EENDRACHTBODE Rundveeteelt en stierenkeuring. Sporthoekje Dan maar zo! HET OOG OP DE WEG. Rode Kruis film Sntiif en wrijf 15c JAARGANG No. 51 14 NOVEMBER 1959 TWEEDE BLAD 2 bij Castella Wolwas en 3 bij Castella voor Nylon Vraag uw winkelier! Die Jaren kunt V nooit van V afschudden... Bheuaatiscbe Pünen vdl Regelmatig Krnschen nomen. Ook GIJ, (brom)fietser* 1 38 PAUL BRICKHILL De keuze van de mannelijke fokdieren is in het proces van de veeverbetering van doorslaggevende betekenis. De oude wijsheid „De stier is de halve veestapel" heeft in het bijzonder bij het rundvee door de in tensieve toepassing van kunstmatige inse minatie een extra zwaar accent gekregen. In onze provincie heeft de K.I. sedert 1948 na aanvankelijke tegenslagen zijn in vloed op de fokkerij gestadig versterkt. Mo menteel beheersen de aanwezige K.I. stieren op het Coöp. Centraal Stierenstation de nafok van ruim 12000 runderen s jaars. Het streven van de Zeeuwse K.I.-verenigin- gen om door aanschaffing van stieren die in exterieur- en productiekwaliteiten boven het middelmatige peil uit te komen heeft in de loop der jaren tot een toenemend gunstig effect op het fok- en gebruiksvee bestand geleid. De K.I. heeft er voorts toe bijgedragen dat de interesse voor een georganiseerde veeverdeling en het besef, dat men op dit terrein met succes kan medewerken aan de opbouw van een meer economische vee stapel, bij meerdere veehouders is gegroeid. Het achter ons liggende stadium van de K.I. kan misschien worden gekenschetst door het begrip massa-veredeling, d.w.z. een ge middeld waar te nemen verbetering van het productie vermogen en het exterieur met betrekking tot type, adel en kwaliteit. Dat hiermede voldoende duurzaamheid en bespiering moeten samengaan wil ik gaarne onderstrepen. Voor vele veehouders in Zeeland heeft het lidmaatschap van een K.I.-vereniging zonder extra kosten de weg gebaand tot een kwaliteitsverbetering van hun veestapels. In het probleem van de stierenkeuze heeft deze categorie zich weinig verdiept, aangezien men dit gevoegelijk aan de besturen, aan koopcommissies en adviseurs van hun ver eniging kon overlaten die, afhankelijk van de financiële middelen en hun inzicht, bij de aanschaf van de vaderdieren waren be trokken. Bij de voorbereidingen tot aankoop van de stieren voor de verenigingen heeft echter van meet af aan de stierenkeuze wel degelijk een rol gespeeld, zij het in de beginjaren minder uitgesproken. Men ging bij voorkeur naar Friesland of Noord-Holland, de oudste fokgebieden. Van overheersende invloed bij de aankoop was een zo goed mogelijk exterieur maar vooral een beste productieafstamming. Gezien de zeer hoge prijzen voor K.I. stieren uit de beste bloedlijnen moest op een en ander echter wel eens worden toege geven. Als zodanig stelt dit de urgentie van grotere financieel krachtige K.I.-organisaties duidelijk in het licht. Geïnspireerd door de grote successen van de Friese fokkerij- en fokrichting in de na-oorlogse jaren in geheel Nederland, is de stierenkeus zich practisch geheel op Friesland gaan richten De wenselijkheid hiervan werd versterkt door vrij omvangrijke aankopen van Fries fokvee in de inundatie- en herverkavelings- gebieden. Maar overal elders in Zeeland zette zich de omschakeling naar het Friese type verder door. De Friese fokrichting is, kort samengevat, gericht op het fokken van een goed ge sloten evenredig gebouwd en voldoende diep (behangen) dier met goede