WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Gebeurtenissen rondom haar aloude dorpskerk. Plaatselijk nieuws NT IEDER I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Eenwording van Europa heeft kinderziekten. Juli schitterde in veel opzichten. De Heerlijkheid Poortvliet. De kleine EEG van wal Herverkaveling Tholen Plaatselijk meer zomerse dagen dan in 1947! Aarding op niet-metalen leidingen eerder gevaar dan beveiliging. THOLEN 15c jaargang No. 38 14 augustus 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Kleine vrijhandelszone een feit Den Haag Op 21 juli jl. konden de acht delegaties van evenveel Europese landen lachend de vergaderzaal in Stock holm verlaten. In verrassend korte tijd hadden zij onderling overeenstemming be reikt over de vorming van een tweede Europees-economisch blok, dat voorlopig naast de bestaande EEG zal blijven werken. Tegelijkertijd klonken in de zalen van de regeringen, die niet bij de nieuwe vrijhan delszone zijn aangesloten, de alarmschellen, want én politiek én economisch kan de nieuwe ontwikkeling in het proces van de Europese eenwording verstrekkende gevol gen hebben. Al enige tijd voor de dag waarop overeenstemming werd bereikt was vooral van Duitse zijde commentaar ge leverd op de pogingen van Engeland, Dene marken, Zweden, Noorwegen. Finland, Por tugal, Zwitserland en Oostenrijk om te komen tot een onderling vrij handelsgebied. Men wees op het gevaar dat twee naast elkaar opererende economische groepen ge makkelijk in 'n heftige en de internatio nale toestand niet bevorderende concur rentiestrijd kunnen geraken, wat aanleiding kan geven tot vele controversen in West- Europa. Met grote nadruk verklaarde de Westduitse minister van Economisch Zaken, Erhard, dat 't noodzakelijk is te komen tot een algemeen Europees vrijhandelsgebied, dat alle achttien landen van de Organisa tie ooor Europese Economische Samenwer king (OEES) moet omvatten. Samenwerking met EEG 7 De vraag is nu of de nieuw gevormde vrijhandelszone komt tot een nadere sa menwerking met de zes landen van de EEG (West-Duitsland, Italië, Frankrijk en de Benelux) en of hieruit later misschien een samensmelting kan ontstaan. In elk geval blijkt hiervoor enige animo aanwezig te zijn, want direkt na het bekendmaken van het verdrag hebben de delegaties van de lan den van de nieuwe „kleine" vrijhandels zone verklaard dat het de bedoeling is, via het nieuwe blok te komen tot een geheel geintegreerde Europese markt. Hetgeen dus volkomen beantwoordt aan Erhards ideaal. Men kan zich daarom afvragen waarom velen zich bezorgd maken over deze jongste mijlpaal in Europa's economische geschie denis. Immers, wanneer beide partijen de zelfde wens hebben, moet toch overeenstem ming kunnen worden bereiktwaar een wil is, is een weg ?I Helaas liggen de zaken lang niet zo een voudig. Al jaren is de integratie van Europa een droom van alle belanghebbende landen, maar ondanks dat is zij slechts in een zeer bescheiden mate doorgevoerd. Voornamelijk is dit te verklaren door de kracht van de nationale gevoelens, die als bijna niet te verdelgen onkruid welig tieren op de akkers van een gemeenschap pelijke markt. Nu hebben zij opnieuw ge leid tot het ontstaan van twee economische kampen, die, zij het welwillend op een af stand van elkaar staan. De kwade rol van Engeland. De grote stuwkracht, die geleid heeft tot de snelle vorming van de nieuwe vrij handelszone, is voornamelijk opgebracht door Engeland. Vele economen en politici zijn de mening toegedaan, dat het Verenigd Koninkrijk, hierbij geleid door nationale ge voelens, niets anders heeft willen doen dan zijn eigen positie ten opzichte van de EEG- landen (in het bijzonder tegenover