I WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLQND Vijftien jaar geleden***** BEVRIJDING Plaatselijk Nieuws NT IEDER WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT RAADSVERSLAG SINT-ANNALAND. Noodverlichting op haven dringend gewenst. Tarieven van dorpshuis vastgesteld* Op Javadijk voorlopig één lichtpunt* Dc redactie legt U deze week voort THOLEN 15e jaargang No. 49 30 oktober 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Vandaag precies vijftien jaar geleden kwamen de eerste Canadezen op Thoolse bodem en daarmee was ons eiland bevrijd. Men kan het aan de ene kant zien als de dag van gisteren, men kan aan de andere kant evengoed stellen, dat er inmiddels al weer zoveel over ons hoofd is gegaan, dat die toch historische dag voor onze streek, vrijwel is vervaagd. De bijna vijfjarige bezetting moge dan over het thoolse land met uitzondering "'an inundatie en evacuatie -niet zo'n verschrikking hebben teweeggebracht als in sommige andere landsdelen, er moge niet Zo'n terreur zijn uitgeoefend dan bijvoor beeld in de jodenwijken van Amsterdam, het was toch wel een bijzondere opluchting en het was toch wel bijzonder veel waard, dat er op 30 oktober 1944 een eind kwam aan de druk, dat er zich weer mogelijk heden openbaarden voor wederopbouw van huis en haard, van akker en bedrijf. En kan het voor de een zijn als de dag van gisteren, voor vele andere jongeren is het iets onwezenlijks, dat men zich nauwe lijks kan voorstellen. Immers zelfs de nu 20 jarigen waren toen nog maar puckjes van 5 kruisjes. Het geslacht, dat vijftien jaar geleden de bezetting het zwaarst heeft beleefd de mensen die reeds boven elke jeugdige overmoed waren uitgegroeid is reeds bezig af te sterven. En het jon gere geslacht weet er niets meer van. Dat is slechts een verschil van 15 jaar. Aan de ene kant een minimum, aan de andere kant lang genoeg om het al voor velen onbekend en onbeleefd te doen zijn. Wie van de toenmalige welbewusten zou ooit geloofd hebben, dat de overwonnene vijftien jaar later weer een belangrijke stem in het kapittel heef. Wie zou vermoed heb ben, dat vijftien jaar later de duurste grond van het recreatiegebied Westenschouwen verkocht wordt aan huidige beheerders van de duitse Krüpfabrieken. Men kan het zelfs zonder rancune gevoelens, zonder nog enige wraakgevoelens te hebben welke na vijftien jaar met alle daarbij in aanmerking nemende omstandigheden overbodig zijn toch op zijn zachtst uitgedrukt wel vreemd vinden, dat het zo gelopen is. En daarmee willen we niet stellen, dat het anders had moeten zijn. Maar wel, dat zulks helemaal niet is verwacht. Dat geldt in dezelfde mate voor de ontwikkeling in eigen land. Waar van men vijftien jaar geleden dacht, dat hij nooit meer iets zou gaan betekenen in ons land, die is nu weer goed gezeten en nie mand haalt het in zijn hoofd er tegen te reageren, omdat het als vanzelfsprekend wordt aanvaard. We willen er slechts mee bewijzen, dat er in vijftien jaar toch wel heel wat kan veranderen, gedacht en ongedacht. Er is daarbij gelukkig heel wat ten goede veranderd. Er is vrijheid, er is welvaart, er is vooruitgang op velerlei gebied. En toch dienen we op deze dag even stil te staan bij wat er vóór 15 jaar is gebeurd. Toch dienen we ons weer eens te realiseren welk een goed en geluk op 30 oktober 1944 werd herwonnen. Toch die nen we met weemoed te denken aan de genen, die 30 oktober 1944 niet mochten beleven, menselijk gesproken juist door het feit, dat ze voor die belevenis hebben ge streden. Ons eiland heeft daarna een tweede ramp overleefd. Het is temeer een reden om in zonderheid op 30 oktober 1959 Gode dank baar te zijn voor de vele weldaden, die ons zijn geworden en daarbij tegelijk met diepe erkentelijkheid te zijn bewogen tegenover de velen, die aan onze