geschiktheid voor de productie. In het bijzonder wordt gelet op adel zoals deze tot uiting komt in een goed uitgebalanceerde fraaie bouw van de romp en sprekende kopvorm. Bij de selectie spelen de maten en de natuurlijke bevleesdheid naast hoge melkproductie kwaliteiten een belangrijke rol. De Friese tentoonstellingen wijzen er op dat door doelmatig fokken in het Friese type adel en massa uitstekend kunnen worden ver enigd. Voor de genoemde algemene veredeling van de veestapel bij de zgn. gebruiksveehou- ders in Zeeland bieden de Friese stieren zeer goede mogelijkheden. Zij steunen op uitstekende bloedlijnen en fokfamilies die reeds geslachten lang zijn doorgefokt. Het type is courant, ook voor de handel, de betrouwbaarheid voor een goede productie vererving in doorsnee hoog. Hiervan uitgaande kunnen wij de vee houders dus adviseren: maak gebruik van de beste Friese stieren. De K.I. biedt hiertoe de meest gunstige voorwaarden, in het bij zonder wat de kwaliteit van het stieren materiaal aangaat. Ingeval het veebestand op het bedrijf geheel of in belangrijke mate van Friese afstamming is, is het gebruik van een Friese stier, uit oogpunt van de ge wenste bloedaansluiting, de aangewezen weg. Het feit dat de Zeeuwse K.I.-verenigingen streven naar de beste stieren, sluit niet uit dat iedere veehouder zelf moet profiteren van de meest passende stier voor zijn koeien en vaarzen. Dit wordt mogelijk gemaakt door de vrije uitwisseling van sperma die de K.I.-verenigingen onderling zijn overeenge komen. Daarom is het noodzakelijk dat men ter dege op de hoogte is en blijft van de kwaliteiten van de stieren welke, op het Coöp. Centraal stierenstation aanwezig zijn. Uiteraard is er onder het 11-tal stieren verscheidenheid in bouw, afstamming en fok mogelijkheden. De resultaten van het afstammelingenon- derzoek dienen voorts nauwlettend te wor den gevolgd. Elke veehouder zal die stieren moeten gebruiken die goed zijn of uitblinken in die kenmerken waarin de runderen van de veestapel tekortkomingen vertonen. Blijkt een bepaalde stier goede fokresul- taten bij Uw dieren te geven, hetgeen wijst op een gunstige erffactorencombinatie in de nafok, tracht dan deze stieren zoveel mogelijk te benutten. Eerst bij de dochters zult U dan de stierenkeuze moeten wijzigen, teneinde nauwe inteelt te vermijden. Vader- dochter-paringen moeten om foktechnische redenen ongewenst worden geacht. Enige bloedverwantschap tussen de stie ren en het te insemineren vrouwelijk fok vee, wat, gelet ook op 't type, feitelijk neer komt op zuivere teelt, zal doorgaans de uniformiteit en fokzuiverheid van de nako melingen verhogen. Hierbij wordt er van uitgegaan dat de dieren waarmee men fokt gewenste goede eigenschappen bezitten. Er dient dus nauwlettend geselecteerd te wor den. Naast een meer algemene stierkeuze naar fokrichting, zoals hierboven aangegeven, zal de fokker individuele stierenkeuze moe ten toepassen, teneinde de juiste combinatie te vinden. In een volgend artikel zullen we hierop nader ingaan, waarbij speciaal aandacht zal worden besteed aan de Zeeuwse K.I. stie renstapel welke thans ter beschikking staat. Ir. W. L. Harmsen, Rijksvee teeltconsulent andermaal opmerkten bij het stellen van de verwachting. Dat is dan een zeer onjuiste gevolgtrekking. Het is immers heel logisch en normaal, dat wanneer het eerste elftal niet moet spelen, het tweede compleet aan kan treden. Daarbij wordt geen enkele over treding