WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Van 600 naar 1000 zitplaatsen. WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Landbouwschuur onder Tholen ging in vlammen op. NT IEDER I Commissie werkgelegenheid eiland Tholen kon niet tot optimistische conclusie komen. Hervormde kerk te Sint-Annaland officieel in gebruik na uitbreiding en verbetering* Door snel ingrijpen brandweer: woning en bergplaats behouden Bok van achtjarige Kees de Rijke kwam (als enige levende have) in de vlammen om. De redactie legt li deze week voor: Kantongerecht Tholen. 15e jaargang No. 35 24 juli 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Tijdens een gehouden vergadering van de Commissie Werkgelegenheid Eiland Tho len ten gemeentehuize te Stavenisse werden besprekingen gevoerd met een vertegen woordiger van de rijkstuinbouwconsulent in Zeeland inzake intensivering van de tuin bouw en met de directeur van de technische school te Sint-Maartensdijk, de heer J. van Vredeveld over plaatsingsmogelijkheden voor gediplomeerde lts-ers. Hoewel in de tuinbouw voor Tholen on getwijfeld perspectief zit, kon de deskundige met betrekking tot een daaraan verbonden uitbreiding der werkgelegenheid niet bepaald een optimistisch geluid laten horen. Wel kan bij „gezinsbedrijven" de werkgelegenheid door het telen van intensiever gewassen toenemen, zodat dit in een gemeente met een groot aantal kleinere bedrijven wel van invloed kan zijn. Dat hiermee evenwel de overschotten uit de landbouw worden opge vangen, mag niet worden verwacht. Trou wens van een tuinbouw-toename op Tholen kan nog nauwelijks worden gesproken. Momenteel zijn er voor degenen, die reeds in het bezit zijn van een teeltvergunning ,,A" wat meer faciliteiten om een bijzondere tuinbouwteeltvergunning te krijgen voor winterbloemkool. Een oplossing van het vraagstuk werkge- gelegenheid kan niet of zeker niet alléén in tuinbouwintensivering gezocht worden. Ook het geluid van de directeur der tech nische school kon men niet met het prraedi- caat „optimisme" vereenzelvigen. Slechts een beperkt gedeelte van de 26 aan de lagere technische school gediplomeerden kon in eigen omgeving emplooi vinden. En toch was om dit zoveel mogelijk te verwezen lijken ook door het Arbeidsbureau alle mogelijke aktiviteit aan de dag gelegd. Nu is het aan de andere kant niet zo, dat deze jongelui helemaal geen werk kunnen vin den, maar het gaat er om èn dat zeker bij de commissie werkgelegenheid of dat mogelijk is in de streek zelf. En dat blijkt nog niet eens voor de helft te reali seren, zoals het er momenteel bijstaat. Rond de industrie centra is dat heel anders. Ter sprake kwam hierbij ook het behoefte-ele ment in andere ambachten dan timmeren en metaalbewerking. Men zag geen mogelijk heid aan de lagere technische school een constante cursus te verbinden voor schil dersgezel, waar men eerst dan voor subsidi ering in aanmerking komt, wanneer er een bepaald aantal leerlingen per cursus wordt gevonden, ook al lijkt het dan in onze streek, dat in deze ambachtelijke tak op voering van de uersoneelssterkte niet over bodig zou zijn. Wel zal getracht worden aan de technische school in St. Maartensdijk ook te komen tot een cursus voor auto monteur. Na het verstrekken van voornoemde in lichtingen was er voor de commissie geen reden tot het trekken van een optimistische conclusie met betrekking tot de werkgele genheid op Tholen. Waar wel concrete resultaten mee bereikt werden, was de tentoonstelling „Dit Maakt Tholen". Uit de door de deelnemers beant woorde vragenlijsten over het resultaat van de tentoonstelling, kon worden vastgesteld dat bij deze en gene orders waren geplaatst, dat men vrijwel unaniem enthousiast was over deze opzet, terwijl tenslotte ook bleek, dat er zelfs meer mogelijkheden lagen, dan men had aangedurfd, o.m. in de beschuit branche. Slechts met een nadelig saldo van 198 was de commissie financieel heel behoorlijk uit deze tentoonstelling gekomen, ondanks het feit dat de bijdrage van de Kamer van Koophandel wat teleurstelde. Aan de Provinciale Commissie voor de Industrialisatie zal gevraagd worden een oriënterend bezoek aan het eiland te bren gen. Voorts bleek dat van VVV-zijde ge tracht zal worden meer belangstelling te krijgen van de streekbewoners voor het werk dezer vereniging in het algemeen en voor het streven tot oprichting van een streek-VVV in het bijzonder. Besproken werden verder de mogelijkheid van samenwerking tussen de aannemersbe drijven en de daardoor ruimere mogelijkheid in aanmerking te komen voor grotere bouw- objecten in de streek, alsmede het nut van „welvaartsstatistieken", terwijl contact zal worden opgenomen met he E.I.B. (Econo misch Instituut Bouwvereniging) te Delft. De vergadering werd ook bijgewoond door de rijksmiddenstandsconsulent in Zeeland, de heer A. Korstanje te Goes. De commissie werd uitgebreid door de benoeming van de heer L. A. M. Elenbaas, directeur van de Groenvoederdrogerij te Scherpenisse. Op het moment, dat ouderling G. J. Breas op verzoek van de praeses van de kerkeraad, ds. P. Westland, zich op de nieuwe kansel van de