15e IAARGANG No- 49 EENDRACHTBODh - TWEEDE BLAD 30 OCTOBER 1959 RAADSVERSLAG THOLEN. Aanvragen voor twee nieuwe scholen (lagere- en kleuterschool) - Voor „Concordia" een mooie jubileumgift - Aan- en verkoop van gronden - Aanbieding van rekeningen RAADSVERSLAG STAVENISSE. Sluitende begroting 1960 werd hier reeds vastgesteld - Alleen tegen bouw ambtswoning was één bezwaarde - Allen eens met plan tot Stoofdijkverbetering. RAADSVERSLAG POORTVLIET. Wijziging uitbreidingsplan in voorbereiding. Begroting 1960 aangeboden. Verbetering straatverlichting kan worden uitgevoerd. Vrijdag 23 oktober des nm. om 4 uur kwam de gemeenteraad van Tholen in open bare vergadering bijeen, waarbij de heer J. H. Bal met kennisgeving afwezig was. Ged. staten hebben het raadsbesluit tot verhuur van de industriehal in het Kaai- bosje aan de n.v. Peral essence International weer goedgekeurd, evenals de verkoop van de bouwgrond aan de Dalsemseweg. Goed keuring werd eveneens verkregen op het besluit tot verkoop van de grond aan de Jan van Bloisstraat en tot ruiling van grond met de erven Van Kerkwijk. SUBSIDIEVERZOEKEN Deze waren binnengekomen van het Zeeuwse Wit Gele Kruis 0.10 per inw.), van de Federatie van Verpleeghuizen voor langdurige zieken, van het Kraamcentrum, van het Lustrumcomité Ned. Gesprek Cen trum en van de Kon. Mil. Bond ,,Pro Rege". Al deze aanvragen zullen tegelijk met de begroting 1960 worden afgehandeld. Ingewilligd wordt het verzoek van de stichting Zeeuwse Visserijschool te Vlis- singen om een bijdrage van 29, voor het jaar 1959 voor bezoek van leerlingen uit Tholen aan deze school, evenals van de Noord-Brab. chr. Boerenbond voor land en tuinbouwonderwijs te Breda, door welke stichting voor iedere leerling uit deze ge meente 50,subsidie werd gevraagd. GEEN ZIN Het schrijven van het gemeentebestuur van Sint-Maartensdijk om adhaesie te be tuigen aan haar verzoek aan de raad van Bergen op Zoom inzake de ziekenhuis kwestie wordt voor kennisgeving aangeno men, aangezien door het gemeentebestuur van Bergen op Zoom al is verklaard, dat al die stukken toch maar voor kennisgeving worden aangenomen en het daarom geen zin heeft daarvoor nog enige moeite te doen. Van de PZEM is bericht ontvangen, dat de bedrijfspanden van de landbouwer L. C. Hage in de Roolandpolder en van D. M. v. d. Zande in de Broekseweg in herver- kavelingsverband voor aansluiting op het PZEM-net in aanmerking komen, met ver zoek ook voor deze panden de met de Herverkaveling overeengekomen bijdrage te betalen, zijnde voorlopig 940,per aan sluiting. De voorzitter wijst er op, dat reeds in groter verband werd besloten om die subsidie te verlenen, dat dit nagekomen aanvragen zijn en b en w de consequente lijn volgend voorstellen om ook deze aanvragen in te willigen. Ook de raad kan zich daarmee verenigen. EEN MOOIE JUBILEUMGIFT Van het aktiecomité 75 jaar Concordia is er het verzoek om een subsidie ten behoeve van de aankoop van uniformen. B en w stellen voor om bij het 75 jarig jubileum van deze plaatselijke harmonie voor ieder jaar van haar bestaan 10, te geven of in totaal 750,voor het uniformenfonds. De voorzitter wijst er daar bij op, dat een gedeelte der muzikanten (drumband) nog geen nieuwe uniformen heeft, terwijl anderzijds de aangekochte toch ook weer verslijten en nu en dan voor nieuwe leden aanvulling nodig is. Niemand van de leden is tegen deze jubileumgift, zodat alzo wordt besloten. De Stichting dienst voor de geestelijke volksgezondheid in Zeeland vraagt een bij drage van 10 cent per inwoner, indien mogelijk, nog voor 1959. B en w stellen voor om het af te wijzen voor 1959, omdat inwilliging daarvan financiële bezwaren met zich brengt en voorts om het bij de begro ting 1960 opnieuw te bekijken, een voorstel waarmee de raad zich kan verenigen. Ook het verzoek van het Koningin Wilhelmina- fonds om voor het jaar 1960 1 cent per inwoner te mogen ontvangen, wordt bij de begroting 1960 afgewerkt. Eenzelfde ver zoek van het Leger des Heils en van de afd. Tholen van het Groene Kruis 1450,-) zal ook tegelijk met de begroting worden behandeld. Voorts is er een dankbetuiging van „Pro Rege" voor de over 1958 ont vangen subsidie van 50, MEDEDELINGEN Burgemeester en wethouders delen ver volgens mee, dat goedkeuring is verkregen op. het besluit tot verkoop van het bouw terrein aan de Jan van Bloisstraat en aan de Ten Ankerweg aan het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw te 's