gemaakt, daarbij neemt geen enkele ongerechtigde speler aan de wedstrijd deel. Het is alleen, dat het tweede niet verzwakt behoeft te worden door aanvulling voor het eerste elftal. Behoudens een uitzondering is dat namelijk vrijwel overal het geval. Een speler uit Kogelvangers 2 verklaarde ons, dat hij na 4 wedstrijden voor de eerste maal in het tweede elftal kon meedoen, omdat het eerste vrij was. Deze speler was normaal voor het tweede opgegeven, maar moest wel geregeld invallen. De in onze omgeving bekende sportvriend De Jong uit Raams- donkveer schreef ons een paar weken ge leden hetzelfde, toen een 3 tal militairen in het eerste of tweede elftal ontbraken en zo doende aanvulling uit de lagere regionen moest volgen. Van enige insinuatie, zoals dus een enkeling meende, is beslist geen IN DE 3e KLASSE A is het een merkwaardig gedrang tussen de tweede en derde elftallen van Dinteloord en Heiningen. Het is nu zelfs zover ge komen, dat Chrislandia3 boven Chrislan- dia 2 op de ranglijst is gekomen, al heeft dan laatstgenoemde een wedstrijd minder ge speeld. Het is wel interessant, wanneer men in dezelfde club, in dezelfde afdeling het vuur elkaar zo na aan de schenen legt. Chris- landia 2 moest de laatste paar weken een veertje laten, waarvan Dinteloord 2 dank baar profiteerde. WHS schoof van de on derste plaats naar de middenmoot, terwijl Vrederust 2 tot dusver wel het meest te leurstelt. Zaterdag speelden Dinteloord 2 en Chrislandia 3 gelijk 1 - 1De ontmoeting KogelvangersChrislandia 2 werd afgelast, terwijl Vosmeer3 zich met 0-5 van WHS2 DE VERWACHTING Een interessante wedstrijd gaat men te Ze venbergen spelen. Seolto verwacht namelijk leider Chrislandia en zal alles op alles zetten om de Heiningers een halt toe te roepen. Of ze dit lukt is vraag twee. Uitgesloten nee. Smerdiek krijgt een makje nu hekkenslui ter Kogelvangers op bezoek komt. Er is geen twijfel aan, welk cijfer men hier op een zaterdagpoolformulier zou invullen. ONI zet zich even schrap als Seolto, nu Vrederust naar 's Gravenmoer komt. Ook al geen onbelangrijke ontmoeting, omdat het helemaal niet uitgesloten is, dat Vrederust met een gelijkspel tevreden moet zijn. 2e KLASSE A BWR speelt thuis tegen Good Luck 3. We houden het daarbij op de Veteranen. Sprang 2 krijgt geen gemakkelijke tegen stander, maar achten we toch in staat op eigen veld Smerdiek 2 te kloppen. Ook VVN 2 is dat mogelijk, nu Seolto 2 daar op bezoek komt. cSraftis Wasïïnij|»er$ De jaarlijkse Rode Kruisfilmavond komt in het zicht. Terwijl de ledenvergadering zich kenmerkt door een minimale opkomst, is de Rode Kruisfilmavond meestal de enige band tussen leden en het plaatselijk be stuurslid, welke zitting in het afdelings bestuur heeft. De Rode Kruisfilmavond trekt altijd volle zalen. Ditmaal komt weer een specifieke Rode Kruishoofdfilm onder de titel „Meisjes in het wit". Het voorprogramma is al even aantrekkelijk door de vertoning van een reis met het nieuwe Rode Kruisschip de „Henri Dunant", een boot waarmee deze zomer langdurige zieken een eerste reis door ons land hebben gemaakt. Wie wil weten, wat er onder anderen met zijn gaven ge beurt, kan dat op dit voorprogramma zien en het zal hen verheugen, dat hun dorps- en/of landgenoten, die de gezondheid missen, zo'n prettige week is bezorgd, dank zij het Rode Kruis, dank zij dus ook hun gaven. Deze Rode Kruisavonden zijn vastgesteld op: maandag 23 november te Oud-Vossemeer, dinsdag 24 november te Tholen, woensdag 25 november te St.