in een periode van onderhande lingen tussen Oost en West de verdediging te verzwakken omdat de basis van die on derhandelingen een gelijkheid van krachten is. Het is daarom niet mogelijk ons aandeel in de Nato te verminderen. Voor de begro ting van 1960 zal 4,4 procent van het na tionale inkomen besteed worden aan het defensiebeleid. Dit jaar was dit 4 in 1958 4,9% en in 1951 7,9%. Na een lange periode van geleidelijke daling voor 1960 dus een verhoging ten opzichte van dit jaar met 0,4 procent. In totaal is in de jaren 1951 tot en met 1959 dertien miljard negenhonderd miljoen gulden uitgegeven voor defensiedoeleinden. Dit bedrag werd als volgt verdeeld over de diverse takken van dienst: landmacht 7320 miljoen, marine 3420 miljoen, lucht macht 2900 miljoen en de internationale infrastructuur 260 miljoen. ATOOMDUIKBOTEN Omstreeks 1961 zal de onderzeedienst van Rotterdam naar Den Helder worden over gebracht. Dit wordt noodzakelijk doordat Rotterdam de vereiste havenfaciliteiten niet langer kan opbrengen. De plannen voor de afbouw van de marinehaven van Den Hel der zullen worden aangepast aan de ver spreiding van de vloot. Verspreiding van de vloot is nodig door het gevaar van een verrassingsaanval. Om te voldoen aan de eisen door de .Nato gesteld zal het aantal onderzeeboten op zes worden gebracht. Op het ogenblik onderzoekt men de mogelijk heid met Amerikaanse hulp atoomduikboten te bouwen. Overigens meent de minister dat atoomonderzeeboten voor overwegend Ne derlandse rekening gebouwd kunnen worden. Om de veel becritiseerde fusie van de departementen van oorlog en marine op de beste wijze door te voeren zal de voorma lige staatssecretaris van marine benoemd worden tot adviseur van minister Visser inzake kwesties, de samenvoeging van de beide departementen betreffende. PANTSERWAGENS EN NIEUW GEWEER Mechanisatie van de parate infanterie- eenheden, een van de eisen van de moderne oorlogvoering, zal slechts gedeeltelijk kun nen worden doorgevoerd ten gevolge van de hoge kosten. Voor twee bataljons zal een aantal gepantserde personen-carriers worden aangeschaft. Hiermee is een bedrag gemoeid van ruim 20 miljoen. De landmacht zal tevens worden uitge rust met anti-tank raketten. Hiervoor zullen vermoedelijk de Franse SS-10 en SS-11 worden gekozen. Deze sensationele wapens worden door, via een draad geleide, elec- trische impulsen naar hun doel een rijden de tank gestuurd. De snelheid is dermate hoog dat het nadeel van een kwetsbare draadverbinding met de afvuurbasis wordt opgeheven. De anti-tank projectielen wor den afgevuurd van een vrachtwagen, die meer exemplaren vervoert. De SS-10 en SS-11 hebben van zich doen spreken toen tijdens de Suez-kanaal crisis de Israëlische eenheden enorme aantallen Egyp tische tanks (van Russische makelij) ver nietigden of buitmaakten. De moderne pant sers konden niet ontkomen aan het vernie tigingswapen. Ook voor redding en uitkomst. U zult de dag loven, waarop U met Rennies Uw brandend maagzuur tot verleden tijd maakte. Klink ongelofelijk, maar is een be wezen zaak. In tienduizend gevallen, over de hele wereld. Haal een pakje Rennies en ondervind van vandaag af de heerlijke uit werking van dit wondere tabletje. Zó bij U te steken hygiënisch verpakt In het leger wordt bij enkele onderdelen een nieuw type geweer ingevoerd om de hoedanigheden in de practijk te bestuderen. Welk type het hier betreft, is niet bekend. Het geweer zal in ieder geval moeten vol doen aan de Nato-standaardisatie-eisen. De Westduitse Bondsrepubliek heeft on langs bekend gemaakt