alleen RANG als er RANG staat Dan maar zo! Wette- RAADSVERSLAG SCHERPENISSE, Kansen op loswal nemen toe - Verkoop van Pluimpot vaargeul aan Staatsbosbeheer - Krediet van £22.000 voor nieuwe brand spuit - Groene Kruistekort wordt .door gemeente gedekt lijke winkelsluitingsregeling 15e JAARGANG No, 47 EENDRACHTBODE TWEEDE BLAD 16 OCTOBER 1959 Rang Ice Mints 19 ct per rol Rang Crème de Cacao 22 ct per rol Rang Menthol 19 ct per rol v/ o 6 vrrrrmr rmrrcrr Het aantal subsidieverzoeken lijkt ook per vergadering te stijgen en b en w kunnen met de ongunstige financiële positie voor ogen niet anders doen, dan voor het merendeel drastische maatregelen toepassen, dat wil zeggen, voorstellen om ze af te wijzen. Daarbij is het dagelijks bestuur van mening, dat het doel, waarvoor een bijdrage wordt gevraagd vrijwel altijd goed en nuttig is, maar waarvoor de gemeente toch onmogelijk kan opdraaien. Zo wordt afgewezen het verzoek van de afd. reclassering van het Leger des Heils, een gevraagde bijdrage door de Rijkspolitiekapel en door het Prov. Zeeuws Wit Gele Kruis. De Ver. van Ned. Gemeenten, afdeling Zeeland vraagt een bijdrage voor een muurschildering in de nieuwe Griffie van 5 cent per inwoner. Hier stellen b en w wel inwilliging van het verzoek voor, waar mee de raad zich ook kan verenigen. Het wordt dan ongeveer 65,terwijl de raming voor deze muurschildering in totaal 15.000 bedraagt. De begroting 1960 van de Schoolartsen- dienst alsmede de rekening 1958 hiervan wordt voor kennisgeving aangenomen en zal bij de raad circuleren. Voor 1960 is per inwoner een bijdrage van 37 cent ge raamd. De herbenoemde leden van de com missie tot wering van schoolverzuim heb ben bericht hun verkiezing weer te aan vaarden. De Pluimpot-loswal Met het maken van een 100 meter lange loswal met de nodige opritten aan Goris- hoek, waartoe een bedrag van 320.000 is geraamd, kan het provinciaal bestuur zich in principe verenigen en heeft tot een rijks bijdrage geadviseerd. Hiervan werd door het provinciaal bestuur ook de herverkavelings commissie in kennis gesteld. Bovendien werd door het provinciaal college een Coördinator aangewezen, opdat de verschillende plan nen elkaar niet kunnen kruisen en verwar ring zou ontstaan met betrekking tot het recreatieoord Pluimpot. De voorzitter vult aan voor wat de loswal betreft, ook een gunstig advies van Rijkswaterstaat te ver wachten en daarom ook meent hij, dat het wat de loswal betreft wel goed zal komen. Hij is verheugd over aanwijzing van de Coördinator in de persoon van de hoofd ingenieur directeur van de provinciale wa terstaat" ir Swaters, met wie men immers ook te maken krijgt voor wat het Loswal plan aangaat. Weth. van der Jagt meent, dat het nog wel enige tijd zal duren, eer het zover is, wanneer hij nagaat, hoeveel tijd aanleg van .de Sint-Annalandse haven vergt. De voorzitter antwoordt, dat het werk hier niet zo omvangrijk is en wanneer het rond zit, behoeft het niet zo lang te duren. Daarop is nu het wachten. De heer Bijnagte vraagt zich af of het nog de moeite waard zal zijn. De voorzitter is daarvan overtuigd. Reeds nu hebben een 13 tal schippers gevraagd of de loswal er toch komt. Elke keer dat hij pogingen aanwendt om industrie te krij gen vraagt men hem of er een haven is, ook al zou men die niet direct nodig hebben. Ook om die reden acht hij het van belang, dat de loswal er komt. Adhaesiebetuiging aan ziekenhuiskwestie Het gemeentebestuur van Sint-Maartens dijk vraagt adhaesiebetuiging aan het door haar gezonden adres aan de gemeenteraad van Bergen op Zoom inzake de ziekenhuis kwestie. De voorzitter zegt, dat het wel niet veel zin zal hebben, omdat men het adres voor kennisgeving heeft aangenomen, maar b en w stellen toch voor adhaesie te betui gen. De heer IJzerman wil zich er niet aan onttrekken, omdat het door de PvdA-fractie in St.