Piet van Tilburg Sporthoekje C. ANDRIESSEN r San balm De St. Annalandse gemeentebegroting 1960 40-jarig bestaan Groene Kruis afd. Stavenisse In het Scheep vaartmuseum. De jeugd in de goede oude tijd. 2 bij Castella Wolwas en 3 bij Castella voor Nylon "Vraag uw winkelier! Van Waaier Tot Oorhanger Uitnodiging Hoorapparafen Nieuwe Philips Oorhanger In één nacht Uw handen gaaf en zacht wacht I ns?ïnfilq fs én 'mag ;op v$nst re-'»: kenen; Voof Good Luck 2 verwachten we. dit eveneens, nu Vrederijst daar op bezoek- t-v I komt. HNC achten we sterker vooral De aanbieding van de gemeentebegroting 1960 aan de raad ter thuis dan het bezoekende ÖNI. Ten» onderzoek in de laatst gehouden raadsvergadering is gevolgd door s'otte dan no9 de ontmoeting Seolto-PTT, met een door ons verwachte winst voor de een begrotmgsbnef van b en w aan de commissie van onderzoek. thuisclub. ;d Met een toeneming der kosten in de jpnderwijssector, mede ook vanwege de nieuwe kleuterschoolbouw, r.h.b.s. en lts. plus de post 3 van 1500,— voor gymonderwijs op de lagere scholen sluit de ontworpen begroting met een tekort van 12.000,- De saldi-reserve, in totaal nog 23.673,80 zal hiervoor wel moeten zi jbW .vwmtjyy naLfn-ivpnia:^»! jsr! ibbh na isif jttioA un ,ibb( I ioov sibisdua nss iIjdJ i 3 nsbslsg iEEtPp?mSv gd idoisqó jib ni ~o sQ ,0u9i gnilo-pcd sb qo ïoov issv/ ;!oo i s C Blauw Wit er op bezoek komt. De thuis- ENKELE PUNTEN van vorig jaar en b^raagt ƒ35.512 53. Uit aan h(/eerste elftal lers het .gemeentefonds ,,wprdt 152.5)0,69 y,er- B waqh) geraamd haar K 5 i Iiv de 2e klasse A speelt Velocitas A nu thuis tegenGood Luck 3 er. deze ontmoe- ssféigctgvvöo}- tdeb leiders: belangrijk :We kun nen misschien de thuisclub ook wel tot de leiders -qaan rekenen, nadat ze niet onmoge lijk »Op de Raamsdótlkse veteranen de volle buiten hebben binnengehaald. Smerdiek 2 krijgt opnieuw een behoorlijke opgave, al ÏSP die minder zwaar dan vorige week Opdat de belangstellende lezer niét al; te veel in cijfers gaat dolen volstaan \ve met slechts enkele posten uit deze uitgebrei de begrotlngsbrief naar voren te brengen. Het is geen kleinigheid, 'wanneer men daarin ziet, hoe de straatverlichting tot dusver een investering vergde van! in totaal 39.390.66. Door dé flinke subsidies voor Groene Kruis, sChoolarfsendienst en school tandartsendienst sluit het hoofdstuk volks gezondheid met een nadelig slot van 8.328.94. Men zit voor het eerst met een flink dantal gemeentelijke woningwetwonin gen, waardoor het nadelig saldo van dit hoofdstuk, mede ook door realisering van uitbreidingsplannen sluit met een nadelig saldo van 20.267.Het havengeld is vanwege de nieuwe haven hoger geraamd, namelijk op 10.000.Ook voor het on derhoud der straten kwam er 1000.bij, wat volgens de brief nog belangrijk onvol doende is voor een redelijk onderhoud. De moeilijke begrotings positie laat evenwel niet meer toe. Voor de overblijvende haven- kosten is voor 1960 12.933.29 geraamd. Wat het onderwijs betreft is nu voor beide scholen een post geraamd voor een vakonderwijzeres voor nuttige handwerken. Een toenemend aantal leerlingen voor het een of het ander vervolgonderwijs vergt een hogere postenraming. De opbrengst belastingen verschilt weinig met de raming per [inwoner. De post onvoorziene uitgaven is niet bi zonder hoog, ondanks de 12 mille tekort, nl. ƒ4.027,96.' BOUW RIOOLGEMAAL DRINGEND GEWENST De kapitaalslasten voor de bouw van een rioolgemaal zijn voor rente en afschrijving geraamd op 10.786,86. De