Vijftien jaar. Plaatselijk Nieuws De landbouw en de industrialisatie in Zeeland. THOLEN De redactie legt U deze week voor: OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND STAVENISSE ST. MAARTENSDIJK 15e jaargang No. 51 13 november 1959 1 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen ,,Het doet ons genoegen U mee te kun nen delen, dat. op verzoek van en in overleg met bevoegde instanties, ons vergunning is verleend tot bovengenoemde uitgave." Dat was de eerste regel, die we voor de Eerste ,,Eendrachtbode", toen nog „Mede delingenblad", nu vijftien jaar geleden heb ben geschreven. Vijftien jaar is geen reden om er lang bij te vertoeven, het houdt geen jubileum in, het is slechts het derde lustrum. Vijftien jaargangen liggen achter ons. In het leven zou men zeggen, dat men dan pas aan het begin van zijn jeugd staat. We hopen dat het voor onze uitgave niet anders is. Maar die vijftien jaargangen bij elkaar bevatten heel wat geschreven pagina's. Ongeteld we ten we dat het niet zo ver van de 4000 vandaan blijft, weten we dat het in de stroom van de lectuur, kenmerkend voor de na-oorlogse jaren, nauwelijks opvalt, laat staan meetelt. Maar weten we toch ook, dat het voor de streek en die daar lang hebben gewoond „hèt krantje" is. Een blad, waar naar wekelijks door velen wordt uitgezien en wat wrevel veroorzaakt, wanneer de be zorger U per abuis overslaat. Een krant, die gedurende vijftien jaar het wel en wee van de streek onder de aandacht bracht, de veranderingen registreerde en die overleefde. Verandering op maatschappelijk gebied, verandering ook in het economisch vlak. Veranderingen in de landbouw, veranderin gen bij de middenstand, veranderingen bij de werknemer. Van het kwarto-velletje nu vijftien jaar geleden met een beperkte oplage en onder moeilijke omstandigheden verschenen, is de Eendrachtbode het streekblad geworden, dat in vrijwel ieder gezin wordt gelézen. Men weet niet meer anders. En het vervult ons met dankbaarheid, dat we daaraan gedu rende vijftien jaar een steentje hebben mo gen bijdragen. Maar een redactie vult maar een deel van het blad. Het overige deel bestaat uit advertenties. Het blad moet ge drukt en verspreid worden. En de vervaar diging en de uitgave moeten tenslotte eco nomisch verantwoord zijn. Het is dan ook niet alléén de redactie die het blad maakt. Het is eveneens de administratie, het zijn evengoed de bezorgers, het zijn uiteraard ook de abonné's. Dit alles heeft niet ten doel onszelf als samensteller van de „Eendrachtbode" een schouderklopje te geven in de geest van „Jongens, wat doen we het toch goed." Integendeel, we weten best, hoe dikwijls er fouten worden gemaakt, we weten, dat er in de drukke maanden, ondanks extra pa gina's, toch nog nieuws voor de lezer van belang, niet „meegenomen" kan worden, hoe graag we dit ook willen. Dit lustrum is niet meer dan een goede gelegenheid om van onze erkentelijkheid te gewagen tegen over allen die onze uitgave een goed hart toedragen, tegenover de gelukkig vele hon derden abonné's, die onze uitgave als trouwe lezer moreel steunen, ja tegenover allen, die op enigerlei wijze meewerkten om ons blad na vijftien jaar nog jong te doen zijn. Die ons zo de moed geven, hopenlijk in gezond heid, verder met dit werk door te gaan. In de verwachting dat de belangstelling bij het eerste echte jubileum nog zal zijn toege nomen. Ook al