WEEKBLAD VOOR HET EILOND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Groothandelsbedrijf van Oud-Vossemeer naar Halsteren WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Het handhaving van Algemeen Burger Gasthuis is ons district gediend RAADSVERSLAG SINT-MAARTENSDIJK. Raad wil Algemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom gehandhaafd zien - Spoedige uitvoering DACW-object hard nodig voor werklozen en voor de gemeente - Minder prettige schooljeugdverhuizing - Parkeerheffing van de baan. De redactie legt U deze week voort Het recht van de minderheid 15c jaargang No. 42 11 september 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Donderdagavond 3 september werd te Sint-Maartensdijk een voltallige openbare gemeenteraadsvergadering gehouden onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense. Afgewezen werden subsidie-aanvragen van de Rijkspolitiekapel, het Leger des Heils en van de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heilige naam. Dit laatste zou de heer Koopman wel willen subsi diëren. De voorzitter wijst er op, dat er in de gemeenteverordening een vloekverbod bestaat en het dus strafbaar is. De heer Koopman is van mening, dat die strafbepaling zeldzame toepassing vindt. Genoemde Bond doet goed werk, wat b en w trouwens niet ontkennen. De heer Koop man stelt voor om 25,of 50,bij te dragen. De heer Polderman zegt het met vorige spreker geheel eens te zijn. De heer Geluk steunt het voorstel van dhr. Koopman even eens. Bij stemming blijken 3 voor (Geluk, Polderman, Koopman) en 4 tegen te zijn (op den Brouw, Bazen, Kampman en van Zetten). De begroting 1959/1960 van de Zeeuwse muziekschool wordt voor kennisgeving aan genomen. SUBSIDIE-TOEZEGGING VOOR OPENBARE WERKEN Van het Ministerie van Sociale Zaken „'in de subsidietoezeggingen ontvangen voor de openbare werken, welke in D.A.C.W.- verband kunnen worden uitgevoerd. Dit zijn de rioleringswerken aan de oostzijde der gemeente, de demping van de watergang en het toevoerriool naar de plaats van de zui veringsinstallatie. Het subsidiepercentage is vastgesteld op 87.9% van de totale kosten, respectievelijk geraamd op 185.875, 181.717,en 46.621. De betreffende stukken worden voorshands voor kennis geving aangenomen. Een kasgeldlennig groot 650.000, wordt verlengd tegen 2j4 's jaars. WANNEER ER EEN SCHAAP OVER De (industrie) DAM is Om zuiver administratieve redenen zijn er moeilijkheden ontstaan voor de heer Priem bij de bouw van zijn confectie-atelier. De oorzaak van die moeilijkheden zijn terug te brengen in het nog niet bestaan van de wet tot die overdracht en tot zolang is de reeds in augustus gepasseerde aankoopakte van de grond (van het Kroondomein) niet geldig. Dit betekent, dat de boerenleenbank bijvoorbeeld niet in staat is daarop een geldlening te verstrekken, tenzij de gemeente zich daarvoor garant wil stellen. Burge meester en wethouders menen, dat tegen die garantstelling geen bezwaar bestaat, omdat de gemeente grond en gebouw in eigendom kan houden, zolang de overdracht niet wet telijk is. Enig risico zit hierin praktisch niet. B en w stellen daarom voor de gevraagde garantie tot 80% van de bouwkosten te verlenen. De heer Geluk vraagt of dan niet te vroeg is begonnen met de bouw. De voorzitter antwoordt beslist ontkennend. Het is zelfs zeer nuttig dat reeds is begonnen, want ook hier zou het bekende spreekwoord wel eens waarheid kunnen bevatten, dat, wan neer er één schaap over de dam is, er meerdere volgen. De heer Geluk wil dat niet tegenspreken, maar ontstaan er niet meer kosten door, wanneer pas overdracht kan plaats vinden indien het gebouw op de grond staat. De secretaris wijst er op, dat hiervan ont heffing kan worden verleend en