Fran krijk) verbeteren. Het politieke pad van Engeland gaat de laatste jaren beslist niet over rozen. Op het gebied van de internationale samenwer king, op welk terrein ook, heeft het dikwijls een bijzonder slechte rol gespeeld en fouten gemaakt, die aanleiding gaven tot tegen stellingen in het Westelijke kamp. Tijdens de Geneefse conferentie is Engeland meer malen de onwillige en in zekere zin eigen wijze factor, die de positie van de Weste lijke groep als geheel verzwakt. Nu brengt Engeland opnieuw verwarring door de eco nomische associaties met de zeven andere deellanden van de vrijhandelszone. Men tracht het individualisme van Groot- Brittanië te verklaren door de rivaliteit met Frankrijk, maar veeleer komt juist die ri valiteit voort uit een te grote zelf gescha pen isolatie van Engeland. De laatste jaren hebben Frankrijk en Engeland dik wijls binnen Europa lijnrecht tegenover el kaar gestaan: Frankrijk is o.a. de grote stimulator van de Europese Economische Gemeenschap geweest, terwijl Engeland niets van een dergelijk verdrag moest heb ben. Toch zijn de tegenstellingen tussen beide partijen niet van dien aard dat een toena dering niet meer mogelijk is. De leden van de nieuwe vrijhandelszone hebben in hun eerste gezamenlijke verklaring te kennen ge geven, dat zij een samensmelting op de lange duur met de EEG niet ongewenst vinden. Het zal nu de taak van de Grote Zes van de EEG zijn, deze eerste duide lijke uitnodiging niet in de wind te slaan. Dat ook in Rusland niet gedacht wordt aan een blijvende splitsing in West-Europa bewijst overigens de reactie van het rege ringsblad, de Prawda, die een, tevergeefse, felle aanval publiceerde op Finland, dat zich bij de vrijhandelszone wilde aanslui ten en zulks inderdaad ook heeft gedaan. Slag voor Nederland. De heftige reacties van o.a. Duitse zijde zijn te verklaren, niet uit een vrees voor het blokkeren van de Europese Eenwording, doch uit een vrees voor de eigen economie. Duitsland en ook Nederland voeren onge veer 25 van hun totale quotum uit naar leden van de nieuwe vrijhandelszone en deze uitvoer komt door de ongunstige concur rentiepositie in ernstig gevaar. De nieuwe Acht hebben besloten hun onderlinge in voertarieven met twintig procent te verla gen, hetgeen o.a. tot gevolg zal hebben, dat de vleesexport van Denemarken in een veel voordeliger positie komt te staan (op de Engelse Markt) dan die van Nederland. Men verwacht daarom dat de Nederlandse baconuitvoer naar Engeland, die vorig jaar nog een waarde vertegenwoordigde van honderd millioen gulden, in de toekomst aanzienlijk zal verminderen. Hiervoor zal men compensatie moeten zoeken in de han del met de EEG-partners. (Nadruk verboden) Hef eerste stapje op een ook onge twijfeld. lange restauratieweg van Poort vliet s toren en kerk is gedaan, na dat enige weken geleden de goedkeuring op een raadsbesluit werd verkregen tot gedeeltelijke restauratie van de vervallen gemeentelijke toren. Dat begin is ver nieuwing van het torendak. Leidekkers werkzaamheden. Bij de aanvang van deze restauratie vonden we een lief hebber van oudheidkundig onderzoek bereid enig „speurwerk" te verrichten rond de geschiedenis van dit oude ge bouw. Wat hij in oude folianten daar over ontdekte en combineerde met an dere „bronnen" leest U in onderstaand artikel. In stad en dorp is het de eeuwen door zo gewees, dat een tweetal gebouwen de centrale punten het openbare leven vorm den. Dat waren op onze dorpen het „Dorps- regthuys" en de „Kerk". We kunnen bei den beschouwen als de zetels, waarvan ge zag en leiding uitging. Wanneer die oude „Dorpshuizen" konden spreken over dat gene wat in vroeger tijden tussen haar mu ren door Schout en