WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLOND Verplaatsing van (vijftig) boerderijen zit bijna rond. Ook in de Weihoek is het nu goed wonen.... en boeren. Vernieuwd provinciaal weggedeelte Tholen-Poortvliet. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT H. K. H. PRINSES WILHELMINA De redactie legt U deze week voor: Nieuw boerderij-type in de Broek- en Roolandpo'der. Half september a s. te berijden* 15c jaargang No. 40 28 augustus 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief B Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen niet geheel overwonnen, nog Is ze er als voorzichtige boerenvrouw niet zeker _van of ze het wel zal kunnen „uitzingen", al is er de twee seizoenen, dat er in de Wei- hoek wordt geboerd, alleszins aanleiding om de zaak wat optimistischer te gaan be kijken, zoals boer Kleppe het ook doet. Trouwens, hij kan dat voorozichtig opti misme met cijfers rechtvaardigen. Het is j Reeds zijn zeven en twintig nieuwe boerderijen in het herver- kavelingsgebied Tholen opgeleverd en in gebruik, nog zes zijn in aanbouw of worden binnenkort aanbesteed. Verder werden 17 andere bedrijven verplaatst door vertrek van de voormalige beheerders naar de Noordoostpolder, zodat één van de grote herverkavelingsonderdelen welke met sanering verband houden: verplaatsing boerderijen, vrijwel rond zit. Zoals het er bij staat is er nog slechts plaats voor één nieuwe vestiging. Van de 33 nieuwe boerderijen kreeg de Poortvlietse weihoek van alle thoolse polders met acht stuks, wel het grootste deel. En waarvoor tientallen jaren lang de neus werd opgehaald blijkt het nu goed wonen en niet slecht „boeren" te zijn. Zo denken de nieuwelingen er over. En een veel oudere insider die de berichte Weihoek al zo'n halve eeuw van haver tot gort kent voegde er aan toe: dank zij de onderbemaling. TT9 B# aannemen, dat hij een dusdanig aantal keren, als zijn boekhouding aangaf, naar Poortvliet was gereden om zijn tank van 1000 liter te vullen. En daarom wenste baas Kleppe de ambtenaar met feiten te overtuigen. Enkele jaren achtereen noteerde hij nauwkeurig het aantal keren, dat hij Poortvliet aandeed om zijn watertank te vullen. De uitkomst was een gemiddelde van 189 maal per jaar. Honderd negen en tachtig maal een reis heen en terug vanuit een afgelegen hoek in de Scherpenisse polder naar Poortvliet om zijn koeien van water te voorzien. Nu slur pen ze het uit de automatische drinkbakken op, zonder dat Kleppe er een hand voor behoeft te verzetten. „Maar het zal U nu meer kosten". „Ik 1 taalde vroeger voor een tank water een gulden en heb nu 100 liter voor twee kwartjes" was het antwoord. Kijk, zo'n verbetering is niiet gemakkelijk in geld uit te drukken, temeer omdat het waterhalen van vroeger na bezette tijd werd gedaan of „over leeggang." En bij deze gemakken komt dan nog het feit van die ene grote kavel langs de boerderij, komen ook de gemakken van elektriciteit en telefoon. Niettemin flink aanpakken geblazen DE GROOTSTE VERBETERING „Dat is het nu juist, waarop ik al jaren attendeerde", aldus de weihoek-insider: de onderbemaling. Dat is de belangrijkste ver betering van de Weihoek met overigens de ongetwijfeld ook grote voordelen van de betere wegen en verdere ontsluiting. Een belangrijke vooruitgang werd reeds in 1911 op het gebied van de ontwatering bereikt door stichten van het stoomgemaal in de Poortvlietse polder, later door een elektrisch gemaal vervangen. Maar vóór 1910 was de Weihoek meer geschikt om in te vissen dan om op te boeren. In een uur