Vergadering Waterschap Tholen RAADSVERSLAG ST. MAARTENSDIJK. Rioolbelasting thans een feit - Parkeerhef- fing blijft (voorlopig) gehandhaafd - Aan schaffing nieuwe brandspuit - Over school- melkvoorziening kunnen ouders beslissen - Aanbieding van begroting I960» De redactie legt U deze week voort 15e jaargang 6 november 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Zelf kavelsloten schoonmaken Donderdag 29 oktober jl. werd door het Waterschap Tholen een algemene vergade ring in het „Holland Huis" gehouden, waar bij maar een enkele Hoofdingelande ver hinderd was. Voor de vergadering van het geconcentreerde waterschap waren de vol gende calamiteuze polders nog in vergade ring bijeengeweest ter vaststelling van het dijkgeschot 1960, de begroting 1960 en af werking van enkele andere agendapunten: t.w. Waterkering Oud-Kempenhofstede en Moggershil, Waterkering Scherpenisse, Waterkering Suzanna, in feite ook be horend tot de vml. waterschappen, maar in de overgangsregeling nog niet geheel afge werkt. Ook daarbij was de leiding in handen van dijkgraaf H. van Gorsel, die vervolgens de vergadering van het Waterschap opende en direct de vaststelling der notulen aan de orde stelde. De ingekomen stukken bleken vrijwel allemaal te bestaan uit door gedepu teerde staten goedgekeurde besluiten van een vorige vergadering. Geen bezwaar bleek er te zijn tegen vestiging van een recht van opstal op een perceel grond te Oud-Vosse- meer voor een door de Herverkavelings commissie gelegde duiker. Goedgekeurd werd een verordening vergoeding reiskosten voor de ambtenaren en een interim ziektekosten regeling voor 1959. Besloten wordt tot het aangaan van een rekening-courantovereen komst voor 1960 voor maximaal 300.000,- Verder wordt een perceeltje grond ver kocht, waarop de vml. ambtswoning staat van de ambtenaar van het voormalig cala- miteus waterschap Scherpenisse. Deze wo ning zal namelijk eveneens worden verkocht door het bestuur van het waterschap Scherpenisse. De prijs van de grond werd bepaald op 100.de massa. Bij de ingekomen stukken was een af wijzing van gedeputeerde staten om de hef fing op de gebouwde eigendommen te ver hogen met name voor die gemeenten waar geen heffing op het gebouwd bestaat. Gedeputeerde Staten wensen evenwel niet van het reglement af te wijken en hand haven de regeling van het naar elkaar toe groeien van de gemeenten waar een heffing bestaat met de gemeenten waar zoiets nog niet werd ingevoerd. Hoofdingelande N. M. Hage stelt voor om alsnog een regelements- wijziging tot stand te brengen via de provinciale staten rechtstreeks. Hoewel het bestuur van mening is, dat dit niet een voudig zal zijn, wordt genoemd voorstel met algemene stemmen aangenomen. Anders blijft de regeling van kracht, dat niet aangeslagen gemeenten met 40 cent wor den verhoogd en de wel aangeslagenen met 40 cent verminderd. Nieuw Polderhuis Terwijl elders in dit nummer het nieuw te bouwen Polderhuis wordt omschreven, met daarbij een afdruk van een perspectief volgt hieronder nog een samenvatting van de gemaakte opmerkingen bij bespreking van dit voorstel. Een voorstel dan van het be stuur tot het verlenen van machtiging voor uitgaven van de bouw van een polderhuis. De voorzitter deelt hierbij mee, dat een bestuursafvaardiging enkele sinds kort ge bouwde polderhuizen bezocht om zich nader te orienteren. Als gevolg daarvan en na overleg met de architect, dhr. Nienhuis te Goes komt het bestuur thans met dit plan voor de dag, een ontwerp waaraan vrijwel elke luxe ontbreekt, maar dat voldoende van omvang is en zeker praktisch. Dit Pol derhuis komt te staan schuin tegenover de Technische School in St. Maartensdijk aan de overkant van de thans nog bestaande watergang, welke door de gemeente wordt gedempt (zodra er geld voor is) en waarom het gebouw dan ook zo dicht mogelijk aan deze nog bestaande watergang zal worden