Schepenen, geslacht na geslacht, is behandeld, wel onze oren zou den er van tuiten. Het zou meer dan een omvangrijk boekdeel vullen. Evenwel nog meer dan het „Dorpshuis" nam in vroeger tijd „de Kerk" een voor name plaats in de harten der landzaten. Moeten we niet telkens opnieuw verbaasd staan over de monumentale gebouwen, die met de grootste opofferingen der parochi anen tot stand zijn gekomen in die oude tijden, inzonderheid voor de reformatie. Het was niet zonder reden. In die eeuwen van bijgeloof hechtte men enorme waarde aan het uiterlijke. Hoe schoner en fraaier de kerk moest worden, hoe groter offer men vroeg. En de offers werden grif gebracht. Zoveel te zekerder was men immers van z'n zielerust, zo werd het volk geleerd. En zou men de vraag zo beslist ontkennend mogen beantwoorden, wanneer werd gesteld, dat hiervan ook in onze tijd nog wel iets is blijven hangen Zeker, de Hervorming bracht in die beschouwing het grote keer punt, maar wat ook mocht verdwijnen, de kerken gelukkig niet. In wezen werd zelfs de band tussen Staat en Kerk hechter ge smeed als ooit te voren. In een vorig artikel hebben we melding gemaakt van het „Dorpsregthuijs" van Poortvliet, ditmaal zullen we enkele bijzon derheden geven over haar kerk en wat zich daar rond afspeelde. Het aloude kerkgebouw van Poortvliet is ten tijde van de verovering van het eiland Tholen door de Staats troepen zodanig ver woest, dat er slechts een bouwvallig ge deelte van overbleef. Of deze vernieling door vriend of vijand plaats vond, is ons niet geheel duidelijk geworden. Als de Hervorming te Poortvliet vaste voet begint te krijgen, wordt ras de behoefte aan een kerkgebouw gevoeld „ten gebruy- cke der Godsdienst." In het begin van het jaar 1585 werden schepen Pieter JJacobsz 't Zwaert, Jacques Manteau en de predikant Thomas Rage boom naar Gecommitteerde Raden van Zeeland afgevaardigd „om over te brenghen 't patroon van de Kerke met 't bestek van dien, mitsgaders de tauxatie der kosten." De Staten namen de kosten der kerkbouw voor hun rekening onder voorwaarde, dat bij de herbouw niet mocht overblijven, wat aan de Roomse eredienst herinnerde „zelfs moest het fondament van den altaer wor den uytgebrooken." Door de Raad van State werden nog 40 Ponden Vlaams toegestaan onder bijzon dere voorwaarde, dat de Wethouders moes ten zorgen voor het maken van het uur werk met toebehoren in den toren. Dit werk werd aangenomen door Hendrik Aerts voor „27 P. VI. en 20 schell. tot een nieuwe doek voor syn huysvrouw." Aan al deze voorwaarden werd grif vol daan, ja zo vlot verliep de bouw „dat men begin 1685 al een eind gevorderd was." Het volgend jaar werd de kerk in ge bruik genomen door ds Rageboom. Tegelij kertijd werd voor het eerst een geordende kerkeraad gevormd. Toch was ds. Rage boom niet de eerste vaste predikant van Poortvliet. We vinden vermeld, dat ge ruime tijd voor 1581 als vaste leraar werk zaam was Albertus Hemi, gezonden door de Classis van Schouwen. Ds. Rageboom heeft Poortvliet gediend van 3 september 1583 to zijn dood op 8 jjuni 1624. De eerste ochtendgloren der Hervorming in de Nederlanden schijnen ook Poortvliet bestraald te hebben. Althans „ten jare 1557 worden Robrecht van Muysbeke en Hans de Hoemaker van Brussel, door de gerechte van Poortvliet voor drie jaaren gebannen op poene van gegeeseld en op ten rugge met een yser gebrant te worden." Hun was ten laste gelegd, dat zij de hervorming begunstigd hadden. Een dergelijk vonnis trof 18 juli van hetzelfde jaar ook Floris Geertsz. Maar zoals overal, werd ook te Poortvliet „het zuivere licht der Waarheid niet door ban-> nissement en verbeurdverklaring" gekeerd. Jaarlijks werden de straffen zwaarder. Zelfs in de