Dan maar zo! Sporthoekje Mededeling van de Rijlcslandbouw voorlichtingsdienst. SCHERPENISSE POORTVLIET ST. FILIPSLAND 122 PAUL BRICKHILL (Wordt vervolgd) In de duinen bij Scheveningen werd ge geten. Des middags ging het naar Rotter dam waar de tunnel werd bezichtigd en een rondvaart door de havens gemaakt. Des avonds werd de speeltuin in Roosen daal nog even bezocht, waarna men om plm. 9 uur weer behouden thuis kwam. RIJDEND BIJBELHUIS De verkoop van het Rijdend Bijbelhuis van het Ned. Bijbelgenootschap, op 27 en 28 juli bedroeg 614,01. OP REIS De hervormde vrouwenvereniging „Bidt en Werkt" maakte een reis naar Rotterdam en Gouda. In de havenstad werd een rond vaart gemaakt en de „Lijnbaan" bekeken. In Gouda kreeg de Grote kerk een bezoek en de kaasfabrieken. Via Schoonhoven werd de terugreis gemaakt met een onderbreking aan het besbad in Hoeve. WEDVLUCHT ROERMOND P.D.V. „De Reisduif" - afst. 136 km Jonge duiven L. Priem, St.-M. 1, 5, 15, 28; J. v. Nieuw- kerk, Pvl. 2; M. K. Speijer, Pvl. 3, 16, 25, 27; D. Uil, Pvl. 4; Joh. Geuze, Scherp. 6, 8, 10, 11, 26; C. v. d. Have, Scherp. 7, 17, 20; M. Goudzwaard, Pvl. 9, 12; K. Lis- seveld, Pvl. 13, 22; B. Suurland, Scherp. 14, 18, 23; Johs. v. d. Hoek, St.-M. 19; H. Jansen, Pvl. 21, 24. Oude duiven C. v. d. Have, Scherp. 1; K. Lisseveld, Pvl. 2, 3, 5, 6; M. K. Speijer, Pvl. 4; H. Jansen, Pvl. 7. BURGERLIJKE STAND over de maand juni 1959 Geboren Machiel M. zoon van M. M. Mol en J. J. P. Geuze. Adriaan G. zoon van G. M. Steenpoorte. Cornelis zoon van: J. Wesdorp en van M. H. Vroegop. Dirk J. zoon van: C. Lisseveld en M. N. Oostdijk. Cornelis M. zoon van: M. Dekker en M. C. Geuze. Maria P. dochter van. C. Goedegebuure en K. Heijboer. Marinus J. zoon van: M. J. Yzerman en K. van der Klooster. Ingekomen personen J. P. Hage en echtgen. van St.-Maartens- dijk. Vertrokken personen M. J. Uijl naar Vlissingen. GEVONDEN Een grote ringsleutel. Inlichtingen op de gemeentesekretarie. ERNSTIG ONGEVAL Onze dorpsgenoot de heer L.Reijngoudt reed zaterdagmiddag op een motorfiets naar Bergen op Zoom. In de omgeving van Hal steren werd hij door een bromfietser, die uit een zijweg kwam, aangereden. Met een bloedende hoofdwonde en hersenschudding werd Reijngoudt in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overgebracht. De bromfietser kwam er beter af, althans zonder ernstige verwondingen. Nader vernemen wij, dat de toestand van de heer Reijngoudt niet onbevredigend is. Zaterdag jl. speelde een Grafisch elftal uit Bergen op Zoom tegen WHS II. De uitslag was 3-3. A.s. zaterdag komt Steenbergen naar Sint- Annaland om daar om 6 uur tegen WHS 1 te spelen. In Smerdiek worden morgen om half vijf en half zeven twee elftallen uit Hoogerheide verwacht Meto II en I. Gevaren bij hef gebruik van bestrijdingsmiddelen Bestrijdingsmiddelen zijn alle meer of min der giftig, ook voor de mens. Veronacht zaming bij het gebruik kan daarom tot ernstige gevolgen leiden. Dit geldt zowel voor de handelaar als voor de gebruiker, die ten behoeve van eigen gezondheid op de gevaren bij het ge bruik bedacht moet zijn. Op de laatste rust echter ook de plicht te zorgen, dat de con sument zonder bezwaar zijn voedsel kan nuttigen. De consument is immers onwetend van een eventuele behandeling die door de teler werd uitgevoerd en kan zelf geen maatregelen nemen. Vooral dit jaar, nu er vele en hardnek kige insektenplagen zijn, worden er zeer veel en zeer giftige bestrijdingsmiddelen toegepast. De bestrijdingsmiddelen worden deugdelijk onderzocht en van een duidelijk etiket voor zien in de handel gebracht. Hoeveel vakkennis en plichtsgevoel kan de boer opbrengen bij het gebruik van deze, voor mens en dier vaak giftige middelen Waarop moeten we letten Vóór het toepassen van een middel, eerst aandachtig het etiket lezen. Vermijdt tij dens het gebruik inademen van stof of nevel en vermijdt kontakt met de huid. Al bij de eerste symptomen van vergifti ging onmiddellijk een dokter raadplegen. Niet eerst zelf wat proberen en afwachten. De meest dodelijke ongelukken komen voort uit onachtzaamheid en gemakzucht. Insekten-dodendc middelen. De meest gebruikte insektendodende mid delen zijn te verdelen in twee groepen n.l.: 1. De gechloreerde koolwaterstoffen als D.D.T., dieldrin, lindaan en thiodaan. Ze kunnen via huid, mond of adem haling in het iichaam komen en zich hier ophopen. Daarom kunnen kleine hoeveelheden op de duur een ernstige vergiftiging veroorzaken. 