bouwkosten hiervan staan reeds op de kapitaaldienst van de begroting 1959, maar verkreeg nog niet de goedkeuring van gedeputeerde sta ten. Die beslissing wordt wel binnen enke le weken verwacht. B en w betreuren het, dat, terwijl het in 1959 reeds als grootste urgentie werd aangemerkt, tot heden nog geen goedkeuring op dit project is ont vangen. De bestaande toestand inzake de vuilwaterafvoer is onaanvaardbaar. Er ligt 2500 m riolering zonder voldoende afvoer, waardoor het riool steeds vol staat en als bezinkruimte fungeert. De kapitaaldienst sluit als volgt: inkoms ten 863.966, uitgaven 1.397.979,03 nadelig slot ƒ534.013.03. Alles bij elkaar zit er voor Sint Anna- land niet veel ruimte in om zelfs de kleine noodzakelijke verbeteringen aan te brengen, tenzij de nieuwe financiële regeling een bizondere meevaller wordt. Daaraan moet voorshands nog worden getwijfeld. VOOR IEDERE KAMER DE JUISTE MEUBELEN Bosstraat - hoek Lindebaan - tel. 5467 BERGEN OP ZOOM moeten afstaan, omdat het vrij is en heeft daarom wel een kansje tegen Blauw Wit. Van W. H. S. verwachten we, dat het VVN 2 wel de baas kan, ook al is het elftal uit de Klundert vasthoudend van aard. In de 3e klasse A rekent Dinteloord 2 op de punten nu Chrislandia 3 op bezoek komt. Kogelvangers 2 zal zich met vuur verdedigen tegen Chrislandia 2 en mo gelijk zit er ook voor deze thuisclub winst in, wat dan echter zou betekenen, dat Chris landia 2 duikelt van de leidersplaats. Vos meer 3 tenslotte zal niet zoveel zwakker blijken te zijn dan het onvolledige WHS 2, al houden we de meeste winstkans voor de bezoeker. Bader's eigen vliegtuig na de oorlog, een twee- motorige Miles Gemini, waarmee hij de wereld doorkruiste en overal in ziekenhuizen lotgenoten (invalide militairen, zon der benen) bezocht om hen, zichzelf tonend, moed in te spreken, dat ze geen uitgestotenen behoefden te zijn, maar met grote vastberaden heid en moed tot pres taties kunnen komen, die niet voor een ander zonder lichamelijk letsel, behoeven onder te doen. Zo deed Bader na de oorlog nog veel meer goeds dan voor zijn land tijdens de Slag om Engeland. 25000 boeken, die betrekking hebben op de geschiedenis van de zeevaart, op de geschie denis van de schepen zelf, over de oude zeereizen, de handel enz. enz. En tenslotte daar hangen en liggen ze de portretten van de grote zeehelden en de reliquien van hun persoonlijke bezittingen. Wilt u zien in welke jas en met welke scheepsbaretof Van Speijk zijn befaamde „Dan maar de lucht in" zei. Deze attributen liggen in het scheepvaartmuseum in een glazen stolp voor ieder die maar zien en weten wil, hoe de zeevaart de Nederlandse natie heeft beheerst en nog beheerst. atlas kost de lieve som van 16000 gulden... die Waar blijft men dan? die KONINGIN REDT. die Het scheepvaartmuseum dateert officieel uit 1922. Doch voor die tijd was reeds die sprake van een scheepvaartmuseum. In 1913 was er de E.N.T.O.S. de Eerste Neder- die landse Tentoonstelling op Scheepvaartge- die bied. De grote verzameling stond echter op het punt naar het buitenland te worden die verkocht. In 1916 was het de toenmalige koningin Wilhelmina, die reddend optrad. die Bij haar laatste bezoek aan de ENTOS spelen om geld ofte logenen praten der luiden eenden smijten en de beesten jagen niet doen wat hunner ouderen behagen zijn boek scheurt of verrabbelt zijn papier malkanderen geven toenamen hier nakend baden, in erwten of wortelen lopen in de kerk rabbauwen of snoeperij kopen in anders drinken spuwt