WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND 24 OCTOBER: Dag der Verenigde Naties. Plaatselijk Nieuws I I Poortvliets begroting 1960 geeft tekort aan van ruim vijftienduizend gulden. 1906 Domineesdijkje 1959 NT IEDERE VRIJDAG WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT In kapitaalswerken uitvoering rioleringsplan, nieuwbouw lagere school en aanleg sportterrein opgenomen» De redactie legt U deze week voor: THOLEN OUD -VOSSEMEER ST. ANNALAND 15e jaargang No. 48 23 oktober 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Er zijn in de afgelopen jaren door vin dingrijke lieden al heel wat speciale „dagen" uitgevonden: een moederdag, een vaderdag, een dag voor het kind, een dag voor het paard, een dag voor de hond, een anjerdag en gaat u zo maar door. Er is echter elk jaar ook één dag die over de gehele wereld wordt herdacht, van het noorden van Noor wegen tot het zuiden van Chili en van de westkust van Afrika tot de oostkust van Azië, namelijk de Dag van de Verenigde Naties op 24 oktober. Op die dag herdenkt men het feit, dat op 24 oktober 1945 het Handvest der Verenigde Naties van kracht werd: het Handvest van wereldwelvaart en vrede waaraan zich reeds 82 zelfstandige naties vrijwillig en plechtig hebben ge bonden. De Verenigde Naties: dat zijn niet de ver enigde regeringen, maar de verenigde vol keren. Dat zijn wijzelf. Als de Verenigde Naties zouden mislukken, zoals ook de Vol kenbond is mislukt, dan ligt dat niet aan het Handvest, maar aan de uitvoerders van dat Handvest. Een van onze meest bekende historici, Prof. Dr. J. H. W. Verzijl, heeft vroeger eens geschreven dat hij altijd wat kriebelig werd van het vrij goedkope ge scheld op de oude Volkenbond. Was het Volkenbondspact dan zo slecht? „Nee", vond Prof. Verzijl: „dat pact was zo slecht nog niet. Zijn bepalingen hielden een wel luidende internationale melodie in zich be sloten. Waaraan het echter wél gelegen heeft, dat waren de musici: de politieke leiders en de diplomaten, die vaak opzette lijk vals hebben gespeeld en die het noten schrift vaak opzettelijk verkeerd hebben ge lezen". Is de toestand nu niet eigenlijk pre cies hetzelfde Ook de Verenigde Naties hebben hun verenigde critici, die de wereld organisatie van onze tijd uitmaken voor waardeloos en tot niets goeds bij machte. Is deze critiek echter wel helemaal recht vaardig De bevolking van Libye zal op 24 ok tober overal de blauw-witte vlag van de Verenigde Naties uitsteken, omdat zij haar onafhankelijkheid te danken heeft aan de wereldorganisatie door bemiddeling van onze landgenoot Adriaan Pelt, die momen teel de jonge Afrikaanse staat Guinea op de been helpt. In Israël zal de blauw-witte vlag worden gehesen omdat de Verenigde Naties een einde maakten aan de bloedige Palestijnse oorlog. In Zuid-Korea zullen op 24 oktober overal feestelijkheden worden georganiseerd, omdat de strijdkrachten der Verenigde Naties het land verdedigden te gen een communistische aanval. In het An- desgebergte zullen de Indianen speciale her denkingsfeesten vieren, omdat de Verenigde Naties in deze onherbergzame streek weer welvaart en voorspoed hebben gebracht. In tal van landen en van tal van gebouwen over de gehele wereld zal op 24 oktober de vlag der Verenigde Naties wapperen als een teken van erkentelijkheid voor de ver kregen onafhankelijkheid, de herstelde vrede of de bereikte welvaart. Wat de verenigde Naties in de afgelopen veertien jaren goed hebben gedaan en ook wat zij verkeerd hebben gedaan is het werk geweest van mensen zoals wijzelf. Was de stichter van Libye niet een Neder landse