gebouwd. Het voetbalveld en enkele per celen grond zullen niet meer over het be staande insteekwegje bereikt kunnen wor den, waarom hiervoor dan ook een dam door de waterleiding moet worden gelegd. Op een desbetreffende vraag wordt geantwoord dat er geen vergaderzaal in is geprojecteerd. Voor de enkele keren per jaar dat bestuur met hoofdingelanden vergadert zou dit te duur worden en kan men beter het „Holland Huis" huren. Er werd verder op aangedrongen, dat zo zuinig mogelijk met het gemeenschapsgeld dient te worden om gesprongen, wat ook het streven van het bestuur blijkt te zijn, vandaar ook dat geen luxe gebouw wordt gezet noch een luxeuse inventaris aangekocht. Hoewel de Hoofd ingelanden het geen gering bedrag vonden, was men het er na de verkregen inlichtingen wel over eens, dat men niet minder kon, waarna met algemene stemmen werd be sloten een bedrag van 250.000 te voteren voor de aankoop grond, architectkosten, bouwkosten en aanschaf inventaris van het nieuwe Polderhuis. Vervolgens werd door het hoofd van de Technische dienst, de heer J. D. Jagt een overzicht gegeven van de tot dusver in 1959 uitgevoerde werken, waarvan de belang stellende lezer eveneens in dit nummer nota kan nemen. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of er nog geen zicht komt op de bouw van een machinistenwoning in Tholen. Daarvoor blijkt dhr. Jagt een ontwerp te hebben ge maakt. Op een spoedige toewijzing mag men niet rekenen. Gesuggereerd werd aan het gemeentebestuur van Tholen te vragen of het momenteel door de ontvanger-griffier. de heer Kievit bewoonde huis na de bouw van diens nieuwe woning bij het Polderhuis, mogelijk beschikbaar kan blijven voor de machinist. De heer van Gorsel gaf dien aangaande weinig hoop. Geadviseerd werd voorts bij volgende vergaderingen ook de waterbouwkundig ambtenaren, welke van de waterschappen naar de concentratie overkwamen, uit te nodigen. Gevraagd werd verder wat er met de bestaande wegen gaat gebeuren, welke niet in herverkavelingsverband worden ver beterd. De voorzitter antwoordde, dat elke grondgebruiker recht heeft na definitieve toedeling van zijn percelen op uitbaning op een verharde weg, zodat het vrijwel niet zal voorkomen, dat men maatregelen zal moeten nemen. Men attendeerde er vervolgens op om bij de voorgenomen beplanting van de weg Poortvliet-St. Annaland enkele putten in de wegbermen te egaliseren en informeer- de wie nu eigenlijk de kavelsloten moet schoonmaken. De voorzitter antwoordde, dat het klein onderhoud voorshands door de gebruiker dient te geschieden, waartoe dan ook dit najaar nog een schouwing zal vol gen. Tenslotte wees de voorzitter er na een desbetreffende vraag op, dat voor wat de calamiteuze vml. waterschappen betreft het wachten nog steeds is op de bijdragewet. Daarna sluiting onder dank voor de ge animeerde besprekingen. De gemeenteraad te Sint Maartensdijk kwam woensdagmorgen 4 november in vol tallige openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense. In zijn openingswoord kwam de voorzitter nog even terug, zulks in overeenstemming met de wensen van beide wethouders op de ingezonden stukken in de „Eendrachtbode naar aanleiding van het van schoolwisselen van enkele kinderen van ingezetenen dezer gemeente, ter sprake gebracht als gevolg van de vraag van dhr. Koopman. „Liefst aldus de voorzitter, „zouden we hier niet op terugkomen, nu het alweer enige tijd geleden is. Uit het commentaar van de re dactie van de „Eendrachtbode" is naar wij menen, wel duidelijk gebleken dat de ver slaggever zich vergist heeft. Het is menselijk en van onze kant beschouwen we dit als afgedaan. De betreffende onderwijzeres is op uitnodiging van B en W in de verga dering van ons college geweest, waar zij verklaard heeft, dat zij achteraf de door haar gevolgde weg niet juist vond. Gezien het verdienstelijk werk dat mevr. Wessel heeft gedaan in het belang