WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Nederland zorgt voor zijn toekomst. Mcer welyaart door Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Europoort en Deltaplan. Raadsverslag St. Maartensdijk* Een gedeelte industrieterrein verkocht voor confectie-atelier - Badhokjes aan de Pluim- pot - De „haas" in het Provinciehuis* De redactie legt II deze week voort Nederland werkt aan de toekomst. Industrieterrein verkocht en badhokjes gekocht door raad Sint Maartensdijk Gouden bruiloftspaar in Scherpenisse en burge meesterjubileum in Sint Filipsland. Het gevaar bij bestrijdingsmiddelen. Spido in Oud Vossemeer gaf geslaagde uitvoering. Nog een reeks geslaagden en bevorderden. Conferentie Genève Het is roemrijker de oorlog te doen met het woord dan met het zwaard. (Augustinus) GOUDEN BRUILOFT. THOLEN 15e jaargang No. 36 31 juli 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 De toekomst van een land hangt af van de maatregelen die in het heden worden genomen. Structuurplannen en landhervor mingen hebben tot taak over een aantal jaren de economische toestand van een ge bied en daardoor van het land te verbeteren. Wij, in Nederland, kunnen er trots op zijn in het land te wonen waarin het meeste wordt gedaan om de toekomstige welvaart te waarborgen. Nergens in Europa, en misschien zelfs nergens in de wereld, wordt zo hard gewerkt aan zoveel, haast verbijsterende plannen als in ons kleine landje aan de grote zee. Iedere buitenlander is met stomheid ge slagen wanneer de gehele omvang en de strekking van het Deltaplan hem duidelijk worden en staat verbaasd over zo veel technisch kunnen en durf wanneer hij dan ook nog wordt geconfronteerd met het project Europoort. Nederland rekent vooruit en eigenlijk is het zo jammer dat wij óf zo weinig bekend zijn met wat er allemaal gebeurt, óf het bijna als vanzelfsprekend aannemen dat het ge hele Zuidwesten van ons land wordt be veiligd tegen de krachtige aanvallen van de Noordzee en dat dichtbij datzelfde gebied wordt gewerkt aan een door economen, sociologen en ingenieurs samengesteld plan tot verbetering van onze nationale economie. Een plan dat een enorme betekenis heeft en zijn weerga in de wereld niet kent. In onze tijd van Europese eenwording is weinig plaats voor landelijk chauvinisme, maar met recht mogen wij roemen op dat wat in Zee land en Zuid-Holland door Nederlandse technici en arbeiders is en wordt gepres teerd. Evenals wij trots mogen zijn op de werken in de voormalige Zuiderzee. GROTERE HAVENS Het plan Europoort is in het leven ge roepen om in de toekomst Nederland die plaats te laten behouden, die ons land op het ogenblik in West-Europa inneemt. De ligging van ons land, in de Delta van Rijn, Maas en Schelde, is bijzonder gunstig voor wat het goederenvervoer betrelt en het is daarom niet verwonderlijk dat de grootste haven van ons land, Rotterdam, een transito-centrum is voor de belangrijkste industriële gebieden van West-Europa. Langzamerhand echter zal, doordat de wereldbevolking blijft toenemen, de uitrus ting van een haven onvoldoende worden. Een gestage toeneming van de bevolking brengt met zich mee de noodzaak van nieuwe industrieën, en beide zorgen voor een sterke stijging van het vervoer, inter nationaal en plaatselijk. Rotterdam zal een groot deel van die stijging voor zich moeten opeisen. Om dat te kunnen doen is een ruimere outillage nodig. Meer en grotere schepen moeten in de havens kunnen wor den opgenomen en sneller en beter bediend. Het Europoort-project moet de mogelijk heden daartoe scheppen. MILJARDEN GEÏNVESTEERD Binnenkort zullen zeekastelen in de vaart komen van een bijna onvoorstelbare grootte. Tankers staan op stapel, die een tonnage van 100.000 ton en meer hebben. Het is een automatische ontwikkeling want een grotere inhoud doet nu eenmaal de ver voerskosten dalen. Maar iedere dag op onthoud, die deze schepen in een haven hebben, kost tienduizenden guldens. Tegen woordig bedraagt een verlies bij een tanker 45.000 ton al 46.000,voor iedere dag stilliggen in een haven. Zij zullen dus bij voorkeur die havens kiezen waar zij snel en goed