oud-journalist? Hebben de Neder landse soldaten en marinemannen heel gewone jongens niet de vrijheid van Korea helpen bevechten Zijn Nederlandse dokters en verpleegsters, arbeiders en onderwijzers, ingenieurs en ambtenaren niet elk jaar opnieuw in grote aantallen door de Verenigde Naties uitge zonden om in het kader van de zogenaamde Technische Bijstand kennis en welvaart te brengen in de nog onderontwikkelde ge bieden Hebben Nederlandse officieren het vorig jaar niet in het Midden-Oosten een dreigende oorlog helpen voorkomen Heb ben Nederlandse bergers niet weer in op dracht van de Verenigde Naties het Suez- kanaal vrijgemaakt voor de internationale scheepvaart En hebben wij in onze ge zinnen en tehuizen geen gevolg gegeven aan de oproepen van de Verenigde Naties om duizenden Hongaarse en andere vluch telingen op te nemen De Verenigde Naties: dat zijn wijzelf. Daarom is de Dag van de Verenigde Na ties voor ons een dag van bezinning. Wij maken niet zozeer de wereld van vandaag, doch vooral de wereld van morgen. De wereld, waarin onze kinderen zullen leven. Onze ideeën, onze geestesgesteldheid, onze daden maken de wereld van morgen. Hoe die wereld van morgen er uit zal zien en of er vrede zal heersen of oorlog, zal voor een groot deel afhangen van de mensen van vandaag, bij ons en overal ter wereld. Het zal voor een niet gering gedeelte af hangen van de opvoeding van onze kinde ren en van hetgeen wij hun meegeven. Laten we dit jaar de Dag der Verenigde Naties eens stellen in het teken van de internationale solidariteit, van de internatio nale lotsverbondenheid. Dat is: in het teken van de naastenliefde. We behoeven hele maal niet naar verre landen te trekken om deze internationale naastenliefde te beoefe nen. We kunnen dat ook hier, thuis in ons eigen gezin, in ons verenigingsleven, op onze kantoren en werkplaatsen. Hoe Er zijn in ons Ja-4 duizenden jonge (en ook oudere) mensen van overzee, veelal kleurlingen, die hier studeren, die hier hun werk vonden of die hier alleen maar als vluchtelingen zijn gestrand. Zij zijn hier in 'n vreemde omgeving, onder vreemde mensen met vreemde gewoonten. Hoe zoudt U zich voelen, wanneer U plotseling in Cambodja of in Ghana of in Bolivia aan land werd gezet zonder enige hulp en zonder iemand te kennen Zoudt U niet innig dankbaar zijn, indien men U gastvrijheid bood en vriendschap bewees en indien men U met behoud van Uw eigen menselijke waar digheid de weg zou wijzen om Uzelf te helpen De duizenden vreemdelingen, die nu in Nederland zijn, wachten ook op Uw toe nadering, op uw naastenliefde, op Uw blij ken van internationaal saamhorigheidsge voel. Velen van, hen gaan straks weer terug naar hun land. Hoe zullen zij daar over ons oordelen En hoe zullen hun kinderen later over onze kinderen denken En hoe zal de wereld van morgen er uit zien Op deze vraag moeten WIJ het antwoord geven. WIJ, de Verenigde Volkeren BEGROTINGSBRIEF VERHELDEREND Onvoorziene omstandigheden voorbehou den is de gemeenteraad van Poortvliet he denmorgen in openbare vergadering bijeen geweest, waarbij een voorstel werd gedaan tot vaststelling van een nieuwe legesveror dening, het besluit genomen dat een wijzi ging op het uitbreidingsplan in voorberei ding is en voorts de gemeentebegroting 1960, evenals die van het Burgerlijk Arm bestuur en de rekening van het B.A. 1958 ter onderzoek werden aangeboden. Terwijl we van deze vergadering in ons volgend nummer verslag hopen te doen, kunnen we de lezers wel reeds de door b en w aan de raad gezonden begrotingsbrief voorleg gen, die terzake van het hierboven genoem de