tijds kon je met een beetje handigheid zeker zijn van een pond paling. Maar daar was het in de eerste plaats niet om te doen. Het ging voor verschillende streekbewoners om den brode, wanneer ze zich in de Weihoek vestigden. En over de ontwatering daarvan zijn er tussen 1850 en 1950 al heel wat woordjes gevallen. „De laatste tijd", aldus nog steeds onze Weihoek-insider, „was het al niet meer te vergelijken met vroeger, toen we soms paarden met wagen en al uit de modder moesten hijsen, toen we nooit meer dan 2000 kilo's bieten tegelijk hebben dur ven vervoeren over de onverharde, soms ondergelopen weihoek-wegen. „En toch," verklaarde onze reële zegs man, „toch heb ik ook toen goede jaren in de Weihoek beleefd, al stonden er inder daad meer slechte tegenover. En nu Onze zegsman wilde de laatste zijn om aan de voordelen van de verbetering te twijfelen. Integendeel, inzonderheid die on derbemaling was naar zijn mening de groot ste vooruitgang en daarnaast vanzelf ook de wegen en ontsluiting. Maar juist omdat hij de Weihoek zo door en door kende, was het ook een voorzichtig beoordeler. „Mis schien zal het ook in de toekomst weer nodig zijn de weiden om de drie jaar te scheuren, al spreekt de voorlichtingsdienst dan wel van om de zes jaar." Er is nog niets te zeggen van de overigens momenteel uit stekend liggende kunstweiden. Het is immers alles nog in het beginstadium" herhaalde onze zegsman zeer voorzichtig. „Verbeterd? Ongetwijfeld." En toen liet die bejaarde Weihoeker ons met de mond vol tanden staan door zijn slotopmerking: „Een ding begrijp ik niet. Vroeger waren we in no vember al klaar met ploegen en het ander werk. En nu, met al die vooruitgang, die verbeteringen, die mechanisatie, werkt men dag en nacht, ja is men tot februari toe aan het ploegen." Slechts fluisterend hebben we hierop durven tegenwerpen: „mogelijk gro tere opbrengsten dan vroeger Vroeger waaide het veel harder Niet alleen een Weihoekinsider hebben we gepolst om U iets over de boerderij- verplaatsing, ook in dit gedeelte van onze streek, te vertellen, maar vanzelf ook een „emigrant" daarheen. En zo kwamen we bij het gezin Kleppe terecht, die aan de A-weg tussen Poortvliet en Sint-Annaland een nieuwe boerderij bewoont, waar we ondanks het misschien niet gelegen ogenblik in deze oogsttijd, zeer welwillend werden ontvangen. Behalve de zeer praktische be drijfsruimte, die de heer Kleppe in deze nieuwe boerderij verkreeg, huist het gezin nu ook in een fraaie woning, misschien wel de grootste tegenstelling met het al bouw vallig huisje in de Scherpenisse polder, waar men vandaan is gekomen. En het gezin Kleppe kan nog meer te genstellingen opsommen. Twintig minuten fietsen om te gaan melken was toen twee maal aan de orde van de lange werkdag, terwijl de koeien zich nu vlak bij de boer derij bevinden. Is het wonder dat vrouw Kleppe, die op de boerderij ook van wanten weet, opmerkte, dat het toen altijd nog hard waaide ook. Wat deze zomer betreft heeft ze ruimschoots gelijk. Ongelovige belastingambtenaren Een andere tegenstelling is de watervoor ziening. Ook in de Scherpenisse polder hield boer Kleppe zo'n twaalftal koeien. En daar was het in de zomer studie-aan waterhalen geblazen. Het bracht hem zelfs in conflict met de belasting, die niet wilde Een beminde Prinses viert haar verjaardag Boerderijverplaatsing op Tholen zit bijna rond De provinciale weg Tholen-Poortvliet half september berijdbaar Het echtpaar van de week uit Oud-Vossemeer „Concordia" uit Tholen in nieuwe uniform Bevestiging en intrede