geholpen kunnen worden. Neder land zal zorgen dat die in het gebied van de Nieuwe Waterweg, bij Rotterdam, aanwezig zullen zijn. De ervaring, verkregen door o.a. de Zuiderzee-werken, maakt het mogelijk grote waterstaatkundige werken uit te voe ren. Doch kennis is niet het enige dat nodig is voor de uitvoering van een project, het geld is even onontbeerlijk. In eerste in stantie zullen de nodige financiën door het rijk ter beschikking worden gesteld. Men schat dat maar liefst 185 miljoen nodig is tijdens de eerste fase van het Europoort project. Door de overheid zal verder in het zusterplan de ontwikkeling van de Botlek een bedrag van 120 miljoen worden geinvesteerd. Het bedrijfsleven zal in dit Botlek-plan, voornamelijk gericht op de vestiging van nieuwe industrieën, nog veel meer geld steken. Alleen dit jaar al een bedrag van ruim f 400.000.000, Fantastische bedragen, maar de rente zal hoog zijn. Werkgelegenheid wordt gescha pen voor duizenden en de nieuwe fabrieken, waaronder een hoogoven, zullen voor een stevige economische basis voor het gehele land zorgen. SCHAKEL In de afg Epen winter is in het bouw centrum te Rotterdam met medewerking van de jubilerende Economische Hogeschool een tentoonstelling georganiseerd onder de naam Europoort Een Schakel". De naam typeert het project voortreffelijk. Het is inderdaad niets anders dan een schakel in de lange keten van een uitgedokterde eco nomische ontwikkeling. Er moet gezorgd worden voor werkgelegenheid voor een ge staag toenemende eigen bevolking, voor pro ductiemogelijkheden van de stijgende be hoeften en voor uitbreiding van de bijko mende diensten, die niet alleen op het eigen land maar op het gehele terrein van de Euromarkt gericht moeten worden, Neder land moet industrialiseren op grote schaal. Gelukkig zijn de eisen van de tijd verstaan. Dat bewijzen de mannen die nu in de klei en de modder van Zeeland en Zuid-Holland werken aan de verwezenlijking van Delta plan en Europoort. De nieuwe havens, de fabrieken, de raffinaderijen en het hoog ovencomplex zullen over een aantal jaren in vol bedrijf zijn en dan een belangrijke verbetering van het industriële klimaat in het Westen van ons land teweeg brengen. Maar dat niet alleen geheel Nederland zal de vruchten plukken van deze gedurfde ondernemingen Natuurlijk moesten er ook offers worden gebracht toen de projecten werden uitgewerkt. Een hoeveelheid re creatie-terrein gaat verloren, die in ons kleine landje bijna niet te vervangen is. Maar die prijs moet betaald worden voor een veilige en zekere toekomst. De Smerdiekse gemeenteraad was vorige week voltallig in openbare vergadering bij een onder leiding van burgemeester D. C. Bouwense. De verkoop van het perceel grond in de Pluimpot agn Staatsbosbeheer (aanleg recreatiegebied) is door gedeputeerde sta ten goedgekeurd. Koninklijke goedkeuring werd verkregen voor het vormen van een avondnijverheids school ter plaatse, terwijl ook de verkoop van bouwgrond aan het bestuur der bij zondere school geen bezwaar ontmoette bij het provinciaal college. Op voorstel van burgemeester en wethou ders wordt 10,- gesubsidieerd aan de vereniging „Pro Juventute" te Middelburg. Deze vereniging stelt zich ten doel kinde ren van alle gezindten, die door moeilijk heden worden bedreigd op het gebied van de samenleving in het gezin, op school, bij het werk, de helpende hand te reiken. Ter plaatse deed genoemde vereniging reeds goed werk o.a. bij gezinsvoogdij, uitzen ding vakantie, enz. Het verzoek van het Zeeuws Consul tatiebureau voor alcoholisme om een sub sidie van 60,per jaar wordt afgewezen. GESCHENK VOOR HET PROVINCIEHUIS De afdeling Zeeland van de ver. van Ned, gemeenten stelt voor namens alle Zeeuwse gemeenten een geschenk aan te bieden ter gelegenheid van de bouw van het nieuwe provinciehuis in Middelburg. De bedoeling is enkele muurschilderingen aan te bieden, waarvan de kosten worden geraamd op 15.000,of f 0.05 per in woner voor alle gemeenten. B. en w. stellen voor het gevraagde be drag beschikbaar te stellen. Alle leden kunnen zich met deze gift verenigen. Verder zou de burgemeester van