zou men dan nog steeds spreken en we zouden het niet anders willen van „het staat in het krantje Nederland industrialiseert; de bevolkings groei van ons land noodzaakt daartoe. Ook Zeeland zal in de toekomst meer en meer in het industrialisatieproces worden opge nomen. Zeker lijkt het mogelijk en gewenst, dat Zeeland meer dan in het verleden het ge val is geweest, in de toekomst zijn eigen bevolking werk kan verschaffen, en dat dus het decennia lang bestaande vertrekover- schot gedeeltelijk kan worden opgeheven. Van 1880 tot 1950 is de bevolking van onze provincie slechts toegenomen met rond 50 terwijl het vertrekoverschot in die periode (met 53,5 van de gemiddelde bevolking) het hoogst was van alle pro vincies in Nederland. Zonder migratie zou de bevolking van Zeeland thans 480.000 in plaats van 280.000 zielen tellen Deze mi gratie is o.m. het gevolg van een gebrek aan werkgelegenheid. Het gevaar bestaat ondertussen, dat door de nadruk, die voor de uitbreiding van de werkgelegenheid terecht valt op industriali satie, de betekenis van de agrarische be drijfstak in Zeeland onvoldoende tot zijn recht komt. Laten we het vooral niet ver geten, met Friesland is Zeeland de meest agrarische provincie van Nederland, waar 30 van de mannelijke beroepsbevolking rechtstreeks een bestaan in de landbouw vindt. De productieomstandigheden voor landbouw en fruitteelt zijn uitstekend, waar door de kostprijzen laag zijn. De inkomens in de agrarische sector in de provincie Zeeland behoren tot de hoogste van Neder land. Ook ten opzichte van de overige sec toren is het inkomen in de landbouw hoog. Per belastingplichtige bedroeg het gemiddel de inkomen in 1950 in de landbouw 4200 tegen een algemeen gemiddelde van 3200 in Zeeland. De vooruitzichten in verband met de Euromarkt lijken voor de Zeeuwse land- en tuinbouw gunstig. Door de grote betekenis van de land bouw, wordt hij automatisch betrokken in de structurele veranderingen die in Zeeland plaats vinden. Wat de provincie raakt, raakt ook de agrarische bedrijfstak. En bovendien, de niet-agrarische bedrijfstakken worden, voor wat betreft hun mankracht, in sterke mate gevoed vanuit agrarisch milieu. Bij de industrialisatie van Zeeland is de landbouw dus rechtstreeks belanghebbende. Voorop staat, dat de landbouw de nood zaak van deze industrialisatie erkent. Het aantal mannelijke agrarische arbeidskrachten is in het afgelopen decennium in Zeeland met 20% gedaald. Het bedroeg in 1947 rond 30.000 en in 1957 ruim 23.000. Deze ontwikkeling zal zich in de toekomst, zij het waarschijnlijk in verzwakte mate, voort zetten. Per jaar zullen een kleine 300 man nen uit agrarisch milieu, hoofdzakelijk op jongere leeftijd, werk zoeken buiten de landbouw. Het scheppen van een bestaans mogelijkheid voor hun kinderen, in de eigen provincie, doet boeren en landarbeiders de noodzakelijkheid van industrievestiging in zien. Een gezond platteland eist bovendien een zekere minimale bevolking om een redelijk niveau van voorzieningen te garanderen. Een eenzijdige agrarische structuur in een streek houdt het gevaar in van een te ver gaande daling van de bevolking. Mogelijk kan ook de ontwikkeling van de tuinbouw en de afzet van tuinbouwproduc ten gebaat zijn bij een dichte bevolking op korte afstand. Dat de noodzaak van industrialisatie wordt ingezien, betekent echter niet dat on gebreidelde industrievestiging