Dan maar zo! ZENUWRUST Pracht handen nodig voor rustig denken en werken en goede nachtrust Mijnhardt's Zenuwtabletten POORTVLIET Tube95ct Hamea-Gelei ST. FILIPSLAND te voeren, dat het Bergse ziekenhuis tot 1980 tussen de 350-400 bedden nodig zal hebben en dat aantal te gering is om over 2 ziekenhuizen te verdelen. Daaraan werd dan de wonderlijke conclusie toegevoegd, dat het Algemeen ziekenhuis dus moest ver dwijnen om plaats te maken voor een nieuw, groter R.K. ziekenhuis met overigens alle beloften van opname enz. voor protestanten. Daarachter stond ook de burgemeester, die hier dus opnieuw weinig rekening hield met het recht van de minderheid. Tenslotte kwam in de augustusvergade- ring van de gemeenteraad de ziekenhuis kwestie weer aan de orde, waarbij een deel van de gemeenteraad duidelijk liet blijken, dat het weliswaar zijn medewerking heeft toegezegd aan de bouw van een RK zie kenhuis, maar dat dit nog niet betekent dat het ABG moet verdwijnen. Er werden daar bij harde noten gekraakt, maar er bleek toch uit, dat het recht van de minderheid aan sympathie had gewonnen. Men kan immers de ogen niet sluiten voor het feit, dat van de patiënten in het ABG pro testant zijn, dat er op een bevolking van ongeveer 95.000 zielen, welke van het ABG profiteren, er 27.000 protestanten zijn? Voor die bevolking immers zijn 380 ziekenhuis bedden nodig, waarvan dan 108 voor pro testanten. Bij deze kentering ten goede is nu ook gekomen het adres van de Her vormde Ring Tholen (zie de inhoud daar van elders in dit nummer). Daarbij komt verder het geluid van de thoolse gemeente raden, zoals dat in St-Maartensdijk als eerste werd gehoord. En daarbij komt uiteraard, dat in Den Haag wel vergunning voor uit breiding van het ABG werd verleend, maar (nog) geen goedkeuring op de bouw van een R.K.-ziekenhuis. Laten we hopen dat de verdere ontwikkeling dezelfde richting zal uitgaan, omdat reëel gezien toch ook het katholieke volksdeel uit onze omgeving ge baat is bij één goed geoutilleerd zieken huis. Daarbij zal dat deel zeker niet kunnen ontkennen, dat er voor haar tegen het huidige Algemene, dat zelfs nog eerder meer RK dan algemeen is, weinig bezwaren kun nen zijn en daarbij zal anderzijds de protes tantse minderheid zich als tot dusver kunnen neerleggen, omdat er voor haar praktisch geen andere weg is en omdat in het ABG het recht van de minderheid wel wordt er kend. Onder verwijzing naar een artikel in dit nummer over de ziekenhuiskwestie te Bergen op Zoom geven we hieronder de inhoud weer van een door de ring Tholen van de Ned. Herv. Kerk gericht schrijven aan de gemeenteraad van Bergen op Zoom inzake stichting van een R.K. en liquidering van het ABG-ziekenhuis. 1. De Ring meent U er opmerkzaam op te moeten maken, dat het hier niet uitslui tend gaat om een Bergen op Zoomse aangelegenheid, maar om 'n kwestie, die ook terdege de omgeving van Ber gen op Zoom en in het bijzonder die van het eiland Tholen betreft. Dit kan o.a. worden geillustreerd met het feit dat het aantal niet-R.K. patiënten in het ABG verpleegd, zo groot is, dat de Ring sedert jaren twee ziekenhuispredikanten heeft aangesteld 2. dat mede in verband met het in sub. 1 vermelde, een eventuele liquidatie van het ABG, ongetwijfeld zal leiden tot het niet erkennen van de rechten en belan gen van een zeer belangrijke niet-R.K. minderheid. Dit verontrust temeer daar de overheid toch de roeping heeft de rechten en belangen van een minderheid niet alleen te erkennen, maar zelfs te behartigen; 3. dat ten overvloede de Ring bij U niet de indruk wil wekken het goed recht te ontzeggen aan de R.K. meerderheid tot het stichten van een R.K. ziekenhuis, maar dat dit nimmer ten koste gaan van een andersdenkende minderheid. In verband met bovenstaande motieven wordt de Ring gedrongen U met klem te verzoeken geen medewerking te verlenen aan elke poging, die zal leiden tot de li quidatie van het ABG, zulks ter erkenning van de rechten en belangen van een aan zienlijke niet-R.K. minderheid. ber 1960 tot sekretaris-ontvanger van het algemeen armbestuur. De heren M. C. van Ast, M. W. Deurloo, P, J. van Houdt, M. L. Quist en Jac. de Rijke worden her benoemd tot leden van de woonruimte commissie voor het tijdvak 14 oktober 1959 tot 14 oktober 1960. De heren A. C. de