bevrijding hebben meegewerkt. Waardoor we nu bij alle on rust, bij alle snelheid, bij alle rumoer, in vergelijking met de jaren van bezetting, zelfs van een „stil en gerust leven" mogen spreken. Dinsdag 27 oktober 1959 werd te Sint- Annaland een openbare raadsvergadering gehouden met daarbij alle leden aanwezig. Notulen van 4 augustus en 8 oktober wer den onveranderd vastgesteld. De verhuur van enkele perceeltjes grond aan de Java dijk is goedgekeurd, evenals de aankoop van bouwgrond door B. M. Keur, verkoop strookjes grond aan C. den Haan, het aan gaan van een kasgeldlening van een ton en de heffing straatbelasting. Het bestuur van de School met de Bijbel vraagt medewerking voor aanschaf van een projector. Voorgesteld wordt de gevraagde medewerking te verlenen. De heer Stols vraagt op welke manier dat zal gebeuren. De voorzitter licht dit nader toe, er op wijzend, dat eerst wordt nage gaan of de normale eisen niet worden over schreden, daarna wordt volgens advies inspecteur de bijdrage bepaald. Allen zijn voor inwilliging van het verzoek. Herbenoemd worden de leden van de adviescommissie woonruimtewet, zijnde alle raadsleden minus wethouders. Verordening haven-, kade- en liggelden De huidige verordening is tot 1 januari 1960 goedgekeurd. Het werd daarom tijd een nieuwe verordening te maken, die in derdaad nieuw is geworden vanwege de nieuwe haven. Daarbij is het havengeldta rief op 10 cent per m3 waterverplaatsing gehandhaafd, zijnde voor schepen tot 500 ton voor de eerste 4 dagen en boven de 500 ton voor de eerste 6 dagen. Voor elke dag langer 3 cent per m3. In de huidige verordening is deze termijnbepaling niet op genomen, maar de Kon. schippersvereniging „Schuttevaer", met welke ver. nauw over leg werd gepleegd bij dit concept, acht dit gewenst. Voorts kan in de bestaande ver ordening alleen door beurtschippers een abonnement worden aangevraagd. Dit is in de nieuwe verordening tot alle schippers uitgebreid. Abonnement: per half jaar op 1.per m3 waterverplaatsing, vol jaar 1.50 per m3. In de nieuwe verordening is een tarief opgenomen van 2 ct per m3, verschuldigd per maand of gedeelte daar van door schippers die ligplaats met hun vaartuig in de haven kiezen zonder te lossen of te laden. Buiten deze berekening vallen dan storm, ijsgang of andere buitengewone omstandigheden, waardoor het schip ge noodzaakt is in de haven te blijven. Dit liggeld is niet verschuldigd, wanneer slechts ligplaats wordt ingenomen van zaterdag tot maandag of op de chr. feestdagen of indien de haven moet worden aangedaan voor ge neeskundige behandeling, bijwonen van ge denkdagen, begrafenissen van bloed- of aan verwanten tot de 2e graad voor hen die hun woonplaats aan de vaste wal hebben in deze gemeente of in de overige gemeenten op het eiland Tholen. Verder worden in de nieuwe verordening tarieven vermeld voor jachten, pleziervaartuigen, woonarken, enz. Tarie ven, welke zijn aangepast met de in andere gemeenten geldende regeling. Bedragen ka- degeld werden enigszins verhoogd vanwege de verschillende loonronden. Iets nieuws in de verordening zijn de ingelaste tarieven voor het gebruiken van het havenplateau als opslagterreln. Daarvoor moet een be drag van 8 cent per 1000 kg. per week worden betaald. Ook zijn afzonderlijke be dragen genoemd voor verplaatsbare los- en laadtoestellen op het havenplateau. Met de opmerkingen van Kamer van Koophandel, schippersvereniging en voorzover die er waren van de gemeentebesturen van Oud- Vossemeer, Stavenisse en Sint-Maartensdijk is rekening gehouden. Voorgesteld wordt aan de raad dit ontwerp goed te keuren. (Ten behoeve van de schippers-lezers heb ben we bovenstaande wat uitvoerig toege licht red.) De heer A. Kurvink vraagt hierop nog of het geen bezwaar vormt, wanneer er voor opslag materiaal