-Maartensdijk is gelanceerd, maar waarom protestants Tholen zich nu zo druk maakt over deze kwestie en in december jl. een protestantse regering naar huis joeg, terwijl er een roomse overheid voor in de plaats kwam, is hem niet recht duidelijk. De voorzitter is van mening, dat dit niet allemaal vergelijkbaar is en het terzake wel iets anders ligt. Overigens steunen alle leden het voorstel om adhaesie aan het adres te betuigen. Een verzoek van de Shell-maatschappij via garage Bolier om een tank te mogen plaatsen langs het genoemde pand, inplaats van zoals eerder was verzocht, in de open bare weg, ontmoet geen bezwaar. Een ver zoek om reiskostenvergoeding voor een leer ling die de chr. uloschool te Bergen op Zoom bezoekt, zal, indien het aan de ge stelde voorwaarden voldoet, worden inge willigd. De districtsopzichter Blaas heeft op ver zoek van b en w een onderzoek ingesteld 'naar het springen van ruiten in een woning in de Wilhelminastraat, waarvan als oor zaak verzakking was opgegeven. De dis trictsopzichter is tot de conclusie gekomen, dat dit de reden niet kan zijn. Misschien moet het kapotspringen gezocht worden in hard dichtslaan van deuren of op andere wijze. De heer IJzerman kan dan niet begrijpen, dat het door bejaarden, zittend op de bank, is gezien en er geen sprake was van hard dichtslaan. De voorzitter meent dat men niet aan een uitspraak van een deskundige kan gaan tornen en men het er zo bij zal moeten laten. Een keurig jaarverslag van de Ned. Heide Mij over 1958 kwam binnen en zal bij de leden eveneens rondgaan. Tekort Groene Kruis De rekening 1958 van de plaatselijke Groene Kruisafdeling laat een tekort zien van 969,92. Gehoopt wordt dat de ge meente dit tekort wil dekken. De voorzitter wijst er op, dat, hoewel op de laatste regionale groene kruisvergadering werd aangevoerd, dat de gemeente 50% van het totale contributiebedrag mag sub sidiëren, het de vraag zou zijn of dit goed keuring verkreeg van het provinciaal be stuur. Men betaalt ter plaatse f 10, contributie per jaar en er zijn ruim 300 leden. De raad is met b en w van oordeel, dat het moeilijk is voor een zo kleine ge meente een groene kruisafdeling in stand te houden, terwijl men er toch niet buiten kan, waarom dan ook met algemene stem men wordt besloten het gevraagde tekort te dekken. Een jaarverslag 1958 van de provinciale schoonheidscommissie wordt voor kennis- ving aangenomen. Verschillende goedkeu ringen kwamen binnen van Gedeputeerde staten op genomen raadsbesluiten, zoals ver pachting percelen grond, verhuur gedeelte oude lagere school aan de ZLM, goedkeu ring van een kasgeldlening van 50.000, verhuur tuintjes en de huurprijs van ver schillende woningwetwoningen. De chr. stichting voor school- en beroepskeuze vraagt ook een subsidie. Tot nu toe werd uit deze gemeente maar één geval behan deld. De raad besluit dan ook met vrij b en w om in geval 10, Op vrijdag 9 oktober jl. des voormiddags om 10 uur kwam de voltallige gemeente raad te Scherpenisse in openbare vergade ring bijeen onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense. Notulist de heer A. L. G. van Doorn. Na de gebruikelijke opening en vaststelling der notulen werden een reeks ingekomen stukken behandeld, waarvan het merendeel voor kennisgeving werd aange nomen. Er was een verslag van de School- artsendienst over het onderzoek van het merendeel der leerlingen aan de o.l. school, hetgeen in het algemeen een gunstig resul taat opleverde, al bleek dat er dan nog al enige leerlingen waren met een slechte houding. Zolang men niet aan vakkundig gymonderwijs toe is, zal dit cijfer wel on gunstig blijven. Subsidieverzoeken rustig hart op voorstel van voorkomende gevallen per bij te dragen. Men acht het toch wel van belang, dat de mogelijkheid bestaat. Goedgekeurd is de verordening ophalen huisvuil, terwijl nog een tweede reisvergoe- ding wordt verstrekt voor een leerling die de uloschool in Tholen bezoekt. De huur prijs van de 2 laatste