Gravenhage, tot verkoop van grond aan de Ten Anker- weg aan A. J. Sprenkels en Zonen te Etten, aan J. C. Schot en aan F. Bout alhier. Goedgekeurd werd voorts de ver huur van de woningen aan de Grindweg en tot verhuur van de woning 1500 ge- metenpolder 92 aan A. Kot, tot verhuur van de schuur aldaar aan F. van Oeffelen, tot verhuur van de schuur Verbrandestraat 18 aan de Wed. H. Quist, tot verkoop van bouwterrein aan de Jan van Bloisstraat en aan de Dalemseweg aan het Bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw te 's Graven hage en tenslotte tot het verpachten van de woning 1500 gem. polder 92 aan P. Je- roense. AANKOOP GROND De heer M. Roggeband werd bereid ge vonden de naast de in het voorjaar 1957 van Wed. Donken-Roggeband aan de Da lemseweg gelegen aangekochte grond nu ook aan de gemeente te verkopen, groot 44 aren en 20 centiaren. Deze grond is vol gens uitbreidingsplan bestemd voor gesloten bebouwing, terwijl het naar de zijde van de begraafplaats gelegen gedeelte nodig is voor de stichting van een openbaar gebouw. De vraagprijs ad 5500,achten b en w redelijk en stellen voor tot deze aankoop over te gaan. Verder zijn de erven Van Kerkwijk bereid de in het uitbreidingsplan vallende per celen, waarvan zij nog eigenaars zijn, aan de gemeente te verkopen voor 0.80 per centiare bouwland en 0.10 per m2 zij kantweg. Daarbij moet dan de pachters vergoeding (pachter hiervan is dhr. M. Overbeeke) worden geregeld. B en w stellen voor ook deze grond aan te kopen. De heer Boender vraagt of het college al overeenstemming heeft met genoemde pachter, waarop de voorzitter zegt, dat onderhandelingen nog gaande zijn. De heer Quist vraagt of de gebruiker het nog kan behouden. De voorzitter antwoordt dat het in elk geval voor de gemeente van het grootste belang is het zo spoedig moge lijk in handen te krijgen. Daarna gaat de raad met deze voorstellen akkoord. De heer A. C. Bout, Grindweg 2 ver zoekt het strookje grond te mogen kopen, dat tussen zijn perceel ligt en het nabij gelegen trottoir, groot 9 m2. Tegen verkoop voor 25,— heeft niemand bezwaar. De veilingvereniging „Eendracht" ver zoekt het terrein op de hoek Wattstraat/Edi- son te willen ruilen tegen eenzelfde op pervlakte grond achter de veilinghallen, welke destijds door de vereniging van de gemeente is aangekocht. De voorzitter zegt de veilingvereniging dankbaar te zijn, dat ze dit wil en vindt het alleen maar jammer, dat het niet direct is gebeurd. Tegen de door de veiling ge vraagde optie is ook geen bedenking, zodat deze vereniging het recht heeft achter vei linghallen nog een 1000 m2 te kopen. De heer van der Sande vraagt in dit verband of ook de andere transactie (ruil grond) met de veiling al in orde is, waarop de voorzitter antwoordt, dat deze zaak nog in onderhandeling is. Ingewilligd wordt het verzoek van W. A. Gaakeer tot verhuur viswater in de omge ving van het „Stenenkruis". De verhuur van het zuiverhuis, de can- tine, de droogkamer en w.c.'s van de voor malige gasfabriek wordt voor een jaar ver lengd met de firma S. Kleinkramer te Ber gen op Zoom. Van de zitting hebbende leden commissie woonruimtewet 1947 wenst de heer H. J. Roukema niet voor herbenoeming in aan merking te komen. De voorzitter dankt hem voor de terzake verrichte werkzaamheden. In zijn plaats wordt benoemd de heer A. J. v. d. Berge, terwijl de overige leden worden herbenoemd, n.l. J. H. Bal, M. van Halst, G. v. d. Linde en M. v. d. Sande. Plaats vervangende leden: P. J. Drooger, C. L. M. v. d. Berge, J. Quist, P. de Heer en D. J. v. d. Velde. BESTAANDE KADEGELD- VERORDENING GEHANDHAAFD Enkele maanden geleden had b en w een voorstel gedaan tot invoering van een nieu we kadegeldverordening. Deze verordening was op verzoek van de raad door een com missie onderzocht welke thans heeft ge adviseerd het voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening in te trekken. B en w zijn op dit advies ingegaan en stellen raadom intrekking voor. De heer van der Velde zegt dit niet erg te kunnen rijmen en vraagt zich af, hoe de commissie de moed had om tot advies over te gaan, waar toch op alle gebied in de laatste jaren is verhoogd en aanpassing toch zeer gewenst is. De voorzitter zegt hierop, dat de com missie de mening is toegedaan, dat er door wijziging geen financieel voordeel voor de gemeente uit zal voortvloeien. De heer van der Sande vraagt of er al schade door is ontstaan, waarop de voor zitter antwoordt, dat zulks