van ds. W. Haverkamp in Anna Jacobapolder Gymnastiekvereniging in St. Maartensdijk Een mens gelooft gemakkelijk wat hij vreest en wat hij begeert. Betekenen al deze voordelen, betekenen al deze gemakken, dat boer Kleppe en al de andere verplaatsten het geld in de schoot geworpen krijgen? Reken maar van niet. Het is evenals vroeger flink aanpakken geblazen. Wat dat aangaat heeft die be jaarde Weihoekinsider wellicht gelijk, toen hij zei, dat men vroeger al in november klaar was en nu eigenlijk nooit meer. En tóch zit er meer perspectief in. Met boer Kleppe hebben ook de andere verplaatste boerderijen in de meeste gevallen 15 hecta ren land om te boeren, sommigen als ge mengd bedrijf, zoals ook de heer Kleppe, die het met 8 hectare akkerbouw en 7 ha weiland probeert. Het is heus allemaal niet vanzelf gegaan. Of dacht u dat een boerderijverplaatsing op vrijwillige basis in twee minuten be klonken is. Dat er dan eventjes een ambte naar komt van de Herverkaveling en vraagt: „wat denk je er van, dat je over een maand dit oude vertrouwde bedrijfje inlevert en dat je op een nieuwe boerderij, die je straks toch altijd zoveel rente en aflossing per jaar gaat kosten, je bestaan voorzet. Dacht U, 31 augustus a.s. zal het de dag zijn waarop H.K.H. prinses Wilhelmina 79 jaar hoopt te worden. 31 augustus, het is een datum die vooral voor vele ouderen onder ons een begrip is geworden, vroeger betekende het „koninginnedag", de dag waarop de moeder des vaderlands in het centrum van de belangstelling van allen stond. Op wens van H.K.H. wordt deze dag tegenwoordig zeer bescheiden gevierd, want de prinses geniet nu van een welverdiende rust op haar zo geliefde „Het Loo", waar zij nu volop de gelegenheid heeft zich aan haar liefhebberijen te geven. In weerwil van de bescheiden herdenking van haar geboortedatum is deze dag voor zeer velen nog altijd een hoogtijdag. Wij wensen H.K.H. nog vele jaren in rust en geluk temidden van haar volk, waarvoor zij zoveel deed. dat boer Kleppe met zijn vrouw zo over 1 nog niet zo weinig voor deze zomer, wan- één nacht ijs was gegaan. Nee, daar zijn neer men 17 mud gerst per gemet dorst, heel wat uitleggingen voor nodig geweest terwijl hij daarbij nog met een niet geheel door de betreffende voorlichtingsambtenaar, j afgewerkt perceel zat, zoals zijn buurman Daar zijn heel wat becijferingen op papier zelfs 20 mud wist te halen. Het is nog niet gezet en daar heeft men ook menig uurtje zo weinig, wanneer men 240 kisten doré's van wakker gelegen. Zo herinnert vrouw haalt uit de 290 roeden, daarbij de uitermate Kleppe zich nog best die kwade nacht in grote droogte niet uit het oog verliezend, haar oude woning, die ze doormaakte, toen j En de 17 mud „schokkers", die hij van de daaropvolgende dag het definitieve „ja of zijn 300 roeden haalde, tellen toch ook nog nee" zou worden gevraagd. Het scheen of wel mee. Het is daarenboven verwonderlijk, die kwade nacht 't oude vertrouwde dak in dat zijn suikerbieten in deze slechte en be- het zoveel bouwvalliger huisje als het te- ruchte Weihoek er zo uitstekend voorstaan, genwoordige, haar toe fluisterde, dat ze nu dat hij er onvoorziene omstandigheden voor- toch wel te veel hooi op de vork nam. En behouden, bijna dezelfde opbrengst van ver- al is die gedachte al meer vervaagd, nog wacht als het vorig bietenjaar, dat een heeft vrouw Kleppe haar weihoekschroom seizoen bij uitstek was. En de weihoek moge dan voor het grootste deel mogelijk niet geschikt zijn voor de Eigenheimer, men zal er voorzichtig dienen te zijn