WEEKBLAD VOOR HET EILQKD THOLEN EN SLFILIPSLOND Raad wenst tegelijk met havenver- lichting ook krachtkakel aan te leggen. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Hij zocht het ambt niet, maar het ambt zocht hem. Huldiging jubilerende burgemeester van St. Filipsland. RAADSVERSLAG ST. ANNALAND. Catastrofale situatie bij werkgelegenheid - Het leven begint bij vijf-en-zestig - Meer derheid van de raad voor uitbreiding en verbetering sportveld - Bietencampagne en de nieuwe haven. De redactie legt U deze week voort 15e jaargang No. 37 7 augustus 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Een fraai schrijfbureau, een mooie bureaulamp, 2 eikenhouten bijzettafeltjes, een telefoon-index, een vierkleurenpotlood, een kap stok met kleed, een bloemenschat en vele waarderende woorden, zie daar de oogst op de jubileumdag van en voor de burgemeester van St. Filipsland, de heer L. J. de Jonge, welke zaterdag 1 augustus in het volle jeugdgebouw het feit herdacht, dat hij 40 jaar geleden zijn ambtelijke loopbaan was begonnen. Een magistraat, van wie werd gezegd, dat hij het ambt niet had gezocht, maar het ambt hem, van wie bekend is, dat hij, ondanks of juist door alle eenvou digheid zijn schip en bemanning steeds veilig de haven weet binnen te loodsen, al zijn hem daarbij, evenmin als zijn vroegere en tegen woordige gemeente, stormen niet gespaard. Tot tweemaal toe ging het gemeentehuis waar hij werkte door rampen verloren. Zijn 25 jarig ambtsjubileum vierde hij eenzaam fmet lieslaarzen aan) in zijn geëvacueerde geboorteplaatsBruinisse. Op zijn 40 jarig jubileum (in St. Filipsland) wapperden de vlaggen boven een uit de ramp 1953 herrezen gemeente. IN HET VERLEDEN LIGT HET HEDEN „En in het nu wat worden zal„Dat gevleugelde woord van Bilderdijk dringt zich als het ware vanzelf op, wanneer men zich bezint op een jubileum", zo sprak zaterdag middag 1 augustus 1959 burgemeester L. J. de Jonge in zijn openingswoord van een in het jeugdgebouw aldaar gehouden bijzondere openbare raadsvergadering, die door de jubilaris met ambtsgebed was geopend. Daarbij waren niet alleen alle leden van de raad tegenwoordig, maar ook talrijke ge nodigden, waaronder oud-burgemeester B. J. van Oeveren van Poortvliet, burgemees ter J. van den Bos van St. Annaland, oud wethouder L. J. van Nieuwenhuijze, thans wonende te Halsteren, de heer J. W. de Waal namens het gemeentebestuur van Bruinisse, oud-districtsopzichter P. Blaas, het gemeentepersoneel, vertegenwoordigers van de plaatselijke verenigingen en talrijke ken nissen uit zijn geboorteplaats Bruinisse. „Veertig jaren in gemeentedienst. Wat zal ik de Heere vergelden voor al de wel daden aan mij bewezen", zo vervolgde bur gemeester de Jonge zijn toespraak. Hij rele veerde hoe hij 1 augustus 1919 te Bruinisse (zijn geboorteplaats) als ambtenaar ter secretarie werd benoemd in die tijd, dat de oud-burgemeester van Poortvliet, de heer B. J. van Oeveren daar gemeentesecretaris was. Per 1 september 1939 volgde hij laatstgenoemde in die functie op, wegens het vertrek van dhr. van Oeveren naar Poort vliet. De mobilisatie met alle moeilijkheden van dien was toen juist een feit geworden en de ellende hield aan tot 1945, toen men ook in Bruinisse voor het niet lichte op- bouwprobleem stond. Het gemeentehuis was er weggebombardeerd. Per 1 september 1946 werd de jubilaris benoemd tot burgemeester-secretaris van de gemeente St. Filipsland en voor de tweede maal zag hij zijn secretariaat verloren gaan, nu door de ramp 1953. De burgemeester dankte hierna allen, die hem