EENDRACHTBODE Sporthoekje Dan maar zo! WERELDDIERENDAG. BABYDERM de ikKfi&esc/i/i&lten Babyverzorging 15e JAARGANG No. 45 2 OCTOBER 1959 TWEEDE BLAD Raadsverslag St. Philipsland. Nieuwbouwplannen gemeentehuis stagneren - Saneringsplan voor het Karreveld - Bij- drageverzoek voor toren in de Polder aan gehouden - Adhaesiebetuiging aan zieken huiskwestie* 'n Bloedzuiverende baar met Kraschen Salts, kan ook U verlossen van die rhenmatische DÜn. 131 PAUL BRICKHILL Op 23 september jl. kwam de raad alhier in voltallige vergadering bijeen onder lei ding van burgemeester L. J. de Jonge. In zijn openingswoord dankte de voorzitter alle ingezetenen en degenen van buiten de gemeente, die op zijn 40 jarig ambtsjubileum van zo'n overweldigende belangstelling blijk gaven, evenals voor de vele cadeaux, een woord van dank ook namens zijn vrouw en kinderen. De in bruikleen uitgifte van een gedeelte van de nieuwe lagere school aan het be stuur der bijz. school loopt per 1960 af en wordt daarom tot 1963 verlengd. In verband met vaststelling van de 3e wijziging der gemeentebegroting 1959 vraagt de heer Beurkens wat die wijziging inhoudt. De voorzitter merkt op, dat het slechts een administratieve wijziging betreft welke verband houdt met de scholen. Nie mand heeft er bezwaar tegen. De heer J. Neele vraagt een stukje grond voor uitbreiding van zijn bollen-droog- schuur. Het gevraagde van 4 meter kan niet worden toegestaan, vanwege de uit baning voor de heer Noordhoek. Wel kan 3.25 m worden verhuurd en toestemming verleend om bomen rond de schuur te plan ten. Ook daarmee kan de raad zich ver enigen. BEROEP OP KROON ONGEGROND Het beroep, door het bestuur van de school in A. J. Polder gedaan op de Kroon tegen de gemeente vanwege een te geringe uitbetaling, is ongegrond verklaard. Vast gesteld wordt de uitgaaf per leerling voor de openbare lagere school over 1958, dat 38,20 bedraagt. Er is nog een tegoed van 2.78 per leerling als afrekening over de voorafgaande 5 jaar, waardoor het samen op 40.98 komt. Na aftrek der voorschotten heeft de chr. school ter plaatse nog een tegoed van 392,53 en de chr. school te A. J. Polder 200.18. De heer van 't Hoog, hoofdonderwijzer in de Polder betuigt zijn dank voor het doortrekken van het trottoir tot zijn woning alsmede voor de keurige uitvoering daarvan door de gemeentewerklieden. OOK DAT WERD AFGEWEZEN Ingekomen is voorts een schrijven van de Staatssecretaris van het Departement van Onderwijs met de mededeling dat het ver zoek van het schoolbestuur in de Polder om een hogere uitkering per leerling dan ƒ38.20 (gevraagd is ongeveer 50,is afgewezen. Aan de orde komt vervolgens de verhuur van tuinttjes aan de Wilhelminastraat achter de woningen van de heren de Graaf en Tichem. Weth. Mol stelt voor dit aan te houden, omdat inmiddels 2 verzoeken zijn ingekomen voor bouwgrond. Spreker ge looft niet, dat er dan nog tuingrond be schikbaar zal zijn. De raad kan zich met de mening van weth. Mol verenigen, zodat deze verhuur achterwege blijft. De heren J. M. Wesdorp en A. Verstra ten vragen tegemoetkoming in de reiskosten voor hun kinderen die elders een school be zoeken. Gezien de inkomsten van adressan ten en de door de Raad gestelde normen, wordt aan eerstgenoemde 30% en aan laatstgenoemde 20 van de reiskosten vergoed. De haven- en kadegelden worden onver anderd opnieuw vastgesteld. De heer Beurkens wijst er op, dat de „zaten" slecht zijn en er geen grote schepen kunnen Iaden of lossen. De voorzitter ver wondert zich daarover, daar men het pas vorig jaar in orde heeft laten maken. Ook de riool- en straatbelastingverorde- ning wordt ongewijzigd verlengd. De heren M. J. Verwijs en M. Geense