door de agra riërs wordt toegejuicht. Zeeland moet vooral niet op de Randstad Holland gaan lijken. Op grond van de thans bekende plannen zal de zware industrie tot enkele plaatsen beperkt blijven, met name tot het Zuid-Sloe (het in te polderen gebied ten Oosten van Vlissingen), de Kanaalzone (langs het ka naal van Terneuzen naar Gent), en het Kreekrakgebied op de grens van Zuid-Be veland en Noord-Brabant. Overigens zal de vestiging van lichte in dustrie worden bevorderd. Op deze wijze lijkt een juiste harmonie tussen landbouw en industrie bereikbaar. De landbouw ziet daar bij als het doel van de industrialisatie in Zeeland, o.m. het opvangen van een groter deel van het eigen geboorteoverschot. Re gionaal gezien zullen daarbij Schouwen- Duiveland en Tholen niet mogen worden vergeten, omdat de werkgelegenheidssituatie daar, na het beëindigen van de herverkave- lingswerken in 1960/1961, door het vrij komen van de daaraan werkende arbeids krachten en een efficient producerende land bouw, ernstiger wordt. plaatst welke schade aan mens en dier en land- en tuinbouwgewassen kunnen voor komen. Alle schade, die, ondanks de getroffen voorzieningen, wordt aangericht, zal volledig moeten worden vergoed. d. Zeer belangrijk is, dat de industriali satie mede de gezondmaking van het platte land kan bevorderen. Daartoe kan aan de bestaande dorpen rond Sloe en Kanaalzone een bepaalde functie worden toebedeeld, en zal in de nieuwe industrialisatiegebieden een gezonde sociale structuur moeten wor den opgebouwd, zodat de ex-agrariër er zich thuis kan voelen. De woningbouw dient hierop gericht te zijn. Het is overigens ook voor het platteland van grote beteke nis, dat belangrijke culturele centra bij Sloe en Kanaalzone ontstaan. Het zal duidelijk zijn, dat de agrarische bedrijfstak haar inzichten pas concreet kan uitwerken, naarmate de industrialisatieplan nen een meer vaste vorm gaan aannemen. Vooral de definitieve bestemming van de grond en de aard van de industrie spelen daarbij een rol. Zulks betekent echter niet, dat de land bouw tot die tijd rustig afwacht. Het is in tegendeel uitermate gewenst, dat de land bouw in een zo vroeg mogelijk stadium in de industrialisatieplannen wordt gekend, en dat in redelijk overleg naar een harmo nische en voor alle bedrijfstakken aanvaard bare effectuering wordt gestreefd. Een nauwe samenwerking tussen de be trokken diensten en de georganiseerde land bouw is in deze noodzakelijk, en kan in hoge mate bijdragen tot het verkrijgen van be vredigende resultaten. Door de landbouw tijdig en Volledig te la ten meespreken, in de ook door hem ge wenste industrialisatieplannen, kan wellicht een beter begrip worden gewekt voor het geen op dit terrein staat te gebeuren. DOKTERSDIENSTEN op ZONDAG Dr. P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dr H. Menger te St. Filipsland, tel. 20. Aan zijn grote betekenis voor de provincie Zeeland, ontleent de landbouw het recht de eis te stellen, dat met zijn belangen en wensen zo veel mogelijk rekening wordt ge houden. Het is in dit stadium al mogelijk in het algemeen enkele dezer wensen te formuleren. a. Het verlies van cultuurgrond dient te worden beperkt tot het noodzakelijke. iDt betekent bijvoorbeeld, dat de woningbouw, in het kader van het Kreekrakplan, op de Brabantse zandgrond dient plaats te vinden, en niet, zoals bij de woningbouw voor mi litairen