2. De organische fosforverbindingen waarbinnen we de niet-systemische en de systemische middelen kennen. Niet-systemisch Zijn parathion, diati- non, malathion en „Dipterex". Deze middelen dringen wel in het blad, maar verplaatsen zich niet verder door de plant. Systemische middelen zijn o.a. demeton (merknaam Systox), demetonmethyl (Meta- iso-systox), thiometon (Aasystem, Ekatin, Duphar Dimeaat en Luxan Systhio), fos- famidon, (Liromidon) en het zeer kort wer kende Phodrin. Deze middelen worden in de sapstroom van de plant opgenomen en door de hele plant gebracht tot in de wortels (en knol len). Systox mag op pootaardappelen tot 10 juni, op bieten slechts tot 15 juli verspoten worden. Meta-systox tot 6 weken vóór de oogst, zowel van aardappelen als van bieten, maar niet later dan l5 augustus. Thiometon en fosfamidon tot 1 maand vóór de oogst maar niet later dan 1 sep tember. 't Spuiten van systemische middelen met het oog op de vergelinasziekte in bieten, heeft na 10 juli beslist geen zin meer. Voor zuigschade zou dan een niet-systemisch mid del gebruikt kunnen worden, maar ook dit is in verband met de natuurlijke afname van de luizen meestal niet meer economisch ver antwoord. Ook in de aardappelen dient men thans veiligheidshalve toepassing van systemische middelen achterwege te laten. Met het oog op de direkte zuigschade kan toevoeging van parathion aan de koper op zijn plaats zijn. Het doodspuiten van aardappelloof. Wc kennen de volgende middelen A,rseniet-bevattende middelen; DNOC-bevattende middelen; PCP-bevattende middelen; Kalkstikstof; Natriumchloraat; Vooral arseniet en DNOC zijn zeer giftig, vooral bij hogere temperaturen. In het bij zonder moeten de huid en de ogen goed beschermd worden. Daar gedurende de laatste jaren in ver schillende gevallen ernstige moeilijkheden zijn voorgekomen door het overwaaien van doodspuïtmiddelen op grasland en tuinen, wordt met de meeste nadruk op een oor deelkundig verspuiten van deze middelen aangedrongen. Dit geldt vooral voor arse- nieten en DNOC. De wetenschap en de techniek geven u uitstekende wapens tegen insekten- en schim- melplagen. Gebruik ze met verstand, opdat ze zich niet tegen uzelf of anderen keren. R.L.V.D., Goes. A. Schoonderwoerd. De levensgeschiedenis van Douglas Bader de Engelse piloot zonder benen Hoofdstuk XXIII Half onder de dekens verscholen ontvouwde Bader het briefje en las, in het Frans en met kinderlijke hand geschreven ,,Mijn zoon zal elke avond van middernacht tot 2 uur voor het hek van het ziekenhuis wachten. Hij zal een sigaret roken. Wij willen een vriend van Frankrijk helpen." De ondertekening luidde J. Hiècque. Bill Hall keek nieuwsgierig over zijn opgetakeld been en vroeg: ,,Wat hebt u daar?" ,,Och, een vriendelijk briefje. Meer niet," zei Bader onverschillig, maar inwendig een en al opwinding. Hij stak het briefje in de borstzak van zijn nachthemd en stopte er een zakdoek bovenop. Want het was ge vaarlijk en hij moest het kwijt zien te raken, het ver nietigen. Hij wist dat degene, die dat briefje zo moedig had ondertekend, de kans liep zijn leven te verliezen. En Lucille ook. Maar hoe móest hij nu uit dit zieken huis komen Hij moest z'n kleren terug zien te krijgen Hij kon onmogelijk in zijn nachthemd door de stad wandelen. Doen alsof hij slaapwandelde Zeker met zijn kunstbenen onder z'n hemd uitAllerlei dwaze ge dachten speelden hem door het hoofd. Vóór alles echter moest hij z'n kleren zien te krijgen en dat