Plaatselijk Nieuws Dan maar zo! THOLEN OUD -VOSSEMEER Onzuiver bloed oorzaak van Rheumatische Pijnen. ST. ANNALAND ST. MAARTENSDIJK SCHERPENISSE ST. FILIPSLAND PREDIKBEURTEN 65 jaar getrouwd. Bevestiging en intrede ds. W. Haverkamp te Anna iacoba Polder. 126 PAUL BRICKHILL weg niet anders kan of de veertien be staande bochten blijven gehandhaafd. Wie weet of dit misschien een verhaal apart is. Nochtans grote verbetering Met inbegrip echter van die veertien bochten mag nochtans van een grote ver betering worden gesproken. Een verbetering, die nóg beter zal worden, wanneer met anderhalf of misschien twee jaar de defini tieve deklaag zal worden aangebracht. Maar ook nu reeds rijdt dit provinciaal wegge deelte heel wat prettiger dan voorheen. Twee en halve kilometer daarvan is reeds gepenetreerd en wanneer de materiaal-aan voer (soms moest de aannemer wel eens 2 weken op grind wachten) niet verder stag neert, is het half september voor elkaar. Dan rest nog het afwerken van de bermen en het aanleggen van een rijwielpad, naast de verkeersweg, dat met een tegel breder dan het oude, op 2.40 m komt maar daarmee mogelijk nog niet voldoende is aangepast aan het huidige brommerverkeer. Ook deze aannemer zal de afgelopen maanden over weinig tegenslag te klagen hebben, zeker niet wat het weer betreft. Slechts ter hoogte van Kettingsdijk bleek enige verzakking te ontstaan door een echte veenlaag en mogelijk kan daar in de toe komst nog wel eens wat verzakking optre den, al is men al bgonnen dit tegen te gaan door demping van de naast de weg liggende sloot. Voorrangsweg Voor het eerst in de thoolse wegenge schiedenis gaan we nu ook voorrangswegen krijgen. Bij besluit van 27 juli 1959 hebben Gedeputeerde staten van Zeeland de wegen Tholen-Scherpenisse en Scherpenisse- Sint- Maartensdijk-Stavenisse, die op het pro vinciaal wegenplan voorkomen als de num mers vier en vijf aangewezen als voorrangs weg. Daarbij wordt opgemerkt, dat dit de belangrijkste wegen voor Tholen-zuid zijn en daaraan valt niet te twijfelen. Daarbij komt dat het als een verlengstuk gezien kan worden van de voorrangsweg Bergen op ZoomTholen, terwijl er slechts drie wegen van h'et tertiair wegenplan op uitkomen, die van locale betekenis zijn. En zo krijgt de nieuwe provinciale weg tussen Tholen en Poortvliet dus al direct een titel: voorrangsweg. Ten overvloede misschien mogen we wel op de inhoud daar van wijzen, namelijk dat door deze aanwij zing het verkeer op die weg voorrang heeft op al het verkeer dat van de zijwegen (ook van rechts) afkomt. Het zal de snel heid niet doen verminderen en daarom voor al zijn de rondwegen, buiten de gemeente kommen liggende, een uitkomst. Overigens dient men altijd nog rekening te houden met die gedeelten, waar de maximumsnelheid van 50 kilometer wel geldt (zoals bij Poort vliet) We kunnen met de vernieuwing van het weggedeelte Tholen-Poortvliet blij zijn. Het is prettig, dat het provinciaal be stuur tenslotte ook zijn blik daarop heeft doen rusten en niet alleen maar van de noodzakelijkheid van deze verbetering overtuigd was, maar die verbetering ook tot stand deed komen. Daarmee zal dit geacht college niet klaar zijn. Het overig deel van deze „ringweg" behoeft evenzeer verbetering. De bordjes op het traject tussen Tholen en Oud-Vossemeer met opschrift „slecht wegdek" zijn waarlijk niet overbodig. Er mag gegron de hoop zijn, dat ons provinciaal college ook daarvan op de hoogte is, waarom het naar ons gevoel geen brutaal ver zoek is, wanneer we zelfs langs deze weg vragen ook daar op vrij korte ter mijn verbetering aan te brengen. Onnodig te zeggen dat de avond in een gezellige sfeer verliep. We wensen de burgemeester en zijn echt genote nog vele gelukkige jaren in Oud- Vossemeer toe. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr R. C. Renes te Oud-Vossemeer, tel. 19. Dr A. Kugel te Poortvliet, tel. 10. HOOGWATER in de week van 30 aug. t.e.m. 5 sept. 1959 zondag vm. 0.18 nm. 13.00 uur maandag 1.26 13.55 dinsdag 2.18 14.40 woensdag 3.10 15.20 donderdag 3.40 16.00 vrijdag 4.20 16.40 zaterdag 5.10 17.20 Donderdag 3 sept. Nieuwe Maan te 2.55 u. BEKENDMAKING Burgemeeser en wethouders van Tholen maken bekend, dat in plaats van donderdag, 3 september 1959 de privaatputten op vrij dag, 4 september 1959 zullen worden opge haald. Tholen, 27 augustus 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd. CONCORDIA PRESENTEERT ZICH Het cadeau voor „Concordia" bij haar 75 jarig bestaan, waarvoor de thoolse be volking ijverde, is aangekomen. Het bestaat uit gloednieuwe uniformen voor elk der werkende leden van onze harmonie. In ver band met het feit, dat „Concordia" op don derdag 3 september a.s. te Yerseke haar medewerking zal verlenen aan het Oester- en Mosselfeest aldaar en dan zich dan ook uiterlijk van haar beste zijde wil laten zien, worden de nieuwe uniformen nog voor het te houden jubileum aangetrokken. Dat wil zij niet voor het eerst in Yerseke doen, maar vooraf het cadeau van de bevolking aan de bevolking van Tholen laten zien. En daar om komt „Concordia" zaterdag 29 augustus in haar nieuwe kledij op straat. Om 4 uur begint dan eerst een muzikale rondgang in de gewone kledij. Om half zes zal de stoet worden ontbonden bij de zaal van dhr. J. van Boven. Vandaar begint om 7 uur weer een rondgang, maar nu in de nieuwe uni formen. Maandag 31 augustus a.s. zal de gebruikelijke muzikale rondgang worden ge maakt ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Ongetwijfeld zal er bij gunstig weer a.s. zaterdag grote belangstelling zijn. DAMESKAPPERSZAAK GEOPEND Nadat vorige week reeds het werk in de nieuwe dameskapsalon van dhr F. Hommel in de Vierwindenstraat was begonnen, vond afgelopen dinsdagmiddag de officiële ope ning plaats. Dankzij een ingrijpende verbouwing, heeft dhr. Hommel thans de beschikking over de grote en gezellig ingericht ruimte, speciaal voor het dameskappen. Links van de hoofd deur bevindt zich de reeds bestaande heren kapsalon, beide ruimten van de straat ge scheiden door grote spiegelruiten. De nieuwe kapsalon is royaal en geheel naar de eisen des tijds ingericht. Het meu bilair is modern en zo nodig kunnen 4 da mes tegelijk worden bediend. Voorlopig wordt het werk gedaan door de gediplomeerde kracht, dhr. M. v. d. Veerdonk te Bergen op Zoom. Met uitzon dering van de maandag is deze de gehele week beschikbaar. Met de opening van deze zaak bestaan er thans alhier met de salon van Mevr. Niemantverdriet, eveneens gediplomeerd, 2 dameskapperszaken, wat voor de dames, die vroeger op andere gemeenten waren aangewezen, ongetwijfeld een grote vooruit gang betekent. ZILVEREN BRUILOFT BURGEMEESTERSECHTPAAR De grote plaats, die het burgemeesters echtpaar in onze gemeente inneemt, op 11 april tijdens het ambtsjubileum zo dui delijk naar voren gekomen, werd maandag nog eens extra onderstreept bij de viering van hun 25-jarig huwelijksfeest. Kruschen Salts zuivert Uw bloed en zo voelt ge U al gauw weer een ander mens. Daarom - wacht er niet mee. Begin de wel dadige Kruschenkuur liever vandaag dan morgen. Kruschen spoort Uw bloedzuive rende organen aan tot krachtiger werking. Die worden als 't ware verjongd en her krijgen zo de kracht, om onzuiverheden uit het bloed te jagen en daarmee de oorzaak van uw pijnen te verdrijven. Tijdens de receptie, die 's-avonds van 6-8 uur in de zaal van dhr. P. A. W. Mees gegeven werd, kwamen zeer velen het ju bilerende echtpaar gelukwensen. Na afloop van de receptie was de beurt aan de raadsleden en het gemeentepersoneel. Ook nu weer grote belangstelling. Dit be wijs van oprecht gemeende waardering moet het burgemeestersechtpaar ongetwijfeld goed hebben gedaan. Namens de leden van de Raad en het