het geval is geweest, op de uitste kende landbouwgronden in de gemeente Rilland-Bath. Het Zuid-Sloe project is uit agrarische gezichtshoek het meest aantrek kelijk, omdat daarbij van nieuw in te pol deren land van slechte kwaliteit gebruik wordt gemaakt. De eis van beperking van grondverlies betekent ook, dat bij de aanleg van wegen en spoorwegen bestaande tracees zoveel mo gelijk moeten worden gevolgd. Het betekent tevens, dat aan de door de industrialisatie getroffen grondgebruikers elders nieuwe cultuurgrond beschikbaar moet worden gesteld, bijvoorbeeld in het Drie- eilandengebied of in andere uit goede cul tuurgrond bestaande landaanwinningen. In dit verband moet met klem op inpoldering van het land van Saeftinge worden aan gedrongen. b. Ook dient een economisch gebruik van de cultuurgrond niet te worden aangetast door ongunstige wegtraceringen. Deze die nen mede aan de hand van gebruikerskaar- ten te worden beoordeeld. Men denke in dit verband aan de miljoenen die zijn besteed aan een goede verkaveling. De opstellers van de plannen zullen der halve volledig begrip moeten tonen, voor de agrarische belangen die in deze op het spel staan. c. Aan het punt van verspreiding van schadelijke afvalstoffen in water en lucht dient bijzondere aandacht te worden be steed. Er zullen installaties moeten worden ge HOOGWATER in de week van 15 t.e.m. 21 november 1959 zondag vm. 3.34 nm. 15.47 uur maandag 4.10 16.22 dinsdag 4.44 16.52 woensdag 5.15 17.23 donderdag 5.46 17.53 vrijdag 6.16 18.28 zaterdag 6.48 19.00 Zondag 15 nov. Volle Maan te 10.42 uur. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend, dat in verband met dankdag het huisvuil in plaats van woensdag, 18 no vember 1959 op dinsdag, 17 november 1959, zal worden opgehaald. Tholen, 11 november 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd, GEVONDEN VOORWERPEN Een ballpoint, af te halen bij: P. Vis, Venkelstraat 19. Een witte damesmuts, af te halen bij: v. d. Linde, Botermarkt 19. Een zwart tasje met visgerei, af te halen bij: D. v. d. Sande, Hoogstraat 56. Een zilveren damesbroche, af te halen bij: A. D. de Graaf, Louisestraat 8. Een dameshorloge met zwart bandje, af te halen bij: Simons, S. Lindhoutstraat 6. Een rood plastic tasje met riempje, af te halen bij Rijkspolitie. Een zonnebril, af te halen bij M. Cor- nelisse, Hoogstraat 70. Een wit speelgoedhondje, af te halen bij: Dijkslag, Ten Ankerweg 4. Een muntbiljet van 2.50, af te halen bij: Wed. Vroegop, Vossem. poort 24. Een muntbiljet van 2.50, af te halen bij: D. v. d. Sande, Hoogstraat 56. Een dames zilveren ringetje met rood steentje, af te halen bij: Rijkspolitie. Een „Prisma" damespolshorloge met zwart bandje, af te halen bij: Rijkspolitie (W). Een paar wit lederen kinderschoentjes, af te halen bij: v. d. Male, Beb.dam 13. Een witte katoenen verpleegsterschort, af te halen bij: H. Overbeeke, Postweg 31. Een reservewiel vrachtauto 900 x 20, 6 gaats rood, af te halen bij: C. Duine, Eendrachtsweg 13a. Een popeline ceintuur van regenjas, af te halen bij: A. v. Luijk, Walstraat 12. Een bruin geblokte wollen sjaal, af te halen bij: Rijkspolitie (W). Molen van werphengel, af te halen bij: G. v. d. Rijssen, Schakerloopolder 1. Een groene sjaal, af te halen bij: C. Quist, Beb.dam 5. Een groen kinderportemonnaie, knipmo del, af te halen bij: Rijkspolitie. BURGERLIJKE STAND Geboren 29 oktober 1959, Cornelia Abrahamine Klippel, dochter van Willem Cornelis en van Willemijntje Johanna de Vries. 