dat in het Duitse leger een geweer van Spaanse makelij zal worden ingevoerd. Dus niet de Natofavoriet die in België gefabriceerd wordt. Neder land kan bij de keus ook betrekken de Ar- malite, een wapen van Amerikaanse oor sprong, dat bij de Artillerie Inrichtingen aan de Hembrug geproduceerd kan worden. Studies voor deze licentievervaardiging zijn reeds twee jaren geleden ondernomen. Dit lichte wapen kan ook als machinegeweer dienst doen; de capaciteit is 700 schoten per minuut. Een ietwat pijnlijke zaak, die eveneens door Minister Visser uit de doeken gedaan moest worden, is de toestand van de stil liggende trotylfabriek van de voormalige N.V. OCIO. In deze productiewerkplaatsen bij Ossendrecht zijn destijds door het depar tement van defensie miljoenen guldens ge- investeerd. De minister maakte bekend, dat de fabriek in stand zal worden gehouden om in oorlogstijd springstoffen te fabriceren. Naar de mogelijkheid wordt gezocht om de fabriek ook in vredestijd rendabel te maken. Daarvoor wordt overleg gepleegd met de Artillerie Inrichtingen. Nadruk verboden LEIDERS HANDHAVEN ZICH In de 1ste klasse A wisten de drie kop lopers Smerdiek, Chrislandia en Vrederust zich te handhaven. Het viel geen van alle gemakkelijk. Inzonderheid Chrislandia was het ditmaal niet eenvoudig in Zevenbergen te winnen en het was opnieuw aan de vast houdendheid te danken, dat deze score toch nog de beste van de drie werd. Eerst na rust kon Chrislandia doordrukken en de eindstand op 1 - 3 brengen in hun voordeel. Smerdiek was haast een klasse beter dan zijn tegenpartij Kogelvangers. Bijna 80 mi nuten lang werd de gastheer op de Wil lemstadse helft gevonden, maar tot doelpun ten kwam het ditmaal niet. Qua spel een verdiende zege, al ging het met die 2 - 1 dan met de hakken over de sloot. Dat ONI een lastige tegenstander zou zijn voor Vrede rust was te voorzien en daarvan was ook Vrederust overtuigd. Ook hier was het doel- puntenverschil minimaal, al werden er dan meer gescoord dan in beide andere wedstrij den van jl. zatedag. De 3 - 4 zege doet Vre derust nog steeds een woordje meespreken in de kopgroep. Het waren de drie enige wed strijden en daarom ook uitermate belang rijk voor de leiders. Niemand van hen heeft een slippertje gemaakt, zodat de stand on veranderd is gebleven. IN DE 2e KLASSE A heeft Good Luck 3 opnieuw een neder laag geleden, nu zelfs met 4-1 van Blauw Wit. De rust was ingegaan met een 0-1 voorsprong voor de Veteranen, maar toen reeds bleek uit alles dat Blauw Wit, dat een stevig partijtje speelde, het zo maar niet zou opgeven. De invaller doelman van Good Luck kreeg het zwaar te verduren en toen Bas Maliepaard de vallende doelman met zijn schoen tegen zijn hoofd raakte, moest ook deze keeper het veld ruimen. De linksbinnen van Blauw Wit scoorde ver volgens de gelijkmaker. Het werd tenslotte een wedstrijd met ongelukjes, want eerst moest linkshalf Zwanenburg van Good Luck het veld verlaten na een trap van Van der Werf en de invaller hiervoor kreeg eeveneens een blessure. Door een paar snelle aanvallen kwam BI. Wit tot een 4-1 eind stand. De Veteranen moeten er dus wel an ders over gaan denken om in de running te blijven. WHS speelde zaterdag tegen HNC 2 en won na een bar slechte wedstrijd met 1-0. Ongekend slecht was het spel voor rust met alleen Rien Mosselman op de back plaats als iemand die nog enigszins pro beerde er voetbal van te maken. Het werd een blanke ruststand, na een weg-is-weg- strategie van HNC. In de tweede helft maakte WHS er het eerste kwartier wat meer van en de beste