onmogelijk is, omdat de wijziging nog niet was ingevoerd. De heer Boender wijst er op, dat er wel een kadegeldverordening is en dat het hier alleen ging om de wijziging daarvan, c.q. een aanvulling. Terwijl momenteel alleen de ligging in de haven is belast, zou bij aanvaarding der nieuwe verordening ook het overladen van goederen worden belast. De commissie heeft dit terdege bestudeerd en meent dat wat aan de ene kant zou worden gewonnen aan de andere kant in nog sterker mate teloor zou gaan, door een minder gebruik van deze haven. Van daar dat de commissie er geen financieel voordeel inzag voor de gemeente en tot dit advies is gekomen. De heer Van der Velde zegt zich na deze toelichting met het voor stel te kunnen verenigen en zo wordt dus z.h.st. dit voorstel ingetrokken. Op verzoek van het provinciaal bestuur wordt een kleine wijziging aangebracht in de havengeldverordening. In verband met een wijziging in de Jacht wet, wordt ook de legesverordening der ge meente gewijzigd (aangepast). Een wijziging in verband met kindertoe lage en jubilea ondergaat ook het algemeen ambtenarenreglement. Onder de hamer door gaat eveneens een wijziging van de begroting 1959. Aangebo den worden de gemeenterekening 1958, die van hét Gasbedrijf en van het Pot Meijer- fonds, welke zullen worden onderzocht door de heren D. v. d. Velde, F. Verduit en C. L. v. d. Berge. De uitgaven 1958 voor het openbaar on derwijs worden voorlopig vastgesteld op 6.70 per leerling méér dan het beschikbaar gestelde bedrag en voor de ulo op 10.60 per leerling meer dan het beschikbaar ge stelde bedrag. VAKONDERWIJZER LICHAMELIJKE OEFENING Per 18 september is een vakonderwijzer lichamelijke opvoeding tijdelijk aangesteld, als gevolg waarvan thans het aantal weke lijkse lesuren op \y2 wordt gesteld. Ver volgens wordt de vergoeding vastgesteld voor het bijzonder lager onderwijs over 1958 •voor wat de school a.d. Doelweg betreft. Er was aan voorschot ontvangen 5.333,33, de vergoeding was bepaald op 4.933,33, zodat nog 400,in de gemeentekas dient te worden teruggestort. De school aan de Hofstraat daarentegen blijkt over dat jaar nog een tegoed te hebben van 133,33. Voor vakonderwijs krijgt de school Doel weg over 1958 nog 118,39 uitbetaald. Door overschrijding van het bedrag per leerling voor het openbaar onderwijs ge durende het vijfjarig tijdvak 1948 t.e.m. 1952 moet ook aan de bijzondere scholen eenzelfde extra vergoeding worden verleend, wat betekent dat de school Doelweg bij over die 5 jaar een gemiddelde van 1292/s leerling nog 2459,89 aan extra vergoeding krijgt en de school Hofstraat bij een ge middelde van 848/i5 leerling nog een be drag van 1606.98. Er zijn nog meer onderwijspunten op deze 22 punten tellende agenda. Aan de orde komen achtereenvolgens twee verzoe ken van de school Doelweg en de school Hofstraatom gelden voor schoolmeubelen en leermiddelen, welke beide aan de eisen voldoen en daarom zonder hoofdelijke stem ming worden goedgekeurd, nadat dhr. Boen der op een betreffende vraag een bevredi gend antwoord heeft verkregen. AANVRAGEN VOOR TWEE NIEUWE SCHOLEN De uitgaven voor het onderwijs bij de voorgaande punten zijn nog amper noemens waard vergeleken bij de financiële gevol gen, welke de nu in behandeling komende punten inhouden. Ten eerste is er het ver zoek van de „Vereniging tot het verstrek ken van Lager Onderwijs op gereformeerde grondslag te Tholen" (schoolbestuur Doel weg) voorzieningen te treffen tot de bouw van een nieuwe lagere school in de om geving van de oude school. Niet alleen dat deze aanvrage aan de wettelijke eisen voldoet, maar alle raads leden zijn er van overtuigd, dat een nieuwe school in deze bepaald geen luxe is, zoals het ook voor de openbare lagere school geen overbodigheid is, wanneer daarvoor iets niews komt. De heer v. d. Velde vraagt dan ook in dit verband of de o.l.s. ook een nieuwe school krijgt. De voorzitter zegt dat hier een aanvrage ligt van de school Doelweg en men het er allemaal wel over eens is, dat vernieuwing van beide scholen nodig is, maar hoe het geld hiervoor gevonden moet worden, weet hij niet. Zowel in dit verband als in ver band met de voorgaande punten van aan schaffing nieuwe meubelen wijst dhr. Boen der er op, dat hij inderdaad heeft geadvi seerd tot een 5 jarenplan voor vernieuwing van het onderwijsmateriaal. Hij meent dat b en w dat niet hebben overgenomen, zoals toen toch door alle leden werd onderstreept. De voorzitter