4 november 1959, Marinus Johannis van Vossen, zoon van Marinus Johannis en van Adriana Geluk. 6 november 1959 Ary Jan Leendert Engel vaart, zoon van Leendert Gerard en van Jacoba Zwikker. Huwelijk 30 oktober 1959 Flip Bogert, oud 22 jaar, visser wonende te Tholen, en Johanna Ruijg- rok, oud 19 jaar, zonder beroep, wonende te Leiden. Overleden 7 november 1959 Christiaan Koster, we duwnaar van P. Meeuwse, eerder weduwe van C. Hannewijk. ORGELBESPELING Onder auspiciën van de stichting Orgel centrum zal heden vrijdag 13 november 1959 in de Ned. Herv. Kerk te Tholen een orgel concert worden gegeven door de organist Piet van Egmond, aanvang 8 uur. Programma is als volgt 1. Opening 2. Fuga in C Dietrich Buxtehude 3. Koraalbewerking „Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ" Johann Seb. Bach 4. Orgelconcert in Bes George Friedr. Handel a. Andante maestoso b. Allegro c. Adagio d. Allegro 5. Prélude, fugue et variation César Franck 6. Samenzang 7. Sonate VI Felix Mendelssohn Variaties over het „Gebed des Heren" a. Choral b. Andante sostenuto c. Allegro molto d. Fuga (sostenuto e legato) e. Finale (andante) 8. Toccata Théophile Dubois 9. Improvisatie Piet van Egmond -10. Slotzang en sluiting DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge houden op dinsdag 10 november 1959. C. Moeliker C. Potter 0-2 D. de Vos C. Gebraad 2-0 J. de Rijke P. Jeroense 2-0 S. de Korte L. van Dijke 0-2 J. de Rijke D. de Vos 0-2 C. L. de Korte C. Moeliker 0-2 J. Priem C. Gebraad 0-2 TOCH MET DE BOOT Het getij voor Sinterklaas is op 5 de cember niet direct gunstig, maar toch is hij voornemens met de boot te arriveren. Hij weet namelijk, dat er tussen eind november en 5 december een grote winkelaktie wordt georganiseerd door aktieve middenstanders, die honderd prijzen beschikbaar stelden. En daar wil de Kindervriend bij zijn. Het schijnt namelijk, dat er onder deze prijzen ook een bromfiets is en dat was nu juist iets, waarop de Sint voor zijn knecht zit te wachten. Daarom gaat hij dapper meedoen aan die winkelaktie. VIJFTIEN JAAR Landbouw en industrialisatie Rundveeteelt Rode Kruis filmavonden Poortvliet kan toren geheel restaureren Meer lijn in voetbalcompetitie Jan Overeenkam gezellige avondje Dankdag postdienstregeling Zeeuwse Sportraad Opvallende vormen zijn slechte manieren. UNIFORMENFONDS MUZIEKVER. Het gaat goed met de inzamelingen voor het uniformfonds van de Muziekvereniging. Het mes snijdt aan 3 kanten. In de eerste plaats aan de kant van de Winkelweek. In het bedrag, dat de Win keliersver. hen aanbood, klinkt de goede uitkomst van de winkelweek nog na, niet minder dan 325,waarin begrepen een gift van f 25,van dhr. Geluk te Tholen, winnaar van de hoofdprijs. Met de intekeningslijsten onder de inwo ners gaat het boven verwachting. De to tale opbrengst hopen we volgende week bekend te maken, daar alle giften nog niet binnen zijn. Ook de ophaaldienst van oud papier e.d. is nog steeds zeer actief. Nu de schoonmaak grotendeels achter de rug is, wordt over geschakeld op een rondgang om de 14 da gen. Bij de winkeliers wordt nog wekelijks opgehaald. COLLECTE P.LT. Een collecte voor het Prot. Interkerkelijk Thuisfront bracht 133.96 op. ST.-NICOLAAS-ACTIE WINKELIERSVER. Op vrijdag 27 nov. start de Winkeliers ver. met een speciale St.