speler van de middag in de voorhoede Bram Gunter, maakte het enige en ook een mooi doelpunt. Daarop zakte het weer zodanig af, dat de suppor ters de moed niet hadden tot het eind te blijven. VVN 2 deed het heel wat meer over tuigend en won van Seolto 2 met 7-0. Ve- locitas KMA bleef ook deze zaterdag onge slagen en won met 2 - 1 van SSC 2, welis waar niet zo bijzonder overtuigend, maar dan toch voldoende om dit elftal nog steeds de gevaarlijkste concurrent te noemen voor kampioenscandidaten. IN KLASSE 3 A speelde Vrederust 2 tegen Dinteloord 2 en verloor met 0-6. Vosmeer 3 is bij Chris landia 2 niet opgekomen. DE VERWACHTING In de 1ste klasse A speelt HNC tegen Good Luck 2 en we rekenen op winst voor HNC. Kogelvangers verwacht PTT en misschien dat dit de volle winst, voor de eerste maal dan, gaat brengen voor de Wil- lemstadse ploeg. Chrislandia krijgt het niet gemakkelijk nu Vrederust daar op bezoek komt. Maar op het Heiningse veld lijkt ons Vrederust niet opgewassen tegen deze en thousiaste vasthouders. De uitslag is belang rijk voor de drie leiders. We geven dus Chrislandia de meeste kans op winst. 2e KLASSE A The Gunners 2 verwacht Seolto 2 en mag op winst rekenen. Dat geldt ook voor Sprang 2 waar HNC 2 op bezoek gaat ko men. BWR krijgt ook nu weer geen gemak kelijke tegenstander in Smerdiek 2 en mag met een gelijkspel tevreden zijn. In -dit ver band moeten we nog wel iets rechtzetten. Van Smerdiek bereikte ons via Kees v. d. Hoek de mededeling dat het er niets af of toe doet, of Smerdiek 1 vrij is of niet voor wat de sterkte van het 2e elftal betreft. Ze put namelijk haar reserves voor het eerste elftal uit het derde, zodat het tweede volkomen in tact kan blijven. Ons was het eerst anders meegedeeld en het is ook vrij wel zo bij ieder club in deze afdeling, dat het tweede verzwakt wordt, als er voor het eerste invallers nodig zijn. Bij WHS is dat in elk geval zo en naar men mij uit Willem stad en Raamsdonkveer verzekerde niet an ders. We willen dit toch even recht zetten om een verkeerde indruk te voorkomen. Tenslotte is er dan in deze afdeling Veloci- tas KMA tegen WHS, een voor deze afde ling belangrijke ontmoeting. We hebben te weinig vertrouwen in het spel van WHS om haar een overwinning te durven voor spellen tegen een nog betrekkelijk nieuwe deelnemer in deze competitie, die overigens alleen nog maar een puntje heeft verloren van Smerdiek 2. In de 3e klasse A staat alleen op het programma de ontmoeting Vrederust 2 te gen Dinteloord 3 met opnieuw de grootste winstkans voor de gasten. (buiten verantwoordelijkheid v. d. redactie) Mijnheer de Redacteur, Gaarne vragen wij U om plaatsruimte voor het volgende „Met belangstelling namen wij kennis van het rapport van de Streekverbeterings- commissie TTiolen getiteld „Over de Een dracht ligt onze eendracht." Allereerst willen wij onze grote waardering uitspreken voor de vele arbeid, die aan het tot stand komen van dit rapport ten grondslag ligt. Onder verwijzing naar het voorwoord in genoemd rapport, waarin reeds in de aan vang wordt opgemerkt: „Het is een goed vriend, die mij mijn feilen toont", geven wij thans enkele critische op- en aanmer kingen over dit rapport, met het verzoek aan de opstellers en de leden van de Streek- verbeteringscommissie Tholen om ons dan maar als zeer goede vrienden te beschou wen Puntsgewijze willen wij gaarne op een en ander ingaan. In Hoofdstuk 2, afdeling 4 „Electriciteit en waterleiding" lezen we „Eveneens via de herverkaveling zullen alle bedrijven op het waterleidingnet worden aangesloten". Wij