Wie zoekt ermee?.... „Opmars naar de galg". Ka Vee Wee Het Proces-Neurenberg als waarschuwing. 16e JAARGANG No. 1 EENDRACHTBODE 20 NOVEMBER 1959 TWEEDE BLAD ONZE SINT-NICOLAAS-PUZZEL Shawls Zelfbinders VICTORY j £nct 99 een lichte sigaar j voor £m&act. Land- en Tuinbouw St. Ntcolaas geeft graag Nederlands speelgoed. handen BESTE JONGENS EN MEISJES, Er is weer een afzonderlijke puzzel voor jullie. Waarover vraag je Natuurlijk over Sinterklaas, want kijk maar eens gauw wie je op de tekening ziet afgebeeld. Daar zie je èn de Sint èn Piet met een grote zak cadeautjes staan. Misschien is er ook wel een voor jullie bij Maar als je de tekeningen eens goed be kijkt, zie je ook wat anders... Die twee plaatjes van de Sint en zijn knecht LIJKEN namelijk precies hetzelfde, maar zijn ze het ook Welnee En daar gaat het nu juist om. Er zijn bij het tekenen opzettelijk enige verschillen in de twee plaatjes aangebracht en die moeten jullie er nu eens uitzoeken. Als je bijvoorbeeld eens goed naar de tong van zwarte Piet kijkt, zie je dat deze op beide prenten verschilt... Dus schrijf je op: Tong. Zo zijn er in het geheel 10 verschillen. De beginletters van deze verschillende dingen vormen, als je ze in een bepaalde volgorde schikt, een lekkernij die je met Sinterklaas allemaal wel eens gehad hebt, een soort suitkergoed. O, nou verklappen we het haast. En daarom is dit toch echt maar een puzzel voor kinderen van de lagere school. De grote jongens en meisjes en oudere mensen die graag een kruiswoord oplossen, moeten de andere puzzel maar nemen. Maar voor jullie is dit wel iets moois. Als je alles gevonden hebt, zet je de verschillende woorden in de juiste volgorde onder elkaar op een briefkaart en stuurt die voor vol gende week zaterdag dat is 28 november naar de redactie van ons blad: Ring 66 Sint-Annaland. Dan kan Sint op zijn verjaardag zeggen, wie het 't beste heeft gedaan. En daarvoor heeft hij dan de vol gende mooie cadeautjes beschikbaar gesteld. Doe dus je best. Dit zijn de prijzen 1. een mooi jongens- of meisjesboek 2. portemonnaie 3. een plastic bal 4. een toilettasje 5. een puzzel 6. een sigarenbandjes-album met 20 bandjes 7. een verfdoos 8. een kleurboek 14. deel v. d. dag 17. goedheiligman 20. stofmaat 25. deel v. h. oor 26. nakomelingschap IN DE NIEUWE MODETINTEN Bergen op Zoom Kortemeestraat 1 28. mannelijk zoogdier 29. luchtstrijdkrachten (afk.) 34. kuddehoeder 36. overheidsinstelling 37. zelfkant 39. vogel 43. boom 44. techn. natuurwetensch. onderzoek (afk.' 46. water in Utrecht 47. lofdicht 51. pigmentvlek 54. klein drukwerkje 55. zonder gezelschap 57. werkschuw 60. sportartikel 61. wond 63. nauwe 64. koor 66. hetzelfde (afk.) 68. inhoudsmaat 70. jongensnaam 73. vogel 74. vervoermaatschappij (afk.) Sinterklaas wil ook de ouderen niet hele- 2. Luxe doos zeep ™a®L°"^!°°ndcLat!L -6ti °ntsPa,nnerid 3. Elseviers wereldatlas (Elsevier pockets) 4. wandbordje 5. Prisma Huishoudencyclopedie. 1. Boek. Dr. Donald Caskie „De Schotse Inzendingen eveneens voor zaterdag 28 Pimpernel". november aan het redactie-adres. oplossing-werk. En daarom ook de volgende prijsjes beschikbaar stellen DEN HAAG De oorzaak van de Tweede Wereldoorlog: De waanzin van het Duitse nationaal-socialisme, de dictatuur van Hitier en de figuren die hem omringden, raakt in het boek der vergetelheid. Onder zoekingen, in Duitsland en ook in Neder land gehouden, hebben aangetoond, dat de jeugd voor een groot gedeelte niet meer weet wie Hitler was. Daarom hebben de Duitse journalisten Heydecker en Leeb hun boek „opmars naar de galg" geschreven, een beklemmend relaas over de leidende figuren uit Nazi-Duitsland. Daarom is de film die op dit boek is gebaseerd en bestaat uit journaalfragmenten, onlangs in de grote steden van ons land in première gebracht. Binnenkort zal zij door het gehele land rouleren. Ruim anderhalf uur lang blijft de toe schouwer gevangen door de beklemmende