woningwetwoningen is bepaald op 8.70 per week. Benoeming onderwijzer Met algemene stemmen wordt als onder wijzer aan de o.l. school benoemd de heer C. van den Hoek te Sint-Maartensdijk, welke reeds als tijdelijke leerkracht werk zaam is. De vaste benoeming gaat per 16 oktober in. De heer van den Hoek kreeg uitstel voor vervullen van de mil. dienstplicht. Geen bezwaar is er tegen invoering van een verplaatsingsvergoedingsregeling, waar door ambtenaren (onderwijzers) de verhuis kosten vergoed krijgen, terwijl ook voor heen en weer reizen in bepaalde gevallen vergoeding kan worden verstrekt. Straatverlichting rondweg Voor verlichting van de Rondweg en uitbreiding van de bestaande straatverlich ting is aan de PZEM een plan gevraagd. Dit ingediend bleek het bij uitvoering op een 11.000 te komen, wat voor een nood lijdende gemeente als Scherpenisse niet te doen is. Door het zo sober, maar strategisch mogelijk in te delen, hoopt men toch een behoorlijke verlichting van de rondweg te krijgen. Daartoe zal men dan op 3 kruis punten lantaarns plaatsen, nl. aan de Stoof- dijk, eind Langeweg en bij hotel Wielaard. Voorts zou er een lantaarn bij komen aan de Veersweg en een eenvoudig lichtpunt op Westkerke. De drie lichtpalen op de rondweg komen zo rond de 700,per stuk. De heer Leenhouts van de PZEM was bij een toelichting op het plan van mening, dat wat de veiligheid betreft men niet met één lichtpunt bij de kruisingen naar Smer- diekse kant rondweg kan volstaan, maar zowel op het ene kruispunt als bij de over gang der wielrijders een lichtpunt zou moe ten hebben. Van genoemde lichtpunten ko men er twee op grond van andere gemeen ten nl. die aan de Poortvlietse dijk op ge meentegrond van Poortvliet en die aan de Veerweg op Smerdiekse grond. Na enige bespreking hierover acht de gehele raad het billijk, dat aan beide andere gemeenten zal worden gevraagd van de kosten voor het betreffende lichtpunt bij te willen dra gen. Gedeeltelijk zal deze aanleg worden gefinancieerd uit de begroting 1959 en gedeeltelijk uit 1960. Men acht het een algemeen belang voor de rondweggebrui kers, dat deze verkeersweg behoorlijk wordt verlicht en besluit dan ook tot voornoemde aanleg, mits ook Poortvliet en St. Maartens dijk zich daarmee kunnen verenigen. Op Westkerke komt meer een gericht-, dan een lichtpunt, d.w.z. dat het hierbij niet zozeer om het vele licht gaat, dan wel om zich be hoorlijk te kunnen orienteren. Met dit alles kan de raad zich na enige toelichting vol komen verenigen. Pluimpotvaargcul voor Staatsbosbeheer Het Staatsbosbeheer vraagt een gedeelte van de Pluimpotvaargeul van de gemeente over te nemen voor de totaalprijs van 500. De voorzitter wijst er op, dat ook de ge meente Sint-Maartensdijk een gedeelte vaar geul aan Staatsbosbeheer verkocht, maar onder dusdanige voorwaarden, dat genoem de instantie zich daarmee niet kon vereni gen, althans dit niet nakomen. Hij wil de raad wel vragen dit gedeelte vaargeul te verkopen, maar dan wel zo'n regeling tref fen, dat hierdoor het plan Argelo (recreatie- aanleg) niet in gevaar komt. Vandaar dat het zeer belangrijk is, dat het provinciaal bestuur in de heer Swaters een coördinator benoemde. Het te yerkopen gebied omvat een oppervlakte van ongeveer 4 hectare. Niemand heeft er onder de genoemde voor waarden bezwaar tegen dit te doen. Winkelsluiting wettelijk De voorzitter geeft vervolgens een toe lichting op de toepassing van de winkel sluiting, zoals deze tot dusver voor Scher penisse gold en welke immers wettelijke goedkeuring verkreeg. Die regeling is een jaar of zes geleden gemaakt, waarbij be halve een koopavond en een middagsluiting ook door de raad werd beslist, dat de win kels tot 's avonds 8.00 uur geopend mogen zijn, tot zelfs op de zaterdag toe. Deze regeling verkreeg evenwel nimmer de goed keuring van de bevoegde instanties. Wel is het mogelijk om op het platteland een zo danige ontheffing