gemeentepersoneel bood de loco-burge meester, dhr. P. van Driel, een geschenk aan. De gewone slagvaardigheid verliet de burgemeester niet toen hij, dankend, hoopte op „over 25 jaar, hier of in Ten Anker". Zijn echtgenote, praktisch van aard, had snel in de gaten dat het geschenk, een kap stok, juist voldoende haken bevatte om alle kinderen van „Pax Intrantibus" te gerieven. De spruiten zelf, zaterdag bij het feest in huiselijke kring met een diner, waarop spruitjes niet ontbroken zullen hebben, in de vorm gekomen, waren bijzonder goed op dreef, vooral als leden van de gezinsdrum band, waarop het wonderbaarlijkste muziek instrument van het kleinste spruitje te horen was, een blikken bus met stenen. De op wekking van de spruit met de Nieuw-Testa- mentische naam, „en nu allemaal", was eigenlijk overbodig. De spruiten voornoemd, maakten al herrie genoeg. MOEILIJKHEDEN BIJ HET ONDERWIJS Al vele maanden zit de bijzondere school ter plaatse in de moeilijkheden voor wat de personeelsvoorziening betreft. Nu en dan kunnen deze voor enkele weken worden op gelost door benoeming van onderwijzers, zoals het de laatste tijd het geval was door tijdelijke aanstelling van de heren Hobo en Visser. Beiden gaan nu weer vertrekken, hetzij voor vervulling van de militaire dienstplicht, hetzij voor verdere studie. Hoe wel er weer enige kans bestaat voor een tijdelijke benoeming, komt het vrijwel altijd neer op sollicitanten, die nog niet in mili taire dienst zijn geweest en op die manier pogen vrijstelling te verkrijgen. Dat is echter maar zelden mogelijk. Maar ondertussen is het tekort aanonderwijzeressen en onder wijzers, inzonderheid voor het platteland schrijnend en zijn de moeilijkheden groot. Het gaat er op lijken, dat de moeilijk heden zich niet alleen maar tot de chr. school gaan beperken. Immers, met teleur stelling werd vernomen, dat de tijdelijke onderwijzeres aan de openbare lagere school mevrouw M. de Kuijer-van Baar per 15 okt. tenminste zo'n vlot brilmontuur, dat precies past bi] hun Jeugdige gezichtjes. Daarvoor naar Fortuinstr. 12 - Bergen op Zoom gaat vertrekken. Haar echtgenoot, de heer H. de Kuiier, momenteel werkzaam als hoofd van de R.K. school te Oud-Vossemeer werd namelijk in gelijke functie te Enkhuizen be noemd. Dat betekent dan tegelijk een af scheid voor mevrouw de Kuijer van de Sint- Annalandse school, welke van haar bereid willigheid om daar les te geven sinds 1 april 1957 heeft geprofiteerd en waardoor deze school ruim twee jaar zonder moeilijkheden zat. Het moge dan nu nog niet zover zijn, dat deze betrekking vacant is, men mag toch nauwelijks aannemen, dat men er direct in zal slagen een onderwijzeres te krijgen. Ho- penlijk is dat wel het geval, zoals het ook de hoogste tijd wordt, dat de vacatures aan de chr. school worden vervuld. PREEKSTOEL NAAR THOLEN De oude preekstoel uit de hervormde kerk werd enige tijd geleden verkocht aan Mo numentenzorg. Nu wordt ze in Delft ge restaureerd en zal dan in de monumentale hervormde kerk van Tholen worden ge plaatst, namelijk in dat gedeelte dat als trouwkerk werd aangewezen. Ook het voet stuk, bestaande uit een oude wijwaterbak komt naar Tholen, waar het eertijds op een of andere manier ook vandaan gekomen schijnt te zijn. Misschien is deze zware wij waterbak vroeger door Tholen aan Sint- Annaland geschonken, al zijn er geen offi ciële gegevens van te vinden. Nu het toch over kerkelijke aangelegen heden gaat, mogen we er wel op wijzen, dat het bericht in enkele provinciale bladen omtrent het vormen van een orgelfonds, on juist is. Natuurlijk is er door de restauratie en uitbreiding wat meer vuil in het orgel gekomen dan normaal en daarom krijgt het komende weken een flinke schoonmaakbeurt. Van vervanging van dit orgel is echter geen sprake. Terecht is de kerkvoogdij van me ning, dat men komende jaren voldoende zorg heeft om