-M'dijk, donderdag 26 november te Sint-Annaland, vrijdag 27 november te Poortvliet. Voor Sint-Annaland werd er bij aange tekend, dat daar twee voorstellingen wor den gegeven in verband met de te grote toe loop in vorige jaren. Er zal om 6 en 9 uur nm. een voorstelling zijn, waarbij het plaat selijk bestuurslid het verzoek tot de jongere belangstellenden richt, om zoveel als moge lijk is de eerste onverkorte voorstelling bij te wonen. LIJNEN TEKENEN ZICH SCHERPER AF Hoewel de bal in alle afdelingen en voor alle deelnemers lang niet even hard rolt en er na de enkele weken die nog maar ge speeld zijn, weer al grote verschillen zijn ontstaan in het aantal gespeelde wedstrijden, tekenen de lijnen zich niettemin steeds scher per af. Zo is het nu vrijwel zeker, dat het in de eerste klasse A zal gaan om Smerdiek, Chrislandia en Vrederust. Voor ons zelf geven we daarvan Smerdiek de meeste kans. Het beschikt over een goede kern en bo vendien over voldoende spelers. Het heeft tot dusver lang de gemakkelijkste ontmoe tingen niet gehad, maar wel tot een goed eind weten te brengen. Men moet er overi gens niet op rekenen, dat de verschillen groot gaan worden. Het lijkt ons, dat Smerdiek, in geval ze het tot het kampioenschap zal weten te brengen, tot de laatste wedstrijden toe zal moeten aanporren. Daar zal in de eerste plaats Chrislandia borg voor staan, die vol ondernemingslust is en aan wie het nog nimmer aan volharding heeft ontbroken. Een iets mindere techniek kan echter de doorslag geven. Vrederust, dat zich zaterdag overigens weer van zijn beste zijde liet ken nen, achten we toch de minst grote kans hebber van deze drie, omdat daar een slippertje het gemakkelijkste voorkomt. Ove rigens, we zitten nog niet op de helft, zodat ook een voorzichtige prognose nog riskant is. Maar lijn zit er wel in. Dat blijkt ook uit de stand. Good Luck 2 loopt na het goede begin wat terug. HNC is doorlopend bezig hier en daar een puntje weg te snoe pen, PTT heeft zich opgetrokken, terwijl Kogelvangers nu toch echt wel de zwakste broeder blijkt te zijn. Zaterdag verloor het, al was dit verlies heel begrijpelijk van Chrislandia met 3 - 1Good Luck 2 in casseerde ook weer een nederlaag, namelijk met 2-4 van Vrederust. HNC en ONI deelden de punten 1-1 en zo ging het ook tussen Seolto en PTT, waarvan de uitslag 4-4 werd en waarmee de gasten dan toch wel een bijzonder verdienstelijk resultaat boekten. De stand luidt hier nu sprake. Het is volkomen juist, sportief en terecht, wanneer op die manier wordt ge handeld. Wat dus niet weg neemt, dat het voor deze afdelingen altijd wat moeilijker blijft een prognose te stellen. Wel blijkt uit onderstaande ranglijst, dat niet alleen Good Luck 3, The Gunners 2, WHS 1 hun partij hier zullen meeblazen, maar zelfs ook Smerdiek 2 nog en zeker de nieuweling Velocitas KMA, die misschien wel het grootste struikelblok voor de eerder genoemden gaat worden. Voor Good Luck 3 was dit elftal trouwens zaterdag jl. al een struikelblok, waar* de veteranen met 3 - 2 in Breda hebben verloren. Met rust zag het daar trouwens nog niet naar, want toen leidde Good Luck nog met 2-0 door tref- gsp. gw. gl. vrl. pt. vr. tg. Dinteloord 2 6 4 2 0 10 14 5 Chrislandia 3 7 4 2 1 10 29 12 Chrislandia 2 6 3 2 1 8 16 10 WHS 2 6 3 1 2 7 15 12 Dinteloord 3 6 2 1 3 5 13 13 Kogelvangers 2 6 2 0 4 4 10 17 Vrederust 2 5 1 0 4 2 16 15 Vosmeer 3 6 1 0 5 2 6 29 Totaal 48 wedstr. 