Middel burg het op prijs stellen, indien in de trap- hal van dat provinciehuis de wapens zou den worden aangebracht van een 16 tal Zeeuwse gemeenten, waarvan de keuze zodanig is, dat zowel aan de geschiedenis als aan de geografische verscheidenheid in de provincie recht wordt gedaan. B en w zijn van oordeel dat het van grote waarde is, wanneer in dit gebouw een overzicht wordt gegeven van de provincie en vinden deze manier daartoe wel aantrekkelijk. Ge vraagd wordt hiervoor 500,Hoewel de financiële positie der gemeente zeer moeilijk is, menen b en w dat dit verzoek dient te worden ingewilligd. Gevraagd wordt waarom de ene gemeente 500,moet betalen en een andere, zoals bijv. Tholen 1000,zoals dat daar is gebleken. De voorzitter meent dat het ene wapen veel gemakkelijker te „snijden" zal zijn dan het andere. Voor Sint-Maartens dijk is dat niet zo moeilijk met de „haas" Weth. Bazen vindt dat het totale bedrag Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Woensdag 5 augustus a.s., hoopt H.K.H. prinses Irene haar twintigste verjaardag te gedenken. Onze prinses neemt momenteel in ons land een belangrijke positie in. Zij studeert aan de Utrechtse universiteit en ver vangt haar vader soms op plaatsen waar hij verhinderd is acte de présance te geven. Prinses Irene is het toonbeeld van een moderne jonge vrouw en zij is een meer dan voortreffelijk skiester, een der besten van Nederland. Dat haar nog vele jaren vol geluk en voorspoed gegeven mogen zijn is de wens van het gehele Nederlandse volk. toch beter over de 16 gemeenten geslagen had kunnen worden, dat was naar zijn mening billijker geweest. De ene gemeente kan het toch niet helpen, dat zijn wapen ingewikkelder is dan die van een andere gemeente. Overigens vindt hij het repre sentatief van belang, dat het Smerdiekse wapen er zal komen. De raad kan zich ook met dit voorstel verenigen. SCHILDERWERK GEMEENTEWONINGEN Vorig jaar kregen de 1ste tot en met de 5e bouw van de gemeentewoningen een eerste behandeling van de schilder. Over de verdere afwerking van deze woningen worden nog onderhandelingen gevoerd. B en w zijn van oordeel, dat het nodig is ook het schilderwerk van de 6e bouw uit te voeren. Dit betreffen de 10 woningen aan de Nieuwstraat. Het vorig schilderwerk werd na aanbe steding gegungd aan de firma Lindhout te Oud-Vossemeer. Aan dezelfde firma was ook voor uitvoering van de 6e bouw weer prijs opgevraagd. De prijs daarvan was echter dusdanig hoog, dat nadere onder handelingen zijn gevoerd met de schilder A. de Rijke ter plaatse. Deze gaf een prijs op van 87,50 per woning, welke voor hetzelfde werk belangrijk lager ligt dan die van voornoemde aannemer. Voorgesteld wordt dan ook deze 6e bouw aan te be steden aan de heer A. de Rijke te Sint- Maartensdijk. De heer van Zetten vraagt of deze gun ning toch niet inhoudt dat aan de afwer king der vorige niets meer wordt gedaan, waarop de voorzitter antwoordt dat reeds is opgemerkt, dat hierover nog onderhande lingen worden gevoerd. De heer Geluk informeert of ook aan andere schilders prijsopgaaf is gevraagd. De heer Benou meent dat het in onderling overleg is geschied. Ook wethouder Bazen is van oordeel, dat o.a. dhr v. d. Rhee er als collega schilder wel van op de hoogte was. Besloten wordt het schilderwerk van genoemde 10 woningen te gunnen aan dhr. de Rijke. PERSONEELSVOORZIENING LAGERE TECHNISCHE SCHOOL De leraar A.V.O., de heer A. J. Kruf, werkzaam aan de lts alhier aanvaardde een benoeming aan de technische school te Bergen op Zoom. Hem wordt eervol ont slag verleend per 1 augustus a.s., al spijt het b en w wel bijzonder dit te moeten voorstellen, In deze vakature kan nog niet worden voorzien. Gesuggereerd wordt om het niet bij advertenties in „De Vacature" te houden, maar ook eens in een landelijk dagblad een advertentie te plaatsen, waarin sollicitanten worden opgeroepen. Daartoe wordt besloten. Ook voor benoeming van een gymleraar kan nog geen voordracht worden gedaan. Slechts één personeelslid kan aan de lts worden toegevoegd door de benoeming (met alg. st.) van de heer H. de Wit te Woerden, zulks in verband met de