of op zijn eten treedt In het Dorpshuis herdacht de vereni ging het Groene Kruis haar 40-jarig bestaan. Voor deze vergadering was veel belangstel ling en de voorzitter burgemeester A. Sluy- mers heette in zijn openingswoord dan ook allen hartelijk welkom, inzonderheid burge meester A. J. van der Hoeven, als voorzitter der Prov. Vereniging, de afgevaardigden der Zusterverenigingen van het eiland Tholen de oud-voorzitter burgemeester L. A. Ver burg, de plaatselijke, gemeentelijke en ker kelijke overheid. Het is een bijzondere bijeenkomst, aldus de voorzitter, en we zijn de initiatiefnemers dan ook zeer dankbaar voor het onmisbaar werk dat tot stand werd gebracht. De vereniging mag zich in een grote bloei verheugen en telt momenteel 475 leden, die zich bewust zijn van hun medeverant woordelijkheid. In 1956 mocht met Zwitser se hulp een nieuw Groene Kruisgebouw worden geopend. De beide bestuursleden de heren J. A. van der Slikke en M. Moer land, beiden reeds 40 jaar, en resp. 30 en 25 jaar lid van het besuur, waren wegens ziekte afwezig; evenals wethouder J. Hage. Spreker wenste hen spoedig herstel toe. Hij bracht ook dank aan de Prov. Ver- een. voor haar medewerking, verder dr. H. Zoeteman en zuster de Vries, en Zuster de Schipper voor al het werk, dat door hen werd verricht. Tevens werd de administra teur C. J. Moerland dank gebracht voor het vele werk, dat hij voor het Groene Kruis doet. Burgemeester A. J. van der Hoeven bracht ten eerste zijn hartelijke gelukwensen ter gelegenheid van dit 40-jarig bestaan en ten tweede om te gedenken de heren A. J. van der Slikke en M. Moerland. Wanneer iemand 25 of 30 jaar een ambt vervuld, wordt hij geëerd, maar indien men gedurende zovele jaren zijn krachten geeft aan het Groene Kruis is zulk een herdenking meer waard. Daarom heeft het Hoofdbestuur gemeend haar waardering te moeten uitdrukken door schenking van een legpenning met speldje. In de pauze werden deze heren bezocht en hen de onderscheiding overhandigd. De voorzitter dankte voor de felicitatie en wenste beide heren geluk met deze on derscheiding. Het verslag over deze 40 jaar was voor de administrateur geen gemakkelijke opga ve, daar met de ramp in 1953 de beschei den waren verloren gegaan. Toch was nog wel het een en ander bekend uit eigen her innering en uit die van anderen. De oprichtingsvergadering vond plaats op 3 november 1919. De vereniging stelde zich toen ten doel het verstrekken van ver- pleegartikelen op doktersadvies. De contributie bedroeg toen 1.per jaar en het aantal leden 256. In 1937 telde men 317 leden bij een in wonertal van 2000. De fam. van Prooyen was men zeer er kentelijk voor het bijhouden en verstrekken van verpleegartikelen en als eerste zuster trad in dienst zuster de Koster. In 1950 werd het wijkgebouw aange kocht van wijlen de heer H. Zachariasse, waar tevens een consultatiebureau en de tandarts onderdak kregen. Bij de ramp in 1953 werd het wijkgebouw beschadigd, maar door de grote hulp van de Alg. Ned. en de Prov. Vereen, van het Groene Kruis en rampenfonds kon het ge bouw spoedig worden hersteld. Door de gift van het Zwitserse Rode Kruis van 25.000.was het mogelijk een nieuw wijkgebouw te plaatsen wat dan ook op 12 juli 1956 in gebruik kon worden genomen. Tevens sprak de heer C. J. Moerland namens het gemeentebestuur en bood een bloemstuk aan. De heer L. A. M. Elenbaas bracht na mens de vereniging Scherpenisse dank voor de uitnodiging en deed met zijn felicitatie een enveloppe met inhoud gepaard