48 pnt. gsp. gw. gl. vrl. pt. vr. tg- Chrislandia 6 4 2 0 10 11 7 Vrederust* 6 4 11 9 23 16 Smerdiek 5 3 2 0 8 18 7 HNC* 7 2 3 2 7 18 16 PTT 6 2 2 2 6 14 21 Seolto 7 2 2 3 6 17 19 Good Luck 2 6 2 13 5 13 14 ONI 7 12 4 4 8 12 Kogelvangers 6 0 15 1 12 17 Totaal 56 wedstr. 56 pnt. De wedstrijd Vrederust-HNC werd na een 3-3 gelijkspel gestaakt, maar is nog in deze stand opgenomen. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet wonderen. Door de aansporende werking van de vijf minerale zouten op de bloed zuiverende organen gaan deze weer krach tiger werken en zo worden alle onzuiver heden in Uw bloed oorzaak van Uw lijden en pijn vanzelf afgevoerd, langs natuurlijke weg. Neem eens een proef met Kruschen. Al gauw zult U de weldadige werking ondervinden. 2e KLASSE A De lijn in deze klasse tekent zich momen- menteel nog wat minder scherp af, dan in de 1ste klasse, al heeft zich dan ook reeds een kopgroep gevormd. Het is echter hier zo, dat het verschil in aantal gespeelde wed strijden groter is. Zowel voor deze als voor de 3e klasse A geldt, dat een prognose moei lijker is, dan in de 1ste klasse. De oorzaak daarvan is, dat het soms nodig is, dat spe lers uit het tweede elftal, het eerste moeten aanvullen, wanneer daar hiaten vallen door dienstplicht of om andere reden. Een enkeling van de sportliefhebbers zag dit als een soort insinuatie, toen we dit een en Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met fers van J. v. Beek. Daardoor verslapten de gasten wel iets terwijl Velocitas daaren tegen begon door te drukken. Een onver wacht schot zeilde achter keeper Vlaskamp en een dekkingsfout bracht de gelijkmaker. De jonkies roken toen de overwinning en in een iets te felle strijd, wat de keeper van Good Luck op een blessure kwam te staan, werd het 3-2, Een gelijkspel had de ver houding beter weergegeven, maar ondertus sen is deze Velocitas overwinning voor de anderen toch veelzeggend. Smerdiek 2 deed het uitstekend door met 4-0 van Blauw Wit te winnen en zich daardoor tegelijk onder de leiders te scha ren. WHS 1 werd teleurgesteld toen het tevergeefs van 3 tot 4 uur op VVN 2 wachtte. Men volhardde lang in dat wach ten, wetend dat VVN 2 de zaak eigenlijk nooit in de steek laat. Naderhand is ge bleken, dat VVN een dure vergissing heeft begaan en zich op het programma heeft ver keken. Het gevolg was, dat er zaterdag twee elftallen van VVN (2 en 3) tevergeefs bij The Gunners in Breda aanklopten om te spelen. The Gunners was namelijijk vrij en toen pas bemerkte VVN zijn schromelijke vergissing. Terwijl we gewoonlijk 2 verlies- punten en een boete van 5,voor het niet opkomen veel te licht gestraft achten, zouden we het voor dit geval wel betreuren, dat zulks WN werd opgelegd. Het kost hun portemonnaie toch al behoorlijk en dit was nu eens écht een misverstand, zonder enige opzet. Wie gaat er met opzet 50, weggooien Ondertussen komt WHS qua wedstrijd getal lelijk in de verdrukking. De stand luidt hier gsp. gw. gl. vrl. pt. vr. tg. Good Luck 3 6 4 1 1 9 27 6 The Gunners 2 7 4 1 2 9 21 11 WHS 4 4 0 0 8 20 8 Smerdiek 2 7 3 2 2 8 20 12 Velocitas KMA 3 2 1 0 5 7 4 BWR 6 2 1 3 5 14 17 VVN 2 6 2 1 3 5 13 22 Seolto 2 6 1 3 2 5 6 15 Sprang 2 5 2 0 3 4 10 18 SSC 2 7 2 0 5 4 16 22 HNC 2 7 0 2 5 2 9 18 Totaal 64 wedstr. 