gedurende die 40 jaar op welke wijze ook in zijn vroegere en tegenwoordige gemeente hadden bijge staan of dat nog doen, beginnende met de wethouders tot en met degenen, die de ge bouwen onderhouden toe, de oud-wethou ders en oud-raadsleden, de ambtenaren van de Centr. Dienst, politie, brandweerperso neel, B.B.ers, onderwijzend personeel, enz. daarin begrepen. „Naast God, die mij de kracht gaf, ben ik dank verschuldigd aan allen, die mij dit mogelijk hebben gemaakt, aldus spreker, die er tenslotte op wees, hoe St. Filipsland na de ramp schoner is herrezen, dan ze ooit is geweest. Er rest nog de bouw van 'n nieuw gemeentehuis, waarvoor de plannen reeds geruime tijd zijn ingezonden, doch tot dus ver nog geen goedkeuring verkregen. Moge ook de bouw daarvan spoedig een feit wor den en daarmee de wederopbouw van St. Filipsland voltooid. Met de wens dat hij voor de hem nog resterende jaren als burgemeester de nodige kracht zou mogen ontvangen, tot heil ook van de gemeente St. Filipsland besloot bur gemeester de Jonge zijn openingswoord. Wethouder Mol was de eerste spreker van de raadsleden, die zijn gelukwensen aan bood namens zijn fractie „algemeen belang" en ook namens de Ned. Chr. Landarbeiders- bond. Spreker releveerde de persoonlijke zorgen, die de burgemeester heeft gekend en de zorgen, inzonderheid na de ramp 1953 voor zijn gemeente. Hoeveel er in de ge meente ook veranderde, vernieuwd werd, onze burgemeester bleef dezelfde, steeds bereid de medemens te helpen. Daardoor vooral, zo meende wethouder Mol, heeft de jubilaris aller achting verworven, die hem daarna dankte voor de prettige leiding in het college van b. en w. en tijdens de raadsvergaderingen. TOEKOMST SOMBER Is er, terugblikkend op de achterliggende periode, veel wat tot dankbaarheid kan stemmen, zo stelde wethouder Mol vast, de toekomst ziet er voor St. Filipsland weinig rooskleurig uit en zulks in de eerste plaats vanwege het grote tekort aan werkgelegen heid voor de ingezetenen. Een groot aantal werkers zit in de pendeldienst, dat nood zakelijk kwaad voor onze gemeente, waar door het gezinsleven wordt ontwricht en het gevaar op de weg naar het werk en op het werk zelf groter is dan wanneer men ter plaatse kan blijven. Spreker vraagt zich af, hoe lang dit zo zal kunnen doorgaan. Ook het Deltaplan biedt voor de gemeente geen hoopgevende vooruitzichten. Meerdere ma len is reeds geprobeerd arbeid te scheppen, het schijnt haast onmogelijk resultaten te bereiken. We kunnen hoegenaamd geen hoop koesteren, dat St. Filipsland ooit ontwikke lingskern zal worden, zodat het er alles bij elkaar maar somber uitziet. Gelukkig nog dat we ons in vrijheid mogen inspannen voor onze gemeente met het drievoudig snoer God, Nederland en Oranje voor ogen, regerend bij de gratie Gods. Moge U en Uw gezin ook in de toekomst op die God Uw vertrouwen stellen, aldus wethouder Mol, die vervolgens namens de gemeente raad aan het jubilerend gezin 3 bijzettafeltjes overhandigde als blijk van waardering op deze gedenkwaardige dag. Namens de Staatkundig gereformeerde partij voerde wethouder Reijngoudt het woord, die op het vergankelijke van het leven wees, maar ook op de plicht in dat leven de opgelegde taak te vervullen. De heer A. Guiljam voegde namens de C.H.U. zijn gelukwensen bij die der vorige sprekers. Daarna werd de openbare raadsvergade ring met een kort woord door de voorzitter gesloten. HERINNERINGEN EN WAARDERENDE WOORDEN Van de genodigden was het oud-burge meester B. J. van Oeveren van Poortvliet die als eerste het woord voerde. Het was