beelden uit een jong, maar weerziriwekend verleden. De film volgt het proces-Neuren- berg op de voet. Geen enkele scene is ge speeld. Journaalfragmenten tonen ons de arrogante Goering, Hess, Keitel, Seyss In- quart, Krupp en nog vijftien andere oorlogs misdadigers tijdens hun verdediging, 't aan horen van het vonnis, maar ook op het mo ment dat hun macht de hoogste top had bereikt. Uit geheime geallieerde archieven en Duitse bronnen kwamen opnamen uit het Duitsland van Hitier, toen de oorlog nog niet ten gunste van de geallieerden was ge keerd. Maar hoe langer het proces duurt, de verklaringen van verdachten dramati scher en melo-dramatischer worden, des te meer zien wij de neergang van Hitiers rijk. De verdwazing van een miljoenenvolk en de strijd die moest worden gevoerd om dat volk te beteugelen worden realistisch weer gegeven in de opnamen van strijd in en bij Stalingrad, de platgebombardeerde steden en de straatgevechten in Keulen, aan de voet van de Dom. Is er een doeltreffender manier denkbaar om de jeugd te tonen tot welk een afschrik wekkend regiem een dictatuur kan leiden De herinnering aan het verleden, die „Op mars naar de galg" brengt, is dan ook een waarschuwing voor de toekomst. Wie kan zich in zijn gemakkelijke stoel goed houden wanneer op het scherm de concentratiekampen verschijnen Toen de geallieerden deze kampen bereikten hebben zij opnamen gemaakt van de toestanden zo als zij die daar aantroffen. Hierdoor zijn voor de geschiedenis de gruwelen vastgelegd die erger waren dan alles wat menselijke haat en waanzin ooit tevoren hadden ver oorzaakt. Niet ieder zal de tot op het been vermagerde gestaltes kunnen aanzien of de „resultaten" van door kampartsen uitge dachte experimenten op levende gevangenen of de opening van de gasovens Om deze beelden moest de leeftijdsgrens op 18 jaar worden gesteld. Helaas kan hierdoor een grote groep jongeren, juist die groep die zo bijzonder weinig afweet van het leed en de ellende in deze tragische periode van Europa's geschiedenis, niet in staat worden gesteld de film te gaan zien. Groot is in deze film de tegenstelling tussen leiders en volk van Duitsland. Een tegenstelling, welke niet vertekend is maar ook in werkelijkheid moet hebben bestaan. Terwijl in de Duitse steden duizenden omkwamen onder de medogen- loze bommenregens vierden Hitier en zijn getrouwen feest in Hitiers privé~verblij~ ven. Wij zien Eva Braun lachen, luiste- rend naar de verhalen van Hitier en Goering. Even later zien wij de over gebleven ruïnes van wat eens het trotse centrum van een Duitse stad was. Onbegrijpelijk is de hypnose, de suggestie, waaronder de Duitsers moeten hebben ge leefd. Terwijl de Russen in een niet te N.V. KAREL VAN WELY's Sigarenfabrieken Roosendaal. stuiten tempo het Oostfront oprolden, de geallieerden in het Westen de Rijn over schreden, schreeuwde één van Hitiers naaste medewerkers in 't Berlijnse stadion de men senmassa toe, dat de kracht van Duitsland ongebroken was. Nieuwe wapens, beter dan de V-l en de V 2, zouden de vijand ver nietigen. (Hij doelde hierbij op een derde V-raket, welke wel beproefd maar nooit gebruikt is. Dit projectiel zou één van Hitiers wensen in vervulling doen gaan een bombardement van New York.) De propagandameester schreeuwde en het volk geloofde. En ging ten onder. De zwart-wit beelden van de journaal fragmenten vormen een verbijsterend geheel. Zij leren ons echter onze vrijheid op de juiste waarde schatten. De ouderen zullen zich nog veel uit de oorlogsdagen herinne ren en beschikken daardoor over vergelij kingsmateriaal. Maar de jeugd Weet zij welke drama's zich hebben afgespeeld toen onze vrijheid eens verloren ging Nu, in een tijd waarin onze samenleving opnieuw bedreigd wordt door eenzelfde ramp, geeft een film als „Opmars naar de galg" een extra kracht om vast te houden aan eigen beginselen. Al was het alleen al uit de simpele reactie: „Dat