64 pnt. gewonnen moest geven. De stand luidt Voor WHS moet het mogelijk zijn HNC 2 te kloppen, terwijl we hetzelfde voor Veloci tas verwachten, waar SSC 2 op bezoek komt. IN DE 3e KLASSE A speelt Chrislandia 2 tegen Vosmeer 3 en het lijdt wel geen twijfel of dat wordt de zesde Vosmeerse nederlaag. Vrederust 2 zal hard van zich moeten afbijten om een grote nederlaag van Dinteloord 2 te voorkomen. Alle wedstrijden beginnen om 3 uur. Wij hebben een tante in de hoofdstad. Dat is niets bijzonders. Die tante voldoet niet aan het hoofdstedelijke mopje, want zij berijdt géén driewieler. Ook niets bijzonder Maar zij „dimt" op de fiets voor tegen liggers. Én dat is wel iets bijzonders. Want er zijn helaas maar al te veel wiel- rijdende tantes, ooms, neven, nichten, moeien en magen, die rustig door ons goede va derland peddelen daarbij al dan niet geholpen door enkele kubieke centimeters technisch bromvernuft zonder er ook maar één moment aan te denken, dat óók fietsers en bromfietsers, JUIST fietsers en bromfietsers, hun tegenliggers op storende wijze kunnen verblinden. En bij wie een voudig niet de gedachte opkomt, om voor een naderende automobilist of andere weg gebruiker de koplamp eens wat af te scher men of de lichtbundel door een kleine tik op de lamp wat meer naar beneden te richten, die niet weten (of willen weten dat de wet uitdrukkelijk een lichtbundel verbiedt, die niet „kennelijk omlaag" is gericht. Er leven in het verkeer nog heel wat aggressieve gevoelens en vooroordelen tus sen de kategoriën weggebruikers onderling, waarmee wij in het samenspel (dat het ver keer moet zijn) geen cent verder komen. Zo bestaat er bij al te veel fietsende lands lieden nog de gedachte, dat de automobilist in zijn stalen omhulsel een soort onkwets baar wezen van hogere orde is, dat voor een fietslantaarn alleen maar hautain de schouders behoeft op te halen. Maar zo is het niet. Wij zouden graag alle fietsende vaderlanders eens een avondje achter het stuur laten plaatsnemen en wij durven er wat om te verwedden, dat het de dames en heren met die verblinding door (brom) fietslantaarns behoorlijk zou tegenvalen. Het is in het verkeer al net als in het dagelijks leven: de liefde kan niet van één kant komen. Daarom zal de automobolist op zijn beurt het goede voorbeeld moeten geven door steeds tijdig te dimmen, óók voor een naderende fietser of bromfietser. Onze tante is heel verstandig. Zij „dimt" uit „principe", zelfs voor een automobilist die haar in het volle licht zet. Want tante heeft geen komplexen of verborgen wraak gevoelens. „Daar moet je boven staan" zegt ze en ze vindt het gewóón een kwestie van samenspel. Daarom zouden wij met een „ook gij, Brutus" tante ten voorbeeld wil len stellen aan alle fietsende en bromfiet- sende Nederlanders. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. De levensgeschiedenis van Douglas Bader de Engelse piloot zonder benen Toen ging het naar Kopenhagen, Den Haag en Parijs en overal werden ze officieel ontvangen. Met Doolittle naast zich in de Proctor vloog hij naar Marseille, Nice en Rome en vervolgens over de Middellandse Zee naar Tunis, Algiers, Tanger en Casa blanca. Ze bleven in elke stad niet langer dan twee dagen en door al die champagne en vriendelijkheid vergde Bader te veel van zichzelf, ook al dronk hij geen champagne. Toen hij op een avond in Casablanca naast een Franse generaal aan een welkomst diner aanzat, werd de vermoeidheid hem te machtig. Hij probeerde zich goed te houden, maar zijn hoofd zakte steeds voorover, terwijl hij beleefd mompelde„Oui, mon générale, oui, mon générale," tot hij aan