de top van de restauratie kosten weg te werken. -JC- OPRICHTING GYMNASTIEKVERENIGING Reeds enige tijd zijn enkele inwoners van St. Maartensdijk bezig om te komen tot oprichting van een gymnastiek vereniging. In de gymnastiekzaal bij de technische school beschikt onze gemeente over een welhaast unieke oefengelegenheid. Tot dus verre wordt de zaal weinig voor het doel, waarvoor hij is ingericht, gebruikt. Om de jongelui in de gelegenheid te stellen zich op verantwoorde wijze lichame lijk te ontwikkelen, is een gymnastiekver eniging het meest aangewezen. Er is geen vorm van lichamelijke ontwikkeling, die be ter aan zijn doel beantwoord, dan gym nastiek. Daarom meisjes en jongens, maar ook dames en heren van St. Maartensdijk, laat dit initiatief een succes worden. Meldt u aan als junior, adspirant of senior lid van de gymnastiekvereniging. Aanmelding kan geschieden in het gym nastieklokaal op dinsdag 1 september voor meisjes van 8 en 9 jaar om 17.30 uur. voor meisjes van 10 en 11 jaar om 18.15 u. Op donderdag 3 september voor jongens van -8 en 9 jaar om 17.00 uur voor jongens v. 10 en 11 jaar om 17.45 uur voor jongens v. 12 en 13 jaar om 18.30 uur Op vrijdag 4 september voor meisjes v. 12 en 13 jaar om 18.00 uur voor meisjes v. 14 en 15 jaar om 19.00 uur voor jongens v. 14 en 15 jaar om 20.00 uur voor heren v. 16 jaar en ouder om 21.00 u. Op woensdag 9 september des avonds om 19.30 uur zal het voorlopige comité, waarin zitting hebben mevrouw Bouwense, Mevr. Hoogesteger en de heren Kampman en Meijer in hotel „Smerdiek" Mevr. v. Nieu- wenhuizen een oprichtings-vergadering be leggen, waavoor allen die de gymnastiek een goed hart toedragen en de toegetreden seniorleden worden uitgenodigd. AUTO VAN DIJK Bij het passeren van twee zandauto's op de Eerste Dijk nabij de hofstede van A. Breure raakte één van de auto's, toebeho rende aan de fa. J. D. Jansen te Middelburg, van de weg af en kwam onder aan de dijk terecht. De chauffeur liep gelukkig slechts lichte verwondingen op, terwijl de auto door de fa. Jansen, zelf weer op de dijk kon worden getrokken. SCHIETWEDSTRIJD De schietvereniging „Prinses Juliana" is voornemens om op 5 september a.s. een kringschietwedstrijd te houden op de baan te Gorishoek. Er kan aan worden deelge nomen door alle schietverenigingen van het eiland. Er zijn wedstrijden vooor korps-, personele- en vrije baan op 100 meter. De opgave wordt voor 1 september verwacht. NOG TWEE WONINGWETWONINGEN Zeer waarschijnlijk zullen in onze ge meente toch nog twee woningwetwoningen worden gebouwd. EEN ROEIBOOT Op het grondgebied van deze gemeente is een roeiboot aangetroffen. Bij de rijkspolitie of ter gemeentesecretarie kan men hierover inlichtingen verkrijgen. op zondag 30 augustus 1959 THOLEN Ned. Herv. Gemeente 10 en 3 uur ds. C. v. Dop uit Amersfoort. Geref. Kerk 10 en 5 uur kandidaat B. Mintjes uit Utrecht. Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uür leesdienst. woensdag 2 sept. 7.30 uur ds. A. F. Hon- koop. Chr. Ge r e f. Kerk 10 en 6.30 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond geen dienst. OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente 10 en 3 uur ds. R. C. van Putten te Loenen a. d. Vecht. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur ds. A. Koning. Chr. Geref. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. Geref. Gem. in Nederland 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente 10 en 6 uur ds. P. Westland. Extra collecte Ziekenfonds. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur Student Wisse uit Tholen. Vrije Geref. Gemeente 9.45, 2.15 en 6.15 uur leesdienst. STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 uur leesdienst, 6 uur ds. A. Breure. Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur de heer J. W. Slager. ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente 9.30 en 2 uur ds. J. van der Haar. Voorbereiding H. Avondmaal. Collecte Kerkverwarming. Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. donderdag 3 september 7 uur ds. G. J. Zwoferink. Oud Geref. Kerk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Rehoboth 6.30 uur ds. H. A. van Loon te Loos duinen. Het echtpaar Marinus A. Lindhout-Izabëlla v. Oeveren herdenkt a.s. maandag het feit, dat ze op 30 augustus 1894, dus 65 jaar geleden, te Poortvliet zijn gehuwd. Sinds vele jaren wonen zij in Oud-Vossemeer. Het echtpaar heeft 7 kinderen, 2 jongens en 5 meisjes, allen gehuwd. Dit wijst op een grote familie; en dat klopt in derdaad, want er zijn 40 kleinkinderen en 12 achterkleinkinderen. Hoewel de echtgenote de laatste jaren dikwijls met ziekte te kampen heeft gehad, hoopt zij toch a.s. maandag op het feest, dat in 't ver enigingsgebouw te Oud- Vossemeer wordt ge houden aanwezig te kunnen zijn. Verwacht wordt dat velen bruid en brui degom, die beiden 86 jaar oud zijn, zullen komen feliciteren. Van onze kant alvast ge lukgewenst. In de Geref. Kerk te Anna Jacoba Polder vond zondag jl. bevestiging en intrede plaats van ds. W. Haverkamp als nieuwe herder en leraar. Ds. Wijngaarden uit Groningen, een oom van kandidaat Haverkamp, had op deze be vestigingssamenkomst als tekst Joh. 15 1-8. God wil in de samenkomsten de gemeente ontmoeten. Hij heeft Zijn Zoon geschonken om de treurenden te troosten. Als we dit beseffen zullen we onze plaats niet ledig laten. De blijdschap wordt op deze dag niet weinig verhoogd door hetgeen deze dag zal gebeuren. Blijdschap, niet alleen bij de familie, maar ook bij de gemeente. We zul len geoordeeld worden wie of wat we ge weest zijn in ons leven. Niemand is tot vruchtdragen bekwaam. Alleen God kan ons de kracht geven. We moeten diep door drongen zijn op de gemeenschap met de Here Jezus. Jezus noemt Zichzelf de Wijn stok en ons de ranken en roept ons op tot vruchtdragen. We raken nooit uitgedacht en uitgepraat over de rijkdom van deze ge lijkenis. Daarin zegt de Heiland wie Hij voor ons is, namelijk: de Ware Wijnstok. Een wijnstok had in Israel grote betekenis. De nederige wijnstok is het voorbeeld van de nederige Jezus. De kerk is de rank die uit de wijnstok voortkomt. Het is een groot voorrecht rank te zijn van de wijnstok Jezus. Ieder heeft een wijnstok, maar het tragische is dat deze wijnstokken geen vol doening geven. Alleen maar leven uit God. Ingeënt door het ware geloof. Hiervoor is een levendige verbondenheid met de levende wijnstok nodig. Zoek kontakt met Jezus. Geen verheffing kan uit zichzelf bestaan. Het komt er opaan in een voortdurende communicatie met Jezus te zijn. Alleen door innige verbondenheid aan de ware wijnstok draagt de rank ware vrucht. Met uiterlijke godsdienstvormen komen we er niet. De rank van ons leven wordt naar de vruchten geoordeeld. Hier staan, naar ps. 122, de stoelen der gerichts. Er is altijd kaf onder het koren in de kerk. Daar heeft de dienaar des Woords mee te rekenen. De prediking moet een tweesnijdend zwaard zijn. Vrucht dragen is geen bijzonder dienstbetoon. Vruchtdragen in Zijn dienst is strijden tegen de zonde. Zielsaansluiting met Jezus is nodig in ons leven. Na de prediking werd gezongen Gez. 51 1 en 2. Na de bevestiging werd de nieuwe leraar staande toegezongen de zegenbede uit ps. 134. De slotzang was ps. 89 7. INTREDE DS. W. HAVERKAMP Als intredetekst had Ds. Haverkamp Joh. 3 16. Vanavond is het ogenblik aan gebroken waarop zolang gewacht is. Als dienstknecht van God heb ik vanavond een boodschap van God. De boodschap van Gods liefde voor zondaren. De boodschap van Gods onbegrijpelijke liefde. Het licht van Gods liefde straalt in deze duistere wereld. Is het niet dwaas als jong predikant je werk met zo'n tekst te beginnen Jezus zegt tot Nicodemus dat God de wereld lief had. De Kosmos, dat is