Eendrachtbode Algemeen Burger Gasthuis 15e jaargang No. 42 TWEEDE BLAD 11 september 1959 RAADSVERSLAG OUD-VOSSEMEER Een Lek- of een Achterstraat maakt niet zo heel veel uit - Overname onderhoud muziektent - Zelfde subsidie voor Groene Kruis Request aan Bergse gemeenteraad over Ziekenhuiskwestie Wordt weer fit van lijf en leden, bevrijd van Uw rheumatiek. met Kruschen Salts. MET VADERS BRIL Bij de aanvang van de openbare verga dering van de raad, dinsdagvoormiddag 8 september jl. om 10 uur op het gemeente huis gehouden, heette de burgemeester het voltallige college hartelijk welkom en ver zocht de sekretaris de notulen van de vo rige vergadering te lezen. Onder de ingekomen stukken waren goed keuringen van ged. staten op raadsbesluiten betreffende a. de 13e wijz. KD en 8e wijz. GD ge meentebegroting 1958. b. onderhandse aanbesteding van het dempen en rioleren van de sloten langs de Dorps- en Patrijzenweg, uit te voe ren door Gebrs. Moerland te Sint- Annaland. c. de 3-maands kasgeldlening v. 125.000 a 2aangegaan met N.V. Bank voor Ned. Gemeenten en af te lossen op 16 okt. a.s. d. vaststelling van een herziening van het uitbreidingsplan met bebouwings voorschriften, het laatste met de sug gestie een z.g. schadevergoedingsver ordening vast te stellen. Dit onder werp kwam later opnieuw aan de orde bij het afwerken der agenda. Het Verificatiebureau der ver. voor Ned. gemeenten heeft de boeken en kas akkoord bevonden. Wat is een naam Een aantal bewoners van de Achterstraat schrijven dat de naam van hun straat de belangen van de aldaar gevestigde midden standers niet dient, en stellen voor ze te wijzigen in „Deltastraat". Met b en ws is men algemeen van mening dat het verband tussen het Deltaplan en de Achterstraat niet duidelijk is. Zelf weet men ook direct geen oplossing. Het voorstel van dhr. Istha om ze te herdopen in „Molen straat" stuit op zakelijke bezwaren. Het zou dan nodig zijn de huisnummering van de bestaande- en in het verlengde liggende Molenstraat geheel te veranderen. Dhr. Mees wil er een soort prijsvraag van maken, waaraan de gehele bevolking kan meedoen. De naam „Ten Anker" kwam ook zo tot stand. De burgemeester is benieuwd was dhr. Mees persoonlijk als prijs beschikbaar stelt. Dhr. Droogers wil een straatnaam be denken, waarin de vele lekkages van de Waterleiding verwerkt zijn. De Voorzitter: „Zoiets als de van der Lecqstraat in Stavenisse, maar dan anders gespeld." Aangezien de bespreking op een dwaal spoor komt, wordt de zaak aangehouden. Zonodig kan nog het advies worden inge wonnen van een speciale Commissie voor straatnamen, waarin o.a. dhr. B. J. v. Wes ten en notaris Blindenbach zitting hebben. Dan komen een aantal verzoeken om sub sidie in behandeling. Het schrijven van de „Stichting Kath. Levensscholen voor Jonge Arbeiders" is ge dateerd 24 mei jl. Voor de nieuwe te Ber gen op Zoom gevestigde school, die door 1 leerling uit Oud-Vossemeer wordt be zocht, vraagt ze een bijdrage van 30 van de betreffende exploitatie-lasten. De leerlingen betalen zelf 50,per week, hun werkgevers 50,per jaar. Het Rijk draagt bij volgens de „Rijksregeling sub sidiëring vormingswerk leerplichtvrije jeugd 1955 Het doel van dit onderwijs wordt omschreven als: „Jonge arbeiders, werkend in het bedrijfsleven en zonder enige scholing na de lag. school, een aangepaste levens scholing te geven, opdat ze hun taak en verplichtingen met groter verantwoordelijk heidsgevoel kunnen vervullen." Een en ander was B en Ws in concreto niet erg duidelijk. Op een verzoek om nadere in lichtingen werd een folder gezonden, waar uit de Burgemeester een en ander voorleest. Het wordt dan duidelijk dat geen lessen gegeven worden, zoals die op het lesrooster van gewone scholen voorkomen, maar dat het meer een algemene cursus van levens beschouwelijke aard is. Dhr. Aarnoudse concludeert dat het hier werk van kerkelijke aard