verheugen ons hierover maar wensen toch op te merken, vooral in verband met het feit dat in dit en andere rapporten nog wel eens overdadig een z.g.n. „achterlijk heid" wordt gesuggereerd op het eiland Tholen, dat de gemeenten voor iedere aan sluiting 950,moeten betalen, terwijl ook de bedrijfshoofden zelf behoorlijke bedragen (af te lossen in 30 jaar) moeten fourneren. Dat de gemeentebesturen dit con amore doen bewijst toch wel, dat de vooruitgang op het eiland niet alleen maar aan de her verkaveling te danken is, maar dat de ge meentebesturen hieraan ook wel het een en ander doen. In Hoofdstuk 5 „Enkele sociale factoren" komt in afdeling 2 het onderwijs ter sprake. Hierin wordt vermeld dat er een op vallende vooruitgang is in het aantal jon gens dat technisch onderwijs volgt. Aange zien over de oorzaak niets wordt vermeld, willen wij verklaren, dat dit voor 100% te danken is aan het feit, dat we thans op het eiland Tholen een lagere technische school, en wel een voor ieder toegankelijke openbare rijk zijn. Voor die tijd was het ook het totaal aantal leerlingen uit de stad Tholen kleiner, hoewel de afstand naar de technische school in Bergen op Zoom klei ner is dan naar die van Sint-Maartensdijk. In naam was de technische school in Bergen een algemene, maar in de praktijk was het toen ook al een R.K. school. Het is be grijpelijk dat de protestantse Tholenaren voor hun zoons geen in feite specifiek. R.K. onderwijs wensten. De toename is dus wel groot, maar niet opvallend. Het is vol komen logisch. En hieruit blijkt wel weer dat als er gelegenheid komt voor voortgezet onderwijs de eilandbewoners gaarne deze kansen met beide handen aanvatten, en er dus geen sprake is van een bijzondere men taliteit, etc. zien en ons niet verliezen in onderlinge af gunst. Als er een voorstel komt voor een eilands raadsvergadering (alle gemeenteraadsleden van de zeven gemeenten) dan hopen wij dat dit initiatief door alle raadsleden van het eiland zal worden gedragen, als moge lijk middel om de openlijke en verhulde rl valiteit, die er volgens het rapport niet is, uit te bannen en te komen tot nauwere sa- menwerking. Wij zijn voor samenwerking, maar betreu ren deels de activiteiten van commissie's gericht op verbeteringen, waarvan we ge zien hun conservatieve samenstelling, slechts waarborgen kunnen zien van verouderde sociaal-economische toestanden, die verou derd genoemd zullen worden door een ieder die openstaat voor de eigentijdse ontwikke ling. Op blz. 48 lezen we: „Men kan zeggen, dat binnen de dorpen de kerkelijke en be roepsonderscheidingen strijden om de hege monie. De kerk bepaalt grotendeels het gees telijk leven en is bepalend voor de politieke verhoudingen." Dat de kerk de politieke verhoudingen bepaalt is toch wel apert onjuist. In som mige gemeenten meer dan in de andere. Maar in Sint-Maartensdijk bereikten socia listen en liberalen in 1913, dus voor het algemeen kiesrecht, reeds landelijke percen tages. Voor de Partij van de Arbeid ligt het percentage in Sint-Maartensdijk x zo hoog als het landelijk percentage. In Sint-Maartensdijk wordt in sterke mate de politieke keuze gemaakt om de politiek die een bepaalde partij voert, en niet we gens de eenheid van confessie, hoe politiek tegenovergestelde ideeën de mensen van deze confessionele partijen ook vaak mogen heb ben. Van overwegend kerkelijke invloed van de politieke keuze is dus in Sint-Maartens dijk, en toenemende mate zien we dit ver schijnsel ook in de andere dorpen, geen sprake meer. Op bladz. 