zegt, dat het wel degelijk het geval is, zoals uit voorgaande voor stellen ook wel blijkt. Alleen is er het be zwaar dat er geen voldoende geld is. Weth. Berrevoets herinnert er aan, hoe een afspraak is gemaakt tussen de open bare lagere school en school Doelweg, welke lagere scholen het meest in de ver drukking zitten om geleidelijk aan te ver nieuwen, waarom het hem wel enigszins bevreemdt, dat nu voor de gehele school (Doelweg) vernieuwing wordt gevraagd. De heer Boender stelt vast dat dit een zaak is van het bestuur. De voorzitter meent dat hieromtrent nog wel gezamenlijk valt te overleggen, waar mee de raad zich zeker zou kunnen ver enigen. Overigens is er tegen deze wettelijke aanvrage om een nieuwe school bij geen der leden enig bezwaar. En datzelfde geldt voor het bestuur van de „Vereniging tot stichting en instand houding van een school voor chr. voor bereidend lager onderwijs te Tholen", die eveneens vragen om gelden uit de gemeente kas te verstrekken voor de stichting van een nieuw gebouw voor deze bijzondere kleuterschool aan de Oudelandsestraat 14, op de tuin achter de bestaande school. Genoemd pand, zo meent het bestuur is nl. niet meer bruikaar en redelijkerwijze ook niet bruikbaar te maken. Z.h.st. wordt besloten ook deze aanvrage in te willigen. Voor het verstrekken van een hypothe caire geldlening aan de firma J. C. de Waal te St. Filipsland is bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een bedrag geleend van 33.000,—. Aan burgemeester en wethouders wordt de verkoop van het bouwterrein Dalemse- weg-Grindweg door de raad gedelegeerd, waarna men is toegekomen aan de RONDVRAAG De heer v. d. Sande kreeg klachten over heffing rioolbelasting aan bewoners van de Singel. De voorzitter antwoordt, dat men daartoe bij b en w moet zijn. De heer van der Sande meent, dat de adressanten dit hebben gedaan en niets vernomen. De voor zitter acht dit onmogelijk. Op vaagheden kan hij niet afgaan. De heer van der Sande vraagt voorts of er al iets bekend is over de verplaatsing van de winkel bij de rondweg. De voor zitter zegt dat met de eigenares nog geen overeenstemming is bereikt. B en w zullen graag genoeg hun medewerking verlenen, maar betrokkene meent daar qua winkel uit stekend te zijn gelegen. De heer van der Velde is het bekend, dat er van b en w een schrijven is uitgegaan om varkenshokken op te ruimen, zodat geen varkens in de bebouwde kom gehouden mo gen worden. Hij vraagt hoe dit eigenlijk is geregeld. De voorzitter antwoordt dat reeds lang geleden het besluit viel deze geleidelijk aan voor zover nodig te ruimen, maar waarbij er enkele door bepaalde contracten niet zijn te weren. SCHONER DAN DE BABY'S De heer van der Velde vraagt dan voor zich persoonlijk waar hij zich kan vervoe gen voor schadevergoeding, daar het voor hem een belangrijke schadepost zou be tekenen. De voorzitter wijst er dan op, dat b en w geen juridische adviezen geeft en wanneer een ingezetene op grond van uit te voeren besluiten schade lijdt, kan hij zich omtrent vergoeding laten voorlichten, c.q. zich met b en w in verbinding stellen. Persoonlijk belang betekent niet altijd al gemeen belang, zo vervolgt de voorzitter, maar wanneer adressant een gegrond be zwaarschrift indient, dan zou de gemeente aansprakelijk gesteld kunnen worden voor eventuele vergoedingen. Momenteel is trou wens nog niemand in zijn bestaan aangetast. De heer van der Sande adviseert om niet alles te gaan duperen en aan banden te leggen. Hij kent varkens die er schoner bij liggen dan baby's, dus kan dat ook de volksgezondheid niet schaden. Weth. Jansen zegt dat uitvoering wordt gegeven aan een reeds lang geleden geno men besluit, maar dan op dusdanige wijze, dat de wet met de meeste soepelheid wordt gehandteerd. Het gaat er helemaal niet om alles aan banden te leggen of inwoners te duperen, maar er zijn gevallen, waar men moet ingrijpen. Daarmee is de raad te vreden, waarna sluiting volgt. De derde raadsvergadering op deze vrij- salaris voor de havenmeester. Bovendien dag was die te Stavenisse, welke 's avonds werd gehouden en door alle leden bijge woond. Een tiental ingekomen stukken, eensdeels goedgekeurde raadsbesluiten en anderzijds toegezonden jaarverslagen van verschillende instanties werden voor ken nisgeving aangenomen. RAPPORT BEGROTING Een door de raadsleden (commissie van begrotingsonderzoek) ingediend rapport be vatte de volgende opmerkingen Wat de post woningverbetering- en