tekort een -"-rhelderende uiteenzetting bevat. BEGROTINGSBRIEF Aan de raad, Hierbij bieden wij U de ontwerp-begro- ting voor het jaar 1960 aan. Het is tot onze spijt niet mogelijk deze begroting sluitend aan te bieden daar er een tekort is van 15.428,64. De oorzaak van dit tekort kan globaal als volgt worden toegelicht. Ons allereerst bij de kapitaalslasten bepalende, kosten van rente en afschrijving, vertoont zich het vol gende beeld ten opzichte van de begroting voor 1959. Op hoofdstuk II bedragen deze ca. 700 meer in verband met kosten voor uitbrei dingsplannen. Op hoofdstuk VI bedragen deze ca. 6000 meer terzake van de uitvoering van het rioleringsplan opmaken plan zuivering, herstel toren en de bouw van de gemeente bergplaats ca. Op hoofdstuk VIII 7 bedragen deze in verband met de bouw van de nieuwe bij zondere school ca 6000,meer. Op hoofdstuk VIII 16 bedragen deze in verband met de aanleg en inrichting van het sportterrein 2400, meer. Recapitulerend kan gezegd worden dat wegens kapitaalslasten voor nieuwe werken ca. f 15700,meer moet worden geraamd dan in 1959. Als andere gewone uitgaven die van overvloed zijn op de begroting t.o.v. 1959 wensen wij alleen enkele verschuivingen van enige omvang te memoreren. De ge ringe verhogingen en verlagingen- zijn niet typerend en een normaal verschijnsel dat altijd voorkomt of voortvloeit uit reeds vroeger genomen raadsbesluiten. Hieruit blijkt, dat het tekort een gevolg is van noodzakelijke ramingen terzake van rente en afschrijving van reeds uitgevoerde ka pitaalswerken of nog uit te voeren kapitaals werken, waartoe reeds in het verleden is besloten en waarvoor ook goedkeuring is verkregen. Het betreft derhalve wettelijk verplichte uitgaven. Ook is het niet mogelijk op de overige uitgaven zodanig te bezuinigen, dat ondanks de meerdere uitgaven toch nog een sluitende begroting verkregen wordt. Nu zijn dan ook alle kapitaalswerken waartoe in de loop der jaren werd besloten in de be groting verwerkt. Bij het samenstellen van de begroting zijn we uitgegaan van de inkomsten en uitgaven ramingen die gebaseerd zijn op de bestaan de financiële verhoudingsregeling tussen het rijk en de gemeenten. Eerst dezer dagen werden ons de gegevens medegedeeld waar mee we op grond van deze regeling re kening moeten houden. Hoewel uitgegaan is van de huidige financiële verhoudingsrege ling ligt het niet in de verwachtingen dat voor het jaar 1960 nog van kracht zal zijn. Dit jaar is n.l. bij de Staten-Generaal een ontwerp van wet tot regeling van de fi nanciële verhouding tussen het rijk en de gemeente ingediend. Deze regeling zal in gaan op 1 januari 1959. Het samenstellen van de begroting op grond van dit ontwerp is nog niet mogelijk. In de eerste plaats is het nog niet zeker of het ontwerp onge wijzigd het staatsblad zal bereiken. Vervol gens zijn de normen die in het ontwerp ter berekening van de uitkeringen zijn gesteld nog niet bekend. Het ramen op grond van de niet meer van toepassing zijnde regeling moge vreemd schijnen, in werkelijkheid valt het wel mee. Het is n.l. zo, dat wanneer een gemeente op grond van de nieuwe regeling achteruit gaat, gedurende 5 jaren de inkomsten inge volge de oude regeling worden gegaran deerd. Gaat daarentegen een gemeente vooruit dan ontvangt zij het le jaar slechts 1/5 ge deelte van deze vooruitgang, het 2e jaar 2/5 gedeelte en zo vervolgens. Uit het bovenstaande blijkt, dat het in- komstenpeil op grond van de nieuwe re geling voorlopig gelijk is aan het huidige inkomstenpeil of een gering bedrag voor uitgaat. Tenslotte merken wij nog op, dat we gens