der school, heb ben b en w gemeend, hier genoegen mee te kunnen nemen. We hopen dat de kwestie hiermee is afgedaan, maar meenden, waar deze zaak in de openbaarheid is gekomen, de raad het verdere verloop niet te mogen onthouden", aldus de voorzitter. Hierna worden de notulen onveranderd vastgesteld. Een aantal goedgekeurde raads besluiten worden voor kennisgeving aange nomen. De bouw van de li woningwet woningen is gegund aan de firma A. Muller- Franke. VOETBAL-SUBSIDIE De voetbalvereniging „Smerdiek" ver zoekt een subsidie in de kosten, verbonden aan het houden van een juniorenelftal. Dit jeugdelftal kost volgens de opgave de ver eniging jaarlijks 247.20. Er wordt daar voor 120.subsidie gevraagd. Gezien het belang van de sport en dat van vrije tijdsbesteding voor de jeugd stellen b en w voor een subsidie van 100.te ver lenen, zulks voor het jaar 1960. De heer Koopman meent, dat men dit punt niet los kan zien van de andere subsidie-aanvragen op deze agenda voorkomend en van de aanbeveling van gedeputeerde staten om het besluit tot intrekking van de parkeer heffing ongedaan te maken. De financiële positie is blijkbaar niet van dien aard, dat we de 550.parkeerheffing kunnen mis sen, althans volgens gedeputeerde staten, maar wanneer we de op de agenda voor komende subsidie-aanvragen allemaal inwil ligen, dan kost dat meer dan 550. Uiteraard is het hier gevraagde voor ont spanning, terwijl men de parkeerheffing op de markt moet betalen, omdat men er voor zijn werk moet zijn. Dit bij elkaar geeft de heer Koopman geen vrijmoedigheid voor deze subsidie te stemmen. Weth. Bazen wijst er op, dat de boeren ook gebruik ma ken van de straat zonder straatbelasting te betalen, al vindt hij het dan ook on billijk, dat er alleen op donderdag parkeer heffing bestaat. Het zou evenwel niet ren dabel zijn om de gehele week een controleur te moeten hebben voor de parkeergelden. De voorzitter zegt dat b en w van mening zijn, dat de sport wel belangrijk is voor de jeugd en stellen daarom voor die subsidie te geven. Dhr. Koopman blijft er bij het niet verant woord te vinden. De voorzitter merkt hier na nog op, dat de gemeente op dit gebied toch heus niet zo veel doet in vergelijking met sommige andere soortgelijke gemeenten, die wel tot 3000.toe voor de sportbe oefening bijdragen. De daarop gehouden stemming wijst uit, dat zich vier leden voor subsidieverlening verklaren (wethouders, Kampman en van Zetten) en drie tegen (Polderman, Geluk, Koopman). Afgewezen worden dan verzoeken van Het Zeeuwse Wit-gele kruis en de afd. Kraamcentrum daarvan om respectievelijk 0.10 subsidie per inwoner en 1.per interne verzor gingsdag. BADHUISTEKORT De plaatselijke groene kruisafdeling zit met een tekort in de badhuisexploitatie en vragen een jaarsubsidie van 500.Hoe wel b en w van mening zijn, dat het badhuis uit een oogpunt van volksgezondheid on misbaar is, acht men de gevraagde subsidie bijzonder hoog. Voorgesteld wordt voor 1960 niet hoger te gaan dan 250.en het jaarlijks opnieuw te bekijken. Dhr. Geluk vraagt of er nog mogelijkhe den zijn door tariefsverhoging. Het is im- mes wel duidelijk, dat het met deze tarieven niet rendabel kan zijn. t De heer Kampman vindt dat niet de weg. Op verschillend terrein ligt het platteland duurder dan in de stad en zo is het ook met badhuistarieven. Terwijl men in de stad maar een kwartje betaald, is het hier al 30 cent per bad geworden. Nu opnieuw verhogen gaat te ver. Ook de voorzitter is van mening, dat er een stukje waterbescha ving bijhoort, wat niet rendabel te maken is. Daarna wordt besloten de door b en w voorgestelde subsidie van 250.te ver lenen, zulks met algemene stemmen. VOORBEREIDING Ook om de eerste stappen te zetten, die leiden naar een nieuw gemeentehuis is geld nodig. De minister van onderwijs blijkt gelukkig bereid te zijn de kosten van voor bereiding van de restauratie (het maken van een plan) te subsidiëren tot een bedrag van 40 van de geraamde 7000- of 2800.