ook is ge vraagd. De heer Geluk zou het nochtans op prijs stellen, dat de overdracht kon wor den bespoedigd. De voorzitter antwoordt, dat dit zuiver een aangelegenheid is van de Staten Gene raal. De procedure in de Tweede Kamer kan de gemeente moeilijk bevorderen. Tegen de gevraagde garantie heeft overi gens niemand der leden enig bezwaar. Nadat b en w de heer J. G. Pot uit Schiedam voor 3 maanden hebben benoemd als leraar Alg. Vorm. Onderwijs, zorgt de raad voor een tijdelijke benoeming van ge noemde leraar voor de tijd van één jaar. RONDVRAAG De heer Van Zetten vraagt of de premie al binnen is voor de vier te bouwen parti culiere woningen. De voorzitter moet hier tot zijn spijt ont kennend op antwoorden. Het loopt momen teel erg stroef met de premie-toewijzingen. Voor één huis, waarvoor in januari reeds premie is aangevraagd kwam de toezegging binnen. De heer Polderman wijst achtereenvolgens op een modderige boel in de omgeving van zijn schuur, wat voor de omwonenden na righeid oplevert, vraagt of er al vorderin gen zijn gemaakt met de „uitvalstraten" en of reeds betaling plaatsvond aan de kerk van de gekochte grond. Op dit laatste antwoordt de voorzitter, dat de stukken bij de notaris liggen. Wat de overige opmerkingen betreft zal een on derzoek worden ingesteld. SCHOOLKWESTIE De heer Koopman vraagt de voorzitter of hem een oorzaak bekend is, waarom (naar hij vernam) een 12 tal kinderen van de o.l. school alhier zijn verhuisd naar de o.l. school te Scherpenisse. De voorzitter zegt dat het er geen 12, maar 7 zijn en naar hij vernam, zou de re den zijn, dat het hoofd der school alhier niet bereid zou zijn om bijlessen te geven voor toelating h.b.s. Hij heeft dat persoon lijk gevraagd aan het hoofd der school, die wel terdege bereid bleek te zijn, die lessen te geven. Wel staat hij op het standpunt dat het zevende leerjaar der lagere school eerst aansluit op de h.b.s., waarom hij dan ook niet verplicht is die lessen in de zesde klas te gaan geven, wat niet wil zeggen, dat hij het persé niet zou willen. De heer Geluk betreurt het dat de ouders hun kinderen deden verhuizen. Het is uiter aard ook schadelijk voor de gemeente. De heer Koopman weet zich te niet herinneren, dat zoiets al eerder voorviel. De heer Kamp man zoekt het in de persoonlijke sfeer. Een voormalige onderwijzeres die hier is ko men wonen, omdat haar echtgenoot bij de herverkaveling werkt, heeft dit zaakje op gestookt. Hij vindt het maar een heel ver velend geval, waarmee alle leden het eens zijn. ZIEKENHUISKWESTIE Hierna verkrijgt wethouder Bazen het woord om de lopende ziekenhuiskwestie, welke de laatste maanden in de gemeente raad van Bergen op Zoom speelt, in het kort toe te lichten en met een voorstel te komen, de gemeenteraad van Bergen op Zoom te verzoeken het Algemeen Burger Gasthuis te handhaven, (zie voor een uit voerige weergave van hetgeeen door weth. Bazen is aangevoerd ons vorig nummer). De heer Geluk vraagt zich af, of het be staande ziekenhuis niet zou blijven, wanneer er in Bergen op Zoom een specifiek R.K. ziekenhuis wordt gebouwd. Weth. Bazen meent, dat de bestaanskansen voor het A.B.G. dan belangrijk kleiner zullen worden, zo niet geheel te verwaarlozen. En wanneer er alleen een R.K ziekenhuis staat, welke waarborgen hebben de andersdenkenden dan nog, dat ze worden opgenomen en desge wenst geestelijke bijstand kunnen krijgen. De heer Polderman zegt volkomen achter de suggestie van weth. Bazen te staan. Hij ziet het er ook van komen, dat zodra er een R.K. ziekenhuis staat, het Algemene ten dode is opgeschreven. De voorzitter voelt evenveel voor het plan Bazen als de andere heren. De heer Polderman meent, dat de gehele thoolse bevolking zich hier achter zal scha