vragen bouwgrond aan de Wilhelminastraat. Tegen de vastgestelde prijs wordt dit ver zoek ingewilligd. Op voorstel van b en w wordt het ver zoek van de Politiekapel om een bijdrage, afgewezen, zoals ook het verzoek van het Wit-Gele Kruis. BIJDRAGE VOOR TOREN INSTALLATIE AANGEHOUDEN Van de kerkeraad der Ger. Kerk in A. J. Polder is een verzoek ontvangen een bijdrage te willen verstrekken in de kosten van het torenuurwerk, de wijzerplaat, de luidas en daarbij behorende installatie. Bur gemeester en wethouders stellen voor dit verzoek aan te houden om hiervan meer studie te kunnen maken, o.a. hoe groot de bijdrage van het Rampenfonds bedraagt. De heerWerwijs is het daarmee eens. Wanneer subsidie wordt gevraagd, moet open kaart worden gespeeld. De heer Quist informeert of het Rampenfonds wel een bijdrage geeft voor het torenuurwerk. De voorzitter zegt dit niet te weten, waarom o.a. een nader onderzoek gewenst is, alvorens een beslis sing te nemen. Daarmee zijn alle leden het eens, zodat het volgend maal opnieuw ter tafel zal komen. Door het Departement van Sociale Zaken is het dempen van de tramput in DACW- verband goedgekeurd. De subsidie op de lonen bedraagt in totaal 6202,Met het werk is reeds begonnen, maar er zijn mo menteel te weinig arbeiders bij het Arbeids bureau ingeschreven om het op grote schaal te kunnen aanpakken. De heer v. d. Waal, onderwijzer aan de o.l. school vraagt vernieuwing van de leer middelen voor het 8ste en 9e leerjaar tot een bedrag van 973,30. Het betreft, zo vult de voorzitter aan, een nieuwe methode van aardrijkskunde- en natuurkunde. Na enige toelichting kan de raad zich met be schikbaarstelling van het gevraagde bedrag verenigen. De slotwijziging van de begro ting dienst 1958 ontmoette bij Gedeputeerde staten geen bezwaar. WACHTVERBOD IN WILHELMINASTRAAT Een ander voorstel van het dagelijks be stuur is om een wachtverbod in te stellen in de Wilhelminastraat vanaf de Zuiddijk tot bij dhr. P. v. d. Welle. De voorzitter voegt hieraan toe, dat de straat te smal is om aan weerszijden auto's te laten parkeren. Het verkeer wordt er door vertraagd en kan soms helemaal niet passeren. De raad kan zich met het voorstel verenigen. De voorzitter deelt vervolgens mee, dat de huur van de woning van dhr. Verwaal thans definitief is vastgesteld op 56.55 per maand. Een verzoek van het Leger des Heils om voor de reclasseringsafdeling een subsidie te mogen ontvangen wordt afgewezen, om dat in de gemeente voor genoemde instel ling reeds wordt ingezameld. Voor de gezonden felicitaties aan Z.K.H. Prins Bernhard op 29 juni is een dankbe tuiging ontvangen. SANERING VAN HET KARREVELD Het provinciaal bestuur bericht, dat het een saneringsplan van het Karreveld tege moet ziet. B en w stellen voor hiertoe op dracht te geven. De voorzitter wijst er op, dat dit niet dan op lange termijn uitgevoerd kan worden. Hierover en over de wijze van uitvoering volgt enige discussie, waarna de leden zich kunnen verenigen met het geven tot een opdracht voor een saneringsplan Karreveld. Het dagelijks bestuur wordt gemachtigd daartoe alle nodige stappen te doen. Er zijn nog meer subsidie-aanvragen, want ook de Kon. Ned. Mij voor Plantkunde vraagt 25,van de gemeente. B en w stellen voor het dezelfde weg te doen opgaan als de vorige aanvragen, namelijk afwijzen. De heren Quist en Beurkens vragen, wat deze Maatschappij beoogt. De voorzitter ant woordt dat het voornamelijk betreft het ge ven van adviezen voor aanleg siertuintjes, het houden van lezingen over planten, aan leg gazons, e.d. meer en uiteraard om meer liefde voor de natuur aan te kweken. Wet houder Reijngoudt meent dat het voor de gemeente weinig