onvoorziene uitgaven 1.50 per in woner of 2461,50 is geraamd. We willen hierbij nog opmerken, dat er naar onze mening kans op bestaat een ver hoogde uitkering uit het gemeentefonds te verkrijgen voor de hogere kapitaalslasten, bijzonder die betreffende de bouw van de nieuwe school. Dichtbij de nieuwe havenwerken te Sint- Annaland zwaait de bak van een dragline heen en weer, vreet met één hendeldruk aan een nietig dwarsdijkje, dat als een „Madu- rodammetje" naast de zware kortgeleden opgeworpen haventoegangsdijkweg ligt ver zonken. De bak vreet in één keer de helft van een meter dijk weg, zwiept het op de gereed staande M.G. en opent zijn brede muil opnieuw om dit dijkje verder te ver zwelgen. Een dijkje met een rijke historie verdwijnt. Het kan ook verdwijnen als een overbodig iets, als een nu opvallende nietigheid, tegenover de stevige haven- en toevoerdijk, die is opgeworpen. De historie van dit dijkje vangt aan op 12 maart 1906, toen ons eiland door een watersnood werd getroffen, waarvan in het bijzonder Oud- Vossemeer het slachtoffer werd, maar waar bij ook in Sint-Annaland flinke brokken werden gemaakt. In een verslag over dat ge beuren te Sint-Annaland lezen we: „Maan dagmiddag (12 maart 1906) tussen 4 en 5 uur is te Sint-Annaland de zeedijk langs de Mosselkreek doorgebroken waardoor de Suzannapolder is overstroomd. Het treurig ste bij deze overstroming is dat in die polder een gedeelte van het dorp gebouwd is; on geveer dertig woningen staan thans bij elke vloed in de golven. Het water stond een paar uren na de doorbraak tot de boven dorpels der ramen. Enige honderden mensen zijn dakloos en van have en goed voor een groot deel beroofd, omdat het zeewater het heeft weggespoeld of bederft. Voor het me rendeel zijn de bewoners in deze onder gelopen polder veldarbeiders en dus be hoeftige lieden. De ramp is zeer groot, ook al zijn er geen mensenlevens verloren ge gaan. De doorbraak is op zeer onverwachte wijze ontstaan. In de laatste maanden ont stonden aan de zeedijk herhaaldelijk oever- afschuivingen, gepaard gaande met enige dijkvak Toch zijn die niet de oorzaak van de ramp geworden. Daar de wind maandag namiddag bijna volkomen Noord was en tot zware storm aanwakkerde, kwam er in de Mosselkreek een buitengewoon hoge vloed. Nu zou de zeedijk wel hoog genoeg zijn geweest om evenveel rustig water te gen te houden, maar niet om zulk een woelige zee te keren. Bij elke windstoot gingen de golven op tal van plaatsen over de kruin van de dijk heen. Daartegen was de dijk op den duur niet bestand, want elke zeedijk is wel aan de voet, maar nimmer aan de kruin versterkt. Om half vijf zag men aan de binnenzijde, de landzijde dus, op twee verschillende plaatsen grote stroken grond van de top van de dijk naar beneden schuiven, niet lang daarna werd het boven vlak een golvende lijn en tegen vijf uur stroomde het water met groot geweld door het open vlak in de dijkkruin, van minuut tot minuut breder wordend, de Suzanna polder in. Een uur later was een vruchtbare polder van omstreeks 180 gemeten met bijna dertig woningen in een onstuimige zee veranderd. Een onstuimige zee, wier golven een binnendijk bestookten, die lang niet sterk genoeg was om stormvloeden te trotseren. Met de meeste spoed is men begonnen de rij openingen in deze landdijk dicht te ma ken en de laagste punten te verhogen. Ver scheidene huisjes aan de Klippelstraat zijn ingestort, waarvan de bewoners elders zijn ondergebracht." Tot zover het eerste bericht. Het volgende bericht, dat verband hield met de historie van het domineesdijkje be gon als volgt„De dienst