Keijzer, P. J. N. Vis ser, J. A. Kesteloo, A. W. Nortier en H. Overbeke worden herbenoemd tot leden van de Commissie tot wering van schoolver zuim, voor het tijdvak 1 september 1959 tot 1 september 1960. INGEKOMEN STUKKEN Vastgesteld wordt de 18, 22, 23 en 25e wijziging begroting 1958 en de 13 en 14e wijziging van 1959, zoals door B en w in ontwerp is voorgelegd. Na toelichting door de voorzitter wordt besloten van J. E. Mos selman te Poortvliet aan te kopen vrij van hypotheek en andere lasten een gedeelte grond groot 1800 m'2 voor de totale prijs van 5135, Een dankbetuiging van Mej. Sanderse voor benoeming tot hoofdleidster wordt voor kennisgeving aangenomen evenals de kontröle rapporten van het Verificatie-bu reau over het 2e kwartaal 1959. Een schrijven van C.B.T.B. voor sub sidie ad f 20,voor gehouden tuinbouw- cursus te Sint-Annaland, wordt met alge mene stemmen aangenomen. Een schrijven van de afd. Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor subsidie ad 0.05 per inwoner voor aanbieding geschenk nieuw Griffie gebouw, wordt ook met algemene stemmen aangenomen. Voorts wordt vastgesteld een wijziging ambtenarenreglement inzake toetreding tot KORTE RAADSVERGADERING De gemeenteraad kwam eind vorige week in voltallige vergadering bijeen en werd door de voorzitter met ambtsgebed geopend. De wijziging verordening vergoeding per soneel brandweerlieden, wordt met alge mene stemmen vastgesteld. De Heer J. Jansen wordt herbenoemd met ingang van 1 september 1959 1 septem- de gemeenschappelijke regeling ziektekosten voorziening Gemeentepersoneel (I.Z.A.) in gaande 1 januari 1960. RONDVRAAG De heer van Ast vraagt aandacht voor de bushalten, het plaatsen van zwemhokjes, het verplaatsen van de boompjes in de achterweg, het stoken op de gemeentewei en de verbetering oprit Paasdijk. De voor zitter zegt voor al deze zaken aandacht toe. Dhr. van Houdt zegt tevreden te zijn over onderhoud begraafplaats. Dhr. Bijl vraagt naar het electrificatieplan en verbete ring van het gedeelte Molenstraat nabij het huis van J. Hage. De voorzitter antwoordt nog geen goed keuring te hebben verkregen op het electri ficatieplan en de gevraagde verbetering in het college van B en W te bezien. Hierna niets meer aan de orde sluit de voorzitter de vergadering op de gebruike lijke wijze. COLLECTE In de Oud Geref. gemeente werd een collecte voor de chr. kweekschool „De Driester" gehouden, welke 250,40 op bracht. SLEUTELBEEN GEBROKEN De zoon van de heer J. Niemantsverdriet kwam zaterdagmiddag in de schuur van een balk te vallen en brak zijn sleutelbeen. Voor behandeling moest hij naar het zie kenhuis gebracht. GEVONDEN Een bruin dekzeil en opgevangen een Belgische herder. Inlichtingen bij de Rijks politie. TOEGELATEN TOT LANDBOUWSCHOOL Tot de R.M. landbouwschool te Goes is na afgelegd examen toegelaten onze dorpsgenoot J. Verwijs. WEDVLUCHT Uitslag van de gehouden wedvlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Filipsland van het concours van Weert op 29 augustus '59. In concurs waren 36 duiven. De snelheid van de eerste duif was 896.80 m/m en van de laatste 759.13 m/m. G. v. Nieuwenhuijzen 1 2 4 10 en 12; G. Hooglander 3 en 7; A. Faasse 5 6 en 8; Gebrs. Fonteijne 9; S. Wagemaker 11. BURGERLIJKE STAND over de maand augustus 1959 Geboorten Adriaan Marinus, z.v. A. P. K. van Dijke en D. E. Wisselink. Johanna Cornelia, d.v. P. Reijngoudt en A. J. Meijer. Gerard, z.v. G. C. Noorthoek en J. M. Neele. Overlijden G. Verkerke, oud 87 jaar, wedn. van J. C. van Boven. K. Quist, oud 72 jaar, wedn. van J. W. Faasse. Ingekomen personen J. S. Mesu, gek. van Vrouwenpolder. W. Haverkamp, gek. van Kampen. Vertrokken personen W. Beens, vert. n. Capelle a.d. IJssel. Chr. A. Hage en gezin naar Rotterdam. D. L. Vroegop naar 's-Heer-Arendskerke. Denk om de L.J.G. - Z.P.M. SPORTMIDDAG te St. Maartensdijk ZATERDAG 12 SEPTEMBER op het sportterrein 128 PAUL BRICKHILL De levensgeschiedenis van Douglas Bader de Engelse piloot zonder benen 's Middags hoorden ze het vertrouwde geronk van vliegtuigen en ze namen hem mee naar buiten, in de ommuurde tuin. Met onuitsprekelijk verlangen keek hij naar de elkaar kruisende condensatiestrepen en hij zag de toestellen nu en dan in de zon blinken. Uit alle ramen in de omgeving leunden vrouwen, die met bezems en