een heffing is opgelegd. De voorzitter antwoordt, dat dit geen be zwaar zal zijn. De laatste maanden is dat nogal eens voorgekomen vanwege de her verkaveling, maar normaal komt het spora disch voor. Weth. Moerland verduidelijkt, dat het hier voornamelijk gaat om de bieten opslag. De heer C. Ridderhof vraagt of de raad een afschrift krijgt van het nieuwe haven reglement, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt, er aan toevoegend: zodra het klaar is. Nadat over dit concept nog enige vragen zijn gesteld, wordt het met algemene stem men goedgekeurd. Een ander voorstel is om de woning Tonhuisstraat 5 onbewoonbaar te verklaren. De huidige bewoners (het gezin van der Meer) gaan dit huis binnenkort verlaten voor een nieuwe woning. De gemeente heeft het willen kopen, maar de geschatte prijs daarvoor leek de eigenaar de heer J. van Vessem te laag, zodat geen overeenstem ming werd bereikt. Vandaar dit voorstel. De heer Stols kan dit niet erg begrijpen. Kan de heer van Vessem er niet door in moeilijkheden komen, zo vraagt hij, bijvoor beeld met opslag van zijn brandstoffen, wanneer het huis zou worden gesloopt. De voorzitter meent dat hij het niet goed be grijpt en licht toe, hoe de huidige bewoner gebruik heeft gemaakt van de krotoprui- mingspremie en de woning Tonhuisstraat 5 daarom en vanwege het feit dat het een krot is niet meer in aanmerking komt voor bewoning. Immers de basis van deze herverkavelingsregeling is, dat een krot woning wordt ingeleverd, waarin geen nieu we bewoner mag komen. De heer Van Vessem mag het dus wel als pakhuis ge bruiken zolang hij het niet aan de ge meente wil verkopen, maar het niet meer als woning verhuren. Na deze toelichting kan ook de heer Stols zich met het voorstel verenigen. Daarna wordt voorgesteld het raadsbe sluit in te trekken, waarbij het perceel Ring 32 in eigendom van de heer Breure, door de gemeente werd aangekocht. De heer Breure heeft namelijk meegedeeld, dat hij zijn voornemen om zich in een ander bedrijf in de gemeente te vestigen, moet laten varen. De héér Stols weet er aan toe te voegen, dat de eigenaresse van het per ceel, waarnaar de heer Breure zou ver huizen, op haar toezegging is teruggekomen. Genoemd besluit wordt hierna ingetrokken. Verlichting Javadijk Als gevolg van een verzoek van enkele bewoners van de Javadijk om verbetering van de openbare verlichting aldaar werd aan de PZEM om een verbeteringsplan gevraagd. Volgens genoemde maatschappij bedragen de kosten van verbetering f 2411,- B en w merken op, dat de begrotingspositie 1959 niet toelaat dit werk uit te voeren. Daarom moeten zij noodgedwongen advise ren om de behandeling van het verzoek uit te stellen tot er wel geldruimte is. De heer Stols vindt dat de PZEM nogal aan een aardig sommetje is gekomen. De voorzitter anwoordt, dat verlichting aanbrengen veel geld kost. In het plan zijn 4 stalen masten a 470,opgenomen plus nieuwe aansluitkabel, plus draad. Zo is het ook gegaan met het verlich tingsplan voor de haven, wat ook nog niet kan worden uitgevoerd. B en w hebben zelf reeds voor de heflt op het oorspronkelijk PZEM plan bezui nigd, vervolgens is het van Middelburg teruggekomen met nog enkele bezuinigings aanwijzingen, terwijl de PZEM het al mi niem vond. Nu is het weer terug naar Mid delburg en het schijnt, dat het zelfs nu nog te ruim wordt gevonden. De heer Stols meent, dat men in Java ook met minder tevree zou zijn, als men maar vast enige verbetering had. De heer J. den Engelsman denkt er ook zo over. Een lichtpunt tussen de ingang erf Mosselman en wed. Rijnberg zou al een goede verbetering zijn. De voorzitter zegt, dat b en w het graag helemaal goed zouden doen, maar waar dit momenteel niet kan, zou hij het wel kunnen proberen, zoals dhr. den Engelsman voor stelt. De heer Stols vindt