-Nicolaasactie. Vooral de jeugd zal dan aan haar trek ken komen, want men heeft de actie, die de naam „letter-acie" zal dragen, speciaal op hen afgestemd. Er komen nl. letters aan te pas, die sa men een slagzin vormen. Dagelijks worden voor de prijswinnaars boter- en chocolade letters beschikbaar gesteld. De laatste dag, vrijdag 4 dec. a.s., komen de hoofdprijswinnaars uit de bus. Voor hen wordt le klas speelgoed aangekocht. REGELING POSTDIENST OP DE DANKDAG VOOR HET GEWAS Op de dankdag voor 't gewas zal in Tholen de tweede bestelling niet worden uitgevoerd. Kwitanties worden niet aan geboden. Gelegenheid tot kosteloos afhalen der correspondentie van 1717.30 uur. Het kantoor zal voor de postdienst sluiten om 13 uur. Telegraaf- en telefoon-openstelling nor maal; afhalen busrecht evenzo. Voor de kanotren St. Annaland, Sint- Maartensdijk, Oud-Vossemeer, Poortvliet en Scherpenisse wordt eenzelfde regeling toe gepast, met dien verstande, dat deze kan toren open zijn voor het afhalen van cor respondentie van 17.30 18 uur. Dus deze kantoren sluiten voor de post dienst ook om 13 uur. E.e.a. geldt niet voor het kantoor te Sta- venisse; daar vindt geen beperking plaats omdat de viering door de verschillende kerken niet gelijktijdig plaats heeft. Zoals bekend, vindt de viering overigens plaats op woensdag 18 november a.s. BURGERLIJKE STAND Geboren 15 okt: Leentje van Dijke, dochter van Simon van Dijke en van Leentje van den Tempel. Gehuwd 23 okt.: Adriaan Pieter Bevelander, oud 31 jaar met Jozina Sara van der Stel, oud 24 jaar, beiden wonende te Oud-Vossemeer. Overleden 8 okt. Johannis Barendse, oud 77 jaren, weduwnaar van Cornelia Pollie. Ondertrouw 27 okt: Ferdinandus A. Bastiaansen, oud 23 jaar, wonende te Woensdrecht, met: Ma ria E. Hommel, oud 24 jaar, wonende te Oud-Vossemeer. 29 okt.: Vincent Droogers, oud 27 jaar, met Johanna J. Kamhoot, oud 27 jaar, bei den wonende te Oud-Vossemeer. 31 okt.: Martinus J. Bruijs, oud 31 jaar, wonende te Bergen op Zoom met Antonia M. T. de Wit, oud 27 jaar, wonende te Oud-V ossemeer. Ingekomen Anthonie van Dijke, ongehuwd, uit Hoensbroek. Jacobus A. van Dienst, gehuwd, uit Ber gen op Zoom. Johannes Aarnoudse, met echtgenote en 2 kinderen uit Tholen. Maatje C. Lindhout, ongehuwd, uit 's-Gravenhage. Vertrokken Cornelia M. de Kuijer, ongehuwd, naar Aalsmeer. Henrikus P. G. de Kuijer, met echtge note en 2 kinderen naar Enkhuizen. Willem Aarnoudse, gehuwd, naar Sta- venisse. Cornelia M. Vaders, ongehuwd, naar Gorinchem. Pieter Droogers, gehuwd en 3 kinderen, naar Sint-Annaland. Wilhelmus A. C. P. Timmermans, on gehuwd, naar Tilburg. SPREKEN IN HET OPENBAAR Het instituut „Rhetorica" te Dordrecht, welke vorig jaar te Poortvliet een goed bezette cursus gaf „Spreken in het open baar" start ditmaal in onze gemeente. Daar toe werd zaterdagmiddag in het groene kruisgebouw een bijeenkomst belegd. Er zijn nog niet zo veel deelnemers als vorig jaar in Poortvliet, toen er van verschillende ge meenten zo'n veertig cursisten waren. Met het 15 tal deelnemers zal evenwel toch worden gestart, al staat de mogelijkheid tot deelname dan ook nog steeds open. Het instituut heeft in dit opzicht een goede naam. Voor verenigingsleiders en allen die zich in het openbaar wat gemak kelijker willen bewegen, is deelname het overwegen zeker nog waard of liever maar direct aansluiten. GESLAAGD Voor het 1ste