waarde heeft en zo den ken ook de andere leden er over. De gemeenterekening 1956 is goedge keurd. De voorzitter deelt daarna mee. dat zeer waarschijnlijk een cursus zal worden georganiseerd door de Agrarische bedrijfs- bond in land- en tuinbouw. Er zal onge veer 30 uur les worden gegeven. De bond vraagt daartoe een zaal. Bovendien zal bij voldoende deelname ook een cursus over gladiolenteelt worden gehouden. De raad besluit eventuele zaalhuur te vergoeden. EEN LUNCHROOM BREIDT UIT De heer D. C. Kaashoek vraagt een stukje bouwgrond te mogen kopen, dat naast zijn woning is gelegen om zijn lunchroom uit te breiden. De jeugd, aldus aanvrager maakt er steeds meer gebruik van, alsmede vakantiegangers. B en w stellen voor om een stukje grond te verkopen. Het betreft 2 meter langs de gehele woning vanaf trot toir tot achterzijde en zulks voor de be paalde bouwprijs. De heer Nelisse wil aanvrager die uitbrei ding niet onthouden, al is het lijnrecht in strijd met de door de raad uitgesproken mening over de jeugd en de lunchroom. De heer Beurkens wil weten hoeveel grond er nog overblijft voor een doorgang ter plaatse. De voorzitter zegt dat het nog een breedte is van ongeveer 3 meter, dus voldoende. De heer Verwijs wil er de voorwaarde aan verbinden, dat er een toilet bij komt. Nu misbruikt men het badhuis en wijkge- bouw. Daarmee zijn alle leden het eens en aan die voorwaarde zal dan ook voldaan worden. Verder is er geen bezwaar tegen deze verkoop. Verder wordt goedgevonden om de tuin- huur van F. den Braber met 6 jaar te ver lengen. B en w stellen hierna voor om het stuk grond, dat dhr. M. Hage in huur heeft van de gemeente voor de tijd van 2 jaar tot 15 jaar te verlengen en de grond in erf pacht uit te geven, echter met een eventuele 5 jaarlijkse opzeggingsmogelijkheld. De heer Hage, aldus de voorzitter, heeft moeilijk heden. Er is een schuur op die grond ge plaatst, waarvoor hij bij raadsbesluit bet recht verkreeg, maar dhr. Hage kan hem niet geregistreerd, noch verzekerd krijgen, omdat de grond zo weinig houvast biedt. B. en w. informeerden zowel bij het provin ciaal bestuur als bij de notaris. Na nog enkele inlichtingen te hebben ver strekt, kan de raad zich met voornoemd voorstel verenigen. Men wil de heer Hage wel terwille zijn, al is het niet uitgesloten, dat er t.z.t. enige consequenties uit zullen voortvloeien. Ook gaat de raad akkoord met verlen ging van de erfpacht van de bewoners aan de Zuiddijk. De bezoldiging van dhr. Geense als sekretaris van de woonruimtecommissie wordt op 50,per jaar gesteld. De leden van de woonruimtecommissie worden met algemene stemmen herbenoemd, t.w. F. A. Vaders, A. J. Clarisse, D. Tichem, L. Abra- hamse en A. P. Nelisse. De heer Nelisse zegt zijn herbenoeming te aanvaarden. De overige leden zullen bericht krijgen. De heer J. Butijn vraagt de zinken schuur bij de tramput te mogen kopen voor de som van 20,B en w stellen voor het daarvoor te verkopen. De heer Verwijs vraagt of aanvrager het dan zelf moet weg halen. In dat geval kan men het hem wel cadeau doen. De voorzitter zegt dat dit niet mogelijk is. De heren Beurkens en Verwijs vragen of er geen moeilijkheden met de R.T.M. uit kunnen voortvloeien. Weth. Mol zegt dat het schuurtje van de Domeinen was en nu van de gemeente is. Besloten wordt hierna het schuurtje voor 20, aan dhr. Butijn te verkopen. ZIEKENHUISKWESTIE Met algemene stemmen wordt adhaesie betuigd aan het adres van de gemeente St.