49 lezen we dat de politieke strijd lauw is. Lees de verslagen in de Een- drachtsbode over de laatste drie verkiezin gen, zie de opkomsten op openbare ver kiezingsvergaderingen en U zult weer we ten dat d politieke strijd allesbehalve lauw was. In „Vrijetijdsbestedingen en verenigings leven" lezen we over de zwakheid in het verenigingsleven. Laten we evenwel niet vergeten dat Sint-Maartensdijk twee zang koren bezit, die beide al tientallen jaren bestaan en bij concoursen prijzen winnen in de hoogste afdelingen. Op het gebied van de sport geven we toe, dat de slechte accomodatie een goed ge richte activiteit welhaast onmogelijk maakt. Maar op dit gebied zien wij toch grote mogelijkheden, als de Pluimpotplannen zijn verwezenlijkt en de industriekern Sint- Maartensdijk zal kunnen beschikken over drie sportvelden en drie tennisbanen in de Pluimpot. Het ligt in de lijn der verwach tingen dat de activiteiten van de sportver- en 6 JUBILEUMRENTE Kremerstraat 11 BERGEN OP ZOOM Verder wordt in dit deel van het rap port de noodzakelijkheid aangeduid van de stichting van een B.L.O.-school. Gaarne hadden we hierbij vermeld gezien, dat de openbare lagere school in Sint-Maartensdijk reeds een z.g.n. verzorgingsklas kent. Een groepje van 14 leerlingen ontvangt daar in feite B.L.O.-onderwijs. Dit om te illustre ren dat het gemeentebestuur Van Sint-Maar tensdijk zijn taak heeft verstaan. Op blz. 41 lezen we, dat „bij een enquete in 1954 bleek dat van de landarbeiders met onderwijs 45 niet-agrarisch onderwijijs bleek te hebben gevolgd. We stuiten dus op een gebrek aan niet-agrarische werkgelegen heid, dat afvloeiing remt." Aangezien het aantal landarbeiders met onderwijs in 1954 (ook al wegens het ont breken van mogelijkheden en slechte ver bindingen, enz.) niet groot geweest zal zijn, zegt een percentage niet zoveel. Hiervoor was het dus beslist noodzakelijk geweest de exacte getallen te vermelden. Immers het ging om de landarbeiders mét voortgezet on derwijs en we vermoeden dat dit een zeer klein aantal is geweest. We onderstrepen de klacht van de opstel lers over het gebrek aan niet-agrarische werkgelegenheid: 't is één van onze grootste zorgen. Maar dit jaar is het gelukkig nog mogelijk gebleken alle gediplomeerde leer lingen van de L.T.S. op het eiland in fabriek of werkplaats te plaatsen. Jammer genoeg was het niet mogelijk ze allen hier te hou den. Verscheidene hebben werk gevonden in Bergen op Zoom. Maar nogmaals zeer spoedig lopen we vast en we onderstrepen dus met kracht de vaststelling van het gebrek aan niet-agrari sche werkgelegenheid. Op blz. 46 lezen we dat „de dorpen duidelijk van elkaar verschillen zonder dat men van een openlijke rivaliteit kan spre ken, al is de samenwerking zeer gering." Iedere inwoner van ons eiland zal deze zin niet zonder glimlach kunnen lezen. Leest U in de raadsverslagen van dit blad de discussie's maar eens na als het ging om een mogelijke aanwijzing van Sint-Maar tensdijk als industrialisatiekern B. Ieder weet van de scherpe tegenstellingen, ze zijn glashard. En ieder in dit dorp kan weten dat ze in overwegende mate niet worden gedragen door de inwoners van dit dorp, maar veeleer door de hoofden van de orga nen in het bestuurlijke vlak. En toch merkt het rapport op „Vooral in het bestuurlijke vlak is de laatste jaren duidelijk een samenwerking groeiende, die echter nog onvoldoende door de bevolking wordt gedragen." Lees de raadsverslagen, lezer, en U zult uw conclusie kunnen trekken. Wij zijn van mening dat alle openlijke of stiekume rivaliteit op ons eiland uit den boze is. Wij