gaan. De heer G. Krijger sprak namens de vereen. Poortvliet en vond 40 jaar een uni cum voor een vereen, op het eiland Tholen. Dokter Renes sprak names de vereen. Oud Vossemeer en wenste hen geluk. Dat de vereniging nog altijd bloeit spreekt van zelf, want het leven begint bij de 40. Dus zou uw vereen, nu pas beginnen te leven. De heer J. A. van der Slikke die zulke cSratis Wasknijper^ hartelijke woorden gesproken had bij de opening in Oud Vossemeer bracht hij daar voor nog dank en wenste de zieke bestuurs leden een spoedig herstel toe. De voorzitter dankte alle sprekers voor hun hartelijke woorden, de heer en mevrouw Leune voor hun hulp. Na de pauze werden door de heer A. van der Slikke enkele films vertoond, één over het Groene Kruis werk „Door allen voor allen" en één tweetal natuurfilms. Ondertussen was nog een gelukwens ontvangen van de afdeling Tholen en dankte de heer Moerland nog voor het be drag ad 500.dat de afd. Poortvliet met de ramp had geschonken. De voorzitter wenste allen een goede thuiskomst en sloot de vergadering. PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Weet u, dat deze rubriek slechts is be doeld om tijdig de aandacht te vestigen op bijeenkomsten en daardoor andere be sturen de gelegenheid te geven hun jaar vergaderingen of andere bijeenkomsten op een andere datum te stellen. Vandaar ook dat slechts datum en aanduiding vergadering wordt opgenomen. Niet het uur of een verdere omschrijving, noch de naam van de vergaderzaal. STAVENISSE 13 nov. vergadering Plattelandsvrouwen. OUD VOSSEMEER 19 nov. vergadering Plattelandsvrouwen SINT ANNALAND 19 nov. jaarvergadering jongemeisjesver. 7 dec. jaarvergadering IJsclub. 21 dec. kerstavond Bijbelkring. Opgave voor deze rubriek tijdig aan de redaktie of aan onze correspondenten. Neerland zeevaartroem is nog nimmer over troffen. Vanaf de dag, dat de Hollander het ruime sop der wereldzeeën koos tot op de dag van vandaag hebben stoere zee manszonen, wiens namen toch niet in de vergetelheid van de geschiedenis zijn ge raakt, doch daaruit naar voren springen als de grote zeevaarders, bijgedragen tot deze zeemansroem, die culimineert in dat ene woord „Hollands Glorie". De Trompen, de Ruijters, de Van Speijks, zij leven nog voort in Nederlands zeevaartgeschiedenis, dië ongekende hoogte- en dieptepunten kent. Zij en vele anderen zijn het, die veelal de zeevaartroem van de natie met de dood hebben moeten bekopen doch geen mo ment hebben zij geaarzeld: de vaderlandse naam werd hoog ghouden en soms denkt men met weemoed terug aan hen, die de basis legden voor de „Hollandse Glorie" op zeevaartgebied. De oceaanstomers, de zeekastelen, de sleepboten, de dokken en de havens, zij allen vormen evenzovele voor beelden van de zeevarende natie, waarvan de roem in feite nog nimmer is overtroffen. Wilt u bewijzen Zij zijn er, wellicht meer dan u denkt. Duizend en een bewijzen zijn er en deze vinden sinds 1922 een plaats in het Scheepvaartmuseum te Amster dam, een museum dat velen wellicht achte loos voorbijgaan, doch waar „Hollands Glo rie" overzichtelijk ligt uitgestald BESCHAMENDE ACHTERSTAND „Wij zijn blij met dit museum" zegt de directeur, de heer G. A. Cox ons „maar". En dan vernemen wij, hoe Nederland eigen lijk een beschamende achterstand heeft. Be schamend omdat de Nederland omringende landen een nationaal scheepvaartmuseum hebben, ondanks het feit, dat de namen van deze landen niet tot de zeevarende naties worden gerekend zoals Nederland. Natuur lijk, plannen