tafel in slaap sukkelde, opzij zakte en met z'n hoofd in de vis op het bord van de generaal terecht kwam. Verschrikt kwam hij overeind en zei„Pardon, mon générale, je suis un peu malade," waarna: ze hem vlug naar bed brachten, waar hij elf uur aan één stuk sliep. Via Lissabon, Madrid en Parijs ging het terug naar Londen, waarna een reis in de Proctor naar West-Africa volgde, naar „het Kerkhof der Blanken", waar hij eens kon proberen hoe zijn benen zich in de tropen zouden houden. Vandaar ging het naar Bordeaux, Perpigan, Barcelona, Tanger en Agadir en via de stomende hitte van Dakar en Lagos naar Léopoldsville in de Belgische Congo. Het grootste deel van de vlucht ging over de eindeloze wildernis, die er van 2000 meter hoogte uitziet als een reusachtig bed peterselie, maar voor de luchtvaarder even ge vaarlijk is als een oceaan. Was de motor op die trip afgeslagen, dan had hij het er niet levend afgebracht. Eenmaal weigerde de motor inderdaad en hij gleed in een onheilspellende stilte met machteloos wiekende propellor omlaag, en hij had de veiligheidsgordel al aan gehaald en zich tegen de stootrand van de cockpit gedrukt, toen op zo'n 300 meter hoogte de motor plotseling hoestte en weer tot leven kwam. In de vochtige Westafrikaanse hitte was het door het transpi reren erg onplezierig, maar met talkpoeder wist hij te voorkomen dat hij uitslag op zijn stompen kreeg, tot hij na drie weken de tropen de rug kon toekeren. In 1947 ging hij, op voorstel van Doolittle, voor de Shell op een zakenreis naar de Verenigde Staten, waar niet minder dan 17000 oorlogsgewonden met geamputeerde ledematen waren. Hij bezocht daar verscheidene hospitalen om de patiënten te helpen bij het leren lopen. Hij ontmoette een man, wien beide benen onder de knie waren afgezet en die probeerde te lopen tussen een paar leuningen, zoals hij deze in Roehampton had gezien. Zonder eerst met de man kennis te maken, zwaaide hij naar hem toe en zei „Waarom kom je daar niet tussen uit. Probeer zonder die dingen te lopen." Begrijpelijk verontwaardigd, snauwde de man„Wie voor de duivel ben je eigenlijk „Een doodgewone Limey,*) die hier toevallig langs kwam. Ik ben ze ook allebei kwijt en ik heb maar één knie, terwijl jij er twee hebt." „Laat me 's zien hoe je loopt." Bader stampte de zaal op en neer. Amerikaanse bijnaam voor Brit. „Ik geloof er geen snars van," zei de man. Bader sjorde zijn broekspijpen omhoog en de man zei„Wel verdorie..." Hij hielp de man de zaal op en neer lopen en het duurde niet lang of de man kon zonder hulp een paar passen doen. 't Was of hij plotseling een geheel ander mens was geworden. „Wat denk je... zou ik weer kunnen lopen?" vroeg hij. ,,'k Zou niet weten waarom niet." „Machtig", zei de man. „Toen ik vanmorgen opstond, had ik me bijna voor m'n hersens geschoten, maar nou geloof 'k dat ik 't wel redden zal." Toen hij in Chicago was, hoorde Bader van een jongen van een jaar of tien, die benzine over zich heen had gekregen en ver schrikkelijke brandwonden had opgelopen. Zijn benen waren onder de knie geamputeerd. Douglas die alles voor kinderen over had, zat anderhalf uur lang bij z'n bed en liet hem zien dat „benen er niet zo erg op aan kwamen." Later zei de vader van de jongen bezorgd „Hij beseft nog niet hoe verschrikkelijk hij er aan toe is." Op hartstochtelijke toon antwoordde Bader „Zorg er dan voor dat hij dat nooit beseft. Je moet hem aan z'n verstand brengen dat het een nieuw soort