split sing betreft, vindt raadslid C. Priem het geraamde bedrag te laag. Het bedrag is slechts voldoende voor één aanvraag. Wan neer er meerdere komen, alsmede voor een closet-premie, is de begroting onvoldoende. De heer Nortier zag deze post, omdat ze totaal onzeker is liever pro memori ge raamd. De andere commissieleden konden zich wel met het geraamde bedrag ver enigen. B en w zijn van mening, dat het juist is een bedrag te ramen en bij voor komende gevallen (tekorten) zal er geld voor beschikbaar moeten komen. Het onderhoud van straten en pleinen zal in 1960 flinke uitgaven vorderen, zo oordeelt de commissie verder, uitgaven die noodzakelijk zijn. De heer Nortier stipuleert dat het wegdek van de Stoofdijk moet worden vernieuwd. Een plan tot deze verbetering dient opge maakt, waarna men zich over uitvoering kan beraden. De overige commissie leden zijn het daarmee eens. De voorzitter, dit punt beantwoordend, wijst er op, dat b en w reeds geruime tijd geleden aandacht aan de Stoofdijk hebben geschonken en een plan met begroting is reeds in de maak. In dat opzicht delen ze dus geheel de visie van de raad. Met betrekking tot de post subsidie voor de hervormde leesbibliotheek en eventuele muziekvereniging tekenen de heren Klippel en A. J. Priem aan, dat ze hier om prin cipiële redenen tegen zijn. Daarbij sluit zich ook wethouder Hage aan. De voorzitter- zegt dat het hier een prin cipe betreft, waarop hij niet behoeft in te gaan en dit punt dan ook kan laten rusten. De andere leden kunnen zich met deze post wel verenigen, zodat ze op de beqrotinq blijft gehandhaafd. De heer Nortier vindt tenslotte, dat de is bij deze begroting nog geen rekening ge houden met een verhoogde uitkering (van 3000,uit het gemeentefonds. Met bovenstaande is dan het rapport van de commissie behandeld. De begroting geeft voor wat de gewone dienst betreft de vol gende cijfers aan ontvangst en uitgaven 526.831,(sluitend) Kapitaal dienst ont vangsten 981.674,13, uitgaven 1.038.106,- nadelig slot 56.326,93. AMBTSWONING IN DISCUSSIE Wanneer de voorzitter vraagt of nog iemand iets omtrent de begroting heeft op te merken, antwoordt de heer C. Priem, dat deze zijn volledig instemming heeft, be houdens dan de opmerking met betrekking tot de post woningverbetering en splitsing. Voorts wil hij b en w attenderen op de noodzakelijkheid van bejaardenzorg in eigen gemeente, met name dan voor degenen, welke Ten Anker niet kunnen betalen, maar ook voor degenen, die speciaal voor zieken verpleging in aanmerking komen. Verder herinnert hij er aan, hoe een 5 jaar geleden een poging* is gedaan tot stichting van een school voor buitengewoon lagere onderwijs, duidelijker gezegd, voor kinderen die op de normale school niet mee kunnen. Het is spreker niet bekend, waarom dat niet is doorgegaan, al vermoedt hij wel, dat het een financiële kwestie zal zijn. Nochtans wil hij de bijzondere aandacht van burgemeester en wethouders vestigen op die bejaardenzorg en op de noodzaak voor Tholen van een b.l.o. school. De voorzitter antwoordt, dat hij het niet anders dan zou toejuichen, wanneer een b.l.o. school op het eiland mogelijk was. De financiële consequenties hiervan zijn evenwel van dien aard, dat hij dhr. Priem onmogelijk reden tot enig optimisme kan geven. Wat de bejaardenzorg betreft, acht spreker het wel gelukkig, dat er een Ten Anker is. De heer Nortier begint in zijn repliek met zijn voldoening uit te spreken over de wijze waarop de begroting is samengesteld en tot in de puntjes is verzorgd. Het heeft, naar hij aanneemt, ook de blik van zijn collega's verruimd, zoals dat althans bij hemzelf het geval is en zodoende ook steeds meer de omvang van de gemeentelijke administratie doorkrijgt met bovendien een meer bewustzijn van de grote verantwoor- teel niet zo hard om woningen zit te sprin gen, ook niet wat de grotere woningen betreft. Bestaande nood of liever bestaande vraag lost als het ware zichzelf op door het leegkomen van woningen. Dat is ook lo- logisch, wanneer men nagaat, dat het bevol kingstal voor 1953 bestond uit 1737 zielen en nu uit 1555 inwoners. Die achteruitgang kan niet helemaal worden toegeschreven aan de rampslachtoffers, maar aan een tendenz tot teruggang. Een teruggang, die hij ook in de toekomst nog verwacht. Im mers, met het vestigen van industrie zal het ter plaatse niet zo hard lopen. Daarom zou het wel eens kunnen gebeuren, dat met een post onvoorzien van 6408 men nog op een