betreft, terwijl dhr. Istha het vreemd vindt dat de R.K. Kerk geen subsidie geeft. Met alg. stemmen wordt dan het voorstel van B en Ws aangenomen afwijzend te beschikken, omdat men nu eenmaal niet alles kan subsidiëren. Eenzelfde lot treft het verzoek van de Afd. Reclassering van het Leger des Heils. Alhier wordt voor alle reclasseringsinstel- lingen regelmatig gecollecteerd. De Provinciale Bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis" stuurde 2 subsidieverzoe ken in. Het eerste voor haar dienst voor de geestelijke volksgezondheid. Dit werk bestaat o.a. uit zittingen op consultatie- bureaux van ter zake deskundig personeel. Door een bloedzuiverende huur Kruschen's aansporende werking op Hw bloedzuiverende organen geeft deze weer jeugdige kracht. Uw bloed gaat weer sneller stromen: pijnverwekkende onzuiverheden kunnen zich niet meer vast zetten en zo ver dwijnt de oorzaak van die slopende pijn. U moet niet wachten U moet vandaag met Kruschen beginnen en zo Uw Rheu- matische pijnen uitbannen radicaal Het andere betrof de door de Commissie voor de Hygiëne van het Kind verzorgde kraamcentra in Hulst, Goes en Oostburg, overigens werkend in de gehele provincie. Gevraagd werd de gebruikelijke gemeente lijke subsidie van 0.25 per interne ver zorgingsdag te verhogen tot 1, Dit i.v.m. verhoging van het uitgaven- peil, o.a. veroorzaakt door de verplicht ge stelde salarisverhogingen van het personeel. De voorzitter licht nog toe dat alhier uitsluitend het Groene Kruis werkzaam is. Subsidies voor kraamzorg behoren dus aan die organisatie te worden betaald. Beide verzoeken worden dan afgewezen. De muziektent Tenslotte deelt de voorzitter nog mede dat het dag. bestuur een onderhoud heeft gehad met de bestuursleden van „Oud- Vossemeer's Muziekvereniging". Het on derhoud van de muziektent wordt voor hen een te zware last. Men vroeg de gemeente het onderhoud over te nemen. Volgens een rapport van de gemeente opzichter zijn reparaties aan het dak, kos tende 80,dringend nodig. Indien aan de wens van de vereniging werd vol daan, het dak 75 cm te laten zakken, zou dat 300,kosten. Lekkages aan het dak kunnen best worden voorkomen door er een z.g. torendak van te maken, wat echter 800,vergt. Niemand heeft bezwaar tegen het voor stel van B en Ws het onderhoud over te nemen. Het saldo voor het gevormde onder- houdsfonds, waaraan de gemeente jaarlijks een bijdrage verleende, zal dan worden overgedragen. Vooreerst wensen B en Ws het dak te doen herstellen. Met andere voor zieningen kan altijd nog worden gewacht tot het wenselijk zou blijken te zijn de muziek tent te verplaatsen naar het terreintje, waar nu de Alg. Chr. kleuterschool staat. Bij verplaatsing komen immers altijd allerlei verborgen gebreken aan het licht. Over name door de gemeente was verder wense lijk omdat ook andere verenigingen de mu ziektent wel eens gebruiken, de accordeon club b.v. Alles komt nu in één hand. Uit fondsen, verkregen uit de Rentespaar- brieflening 1959, stelt de Bank voor Ned. Gemeenten een geldlening van 30.000, beschikbaar, koers 100 rente 4J^ in gedeelten om de 4 jaren af te lossen in het tijdvak 1965 tot 1978. Men besluit de lening te aanvaarden voor de financiering van het dempen en rioleren van gedeelten sloot langs de patrijzen- en Coentjesweg. Gunstig wordt beschikt op het verzoek om subsidie voor de tuinbouwcursus, die afgelopen winter vanwege de C.B.T.B. en de N.C.L.B. in St.