het nodig. Weth. Moerland zegt, dat men niet moet ver geten, dat het buiten de bebouwde kom ligt. De heer Ridderhof interumpeert, dat de Langeweg ook buiten de kom ligt en toch verlichting heeft. Weth. Moerland is er niet tegen, als er maar geld is. De heer Stols dringt er op aan, er gelden voor te zoeken. Hij stelt met dhr. den Engelsman voor om te trachten vast één lichtpunt aan te brengen, welk voorstel door de voorzitter met de PZEM zal worden besproken. Het is ook naar zijn mening daar wel nodig, zeker wanneer men de ver lichting bekijkt in het nieuwe gedeelte (Tuinstraat), wat wel af is, maar ook iets minder had gekund. De voorzitter voegt tenslotte nog aan deze lichtdiscussie toe, dat de verkabeling van Hoenderweg is goedgekeurd. Zodra de PZEM dus materiaal heeft, kan de ver lichting daar ook „ondergronds" worden, wat de kabels betreft. Dan blijft er niet zo heel veel meer over. Weth. Moerland at tendeert er op, om, nu het Tuindorp wordt opgeknapt, daar ook voor een lichtkabel te zorgen. Om aansluiting op de begroting 1960 te krijgen, moet die van 1959 op enkele punten worden gewijzigd, waartegen de raad geen bezwaar heeft. Aangeboden wordt de be groting 1960 ter onderzoek door de raads leden. Noodverlichting haven In verband met afsluiting der oude haven is verlichting van de al in gebruik zijnde nieuwe haven urgent geworden. Aangezien het definitieve verlichtingsplan nog niet door gedeputeerde staten is goedgekeurd, is het noodzakelijk een noodverlichting aan te brengen. Dit zal de gemeente nog een f 1000,gaan kosten, waarvoor 3 licht punten aan houten palen worden bevestigd, voorzien van natriumlampen 85 Watt. Het middelste lichtpunt wordt een nachtbrander. Ze krijgen aansluiting op de openbare ver lichting van de Klippelstraat. Palen, enz. worden voor deze noodverlichting gehuurd. Dhr. Stols betreurt het met b en w, dat het definitieve verlichtingsplan voor de ha ven nog niet is goedgekeurd. Nu kost het de gemeente extra geld. De voorzitter voegt er aan toe, dat ook wanneer vandaag goedkeuring zou komen, de PZEM dan nog met aankopen materiaal zit en de aanleg dus nog wel enkele maan den zal aanlopen. Er zal dus nog een voor ziening getroffen moeten worden, omdat het zo niet verantwoord is. De schepen hebben geen enkel richtpunt, wanneer er iets ge beurd, wanneer er doktershulp moet worden ingeroepen, het is overal te donker voor. En nu zal men zelfs voor deze noodver lichting nog op goedkeuring moeten wach ten. Dit vinden de raadsleden niet verant woord, zodat de voorzitter toezegt Middel burg telefonisch van een en ander op de hoogte te brengen en dan maar direct met de aanleg van deze noodverlichting be ginnen. De raad blijkt hier tenvolle achter te staan. De heer Kurvink vraagt nog of er 's avonds door de aannemer wordt gewerkt. Dan zou met die verlichting kunnen worden volstaan. De voorzitter gelooft niet dat zulks het geval is, maar zelfs al ware dat zo, dan zat men vanaf vrijdagsavonds, als het werk stil ligt, toch nog in het donker. De heer Kurvink zou het nog willen proberen met een kabel vanaf de daar aan wezige keten, maar ook dat vindt men geen oplossing. De voorzitter zegt aanvanke lijk ook maar aan een „blakertje" te heb ben gedacht, maar dat gaat toch niet aan op een haven. Z.h.st. wordt hierna besloten tot het met spoed doen aanbrengen van de noodver lichting. Dorpshuistarieven en regeling vastgesteld Het eerste voorstel met betrekking tot het nieuwe dorpshuis is een wijziging in de be zoldigingsverordening, nl. voor de con- cierge-schoonhouder van dat gebouw. B en w stellen voor deze te bepalen op 720,per jaar. De raad gaat daarmee akkoord. Verder is er het voorstel tot vaststelling van de tarieven, waarbij de voorzitter op merkt, dat men hiermee geen ervaring heeft en er mogelijk