zowel voor spreker als toegesprokene prettig even in het verleden te duiken en herinne ringen op te halen uit de jaren tussen 1920 en 1940. De voorzitter van de oranjever eniging de heer A. Rijstenbil kon vervolgens namens de gehele bevolking de jubilaris gelukwensen en mededeling doen van het feit, dat een 12 tal collecterende meisjes hadden ondervonden, dat burgemeester de Jonge in zijn gemeente werd gewaardeerd. Dank zij die waardering en rondgang kon spreker thans een fraai bureau aanbieden namens de gehele bevolking van St. Filips land en de Polder. De jubilaris was hiervan onder de indruk en dankte de oranjever eniging en in haar de gehele bevolking voor deze mooie geste. De ambtenaar ter secretarie, de heer Beneder sprak namens het gemeenteperso neel, van wie de jubilaris een bureaulamp kreeg en bloemen voor mevrouw de Jonge. De burgemeester van St. Annaland, de heer J. van den Bos had in de „Brusche periode" met de jubilaris gewerkt en daaraan ook de meest prettige herinneringen. Hij wees voorts op de grote veranderingen, die sinds die beginperiode, zijn ontstaan. Is bijvoorbeeld de St. Filipslandse gemeentebegroting niet vertwintigvoudigd wat het eindbedrag be treft in vergelijldng met de beginperiode van de jubilaris op de secretarie te Bruinisse. Zorgvol noemde ook deze spreker het werkloosheidsvraagstuk en wenste tenslotte het gezin de Jonge alle goeds toe. Mevrouw Rijstenbil-Nieuwenhuijze feliciteerde namens de Bond van Plattelandsvrouwen en de heer L. J. van Nieuwenhuijzen (oud-wethouder) bood na een pittige toespraak een telefoon index aan. De afdelingsvoorzitter der ZLM, de heer J. A. Stols spoorde de jubilaris aan de telefoon warm te houden, wanneer het om de belangen van de gemeente ging. II kunt de grondslag leggen voor de nieuwe periode, die voor St. Filipsland aanstaande is, aldus dhr. Stols, terwijl de heer J. M. de Waal uit Bruinisse de tolk was van die gemeente bij zijn felicitaties. Na dat alles voelde burgemeester de Jonge zich overweldigd, mede vanwege de zo vele bloemstukken die het gebrouw waren binnengestroomd. Hij verklaarde moed te hebben, dat er spoedig uitsluitsel zal komen met betrekking tot de bouw van een nieuw gemeentehuis en hoopte voorts dat het ook nog zou komen tot een behoor lijk industrie-terrein met daarop die ge bouwen, waarin werk voor de inwoners zou zijn te vinden. Van de hierna geboden ge legenheid het gezin de Jonge met deze dag geluk te wensen werd door tientallen in woners gebruik gemaakt, terwijl in de avonduren „Concordia" en „Con Amore" een feestelijke, muzikale felicitatie brachten. Zo werd het voor St. Filipslands burge meester, zijn familie en alle ingezetenen een blijde dag. In verband met zijn 40 jarig dienstverband werd zaterdag jl. burgemeester L. J. de Jonge van St. Filipsland gehuldigd. Een twaaltal meisjes hadden op initiatief van de plaatselijke oranjevereniging gelden ingezameld, waarvan een fraai schrijfbureau was gekocht. Bij monde van de voorzitter der oranjevereniging werd dit cadeau van de bevolking de jubilaris aangeboden. Op de foto dankt de burgemeester de jongedames voor hun medewerking. Zittend naast de bur gemeester, wethouder P. Mol en wethouder Reijngoudt. foto PZC. Dinsdag 4 augustus kwam de voltallige mee, dat door daar werd voorgesteld een gemeenteraad in openbare vergadering bij een onder leiding van burgemeester J. van den Bos. Notulist de heer J. Leune. Naar aanleiding van de gelezen en zonder aanmerkingen vastgestelde notulen der ver gadering van 20 mei jl. leest de voorzitter een schrijven