-Annaland werd gegeven. Het nadelig saldo bedroeg 418,70. Voor de enige leerling uit Oud-Vossemeer, die de cursus bezocht, gaat dit de gemeente 10,kosten. Dhr. Mees vindt de deelname wel erg ge ring. Het spijt dhr. Droogers dat er vooral in deze tijd onder de zoons van klein-land- bouwers niet meer belangstelling is. Mis schien zou het beeld bij een plaatselijke cursus beter zijn. De periodiek aftredende leden van de Woonruimtecommissie L. Istha, J. L. van Dijke, J. J, Quist. J. Boonman en Adr. Aarnoudse worden allen herkozen. De voorzitter leest dan een door B en Ws opgesteld schema voor de samenstel ling van de raadscommissie voor de onder zoek van rekeningen en begrotingen van gemeente- en armenzorginstellingen. Terecht zegt de voorzitter dan dat ieder zijn plaats in het omvangrijke schema wel vergeten zal zijn. Wat niet weg neemt dat hij ver onderstelt dat ieder er mee akkoord gaat. Onder enige hilariteit wordt zulks toege geven. Om de raadsleden te gerieven laten we echter de samenstelling hieronder nog even volgen: Gemeentebegroting 1960: P. A. W. Mees, J. Aarnoudse en L. Istha. Gemeenterekening 1958: C. P. Timmer mans, C. M. Droogers en L. Istha. Alg. Armbestuur, rekening 1958 en be groting 1959: J. Aarnoudse, C. P. Timmer mans en C. M. Droogers. Weezen-Armbestuur, rekening 1958/1959 en begroting 1959/60: J. Aarnoudse, G. P. Timmermans en P. van Driel. Fonds Huijssen van Kattendijke, rekening 1958: C. M. Droogers, L. Istha en C. P. Timmermans. Vastgesteld wordt dan de eerder ge noemde Schadevergoedingsverordening, re gelende „De bescherming van de belangen van eigenaren en andere zakelijk gerechtigde tegen schade als gevolg van stedebouwkun- dige maatregelen van de gemeente". Voor zover nodig lichtte de voorzitter toe dat het niets te maken heeft met de zouschade- regeling, daar staat de gemeente buiten. Op het gemeente-sekretarie worden hiervoor slechts aanvraagformulieren verstrekt. Het gaat hier over vergoeding aan per sonen, wier eigendommen in 't uitbreidings plan zijn komen te liggen en dus t.z.t. voor onteigening in aanmerking komen. Dhr. Droogers vraagt of de regeling nog dezelfde blijft als voor het laatste vergoe- dingsgeval, de schuur van dhr. P. Schoep. Volgens de voorzitter is dat niet het ge val, want de schatting van de schade liep toen over een Rotterdamse Commissie. is hij een hele heer, maar met een van onze kinderbrillen blijft hij „een echte jongen Fortumitr, 12 Bergen op Zoom - Te! Subsidie voor het Groene Kruis Zonder discussie wordt aan de plaatselijke afd. van het Groene Kruis een zelfde sub sidie verleend als vorige jaren (t.w. 1800.-) In 1958 beliepen de uitgaven op de alge mene dienst 12768.34, de inkomsten 12077.12, een tekort derhalve van 691.31. Het tekort op de exploitatie vaH het badhuis is veel ernstiger, nl. 1517.17. De uitgaven bedroegen 4252.47, slechts 2735,30 tegenover staan, bijna uitsluitend bestaande uit onvangsten voor de 11646 in dat jaar genomen baden. De legesverordening wordt dan aangepast aan plaatsgehad hebbende wetswijzigingen. Zo is de omschrijving van jachtakten ver anderd en laat de vleeskeuringswet geen legesheffing voor aangiften van huisslachtin gen meer toe. Nadat de 4e wijz. gewone dienst en 2e wijz. kap. dienst gemeentebegroting 1959 op verzoek van Ged. Staten zijn vastgesteld, deelt de voorzitter nog mede, dat 'n aan vraag om beschikbaarstelling van gelden voor het aanschaffen van leermiddelen voor de R.K. lagere school voorlopig is ingetrok ken Zulks met het oog op de benoeming van een ander hoofd in de plaats van dhr. de Kuijer. Het nieuwe hoofd heef misschien hieromtrent andere wensen. Rondvraag Tijdens de rondvraag informeert dhr. Mees naar de voor kort bestaande vacature aan de openbare school, ontstaan door het aan de openbare lag. school, ontstaan door het overlijden van mej. C. P. M. Sakko. De alleen heren-gegadigden opleverde, die langs deze weg uitstel van dienstplicht probeerden te krijgen. Tenslotte is contact opgenomen met mevr. Visser te Poortvliet, die zich verbond een jaar te zullen blijven. De moei lijkheid was nl. dat na haar spoediger ver trek wel geen andere onderwijzeres te krij gen zou zijn. Aan de kweekscholen wordt slechts eenmaal per jaar eksamen afge nomen. Niettemin blijf het Gemeentebestuur ad verteren om een onderwijzeres voor een vaste dienstverhouding