WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLANO Thoolse harmonie nu „Koninklijk Concordia" Troonrede en miljardennota. VERSCHIJ I I NT IEDER E VRIJDAG I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Meest eervolle geschenk bij 75-jarig jubileum. De redactie legt U deze week voort RAADSVERSLAG STAVENISSE. Nog een haven- en kadegeldverordening vastgesteld - Adhaesie- betuiging aan adres van St. Maartensdijk inzake ziekenhuis kwestie - „Bobo" nu officieel inwoner. 15e jaargang No. 43 18 september 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 4- inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Velen zullen wel de moeite genomen heb ben de ditmaal wel bijzonder lang uitge vallen Troonrede te lezen. Daarvan zal dan ook het merendeel tct de conclusie zijn ge komen, dat ze wel langdradig is, maar weinig schokkend nieuws bevat. De kli maatsverandering waarvan reeds bij de rege ringsverklaring en bij de economische nota sprake was, kwam in deze lange Troonrede opnieuw tot uiting. Neem de verwijzing naar de vrije loonvorming, waarvan de regering onomwonden verzekert, dat zij daaraan op zowel principiële als praktische gronden grote waarde hecht, maar waarbij in de praktijk de voorwaarden hiertoe dan toch wel bijzonder nageleefd zullen dienen te worden, wil het niet opnieuw tot dezelfde vicieuze cirkel komen als voorheen. Er bleek voorts uit de Troonrede, dat er reden is tot voldoening en dankbaarheid, niet in het minst ook wanneer men de stand van zaken hier vergelijkt met de spannin gen, die in veelvuldige mate worden aan getroffen in het internationale vlak. Maar naast die dankbaarheid wordt ook tot voort durende waakzaamheid opgeroepen. In het internationale vlak bezien misten we in dit staatsstuk ook maar enige belangstelling voor de achtergebleven gebieden. Vanuit onze welvaart hebben we tegenover die ge bieden toch wel grote verplichtingen, zoals een rijke dat door zijn rijkdom heeft tegen over de arme. Verder wordt dan gestreefd naar decen tralisatie in het regeerbeleid, naar daling van de staatsuitgaven en naar de reeds ge noemde vrijere loonvorming. Ondertussen wordt het tijd, dat er behalve aan de da ling der belasting voor vrijgezellen, van wege die gunstige omstandigheden, vanwege ook de telkens ongekend hoge overschrij dingen der belastingposten, ook eens wordt gedacht aan een daling van de directe be lastingen voor alle categoriën. En dan zal het niet bij denken moeten blijven. Wanneer men er „uit komt" met de normale raming, dan mag het overschot daarop toch wel ge nivelleerd worden door een vermindering van de belastingheffing. Het is nu al jaren zo, dat, wanneer er 800 miljoen belastingop brengsten worden geraamd deze altijd nog zo rond de 10% zijn overschreden. Daarom wordt het tijd de raming meer overeen komstig de werkelijkheid te brengen, al moet men vanzelfsprekend wel rekening houden met enige conjunctuurschommeling. Natuurlijk zit er bij loonsverhoging aan de ene kant en belastingverlaging aan de andere kant altijd nog een groter gevaar dat het tot overbesteding komt, dan wan neer men de touwtjes strakker vasthoudt. Het streven de belastingopbrengsten aan te wenden ter vermindering van de tekorten valt in elk geval toe te juichen. Laten we er maar op hopen in de komende jaren enkele belastingverlagingen te goed te heb ben. Het is immers wel duidelijk, dat we thans als volk weer in een periode leven van opgaande conjunctuur na een bestedings beperkingsperiode te hebben moeten door maken. Er is reeds opgemerkt, dat dit tot dankbaarheid mag stemmen, het is daarnaast niet minder terecht, dat de Troonrede ook wat dat aangaat een waarschuwing laat horen. Immers bij toenemende welvaart is het gevaar van toenemende verzakelijking, van al materialisme, wat de klok slaat, niet denkbeeldig. En daarom ook spreekt de Troonrede van een zinvolle vrijetijdsbeste ding en een verantwoorde vorming van de jeugd. Zou hierbij zijn gedacht aan het nieuwe verschijnsel van de laatste tijd: de nozems Zo heeft deze Troonrede wel bij zonder veel punten aangeroerd, maar geen bijzonder nieuwe gebracht. Dat wil niet zeggen, dat het mèt de miljardennota geen belangrijk stuk zou zijn. En daarom is er na mei j.l. opnieuw reden om met belangstelling het beleid van dit kabinet