rij der bloedgetuigen komt uit deze tijd een persoon uit Poortvliet voor. Op 9 oktober 1562 wordt aldaar Mattheus Jansz op het schavot aan een paal geworgd en daarna verbrand. Of Poortvliet nog meer martelaars gekend heeft, was niet te vinden. Toch is toen beleefd wat Da Costa zo ge voelvol dichtte De houtmijt riekt en rookt, en 't lied der martelaren. Gestemd in ballingschap en bange doodsgevaren, Tot op 't schavot niet zwijgt, van God en van het Lam, Totdat het stikt in 't koord, of wegsterft in de vlam." We vinden vermeld, dat de gezuiverde godsdienst al in 1566 te Poortvliet is door gebroken, doch wederom uitgeblust is. We kunnen dus wel aannemen dat na de te rechtstelling van Jansz, de hervorming een flinke uitbreiding heeft gekregen. In Poortvliet had ook beeldenstorm plaats, zij het dan niet zo massaal als elders. Een zekere Jan Marinusz wordt beschuldigd dat hij de 22ste februari 1567 zekere beelden, staande aan de zuidzijde in de kerk afge smeten heeft. Voor de heren van het ge recht gebracht, verklaarde hij „dat hij des nachts dat de beelden gebroken waren, zeer dronken was, en dus niet wist, of hij het gedaan had." Met andere woorden, als ik het gedaan heb, heb ik het onbewust gedaan. Hij vond een handig pleitbezorger in Jan Claesz Vis van Zierikzee, die er op wees, dat er slechts één getuige was, die meende Jan Marinusz met beelden breken bezig gezien te hebben en dat terwijl het nacht en zeer donker was. Het slot van deze zaak was, dat de be schuldigde, na veel geharrewar ontslagen werd, wegens gebrek aan bewijs. In die tijd volgen de gebeurtenissen op kerkelijk gebied te Poortvliet elkaar snel op. Nog in hetzelfde jaar (1567) lezen we van een plechtige herroeping van een getuige nis door de chirurgijn Jan Corn Biersteker. Hij had nl. eerst verklaard, dat Jasper Block van Scherpenisse een predikant der „nieuwe leere" binnen Poortvliet gebracht had. Een paar maanden later verklaart een Gerrit Huybrechts, dat Jasper Block met een predikant van de nieuwe Religie van Scherpenisse komende, hem verzocht een pot bier te tappen. Nadat zij een weinig gedronken hadden, waren zij op het kerkhof gegaan, waar de predikant voor de kerkdeur was begonnen te prediken. Maarook Huybrechts herroept zijn beschuldiging, om dat hij er niet zeker van was, Jasper Block als begeleider van de prediker te hebben herkend. Men was blijkbaar nogal lichtvaardig in het beschuldigen. Of was er door de on weerstaanbare invloed der hervorming een inkeer gekomen. Misschien was het ook za- kenlijk belang. Uit deze schaarse gegevens blijkt evenwel, dat in deze tijd de „nieuwe leer" te Poortvliet werd gebracht door rond trekkende predikers. Maar ook de eerste predikant van St.- Maartensdijk Erasmus de Wever preekte wel op Poortvliet. Dit was niet naar de zin van de regering van deze plaats, want in april 1567 wordt hij bij herhaling door de Baljuw verzocht, hiermee op te houden. Als een getrouw dienaar kon hij aan dat verzoek niet voldoen. Wel beloofde hij het zo in te richten, dat er geen schandalen uit voortvloeiden. Het gevolg hiervan was, dat de maatrege len tegen de „ketterse preken" nog meer ver scherpt werden. Een lange reeks van von nissen, getuigt van de zware druk, die ook Poortvliets kerk moest ondergaan. Zelfs wer den in 1569 twee inwoners van Poortvliet: Jan Brandus en Pieter Cornelisz, uit naam des konings aangesteld tot bespieders van 's volks doen en laten. Dit duurt zo lang als het Thoolse land in Spaanse handen bleef. Daarna krijgt de „nieuwe leere" hier al zo vroeg verspreid, doch in haar geboorte gestuit, ook in Poortvliet de volle vrijheid. A. J. S. De redactie legt U deze week voor* Wat juli ons aan (mooi) weer bracht Historie rond Poortvliets kerk Geen aarding op waterleiding Verslap niet met stoppelbewerking Verkeersongevallen Douglas Bader ontsnapt uit ziekenhuis Rechtvaardigheid verwacht geen beloning Het is aan iedere grondgebruiker in St.