-. Wanneer de raad dit aanvaardt, dan aan vaardt ze wel gelijk de consequentie van de opdracht tot het maken van een plan. De raad kan zich daarmee unaniem verenigen. PARKEERGELD BLIJFT Gedeputeerde staten hebben meegedeeld, dat zij de overwegingen van de raad tot opheffing van de heffing van parkeergeld op de Markt niet kunnen delen. Er is een verhoging door de geemeente gevraagd uit 't gemeentefonds en nu zou men aan de andere kant een belasting laten vervallen, dat klopt toch eigenlijk niet, zo kan men uit de drang van g.s. opmerken. B. en w. stellen dan ook voor, gezien de mogelijke consequenties hier van het besluit tot opheffing parkeergeld maar in te trekken. De heer Van Zetten merkt op, dat men er niet aan was begonnen, indien men geweten had, welke gevolgen het zou hebben. De heer Kampman zegt tegen het voorstel van b en w te zullen stemmen. De voorzitter wijst op de mogelijke gevolgen. Hij weet immers wel, dat alle raadsleden voor op heffing zijn, maar met dit voor ogen kan men niet anders dan het besluit intrekken. Het is noodgedwongen. Bij stemming hier over wordt het voorstel van b en w gesteund door de beide wethouders, Polderman en Van Zetten. Tegen zijn Kampman, Koop man en Geluk. Geen bezwaar is er vervolgens tegen wij ziging van het ambtenarenreglement. VOOR ONDERHOUD SPORTTERREIN Werd eerst een subsidie-aanvrage behan deld door de voetbalvereniging „Smerdiek" ingediend voor de jeugdsport, de Stichting Gemeenschap St. Maartensdijk vraagt voor onderhoud van het sportterrein 200.sub sidie meer dan tot dusver 300.is verstrekt, zulks vanwege het veelvuldig gebruik ook door de jeugd. Wanneer de 500.subsidie wordt verleend, is de Stichting ook bereid de schooljeugd toe te laten op het voorterrein en voor gym- of sportlessen der lagere scholen het speelveld beschikbaar te stellen. Dit vinden b en w wel heel belangrijk en daarnaast moet er toch ook een plaatsje zijn, waar de jeugd zich kan vermaken. De heer Geluk vraagt of het bij in ge- bruikname van het nieuw sportveld opnieuw zal worden bekeken, wat de voorzitter van zelfsprekend acht. Het betreft slechts een jaarlijks sudsidie, die men steeds kan ver anderen. Dhr. Kampman wijst er op, dat een ge meentelijk sportterrein heel wat meer zal gaan kosten en geeft vervolgens een toe lichting op het onderhoud, waaruit blijkt, dat men er nu eigenlijk met een koopje af komt. Hij stelt voor het zo te besluiten, dat tot maximaal ƒ500.wordt gesubsidieerd in het exploitatietekort. De voorzitter zegt dat het voorstel van b en w op hetzelfde neerkomt, waarna het met algemene stem men wordt aangenomen. Het perceel Wal A 96 wordt onbewoon baar verklaard en zal voor bergruimte wor den verhuurd. Deze woning is inmiddels al leeggekomen. Over 1958 blijken de werkelijke uitgaven voor het openbaar gewoon lager onderwijs te hebben bedragen 8489,18. Er was 7476,77 beschikbaar gesteld, zodat er 1012,41 meer is uitgegeven, hetgeen wordt toegeschreven aan het dalend leerlingental van 270 tot 240. De voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven van de bizon- dere lagere school zijn bij een gemiddelde van 78 2/3 leerling 2952, 53. Aldus wordt vastgesteld. RIOOLBELASTING Meermalen is er reeds van buitenaf bij de gemeente op aangedrongen rioolbelasting in te voeren. Een deel van de gemeente is nu op een nieuw riool aangesloten en b en w menen er nu niet meer buiten te kunnen, temeer waar deze winter het plan oost (is goedgekeurd) eveneens zal worden uitge voerd. Gemiddeld moet het een aanslag wor den van 20.per perceel ten laste van de eigenaar van de woning. Gezien het concept der rioolbelastingverordening zal de heffing variëren van 10.tot 35.Voor oude gemeentewoningen komt het dan bijvoor beeld op 10.tot 12.50, voor een nieuwe woningwetwoning op 15.ter wijl alleen