na praktische ondervinding nog wijziging in aangebracht zal moeten worden. Voorshands is het voorstel de ta rieven als volgt te bepalen 1. eenmalig gebruik grote zaal voor ver gaderingen 25, 2. eenmalig gebruik grote zaal verenigin gen 40, 3. wekelijks gebruik grote zaal verenigin gen, per jaar 100, 4. gebruik grote zaal voor bruloften enz. 40,—; 5. voor begrafenissen grote zaal 20, 6. voor wekelijks gebruik kleine zaal (po dium), per jaar 50, 7. voor eenmalig gebruik kleine zaal (po dium) 5, Indien een zaal gedurende een middag en de daarop volgende avond gehuurd wordt 1J4 x de huurprijs voor eenmalig gebruik. Hier valt het houden van bruiloften, enz. buiten. In bijzondere gevallen bepalen b en w het tarief. Verder zijn in een 8 tal artikelen de voor waarden tot het gebruik opgenomen, waar van de eerste artikelen betrekking hebben op de verwarming, schade, zorg inventaris, zen. In artikel 6 lezen we, dat de gebruikers zorg dragen, dat het gebouw om 1.00 uur 's nachts is ontruimd. Overigens is er geen enkele vrijheidsbeperking opgelegd, behalve de normale fatsoensregels bij huur van an dermans goederen. De voorzitter nog enige toelichting ge vend, stelt nogmaals, dat er mogelijk nog wel enkele knelpunten in deze regeling, c.q. tarieven kunnen voorkomen, wat de praktijk wel zal uitwijzen. Zonder enige ervaring kunnen we niet bij voorbaat zeggen dit is juist. Zie het dus als een voorlopige regeling. Met betrekking tot het tarief voor brui loften 40,vraagt de heer Stols of daarbij dan alles aanwezig is (serviesgoed en glaswerk). De voorzitter anwoordt dat zulks de be doeling is. Het gebruik van de inventaris is daarbij inbegrepen. Er komt nog al wat kijken voor zo'n inrichting. De vraag is bij voorbeeld of er een koffiemachine moet ko men en wat dies meer zij. Dhr. Stols adviseert enige (deskundige) dames om adviesen te vragen. De heer Ridderhof stelt vast, dat het tarief billijk is. In het wijkgebouw moest hij f 30,huur betalen plus 7.50 voor gebruik serviesgoed. Dat maakt dus niet veel uit en het Dorpshuis biedt meer mo gelijkheden. De heer M. Moerland vraagt of men ver plicht is de concierge ook als bediende te noemen. De voorzitter antwoordt, dat b en w hebben gesteld, dat ieder vrij is, voor in koop en bediening te nemen, die hij zelf verkiest. De opzet van de regeling is een zo groot mogelijke vrijheid met daarnaast vanzelfsprekend voorwaarden voor een goed beheer en schadevergoeding voor stukken. De heer Stols heeft wel bezwaar tegen artikel 6 van de regeling, nl. het sluitigsuur van 1 uur. Dat acht hij nog wel enige be perking. De voorzitter en weth. Moerland merken op, dat dit gedaan is met het oog op de concierge, die moet sluiten, verwarming af zetten, enz. Overigens voelt de voorzitter er wel voor ook dat maar vrij te laten. De heer Stols is daar sterk voor. Men moet zo weinig mogelijk binden, opdat er geen be lemmering is van het Dorpshuis gebruik te maken. Een zo veel mogelijk gebruik is ge wenst voor een behoorlijke exploitatie. De voorzitter zegt persoonlijk artikel 6 wel te willen schrappen. Hij brengt het daarom in stemming. Voor handhaving van dit sluitingsuur zijn de beide wethouders Kurvink en Den Engelsman. Tegen zijn de heren Stols, Ridderhof en M. Moerland. De heer Kurvink wijst er vervolgens op, dat er ten aanzien van de zaterdagavond niets in de regeling is vermeld. Spreker wil daarmee zeggen, dat wanneer het ook dan tot 1 uur is geopend men in de zondag zit. Weth. Moerland meent dat zulks gemak kelijk te ondervangen is, wanneer wordt opgenomen: zondags gesloten. De voorzitter stelt, dat het goed geredi geerd moet worden. Immers, wanneer zon der meer wordt gesteld, dat het gebouw 's zondags is gesloten, dan mag er niets in gebeuren, ook geen event, kerkdiensten. De heer Kurvink: kerken