zijn er in Nederland wel. Ze hebben zelfs een ogenblik vlak voor de ver wezenlijking gestaan, doch de tunnelplannen in de hoofdstad wierpen op het laatste ogen blik roet in het eten. De bedoeling was na melijk 's Lands zeemagazijn, dat zelf dateert uit de 17de eeuw aan de Marineweg in te richten als nationaal museum. Dat had zesmaal zoveel plaatsruimte geboden als het huidige museum aan de Corn. Schuijtstraat. „Toch is er", aldus dir. Cox, „de laatste jaren een kentering in de goede zin van het woord merkbaar." In regeringskringen ook is men zich bewust van het belang van een nationaal scheepvaart museum en hoewel de heer Cox de hoop daarop nog lang niet heeft laten varen, staat in het jaarverslag van het huidige instituut, dat dit jaar wordt uitgebracht, dat de plannen voorlopig in de ijskast zijn opgeborgen. Wanneer zij er weer uitkomen Er is niemand die dat weet, ook de heer Cox niet. PARTICULIERE INSTELLING Het huidige museum is geen nationaal museum doch een particuliere instelling, die kampt met vele moeilijkheden. In de eerste plaats het bezoek. Over een jaar genomen brengen ongeveer Chrislandia gelijk met Smerdiek Met een gelijk aantal wedstrijden heeft Chrislandia zaterdag door een benauwde 0-1 zege op ONI eenzelfde aantal punten veroverd als Smerdiek, welke twee elftal len nu broederlijk aan de kop staan. Daar bij speelde HNC deze heren nog in de kaart door een puntje af te snoepen bij Vrederust waar na een 3-3 stand de wedstrijd werd gestaakt en de Bond hierover nader zal beslissen. Hoe het precies is gegaan werd ons niet bekend. Verder werd in deze klas se niet gespeeld. In de 2e klasse schoot Blauw Wit uit zijn slof door een krasse 5-0 zege op HNC. Smerdiek 2 deed verdienstelijk werk door de niet gemakkelijke tegenstander Veloci tas KMA een punt af te snoepen: 2-2. Ook VVN 2 en The Gunners 2 deeldende punten door een 1-1 gelijkspel. Tenslotte won SSC 2 verrassend van Sprang 2 met 5-2. Al deze uitslagen spelen in de kaart van de leiders Good Luck 3 en WHS 1. die wanneer het zo doorgaat, elkaar het meest in de gaten zullen moeten houden. In de 3 klasse komt WHS 2 er ook beter in. Het bevocht in een uitwedstrijd opnieuw een zege, namelijk op Kogelvangers 2 door met 2-4 te winnen. Chrislandia 2 verloor een punt aan Dinteloord 3. Het werd in Heiningen 1-1. Al deze uitslagen maken, dat er van de spanning in alle afdelingen nog niets teloor gaat. Alle deuren staan nog wagenwijd open. DE VERWACHTING Voor de 1ste klasse A staat er a.s. zater dag iets fneer op stapel. Chrislandia ver- Wij nodigen u hierbij uit tot het bezoeken van de tentoonstelling van op DINSDAG 10 NOVEMBER a.s. Tentoonstelling van de ontwikkeling van het hoorapparaat Tevens demonstratie van de nieuwste hoorapparaten waaronder de De tentoonstelling wordt gehouden in Hotel De Draak, Grote Markt Bergen op Zoom en is geopend vanaf 11 uur vm tot 6 uur nm Des avonds om 8 uur zal een interessante film worden vertoond. Toegangskaarten tot 18 uur gratis aan de zaal. TOEGANG GRATIS GROTE MARKT 22 BERGEN OP ZOOM TEL. 4464 vroeg zij met aandrang deze bijzondere ver zameling te bewaren voor de toekomst." „Er moet iets blijvends komen" aldus de koningin en haar woorden waren niet te vergeefs. Er werd een fonds gesticht en een commissie gevormd dat de steun kreeg van de handel en de scheepvaart, er werd be gonnen met het verzamelen van alles wat op het gebied der historie nauw verwant was aan de zeevaartgeschiedenis en in 1922 was het museum er, gesticht door