- J Annaland bekend, dat dit jaar en volgend voorjaar de herverkavelingswerkzaamheden zullen worden uitgevoerd in hun polders. Veel gewassen worden momenteel ge ruimd. Wij hebben de indruk dat de aan dacht voor de stoppelbewerking verflauwd. Met nadruk wilen wij er op wijzen dat de stoppelbewerking, dus het onkruidvrij hou den van de percelen, gewoon voort dient te gaan, U zult met ons overtuigd zijn dat, wanneer hier de hand niet wordt aange houden, het een ware wildernis zal worden. Wij vertrouwen er op dat een ieder zijn oude percelen blijft bewerken zo een goede boer betaamt. Wij willen er dan ook nog eens sterk de aandacht op vestigen, dat door de herver kaveling streng toezicht op het onkruidvrij houden der percelen zal worden gehou den. Wij hopen en vertrouwen, dat de mo gelijkheid, die in de herverkavelingswet is aangegeven niet toegepast dient te wor den, nl. een boete toe te passen. Denkt U even om 't spreekwoord: „Wat gij niet wilt dat U geschied, doe dat ook een ander niet." Het Bureau van Uitvoering Herverkaveling Tholen. Wellicht is het nog niet aan iedere grondgebruiker in het eiland Tholen bekend, dat voor de herverkavelingsgebieden in Zeeland de mogelijkheid bestaat, wanneer iemand zijn bedrijf wil beëindigen, een be- eindigingsvergoeding toe te kennen. Reeds verschillende bedrijven maakten van deze gunstige regeling gebruik. Voor de pachtgrond kan met instemming van de eigenaar een beëindigingsvergoeding worden gegeven van maximaal 10 x de pachtwaarde. Met het volgende voorbeeld willen wij bovenstaande verduidelijken. Stel iemand heeft een bedrijf van 5 ha, waarvan 1 ha eigendom en 4 ha pacht. De pachtwaarde van de pachtgrond be draagt 170, Hij ontvangt dan voor zijn pachtgrond 4 ha x 10 x 170,6800, Stel dat de eigendom wordt geschat op 3200,per ha 1 ha x 3200.— 3200,— Totaal ontvangt hij 6800,— 3200, 10.000,—. Wanneer U meer van deze regeling wilt weten, dient U zich in verbinding te stellen met het Bureau van Uitvoering te Sint- Maartensdijk. Het Bureau van Uitvoering Herverkaveling Tholen. Weerpraatje (van onze weerkundige medewerker) De afgelopen julimaand is het waard om wat langer dan normaal, bij stil te staan. Wie zijn vakantie er in heeft doorgebracht kon dubbel en dwars te vreden zijn, want er waren bijzonder veel warme, zonnige dagen en de regenjas behoefde er maar heel weinig aan te pas te komen. De gemiddelde etmaaltemperatuur was op zichzelf niet zo heel bijzonder. De Bilt be rekende een cijfer van 18.5 (tegen 17.2 gr. normaal), dat beneden het gemiddelde van juli'47 (18.9 gr. C.) bleef. In juli 1942 was al eens 19.2 gr. C bereikt. Ook het aan tal zomerse dagen (etmalen met temperatu ren boven 25 gr.) was in De Bilt met elf (normaal acht) lager dan in juli 1947. In de Achterhoek echter overschreed het kwik in niet minder dan 21 etmalen de grens van 25 graden, zodat daar het toch al hoge aantal zomerdagen van 1947 nog met één dag werd overtroffen. Zuid-Limburg kwam niet helemaal mee (18), en een verkoelende zeewind aan de kust stond Den Helder niet meer dan 5 zomerse dagen toe. Vier da gen zijn in de provincie Utrecht tropisch geweest tegen twee normaal en natuurlijk herinneren we ons allemaal nog wel de top dag 9 juli, toen Brabant een maximum boekte van 36 graden. Het was toen overal in het land te warm om te werken Een heel geschikte temperatuur heerste er daarentegen in de „bouwvakweek" Noord (10 dagen). Tussen 18 en 26 juli gaf de thermometer juist niet teveel