Eendrachtbode s Sporthoekje Ds. W. van Griethuysen 25 jaar predikant. 15e jaargang No. 44 TWEEDE BLAD 25 september 1959 Zitting Kantongerecht Tholen. Hel bier was best... maar voor verkoop is vergunning nodig Jaag die ondragelijke Bheumatiek nit Uv leden. Begin vandaag nog 'n Kruschenkunr. Kindermantels „YVONNE" Landbouw En daar ging het juist om bij de zaak tegen J. K. de G. te Scherpenisse. Hij had geen vergunning volgens de drankwet om bier aan het Gorishoekse strand te ver kopen. Wel had betrokkene een ventver gunning van de gemeentesekretarie verkre gen, maar dit is geen vergunning volgens de Drankwet. Verdachte was er na 5 juli, toen hij was verbaliseerd mee opgehouden en dat maakte de zaak zeker niet zwaarder. Trouwens verdachte meende geen overtreding te heb ben begaan, want het ,,is toch een eerlijke bijverdienste", zo verklaarde hij voor de Rechter „en ik heb er een ventvergunning voor gekregen." De Officier van justitie, mr Ph. van Schenkenberg van Mierop merkte in zijn requisitoir op, dat het kan zijn, dat ver dachte te goeder trouw handelde na de verkregen ventvergunning, al dient men toch te weten, dat men bier niet zo maar aan dc weg mag verkopen. Op de groentekar kan men verschillende soorten limonades zien staan, maar bier zal men er niet vinden. Het zou een al te grote tegenstelling zijn met de vergunninghouders, die eerst ver gunning krijgen na van alle kanten ge keurde lokaliteiten. Bij een vorig proces verbaal heeft verdachte precies dezelfde verklaring afgelegd en daarom wordt het wel moeilijk aan te nemen, dat hij te goeder trouw is. Nog veel sterker staaltje achtte de Officier het, dat men ter secretarie een ventvergunning afgeeft, waarvan men weet, althans kan weten, dat men er geen bier op mag verkopen en dat papiertje in dit geval dus waardeloos was. Dit nu moet verdachte toch ook weten. Daarom kan ik niet geloven, dat het helemaal argeloos is gedaan. En voor de 6e juli heeft ver dachte, dank zij de mooie zomer, heel wat aan de man kunnen brengen en er een aardige verdienste gehad. Nog wel reke ning houdend met de omstandigheden eiste de Officier een boete van 40,of 8 d.h. De G. wees er nogmaals op, dat hij z.i. alles had gedaan om een vergunning te krijgen en toonde zijn ventvergunning. De kerkeraad der Hervormde Gemeente te Numansdorp hield woensdag 23 septem ber jl. in het Hervormde Jeugdgebouw een receptie in verband met het feit, dat het op die dag 25 jaar geleden was, dat Ds. W. van Griethuysen in het ambt van predikant bevestigd werd. Het werd een bijzonder drukke receptie, welke onder leiding stond van ds. H. Kraay te Nieuw-Beijerland, waarbij naast talrijke Numansdorpers en familieleden ook enkele vrienden uit zijn vorige gemeente Sint-Annaland van hun belangstelling blijk gaven. Immers, ds. W. van Griethuysen was vanaf 13 maart 1938 tot 12 december 1949 herder en, leraar van de gemeente Sint- Annaland en wist zich daar, evenals op de naburige eilandgemeenten, vele vrienden te verwerven in het bijzonder ook vanwege zijn houding tijdens de bezettingstijd. Op 12 januari 1910 te Staphorst geboren, waar zijn vader toen ambtenaar ter secre tarie was, bezocht de jubilerende predikant eerst het gymnasium te Zwolle en studeerde daarna verder aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij op 18 januari 1933 zijn kandidaats- en op 5 februari 1934 zijn kerkelijk examen deed. Op 3 mei 1934 werd kandidaat Van Griethuysen door het pro vinciaal bestuur van Drente toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk en op 23 september van datzelfde jaar door ds. A. van Griethuysen te Mijdrecht (nu emeritus te Waspik) in het ambt bevestigd te Lopikerkapel. Zoals reeds opgemerkt verwisselde hij op 13 maart 1938 deze gemeente