in de Hervormde Kerk was op de eerste zondag na de door braak niet als gewoonlijk. In plaats van de eigen leraard trad Ds. Steinz van Stave- nisse op, omdat de eerste door veel licha melijke en geestelijke arbeid in het belang der overstroomden verhinderd was geweest zich tot de zondagsdienst voor te be reiden." De toenmalige predikant van de Her vormde Gemeente te Sint-Annaland had zich niet kunnen voorbereiden op de zondag, hij had zijn preek niet kunnen maken vanwege het door hem onmiddellijk na de ramp ge nomen initiatief tot aanleg van het Wij, de verenigde Volkeren Poortvliet met kapitaalwerken op begroting 1960 Bizondere Canadese expositie in Bergen op Zoom Dank van Hongaarse volk Beleefdheid in het verkeer St. Annalands domineesdijkje verdwijnt Oud-Vossemeerse winkelweek deed het goed Kleinigheden troosten ons, omdat kleinigheden ons bedroeven. domineesdijkje. Die naam heeft het na dat initiatief van ds. J. de Voogd dat was de predikant ongedoopt gekregen. En toen deze predikant vrijwilligers opriep vond hij in de gemeente een welwillend ge hoor. Zo werd ter bescherming van de Klippelstraat- en Suzannawegbewoners het dominee-de-Voogd-dijkje met de schop en de kruiwagen opgeworpen. Bijna 54 jaar later verdwijnt het in een oogwenk met een dragline DOKTERSDIENSTEN op ZONDAG Dr. P. J. Dulnker te Tholen, tel. 40. Dr H. Menger te St. Filipsland, tel. 20. HOOGWATER in de week van 25 t.e.m. 31 oktober 1959 zondag vm. 8.40 nm. 21.28 uur maandag 9.50 22.40 dinsdag 11.18 23.50 woensdag 12.40 donderdag 1.12 13.36 vrijdag 2.10 14.19 zaterdag 2.48 15.05 Zaterdag 24 okt. Laatste Kwartier te 21.22 u. Zaterdag 31 okt. Nieuwe Maan te 23.41 u. VOOR DE PIT Een bedrag van f 160.96 werd ingezameld voor het Prot. Interkerkelijk Thuisfront. WINKELIERSVERENIGING In de zaal van dhr. Verbiest werd 20 ok tober een algemene vergadering belegd door de plaatselijke winkeliersvereniging. Beslo ten werd opnieuw een winkelaktie te hou den en wel vanaf maandag 30 nov. t.e.m. zaterdag 5 december op soortgelijke manier als tijdens het jubileum is gebeurd. Opnieuw zullen de baten worden bestemd voor het uniformenfonds van „Concordia". Verder ligt het in het voornemen om de Sint met de boot in Tholen te laten arriveren, waar toe reeds een uitnodiging naar Spanje werd verzonden. Met de muziek voorop zal de Kindervriend een tocht door Tholen maken, waarna nog een gezellig kinderfeestje wordt georganiseerd. Het bestuur werd aangevuld met twee commissarissen, nl. de heren H. Nelisse en J. Melse. BEJAARDENMIDDAG Op dinsdag 27 oktober 's middags om half drie wordt in Huize ten Anker weer een bejaardenmiddag gehouden. Willen de genen die gehaald en thuisgebracht willen worden dit weer tijdig laten weten bij me vrouw v. d. Velde, Markt 17. DAMMEN Uitslag van de onderlinge competitie ge houden op dinsdag 20 oktober 1959. C. Potter P. Jeroense 0-2 L. van Dijke D. de Vos 0-2 L. Moeliker C. Moeliker 0-2 J. de Rijke J. Elenbaas 2-0 C. Gebraad W. Nieuwenhuijzen 2-0 M. Schot S. de Korte 0-2 C. Moeliker M. Heezen 2-0 WINKELWEEK Hoewel de winkelweek, ten tijde van het schrijven van dit bericht, nog maar enkele dagen draait, staat wel vast dat dit eerste experiment van de Winkeliersverenigings zeker geslaagd is. Het aantal ingevulde rebussen is boven verwachting groot en de bevolking leeft intensief mee. 