sieraad Gods. Ja, zo was het in het Paradijs. De mens was de kroon der schepping. Na de zondeval is dit alles veranderd. De mens dacht het buiten God te kunnen stellen, maar wat is er van terecht gekomen De wereld heeft het nu ervaren. Toch breng ik u de Blijde Boodschap. Ik mag u Gods liefde over brengen. Verwacht niet veel van mij, maar verwacht het van God alleen. God redt een wereld die Hem vertrapt heeft. Meent u aanspraak te kunnen maken op Gods liefde? God heeft ons niet lief omdat we zo aan trekkelijk zijn. Wat is er geworden van Gods mooie Kosmos, van Gods mooie pronkjuweel Het valt niet mee eigen bank roet te erkennen. Wilt u Gods liefde er varen Kom dan met lege handen. Het is onbegrijpelijk dat God ons liefheeft. Op Golgotha is deze wereld veranderd. Voor goed. Niet zomaar. Het kostte Christus' gruwelijke dood op Golgotha. Dit is geen goedkoop Evangelie, dat het wel goed zal komen met deze wereld. De wereld kan ons veel geven, maar de liefde Gods niet. Dit ogenblik kijkt Jezus ons aan met liefdevolle ogen. Wat doet u met het kruis dat eens op Golgotha heeft gestaan God wil u gelukkig maken. Hij doet dat op Zijn ma nier. God geeft u in Christus Zijn hart. Geloof in Mijn Zoon die Ik u gegeven heb. Nu kan iedereen verschijnen voor Mijn aangezicht. Iedereen Die Hem niet aan genomen hebben zal Hij verwerpen. Als het leven u moeilijk wordt, vouw dan uw handen. Je kunt niet bidden als je niet gelooft. Geloven is een vast vertrouwen dat mij vergeving van zonden geschonken is in Jezus Christus. Geloven in Gods liefde dat we niet verloren gaan, maar eeuwig leven. God belooft ons het eeuwig leven. Zonder God verloren. Door het grote kruis mijn leven veranderd. Niets kan mij nu meer scheiden van de liefde van Christus. Laat Uw liefde mijn levenspad verblijden. Ik ga nooit verloren, maar zal eeuwig leven. Dat is perspectief. Hierna werd gezongen ge zang 25 2, waarna hijzelf de gemeente nog toesprak. Namens de kerkeraad werd het woord gevoerd door de heer P. Boudeling, namens de klassis door Ds. de Koning van Oud-Vossemeer, Ds. Wielemaker als kon- sulent, W. Beurkens als afgevaardigde van de Ned. Herv. Kerk te St. Filipsland, bur gemeester L. J. de Jonge en de heer Haver kamp (de vader van de nieuwe leraar). De slotzang van deze dienst was Gez. 29. SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur leesdienst. 6.30 uur ds. C. v. Dop uit Amersfoort. Extra collecte restauratie. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds. A. Breure. 6.30 uur Cand. Donkergoed. Extra collecte Kerkvoogdij. Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur leesdienst. Geref. Kerk 10 uur leesdienst, 2.30 uur kand. B. Mintjes uit Utrecht. ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente 9.30 en 2.30 uur ds. S, de Lint van Lienden. Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Oud Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. ANNA JACOBAPOLDER Geref. Kerk 10 en 2.30 uur ds. W. Haverkamp. De levensgeschiedenis van Douglas Bader de Engelse piloot zonder benen Dundas, Johnny Johnson en Crowley-Milling waren naar Bay House gegaan in de hoop iets voor Thelma te kunnen doen. Ze zat heel rustig in de huiskamer, uiterlijk onbewogen, en schrok alleen op toen de tele foon rinkelde. Woodhall vroeg naar haar. De anderen hoorden haar zeggen: „Ja..: ja... ja, Woodie." En toen: „Dank je wel Woodie." Ze hing de hoorn op en ging naar de huiskamer terug. Onder doodse stilte ging ze zitten en stak met trillende handen een sigaret aan. Toen blies ze de rook uit en zei heel beheerst: „D.B. is krijgsgevangene." Vreugdekreten vulden de kamer, maar ze hoorde die nauwelijks, kapot als ze was van ontroering en verrukking en van allerlei gevoelens, die haar doorstroomden. Een eeuwigheid scheen het te duren eer ergens in de duisternis een torenklok van St. Omer het midder