van de wettelijke regeling te krijgen, dat de winkels tussen 1 april en 1 oktober tot 7 uur nm. zijn geopend, maar dat kan dan niet gelden voor de zaterdag. Van politionele zijde is er op gewezen, dat het nu wel tijd wordt, dat de wettelijke regeling in acht wordt genomen. Daarom stellen b en w voor eenzelfde regeling te treffen als voor de andere gemeenten op Tholen geldt, d.w.z. tussen 1 april en 1 ok- tpber tot 7 uur geopend en tussen 1 oktober en 1 april tot n.m. 6.00 uur met uitzondering van de koopavond en de middagsluiting. Uit een brief, welke de secretaris voorleest zou blijken, dat gedurende de zomerperiode wel tot 7.00 uur nm. op de zaterdag winkels open mogen zijn, maar de voorzitter be twijfelt dit (terecht - red.) Hij meent dat voor de zaterdag geen uitzondering op de gestelde regel mogelijk is. Enkele raadsleden merkten op, dat verschillende winkeliers de middag sluiting liever van woensdag naar dinsdag zouden willen verschuiven, omdat dan zowel bakkers als kappers zijn gesloten en aldus concurrentie is uitgesloten. De voorzitter meent, dat het juist niet de bedoeling kan zijn, om alles te sluiten op dezelfde middag. Hij stelt voor eerst nog advies in te winnen bij de winkeliersver eniging en bij de Kamer van Koophandel om daarna tot een definitieve regeling te komen, waarbij in elk geval de wettelijke bepalingen nu wel in acht genomen zullen worden. Als leden van de adviescommissie woon- ruimtewet 1947 worden herbenoemd de he ren Joppe, Polderman, D. Quaak, Robbe en L. v. d. Werff. Geen bezwaar is er tegen wijziging van de begroting 1959, waarbij de afheining van de vuilnisbelt op deze begroting komt met een post van 500,Verder zou in deze wijziging opgenomen kunnen worden de verbetering van de Julianastraat met klin kers, zoals destijds reeds door de raads leden besproken. De heer Hage is van me ning, dat het op andere plaatsen harder nodig is dan in deze straat. Hij vindt dat het bijvullen der putten en bijteren voors hands voldoende is inplaats van gehele her bestrating. De heer Polderman is het daar mee eens. De Achterweg bijvoorbeeld is er veel erger aan toe en ook andere straten zijn wel harder nodig. De voorzitter merkt op, dat deskundigen geen heil zien in het opknappen van de Julianastraat. Een asfaltlaag is voor een straat trouwens niet geschikt omdat er toch telkens in gegraven moet worden. Na nog enige bespreking wordt besloten deze post nog even aan te houden, opdat alle leden zich ter plaatse kunnen oriënteren. Aange boden worden de gemeenterekening 1957 en de gemeentebegroting 1960 voor onderzoek, hetgeen zal geschieden door de raadsleden Hage, Joppe en Polderman. Ondank soberheid, nog tekort Hierbij tekent de secretaris aan, dat de begroting 1960 er niet bepaald rooskleurig uitziet, want zelfs met een zekere sobere raming, zonder dat er iets overbodigs op voorkomt, komt men nog aan een tekort van 14.000,Deze begroting is opgezet vol gens de bestaande financiële richtlijnen. Mogelijk dat een op stapel staande wijzi ging hierin nog wat verbetering kan bren gen. De raad gaat vervolgens akkoord met heffing van een baatbelasting van 30 cent per m-, wat ter plaatse alleen maar schade lijk is voor de ZLM. Nieuwe brandspuit In een vorige vergadering is er reeds door de voorzitter op gewezen, dat het de rich ting zal moeten uitgaan van aankoop nieuwe brandspuit. Inmiddels heeft het dagelijks bestuur verschillende opgaven gevraagd en als gevolg daarvan vragen b en w thans aan de raad een crediet van 22.000. Dit bedrag is niet alleen nodig voor aankoop van een spuit, maar geldt als voorzichtige raming voor het daarbij nodige materiaal. Het voorlopig plan is dan ook bij Uw goedkeuring, aldus de voorzitter, om een volkswagen trekker te kopen en van onge veer 5600,en dan achter die trekker een nieuwe brandspuit te bevestigen. Dit zal ongeveer een bedrag vergen van 15.000, waarbij dan nog aankoop