tekort zal zitten kijken, zelfs nog afgezien van de bouw van een ambtswoning. En die ambtswoning zal verkapitaliseerd de ge wone dienst 1,per inwoner kosten in dit jaar. Om die reden zegt de heer Nor tier, kan ik me met de post ambtswoning niet verenigen, waarna hij zijn repliek be sluit met de ambtenaren dank te brengen voor de prettige voorlichting tijdens het begrotingsonderzoek. De voorzitter voegt hieraan niet zo veel meer toe, na zijn vorig antwoord, maar wil nog wel opmerken, dat het financieel gezien mogelijk is om beide posten zowel voor verbetering Stoofdijk als ambtswoning op de begroting te plaatsen. Weth. Moerland grijpt nog even terug op het door dhr. Nortier besprokene om trent teruggang van het inwonertal. Hij meent dat dit weinig ter zake doet met betrekking tot een te kleine of te grote ambtswoning. De voornaamste factor daar bij is de gezinsgrootte. Of het nu in een gemeente van 1200 of 1500 is, de ambts woning moet zodanig zijn, dat het gezin er goed in kan worden ondergebracht. Daar mee is de heer Potappel het volkomen eens. Hij meent dat de burgemeester al lang ge noeg geduld heeft beoefend met een te kleine woning. Weth. Moerland zegt dat de bouw van een nieuwe ambtswoning al veel eerder is besproken, maar gezien de financiële positie der gemeente werd uit gesteld. Nu lijkt het de wethouders mogelijk daarmee wel aan te komen. De heer Nortier erkent dat de grootte der gemeente aan de grootte der ambts woning weinig toe of afdoet, maar wel ziet hij door bevolkingsteruggang een mogelijk heid, dat er behoorlijke woningen vrijko men en het probleem dus zichzelf oplost. Tenslotte merkt de voorzitter nog op, dat hij er wel voor voelt om een 4 tal bejaardenwoningen bij te bouwen, maar dhr. Nortier zegt ook daarin weinig heil te zien. Het blijkt immers in de praktijk, dat wanneer er kleine woningen leegkomen, dat er geen liefhebbers voor zijn, behalve dan om het voor pakhuis te gebruiken. En dat nu vinden alle raadsleden zeer gelukkig, want zo komt men als vanzelf tot (krot) sanering. „En bovendien", aldus tenslotte dhr. Nortier, „hebben we Ten Anker". Met in achtneming van de gemaakte op merkingen wordt daarna de begroting met algemene stemmen goedgekeurd. Afgewezen wordt het verzoek om sub sidie door de chr. stichting voor school- en beroepskeuze in Zeeland en het bestuur der Matigheidsmissie onder militairen. Voorstel 5 wordt ingetrokken, omdat men aanvanke lijk meende dat door het geen lid meer zijn van de raad van dhr. Tazelaar een vakature was ontstaan in de woningstichting Stave nisse. Het blijkt echter dat dhr. Tazelaar toch als lid kan aanblijven, zijnde aange wezen door de raad, waarom dan ook het voorstel om in deze gedachte vakature te voorzien worden ingetrokken. Bij de rondvraag hoopt dhr. C. Priem, dat b en w alle medewerking zullen ver lenen voor een aanvrage om een bollen- drogerij te bouwen. De voorzitter zegt, dat hij daarvan, overi gens 'met in achtneming van de wettelijke bepalingen, verzekerd kan zijn. De heer C. Priem hoopt voorts dat spoe dig kolentoeslag aan behoeftigen zal wor den uitgereikt. Na de rondvraag is het de directeur van de n.v. waterleiding Mij Tholen die het woord verkrijgt. Op verzoek van de raad is hij ter vergadering gekomen om toelich ting te geven op de organisatie van deze maatschappij, de geschiedenis daarvan, de financiële positie, de in de toekomst nodige uitbreiding en investeringen en inzonderheid de tarievenregeling. Op duidelijke wijze werden deze onder werpen door dhr. v. d. Peijl behandeld, nader toegelicht aan de hand van statistie ken en door beantwoording van gestelde vragen. Daarna sluiting. post. ?.!!Y00jZ'en mo°ier lijkt dan ze in delijkheid van het raadslidmaatschap, werkelijkheid is, omdat geen rekening is Alleen de post onvoorziene uitgaven heeft, gehouden met de kosten verbetering Stoof- zoals reeds in het rapport duidelijk werd, dijk en met de gevolgen van de demping zijn onverdeelde instemming niet. Hij wijst der haven, welke hij het 1ste halfjaar 1960 er op, dat men in Stavenisse aan de be- Uren' -R?' b^tekent dan, dat er zo'n lastingtop zit en daarom acht hij het nood- L ,TT .m'n°er inkomsten (haven- en zakelijk, dat zo zuinig mogelijk met de kadegeld) zijn dan dit jaar. Om die reden centen wordt omgesprongen, zonder het al ook acht hij het niet verantwoord een post op te nemen voor de bouw van een nieuwe ambtswoning voor de burgemeester. De andere leden zijn