voor als antwoord op een in die vergadering door het raadslid J. A. den Engelsman gestelde vraag omtrent de steile oprit bij de nieuwe haventoegangsweg aan de Suzannapolder. Het Ingenieursbureau deelt helling van 120 te maken, terwijl de Her verkaveling een helling van 125 sugge reerde. Daartoe was evenwel een lengte van 95 meter nodig, terwijl er maar 60 meter beschikbaar is. Als noodoplossing is toen in opdracht van de Herverkaveling een helling van 1 op 15 gelegd, welke inmiddels al wordt veranderd tot een helling van 1 op 25. De heer den Engelsman zegt tevreden te zijn over dit antwoord. Met de uitvoering van die betere oplossing is men trouwens al doende. Goedgekeurd is de aankoop krot woning van P. de Jonge en de geldlening met de coöp. boerenleenbank groot 10.000, de krotwoningaankoop van A. Burgers en van die van M. C. van 't Hof, de aankoop van dhr. Abr. Gunter, Nieuwstraat, terwijl ook de slotwijziging der begroting 1958 het fiat van gedeputeerde staten verkreeg. Subsidieverzoeken van de federatie van verpleeginrichtingen voor langdurige zieken te Utrecht (1 cent per inwoner) en door het leger Des Heils, afd. reclassering, wor den afgewezen, evenals die van de provin ciale bond van het Wit Gele Kruis te Aardenburg, welke zelfs 10 cent per inwoner vraagt. VERLICHTING JAVADIJK In een aan de raad gericht schrijven ver klaren de bewoners van de Javadijk met belangstelling de verbeteringen in de ge meente te volgen. Tot hun teleurstelling is er evenwel nog steeds niets gedaan aan De kleine EEG met de hakken over de sloot Burgemeester de Jonge in de bloemetjes Havenverlichting in St. Annaland Sombere stem omtrent werkgelegenheid Het (gouden) bruiloftspaar van de week Burgerlijke standen Het geluk staat niet stil voor iemands deur. een verbeterde straatverlichting op de Java dijk, hoewel hierover ook twee jaar geleden reeds werd gesproken in de raad. Waar het de bedoeling schijnt te zijn ook een straat verlichting bij de nieuwe veiling te brengen, vragen de ondertekenaars van dit schrijven thans definitief te besluiten tot verbetering der straatverlichting op de Javadijk, c.q. doortrekking daarvan tot aan de nieuwe rondweg. De voorzitter zegt, dat reeds door het dagelijks bestuur offerte is gevraagd aan de PZEM omtrent de kosten van deze uit breiding. Men zal immers eerst de conse quenties dienen te weten, welke eventuele inwilliging van het verzoek met zich brengt. Antwoordt op dit verzoek is van de PZEM nog niet ontvangen, waarom de voorzitter het verzoek van voornoemde inwoners tot een volgende vergadering wil aanhouden, opdat dan het dagelijks bestuur met een voorstel kan komen. Er is bij de PZEM nu om een oplossing voor deze kwestie ge vraag. De raadsleden kunnen zich met het voorstel om dit verzoek aan te houden, verenigen. NIEUW SPORTVELD OF VERBETERING BESTAAND TERREN GEVRAAGD In een uitvoerig schrijven heeft het be stuur van de plaatselijke voetbalvereniging „W.H.S." zich tot de raad gewend, waarin wordt verzocht om in principe te besluiten tot aanleg van een nieuw sportveld zoals dat in het uitbreidingsplan is geprojecteerd. In een toelichting wijst het bestuur er op, dat het huidige door haar gehuurde overigens gunstig gelegen terrein onvol doende accommodatie biedt vanwege het zeer intensieve gebruik dat daarvan wordt gemaakt. Vooral intensief gebruik, omdat het niet alleen avond aan avond is bezet door eigen leden en junioren, maar omdat ook de schooljeugd, bij gemis aan een gemeentelijk speelterrein ieder vrij uur van het terrein gebruik maakt. Hoewel daartoe volgens