- Maartensdijk, gericht aan de raad van Ber gen op Zoom over het Algemeen Burger Gasthuis. De heer Beurkens geeft daarbij een historisch overzicht van het ontstaan en de instandhouding van dit ziekenhuis. Lijders aan onzuiver bloed, worden steevast ook slachtoffer van Rheumatische pijnen. Daarom is een bloedzuiverende kuur met Kruschen zo weldadig. Kruschen spoort de bloedzuiverende organen aan tot krachtige werking onzuiverheden in het bloed wor den weggevaagd en kunnen zich niet meer vastzetten. Spieren en gewrichten bewegen zich weer normaal, zonder een zweem van pijn'n Heerlijke uitkomst die Kruschen Salts. De voorzitter deelt vervolgens mee, dat stagnatie is ontstaan in de bouwplannen voor het gemeentehuis, namelijk stagnatie in de rijksgoedkeuring en financiering. Aan geboden wordt de begroting 1960, welke door de raad zal worden onderzocht. De heer Beurkens vraagt of het niet in strijd is met het reglement van orde, dat zulks in een onderlinge vergadering gebeurt. Het reglement spreekt immers van een „commissie uit de raad". De voorzitter zegt dat er niet het minste bezwaar tegen is, dat die commissie door de gehele raad min wethouders wordt gevormd. RONDVRAAG De heer Verwijs wijst er op, dat er ge durende 3 middagen en avonden geen lei dingwater was, wat in bijzonder telerstel- lend was op de „badhuisavond." Kan de waterleiding maar zonder enige mededeling worden afgesloten of hoe zit dat De voorzitter zegt dat het verbruik van water op warme dagen abnormaal is. De aanvoer was uitgeput. De heer Verwijs be twijfelt dit. De voorzitter zegt toe het nader te zullen onderzoeken. De heer Verwijs wijst er vervolgens op, dat er een hoop grint bij de tramput ligt, wat totaal verreden wordt. Spreker stelt voor dit op de zg. platte kreek aan te brengen. De voorziter wil dit doen, en wan neer er voldoende aanwezig is, ook in de brandgangen. Daarna sluiting met ambts gebed. „Uit het leed, dat wij de dieren aan- doen, dringt zich aan ons de verplichting op, al het mogelijke te doen, ten goede van de schepselen Gods. Wanneer ik een insect uit de nood help, doe ik niets anders, dan te proberen iets van de im mer nieuwe schuld der mensen aan de dieren af te betalen". Albert Schweitzer 4 Oktober is de dag van de dieren Maar ook van de mensen Wij zien dieren in hun nut, gratie en schoonheid (zijn ze niet vaak de mooiste en natuurlijkste filmsterren?), in hun trouw en aanhankelijkheid en gezelligheid, in hun soms enorme kracht en tegelijk in hun af- hankelijkheid van de menswe zien ze, als we de kunst verstaan om ook met onze ziel te kijken, als medeschepselen. Hoe graag zouden wij over veel dieren, waarmee we elke dag in aanraking komen, willen vertellen. Denk b.v. aan de hond... Een trouwe vriend, een hond, wie men zijn have Zijn goed, zijn kind'ren rustig toevertrouwt... Het is een ongeschreven wet dat men die gave Een Godsgeschenk héél hoog in ere houdt 1 Maar als wij de woorden ketting- of zwerfhond noemen, weten wij al dadelijk hoe laat het is 1 In ons land zijn vele tienduizenden ket tinghonden. Toen wij aan een eigenaar vroegen waarom hij zijn hond „levenslang" had gegeven, antwoordde hij „Zo moet je hem vals maken." En zwerfhonden, ach... Onze dierenasiels, over het gehele land verspreid, kunnen ze vaak niet bergen. Men zet zijn hond soms uit de auto zo maar op een verkeersweg ook worden ze wel in bossen achtergelaten. Wij zullen nu maar verder zwijgen over de andere middelen, welke worden toegepast om ze kwijt te raken. Eigenlijk moest Werelddierendag een overbodige instelling zijn, omdat mensen dieren behoorden lief te hebben en deze, als hun medeschepselen, goed dienden te be handelen. Hlaas voeren zoals gezegd de fei ten in dit opzicht maar al te vaak een andere taal. Men behoeft slechts de kranten op te slaan om te zien waartoe de mens in deze in staat is. Zeker: wij willen niet al te pessimistische zijn, want