de grootste woningen in de ge meente en een aantal bedrijfspanden op het maximum van 35.komen. De heer Koopman vraagt of deze belasting op de huur van de gemeentewoningen kan worden gelegd. De secretaris, de heer Benou, licht toe, dat zulks niet mogelijk is. Bij nieuwe huurvaststelling door de minis ter zal er mogelijk rekening mee worden gehouden. Weth. Bazen zegt dat de lasten van de riolering aan de andere kant wel vermindering van uitgaven kunnen beteke nen, wanneer er bijvoorbeeld een closet wordt geplaatst en men dan geen kosten voor een septictank behoeft te maken. De heer Koopman zou er voorstander van zijn deze belasting op de huurder te ver halen. De voorzitter meent dat zulks bij een nieuwe huurvaststelling wel zal worden verwerkt. Nadat nog enkele vragen over be paalde artikelen zijn gesteld, wordt 't voor stel tot invoering van de rioolbelasting met algemene stemmen aangenomen. Een weinig betekenende wijziging in de legesverordening geeft geen aanleiding tot discussie. Op verzoek van de herverkave ling wordt de verhuur van het niet bebouw de industrieterrein verlengd t.b.v. de heer J. J. Heijboer (80 are) en de gebr. Koopman B 104 voor het restant. SCHOOLMELK Het Centraal schoolmelkcomitédringt er weer op aan de schoolmelkvoorziening te subsidiëren, gezien het grote belang van deze voorziening. Een voorstel van b en w is niet gedaan. Men wil hieromtrent Lever eerst de mening van de raad horen. De heer Polderman meent dat, gezien wat nu in het speelkwartier naar huis gaat en gezien de flesjes melk die door de kleuters worden meegenomen, het momenteel overbodig is om op school melk te gaan uitdelen. De heer Koopman is ad rem, wanneer hij voor stelt het maar over te laten aan de ouders op de ouderavonden. De heer Kampman meent dat de schoolmelkgift het melkdrinken wel zal bevorderen, maar alle leden zijn het er wel over eens, dat het minder zin zal hebben, zolang er geen speelplein is en men de kinderen tijdens het speelkwartier op de openbare weg moet laten. Voorts wijst dhr. Kampman er op, dat het niet verder behoeft te gaan, dan een subsidietoezegging van de raaad. De scholen moeten 't dan zelf weten. Weth. o. d. Brouw wil het nog anders, nl. een circulaire aan de ouders sturen om te vragen of men voor schoolmelkuitdeling voelt. Een nadere uiteenzetting van de secretaris maakt duidelijk, dat de mensen 6 cent per liter minder moeten betalen dan voor de losse melkprijs. Wanneer alle kinderen meedoen kost het de gemeente een 800.— per jaar. Allen zijn er voor aan de ouders een circulaire te zenden om te zien of er voldoende animo bestaat, daarmee dan tegelijk instemmend om eventueel de ge vraagde schoolmelksubsidie te verstrekken. Aan de heer A. J. Groenewege wordt bouwgrond verkocht voor stichting van een bungalow in een gedeelte, dat oorspronkelijk bedoeld is voor de bouw van bejaarden woningen, maar daarvoor volgens b en w ondoelmatig is. Wel zegt weth. op den Brouw nog, dat het wat vreemd aandoet, wanneer eerst een plan is gemaakt, wat men dan later zonder meer gaat wijzigen. De voorzitter wijst er op, dat 't voor bejaarden woningen ondoelmatig is, omdat er te veel grond bij zou komen en het dus toch te duur zou worden. De heer Kampman vraagt of de 10. per m2. de prijs is voor bouwrijpe grond, waarop bevestigend wordt geantwoord. Allen zijn er voor het verzoek van dhr. Groenewege in te willigen. Een voorstel om aan te sluiten bij het bouwfonds van de Nederlandse gemeenten wordt eveneens met algemene stemmen aan genomen, nadat de raad enkele inlichtingen heeft verkregen. Daaruit blijkt dat men via Het nieuwe Polderhuis van het Waterschap Tholen Gebruikers dienen kavelsloten te onderhouden Raad Smerdiek gaat waarschijnlijk nieuwe brandspuit kopen St. Annalandse begroting 1960 heeft een tekort van twaalf mille In Scherpenisse begroting vlot vastgesteld Veertig jaar Groene Kruis in