ren. Weth. Bazen wijst er op, dat het zie kenhuis zijn bestaan te danken heeft aan een gift van Prins Maurits, nu reeds zo'n 350 jaar geleden. De voorzitter staat op het standpunt, dat een grote gemeente als Bergen op Zoom een zekere morele verplichting heeft tegen over de kleinere gemeenten rondom en daar om ook rekening zal moeten houden met de protestantse minderheid. De heer op den Brouw ziet dit onder werp als zeer geschikt voor een te houden streek-raadsvergadering Hij heeft met enige verwondering zitten luisteren naar de heer Polderman, die zich zo achter wethouder Bazen schaart. Zondag voor een week zat hij in de kerk en „lui stert, zoals gewoonlijk goed." De plaatse lijke predikant had het over de belangrijk heid van het Kruis. Spreker was ge griefd, toen die leraar daarbij opmerkte, dat het in geen geval zo'n kruis was als men bij het binnenkomen van het Algemeen Burger Gasthuis ziet hangen. Hij vond deze uitdrukking beledigend, nagaande welk een goede verzorging men in het Ziekenhuis te Bergen op Zoom krijgt van de Orde-ver pleegsters. Het spijt hem zeer, dat zoiets werd gezegd. „Wanneer je met een blin- dendarm overhoop zit, kijk je er niet naar of het een Roomse of Protestantse verpleeg ster is, maar hoopt alleen maar er zo gauw mogelijk vanaf te zijn. En of je goed be handeld wordt." De heer Koopman denkt daar anders over. Als vorige spreker het niet erg vindt, in een R.K. sfeer te moeten worden opge nomen, hij wel en wat de Roomsen willen blijkt nu toch wel duidelijk uit hun drang naar een specifiek Rooms ziekenhuis. De heer Polderman attendeert er de heer Op den Brouw op, dat er helemaal niet gespro ken is over de behandeling. Wanneer hij daarvan iets zou zeggen, zou dat alleen maar gunstig uitvallen. De heer Koopman wijst er op, dat er ook van de zijde der hervormde kerken op het eiland is geprotesteerd tegen eventuele ver dwijning van het Alg. Burger Gasthuis. Daarbij zou er gewezen zijn, dat het Al gemeen ziekenhuis dient te blijven gehand haafd, ook al wil men van R.K.-zijde wat hun goed recht is een Rooms zie kenhuis bouwen. De heer Bazen vreest dat ook dan het Algemene in de verdrukking zal komen en houdt het liever zoals het nu is. Ook dhr. Polderman vreest daarvoor. Hierna wordt met algemene stemmen be sloten bovengenoemd adres te richten aan de Raad van Bergen op Zoom en daarop adhaesiebetuiging te vragen van andere eilandgemeenten en St. Filipsland. Hierna vraagt de heer Kampman, wan neer nu met de DACW-werken wordt be gonnen, waar de subsidiegoedkeuring nu immers werd ontvangen. Het is toch een werklozen object. Is het de voorzitter dan bekend, dat er reeds nu 140 werklozen op 't eiland staan ingeschreven. Maar op deze voortgang zitten we volgend jaar nog met de watergang open. Hij hoopt dat het werk met spoed kan worden aangepakt. De voorzitter antwoordt, dat het nog op toestemming wacht. Hij verwacht, dat die eind september-begin oktober tegemoet kan worden gezien. De heer Koopman krijgt een ontkennend antwoord op zijn vraag of er al nieuwe en nadere gezichtspunten zijn omtrent cultive ring van de Pluimpot. De heer Kampman wijst er op, dat de heer Meeusen (leraar technische school) zijn vakantie heeft besteed aan herstel van het carillon met gevolg, dat daarin een grote verbetering is gekomen. Hij kan dit zeer waarderen. Spreker vraagt of de leve rancier van het carillon, de firma Eysbout nog wel eens komt kijken en of dat zo maar door kan gaan. De voorzitter zegt dat hierover al een stapel correspondentie is gevoerd. De Com missie voor Carillons had het aanvankelijk goedgekeurd en die goedkeuring later weer ingetrokken. Het is alles bij elkaar een in gewikkeld zaakje geworden. Dat de heer Meeuwsen het zover heeft