bij vroeger dagen vergeleken, is er op het gebied van de dierenbescherming een grote vooruitgang te constateren. Het getuigenis van de Nederlandsche Ver eniging tot Bescherming van Dieren waarvan onze geëerbiedigde Vorstin Be schermvrouwe is vond op velerlei ge bieden algemeen klankbodem. Zij is aange sloten bij de Wereldfederatie tot Bescher ming van Dieren, welke in 1950 werd opge richt, waarbij thans vrijwel alle dierenbe schermingsverenigingen uit de gehele we reld zijn aangesloten. Verheugend is verder, dat de zaak der dierenbescherming de Kerken hoe langer hoe meer ter harte blijkt te gaan en last not least, dat in de Staten-Generaal een ontwerp van wet tot wijziging van de artikelen 254 en 455 van het Wetboek van Strafrecht en andere voorzieningen op het gebied der dierenbescherming behandeld zal worden. Toch mag deze verheugende ontwikkeling ons niet blind maken voor het onnoemelijke leed, dat de dieren nog dag in, dag uit, wordt aangedaan. Gelukkig behoeft niet alle dierenmishandeling uit een soort sadisme te worden verklaard, want meestal ge schiedt dit kwaad uit onnadenkendheid. Maar moedwillig of ondoordacht, het mis handelen van dieren wijst op een onjuiste instelling, die liever vandaag dan morgen correctie behoeft. Met blijdschap mag worden vastgesteld, dat de tijd voorbij is, waarin men de liefde voor dieren als iets „sentimenteels" be schouwde en de dierenvrienden voor niet geheel en al volwaardig aanzag. Wat deze liefde dan wel is „De liefde voor het dier is een opdracht 1" Wat een opdracht is, weten wij allen: het is een eis, een soort categorisch impe ratief, een „Gij zult!" Ieder weldenkend mens ziet het als een plicht, welke de eerbied voor het leven hem oplegt. Maar van welke kant men de kwestie van de liefde voor dieren en de dierenbescherming ook benaderen mag, hoofdzaak is, dat zij in praktijk wordt gebracht I En het is dan ook in deze geest, dat wij straks de vierde oktober willen herenken, namelijk als een dag, waarop de mens zich bij vernieuwing bewust wordt van zijn ver plichtingen tegenover het weerloze schepsel, dat zo in alle opzichten van hem afhanke lijk is. G. Nleuwenhulsen. VREDERUST HOUDT ZICH GOED Het is riskant na 2 competitieronden al een wissel te gaan trekken op de einduitslag. Het lijkt ons, dat die voorshands nog on betaalbaar zal blijken te zijn. De lijn kron kelt nog dusdanig, dat men zich op deze weg nog onzeker zal voelen of men wel juist zit. En toch zit er al enige lijn in. Op deze voortgang is het bijvoorbeeld wel vrij zeker, dat Vrederust z'n woordje mee gaat spreken. De 3-0 winst tegen Kogel vangers werd zaterdag jl. gevolgd door een 1-9 zege op het onmiskenbare zwakke PTT, dat overigens de eerste week toch met 3-2 van ONI won. Terwijl PTT zaterdag aanvankelijk het heft in handen nam tegen Vrederust en het eerste en van hun kant enige doelpunt scoorde, kwam langzaam maar zeker de Vrederust-doelpuntenmolen op gang en met rust had men ondanks de drie invallers voor Quist, De Graaf en de Wit al een 1-4 voorsprong op de gastheer, terwijl de eindstand met daartussendoor nog talrijke gemiste kansen niet minder dan de korfbalcijfers van 1 - 9 liet zien na 3 doel punten van Piet Vergouwe, 2 van B. Bui tendijk, 2 x door H. Bastiaansen, 1 x door de Jong en 1 x door Ab Vijfwinkel. Uit de 2 wedstrijden haalde Vrederust dus 4 punten. TIJDIG GEDAAN IS NIET VERGETEN Bijna is het 3e kwartaal 1959 ver streken en worden de postkwitanties ge reed gemaakt voor hen, die de Een- drachtbode via de PTT bezorgd krijgen. Zij kunnen de inningskosten besparen, wanneer zij het abonnementsgeld van het derde kwartaal 1959 ad 1,65 voor 5 oktober storten op giro 12.44.07 