gezamenlijk op het eiland zul len een beter woonklimaat moeten scheppen om industrialisatie te bevorderen. We moeten dit weten, wat goed is voor Sint-Maartensdijk is meestal ook goed voor Tholen. En wat goed en nuttig is voor Tholen is ook goed voor Sint-Maartensdijk en voor de andere gemeenten. We moeten dit eiland steeds meer als een eenheid gaan enigingen hierdoor sterk zullen toenemen, en deze verenigingen zullen hierdoor sterk ge stimuleerd moeten worden door vooruitstre vende gemeentebesturen. Terzijde We zijn niet zo bijzonder en thousiast over de medewerking van de Agrarische Subcommissie van de herverka veling i.v.m. de Pluimpotplannen. Op blz. 51 wordt gesproken over het lei dersprobleem: „Vreemdelingen worden eer der als leider aanvaard, doch zij kunnen naast de tegenwoordige talrijke commissie's de verenigingen niet bemannen, nog afgezien van hun animo hiervoor." Men hoede zich er voor, het aanvaarden van vreemdelingen als leider door de be volking te simpel voor te stellen. Ieder, die niet blind is voor de werkelijkheid, zal b.v. in Sint-Maartensdijk kunnen con stateren, dat de bevolking enerzijds veel accepteert van de vreemdeling, maar an derzijds welhaast instinctieve afkeer heeft van vreemdelingen, die het contact met de autochthone bevolking in wezen missen, le ven als een aparte gemeenschap in de dorps gemeenschap, en die, te nadrukkelijk over tuigd van hun vermeende onmisbaarheid en in hun gedachtenwereld zich ver boven de dorpsgemeenschap voelende staan, proberen de gemeenschap te verbeteren en te streven naar een hoger plan. De mentaliteit van: „Als wij er niet meer zijn, dande rest kunt U zelf wel invullen. t&füc a t. Het verkeer is tegenwoordig geen sine cure, het gevaar dreigt er van alle kanten. Eigenlijk is iedere weggebruiker wel toe aan een paar (extra) ogen op zijn rug. Want het aloude gezegde „doe wel en zie niet om" geldt in het verkeer zeker niet. Nu is het een hele kunst om op de hoogte te blijven van wat er achter je gebeurt, zonder het wegbeeld voor je ook maar één (fataal) moment uit het oog te verliezen. Dat heb ben de heren automobielontwerpers óók be grepen en daarom wordt de automobilist met behulp van vernuftig geplaatste spiegels ge woonweg een paar extra ogen bezorgd, dat hem in staat stelt óók alles te zien wat er achter hem gebeurt. Zelf de berucht „dode hoek" zal door de opmars van panoramische voor- en achterruiten verdwijnen. Wel beschouwd is de voetganger dan in het verkeer maar een slecht toegerust wezen. Op het gevaar af, dat wij een mode-ontwer per op het idee brengen om dameshoedjes van flatteuze achteruitkijkspiegeltjes te voorzien, durven wij toch te beweren dat het voor de voetganger óók van belang is te weten wat er in het verkeer achter hem gebeurt. Maar heus, wij hebben geen ogen op onze rug. De wandelaar evenmin als de fietser of de automobilist. Daarom is er voor de „spiegelloze" voetganger maar één remedie: aanvallen in de rug bij voor baat uitsluiten. Hoe Door links te lopen, altijd en overal waar men door het ont breken van voetpad of rijwielpad ge dwongen is van de rijweg gebruik te maken. En laat niemand nu met het bekende „nu breekt mijn klomp" aankomen, omdat het „rechtshouden" hem of haar altijd in alle toonaarden is bezongen. Want dat geldt niet als men op de rijweg loopt. Dan moet u zorgen, dat het verkeer op de rijbaan waarop u loopt, u tegemoet komt. Dat is prettiger voor dat verkeer èn... voor u. Want al in de oude ridderspelen waarde men zich verloren, indien een aanvaller in de rug opdoemde. En al is het