Stavenisse Een lezer herinnert zich vijftien jaar geleden Denkt U ook om de Klaprooscollecte Spanning blijft in alle voetbalafdelingen Onderwijs in mensenkennis is ondenkbaar. het bouwfonds gemakkelijker kan financieren en verdere faciliteiten kan verkrijgen, al is het in zijn totaal dan ook niet goedkoper. Een wijziging van de gemeentebegroting 1959 gaat onder de hamer door. Overigens een prettige wijziging, aangezien het een sluitende begroting meebrengt. CIJFERS Daarna wordt de gemeentebegroting 1960 ter onderzoek aangeboden. B en w achten het tijdstip minder gelukkig, door het grote getal onbekende factoren. Bovendien is het onzeker, welke bijdrage men uit het gemeentefonds krijgt. Nieuwe investeringen voor de riolering zullen nieuwe lasten meebrengen waarvoor nog geen verantwoorde raming is gevon den. De begroting is op voorzichtige wijze opgesteld volgens de nieuwe regeling. Overi gens kon de begroting toch sluitend worden gemaakt na een zeer sobere opzet met een kleine onvoorziene post. Totaal geraamd ontvang en uitgaaf gew. dienst ƒ1.088.474,22 onvoorzien 5964,36. Kapitaaldienst ont vangen 1.969.562,15, uitg. 2.996.786,03, nadelig slot 1.027,223,88. Begroting wo ningbedrijf 54.966,66 met een nadelig saldo van 2214,64 (vorig jaar tekort 2195,38). Kapitaalontvangsten en uitgaven 30.525,95 Begroting Wezen Armbestuur gewone dienst aan ontv. en uitg. 31.294,71, exploi tatie tekort 11.522,36. Kapitaalsontv. en uitg. 10.684,44. REKENINGEN Er komen nog meer cijfers, want ook de rekening 1957 van het woningbedrijf wordt aangeboden met aan baten en lasten 46.248,26 en een expl.verlies van 1784,54 De kapitaalsontv. en uitg. zijn 32.574,50. Rekening 1957 wezen armen. Ontv. en uitg. 23.840,22, nadelig saldo ten laste van de gemeente 4737,68, Kapitaalsontv. en uitg. 9942,27. De gemeenterekening 1957 gew. dienst sluit met ƒ802.055,35, dank zij 'n bedrag uit de saldireserve van 10.978,48. Kapitaaldienst ontv. 1.978.451,93, uitg. 3.479.083,90, nadelig saldo 1.500.631,97. Opnieuw wordt een lopende rekening aangegaan tot een maximum van 50.000, met de Bank van Ned. gemeenten. De ver ordening bezoldiging gemeentewerklieden wordt op verzoek van gedeputeerde staten gewijzigd. NIEUWE BRANDSPUIT Reeds enkele jaren is aangedrongen op vervanging van de bestaande brandspuit. Er zal nu toch werk van gemaakt dienen te worden, want het is onverantwoord ver der zo door te gaan. Na verschillende opga ven stellen b en w, dat de firma van Bergen te Heiligerlee de goedkoopste aanbieding deed. B en w vragen thans een crediet be schikbaar te stellen van 30.000.zijnde voor motortrekker met manschappenwagen en losse spuit plus slangenmateriaal. Ge tracht zal worden de oude spuit te verko pen. Zowel de oude spuit, als het oude materiaal heeft men samen met de gemeen te Scherpenisse tegen de verhouding 2:1. De heer Geluk erkent, dat het met de bestaande spuit verantwoord is, ook al is een nieuwe aanschaf duur. De heer van Zetten vraagt of de nieuwe spuit toch vol doet aan de eisen, die daaraan door even tuele industrie kan worden gesteld, waarop bevestigend wordt geantwoord. De heer Kampman vraagt of er geen vergoeding meer van het Rampenfonds is te wachten, omdat de oude spuit door werkzaamheden toen veel heeft geleden. De voorzitter ant woordt ontkennend. Daarna wordt met al gemene stemmen het gevraagde crediet verleend. NIEUWE STRAATNAMEN Nu op het industrieterrein wordt gebouwd moet op korte termijn een naam worden gegeven aan de nieuwe straten in het plan West, t.w. 3 straten in westelijke richting vanaf de Westvest en 3 straten in Noord Zuid richting. Directe voorstellen komen hiervoor niet ter tafel, behalve dan voor de weg op het industrieterrein, die b en w Nijverheidsweg willen noemen. Weth. o. d. Brouw zegt gisterenavond met deze naam naar bed te zijn gegaan en het toen een mislukking te hebben ge vonden. Het zou