t.n.v. Eendrachtbode - Tholen of per postwissel voldoen. De administratie Good Luck 3 bleef zaterdag met 8-4 de meerdere van Seolto2, terwijl het de week daarvoor dus van SSC 2 met 0-4 had ge wonnen en dus met The Gunners 2 vier punten heeft met een wedstrijd minder ge speeld. Blauw Wit trad zaterdag voor het eerst in het veld tegen WN 2 en won gemakkelijk met 6-3. Men ziet dus ook in deze afdeling nog grote schommelingen, al komen in de kronkelige lijn The Gunners, Good Luck 3 en WHS wel naar voren. IN DE DERDE KLASSE blijkt Vosmeer 3 nog weinig vingers in de pap te hebben. Het verloor 19 september met 10-0 van Chrislandia 3 en het verloor zaterdag jl. met 2-0 van Kogelvangers 2. Chrislandia 3 moet men trouwens niet onderschatten, want zaterdag boekte het op nieuw 'n grote zege en wel op Dinteloord 3: 7-1. Terwijl Vrederust 2 vorige week een misstap begin door van Kogelvangers 2 met 0-1 te verliezen, behaalde het zaterdag een flinke overwinning op WHS 2 door met 1 - 4 te winnen. Chrislandia 2 tenslotte speelde tegen Din teloord 2 gelijk 0-0. DE VERWACHTING Seolto mag thuis op winst rekenen door het bezoek van HNC Chrislandia zal zich op nog betere papieren kunnen beroemen, nu PTT naar Heiningen komt. Kogelvan- /-Ni_*_ n_i.iihqn M Complete Babyderm-Set met Doktersboek en voor navuiling der Set: Poeder-Zalf-Olie-Zeep Daar blijft Smerdiek niet ver beneden, die vorige week in de lastige uitwedstrijd tegen Seolto weliswaar een punt verloor, maar waarvan we evengoed kunnen zeggen, dat het er in elk geval nog een puntje wist weg te slepen. Het werd 2-2. Chrislandia uit Heiningen, dat met 3 elftallen in onze klassen zit, wil bij de bo venste blijven. Het won vorige week van de niet gemakkelijke tegenstander Good Luck 2 met 4 - 2 en was zaterdag jl. vrij. Good Luck 2 bracht het zaterdag jl. tegen Seolto tot een 4-2 zege, waaruit zou blij ken, dat men toch met Good Luck moet uit kijken, al is het dan het elftal, dat uit de tweede klasse is gekomen. HNC heeft zaterdag ondervonden, toen het zijn eerste wedstrijd speelde, dat er met Smerdiek niet valt te spotten, ook al speelt men dan op eigen terrein. Smerdiek bleef met 3-4 overwinnaar en al blijkt uit deze uitslag geen groot overwicht, op het terrein in Vrijhoeve is het evenmin als in Heiningen nooit meegevallen tot een overwinning te komen. Kogelvangers deelde de punten met ONI 1 - 1 en beide elftallen zullen in deze ronde ongetwijfeld nog al eens een puntje aan hun tegenpartij moeten afstaan. TWEEDE KLASSE Reeds op 12 september begon The Gun ners 2 de competitie en won toen met 1-0 van SSC 2, dat in tegenstelling tot vorig jaar tot nu toe (in 3 wedstrijden) nog geen punt haalde. Zoals reeds opgemerkt ver loor SSC 2 namelijk vorige week van Good Luck 3 met 0-4 en zaterdag werd het te Sint-Annaland het slachtoffer van WHS 1, dat met 8-4 een grote zege behaalde na dat ook de verdediging van de thuisclub een zwak begin had gekend, maar waarbij in zonderheid de jeugdige rechtervleugel het niet onaardig deed en vooral van de ge boden kansen, op een enkele uitzondering na, goed gebruik maakte. Het was voor WHS de eerste en voor SSC 2 de derde wedstrijd. Smerdiek 2 is evenmin als zijn oudere broer voornemens om geheel van achter te blijven staan. Het speelde vorige week tegen Seolto 2 gelijk met blanke eindstand en won zaterdag jl. met ruime cijfers van HNC 2, namelijk met 1-5. Daarmee heeft het met twee uitwedstrijden toch 3 punten weten te behalen. The Gunners 2, die dus al eerder van SSC 2 won klopte 19 september HNC 2 met 8-3, maar verloor zaterdag jl. van Sprang 2 met 3-1 (thuiswedstrijd van Sprang dus) gers zal zich van zijn beste kant moeten tonen om van Good Luck 2 te winnen. Het terreinvoordeel kan mogelijk de doorslag geven voor de Willemstadse ploeg. Het meest interessant in deze ronde is de ontmoeting Smerdiek-Vrederust. Beide par tijen komen als gewaarschuwde mannen op het veld en zullen wel alles geven om het tot winst te brengen. Op papier zou een gelijk spel een goede verwachting kunnen zijn, maar het terreinvoordeel doet ons een kleine Smerdiekse zege voorspllen. 