nieuwe slangen en ander materiaal komen, zodat men aan de voorzichtige kant blijvende een crediet vraagt van 22.000, De heer Bijnagte merkt op, dat er straks misschien het gevaar is, dat men een spuit heeft, maar geen water, nu alle putten zijn gedicht. De voorzitter antwoordt, dat men doende is er putten bij te krijgen en daartoe een plannetje is opgemaakt. Gedacht wordt aan een brandput bij de landbouwschool voor de penbare gebouwen en het nieuwe ge deelte van het dorp, voorts één aan de oude Spuikom, aan de Platteweg aan de Westkerkseweg, aan de Hartogsweg, ter wijl ook de kerkeput schoongemaakt zal worden en uitgediept. De heer IJzerman vraagt of deze aankoop gelijktijdig inhoudt, dat de brandweer ge heel zelfstandig wordt en de gemeenschap pelijke regeling met Sint-Maartensdijk wordt beëindigd. De voorzitter anwoord hierop bevesti gend. Hij is van mening, dat Scherpenisse door aankoop van dit materiaal een be hoorlijke voorziening heeft. Alle leden zijn er voor verdere stappen te doen om in de voorgestelde richting te gaan en verlenen daartoe een crediet van 22.000,al merkt de heer Bijnagte er nog bij op, dat de verzekeringsmaatschappijen er het meeste voordeel van hebben. Wat dat betreft, kan men beter de oude brandspuit uit het jaar 1800 uit de toren halen en het daarmee doen. Het wachten is nu verder op de goed keuring door gedeputeerde staten. Rondvraag De heer Joppe vraagt of de GSW-com- missie al is gevormd, waarop bevestigend wordt geantwoord. Er zijn in deze gemeente tot dusver geen personen, die voor deze regeling in aanmerking komen. De heer IJzerman zou graag zien, dat de gemeente weer een eigen (rijks-) politie kreeg. De voorzitter zegt, dat deze er ook zal komen, waartoe ook één van de in aanbouw zijnde woningwetwoningen wordt bestemd. De heer IJzerman wijst er vervolgens op, dat er een verbetering is gekomen in de sociale bijstandsregeling. De heer Bijnagte stelt voor een „klap- bank" aan te schaffen tegen a.s. voorjaar, waarmee men akkoord kan gaan. Hetzelfde raadslid heeft vernomen, dat er geen ge schikte bouwgrond was voor de nieuw te bouwen hervormde pastorie. De voorzitter antwoordt, dat er wel grond aanwezig was, maar niet precies dat wat werd gewenst of het was te duur. De heer Polderman attendeert er op, dat er een woning leeg staat, waarvoor een gegadigde (huurder) schijnt te zijn. De voorzitter antwoord dat deze zaak reeds in behandeling is. Door een inwoner is gevraagd om als afscheiding bomen te mogen zetten op 1 meter afstand van de erfafscheiding. Dit is wettelijk niet toegestaan. Het moet 2 m. zijn en daarop wil de raad het ook liever houden om geen ongemakken voor anderen te vergroten. Tenslotte stelt de heer IJzerman nog een vraag over de zoutschaderegeling, waarbij uit het antwoord blijkt, dat deze vrij gunstig is, maar waartoe men voor 1 november a.s. de gegevens zal moeten indienen. Daarna sluiting. Vorige week heeft H.M. de Koningin persoonlijk de ervaringen gehoerd van de Letse dominee LTrdze. Dominee Urdze, zelf vluchteling, is een van geestelijke leiders van de Letten in het vluchtelingenkamp Ohmstede (Duitsland). Ohmstede is een van de projecten, die in het kader van het Wereldvluchtelingenjaar zijn toegewezen aan Neder land. Dominee Urdze kwam, in een vergadering van het bestuur van het Nederlands Comité Vluchtelingenjaar die door Koningin Juliana werd bijgewoond, vertellen van de materiele maar vooral ook de geestelijke nood, waarin zijn kolonie van bijna vier honderd Letse vluchtelingen verkeert. Hij sprak tegenover de Koningin en het bestuur van het comité Vluchtelingenjaar 1959-60 de hoop uit, dat de vluchtelingen van Ohmstede en van alle kampen in Europa die nog moeten worden opgeruimd, deze keer niet wéér voor een teleurstelling zullen worden geplaatst. „Dat", zo zei dominee Urdze, „is in de afgelopen veertien, vijftien jaar reeds zo vaak gebeurd, dat zij het waar schijnlijk deze keer niet meer te boven zouden komen". In de laatste helft van deze oktobermaand wordt in het grootste deel van ons land de eerste grote actie ten bate van de vluchtelingen gestart. Men zal er ongetwijfeld nog meer van horen, maar voor wie reeds nu de lijfelijke en de geestelijke nood wil lenigen van hen, die soms al meer dan veertien jaar in een kamp verblijven, het gironummer van het comité Vluchtelingenjaar is: 1959 60. 