te volgen, zoals het dit blijkens Troonrede, Miljardennota en voorafgaande verklaring, denkt te voeren. Moge al dat werk gezegend worden tot heil van land en volk. Hieronder volgen dan nog de voornaam ste punten uit de Troonrede 1959 en de daaraan vastgekoppelde Miljardennota De Troonrede getuigt van voldoening en dankbaarheid over hetgeen binnen het Ko ninkrijk is bereikt en geeft blijk van ver trouwen voor de toekomst, In de miljoenennota geeft minister Zijlstra een hoopvol beeld van de huidige financieel- economische situatie, maar zijn begroting is er sterk op gericht remmend te werken op dat niet opnieuw een situatie van over besteding zal optreden met alle gevolgen van dien. De Rijksbegroting vertoont een overschot op de gewone dienst van 633 miljoen (overschot 1959 vermoedelijk 216 mil joen). Dit grote overschot wordt verkregen enerzijds door een aanzienlijk hogere raming van de belastingopbrengst (als gevolg van de gunstige economische situatie en van de te verwachten loonsverhogingen) en ander zijds doordat het tekort van het Landbouw- egalisatiefonds aanmerkelijk lager is ge raamd dan een jaar geleden als gevolg van de afschaffing van de consumentensubsidie op melk en van de spectaculaire verbetering van de zuivelmarkt. De buitengewone dienst vertoont een te kort van 1415 miljoen, zodat het totale tekort begroot is op 782 miljoen. Daar naast wordt nog gerekend op een aantal lasten en baten als gevolg van maatregelen die nog niet tot stand zijn gekomen, waar door het totale begrotingstekort nog zal stijgen tot 951 miljoen (het te verwachten tekort over 1959 beloopt 1850 miljoen. De kaspositie van het Rijk is bevredigend. Om het tekort-1960 te kunnen dekken zal voor rond 625 miljoen geleend moeten worden op de open kapitaalmarkt. Minister Zijlstra verwacht op dat punt geen moei lijkheden. Andere belastingverlichting dan die voor de vrijgezellen staat niet op het programma voor 1960. Het betekent dat de tijdelijke belastingmaatregelen van enkele jaren ge leden (vennootschapsbelasting enz.) zullen worden gehandhaafd. De investeringsaftrek zal echter eveneens blijven bestaan. Voor het jaar 1960 wordt opnieuw ge rekend met de bouw van 80.000 woningen, namelijk 37.500 woningwetwoningen en 42.500 woningen in de particuliere sector. De regering overweegt maatregelen om de bouw van arbeiders- en middenstandswo ningen in de particuliere sector te stimuleren. Voor de z.g. probleemgebieden worden bedragen beschikbaar gesteld die uitgaan boven de 50 miljoen die de SER had ge adviseerd hiervoor uit te trekken. Het defensiebeleid is ongewijzigd geble ven. In de Troonrede wordt een defensie nota in het vooruitzicht gesteld. Eveneens kan binnenkort een nota tege moet gezien worden over de bezitsvorming; de regering is namelijk van oordeel dat de tijd thans rijp is om tot een verdere uitbou- wing van het bezitsvormingsbeleid over te gaan. Er zal een staatscommissie in het leven worden geroepen om de regering van ad vies te dienen over de vraag in hoeverre een herziening van het vennootschapsrecht gewenst is. De regering heeft besloten tot uitbreiding van de televisiezendtijd. Weinig verrassends in Troonrede, maar gunstig begrotingsperspectief Het laatste herverkavelingswerkplan Thoolse harmonie onderscheiden met predikaaat Koninklijke" Poortvlietse en Stavenisse raad onderstrepen adres van St. Maartensdijk inzake ziekenhuiskwestie Morgen gaat de voetbalcompetitie draaien. Zeg niet alles wat gij weet, maar weet altijd wat gij zegt Bij elke gebeurtenis is er dan toch altijd nog een bizonder moment dat boven alles uitsteekt. Zo was het ook zaterdag 12 september 1959 enkele ogenblikken, nadat het thoolse carillon het vierde middaguur had gespeeld en aan de voet van het stadhuis de thoolse harmonie „Concordia", keurig geüniformeerd, strak in de houding, omringd door talrijke belangstellende inwoners, stond opgesteld en vanaf het bordes burgemeester mr, A, J. van der Hoeven de verrassende mededeling openbaar maakte, dat deze jubilerende vereniging in het vervolg het predikaat „koninklijke" mag voeren. Op dat ogenblik bleef er voor „Concordia" waarlijk niets meer te wensen over: de driekleur uit verschillende woningen, een zon overgoten warme herfstdag, elf medewerkende zustervereni ging!