betekenen, dat er geen andere nijverheid kan bestaan, dan indu strie. Nadat hierover van gedachten is gewisseld en het eerst toch nog „industrie weg" is geworden, wordt het tenslotte toch weer „nijverheidsweg". Verder hebben b en w aan historische namen gedacht, zoals Jacoba van Beieren, die voor jong en oud overbekende gravin, aan de eerste Zeeuwse drukker, die afkomstig is uit Sint Maartens dijk en meer grootheden uit de Smalstad. Dhr. Polderman zegt niet met deze naam geving naar bed te zijn gegaan, maar er dan toch mee is opgestaan. Hij vindt even wel, dat b en w het in te hoge sferen zoe ken door namen van 8 eeuwen terug naar voren te brengen. Waarom niet zoals in andere gemeenten de mannen uit het vezet geëerd, de uit de gemeente in de oorlog dóór de oorlog omgekomenen. Hij noemt daarbij enkele namen. Weth. Bazen zegt dat b en w daar evengoed over hebben gedacht, maar het zijn er in totaal twaalf en wie moet men daarvan nemen. Dat is het moeilijke. Wanneer men zoals in Scher penisse en Vossemeer met één of twee alles heeft vernoemd is dat te doen, maar zoals hier is het moeilijk. De heer Polderman meent dat men kan beginnen met hen, die uitsluitend in het verzet omkwamen. Nadat hierover nog van gedachten is gewisseld, wordt besloten dit tot een vol gende vergadering aan te houden, na nog wel de opmerking, dat de omgekomenen misschien onder één naam vernoemd zouden kunnen worden. Overigens kan men ook uit de gemeente zelf suggesties doen en daarvan ter secretarie kennisgeven (schrif telijk) De raad wil er echt wel serieus werk van maken. Een laatste voostel om de woning van wed. Potter aan te kopen voor de som van 12.000.wordt met algemene stemmen aanvaard. Hierna komt de voorzitter nog even terug op aanleg van een speelplein. Voor het laatst is daarover gesproken in 'n vergade ring van 16 okt. 1956, toen bleek, dat er 710 m2 nodig zou zijn, wat op bijna 7000 zou komen inclusief aanleg met betontegels schutting, enz. De grond acher de school zou daarvoor kunnen dienen. Hieromtrent zullen b en w zich nader beraden en er een volgende maal op terugkomen. RONDVRAAG De heer van Zetten vraagt of bij riolering van het plan Oost ook de nu nog onver harde straatjes en padjes worden verhard. De voorzitter zal nagaan in hoeverre dat mogelijk is. De heer Polderman vraagt voor de her vormde kerkvoogdij de aan de gemeente verkochte grond nog zolang te mogen huren tot de gemeente die nodig heeft. Dit zal in b en w worden besproken. De heer Ge luk meende, dat er ook een verzoek van dhr. P. Jansen was om een stukje grond. De voorzitter anwoordt dat hieromtent nog geen zekerheid bestaat. De heer Geluk vraagt of in het verwe- zenlking plan Oost toch ook de demping van de watergang is begrepen, want het is erg met die vieze lucht. De voorzitter antwoordt dat de demping tot en met de technische school doorgaat. Dhr. Koopman vraagt naar de vordering der loswalplannen. De voorzitter zegt dat 't Rijk de stukken nog moet goedkeuren. Het is met een gunstig advies vanuit Middelburg naar Den Haag gezonden. Dhr. Koopman vraagt voorts de nieuwe chr. school te doen bouwen door aannemers op het eiland Tholen. Weth. Bazen stelt, dat die het in elk geval goedkoper kunnen doen, dan ie mand van buiten het eiland vanwege de vervoerskosten. De heer Koopman vindt dat men toch wel iets meer kan doen aan de begraafplaats. Het onderhoud daarvan is uitbesteed. Men zal zich hierover nader beraden. Daarna sluiting. DOKTERSDIENSTEN op ZONDAG Dr A. Kugel te Poortvliet, tel. 10. Dr J. Vermet te Nieuw-Vossemeer, tel. 10. HOOGWATER in de week van 8 t.e.m. 14 nov. 1959 Zondag vm 9.06 uur en nm 21.50 uur Maandag 10.23 23.10 Dinsdag 11.46 Woensdag 0.28 12.55 Donderdag 1.27 13.48 Vrijdag 2.15 14.30 Zaterdag 2.56 15.09 Zaterdag 7 nov. Eerste kwartier te 14.23 u. Zondag 16 nov. Volle Maan te 10.42 uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1