het Neder lands Historisch Scheepvaartmuseum. INFORMATIEDIENST Het museum is evenals de zeevaartge schiedenis niet dood. Het leeft, zoals de grote zeehelden en hun daden voortleven in de geschiedenis. Het leeft echter door het veelvuldig contact dat men met de buiten wereld heeft. Dagelijks bereiken het scheep vaartmuseum brieven en telefoontjes met vragen, die uiteraard op het gebied der zeevaart liggen en die, dat stelt de directie zich tot eer, zo snel en zo goed mogelijk beantwoord moeten worden. Vragen uit binnen en buitenland, vragen als: „Mijn overgrootvader ging twee eeuwen geleden naar Amerika. Kunt u nazien met welk schip hij ging Dit is een van de talrijke vragen en niet eens de moeilijkste, doch slechts zelden blijft men het antwoord op een vraag schuldig. Daar staan ze, de kunstig nagebootste schepen uit de glorieperiode van de Neder landse scheepvaart, daar staan ze ook. de hemelgloben, op het kompas waarvan de zeelieden voeren, daar liggen de prenten van tekenaars en schilders, die de zeevaart tot hun onderwerp kozen, daar hangen de im mense zeeschilderijen, vervaardigd door de schilders, die de moed hadden met het oor logsschip de zee op te gaan en in het vuur van de strijd te schilderen, daar liggen de eerste zee-atlassen, door Nederlanders ver vaardigd en van groot historisch belang, daar staan ze de instrumentaria die de zee- lieden gebruikten voor vele doeleinden: van het houten tijdmeet-instrument via de zand loper naar de zeeklok, daar staan ze ook: 16000 mensen een bezoek aan deze „uitstal ling van een glorierijk verleden en een wellicht nog roemruchter heden". Maar de mensen die komen kijken, vinden het maar akelig stil in dit museum, want zo'n veertig bezoekers per dag is beslist niet veel. Voorts is de ruimte, waarin alles is ondergebracht veel te klein. Het overzichtelijk geheel dreigt verloren te gaan door de vele histo rische bijzonderheden, die men bezit en nog steeds verder worden uitgebreid; door schen kingen, door het speuren op veilingen van antiquairs, door aankopen in binnen en bui tenland. Financieel brengt dit ook zijn bezwa ren. Het rijk subsidieert, de gemeente Am sterdam subsidieert, maar een eerste zee- ZEESLAG BIJ GIBRALTAR Een immense indruk op de bezoeker van het Scheepvaartmuseum maakt het schilderij: „De zeeslag bij Gibraltar", een paneel, dat de gehele breedte van de muur beslaat. Het was de slag waarin Jacob van Heemskerk fraaie lauweren oogstte. Andere schilderijen laten ons een ander deel van onze belang rijke zeevaartgeschiedenis in felle kleuren zien. Zo wordt de bezoeker bepaald op een uiterst boeiende wijze op de historie van de Nederlandse zeevaart en alles wat daar mee samenhangt, een ontwikkeling die ge leid heeft tot het „Hollands Glorie", de on overtroffen Hollandse zeevaartroem. „De ouders gevense hedendaechs al haer willekens. Men straft haer niet, men spaert haer billekens". Dit is een klacht die werd neergeschre ven in de zestiende eeuw, dus zo om- streeks vierhonderd jaar geleden. Daaruit blijkt dat het probleem van de gezagsverhouding tussen kinderen en ou ders alle eeuwen door actueel is geweest. Ook in de „goede oude tijd" klaagde men over de jeugd Een goede indruk van de lieve jeugd in wat men zo gaarne verlangend noemt „de goede oude tijd" geeft ons de befaamde schoolmeester valcooch (hoe moeten zijn leerlingen voor zijn valkenblik hebben ge sidderd!) uit Barsingerhorn. Noteer even het jaartal1594 Schoolmeester Valcooch heeft (natuurlijk op rijm) de