aan te trekken. Volgens dhr. Istha doen zich sedert de inwerkingtreding van de verkeersmaatrege len in Achterstraat, School- en Bou Kooij- manstraat parkeerproblemen voor. De voorzitter meent dat de verkeersdrukte niet zo buitengewoon groot is. Tegenwoor dig kan toch geen maatstaf zijn of b.v. vertegenwoordigers al of niet hun wagen precies voor de te bezoeken winkel kunnen parkeren. Ze moeten dan maar wat lopen. Het speelterrein voor de openbare school biedt parkeerruimte volop. Ter vergelijking wijst weth. van Engelen er heel wij nij pender problemen in grote steden. Dhr. Aarnoudse wijst op het slecht onder houden stukje grond tussen de woningen van A. Douw en E. Hoek aan de School straat. In het uitbreidingsplan is ter plaatse een doorbraak voor een ontworpen straat naar de Molenstraat geprojecteerd. Dhr. Istha valt spreker bij. Hier moet nodig wat aan gebeuren, desnoods kunnen de ge meente-werklui het onkruid even afmaaien. Volgens de voorzitter is- de grond evenwel particulier terrein, naar hij meent toebeho rende aan dhr. L. J. van Vossen. De voorzitter zal nota nemen van de op merking van dhr. Istha, dat er iets zou man keren aan de afwatering nabij de eerste woningen van de Bou-Kooijmanstraat aan de zijde van de Patrijzenweg. Over het ziekenhuis Naar aanleiding van de debatten in de gemeenteraad van Bergen op Zoom over de stichting van een nieuw groot R.K. zie kenhuis en de daarmede verband houdende vraag, of het huidige, dat een algemene grondslag heeft, moet blijven voortbestaan, stelt dhr. Droogers voor aan de Bergen op Zoomse raad een gelijk request te zenden als werd ingediend door enkele gemeente besturen en gezamenlijke' kerkeraden. Dit houdt het verzoek in om óf het Alg. Burger Gasthuis als zodanig te laten voort bestaan, óf het nieuwe ziekenhuis een al gemeen karakter te geven. De protestantse bevolking van het eiland Tholen zou, nu het Diaconessenhuis in Breda te ver af is gelegen, uitsluitend zijn aangewezen op uit gesproken R.K. ziekenhuizen. Dhr. Mees meent dat in Bergen op Zoom reeds een beslissing is gevallen, het Alg. Burger Gasthuis is te klein. De heren Istha, van Driel en van Engelen zijn het in grote trekken met dhr. Droogers eens. De voorzitter kan slechts afgaan op wat over deze kwestie in de pers is gepubliceerd, verdere gegevens zijn niet voorhanden. Hij erkent het recht van de raad van Bergen op Zoom medewerking te verlenen tot stichting van een R.K. ziekenhuis, doch dit mag niet gaan tot schade van de belangen van een grote minderheid. Het voorstel van dhr. Droogers wordt daarop met algemene stemmen aangenomen, waarna de voorzitter de vergadering sluit. (vervolg) op Zoom. En dit verzoek werd in de spoedig daarop gehouden gemeenteraad be handeld, waarbij uit de discussie bleek, dat het ABG als ziekenhuis zou moeten ver dwijnen. Een tegenvoorstel om deze zaak aan te houden voor nader overleg, gedaan door een deel der niet-katholieke raadsleden, werd met 15 tegen 8 stemmen verworpen. Daaruit bleek dus, dat lang niet alle raads leden van katholieke zijde zich achter het eerste voorstel schaarden. Teleurstellend voor de minderheid in de stad moet in deze raadsvergadering zijn geweest, dat de bur gemeester niets deed om een andere op lossing te zoeken, maar zich veeleer achter de mening schaarde van de KVP-fractie- voorzitter, die verklaarde, dat de protes tanten helemaal niet ongerust behoefden te zijn dat ze niet liefderijk in het nieuwe R.K. ziekenhuis zouden worden opgenomen. En zo was men begonnen aan de jarenlange samenwerking tussen mensen van verschil lende levensovertuiging, met name dan in verband met de exploitatie van het ABG, een einde te maken. Op het hiervoor genomen besluit protes teerden de protestantse kerken van Bergen op Zoom, welke protest in feite werd af gewezen (11 tegen 9 stemmen) door aan

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5