splitsing van de klasse 2 metaalbewer- in 2 delen vanwege het grote aantal leer lingen. De heer de Wit is 27 jaar oud en in dienst bij de N.V. Werkspoor te Utrecht. Voorschrift is om eerst in tijdelijke dienst te benoemen, wat dan ook gebeurt met deze leraar smeden. Er was nog wel één sollicitant voor de vakature Kruf, maar die stelde te hoge eisen om daarop te kunnen ingaan, zoals een vaste benoeming voor 7 jaar, reisver- goeding, enz. Gehoopt wordt dat de lege plaatsen spoedig bezet zullen zijn, opdat de school in het nieuwe leerjaar met volle bezetting kan draaien. VERKOOP INDUSTRIETERREIN De heer P. W. Priem verzoekt thans definitief aankoop van 3000 m2 grond van het industrieterrein. Het bouwplan is goed gekeurd. Voorgesteld wordt de nodige grond aan de heer Priem te verkopen voor 3,per m2. Zoals bekend wordt daarop door aanvrager een confectie-atelier ge bouwd, waartoe de eerste werkzaamheden reeds zijn verricht. Inplaats van 1105m2 dient er 1470 m2 grond van het Kroondomein gekocht te worden, zulks door verschuiving van dé provinciale weg, die aanvankelijk iets an ders was geprojecteerd. Het Kroondomein is bereid de totale oppervlakte te verko pen tegen een prijs van 0.70 per m2. Besloten wordt tot aankoop van deze grond voor de totaalprijs van 1030, Geen bezwaar is er tegen inwilliging van het verzoek van de wed. N. Poot om de pacht van wijlen haar echtgenoot te mogen overnemen. Weth. Bazen wijst er op, dat die mogelijkheid er toch reeds is via de Pachtwet. De raad acht het evenwel gezond, dat het langs deze weg wordt gevraagd. BOUWPLAN WEST Aanvankelijk moest volgens bouwplan West een doorbraak worden gemaakt bij L. v. d. Rhee, waardoor diens woning zou moeten worden afgebroken. Na overleg met de planologische dienst is besloten deze doorbraak te laten vervallen en in de plaats daarvan zo spoedig mogelijk de aansluiting naar de Westvest ter plaatse te maken. Wel is daartoe nodig de aankoop van een ge deelte achtererf van L. v. d. Rhee, nl. een oppervlakte van ongeveer 135 m2. Van der Rhee is bereid dit aan de gemeente te ver kopen voor 5,per m2. Immers, de waarde van de woning vermindert er wat door. De gevraagde prijs wordt door b en w redelijk geacht. De heer Koopman hoopt dat hier in elk geval alles voor elkaar is, voordat de dragline er staat. Verder heeft niemand bezwaar tegen voornoemde over eenkomst. Onder meer als gevolg van de hiervoor genomen besluiten wordt de begroting 1959 gewijzigd en met de gevoteerd posten aan gevuld. Tevens wordt voor de aanschaffing van schoolmeubilair voor de chr. school een bedrag van 651,in de begroting op genomen, nadat in een vorige vergadering tot die medewerking op grond van artikel 72 der l.o. wet was besloten. RONDVRAAG De heer Kampman vestigt de aandacht op de onhoudbare, zeer gevaarlijke toestand van de vervallen woning A 4 Westvest. De voorzitter antwoordt dat dit de aan dacht van het dagelijks bestuur heeft, om dat hier inderdaad van een desolate toe- stand gesproken mag worden. Verder merk te de heer Kampman op, dat het gestorte vuil Achter de Wal de omwonenden over last bezorgd. De heer Polderman attendeert op versleten kleding voor de paarden van lijkkoets en op slijtage aan de lijkbaar. De heer Koopman vindt het ongewenst, dat klinkers door de gemeente zo dicht bij een kerkgebouw worden opgestapeld, zoals dat bij de kerk van de Oud. Geref. Ge meente is gedaan. De voorzitter merkt op, dat de klinkers reeds verwerkt worden en daarop voortaan zal worden gelet. Weth. Bazen komt terug op de suggestie van raadslid H. P. van Zetten in de vorige raadsvergadering omtrent badhokjes aan Gorishoek. Gezien het feit, dat in toenemende mate van het zeebad daar gebruik wordt ge maakt, meent ook weth. Bazen, dat maatre gelen door de gemeente gewenst zijn, opdat ontaarding der goede zeden wordt voor komen. Daarom ook stelt hij voor in ur gentie te besluiten tot het plaatsen van 3 dubbele wisselcabines, waaraan dan bin nen enkele dagen worde voldaan. Om de exploitatie te financieren stelt hij voor 0.50 per persoon voor een geheel seizoen te vragen en de schoolgaande kinderen van het