gebracht wordt bijzonder gewaardeerd en een woord van dank komt hem hiervoor zeker toe. PARKEERHEFFING VAN DE BAAN De heer Kampman wil de parkeerheffing, donderdagmorgen voor het plaatsen van auto's op de Markt afschaffen. Het is des tijds ingevoerd om een verbetering van de Markt-bestrating te krijgen, maar men zal daar nu toch wel mee uit zijn. Hij acht het onbillijk, dat men donderdag morgen voor die paar uur moet betalen, terwijl er hele nachten door auto's op de Markt staan, die niets hoeven te betalen. De andere leden waren het daarmee eens. Het voorstel wordt dan ook gesteund door de heer Geluk en met algemene stemmen aangenomen. Omtrent een besluit ook de muziektent daar te laten verdwijnen (op merking van dhr. Geluk) wil de raad zich nog wel even beraden en er een nachtje over slapen. Uiteraard wordt de muziektent toch ook gebruikt door de zangkoren, mid denstandsvereniging, enz. Daarna sluiting van een raadsvergadering die als „kort" was aangekondigd, maar toch nog enkele uurtjes in beslag nam. Het is bepaald niet, omdat onze streek er zo verheugd over moet zijn, niet omdat wij het zo prettig vinden, maar omdat er toch verschillende winkeliers bij betrokken zijn ook uit onze omgeving en omdat het toch uiteraard een bedrijf uit onze streek is, dat naar elders is verplaatst, dat we U hieronder wat meer gaan vertellen over de nieuwe vestiging van het groothandelsbedrijf van de „Kroon" organisatie van Oud-Vossemeer naar Halsteren. Reël bekeken moet men zelf de initiatiefnemers gelijk geven, dat men voor een nieuwe vestiging het middelpunt van het rayon verkoos boven de oude plaats, hoe graag we ook gezien zouden hebben, dat die oude plaats dezelfde mogelijkheden had kunnen bieden als de nieuwe vestiging. In Oud-Vossemeer weet men het al ge- werd gestart. Sinds 1956 kwam ook weste- ruime tijd, dat de levensmiddelengroothandel, waarover een harer inwoners, de heer J. J. Smallegange de scepter zwaaide ging ver nieuwen en uitbreiden en dat die uitbrei ding niet in de gemeente zou geschieden. Wellicht is het echter niet allen bekend, dat de nu verplaatste Kroongrossierderij is voortgekomen uit de vroegere firma J. van der Valk te Zierikzee. Sinds 1940 werd de klantenkring tot op het eiland Tholen uit gebreid en in 1945 vestigde de heer J. J. Smallegange die sinds 1939 in dienst was van de firma van der Valk zich met een „filiaal" in Oud-Vossemeer. In 1949 sloot men zich aan bij de Kroonorganisatie, welke op de 7e september van dat jaar was op gericht. De heer Smallegange was daarbij één der oprichters. Met 28 Kroonwinkeliers Het nieuwe Kroonbedrijf te Halsteren lijk Noord-Brabant er bij, waar zich thans een belangrijk aantal deelnemers van deze organisatie bevinden. Het district dat Schouwen-Duiveland, ei land Tholen en Westelijk Noord Brabant omvat telt nu 75 aangesloten winkeliers. De reden dat het nieuwe pand in Halste ren werd gebouwd, waar vanuit nu alle goederen worden gedistribueerd moet dan ook allereerst gezocht worden, in de geogra fische ligging, het centrale punt voor be diening naar Schouwen-Duiveland, Tholen en West-Brabant. Maar in de tweede plaats toch ook van wege het uitermate gunstig gelegen bouw terrein (aan de hoofdweg), terwijl boven dien terdege rekening werd gehouden met de toekomstige te verwachten ontwikkeling in deze „Westhoek". Eer de bouw plannen de goedkeuring van de directie verkregen is er heel wat gedokterd. Maar nu beschikt dit rayon van de Kroonorganisatie over een pracht en vooral praktisch bedrijfspand met een bebouwde magazijnoppervlakte van 820 m2, met kantoren en vergaderzaal ruimte van in totaal 180 m2 met een zorgvuldig uitgekiend systeem voor de gewenste isolatie, waardoor bij zomerhitte de temperatuur