's Avonds is de belangstelling enorm groot wanneer steeds om 8 uur van af het bordes van het gemeentehuis de uit slagen van de dagelijkse wedstrijd worden bekend gemaakt. Men neemt dan de gele genheid te baat de oplossing te zoeken voor de opgaaf van de volgende dag. Voor de etalages is het dan een drukte van belang. Op de aanvangsdatum, vrijdag 16 okt. was de opgaaf het totale gewicht van de erwten, of liever erwtenpiksel, uitgestald in 22 etalages, te raden. Het bleek dat er scherp geschat was en er vele goede of bijna goede inzenders waren. Topgewicht op een inzending 98 kg. Naar verhouding mag dan op woensdag een totaal gewicht van de bestuursleden verwacht worden van 8000 kg of 1600 kg per man. Zaterdag kon men huisvrouwen, vaders en kinderen met een centimeter in actie zien om voor de etalages de lengte van een lint te meten. Deze week werd geopend met een leg- puzzle. Uit 22 letters en cijfers werd een zin gefabriceerd, die mits voorzien van een goed opgeloste rebus en vóór half 7 in de stembus voor de woning van dhr. Deurloo gedeponeerd meedong naar een van de dag prijzen. Dinsdag was fotodag, de conterfeitsels van de 22 winkeliers waren verspreid over de diverse etalages. Aan de klant de eer ze thuis te brengen, wat nog niet meeviel, want hoewel er geen baby's te bezichtigen waren, was het merendeel der foto's toch van ou dere datum. Op zaterdag sluit de winkelweek met de grote trekking waarin ieder, die tijdens de aktie een goed ingevulde rebus inzond, deel neemt. Het bestuur van de ver. verzet in deze dagen bergen werk. Zij gaven een winkel weekkrant uit, die iedereen uitvoerig op de hoogte stelde van de komende dingen op de toegangswegen prijken spandoeken, waar in de volke van een en ander wordt kond gedaan. Dagelijks wordt per geluidswagen nog eens de aandacht op de attracties ge vestigd en dan is er nog het vele werk aan het uitzoeken en toekennen der prijzen en natuurlijk het opsieren van de eigen etalages. AFSCHEID HOOFD R.K. LAG. SCHOOL Vorige week heeft dhr. H. P. G. de Kuijer afscheid genomen van ouders en oud leer lingen van de R. K. Lagere school, alhier. Tijdens deze avond, gehouden in „Hof van Holland" vertoonde dhr. de Kuijer en kele filmstrips, die hij hier opnam, en als herinnering aan Oud-Vossemeer meeneemt naar zijn nieuwe standplaats Enkhuizen. Daar het schoolbestuur afwezig was, nam dhr. P. A. W. Mees namens de aanwezigen het woord en dankt dhr. de Kuijer voor al hetgeen hij voor de School deed. Spreker was er van overtuigd dat hij zijn taak naar beste vermogens heeft verricht. Dat het niet gemakkelijk is iedereen te voldoen, zal ook het scheidende hoofd hebben ondervonden. Spreker, die goed bekend is in Enkhuizen, noemde deze standplaats een promotie en hoopte dat het onderwijzersgezin daar een goede toekomst tegemoet mag gaan. Dhr. de Kuijer dankte voor de gesproken woorden en zei aan de kinderen van Oud- Vossemeer de prettigste herinneringen te bewaren. Onder de verhoudingen buiten de school heeft hij blijkbaar niet geleden, het schoolbestuur in Enkhuizen was nl. van me ning dat hij er goed uit zag. Dhr. H. Boogaart eveneens de afwezig heid van het schoolbestuur betreurend, bracht tenslotte woorden van dank aan het adres van de fam. de Kuijer en wenste hen in Enkhuizen veel goeds toe. Ieder was daarna in de gelegenheid persoonlijk af scheid te nemen. GEVONDEN Vorige week werd als gevonden voor werp nog een paar leren herenhandschoenen aangegeven. De eigenaar kan zich melden bij wacht meester L. J. Nelis. INZAMELINGSAKTIE MUZIEKVERENIGING Het Comité, dat zich ten doel stelt de mu- ziekver. aan meer financiële armslag te helpen, is zeer tevreden over de bereikte resultaten met haar inzamelingsaktie van lompen, oud papier e.d. Elke zaterdag levert de rondgang langs de huizen nog een ruime oogst. Dagelijks is men bezig het papier in