regelen vastgesteld voor straffen die de jeugd verdient. Uit deze regelen kunnen we gemakkelijk afleiden hoe de jon geheren en jongedames zich somwijlen plachten te gedragen. We geven hier een bloemlezing uit het lange gedicht: „Die zijn muts niet afneemt voor een man van eeren di daar lopen krijten, vloeken ende zweren die wild en onzedig lopen langs de straten die uit de school klapt en niet heelt 't secreet die speeksel uit de neus of uit de mond met de voeten niet uit en treden terstond die op de wallen lopen als men gaat naar huis die eikanderen bewerpen met snot, vlooien en luis..." Alle degenen die zich aan deze door Valc ooch opgesomde misdaden (en nog veel meer) schuldig maken „zullen twee plakken krijgen ofte hen met roeden clouwen"! VADERS EN MOEDERS Het waren dus geen „lieve wichtjens" a Ia Van Alphen, die de schoolmeesters van die dagen op de bank kregen. En de meester ondervond ook, dat het gedrag van zijn leerlingen in sterke mate werd bepaald door de houding van de ouders. Ook in die dagen waren er de moeders die „met opgestoken zeil" bij de meester kwamen klagen als hun lievelingen waren mishandeld. Een oude prent uit die dagen toont de meester, in zijn stoel gezeten, terwijl een rijk opgetuigde moeder bij hem komt, aan haar hand zoonlief, opgeblazen, brutaal, een grote stok in de hand, luisterend naar mama's weeklacht „Ik ben schier ontzind ik kan niet verdragen dat mijn lieve kind gij zo hebt geslagen!" Maar de plaat zorgt ook voor het pendant van deze moeder, wanneer daar een stoere vader binnenstapt, zoon aan de hand met zich meevoerend, die de meester adviseert Slaat hem vrij en spaart hem plak noch roe Eer ik hem elders doe! DE MEESTER De meesters van die dagen waren lang niiet alleen opvoeders en paedagogen, ja ook lang niet alleen behoorlijk tot hun taak bekwaam. Het schoolmeestersbaantje werd door de „Heren" vergeven aan lakeien, oudgedien den, varensgasten en andere lieden, wier opleiding veel te wensen overliet. Dat blijkt wel uit een sollicitatiebrief, waarin de sollicitant vermeldt dat hij nevens andere bekwaamheden zowel het „wijn roeien" als „de stuurmanskunst" machtig is. En verder kan hij „zonder roem, want het is Gods gave, extra ordinair puik overheerlijk schoon zin gen, als het God belieft". Dikwijls leidde de meester zijn zoon in het Vak op. Velen van die meesters be heersten zelf de vakken niet, waarin zij de leerlingen moesten onderwijzen. En zij hand haafden hun gezag door getier en ge schreeuw, het overvloedig uitdelen van „handplackxkens" en het gebruik van de roede. In één opzicht zagen zij echter toe op de hygiëne. Wie met verwarde haren of „onreyn hooft" de school binnenkwam, werd door meester onderhanden genomen met de roskam, een ijzeren kam met scherpe tanden die soms hele plukken haar meenam Sommigen dezer meesters verstonden echter zeer goed de schoonschrijfkunst, en proeven van hun werk, met prachtige krul len versierd, zo mogelijk „in één streek" getrokken, zijn nog bewaard gebleven. Soms bedekte meester het blad papier van een der leerlingen met zijn kunstgewrochten, en dit werd beschouwd als een bijzondere onderscheiding en zuinig bewaard. De school was in de goede oude tijd maar een primitieve organisatie en de meeste leer lingen kwamen eer ondanks dan dóór het onderwijs toch nog goed in de maatschappij terecht. Maar de jeugd is alle eeuwen door de zelfde gebleven. En, naar blijkt, de ouders óók (Nadruk verboden)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 6