spel is, dat hij moet leren, en niet een gebrek dat zijn leven zal vergiftigen. Wanneer je hem angstig maakt, is hij verloren Dat was, in het kort, de „Bader phylosophie", die niet alleen voor benen gold, doch voor het leven zélf. Twintig minuten lang sprak hij met de vader teneinde deze philosophie er bij hem in te hameren. In San Francisco ontmoette hij Harold Russell, de Amerikaanse soldaat die ten gevolge van een explosie beide handen had ver loren en nu een paar haken had, waarmee hij van alles kon doen. Russell had zo juist meegespeeld in de grote film „The Best Years of Our Lives", welke later met een Oscar werd onderscheiden. Toen Bader hem opzocht, zat Russell juist aan tafel met Walter McGonigal, een veteraan uit de Eerste Wereldoorlog, die ook zijn handen had verloren en dezelfde soort haken gebruikte. Bader kwam binnen strompelen en Russell zijn mond vol biefstuk stond op en stak een haak uit om Bader de hand te drukken. Lachend zag Bader hoe beide mannen met ongelooflijke behendig heid mes en vork hanteerden. „Hier, 'n kopje koffie," zei Russell, pakte met één haak kop en schotel, met de andere de koffiepot en schonk in. McGonigal wipte uit het pakje een sigaret in z'n mond, haalde een doosje lucifers te voorschijn, pakte er met zijn haak een uit, streek die aan en stak zijn sigaret aan. Het was een openbaring te zien hoe die twee van hun leven genoten, zonder zich om hun haken te bekommeren, hoe ze hun boterhammen smeerden, hun koffie omroerden, de as van hun sigaretten tipten en ze doofden alles met hun prothesen. „Ik snap niet hoe jullie 't klaarspeelt", zei Bader vol be wondering. „Nou, ik snap niet hoe jij 't klaar speelt," zei Russell. „Ik ben blij dat ik m'n handen inplaats van m'n benen heb verloren." In Los Angelos lag een telegram op hem te wachten. „Welkom, kameraad. Bel me voor zes uur in de studio op. David Niven." Dat deed hij en de volgende dag speelde hij golf met Niven, Clark Gable en James Stewart. Toen hij in Londen terug was, duurde het niet lang of hij nam Thelma mee in de Proctor op een trip naar Scandinavië. In Ty- losand schreef hij in voor het tournooi om het Zweedse golf- kampioenschap en bracht een ieder in verrukking door zijn match in de eerste ronde te winnen in de tweede ronde werd hij echter geklopt. De volgende reis bracht hem weer in West-Afrika en dit keer vloog hij naar Pretoria om daar aan veldmaarschalk Smuts te worden voorgesteld. Hij reisde door naar Johannesburg, waar hij een prettige reünie had met Sailor Malan, maar ook malaria opliep, zodat hij in vijf dagen tijds meer dan twintig pond afviel. De ziekte deed zijn stompen dusdanig vermageren dat het nog dagen duurde eer hij weer behoorlijk kon lopen. Later maakte hij een reis naar het Midden Oosten, en bezocht Tripolis, Benghazi, Tobroek, Cairo, Cyprus en Athene. Wanneer zijn werkzaamheden hem er de tijd toe lieten, bezocht hij overal lotgenoten en de hartelijkheid, welke hij daarbij ten toon spreide, vormde wel een zeer sterk contrast met de vernietigende felheid waarmee hij nog altijd vermoeiende lieden zoals bureaucraten te lijf kon gaan. Op een keer landde hij, komende van Las Palmas, na een vlucht van zeven uren in Tanger en toen hij bij de douane zijn koffer opende, begon een ongeschoren ambtenaar zijn kleren door elkaar te smijten. Nijdig greep Bader de koffer, keerde die om en schudde alles op de tafel. (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5