blokken te persen en alles te sorteren. De leden offeren hier een groot deel van hun vrije tijd aan op. Geschenken brengen hen op andere ideeën om ten bate van de muziekver. uit alles en nog wat geld te slaan. Zo kreeg men 400 kg Doree pootaardappelen cadeau. Welke land bouwer levert hen de bijbehorende kunstmest en landbouwgrond Toch ziet het ernaar uit dat men op deze wijze het gestelde doel nog niet zal bereiken. Men wil nu naast het vele werk dat de muzikanten reeds presteerden, ook de be volking gelegenheid geven haar steentje bij te dragen. Daartoe wordt er waarschijnlijk volgende week een huis aan huis bezoek gebracht, waarbij ieder wordt verzocht op een lijst in te tekenen voor het Uniformfonds van de Muziekvereniging. 6 JARIG BESTAAN VROUWENVER. GER. KERK In het gebouw van de Chr. School vierde de Vrouwen ver. van de Ger. Kerk maandag j.l. hun 6-jarig bestaan. Men wilde deze gebeurtenis niet onop gemerkt laten voorbijgaan. De herdenkings avond droeg daarom een apart cachet door het optreden van een spreker, ds. Elshout te Koudekerke, die inleidde over het onderwerp „Christelijk vooruitzien in deze tijd." Zijn toespraak werd met grote aandacht beluisterd. Het verdere deel van de avond droeg een gezellig karakter. Samenzang werd afge wisseld met declamatie door Mevr. Kegge. Ds. A. Koning sprak een slotwoord en eindigde met dankgebed. OUD-BESTUURSAMBTENAAR SPREEKT OVER NIEUW-GUINEA De ARJOS-afdeling Eiland Tholen heeft voor a.s. donderdagavond 29 oktober in de Christelijke School alhier een openbare le denvergadering belegd waar de oud-be stuursambtenaar, Mr H. van Andel te Vlis- singen zal spreken over Nieuw-Guinea. De vergadering begint om kwart voor 8 en is voor ieder toegankelijk. BEJAARDENMIDDAG Via de plaatselijke afdeling van de Vrij willige Vrouwen Hulpaktie zal op donder dag 29 oktober a.s. in het verenigingsge bouw om half drie een bejaardenmiddag worden gehouden, waarbij men voor de eerste maal ook eens gaat proberen de aan wezigen met gezellige en gezamenlijke spel letjes bezig te houden. ZEEUWSE COLLECTE Het voornemen van de Ver. V.V.H. be staat om volgende week rond te gaan voor de Zeeuwse collecte. GESLAAGD Aan de Hogere Landbouwschool te Wa- geningen slaagde voor zijn propaedeutz J. Boonman. BLINDGANGERS (BOMMEN) IN BOUWLAND? Vijftien jaar na de bevrijding worden we nog eens geconfronteerd met gebeurtenissen uit de bezettingstijd. In die bezettingstijd zijn er namelijk tot tweemaal toe bommen op of in de directe omgeving van de dorps kom gevallen, zonder daarbij slachtoffers te maken. Wel was er een en ander maal be hoorlijke materiele (glas)schade. De eerste maal gebeurde zulks op zaterdag 21 decem ber 1940 toen ongeveer kwart voor acht het dorp werd opgeschrikt door zware slagen. Het licht der in de lucht voorkomende licht- kogels vergrootte de ongerustheid bij de bevolking. Nader bleek, dat er 7 bommen boven het dorp waren gelost, waarvan er echter maar 3 tot ontploffing kwamen. Er werden ongeveer 200 ruiten bij vernield en vele dakpannen. Woensdag 8 januari daar aanvolgende werden de niet ontplofte bom men, waarvan er 1 in de schuur van dhr. C. Scherpenisse aan de Molendijk terecht was gekomen, onschadelijk gemaakt na ver voer naar de Suzannapolder. Ook was er een bom langs de boerderij van dhr. K. van Dijke gevallen en niet ontploft, welke even eens onschadelijk werd gemaakt. Een veel zwaarder ontploffing werd ge hoord eind november 1943, toen na een luchtgevecht boven de gemeente een Engels vliegtuig zijn bommenlast liet vallen, welke

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1