verkeer dan geen ridderspel het moet wél een ridder lijk spel zijn een steek in de rug is er maar al te dikwijls dodelijk. Verbond voor Veilig Verkeer Publikatie van het Er schijnen nog steeds enkele (wandelende) landgenoten te zijn, die ogen op hun rug hebben en die zich kunnen permitteren om rechts te houden als zij door afwezigheid van voet- of rijwielpad op de rijweg moeten lopen. Maar u behoort daar stellig niet bij. Laat u niet in de rug aanvallen en volg de raad op, die het Veilig-Verkeers's mannetje Wouter Wegwijs u geeft: LOOP HET VERKEER TEGEMOET Op 10 november jl. reed de heer J. C. de Rooij, ambtenaar ter secretarie te St. Phi- lipsland in zijn auto op de hem eigen kalme manier met geringe snelheid onder De Heen over de rijksweg. Plotseling stak uit een op de bus wachtend clubje schoolkinderen het 6 jarige dochtertje van de heer B. Over- beeke uit De Heen over en toen was het zelfs bij deze geringe snelheid niet meer te voorkomen, dat het kind werd aangereden. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is het meisje 's middags in het ziekenhuis te Steen bergen overleden. Een dergelijke houding, hoe goed bedoeld ook, wordt door de autochthone bevolking, individueel en als groep, niet geaccepteerd. Naar onze mening terecht: de dorpsge meenschap heeft hiervoor gelukkig te veel zelfrespect. Bladz. 52 over de bejaardensocieteiten: wij betwijfelen of de bejaarden te weinig be langstelling zouden hebben, zoals het rap port suggereert. Dit zal eerst beproefd moe ten worden. Mits de bejaarden hierbij zelf actief worden betrokken, geloven wij dat deze bejaardensocieteiten zeker ingang zou den vinden. Verder achten wij het met het oog op de zorg voor bejaarden urgent, dat een tweede voor alle gasten pensionprijs naar draag kracht. De gemeenten zullen een dergelijk bejaardenhuis wordt gesticht. Maar dan huis moeten stichten, exploiteren en de te korten dekken. Hierop dient zo mogelijk subsidie van Rijk en Provincie te worden verkregen. Op blz. 53 wordt vermeld dat de „be langstelling voor gebeurtenissen buiten de gemeenschap klein is." Dit achten we weer een opmerking, die niet onderschreven kan worden, door iemand, die de situatie ter plaatse kent. Politieke vergaderingen worden hier zeer goed bezocht. De opkomst bij ledenverga deringen van de politieke partij van onder getekenden ligt voor Sint-Maartensdijk 3 x zo hoog als het landelijke gemiddelde. Hier uit spreekt toch zeer zeker een grote in teresse voor het gebeuren en de veranderin gen buiten de eilandgemeenschap. Tenslotte stelt het rapport op bladzijde 56, dat de „streekverbetering ruimer zou moe ten worden opgezet en ook de niet-agra rische sectoren zou moeten omvatten." Deze zinsnede kunnen we slechts met na druk onderstrepen. De Streekverbeteringscommissie vindt sa menwerking noodzakelijk met de Stichting Eilandgemeenschap Tholen en de Commis sie Werkgelegenheid Tholen. Dit laatste betwijfelen we zeer, gezien de samenstelling van deze commissies. Twee van de drie commissie's overlappen elkaar grotendeels, wat de samenstelling betreft. We achten een min of meer evenredige vertegenwoordiging (ook in politieke samen stelling) zeer gewenst. In verband met de Sinterklaas inkopen zijn in de week voor 5 december volgens wettelijke regeling de winkels tot 21.00 uur (9 uur nm.) geopend. Deze periode loopt vanaf zaterdag 28 november tot en met vrijdag 4 december. Het begin is dit jaar dus op zaterdag. Men vergete niet, dat op sinterklaasavond zelf zaterdag 5 de cember de winkels normaal om 6 uur nm. zijn gesloten. en 