gedeelte uitvoerder wegen bouw slaagden de heren Nijsen te St. Maar tensdijk, Geense te St. Filipsland en van Iwaarden te Stavenisse. Voor uitvoerder wegenbouw 2e gedeelte de heren Dijk en De Boef te Tholen en W. Moerland te Sint-Annaland. Voor hoofduitvoerder de heer J. Moorman te Tholen. GEVONDEN Een paar wollen handschoenen en een gummi-bromfietsbroek. Inlichtingen bij wachtmeester Duine der Rijkspolitie. BEKENDMAKING De plaatselijke handelaren worden in de gelegenheid gesteld om in te schrijven voor de levering van serviesgoed vóór het dorps huis, zulks overeenkomstig de ter secretarie ter inzage neergelegde omschrijving. Inschrijvingsbiljetten met monsters dienen vóór 21 november 1959 ten gemeentehuize te worden ingeleverd. Burgemeester en wet houders van Sint-Annaland. SLOOP Het pand Klippelstraat 35 gaat onder de slopershamer. Inschrijvingen worden ook hiervoor ter gemeentesecretarie verwacht. LICHTING 1961 Hiervoor zijn er 20 goed- en 3 personen afgekeurd. VOOR HET DORPSHUIS Nu het dorpshuis zijn voltooiing nadert, wordt door burgemeester en wethouders ook serieus aan de inrichting gedacht en ge werkt. In de eerste plaats kreeg de plaatse lijke meubelhandel de gelegenheid in te schrijven voor levering van meubilair, enz. De volgende briefjes werden bij burge meester en wethouders ingeleverd. 1. A. Kurvink voor 5534,30. 2 M. den Engelsman voor 5110,en 3 A. J. Duijzer voor 4544,De levering werd aan de laagste inschrijver gegund. Voor de betegeling vóór het Dorpshuis werd ingeschreven door de firma J. van Vossen en K. J. Moerland voor 1938, door de Gebr. J. en M. Moerland 6 Zn voor 1736, en door W. van Vossen 6 Zn. voor 1640, Ook dit werd reeds gegund aan de laagste inschrijver. CANDIDAAT PARTIJRAAD Door de afdeling van de Partij van de Arbeid alhier werd de heer P. A. Rols te Sint-Maartensdijk candidaat gesteld voor de Partijraad en de heer A. J. op den Brouw, eveneens te SintrMaartensdijk can didaat voor het gewestelijk bestuur Zeeland. Zowel de afd. Sint-Maartensdijk als die te Oud-Vossemeer stelden eenzelfde candida- tuur. Voor het partijcongres te Amsterdam werd bestuurslid P. van Schetsen afgevaar digd. Het afdelingsbestuur zal voorts de conferentie te Middelburg bijwonen, waar inzonderheid de werkgelegenheid aan de orde gesteld wordt onder de titel „De plaats van Zeeland in onze nationale economie." Per 18 december werd het lid van de Twee de Kamer, mr M. Vrolijk uitgenodigd te spreken in een openbare vergadering alhier. DAMCOMPETITIE Uitslag onderlinge damcompetitie damclub „De Denkers". T. de Rijke A. J. v. Oeveren 2-0 Jo. v. Oeveren A. Stoutjesdijk 1 - 1 G. de Rijke Jo Vermaas 2-0 A. Stoutjesdijk Jo. v. Oeveren 1-1 GESTRAND EN WEER VLOT Vorige week zaterdagavond liep 't Bel gische Motorsleepschip „Thermo" tijdens 'n opkomende mist bij Stavenisse aan de grond. Dinsdagmorgen bij hoog water kwam het schip op eigen kracht weer vlot. Het schip, dat op weg was naar Antwer pen, is naar Dordrecht teruggekeerd. KEURING MILITAIRE DIENST Bij de verleden week gehouden keuring voor de militaire dienst werden voor de lichting '61 19 ingeschrevenen gekeurd. Hiervan werden er 16 goedgekeurd, 2 af gekeurd en één beslissing werd aangehou den. Van de nagekomenen van de lichting 1960 werd één persoon goedgekeurd, terwijl van de tweede de beslissing werd aange houden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1