met Sint-Annaland tot 12 december 1949 met er tussendoor (van juni 1947 tot juni 1949) 2 jaar in Indonesië als legerpredikant. Tijdens zijn werk te Sint-Annaland was hij tevens geruime tijd consulent van de gemeente Stavenisse. Ter wijl de pastorie altijd voor ieder openstond was dit wel in bijzondere mate het geval voor verdrukten in de bezettingstijd. Zijn kalme, beraden, maar definitieve keus en hulp in die tijd, leverde hem een niet ge- De Rechter merkte op, dat die ventver gunning nu al was ontzenuwd en vonniste een geldboete van 30, of 6 dagen. Een koe van C. v. H. te St. Maartensdijk had onder Stavenisse op andermans land gelopen en daar gladiolen verwoest. Van H. verklaarde dat zijn verzekering de schade ruim had betaald en daarom was hij ook van mening, dat de zaak verder in orde zou zijn. Maar de Rechter knoopte aan die schadebetaling ook nog de welgemeende raad voor Van H., dat hij goed op zijn koe moet passen en legde een geldboete op, conform de eis van 10,of 2 d.h. Iedere dag die kleine dosis Kruschen en U voelt zich al gauw weer een ander mens. Dat komt omdat Kruschen Uw bloedzui- rende organen nieuwe kracht bijzet, ze als 't ware versterkt. Onzuiverheden in het bloed krijgen dan geen kans meer zich vast te zetten. Ze worden afgevoerd langs na tuurlijke weg. En zo is daar nu de oorzaak weggenomen van het lijden en de pijn, die nu Uw leven vergallen. R. H. de B. uit Den Haag, thans tijdelijke in St.-Maartensdijk woonachtig, was op 25 augustus 1959 vanuit de Weihoek de provinciale weg tussen Poortvliet en Scher penisse opgereden en had daarbij geen ge bruik gemaakt met zijn brommer van het verplichte rijwielpad. Verdachte merkte op, dat hij als vreemdeling hier en dan komend uit een zijweg van de provinciale weg, het lager gelegen fietspad niet had opgemerkt. De officier kon zich dat zeer wel indenken, wanneer men daar helemaal vreemd is en daarom ook werd voor deze overtreding geen hogere boete geeist dan 6,waar mee de Rechter zich kon verenigen. En dat was alles op de zitting van vrijdag jl. in de thoolse vierschaar. vraagde winst op van toegewijde vrienden, ook van buiten het eiland (onderduikers) die het gastvrije gezin Van Griethuysen ook nu nog wel niet vergeten zullen zijn. Tijdens zijn ambtsbediening in St.-Anna- land was hij enige jaren lid van het classi caal bestuur van Zierikzee en afgevaardigde naar de generale synode, eindredacteur van de kerkbode en bestuurslid van de Groene kruisafdeling. te kust en te keur Keuze uit ruim 500 stuks, alle modellen, o.a. 3/4 - 7/8 en lang en in alle gewenste prijsklassen Komt U eens kijken Onze sortering zal voor U een verrassing zijn Bosstraat 34 - Bergen op Zoom Op 18 december 1949 werd ds. van Griethuysen te Numansdorp bevestigd door ds. P. Holst uit Rotterdam-Charlois (voor heen te Sint-Filipsland). Tot dit voorjaar was hij gedurende acht jaar praeses van de classicale vergadering van Dordrecht en is nog voorzitter van het hervormd streek- centrum voor de Hoekse Waard „De Beu kenhof" te Mijnsheerenland en voor de classis Dordrecht lid van de generale sy node van de Hervormde Kerk, Ook in Numansdorp is hij eindredacteur van het kerkblad van de ring Beijerland. We weten namens vele eilandbewoners te spreken, wanneer we het gezin van Griet huysen nog vele gezegende jaren toe wensen. i» De eerste competitieronde ligt achter ons. Vreemd, maar in de zaterdagmiddag schijnt een ronde nooit volledig te kunnen zijn. Op het laatste moment is er nog een wijziging gekomen in de indeling van de derde klasse A, waardoor de aangekondigde wedstrijden in deze afdeling vrijwel allemaal werden afgelast. De nieuwe indeling vindt li onder het nieuws van de 3e klasse A. In klasse 1 heeft Vrederust maar direct laten