nachtelijk uur aankondigde. De nacht was doodstil. Ba der ging op de rand van zijn bed zitten, vergeefs pro berend het gekraak te voorkomen, en bond zijn pro thesen onder. Toen kleedde hij zich aan. Vurig hopend dat de bewaker zou zijn ingeslapen, deed hij een stap naar het raam. De vloerplanken kraakten en zijn rechter been piepte in de scharnieren en bonkte met benauwend lawaai op de vloer. Hall begon te hoesten om dit te camoufleren, terwijl Bader niet in staat op de tenen te lopen naar het raam stapte. De bewaker móést daar wel wakker van worden. Voorzichtig opende hij het raam en keek naar buiten. Het was volkomen donker en hij kon de grond onder het raam niet zien. Hij liet de lakens uit het raam zakken en hoopte maar dat ze lang genoeg zouden zijn; zien kon hij dat niet. Hij moest de sergeant-vlieger hebben gestoord, want de jongen die nu uit zijn narcose kwam, begon te kreunen. Hall fluisterde: „Elk ogenblik kan de verpleegster naar hem komen kijken." Zich aan het touw vasthoudend, leunde Bader naar buiten en probeerde zijn benen uit het raam te krijgen. Ze waren fantastisch onhandelbaar, erger dan ooit te voren. Niets mee te beginnen. Zwetend liet hij met één hand het touw los en boog de rechterknie. Opeens was hij door de raamopening, en hing hij buiten het raam aan zijn handen. Een ellendige pijn priemde door zijn borst en deed hem hijgen. Hall fluisterde „Succes!" Het klonk als een pistool schot. „Hou je kop!" fluisterde hij, en toen: „Dank je wel." Toen liet hij zich zakken. Het was eigenlijk eenvoudig. Zijn langs de muur schurende benen kon hij niet gebrui ken, maar zijn armen waren sinds zijn crash in Reading zo gespierd geworden, dat hij zijn eigen gewicht ge makkelijk kon houden. Hand onder hand plaatsend liet hij zich beheerst zakken. Hij had geen moeite zich aan de lakens vast te houden en de knopen schenen stevig genoeg te zijn gelegd tot nu toe tenminste. Binnen enkele seconden kwam hij langs een raam en hij wist dat het de kamer was, waar hij met de Luftwaffe champagne had gedronken. Hij schrok toen hij be merkte dat het open stond, maar het was daar binnen donker en hij ging even op de vensterbank zitten uit blazen, hopend dat de dokter niet in die kamer sliep. Hij keek omlaag, maar kon de grond niet zien en evenmin waar zijn touw ophield. (Te laat bedacht hij dat hij de knopen had moeten tellen.) Maar hij kon nu niet meer terug en liet zich verder zakken. Voorzichtig tastte hij met de voeten en opeens stond hij op de begane grond met nog meters laken aan zijn voeten. ,,'n Koud kunstje", dacht hij en deed een paar passen naar het gras waarop zijn voeten zo'n lawaai maakten. Voorzichtig liep hij over het gras in de richting waar het hek behoorde te zijn, zonder enig plan en maar hopend dat de geheimzinnige Fransman op zijn post zou zijn. Er doemde iets in de duisternis voor hem op. Het hek! Prachtig! Toen schrok hij: het was dicht. Maar hij werkte zijn vingers ertussen en zonder bijzondere krachtsinspanning kreeg hij het hek een paar decimeter open. Hij wrong zich er tussen door en stond toen op de geplaveide straat. Onmiddellijk zag hij, vlak tegen over zich, het gloeiende puntje van een sigaret. Hij stak schuin de straat over en de sigaret bewoog zich in zijn richting, kwam naast hem en een donkere gestalte fluisterde „Douglas!" met een sterk Frans accent. „Oui," antwoordde hij en de onbekende pakte hem bij de arm en nam hem mee de straat in. De stad was stil als een grafkelder, waarin zijn benen een heidens lawaai maakten, dat van de huizen echode. Hij zag niets, maar de onbekende scheen de weg op het gevóel af te leggen. Hij voelde een lichte druk op zijn arm en ze sloegen rechts af. De Fransman begon tegen hem te fluisteren: „C'est bonC'est magnifique. Ah, les sales Boches." (Wordt vervolgd)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 2