binnen en dan met name in de afdeling waar de suikerwerken, koffie, thee, sigaren enz. zijn opgeslagen een achttal graden lager ligt en bij vorst men ook tot een gradueel verschil (hoger) van een negetal graden kan komen. In de grote hal, die van een bijzonder goede verlichting werd-voorzien, staan de vele artike len zo efficient mogelijk opgeslagen, zowel om de overigen grote ruimte zo goed mogelijk te benutten als om het laden en lossen zo praktisch als maar kan te doen geschieden. Voor de aannemers, de heren T. M. Hage te Oud-Vossmeer en A Heefer te Halsteren had de Bergse ziekenhuiskwestie ook in onze streek in de belangstelling Met behoud van Algemeen Burger Gasthuis gediend DACW-werken zijn nu in St, Maartensdijk nodig Oud-Vossemeer neemt muziektent over. Grossierderij naar Halsteren verplaatst Morgen viert Concordiain Tholen haar 75 jarig bestaan Door geduld wordt lichter te dragen, hetgeen niet te veranderen is. directie niet anders dan lof. GROTE GEMEENTELIJKE MEDEWERKING Het nieuwe gebouw werd vrijdagmiddag officieel geopend, waartoe een aantal ge nodigden in de cantine/vergaderzaal bijeen gekomen waren, waaronder ook de loco burgemeester van Halsteren, de heer J. van Wezel, nu de burgemeester zelf door ziekte was verhinderd. In zijn toespraak vestigde hij er de aandacht op, dat op een stuk grond, waarvan men zich wel eens afge vraagd had, welke bestemming er ooit aan zou moeten worden gegeven, nu een prach tig gebouw is verrezen, waarom hij dan ook niet alleen de heer Smallegange, maar ook de gemeente Halsteren met deze opening kon feliciteren. De directeur van de Kroon-organisatie, de heer A. M. van der Linden uit De Bilt bood een reeds op het dak geplaatste naams vermelding aan, terwijl de heer J. van Dijk te Zeist de gevoelens van de Kroongrossiers vertolkte met zijn gelukwensen aan te bie den. Namens het personeel sprak de heer M. Klijs, die mét zijn gelukwensen ook nog kwam aandragen met een prachtige vulpen houder en met een bloemenhulde voor me vrouw Smallegange. In zijn dankwoord richtte de heer Smalle gange zich in het bijzonder tot het gemeente bestuur van Halsteren voor de bijzondere medewerking van gemeentezijde en daar naast tot alle anderen, die op enigerlei wijze aan de totstandkoming van de prachtige' grossierderij meewerkten. Hierna volgde een drukbezochte receptie, waarbij de fabri kanten wel bijzonder uit de bus kwamen met een cadeautje in de vorm van een envelop met inhoud, maar dan met een in houd van 1200, Ook in de toekomst zullen de Kroon- winkels op Tholen en via hen de consu ment uitstekend bediend kunnen worden, misschien niet beter als vanuit Oud- Vossemeer omdat dit toch nog dichter bij lag, maar zeker ook niet minder, vanwege de ruimere mogelijkheden, die het nieuwe magazijn biedt. En al ble ven we er spijt van hebben, dat er in Oud-Vossemeer een bedrijf minder is, inplaats van dat er één is bijgekomen, waaraan we zo'n grote behoefte hebben, we kunnen nog blij zijn, dat het perso neel uit Oud-Vossemeer in Halsteren kan blijven werken en ure zijn als thole- naar zeker progressief genoeg om de heer Smallegange als oud-inwoner van onze streek in zijn nieuwe vestigings plaats 'n succesvolle toekomst te wensen. Maar weinigen in de streek zal het geheel zijn ontgaan, dat er de laatste maanden zoiets bestaat als de ziekenhuiskwestie Bergen op Zoom. Dit komt omdat het uiteraard geen aangelegenheid van Bergen alleen is. Onder meer is ook onze streek daarbij terdege betrokken. Samengevat bestaat deze ziekenhuiskwestie uit een drang van een raadsmeerderheid tot de bouw van een specifiek R.K. zieken huis met daarnaast verdwijning van 't bestaande Algemeen Burger Gasthuis als zodanig. Men zou niet eens meer