nooit meer". Nadruk verboden Horizontaal 1metalen staaf 6. uitdrukkingsvorm 10. Engels telwoord 12. hond 13. spraakgebruik 15. zoogdier 16. de oudere (afk.) 18. godsdienst (afk.) 19. flink 21. Gode zij lof (Lat. afk.) 22. mannelijk zoogdier 23.ieder 24. vallei 26. deel v. d. bijbel (afk.) 27. wintervoertuig 29. laatste nieuws (afk.) 30. bijbelse naam 31. wandversiering 32. Duitse badplaats 33. namelijk (afk.) 34. inhoudsmaat (afk.) 35. met betaald antwoord (afk.) 37. op dit moment 38. vogel Verticaal 1graafwerktuig 2. kraan 3. meisjesnaam 4. muurholte 5. gewas 40. gewas 41. het Romeins Imperium (afk.) 42. zangnoot 44. bekende motorraces (afk.) 45. pers. voornaamw. 47. onder andere (afk.) 48. meisjesnaam 49. vogel 50. slot 52. maanstand (afk.) 53. voegwoord 55. deel v. d. dag (afk.) 56. kostbare stof 58. halfedelsteen 59. plaats der oudheid 61. te zijner plaatse (Lat. afk.) 62. Frans lidwoord 64. rivier (Spaans) 65. als een kind 67. interest 69. plan, gedachte 71. zelfzuchtige 72. toegeven voor waar 75. meisjesnaam 6. verpakking 7. soort schip 8. N.V. (Duitse afk.) 9. haarkrul 11. verkoopplaats 12. rest Nieuw in te zaaien grasland Zo op het oog is menig perceel, dat na de droogte helemaal vergaan leek, door de herfstregens weer tamelijk opgefleurd. De vraag blijft: welke grassen zijn hier op geleefd De goede, of die van minder soort De laatste zijn meestal de taaiste. In zo'n geval lijkt nieuwe inzaai toch ge boden. De boer die tot scheuren nu besluit, staat voor het probleem: welk mengsel zaai ik voorjaar 1960 in Dat is wel even om bij stil te staan. Er zijn twee mogelijkheden. Weer gras-weide. Of nu eens klaverrijke weide. Het eerste is geen probleem, de Rassen- lijst geeft ruim keus. Maar de zuivere gras weide heeft toch ook enkele nadelen ge toond. Eenzijdig weidevoeder, waardoor kans op voedingsziekten in voor- en najaar. En meestal een verminderde zomerproduktie, speciaal op droogtegevoelige grond. De klaverrijke weide -en met name de klaverrijke kunstweide - heeft daarentegen voor het gemengde zand- en zavelbedrijf enkele grote voordelen. Het uitschakelen van de reeds genoemde risico's: droogte-risico, ziekte-risico. D.w.z. dat de klaverrijke weide een betere zomerproductie geeft, ook tijdens abnormale droogte, met sterk verminderd ziektegevaar door meer gevarieerd weide- voer van betere kwaliteit Er is nog een voordeel: verhoging van de bodemvruchtbaarheid. En dat betekent: goedkoper gras. Maar ook zodra de kla verrijke kunstweide weer opgenomen wordt in de vruchtwisseling een hoger rende ment van de akkerbouwgewassen. Drie punten dus van groot belang voor de economie van het gemengde bedrijf. Men heeft nu de kans. Scheuren en nieuw in zaaien. Maar wat Kiest u de klaverrijke weide, laat u dan over de mengselkeuze goed inlichten. Zaai in op goed bezakte voor, onder een licht graangewas als dek- vrucht, begin april. Nog een kleine raad: besluit spoedig, er zal meer worden besteld. Zorg dat u het zaad, wat u ook kiest, tijdig in huis hebt. Een probleem dus, wij zeiden het reeds, om wel even bij stil te staan 1 De Nederlandse speelgoedindustrie heeft dan ook zijn beste beentje voorgezet en komt verrassend goed voor de dag. Trou wens ook op de buitenlandse markt speelt deze industrie een steeds belangrijker rol. Opvallend populair is het Nederlandse hou ten speelgoed in Duitsland, dat zelf op dit gebied toch zo'n grote reputatie heeft. Dat is niet verwonderlijk als wij weten, dat alles wordt gedaan om tot verantwoord speelgoed te komen. Een van de grote Nederlandse frabrieken heeft zowel een kinderpsychologe als een industrieel ontwerper in dienst. MONTAGE-RAGE EN TECHNIEK Deze ontwerper, Van Blokland, is o.a. de geestelijke vader van de thans door de jeugd zo veelgevraagde montagedozen. Met de inhoud hiervan houten latten en balk jes met schroeven en moeren van zacht plastic kunnen een oneindig aantal model len worden