met teelt van uien en blauw- maanzaad (al zijn ook daarvan al goede resultaten bekend), niet iedere landbouwer heeft behoefte aan intensieve teelten. Boer Kleppe althans niet, nu hij met zijn zoon en zonodig zijn vrouw voor zijn 12 melk koeien en enkele stuks kleinvee, voor zijn 8 hectare bouwland en zijn 7 hectare wei land moet zorgen. Gematigd optimisme Door .deze twee meegemaakte Weihoek- seizoenen durft boer Kleppe het toch al wel zo te stellen, dat het in de Weihoek wel schijnt te lukken. Daarom wil ook vrouw Kleppe die de melkstatistieken in haar hoofd heeft en een melkopbrengst van 3200 liter nog niet om over te roemen vindt daarom wil ook zij wel geloven, dat die verplaatsing naar de Weihoek toch wel enig perspectief beloofd. Want inzonder heid voor de weidegebieden is de Herver kaveling van groot belang, zo vinden deze nijvere Weihoekbewoners. Verplaatsing bijna rond Het is niet alleen boer Kleppe die aan de verplaatsing boerderijen heeft meegedaan. Er zijn met hem nog negen en veertig an deren, al vestigden die zich niet allen in de Weihoek, maar onder Stavenisse, Tho len, Oud-Vossemeer of de andere gemeen ten. Het heeft alles bijzonder veel overre dingskracht van de betrokken ambtenaren gekost. De thoolse boer is er de man niet naar om groot risico te nemen. Hij houdt nu eenmaal niet van een gokje, wanneer het om zijn bestaan gaat. Ergens heeft hij altijd de vrees, dat hetgeen hij met risico factor onderneemt, zal mislukken. En daar voor zou hij zich schamen, ook al zouden tijdsomstandigheden hem buiten elke per soonlijke schuld stellen. En geen wonder, wanneer men weet, dat een boer in het weer altijd al z'n groot risico heeft. Daarom Met Zuid-Beveland heeft de streek Tholen de primeur voor wat 'n nieuwe systeem boerderijbouw betreft. Hierboven ziet U de maquette van een nieuwe boerderij, zoals die langs de „Broekse weg", tussen Sint-Annaland en Oud-Vossemeer wordt gebouwd voor de heer D. M. van der Zande uit Oud-Vossemeer. Echt laagbouw. Niet alleen zeer praktisch maar ook architectonisch niet onaantrekklijk. Voor de heer L. Hage in Scherpenisse zal een zelfde type worden gebouwd. Behalve dat de bouwkosten bij dit systeem belangrijk lager liggen is ook het interne transport veel gemakkelijker. Vermoedelijk wordt ook voor de heer C. F, van Oeffelen uit Tholen een dergelijke boerderij geplaatst. temeer zal het de Herverkaveling tot vol doening zijn, dat deze boerderijverplaatsing tot nu toe nog is gegaan, zoals het ging. Daarom zal ze met boer Kleppe en al de anderen die nog geen spijt hebben van die verandering verheugd zijn over het tot dus ver verkregen resultaat en daarom bovenal is het voor haar prettig, dat de Weihoek, waarin toch wel de grootste risico zat, tot dusver niet beschaamde in de niet te hoog gestelde verwachtingen. Slechts één plaats is er nog open op Tholen voor boerderijvestiging. Dan is deze sanering afgerond. Nieuwbouw in de Broek en Roolandpolder wordt momenteel nog gepleegd (zie ook de foto) voor de heer D. M. v. d. Zande uit Oud-Vossemeer, terwijl er daar binnenkort nog één komt voor de heer L. Hage uit Scherpenisse. In de Schakerloopolder komt nog een nieuwe boerderij voor de heer C. F. van Oeffelen uit Tholen. Verder zijn er reeds vergevor derde plannen op papier of in uitvoering voor een boerderij in het Oudeland van St.