lager onderwijs vrij te stellen van die betaling. De heer Koopman zegt zich wel met de bedoeling te kunnen verenigen, mits de cabines zondags niet gebruikt mogen wor den. De heer van Zetten interumpeert, dat het 's zondags juist het drukste is. Wanneer men als christenmens iets niet tegen kan houden, dient men het naar zijn mening in goede banen te leiden, wat met het plaatsen met deze cabines ook de bedoeling is. Nee, antwoordt de heer Koopman, men moet zich in de eerste plaats aan Gods Woord houden. Weth. Bazen kan zich het principe ter zake voor dhr. Koopman indenken, maar wijst er op dat wanneer men deze cabines gaat plaatsen, men moeilijk kan zeggen, dat ze zondags niet gebruikt mogen worden, wetend dat ze toch gaan zwemmen. De heer Polderman zegt in principe tegen het zwemmen op zondag te zijn. We lopen hier echter met de kop tegen de berg, want zondagsmorgens om 8 uur zijn er al uit Keulen en Brussel aan de Pluimpot. Om der wille van de goede zeden zijn we wel verplicht een behoorlijjke gelegenheid te geven, wanneer men daar dan toch komt. Ook de heer Geluk is van mening, dat de zondagsontheiliging zeker niet minder zal zijn, wanneer men verbiedt zondags van die cabines gebruik te maken. Het zwemmen kunnen we niet verbieden op zondag. Met de stem van de heer Koopman tegen wordt besloten zo spoedig mogelijk tot aankoop en plaatsing van een 3 tal wisselcabines (6 hokjes) over te gaan. Ten behoeve van closetplaatsing werd door de heer G. Hage aan de Molendijk 'n premieverzoek ingediend. Besloten wordt, omdat het over 2 gezinnen gaat die van een closet voorzien worden 2 x 50,te ver lenen. Tenslotte wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen om de garantie voor de bouw van het confectie-atelier voor de heer Priem te verhogen, nu ook een groter pand gezet wordt. Eerst was de opzet een ge bouw van 40.000, terwijl het nu op 71.000 wordt geraamd. In feite blijft de gemeente tachtig procent garanderen. Daarna sluiting. Terwijl er aan de ene kant zorg is over de grote bevolkingstoenamdj in ons land, mag er anderzijds vreugde zijn over een bijna evenredig toenemend dantalj gouden- en diamanten bruiloften. Voorspeld werd zelfs dat het in de komende jailen een heel normaal verschijnsel zal worden. We mogen het hopen en kunnen nu weer feliciteren het echtpaar M. v. Doezelaar en T. M. v. Doezelaar-van Gorsel te Scherpenisse, dat woensdag 5 augustus het feit hoopt te herdenken, hoe ze 50 jaar geleden in het huwelijksbootje zijn gestapt en tot op heden behouden mochten varen. De bruidegom werd 14 oktober 1884 te Stavenisse geboren en zijn echtgenote op 20 mei 1886 te Sint Maartensdijk. Van de 11 geboren kinderen uit deze echt zijn er nog 9 in leven, terwijl het bruidspaar zich verder mag verheugen in een goede gezondheid, 32 klein kinderen en 1 achterkleinkind. Moge het 5 augustus voor allen een prettige dag worden. Van alle 50 en 60 (of ouder) jaar getrouwden willen we graag een plaatje opnemen ter versteviging van de band tussen de lezers en die bejaarde bruidsparen. Maar laat het ons dan tijdig weten. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr. P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dr H. Menger te St. Filipsland, tel. 20. HOOGWATER in de week van 2 t.e.m. 8 augustus, zondag vm. 2.00 nm. 14.25 uur maandag 2.46 15.08 dinsdag 3.25 15.46 woensdag 4.00 16.24 donderdag 4.46 17.00 vrijdag 5.23 17.39 zaterdag 5.58 18.15 Dinsdag 4 aug. Nieuwe Maan te 15.34 uur. HULDEBLIJK AAN JUBILERENDE HARMONIE Zoals reeds bekend zal op 12 september de plaatselijke harmonie „Concordia" haar 75 jarig bestaan herdenken met een festival, waaraan ook de zusterverenigingen in de Bond van Harmonie en Fanfare korpsen op Tholen en St. Filipsland zullen meewerken. Het aktiecomité wil bij dit bijzondere ju bileum namens de burgerij van Tholen een bedrag aanbieden. Wanneer U met haar van oordeel bent, dat een muziekvereniging vooral in onze gemeenschappen van bij zonder belang is, dan zal ook Uw naam op de lijst voorkomen, die in de loop van de maand augustus wordt aangeboden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1