huurcontract het recht, wil het bestuur de schooljeugd deze mogelijkheid niet ont houden, omdat ze nergens anders terecht kan. Dit houdt evenwel in, dat de grasmat geen ogenblik „rust" kent en dientengevolge achteruitgaat. Een oplossing wordt gezien in een apart oefen- c.q. speelterrein bij het wedstrijd-terrein gelegen. Het bestuur meent dat zulks alleen mogelijk is wanneer via het uitbreidingsplan wordt gewerkt. Hoewel het bestuur slechts tot het verzoek is over gegaan, wetend dat de financiële positie der gemeente niet gunstig genoemd kan worden, meent het dat het op deze manier niet kan doorgaan, waarom dan ook bovenstaand verzoek werd ingediend. De voorzitter hierop toelichting gevend, zegt dat het dagelijks bestuur ongeveer 1 x/2 jaar geleden aan de Heide Mij heeft ge vraagd een plan voor een sportterrein te maken en te trachten dit uitgevoerd te krij gen in DACW verband. Daarmee schijnt de Ned. Heide Mij nog bezig te zijn. Wanneer men voor subsidie in aanmerking wil komen, moet het aan de daartoe gestelde voorschrif ten van afmeting voldoen. Volgens de Heide Mij is de bestaande projectie in het uitbrei dingsplan daarvoor te klein. Een andere mogelijkheid zou kunnen ontstaan, wanneer met het huidige terrein in eigendom kan krijgen plus het daarnaast gelegen perceel om daardoor dan mede een oefenterrein te kunnen aanleggen. De heer Stols vindt dat men het gewoon volgens uitbreidingsplan moet doen. De voorzitter herhaalt dan, dat dit te klein is om er een wedstrijd- en oefenterrein van te maken, zulks is bij opmeting ge bleken. Dhr. Stols kan niet begrijpen, dat men een uitbreidingsplan goedkeurt, waarop een terrein is aangegeven, dat uiteindelijk niet aan de gestelde eisen voldoet. De voorzitter merkt op, dat er wel meer is, dat in het uitbreidingsplan staat en niet voor ver wezenlijking vatbaar is. De heer J. A. den Engelsman meent dat er toch een speelterrein komt bij de nieuwe lagere school, die ook in die buurt komt te staan. Dan zou er toch geen apart speel terrein voor de jeugd nodig zijn. De voor zitter wijst er op, dat het zover niet gaat. Er is wel een schoolplein bij die nieuwe school geprojecteerd, maar geen speelterrein. Dhr. Stols: Kan het niet zo, dat het bestaande terrein gehuurd blijft voor oefen en speelveld en een nieuw wedstrijd terrein wordt aangelegd volgens het uitbreidings plan. De voorzitter meent dat dit niet efficient zal zijn. De heer J. A. den Engelsman herinnert er aan, dat de voetbalvereniging in het „Nieuw- landje" gratis een terrein aangelegd kon krij gen, maar wethouder Moerland interum- peert dat het zover niet ging. Wel is toen door de herverkaveling gezegd, dat men de kreken daar wilde volzuigen en er een zand- depot van maken tot na de herverkavelings werkzaamheden en dan zou er een sportter rein van zijn te maken. Overigens stelt weth. Moerland dat de SGP en dus ook zijn fractie om principiële redenen niet meewerkt aan de aanleg van sportterreinen. De heer Stols vindt dat men de plaatse lijke verenigingen zoveel als mogelijk is, tegemoet dient te komen. Weth. Moerland ziet het liever, zoals de IJsclub het heeft gedaan: zelf het terrein aangekocht en zelf de zaak met behulp van leden en begunstigers financieren, al weet hij dat het voor „WHS" veel moeilijker is om zich staande te kunnen houden. De heer Ridderhof onderstreept dit laatste door er op te wijzen, dat de voetbalvereniging door noodzakelijke competitiereizen veel groter uitgaven heeft, terwijl de IJsclub na vorst het publiek als vanzelf, ook van andere gemeenten, krijgt. Overigens