2e KLASSE A Good Luck 3 verwacht Sprang 2 en zal het voor het eerst echt moeilijk krijgen. Met een gelijk spel mag de thuisclub zeker te vreden zijn. SSC 2 heeft nog weinig ge presteerd, maar wel lijkt het ons in staat van VVN 2 op eigen terrein te winnen. The Gunners 2 verwacht BWR en rekent -wellicht terecht op de volle winst. WHS moet ook van Smerdiek 2 kunnen winnen, zoals dat ook voor Seolto 2 moge lijk is, waar HNC 2 wordt verwacht. 3e KLASSE A Dinteloord 2 lijkt ons opgewassen tegen Kogelvangers 2, terwijl het interessant is wat er tussen Dinteloord 3 en Vosmeer 3 gaat gebeuren. Laten we de eerste punten op Vosmeer 3 houden. Vrederust 2 krijgt in Chrislandia 2 geen gemakkelijke tegenstan der en zal daarom de punten wel moeten af staan. Tenslotte moet het WHS 2 lukken van Chrislandia 3 te winnen, een wedstrijd die om 5 uur begint, nadat het eerste elftal van WHS om half vier tegen Smerdiek 2 is gestart. Al te laat voor de tijd van het jaar. WINKELSLUITING In het merendeel van onze eilandgemeen ten geldt tussen 1 april en 1 oktober een ontheffing van de winkelsluiting van 18.00 uur, waardoor deze, met uitzondering van de zaterdag tot 19.00 uur geopend mogen zijn met bovendien de mogelijkheid van een koopavond. Sinds gisteren 1 oktober is dus weer de „winter-sluiting" van kracht, waar door de winkels in die gemeenten, met uit zondering van de eventuele koopavond om 18.00 (6.00 uur nm) sluiten. De levensgeschiedenis van Douglas Bader de Engelse piloot zonder benen „Waarom hebben jullie Rusland aangevallen?" Wilde hij weten. Rumpel spreidde de handen uit. „We hadden hun olie nodig." Met overtuiging sprekend ging hij verder: „Wat wij zo jammer vinden... 't is zo verdrietig dat wij, Duitsers en Britten, nooit zij aan zij vechten... Och, we weten wel dat jullie ons „Jerries" noemt..." „Neen, dat doen we niet," snauwde Bader. „We noemen jullie .Hunnen'!" Alle vriendelijkheid was opeens verdwenen en Rum- per sprong met een nijdig gezicht op en liep naar de deur. Bader riep hem na: „Stuur me mijn benen en wat thee, jij vervloekte kerel." Hij was stomverbaasd toen vijf minuten later een luchtmacht soldaat met zijn benen (ook de nieuwe prothese, zag hij tot z'n vreugde), een stukje zeep en een handdoek binnen kwam, en hem vervolgens naar de badkamer bracht. Toen hij in zijn cel terugkwam, vond hij daar een dienblad met Engelse thee, melk, suiker, wat brood en jam. Gewoonlijk kregen de nieuwelingen een week „een zame opsluiting" om hen gewilliger te maken voor de ondervraging, die op een zenuwslopende wijze ge schiedde. Daarna pas werden ze in de nabije, met prik keldraad omgeven „kooi" gebracht, waar ze op trans port naar een permanent krijgsgevangenenkamp moesten wachten. Rumpel moest wel tot de overtuiging zijn gekomen dat het onmogelijk zou zijn iets uit Bader te krijgen, want een uur na het ontbijt werd hij uit z'n cel gehaald en naar de kooi gebracht. De kooi was een triest geval: drie sombere, houten barakken stonden op een plat getrapt stuk land, om geven door een dubbele drie meter hoge prikkeldraad versperring met op de hoeken hoge schildwachthuisjes, waar loerende ogen, machinegeweren en zoeklichten de afrastering bewaakten. Het dichtslaan van de hek ken achter hem werd verzacht door het hartelijk welkom van tientallen vliegers, mannen van zijn slag, die zich rond hem verdrongen en hem het gevoel gaven dat hij, zoal niet thuis dan toch onder vrienden was. Uit het Rode Kruis-magazijn haalden ze voor hem een tandenborsel, een scheerapparaat en wat R.A.F.