handdoeken zwaaiden en luidkeels riepen; „Vive les Tommies Vive les TommiesHet was heerlijk en ontroerend en het zou niet lang duren of ook hij zou daar boven vliegen; dan zou hij heel anders over de raids denken, want hij wist nu wat ze voor de Fransen betekenden. Op 5000 meter hoogte, even ten Zuiden van St. Omer, vloog de Tangmere wing beschermend rondom de Blenheim. Crowley-Milling, die dicht bij de bommen werper vloog, zag het bommenluik opengaan en de langwerpige kist met de reserve prothese vallen, 't Was net een kleine doodskist. Boven de kist flapte een pa rachute open en langzaam zwaaiend zakte hij omlaag, omringd door zwarte wolkjes van de luchtdoelgrana ten, welke de verwarde Duitse kanonniers omhoog zonden. De stille, trouwe en dappere Stokoe had permissie gevraagd met een parachute boven Frankrijk te mogen springen zodat hij voor zijn wing commander kon zor gen, maar dat was geweigerd. Hij had zich er mee tevreden moeten stellen Thelma te helpen bij het vol stoppen van de prothese met stompsokken, poeder, tabak en chocolade. Madame gaf Bader koud varkensvlees bij z'n lunch en ging toen naar buiten om de plaats van de misdaad te verkennen. Eén en al vrolijkheid kwam ze terug. De Duitsers, er van overtuigd dat Bader niet ver had kunnen lopen, hadden een gebied rondom het hospitaal afgezet en scharrelden daar als mieren rond om elk huis te doorzoeken. Maar gelukkig waren ze ver uit de buurt van Bader's schuilplaats. De middag kroop voorbij en hij begon zich danig te vervelen. Madame trok er weer opuit om van de vergeefs zoekende Duitsers te genieten. Bader zat in z'n over hemd in de pluche fauteuil en dacht: ,,'t Wordt tijd dat die schoonzoon aan komt waaien. Omstreeks half zes werd er plotseling met geweld op de deur gebonsd en iedereen verstijfde. Alleen de oude man sprong overeind, olsof iemand op hem geschoten had, keek door de gordijnen, keerde zich om en fluisterde„Les bodies!" Hij pakte Bader bij de arm en bracht hem naar de achterdeur. Op 't laatste ogenblik had Bader de tegen woordigheid van geest zijn uniformjasje te pakken. Ze liepen de tuin in, zo snel Bader kon. Drie meter van de achterdeur vandaan stond een soort schuurtje tegen de muur niet meer dan een paar palen, met daarop een afdak van gegalvaniseerd ijzer. Er lagen manden, tuingereedschappen en stro in. De oude man trok de manden en het stro weg en Bader ging languit tegen de muur liggen. Toen werden het stro en de manden boven op hem gestapeld. Hij hoorde de oude man haastig het huis binnen gaan. Hij hoefde niet lang te wachten. Binnen de minuut hoorde hij stemmen en het gestamp van voeten bij de achterdeur. Hij herkende het geluid van de Duitse laarzen. Er viel een zwak licht door het stro, maar hij kon niets onderscheiden. De voetstappen kwamen langs het tegelpad naar de schuur. Hij hoorde hoe manden opzij werden geschopt. Boven hem begon het stro te ritselen en te bewegen. Nou krijgen we 't, dacht hij, maar vreemd genoeg gingen de voestappen van hem vandaan. Hij trilde van opwinding. Maar de laarzen kwamen terug en plotseling waren ze weer in de schuur, op nog geen meter van zijn hoofd, en hij verstijfde. De manden werden door elkaar gesmeten, de laarzen schuurden over de stenen en toen hoorde hij een metalen geluid, dat hij niet thuis kon brengen. Hij be merkte enige beweging in het stro en hoorde weer de klank van metaal. Toen zag hij hoe een banjonet vlak langs zijn gezicht flitste, de mouw van zijn jasje door boorde en op de stenen stiet. Hij wist nu wat dat geluid betekende en begreep dat de eerstvolgende stoot zijn nek of rug zou treffen. Hoofdstuk XXIV. Bliksemsnel nam hij een beslissing. Hij richtte zich op zijn handen op en verrees als een monster uit de golven, terwijl het stro van zijn rug rolde. Een jonge, Duitse soldaat, de banjonet gereed houdend voor een vol gende stoot, sprong verschrikt achteruit en staarde hem met uitpuilende ogen aan, doch hij bleef het ge weer met bajonet op hem gericht houden. Schor begon de kerel in het Duits te scheeuwen. Drie Duitse sol daten kwamen aangesneld, allen gewapend. Ze stonden in een kring om hem heen, de punten van hun bajonet ten geen meter van hem vandaan. Langzaam hief Bader de handen boven het hoofd. (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 6