1 33 PAUL BRICKHILL De levensgeschiedenis van Douglas Bader de Engelse piloot zonder benen Aan het andere einde van de kamer zag hij de dokter met enige soldaten en verpleegsters uit het hospitaal van St. Omer zitten. Hij grijnsde tegen hen en zei vrolijk: „Hallo," maar ze keken hem alleen maar zuur aan. Een jonge officier van de Luftwaffe wees hem op een stoel die voor de tafel van de krijgsraad stond en zei: „Wilt u daar gaan zitten „Nee, dat wil ik niet," antwoordde hij, en hij wist dat hij meteen was gaan zitten, wanneer ze hem bevolen hadden te blijven staan. De leden van de krijgsraad mompelden wat tegen elkaar. Een kale generaal met een scherp gezicht zei iets tegen de jonge officier, die als tolk fungeerde, en de man wendde zich tot Bader: „Zweert u de waarheid te zullen zeggen." „Neen, antwoordde hij, „Pertinent niet." De officier keek hem aan alsof hij het niet goed had gehoord. „Wat zegt u vroeg hij. „Ik zeg: neen, pertinent niet. VooruitVertel 't aan de raad Nerveus draaide de officier zich om en de wenkbrauwen van de kale generaal vlogen omhoog. De officier wendde zich weer tot Bader. „De Herr General wenst te weten waarom u weigert de waarheid te zeggen." Bader zei: „Dat is nogal duidelijk. Wanneer zij mij vragen gaan stellen over de Fransen, zal ik natuurlijk liegen." Weer hielden ze achter de tafel fluisterend een conferentie. Het scheen de tolk nogal moeilijk te vallen Bader s antwoorden in beleefde vorm te vertalen. Toen richtte hij zich weer tot Bader. „De Herr General zegt dat de Fransen al gestraft zijn." (Grote genade, dacht Bader, wat hebben ze met die stumperds uitgehaald „Wat de Heer General wenst te weten is of u van mening bent dat het personeel van het hospitaal in zijn plicht is tekort geschoten, zodat u kon ontvluchten." Opeens drong het tot Bader door dat niet hij voor de krijgsraad terechtstond. Hij vroeg: „Luister's, wie staat hier nu eigenlijk terecht Verrast keek de tolk hem aan: „Wie Het personeel van het hospitaal natuurlijk Dat maakte de zaak een stuk eenvoudiger. Bader was plotseling een en al charme en zette uiteen dat het onrechtvaardig zou zijn het personeel te straffen, omdat ze natuurlijk niet hadden kunnen vermoeden dat hij in staat was uit een raam te klimmen. Ze had den hun plicht gedaan, een bewaker voor zijn deur gezet en alle voorzargsmaatregelen genomen, die onder de gegeven omstandig heden nodig waren. Natuurlijk, na zijn ontsnapping was het heel gemakkelijk critiek op hen te hebben. Hij voelde dat het personeel achter hem in de wolken was en verwachte half en half applaus. Toen hij zijn verklaring had afgelegd en de Sonderfuehrer hem weer de deur uit leidde, glimlachte het personeel vriendelijk tegen hem. Maar van dat ogenblik af weken de bewakers niet van zijn zijde en hij kreeg geen kans er tussen uit te knijpen. Het eerste wat hij na zijn terugkomst in Dulag vroeg was „Hoe staat 't met de tunnel Lubbock antwoordde dat ze langzaam maar zeker vorderden. Enkele dagen later leunde Bader met de handen in de zakken tegen een deurpost, toen een kapitein van de Luftwaffe, zekere Müller, voorbij kwam. Bader bleef onverschillig staan, de pijp in z'n mond. Müller hield stil, kwam terug en zei: „Wing com mander Bader, u behoort mij te groeten." „Waarom „Alle krijgsgevangenen zijn verplicht Duitse officieren te groeten." Botweg antwoordde Bader: „De conventie van Genève zegt dat ik alleen maar vijandelijke officieren van gelijke of hogere rang hoef