6 JUBILEUMRENTE Kremerstraat 11 BERGEN OP ZOOM Een voorbeeld is dat Sint-Maartensdijk slechts één vertegenwoordiger heeft in de Commissie Werkgelegenheid Tholen. Ver der is de Streekverbetetringscommissie ook tamelijk eenzijdig samengesteld. Er is één inwoner bij die zuiver beroepshalve hierin zitting heeft, en een ander woont in Sint- Maartensdijk maar zover vanaf het dorp, dat hij practisch geheel op Sint-Annaland is georienteerd. In een dergelijke streekverbeteringscom missie moesten toch ook de vertegenwoor digers van niet-agrarische belangen zitting hebben, aangezien de betere toekomst van ons eiland en een volledige werkgelegenheid toch in hoofdzaak, met in acht neming van de agrarische belangen, door industrialisatie kan worden verzekerd. En „in achtneming" betekent dan bij on dergetekenden beslist niet, dat in alle ge vallen de industriële belangen moeten wij ken voor de agrarische. In hoofdzaak, mijnheer de Redacteur, wensen wij ons dus te verzetten, tegen de neiging zoals weieens meer in rapporten en sociologische publicaties wordt gemerkt, te suggeréren, al is het niet met evenveel woorden in zulke boekjes gezegd, dat de bevolking van het eiland Tholen een beetje „achterlijk" is. Nogmaals, het wordt wel niet officiëel met zoveel woorden gezegd, maar telkens komt men dit toch weer tegen, ook bij uitlatingen van „vreemdelingen". Het is trouwens meestal de schuld van de vreemdelingen zelf, als ze „vreemd" blijven. In dit verband is het wellicht pikant dat deze critische kanttekeningen gemaakt wor den door een echte „Smerdieker" en een „vreemdeling". Met dank voor de plaatsruimte, C. J. C. Bazen P. A. Roels Sint-Maartensdijk, 18 nov. 1959 KALVEROPFOKWEDSTRIJD In verschillende streken van Nederland heeft men reeds meerdere keren met groot sukses kalveropfokwedstrijden georgani seerd. In de provincie Zeeland is dit nog niet voorgekomen. Daarom heeft de Com missie tot bevordering van 'n rationele vee houderij op Tholen in samenwerking met de Streekverbeteringscommissie besloten een dergelijke wedstrijd te organiseren. Deelname is mogelijk voor jongeren (jon gens en meisjes) van 12 t.e.m. 20 jaar. Iedere deelnemer kan mee doen met 1 kalf geboren tussen 20 november 1959 en 1 ja nuari 1960. Inleggeld 2.50 per deelnemer. Aan de deelnemers wordt een handleiding verstrekt waarin de organisatie van de wed strijd en vele waardevolle aanwijzingen over de voeding en de verzorging van kal veren staan vermeld. Tevens wordt een aantekeningenboekje uitgereikt waarin een schets, geboortgewicht en verdere gegevens van 't kalf plus soort en hoeveelheid voeder nauwkeurig dienen te worden opgetekend. Van elk kalf wordt een kostenberekening opgesteld. Binnen 2 x 24 uur na de ge boorte moet het kalf bij de sekretaris van de regelingscommissie worden opgegeven. De dieren worden door een jury 2 of 3 maal op het bedrijf gekeurd. De eindkeuring en prijsuitreiking heeft plaats op de in juli 1960 te houden Thoolse fokveedag. Deelnemers dienen zich voor woensdag 25 november op te geven bij de sekretaris van de regelingscommissie de heer J. Kodde, Kaaistraat A 38, St.-Maartensdijk. Tel. 178. Het is de eerste keer dat in Zeeland een kalveropjfokwedstrijd wordt georganiseerd. Tholen is dus het eerste gewest dat hiertoe overgaat. Het is aan de Thoolse jongeren deze eerste wedstrijd te doen slagen. Laat daarom deze gelegenheid niet voorbijgaan om U meer kennis van en liefde voor het vee bij te brengen en geef U vandaag nog op als deelnemer (ster).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 6