acht hij het van groot nut, dat de jeugd zich op het sportveld kan ontspannen en daardoor heel wat minder „kattekwaad" uithaalt dan vorige geslachten, die de avonden op de straat doorbrachten. Ook de voorzitter zegt voorstander te zijn van deze sportbeoefening, wanneer dit, zoals hier gebeurt, in de week en op de zaterdag plaats vindt. Zou het over de zondag gaan, dan werd het wel een principiële kwestie, waar men verschillend over kan denken. Zoals het hier gebeurt kan hij het alleen maar een goede ontspanning vinden, waar aan men zijn medewerking kan verlenen en dat nu eenmaal heel andere consequenties meebrengt dan 40 jaar geleden. De heer Kurvink erkent dat de jeugd wat moet doen, maar vindt het wel erg, dat men overal de gemeente voor nodig heeft, die alles zou moeten betalen. Uiteindelijk is het toch geen gemeentebelang. De voorzitter zegt er anders over te den ken. Wat wordt tegenwoordig niet méér ge daan voor het onderwijs dan vroeger en de sport staat dicht bij de lichamelijke op voeding. De voorzitter stelt hierna voor om hetzij te komen tot aankoop en uitbreiding van het bestaande voetbalveld, hetzij over te gaan tot aanleg van een sportterrein volgens uit breidingsplan. Tegen dit voorstel zijn weth. Moerland, J. A. den Engelsman en A. J. Kurvink. De andere 4 leden steunen dit voorstel. De volgende agendapunten zijn meer van administratieve aard en gaan onder de hamer door, als: wijziging leges-verordening (vermindering leges voor aanvraag pas poorten, vervallen van het kwartje leges bij aangifte huisslachting en redactionele wijzi ging onderdeel pachtakten). Een nieuwe ver ordening straatbelasting wordt ongewijzigd vastgesteld, nu de oude per 1 januari 1960 afloopt. Vastgesteld wordt ook een nieuwe kinderbijslagregeling, terwijl de bezoldigings verordening wordt gewijzigd. Ook de bouw verordening, daterend van 1933, behoeft vernieuwing. Tegen het concept, dat reeds goedkeuring kreeg van de vereiste instanties, had de raad ook geen bezwaar. BIJDRAGE TUINBOUWCURSUS Het bestuur van de CBTB te Goes ver zoekt de gemeente te willen bijdragen in het nadelig saldo, dat de tuinbouwcursus op leverde welke deze winter ter plaatse werd georganiseerd door de afdelings CBTB en de NCLB. In totaal was dat nadelig saldo 418.70. Gevraagd wordt 10.per leer ling. Er waren 14 leerlingen op de cursus, waarvan 11 uit deze gemeente. Gezien het belang van het tuinbouwonderwijs stellen b. en w. voor om de bijdrage van 110. te verlenen. De heer Stolz zegt het belang van tuin bouwonderwijs te erkennen. Hem verwon dert slechts één ding, dat men nu eerst ont dekt, dat men zo'n tekort heeft. Wanneer we dit tekort dekken, staan we er dan volgende jaar weer voor 1 Heeft men dit zien aankomen De heer M. Moerland merkt op, dat er voorheen ook meerdere landbouwcursussen zijn georganiseerd door de ZLM, waarvoor een hepaald aantal deelnemers moesten zijn om het doorgang te doen vinden, maar dan was de ZLM ook volledig garant en klopte men niet aan bij de gemeente. De voorzitter ziet het persoonlijk als een nodige onderwijszaak, of het nu van ZLM of CBTB uitgaat en is er voor dit te subsidiëren. De heer Stols en Ridderhof zeggen ook het nut in te zien van dit tuinbouw-onder- wijs, maar men dient toch eerst eens goed te bekijken of een subsidie verantwoord Is, of men straks niet voor herhalingen zal komen van deze of andere cursussen, dan kan het hek van de dam zijn. De heer M. Moerland meent dat deze cursussen in de toekomst zullen verdwijnen,

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1