te groeten. U bent maar een kapitein." „Ik ben de vertegenwoordiger van de Kommandant en daarom moet u mij groeten." „De Kommandant groet ik ook niet," zei Bader hatelijk. „De man is maar majoor." „Dat zijn de orders van de Kommandantkrijste Müller woe dend. „Dat kan me geen steek schelen. Ze deugen niet en ik mag doodvallen als ik u groet." Een half uur later kwam een soldaat van de kampadministratie hem zeggen dat hij zich gereed moest houden om over twintig minuten Dulag Luft te verlaten. De episode vanaf dit ogenblik tot aan een bevrijding wordt voor Bader een aaneenschakeling van ontvluchtingspogingen, treiteren van zijn .bewakers soms tot een hoogte datr zelfs een kampcomman dant met getrokken revolver op Bader kwam toegeschoten, welke catastrophe werd afgewend door een dan opeens vriedelijk tege moetkomende Bader. Het werd een aaneenschakeling van over plaatsen tot hij uiteindelijk in een strafkamp voor officieren terecht kwam, nadat zijn laatste ontvluchtingspoging zelfs tot de nabijheid van een vliegveld was gevorderd en het voornemen bestond om met een gestolen Duits vliegtuig Zweden te bereiken en vandaar weer terug naar Engeland te gaan. Welk een uithoudingsvermogen dit van Bader vergde valt moeilijk te beschrijven. Bij de normale lichamelijke uitputting door te weinig eten, zoals die zich bij de andere gevangenen voordeed, kwam er bij Bader nog het ellendige bij van zijn vermagerde stompen, die hem onnoemelijk veel pijn veroorzaakten. Zijn laatste ontsnappingspoging organiseerde Bader in genoemd strafkamp in Kolditz. Het kamp was ondergebracht in een burcht, boven op een rots en hier was eigenlijk geen denken aan ontvluchting, laat staan dat men een serieuze poging zou wagen. Niettemin begon Bader dit met enkele collega's toch serieus te overwegen, namelijk door met een glijvliegtuig trachten uit de burcht te ontkomen. En dat terwijl het benodigde materiaal niet alleen stiekum moest worden ingezameld, maar tijdens de vervaardiging ook nog verbor gen moest worden gehouden. Maar nog eer men de nodige spullen bij elkaar had, was de bevrijding te dicht bij om nog iets te wagen. Toen was Bader bijna drie en een half jaar in krijgsgevangenschap. Eindelijk werd het voorjaar en stormden de Geallieerde troepen over de Rijn. De illegale radio volgde hun vorderingen in de nieuwsuitzendingen en binnen de muren van het oude kasteel was het ongeduld nauwelijks meer te dragen. Op 13 april hoar- den ze dat een Amerikaanse speerpunt tot op slechts enkele kilometers van het kasteel was doorgedrongen, en die avond gingen ze opgewonden naar bed, wetend dat de ellende nu bijna voorbij was, maar nog niet in staat het zich te realiseren. Het duurde uren eer iemand kon slapen. Al vroeg werd Bader gewekt door geronk van motoren. Hij bond zijn prothese onder en keek naar buiten, waar hij Thunder bolts in de nabijheid van het kasteel een doel zag mitailleren. Na een tijdje verdwenen ze, maar toen hoorde hij andermaal motorgeronk. Hij meende dat de Thunderbolts waren terugge keerd, toen plotseling iemand schreeuwde: „TanksAlles holde naar de ramen in de buitenmuren en ze zagen, zo'n twee kilo meter achter de rivier en aan de rand van een bos, mondingsvuur en even later de tanks. Een fascinerend en verrukkelijk gezicht Daar waren ze dan eindelijk De S.B.O., Willie Todd, verscheen in de deuropening en eiste hun aandacht: „Luister even, allemaalDe Kommandant heeft zo juist het bevel gegeven dat we om tien uur het kasteel moeten verlaten. Hij zegt dat we tot achter de Duitse linies moeten mar cheren." Meteen viel er een verslagen stilte. Niemand had aan de mogelijk heid gedacht dat ze gedwongen zouden worden af te marcheren, al had het gerucht de ronde gedaan dat Hitler van plan was gijzelaars achter te houden. Woedens barstte Bader uit: „We vertrappen 't om mee terug te trekken." (wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5