weten, dat het weliswaar degradeerde, dat het niet he lemaal zonder moeilijkheden zit, maar dat er toch altijd nog wel enig verschil is tussen de 4e klasse KNVB zaterdag en de lste klasse A in de zgn. „thoolse afdeling". Zo bekeken is het voor Vrederust het vorig jaar in elk geval nog wel een scholing geweest en nu het met hetzelfde elftal in het veld kwam, als waarmee men vorig jaar menige nederlaag heeft geleden bleek nu alras dat Kogelvangers niet veel had in te brengen. Het was dat aanvankelijk de Vrederust-voorhoede de juiste richting niet kon vinden, anders was al na een kwartier een behoorlijke voorsprong geboekt. Na de rust bleef Vrederust in het offensief en het gelukte Vijfwinkel na een kwartier met een hard schot de score te openen. Kogelvan gers kwam zelden verder dan de achter hoede, die bij Vrederust een hechte indruk maakte. Enige minuten later passeerde J. Quist de overigens goed spelende keeper van Kogelvangers voor de tweede maal. Tenslotte maakte Piet Vergouwe met een listig genomen vrije trap er 3 - 0 van. Over alle linies was Vrederust de meerdere van Kogelvangers. Good Luck 2 moest in Chris landia I zijn meerdere erkennen. De Heinin- gers hebben 3 elftallen in deze klasse en schijnen vooruitgang te boeken. Good Luck 2 verloor dan ook met 4-2. 2e KLASSE A Het elftal van SSC 2 schijnt naar verhou ding van vorig seizoen in kracht te hebben ingeboet. Er staan nogal jonge spelers in, die vorig jaar in het 3e elftal uitkwamen. De veteranen van Good Luck wisten dan ook letterlijk en figuurlijk meer gewicht in de schaal te leggen dan de thuisclub. En waren de bekende doekjes-kansen alle ge bruikt, dan was het niet bij een 0-4 over winning voor Good Luck 3 gebleven. De ruststand was 0-2 met doelpunten van Van Beek. Hezik kopte nummer drie in en Jan Bloem tekende nummer vier aan. Bij Good Luck was de verdediging wel het sterkste deel van de ploeg, waartegen de SSC voorhoede weinig kon inbrengen. Een technisch aardig elftal heeft Sprang Capelle wel, maar de routine van de ouderen won het. 3e KLASSE A Vrederust 2 verloor van Kogelvangers 2 met 0-1. Voor de derde maal onderging deze klasse een indelingswijziging. Nu spelen er nog in Chrislandia 2 en 3, Dinteloord 2 en 3, Kogelvangers 2, Vosmeer 3, Vrederust 2 en WHS 2. Verre reizen zijn dit dus niet. In de 2e klsse A verviel JPS uit Tilburg en kwam Sprang 2 er bij. DE VERWACHTING lste klasse Good Luck 2 krijgt geen gemakkelijke te genstander op bezoek. Seolto zou in Raams- donk best kunnen winnen. Kogelvangers lust de eerste punten wel, nu ONI daar op bezoek komt. PTT zal uit een ander vaatje dan vorig jaar moeten tappen om van het bezoekende Vrederust te winnen. HNC zal voor Smerdiek geen gemakkelijke tegenstan der zijn. Dit kon voor de gasten wel eens op verlies uitlopen. 2e klasse HNC 2 ziet kans van Smerdiek 2 te win nen, evenals Good Luck 3 van Seolto 2. Voor Sprang 2 zal dat niet zo gemakkelijk gaan, nu daar The Gunners 2 op bezoek komt. BWR heeft het heft in handen tegen VVN 2. Ook WHS geven we de meeste kans op winst, al komt dan SSC 2 op be zoek. 3e klasse Voor Vosmeer 3 zal het niet eenvoudig zijn te winnen van Kogelvangers 2. Chris landia 2 geven we de meeste kans, nu Din teloord 2 daar komt spelen. WHS 2 zou aan Vrederust 2 best een puntje kunnen verliezen, terwijl we Chrislandia 3 iets min der hoog aanslaan dan Dinteloord 3. TIJDIG GEDAAN IS NIET VERGETEN Bijna is het 3e kwartaal 1959 ver streken en worden de postkwitanties ge reed gemaakt voor hen, die de Een drachtbode via de PTT bezorgd krijgen. Zij kunnen de inningskosten besparen, wanneer zij het abonnementsgeld van het derde kwartaal 1959 ad 1,65 voor 5 oktober storten op giro 12.44.07 t.n.v. Eendrachtbode - Tholen of per postwissel