-Maartensdijk, bestemd voor D. Klaasse en in de Scherpenisse polders voor W. Be velander, C. Rijstenbil, J. Tichem en D. Duijnhouwer. Er zal wel niemand van hen gedacht hebben, toen in 1954 het begin van de Herverkaveling voor de deur stond, dat 't ooit zover zou komen, dat landbouwers en veehouders vrijwillig eigen grond zouden verlaten en zich zelfs in de Wei hoek zouden gaan vestigen. Nogmaals het is ook op de nieuwe bedrijven aan pakken geblazen. Het „gokje" is gewaagd en het gezin Kleppe in de Weihoek heeft er tot dus ver evenmin spijt van als hun nieuwe buren of als die anderen in de andere thoolse polders. Moge het zo zijn, dat die spijt nooit behoeft te komen. Ja, dat het zelfs in de eertijds vergruisde oude Weihoek, goed wonen en goed boeren zal zijn en blijvendan sal het ook elders in onze streek waer- achtig wel gaen. Dc afsluiting van het provinciaal weggedeelte Tholen-Poortvliet zal spoedig tot het verleden behoren. En menig weggebruiker, vooral uit het eiland, zal daar blij om zijn. Hebben voertuig bestuurders van buiten het eiland veelal de aangegeven (omge legde) route gevolgd over Oud-Vossemeer, van binnen uit werd daar zelden de hand aangehouden. Dat hebben de pas aangelegde herverkavelde (polder)wegen aan het wegdek ondervonden. Die zijn er bepaald niet op vooruitgegaan. Vandaag evenwel zal het eerste gedeelte van de vernieuwde provinciale weg zijn slijtlaag krijgen, zijn de laatste „slakken" aangevoerd en zal het geheel, wanneer het met de materiaalaan- voer verder niet meer tegenloopt, half september voor het grote verkeer worden opengesteld. Dan ook heeft bijna 4 kilometer van de provinciale eilandweg zijn noodzakelijke verbetering gekregen en moet alweer de bel worden geluid voor een ander stuk van deze „ring", namelijk het gedeelte Tholen-Oud-Vossemeer. Er zitten nog veertien bochten in Vanwege de mist en vorst kon aannemer firma W. van Vossen Zonen te Sint- Annaland inplaats van op 2 februari eerst op 23 februari aan vernieuwing van het 3900 meter lange weggedeelte beginnen, dat ligt tussen de Thoolse- en de Poortvlietse rondweg. Deze aannemer was de laagste met 472.375,van de 22, die er naar dit flinke object hadden ingeschreven. Nu, ruim een half jaar later is er aan dat wegge deelte al heel wat veranderd. Het werd tot een diepte van 1.10 meter uitgekist, wat een grondvervoer kostte van 48.000 m3. Daarna kwam er 80 cm zand in, waardoor 26.000 kub moest worden aangevoerd via de thoolse haven, vervolgens een laag van 22 cm slakken, waartoe 10.000 ton van dat goedje nodig was en tenslotte dan nog een gepenetreerde steenslaglaag van 5 cm, nadat de wals de slakken tevoren behoorlijk heeft ingeheid. Zo krijgt men daar een asfalt- wegdekbreedte van 6 meter plus aan weers zijden 'n halve meter kantopsluitingen, zodat het rijdek in feite zeven meter breed is. Overigens is dit provinciaal weggedeelte niet in dier voege veranderd, zoals we dat de laatste jaren van de herverkavelingswe gen gewend zijn, die vrijwel linia-recta van 't ene punt naar 't andere lopen. Integendeel, aan de bochtigere hoedanigheid van de „postweg" is weinig tegemoet gekomen. Ze ker, de scherpste bochten (o.a. in de buurt van café „De lol") zijn behoorlijk verflauwd en op die punten is de weg zelfs breder dan 7 meter, het rijden door de veel beter liggende bochten is ook vanwege het nieuwe wegdek aanzienlijk vooruitgegaan, maar toch tellen we in dit toch betrekkelijk maar kleine eindje weg (3900 meter) nog altijd veertien bochten. Die overziende hebben we ons afgevraagd, wat de reden kan zijn, dat men enerzijds in de polders overal dwars doorheen snijdt met de wegen, maar dan in rechte lijn, terwijl het met de provinciale

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1