verder behoeven te lezen om toch te concluderen, dat daarmee de belangen van ons district bepaald niet zijn gediend. Wat is er aan de hand Het zal voor verschillende lezers wel ge wenst zijn een uiteenzetting te geven van wat er nu precies gaande is. Daarbij moeten we ons dan van detaillering onthouden. Er zullen er in elk geval maar heel weinigen zijn, voor wie het Algemeen Burger Gast huis in Bergen op Zoom totaal onbekend is. Er zijn er daarentegen heel veel, die er gedurende enkele of meerdere dagen een goede verzorging mochten genieten, al valt er en al viel er in het verleden zéker, hier en daar nog wel wat te verbeteren. Denk maar aan de bezoekuren (de laatste tijd al zeer verbeterd), denk maar aan de soms overvolle zalen, wat nu eenmaal niet te voorkomen is met deze capaciteit, denk ook maar aan de wachtmogelijkheid, die vroeger bepaald miserabel was en waar sinds de kantine-vestiging alweer een grote voor uitgang in is gekomen. In het algemeen mag men het echter wel zo stellen, dat men dankbaar kan zijn, dat er zo dicht in onze omgeving zoiets bestaat als het Algemeen Burger Gasthuis. Daarbij behoeven we dan echter niet te verdoezelen dat velen bij een bezoek aan dit ziekenhuis de indruk Hebben gekregen, dat hij of zij zich in een R.K. ziekenhuis bevond en niet in een „algemene", althans, wat wij daar onder verstaan. We zullen niet uitvoerig ingaan op het ontstaan van dit ongeveer 350 jaar oude ziekenhuis. Een feit is, dat het oorspronkelijk niet bestemd was voor de ziekenverpleging, maar in de loop der jaren tot ontwikkeling is gekomen. Waar Bergen op Zoom in over grote meerderheid rooms-Katholiek is, kreeg de verpleging een Katholieke inslag, vooral omdat deze werd opgedragen aan een orde van religieuzen van die Kerk. Op grond van de reglementen is het bestuur van het ziekenhuis (destijds ont staan door een gift aan de gemeente) op gedragen aan een college van Regenten, te benoemen door de gemeenteraad. Dat college bestaat uit 9 personen, waarvan 4 lid van de gemeenteraad dienen te zijn. Voorzitter van dit college was een rooms- katholiek, maar in het college zelf zijn de laatste jaren 2 niet-katholieken opgenomen. De burgerlijke overheid heeft dus zeggings- schap in de benoeming van de Regenten, terwijl ook de rekening en begroting door de gemeenteraad moet worden goedgekeurd. Tijdens een begin 1958 gehouden raads vergadering werd een commissie ad hoe door de gemeenteraad benoemd, om meer duidelijkheid te brengen in de verhouding tussen Gasthuis en Gemeentebestuur. Na de raadsverkiezingen in 1958 werd de voor zitter van voornoemd college van Regenten niet meer als zodanig herkozen. Tijdens een raadsvergadering in april jl. deelde een der wethouders mee, dat voornoemde ingestelde commissie had besloten, medewerking te geven aan het formeren van een Stichting, welke niet geschoeid was op Katholieke grondslag. De burgemeester van Bergen op Zoom was voorzitter van die commissie ad hoe en deze was het, die een samenspreking arrangeerde tussen de deken van Bergen op Zoom, twee predikanten en de vroegere voorzitter van het ABG. Een tijdens die vergadering gedaan voor stel om te komen tot een christelijke stich ting met 5 katholieken en 2 protestanten werd door laatstgenoemden, na overleg met de kerkeraden, afgewezen. Immers in het bestaande ziekenhuis kunnen de predikanten de zielszorg naar wens verrichten en onder vinden daarbij alle gewenste medewerking. Daarna kwam de klap op de vuurpijl, die tot de onderhavige ziekenhuiskwestie heeft geleid. In de bladen verscheen het bericht, dat er een stichting was gevormd tot oprich ting van een R.K. ziekenhuis in Bergen (zie vervolg tweede blad)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1