zijn er toch al genoeg. De heer M. Moerland: veronderstel, dat er in één of ander kerkgebouw iets ge beurd, bijvoorbeeld brand in het houten kerkgebouw, dan zal men die mensen toch gelegenheid willen geven het dorpshuis te gebruiken en dan is zulks niet mogelijk. HET IS 15 JAAR GELEDEN Thoolse raad willigt verzoeken in voor bouw van twee scholen In St. Annaland werden dorpshuistarieven vastgesteld Stavenisse keurde sluitende begroting 1960 als eerste gemeente goed Verlichtingsplan in Poortvliet wordt uitgevoerd St. Annalandse havenafsluitdam dient op veilig" te worden gesteld Geslaagde winkelactie in Oud ~Vossemeer Meer werkt de rede uit dan 't blind geweld. De heer Kurvink vindt dit buitengewone omstandigheden, waarmee vanzelfsprekend rekening moet worden gehouden. De voorzitter daarentegen meent, dat men niet tot afschuiving moet overgaan en het aan b en w overlaten. Wat bijvoorbeeld kerkelijke aangelegenheden betreft, zit men hier als openbaar lichaam en niet als par ticulier. En de overheid staat vrijheid van godsdienst voor, iets wat spreker moet en wil onderschrijven, zodat men terzake geen uitzondering kan maken. De heer Kurvink zegt dat hij dergelijke verstrekkende gevolgen niet op het oog had. De heer J. den Engelsman brengt de op lossing door voor te stellen, eenvoudig aan artikel 6 toe te voegen, dat het gebouw 's zaterdags om elf uur gesloten is, nadat dhr. Stols nog heeft opgemerkt, dat het allemaal overbodig gepraat is, omdat nie mand het in zijn hoofd haalt hier op zondag festiviteiten op touw te zetten. En daarmee is dan ook dit onderwerp weer afgewerkt. De heer M, Moerland vraagt vervolgens of er een mogelijkheid bestaat voor gym nastiek. De voorzitter antwoordt, dat het bij de opzet van het Dorpshuis bij b en w sterk gespeeld heeft. Men heeft dit ook met de Rijksinspecteur voor lichamelijk oefenin gen doorgepraat. We wilden het voor gym onderwijs aan de leerlingen van beide la gere scholen ter beschikking stellen. Dit is namelijk nog meer gaan spreken, nu de speelweide weg is. Daarom gaan we weer contact opnemen met de heer Klompe (in specteur l.o.). Een goede gym-inventaris vergt heel wat. En dan kan het vanzelf ook gebeuren, dat een plaatselijke vereni ging van deze gelegenheid gebruik wil ma ken of dat het tot oprichting van een gym vereniging komt. „Ik geloof," aldus de voorzitter, „dat we als gemeentebestuur daaraan onze volledige medewerking moe ten geven." Weth. Moerland is het daarmee eens, al zal men in het begin wel moeten volstaan met de zgn. „vrije oefeningen", vanwege materiaalgebrek. Hierna worden dorpshuistarieven en voor waarden met algemene stemmen goedge keurd. Tenslotte wordt dan nog een kas geldlening van een ton aangegaan per 16 november a.s. voor betaling haven. Hinderwetzaak Bij de rondvraag stelt de heer Stols onderstaande vragen aan burgemeester en wethouders 1. Welke beweegredenen waren er bij b en w om over te gaan tot sluiting van het uienprepareerbedrijf van de firma L. J. Rijnberg, alhier, terwijl er geen onduld bare hinder door omwonenden van werd ondervonden en daarover een beoeps- zaak loopt bij de Raad van State 2. Is er door b en w tevoren overleg ge pleegd met genoemde firma om deze zaak tot een oplossing te brengen 3. Kunnen b en w hierin een aanwijzing zien van industriebevordering, zoals ze dat steeds hebben voorgestaan Hierop antwoordt de voorzitter het vol gende 1Betreffende 'n hinderwetprocedure, welke niet tot de competentie behoort van de gemeenteraad, behoef ik niet te ant woorden. 2. Wij achten het niet raadzaam hierover in een openbare vergadering te gaan spreken, waar er hierbij persoonlijke be langen zijn betrokken. 