briefje ver nietigen. Hij pakte zijn pijp en lucifers. Toen nam hij z'n benen van de muur, bond ze onder en liep naar de deur. De schildwacht versperde hem de weg. Bader wees naar het toilet en de man knikte. Op het toilet sloot hij de deur, streek een lucifer aan en verbrandde het briefje, hield het vast tot het op een hoekje na was verkoold, liet de as in de bak vallen en spoelde die door. Toen hij naar zijn kamer terugliep, gaapte de schild wacht hem voortdurend aan en hij begreep hoe belache lijk hij er moest uitzien met z'n kunstbenen onder het nachthemd uit. Maar meteen schoot hem iets te binnen. Dit was zijn kans De dokter kwam zijn stomp weer onderzoeken en Bader zei beminnelijk overredend: ,,Ik heb nu m'n benen wel weer terug, maar ik kan toch onmogelijk in m'n nachthemd rondwandelen, 't Is ontzettend gênant. ,,Ik weet zeker dat u me zult begrijpen," ging hij vleiend verder. ,,Ik moet toch iets aan hebben. Zelfs in bed is dit nachthemd verdraaid lastig. Mijn stompen raken er in verward." De dokter keek een poosje nadenkend en glimlachte toen. ,,Nu ja, in uw geval is er eigenlijk geen bezwaar tegen. Ik zal uw kleren laten brengen." Dat was een succesEn zo doodeenvoudig Een half uur later kwam een Duitse verpleegster zijn kleren naast zijn bed leggen, glimlachte even tegen hem en verdween weer. Hall zei geërgerd,,'t Zou me niks kunnen schelen als ik m'n benen kwijtraakte, als ik dan tenminste m'n broek maar terug kreeg. Ik voel me in dit nachthemd als een idioot." Hoe moest hij nu uit het hospitaal komen Ingespan nen lag hij over dit vraagstuk na te denken, 't Was het laatste probleem, maar ook het lastigste. Hij hoefde niet te proberen door de gangen en langs de trappen te lopen. De wachten waren de hele nacht op hun post. Ze zouden hem onmiddellijk naar zijn kamer terug brengen en hij zou z'n kleren weer verspelen. Hij liep naar het raam en keek naar beneden. Misschien kon den Lucille's „agents Anglais" hem helpen. Hij stond nog steeds na te denken toen de onberispe lijke jonge graaf (de jachtvlieger met het ridderkruis) met zijn vriend binnenkwam. „Ha," zei hij ,ik ben blij dat u uw benen weer hebt. Zeg, we hebben twee flessen champagne voor u meegebracht. Hebt u zin om mee te gaan en een glas met ons te drinken Ze namen hem mee de trap af en brachten hem naar de kamer van de dokter. De dokter was er niet, ze wa ren maar met hun drieën. De eerste kurk knalde. Hij had geen champagne gedronken sinds z'n tweede hu welijk met Thelma en het werd een opgewekt fuifje. De graaf had kennelijk Britse vliegtuigen omlaag ge schoten, maar was te beleefd om dat te zeggen of om te vragen hoeveel overwinningen Bader op zijn naam had gebracht. Hij noch z'n vriend stelden gevaarlijke vragen, maar babbelden opgewekt over hun eigen tac tiek en hun vliegtuigen. De graaf zei dat de Duitse vliegers op de opstelplaatsen altijd in hun cockpit zaten; hijzelf las dan een boek. Bader mocht de twee Duitsers wel; 't waren .types' die hem bevielen en hij had hen best in zijn eigen wing willen hebben. Wat was een oorlog toch een krankzinnig bedrijf ,,'t Duurt niet lang of u zult drie benen hebben," zei de graaf. „Met toestemming van Reichsmarschall Goering heeft de Luftwaffe zich op de internationale golflengte met Engeland in verbinding gesteld. Ze bie den aan een Brits toestel onbelemmerde doortocht te verschaffen om uw been te brengen. We hebben een hoogte en een koers opgegeven en een tijdstip om het boven St. Omer af te werpen." Philosophisch haalde hij de schouders op. „Ze hebben nog niet geantwoord. Maar ik neem aan dat ze dat nog wel zullen doen." Bader lachte hartelijk. „Ik wed dat ze 't tegelijk met hun bommen uitgooien", zei hij. „Ze hebben geen on belemmerde doortocht nodig". De graaf grijnsde beminnelijk en hief zijn glas op. „We zullen ze opwachten," beloofde hij. „Laten we hopen dat het been niet omlaag wordt geschoten."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 6