voldoen. De administratie STOPPELBEWERKING EN BEMESTING Nu de oogst grotendeels is binnenge haald, liggen de akkers weer klaar om de noodzakelijke stoppelbewerkingen (ploegen, eggen, cultiveren) te ondergaan. Aan de bemesting van de grond wordt hierbij echter nog veel te weinig aandacht geschonken. Hieraan denkt men vaak pas als de winter voorbij is. Tegen deze foutieve gedachtengang moet echter met klem worden gewaarschuwd. Wat reeds nu in de herfst aan bemesting kan en moet worden gedaan dient ook wer kelijk te worden uitegevoerd. Een tijdig toegepaste bemesting geeft uiteindelijk het beste financiële eindresultaat. In de eerste plaats dient de aanwezige stalmest te worden uitgereden en op doel matige wijze op de akkers te worden ver deeld en ondergebracht. Stalmest bevordert de structuur en stimuleert het bacteriënleven van de grond. Vervolgens vraagt een Thomasmeelbe- mesting thans reeds sterk de aandacht (fos- forzuur, kalk) en daarnaast in vele gevallen de bemesting met kalizouten, die met het Thomasmeel kunnen worden gemengd en in één gang uitgestrooid (werkt arbeidsbe sparend Juist een „geleidelijk aan" werkende mest stof als slakkenmeel kan door de verschil lende grondbewerkingen goed door de bouwvoor worden verdeeld, hetgeen de werking van deze meststof ten goede komt. Men heeft nu veelal meer gelegenheid om de fosfaat- en kalibemesting toe te passen dan in de reeds zo druk bezette voorjaarsmaanden. En vergeet u vooral niet dat de prijzen van de meststoffen nu lager liggen dan in het voorjaar. NIET ELK VARKEN IS EEN SPAARVARKEN Misschien is U dat nooit opgevallen, maar elk varken wordt geboren met een gleuf in zijn rug. Dat is welbekend van stenen varkens, maar dat het bij hun le vende evenbeelden van vlees en bloed eigen lijk net zo is, weten de meeste mensen niet, zelfs de eigenaars van die varkens niet. Toch is het varken het symbool van de spaarzaamheid, van de binnenvetter, want als men er elke dag wat instopt, heeft men na een zekere tijd iets dat de moeite van het slachten waard is. Als het varken hard groeit, spaart hij hard voor de boer. Elke dag dat het dier snel en voldaan zijn voer bak leeg eet, kan de boer tevreden zeggen: „Pot voor meneer!" Zo'n varken heeft in derdaad de spaargleuf in zijn rug. Maar er zijn ook varkens, en niet zo weinig, waarbij deze aangeboren eigenschap niet tot zijn recht komt dieren die de naam „varken" eenvoudig niet verdienen. Varken of zwijn is voor de eigenaars van deze dieren een woord, dat helemaal geen slechte klank heeft, integendeel. Juist op vele van onze kleine bedrijven moet bij het ge zinsinkomen op de varkens worden ver diend. Daarom moeten die varkens dan ook alle zorg krijgen waarop ze recht hebben. De hokken moeten goed zijn en de stal moet behoorlijk frisse lucht krijgen zonder tochtig te zijn; en het voer moet precies passen bij de leeftijd vooral van het jonge dier. De gevaarlijke leeftijd van een varken is het moment waarop het aan moeders zorgen wordt onttrokken, m.a.w. wanneer het van de zeug wordt afgenomen. Dit gaat niet zonder protest, zodat „schreeuwen als een speenvarken" een nationale zegswijze is geworden. Zo'n speenvarken heeft trou wens wel reden om te schreeuwen, want het heeft nu niet langer zijn eigen plekje aan moeders zijde, maar het moet, samen met zijn hongerige broetjes en zusjes, uit één trog voldoende voer bemachtigen. Dat lukt lang niet elke big, want de sterkeren ver dringen ook hier de zwakken. En als een big eenmaal aan het kwijnen raakt, ziet het er niet zo best voor hem uit. Het wordt een bang, ziekelijk en zielig diertje, zonder de traditionele eetlust van zijn soort. Als het langer duurt dan een paar dagen, dan

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5