-kle ding. Toen kreeg hij een goed maal, want het kamp had een flinke voorraad Rode Kruis-pakketten. Een forse officier-vlieger van de Marine Luchtvaart dienst, David Lubbock, bracht hem naar zijn kamer, een houten hok met een stoffige vloer, met langs de wanden rijen boven elkaar geplaatste bedden. Elke kooi had een papieren, met houtwol gevulde matras en twee grijze dekens. Hij ontmoette daar Peter Gardner, een donkere jachtvlieger met achttien overwinningen op zijn naam, en nog ettelijke verwante zielen en ze ver telden elkaar hun avonturen. Hij voelde zich al een stuk meer op zijn gemak en vroeg of ze iets van Harry Day hadden gehoord, die ook ergens als krijgsgevan gene moest zitten. „Harry Day? En of!" zei Gardner. „Een paar dagen geleden was hij nog hier, maar hij was ondeugend en is met zeventien anderen door een tunnel ontvlucht." Blijkbaar waren ze allemaal weer gepakt en doorge stuurd naar een permanent kamp. Toen hij het woord ontvluchten hoorde, was Bader meteen vast besloten dat ook te proberen en met schitterende ogen leunde hij naar voren om er alles van te horen, 't Was maar een hele korte tunnel geweest, vertelde Lubbock, want de barakken stonden vlak bij het prikkeldraad. Ze wa ren onder een der bedden met graven begonnen en de nacht dat ze onder het prikkeldraad door gingen, maakte iedereen zoveel mogelijk lawaai om de be wakers af te leiden. „Maar als zij 't konden," vroeg Bader, „waarom zouden wij 't dan niet proberen Lubbock had daar ook al over nagedacht en Pete Gardner, die een paar maanden geleden was omlaag geschoten vier dagen voor hij zou trouwen zat gewoonweg te springen om weg te komen. En zo waren er meer in de barak. Enkele dagen later begonnen ze een gat in de houten vloer onder een der bedden in de middelste barak te snijden en weldra waren ze in de zwarte aarde aan het graven. Met zijn prothesen kon Bader niet goed graven en daarom stond hij altijd op de uitkijk, terwijl de anderen de aarde uitschepten en in een bak naar boven brachten, waarna alles onder de vloer van de hut werd verspreid. Zoals bij alle tunnels vorderde het werk maar langzaam en Bader was een en al ongeduld nu hij de mogelijkheid van ontsnapping zag: hij kon aan niets anders denken. Wat hij zou beginnen wan neer hij eenmaal buiten de kooi was, stond hem (als ieder ander die voor de eerste maal een ontvluchtings poging overweegt) slechts vaag voor de geest. Als ge woonlijk weigerde hij zijn benen als een onoverkome lijke handicap te beschouwen. Het ging er allereerst om buiten het prikkeldraad te komen en dan moest hij zien Zwitserland te bereiken ...een auto stelen, zich verstop pen aan boord van een Rijnschip of ergens op een trein klimmen. De poging lokte hem ontzaglijk aan; hij zou z'n wing weer kunnen aanvoeren, nu wetend wat het voor Frankrijk betekende en hij zou de Duitsers harde slagen kunnen toebrengen inplaats van door hen vernederd te worden. Alleen al het feit dat hij, een man zonder benen, kans had gezien naar Engeland terug te keren, zou de Duitsers in de ogen van de wereld belachelijk maken. En misschien (maar dit was in zijn onderbewustzijn) zou deze ongeëvenaarde pres tatie eindelijk die demon in zijn binnenste het zwijgen opleggen die demon die hem er steeds aan herinnerde dat hij geen benen had en die hem altijd voortdreef.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5