daarentegen wel ge porteerd voor deze post. De voorzitter antwoordt, dat b en w de bouw van een nieuwe ambtswoning zullen toejuichen, temeer daar de huidige woning voor de burgemeester te klein is. Persoon lijk vindt hij het niet prettig hierover te moeten spreken, maar dat is nu eenmaal zijn taak als voorzitter van de raad. B en w zijn het dan ook niet eens met de gedachte van dhr. Nortier, dat de gemeente door demping van de haven 5000,— minder ontvangsten zullen hebben of althans dat het dan toch ook minder uitgaven zullen worden, nl. door het vervallen van het gemeen belang te willen schaden. Wanneer er van dat geld wordt gebruikt, moet het z.i. dan ook in de eerste plaats worden aangewend voor het algemeen belang. Van daar ook, dat hij zich niet geheel kan ver enigen met het plan tot de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. Daar mee wil hij niet ontkennen, dat er aan de huidige bewoning van de burgemeester geen bezwaren kleven. Wel vraagt hij zich af, om het onoverkomelijk is om die te verbe teren. Hij voelt er namelijk voor om eerder tot verbetering van de Stoofdijk over te gaan dan tot de bouw van een nieuwe ambtswoning. En dat temeer omdat geen rekening is gehouden met kosten, voort vloeiende uit havenafsluiting. Hij meent, dat men in Stavenisse jammer genoeg momen- Vrijdagmorgen 23 oktober kwam de ge meenteraad te Poortvliet in openbare ver gadering bijeen onder leiding van burge meester W. J. van Doorn, In zijn welkomstwoord tot alle raadsleden richtte de voorzitter in het bijzonder tot dhr. Geuze, die hij met de geboorte van zijn dochter feliciteerde. Op verschillende beslui ten, aldus de voorzitter, is de goedkeuring van het provinciaal bestuur gevolgd; zo is het straatverlichtingsplan goedgekeurd en we hopen, dat de gemeente er nog deze winter profijt van zal hebben. Er is wel geen slechte straatverlichting, maar de ver beteringen, die door uitvoering van dit plan worden aangebracht, zijn toch wel nodig. De PZEM zal nu wel spoedig voor het materiaal zorgen en zodra dat er is, aan uitvoering van dit werk beginnen. Ook kun nen enkele straten verbeterd worden, waar aan men reeds doende is. Wat de verbete ring van de noodslachtplaats betreft, ad viseren gedeputeerde staten de mogelijkheid na te gaan of in deze met andere gemeenten samenwerking kan plaats vinden. Vervol gens werd de begroting 1960 van gemeente en burgerlijk armbestuur en de rekening 1958 van laatstgenoemde instantie aan de raad ter onderzoek aangeboden. Alle raads leden zullen deze onderzoeken met dhr. M. C. van Ast als rapporteur. Over deze begroting werd in ons vorig nummer middels de begrotingsbrief reeds een en ander ge publiceerd. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN IN VOORBEREIDING Jaarlijks in de maand oktober wordt tel kens voor één jaar het besluit genomen dat een wijziging op het uitbreidingsplan in voorbereiding is. Voorgesteld wordt door b en w om thans weer dit besluit te nemen, waarbij het in de bedoeling ligt in de loop van het jaar de definitieve meer technische wijzigingen aan de orde te stelllen. Deze wijzigingen zullen betreffen le het aanbrengen van de juiste maten sportterrein en zuiveringsinstallatie; 2e 't vervallen van een bouwstrook achter de molen op advies van de Planolo gische dienst; 3e het aanbrengen van een wijziging aan de Noordweg (woning Boogaart en schuur Mosselman). Als toelichting op het eerste punt merkt de voorzitter op, dat het sportterrein een 20 meter verder van de woning Beeke zal komen te liggen, wat voor omwonenden prettiger is. Voor wat het tweede punt aangaat wordt er op gewezen, dat achter de molen (op het bestaande uitbreidingsplan) een rij wo ningen is geprojecteerd. Zowel de Plano logische dienst als b en w zijn echter van mening, dat het uitzicht op de molen zoveel mogelijk behouden dient te blijven en dat daarom deze woningen op het plan beter kunnen vervallen. Ware hieraan uitvoering te geven, dan wordt de molen als het ware ingebouwd. Tenslotte zegt de voorzitter, dat wat het 3e punt betreft nog onderhandelingen gaan de zijn met de betrokkenen. Nadat hierop na gedaan verzoek nog enige toelichting is gegeven wordt het voor stel z.h.st. aangenomen. De legesverordening der gemeente, laat stelijk vastgesteld op 25 juni 1948, behoeft wijziging en aanpassing. Op verzoek van g.s. wordt thans door b en w een nieuw concept van deze verordening aan de raad voorgelegd, waarbij enkele heffingen om hoog