geconstrueerd. Echt iets voor kleine en grote (re) knutselaars. In deze eeuw zijn ook de plastic schaal modellen van vliegtuigen veelgevraagd. Amerikaanse ontwerpen worden door een Nederlandse fabriek in licentie gemaakt, met I wij nog aan verschillende gezelschapsspelen, waarvan het Amerikaanse scrabble-spel, dat in Nederland in licentie wordt gemaakt, heel populair is, aan poppen en poppen- kleren geheel volgens de laatste mode, aan ballen, thans vaak van plastic in plaats van rubber, aan turnwerktuigen als schom mel, rekstok en ringen, aan rolschaatsen I en nog veel meer. Nederland maakt het allemaal en goed, aangepast aan de ontwikkelingsfase van het kind en verantwoord van vorm en uit voering. HOUTEN BLOKKEN VOOR DE KLEINTJES Kinderen, en heus niet alleen de aller- i kleinsten, steken alles in de mond. Met de gele ruwhouten blokken, zoals die veelal uit het buitenland komen, lopen zij dus ge vaar. De gepolijste, zgn. gesioliete Neder landse blokken steken daarbij wel heel gun stig af. Heerlijk moet het zijn te spelen met een houten wagen met blokken, waarvan de auto kan rijden en die geladen en gelost kan worden, kortom waar meer dan één hande ling mee kan worden verricht en waardoor de fantasie van het kind wordt geprikkeld. EN NOG VEEL MEER Er is te veel om op te noemen. Denken STANDBEELD VOOR EEN KEVER In het stadje Humboldt County in Cali- fornië heeft men een standbeeld opgericht ter ere van een insect. Het monument stelt een eenvoudige Australische kever voor. Zijn soortgenoten hebben de ranches van de Californische boeren bevrijd van een zeer schrikwekkende plant, die men met de we tenschappelijke naam „Hypericum perfora tum" aanduidt en die door de mensen al daar „Klammath Weed" wordt genoemd. De plant vergiftigde het ongelukkige vee. Tevergeefs had men getracht deze plant te bestrijden door middel van mechanische werktuigen en chemische producten. De Chrysolina gemelatta "-kever heeft in vijf staten van Amerika de bovengenoemde I schadelijke plant vernietigd, omdat het de enige plant is waarmee de kever zich kan voeden. Het vee kan thans weer rustig en veilig weiden. TUINBOUWGIDS REDT LEVEN Te IJsselmuiden werd een ernstig geval van phosdrin-vergiftiging geconstateerd bij een tuinder, die niet voldoende voorzorgs maatregelen had genomen. De tuinder werd naar het ziekenhuis te Kampen overge bracht. De medici bleken echter niet op de hoogte te zijn van de samenstelling van de talrijke soorten bestrijdingsmiddelen. De plaatselijke assistent kon echter met behulp van de Tuinbouwgids de samenstel ling van het middel mededelen, zodat het juiste tegengif kon worden toegediend. De patient is inmiddels hersteld, aldus „Mededelingen voor de Tuinbouw". het grote voordeel dat deze schaalmodellen met een Nederlandse handleiding worden geleverd en goedkoper zijn. Maar ook de auto heeft de algemene belangstelling, zo wel bij jong als oud. Heel aantrekkelijk zijn de miniatuur-autotjes van Nederlandse ma kelij. Het spreekt wel haast vanzelf, dat deze serie is gestart met een reeks DAF-modellen, van het personen-wagentje tot en met de zwaartransport-trekker. Het zijn de eerste miniatuurtjes ter wereld die in dit kleine ruw of schraal HAMEA-GELEIHlEzÜI formaat echte ruitjes hebben. De prijs, nog géén gulden, is wel de grootste verrassing. En welke jongen die van techniek houdt, wil niet zijn eigen radio bouwen. Ook dat kan met een Philips radiobouwdoos. De trein, die bij Rilland Bath in botsing kwam met een vrachtauto werd voor zover het de bestuurscabine betrof, zwaar ontzet, enkele ruiten gingen stuk en de koplampen werden vernield. In het eerste rijtuig, dat aan de rechterzijde geheel met klei uit de vrachtwagen was besmeurd werd door de laadbak een gat geslagen. Met een afgerukte cabine kwam de vrachtauto na de botsing tenslotte op zijn kop in een sloot langs de spoorbaan terecht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5