*:, een enorme schare belangstellenden en daarbij dan nog het predikaat: Koninklijke Harmonie „Concordia", Het leek er op, of de jarige vereniging haar eerbiedige gevoelens van dankbaar heid rechtstreeks aan Hare Majesteit overbracht, toen het op harmonieuze wijze het volkslied ten gehore bracht, onmiddellijk na die zo verheugende mededeling van burgemeester van der Hoeven. En zo is het in alle opzichten voor „Concordia" een grote en grootse jubileumviering geworden. Gelukkig met nog zoveel animo De hiervoor genoemde plechtigheid was in feite reeds begonnen, toen het gemeente bestuur van Tholen, bestaande uit de bur gemeester voornoemd en de wethouders H. Jansen en J. Berrevoets het bestuur van „Concordia", de werkcommissie van het uniformenfonds en de afgevaardigden van de zusterverenigingen, waaronder ook de voorzitter van de Bond van Muziekgezel schappen op Tholen en St. Filipsland, de heer C. G. Hage van St. Maartensdijk een officieel welkom toeriep bij monde van mr A. van der Hoeven. tenvolle verzekerd kan zijn. Spreker hoopte dat het voor de vereniging een prettige goede dag zou worden. Zich meer direct tot de bestuursleden richtend, herinnerde mr van der Hoeven er aan, dat hun pad zeker niet altijd op rozen is gegaan. Er zijn wel eens dusdanige doornen voorge komen, dat het voortbestaan der vereniging wel eens in twijfel werd getrokken. Met des te meer vreugde kunt U thans het 75 jarig bestaan vieren en juist deze mijlpaal kan de nodige gloed brengen om met vertrou wen de opmars naar het honderd jarig be staan te beginnen. Het verheugt me bij zonder, zo vervolgde de burgemeester, dat besloot zijn toespraak met de wens, dat de Koninklijke muziekvereniging „Concordia" met ere haar nieuwe titel zou voeren en ze haar muzikaal kunnen op nog hoger peil zal weten te brengen. Grote verrassing De voorzitter van „Concordia", de heer A. F, Goedemondt, noemde het de grootste hoopte dat èn de titel èn dit jubileum een reden voor „Concordia" zou mogen zijn om met alle kracht verder te werken aan de bloei en uitbouw der vereniging. De voorzitter van het aktiecomité, de heer P. Ottevanger herinnerde er aan, hoe 15 mei j.l. de eerste stappen zijn gezet op het uniformpad en op welke wijze de gemeente daarin heeft meegeleefd. Daarbij wenste hij in het bijzonder de penningmeester van „Concordia", de heer J. Quist naar voren te brengen als de motor van het werkcomité. had gegeven en momenteel „Concordia" wordt gedirigeerd door de heer A. Verswij- veren, zijnde vader en twee zoons, die achter elkaar aan deze harmonie leiding gaven. Hij dankte alle verenigingen voor de toegezegde medewerking aan dit festival en wees er op, dat het aktiecomité het zelfs mogelijk maakte om (naast de geschonken uniformen) ook dit festival op royale wijze te organiseren. Tenslotte was hij ook alle commissarissen erkentelijk voor hun mede werking en eindigde met het voorstel een dronk te wijden op de groei en bloei van De Koninklijke Harmonie „Concordia" te Tholen75 jaar. verrassing van deze dag, wat zoeven door de burgemeester was bekendgemaakt. Hij was allen, die hiertoe op enigerlei manier aan hebben meegewerkt, zeer erkentelijk. Vervolgens complimenteerde de voorzitter Leden van „Concordia" met de eremedaille Voor het meer dan 25 jarig lidmaatschap kregen de muzikanten G. v. d. Linde, D. Burgers, Johs Geuze, L. Goedegebuure en J. Slager van de Koninklijke harmonie „Concordia" te Tholen een medaille uit handen van burgemeester van der Hoeven. Verder op de foto de bestuursleden A. F. Goedemondt (voorzitter), J. Quist (penningmeester), M. Braai en S. van Duivendijk. Secretaris J. H. Bal was op dat ogenblik verhinderd en muzikant Jan Blaas kijkt belangstellend toe. Het deed de burgemeester goed, dat er nog zovelen in de gemeente gevonden wor den, die nog een gezonde belangstelling to nen voor andere dingen dan alleen het ma teriële, dat er nog zo'n aantal zijn in Tholen die hun vrije tijd voor een cultureel doel benutten en gelukkig dat er daarnaast ook nog velen zijn die dit weten te waarderen en van welks sympathie „Concordia" ook de Commissaris der Koningin mij heeft ver zocht U mee te delen, dat Hare Majesteit de Koningin er in heeft toegestemd, dat Uw vereniging voortaan het predikaat „Konin klijk" mag voeren, waarmee spreker „Con cordia" van harte gelukwenste. Dat de ver eniging daarbij haar 75 jarig bestaan kon vieren in nieuwe uniformen, achtte spreker 'n gelukkige omstandigheid. De burgemeester van de Bond van Muziekgezelschappen op Tholen en St. Filipsland, de heer C. G. Hage uit St. Maartensdijk „Concordia" met het jubileum en met het ontvangen Konin klijk predikaat, waarmee het de eerste ver eniging op het eiland is geworden, die deze eretitel mag voeren. Hij betreurt het dat hij de „familie" (van muziekverenigingen) op het eiland kleiner ziet worden. Spreker Ook deze spreker hoopte op een grote bloei voor „Concordia" in komende jaren. Voorzitter Goedemondt dankte in de eerste plaats de burgemeester voor zijn har telijke woorden en meende vooral op deze dag nog eens naar voren te moeten brengen, dat nooit tevergeefs een beroep op de me dewerking van de burgemeester wordt ge daan. Als blijk van waardering bood hij mr van der Hoeven de eerste groepsfoto aan van het geüniformeerde „Concordia". Ver der dankte hij ook de voorzitter van de Bond van Muziekverenigingen, de heer Ha ge en wees op de band die er door die vereniging in de streek bestaat tussen de gezelschappen onderling. Hij dankte voorts de heer Ottevanger en de zijnen voor alles wat ze hebben gedaan om hun aktie op bijzondere wijze te doen slagen. Daarna releveerde spreker een stukje geschiedenis, zoals we dat eerder in een artikel hebben weergegeven. Het is wel een bijzonderheid, dat het 40 jarig bestaan werd gevierd onder lei ding van dirigent Jos Verswijveren, nadat vooraf diens vader A. Verswijveren leiding de gemeente Tholen en op de saamhorig heid van de muziekverenigingen. Leden onderscheiden Na dit officiële gedeelte was er een tweede plechtigheid op het bordes van het stadhuis, dat niet alleen bestond uit het bekend maken van het ontvangen predikaat „Koninklijk", maar ook uit het huldigen van enkele leden voor hun langdurige en trouwe medewerking. Zo kregen uit handen van de burgemeester, de volgende leden een me daille op de borst gespeld: G. van der Linde (43 jaar lid) en de heren D. Burgers, Johs. Geuze, L. Goedegebuure en J. Slager (ruim 25 jaar). Hierna trokken de deelne mende korpsen voorbij het stadhuis voor een muzikale rondgang door de stad, waar na rond 6 uur de concerten op de mooie muziektenten (zowel op Kaai als Markt) begonnen, die tot tegen elven voortduurden. Een ongekende mensenmassa gaf daarbij van belangstelling blijk, waardoor het geheel een jubileumviering voor „Concordia" is geworden, welke men niet licht zal vergeten. Donderdag 10 september jl. kwam de voltallige raad te Stavenisse in openbare vergadering bijeen onder leiding van burge meester A. Sluijmers. Een zestal ingekomen stukken werden voor kennisgeving aange nomen, evenals een voorstel tot wijziging van de bezoldigingsverordening 1955. Door die wijziging kan het maximum salaris van de 1ste ambtenaar komen op 5724,van de 2e ambtenaar op maximaal 4932, van de (eventuele) typiste op 2910, grafdelver 275,60, secretaris commissie tot wering van schoolverzuim 75.76, ge meente-geneesheer 717,62, schoonmaakster gem. huis 848,gemeentebode 10,60 p.m. schoonmaakster o.l. school 638,50, machinist rioolwaterzuiveringsinstallatie 94,70 en de havenmeester op 19% van de haven- en kadegelden, welke worden ontvangen. Met dit laatste is de heer Nortier het niet geheel eens. Terwijl voor de andere ambtenaren sinds 1955 een 6% loonsver hoging geldt, zou de havenmeester hierdoor krijgen. Hoewel deze functie waar schijnlijk niet meer van lange duur zou zijn, meent spreker dat hierin tegenover de anderen wel enige onbillijkheid zit. Het was oorspronkelijk 17 van de haven en de ka degelden en is nu 19 geworden, wat dus geen verhoging van 6, maar van 11J4 zou betekenen. De voorzitter antwoordt, dat het in feite 18.2% zou zijn, maar dat het tot 19% is afgerond. Na nog een nadere toelichting wordt voorgesteld wat de toelage van de havenmeester betreft, eerst nog een nader onderzoek in te stellen. Een volgend voor stel betreft toekenning van huurcompensatie en wijziging van de kindertoelageveror- dening. Hierdoor wordt voortaan de looncom- pensatie per maand en niet meer per half jaar uitbetaald. Niemand heeft daartegen bezwaar.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1