zijn getrokken, terwijl aan de andere kant voor inlichtingen, welke praktisch iedereen zo nu en dan nodig heeft (kadaster, etc.) de tarieven onveranderd zijn gebleven. De heer van Ast vindt het juist, dat zulks gebeurt, maar vraagt hoe het nu met de bouwvergunningen (leges) staat. De voorzitter antwoordt, dat deze in het algemeen iets zijn opgetrokken, omdat de gemeente tevoren zelfs niets over had (door een totale afdracht aan de Centrale Dienst) voor de administratieve moeite. Nadat ook hierop nog enkele vragen naar genoegen zijn beantwoord, wordt het concept zonder wijziging aanvaard. Ingekomen is voorts de rekening 1958 van de districtsschoolartsendienst welke voor kennisgeving wordt aangenomen, evenals de goedgekeurde belastingverordening (begra fenisrechten, wijziging jachtakten (leges) en een dankbetuiging van de heer J. Jansen voor zijn benoeming als secretaris-ontvanger van het armbestuur. De huurwaarde van de burgemeester werd van ƒ670,op 800,per jaar bepaald. De burgemeester wordt aangewezen als vertegenwoordiger in de Stichting Zeeuwse Muziekschool. De verhuur van tuingrond wordt geconti nueerd, waarbij de uitgifteprijs voortaan per m2 wordt berekend. De uitgifteprijs van bouwgrond wordt van 8.50 op 9.50 per m2 gesteld in verband met duurdere aan- koopkosten. RONDVRAAG De heer Van Ast zegt van de voorzitter te hebben vernomen, dat g.s. adviseert met andere gemeenten te overleggen omtrent het noodslachthuis, maar hoe gaat het dan met de bergruimte voor de BB. De voorzitter antwoordt, dat dit er bij- behoort. Het zou annex worden gebouwd. De heer van Ast vraagt verder of de twee nieuwe woningen door de raad ver deeld zullen worden, omdat het hier ge meentewoningen betreffen. De voorzitter zegt dat een voorstel van het dagelijks bestuur daaromtrent aan de raad zal worden voorgelegd. De heer Van Houdt meent, dat men de bij het Groene Kruisgebouw braak liggende grond nog wel als tuintjes zou kunnen ver huren, maar de voorzitter voelt daar weinig voor, omdat er besloten was een plant soentje van te maken, zodra de straat daar kan worden doorgetrokken. De heer Van Houdt meent evenwel dat zulks nog wel een paar jaar kan duren en dan zou de grond bij gebruik er beter bij liggen dan dit nu het geval is. De voorzitter wil het nog wel eens bekij ken, maar hoopt dat er zo spoedig mogelijk een plantsoentje van kan worden gemaakt. De heer Van Houdt informeert voorts of er nadere berichten zijn over de bouw van de nieuwe lagere school. De voorzitter is daar weinig van bekend, omdat het nu meer een kwestie is van het schoolbestuur. Hij weet dat de Bouwkundig inspecteur enkele opmerkingen heeft ge maakt op het ontwerp en dat het momenteel in Den Haag ligt. De heer van Houdt zou ook de daarvoor bestemde grond, wan neer schoolbouw nog lang uitblijft, maar liever willen verhuren. De voorzitter antwoordt dat de grond ei gendom is geworden van het schoolbestuur. De heer Bijl informeert naar de zout- schaderegeling. De voorzitter antwoordt dat de gemeente er. niet verder mee te maken heeft, dan het uitreiken der formulieren ter secretarie. D heer Van Ast zegt zich niet met de richtlijnen te kunnen verenigen, waar er sprake is van dat de voormalige eigenaar (toenmalige eigenaar) voor vergoeding in aanmerking zal komen. Wanneer men na 1944 of 1953 iets heeft gekocht is dat toch met lusten en lasten, zodat het z.i. notarieel onjuist is om aan de eigenaar 1944 of 1953 uit te keren, inplaats van aan de huidige eigenaar. De heer Uijl herinnert er aan, hoe in een vorige vergadering is gesproken over straat- naamgeving. Is daarvan al meer bekend. De voorzitter wijst er op, dat toen is be sloten te wachten tot na de herverkaveling, om daarna de straatnamen en huisnumme- ring geheel te reorganiseren, wat overigens een bonk duiten zal vergen. De heer Uijl wijst, er verder op, dat de omwonenden bij de watergang van Bolier veel last hebben van afvalweggooierij. De voorzitter zegt dat het verboden is en men dan ook een proces-verbaal krijgt, wanneer het wordt geconstateerd. In zijn omgeving is het al niet beter gesteld. Dit is pas opgelost, als de sloten zijn gedempt. De heer Uijl vraagt tenslotte of er toch kans bestaat, dat het nieuwe verlichtingsplan nog voor de winter wordt uitgevoerd. De voorzitter zegt dat men niet meer kan doen, dan het te hopen, al meent hij, dat er wel enige kans toe bestaat. Daarna sluiting.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5