en niet te weinig. In geen jaren trof het bouwvakleger zulk prima vakantieweer Een belangrijke rol heeft de zon ge speeld. De Bilt registreerde in juli een to taal van 289 zonne-uren tegen 206 normaal, maar een record betekende dit nog niet. Deze eeuw waren er in 1904 al eens 319 uren zonneschijn waargenomen. Wel on gekend was de zonneschijn in de periode van 1 mei tot en met 31 juli t.w. gedurende 873 uren, of wel 238 uren meer dan waarop we volgens de „normaal" (635 uren) recht hadden. Het zag er lange tijd naar uit, dat ook de droogte records zou gaan boeken. Tot de 27ste juli was het op veel plaatsen nog droger dan sedert 1921 of 1911 het geval was. Toen kwam Pluvius echter terug van vakantie. Een speciaal uit Canada gechar terde depressie slaagde erin de laatste juli dagen het grootste deel van ons land te verlossen van de droogteperikelen. Het plaatsje Molkwerum bij Staveren kreeg de grootste hoeveelheid in één etmaal (56 mm) en ook Tilburg gooide dankzij een wolkbreuk op de 31ste hoge ogen (52 mm). Hoeveelheden van ongeveer 40 mm tapten o.a. Heiloo, Laren, Enkhuizen en Wester- bork af. Door de buiige neerslag liepen de maand- totalen tenslotte nogal uiteen. Een van de droogste gebieden was Zuid-Limburg (21 mm.), één van de natste plaatsen Wester- bork (91 mm). In Laren werd 88 mm geme ten, in het noorden van Noord-Brabant 63 mm, Deventer 61 mm, Nijmegen 52 mm, De Bilt 43 mm. Normaal lopen de hoe veelheden uiteen van 60 tot 80 mm. XXX We willen dit overzicht niet afsluiten zonder nog even de keerzijden van de zomer te noemen. Talloze malen werd de Veluwe opgeschrikt door bosbranden en ook Noord- Brabant was in dit verband enige malen in het nieuws. Boeren, tuinders en bosbouwers klaagden over de aanhoudende droogte, totdat de hierboven genoemde depressie be sproeiingswerkzaamheden in het groot be gon envoor brandweer ging spelen. (Nadruk verboden) CCUW WOiCU Cl Lil 1 -7V/ 1 CU CC11Ö J17 i ClCll Llr\, l/Ct t/UUC/I/ Door de n.v. Waterleiding Maatschappij waar dit is geschied kan de aarding door Door de n.v. Waterleiding Maatschappij Tholen" is de volgende waarschuwing aan de afnemers gezonden „Hoewel van de zijde van de Waterlei dingmaatschappij hiervoor geen toestemming werd gegeven was het tot dusver wel ge bruikelijk de zg. veiligheidsaarding die overeenkomstig de aansluitvoorwaarden van het electriciteitsbedrijf ter beveiliging van de verbruiker aan bepaalde electrische toe stellen en contactdozen behoort te zijn aan gebracht tot stand te brengen door mid del van een verbinding met de waterleiding. Doordat deze waterleiding van metaal was vervaardigd, werd zodoende een goede aardverbinding verkregen. De toepassing van deze wijze van aar ding geschiedde geheel op verantwoording van diegene die deze aarding wenste. In de laatste tijd worden echter niet-me talen leidingen en hulpstukken door de water leidingmaatschappij toegepast; bij installaties waar dit is geschied kan de aarding door middel van de waterleiding niet langer als een afdoende beveiliging van de electrici- teitsverbruiker worden beschouwd. Integen deel, een dergelijke verbinding met de wa terleiding zal eerder een gevaar dan een beveiliging betekenen. De verbruiker zal dan ook in deze gevallen verstandig doen zo spoedig mogelijk op andere wijze in een aardverbinding te voorzien. Met het oog hierop geeft voornoemde Maatschappij in ernstige overweging zich tot een erkend electrotechnisch installateur te wenden, opdat die ten spoedigste de no dige metingen kan verrichten aan de aar- ding van de electrische installatie en af hankelijk van de resultaten met bekwame spoed de vereiste maatregelen kan treffen. Het waterleidingsbedrijf kan voor een goede aarding geen enkele verantwoording op zich nemen. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr A. Kugel te Poortvliet, tel. 10. Dr J. Vermet te Nieuw-Vossemeer, tel. 10. HOOGWATER in de week van 16 t.e.m. 22 aug. 1959 zondag vm. 1.20 nm. 13.50 uur maandag 2.18 14.45 dinsdag 3.10 15.35 woensdag 3.55 16.20 donderdag 4.45 17.00 vrijdag 5.25 17.42 zaterdag 6.00 18.16 dinsdag 18 aug. Volle Maan te 13.50 uur. GESLAAGDE KAMPWEEK BIJ AMERSFOORT Zaterdagmiddag 1 augustus vertrokken 59 jongens uit Tholen en enkele andere eilandgemeenten naar het C.J.V. jongens kamp te Leusden bij Amersfoort. In één van de talrijke kampementen daar werden de voor de „thoolse jongeren" ge reserveerde tenten betrokken onder de naam „De Vliegende Hollander". Bij de reeds grote Zeeuwse groep kwam nog een aanvul ling van jongelui uit Vlaardingen, De Meern Hilversum, Naarden en Beesd. Het gehele kamp bestond uit 3 hoofdcommandanten, 13 tentcommandanten en 87 jongens. Na de kampdienst op zondagmorgen werd cho cola gedronken en na de middag een flinke wandeling gemaakt in groepen. Elke groep had opdracht natuursporen te verzamelen en na afloop een expositie in te richten. De avond werd gezamenlijk in de grote eettent doorgebracht. Maandagmorgen wer den de selectiewedstrijden voetbal en volley bal gehouden. Toen was de regen spelbre ker en moest de kaperspeurtocht worden af gelast. In plaats daarvan werd 's avonds in de kampschuur een jeugdfilm gedraaid over Canada met prachtige natuuropnamen en het leven van de beroemde Canadese po litie (Rangers) uitgebeeld. Dinsdagmorgen werd een vossenjacht georganiseerd door alle groepen. De „vos", als zwerver ver kleed, werd onder groot gejuich het kamp binnengebracht. Na de middag werd met veel enthousiasme meegedaan aan het op- drachtenspel. Een onvergetelijk, zelf geim- proviseerd circus vulde de avonduren, com pleet met judo- demonstratie, vuurspuwers en zelfs een „echte" tijger. Woensdag wa ren er atletiek en volksspelen. De donder dagmorgen vloog voorbij met groot corvee- dienst, terwijl er na de middag een schitte rende wandelralley werd gehouden. De tocht ging langs de mooiste plekjes en was onge veer 12 km lang. Een groot kampvuur be sloot deze dag met een spannend verhaal daarbij van oom Hein. Het einde daarvan was een prachtige solo op een trompet, die tot ver over de heide klonk. Vrijdag kwam met enige spelen ook Neptunes in het kamp. Het openluchtspel in de avonduren onder de titel „De slag van de Armada" besloot het kampprogramma. Na iedere dagsluiting blies Oom Dick op de trompet een taptoe. Er heerste de gehele week een uitstekende stemming. Het geheel stond onder leiding van de heren J. van Elsacker en J. de Laater uit Tholen, resp. hoofdofficier en kampcommandant, ter wijl de heer L. de Liefde uit Alkmaar spel leider was. Zaterdag 8 augustus kwamen al len weer heelhuids, moe, vuil, maar zeer voldaan over deze prachtige kampweek, thuis. „TROUWE DUIF" Troisdorf, 220 km Oude duiven. Fr. Koppenhol 1, 9; A. de Jonge 2; V. Laban 3; v. d. Linde 4, 5; A. Wagemaker 6; J. Kegge 7; G. Praat 8; v. Luijk 10; D. Jansen 11; P. de Boef 12; M. Moeliker 13. Jonge duiven C. Soomers 1, 26; Fr. Koppenhol 2, 4, 5, 7, 34, 53; A. de Jonge 3, 24, 47, 54, 63; C. Soomers 6, 36, 37, 65, 66; Tazelaar 8, 18, 59, 68; J. Quist 9, 17, 48, 60; M. Moe liker 10, 14, 31, 42, 46, 51, 52; V. Laban 11, 35, 39; A. Wagemaker 12, 13, 15, 16, 69; Burgers 19; J. Praat 20; L. Laban 21,422, 23, 25, 55; A. Laban 27, 28; D. Jansen 29, 33, 40; v. d. Linde 32; L, Jansen 38, 49, 56, 62, 64; P. de Boef 41, 43, 58, 70; G. de Kok 44, 57, 61; J. Kegge 45; L. Soomers 50; Joh. Deurloo 67,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1