3. Wij achten het tenslotte in strijd met een goede proces-gang, die lopende is om hierover in het openbaar te spreken en geloven, dat dhr. Stols het aan de ad ministratieve rechter moet overlaten om in deze te beslissen. Wensen de wethouders aan deze ant woorden nog iets toe te voegen Met een hoofdschudden bevestigen deze heren hun ontkenning en daarmee instem ming met het antwoord. De heer Stols zegt zich niet geheel met het antwoord te kun nen verenigen, maar de voorzitter tikt met de hamer de volgende zaak aan. Weth. Moerland stelt hierna voor om wat grind te brengen bij de gedempte „Lands- sluis", wat wordt goedgevonden. Hij wijst er vervolgens op, dat het bij een onver hoopte hoge vloed en de daarbij niet denk beeldige gevaren van doorbraak van de aangelegde, verse afsluitdam, gevaarlijk kan zijn, dat achter het Tonhuis de oude vloed- palen liggen. Het was de bedoeling deze te verkopen, lukt dat niet, dan zal men ze naar het „domineeshof" moeten slepen. De raad acht dit juist. Er is een ducdalf bij van 2 ton, die wel niet zo gauw zal gaan drijven, maar toch ook nog schade kan veroorzaken bij storm. Vervolgens zullen ook de uitgebroken dekzerken van de oude havenwand verwijderd moeten worden, dan wel voor puin aan de firma Sanders over gedragen. De heer C. Ridderhof informeert of er nog geen mogelijkheid is om de doorbraken Hoenderweg/Tuinstaat te bestraten. Ook dhr. Stols vraagt zich af of er helemaal geen geld meer is. De voorzitter antwoordt, dat aan de opzichter opdracht werd gegeven hiervoor een plan te maken. Er zit namelijk ook rio lering aan vast. Uit de gewone middelen kan het niet en van de kapitaaldienst mag het niet, daarom zitten we hier in de knoop. Het blijft de aandacht hebben en wanneer er een mogelijkheid bestaat gebeurt het. Voorshands zal er dan maar grind op wor den gebracht. De heer M. Moerland wijst op de af watering van de woningen aan de Oude Jop nu de watergang daar is gedempt en hoe het moet met de rioolaansluitingen van de havenbewoners, als de oude haven straks dicht is. Weth. Moerland antwoordt hierop, dat het bij de Oude Jop in feite ook wacht op de rioolinstallatie, voor welks verwezenlij king wel een lichtpuntje schijnt te komen. Voor afvoer op de oude haven zal men wel genoodzaakt zijn een „slootje" open te houden, tot het ook daar definitief in orde gemaakt kan worden. Het spijt b en w ook bijzonder, dat men steeds op geldtekort, c.q. goedkeuring stuit om de tot stand gebrachte werken definitief af te maken. Tenslotte vraagt dhr. J. den Engelsman of er in het nieuwe havenbestek ook enkele trappen naar de dijk zijn geprojecteerd vanaf de grote aanlegsteiger, wat bevesti gend wordt beantwoord. Daarna sluiting. DOKTERSDIENSTEN op ZONDAG Dr L. D. A. Looijsen te Tholen, tel. 49. Dr R. C. Renes te Oud-Vossemeer, tel. 19. HOOGWATER in de week van 1 t.e.m. 7 nov. 1959. zondag vm. 3.30 nm. 15.50 uur maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 4.16 4.58 5.44 6.29 7.15 8.06 16.32 17.17 18.00 18.49 19.40 20.38 Zaterdag 31 Oct. Nieuwe Maan te 23.41 u. Zaterdag 7 Nov. Eerste Kwartier te 14.23 u. ZEEUWSE COLLECTE Daarvoor werd in onze gemeente 684,50 ingezameld. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge houden op Dinsdag 27 Oktober 1959. C. Potter L. van Dijke 0-2 W. Nieuwenhuyzen D. de Vos 0-2 C. Moeliker L. Moeliker 0-2 C. Gebraad -M. Heezen 2-0 M. Schot J. de Rijke 2-0 W. Nieuwenhuyzen C. Moeliker 2-0 D. de Vos C. L. de Korte 2-0 BEJAARDENMIDDAG Door het slechte weer was de opkomst dinsdagmiddag minder groot dan gewoon lijk, maar degenen die regen en wind ge trotseerd hadden en naar „ten Anker" ge komen waren, hebben samen met de be woners van het Rusthuis een gezellige mid dag gehad. Zoals gewoonlijk werd er na de thee een programma afgewerkt, waarin zang en voordracht elkaar afwisselden, en waarbij ook dit keer weer door enkele be-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1