hervormde kerk te St. Annaland begaf, om daar de bijbel te deponeren en open te slaan, met die symbolische handeling was de intern geheel vernieuwde en met 400 zitplaatsen uitgebreide hervormde kerk officieel voor de Dienst des Woords gereed. Dit gebeurde donderdag 16 juli tijdens een officiële openingsdienst, welke door bijna duizend personen werd bijgewoond. De grootste prestatie, welke de aannemer Muller-Franke uit Sint-Maartensdijk met zijn helpers en daarbij tevens te noemen koster Burgers met zijn helpsters, tijdens deze groe karwei van anderhalf jaar leverde was dat geen enkele maal de Dienst des Woords op zondagen onder broken behoefde te worden. Dat heeft menigmaal hoofdbrekens gekost, dat heeft vele extra inspanning gevergd, maar dit gelukte dan ook tegen ieders ver wachting in. En daarom was het voor alle hierbij betrokkenen met des te meer vol doening, dat er tijdens deze openingsdienst zo n grote belangstelling werd getoond zo wel en vooral van de inwoners zelf als van afgevaardigden en belangstellenden uit andere gemeenten. De scriba van de bouwcommissie, ds P. Westland begon de bijeenkomst met te laten zingen Ps. 84 1 en 5 en richtte zich in zijn welkomstwoord tot alle aanwezigen, waarvan hij persoonlijk noemde: de burge meester, de wethouders, de aanwezige raads leden, een vertegenwoordiger van de classis, de ringcollega's, kerkeraadsleden van de andere plaatselijke kerken en die van elders uit het eiland, de visitator provinciaal ou derling M. Krijger uit Bruinisse, architect H. Kooij uit Huizen, de aannemer en onder aannemers. Spreker deelde mee, dat een uur geleden een telegram was ontvangen van de Com missaris der Koningin, dat hij verhinderd was op de ontvangen uitnodiging in te gaan, zoals ook de oud-predikanten door vakantie of om andere reden deze bijeen komst niet konden bijwonen. Na het begroetingswoord was het de president kerkvoogd de heer J. Boon, die met een overzicht van de groei van het plan en de uitwerking daarvan het gebouw aan de kerkeraad overdroeg. Spreker wees er daarbij op, dat met een vermeerdering van 432 zitplaatsen het totale aantal op 1063 is gekomen. 8 februari 1957 werd op dracht tot de bouw verstrekt, niet alleen van de kerkuitbreiding, maar ook voor het stichten van een verenigingsgebouw, het welk 1 september 1958 in gebruik werd genomen. Dhr. Boon dankte namens het college van kerkvoogden en notabelen de gemeente voor de grote steun, die werd verleend. Architect Kooij had niet alleen een mooi plan ontworpen, maar had de uitwerking hiervan schier van dag tot dag gevolgd. Ter gelegenheid van deze opening was door de architect een bankje in de preekstoel aangeboden. Erkentelijk was de ding een bouwwerk tot stand is gekomen, waarop de gemeente trots mag zijn en waar door het dorpsbeeld aan waarde heeft ge wonnen. Spreker verheugde zich over de metterdaad betoonde gemeenschapszin, ge bleken uit de grote offervaardigheid. De classisvertegenwoordiger ouderling W. van Prooijen uit Stavenisse zag het als een grote zegen, dat de kerk in Sint-Annaland te klein was, temeer waar men elders in ons land vaak het tegendeel ziet. Met een ge bouw alleen is men echter niet klaar. Zon der de zegen Gods en daardoor de lust om op te gaan naar Gods huis zou zelfs dit grote werk weinig betekenen. Ouderling M. Krijger uit Bruinisse feli citeerde namens de provinciale kerkverga dering en de visitatoren provinciaal. Hij weer er de gemeente op, dat deze kerkuit breiding haar 'n grote verantwoordelijkheid oplegt. Dominee F. v. Dieren sprak namens de Ringcollega's, terwijl tenslotte architect H. Kooij dankte voor het in hem gestelde president-kerkvoogd ook aannemer Muller- Franke en zijn personeel, welke tot volle tevredenheid had gewerkt. Van hen was een mooi doopvont ontvangen. De plaatse lijke schilders, die het bij hun vak behorend onderdeel hadden uitgevoerd, schonken twee psalmborden en de smid-elektricien Ver- hoole had voor een kansellamp gezorgd. Bijzondere steun was verleend door de da- meskrans „Indonesië", die naast een flinke gift de lampen cadeau deden, welke aan beide kanten van het orgel hangen. Ten slotte richtte spreker zich tot ds en mevr. Westland, tot de administrateur J. J. van Luijk en tot de koster en zijn vrouw voor het extra verrichte werk. Na de overdracht werd het woord gevoerd door burgemeester van den Bos namens het gemeentebestuur, die er o.a. op wees, dat met deze uitbrei- De Ned. Herv. Kerk te St. Annaland onderging een uitbreiding met 432 zit plaatsen, waartoe 2 zij beuken aan het bestaande gebouw werden toege voegd. Op de foto is het grootste deel van de weste lijke zijbeuk zichtbaar. Te gelijk met deze verbouw gaf het gemeentebestuur opdracht tot verbetering van de toren, die nu een goed geheel vormt. vertrouwen en de aannemer met zijn helpers en onderaannemers hulde bracht voor het met liefde uitgevoerde werk. Met het zingen van ps. 119:53 en 65 begon de Dienst des Woords, waarbij ds. Westland als tekst had gekozen: 1 Koningen 9 3b: „Ik heb dat huis geheiligd, hetwelk gij gebouwd hebt, opdat ik mijn naam al daar tot in eeuwigheid zette en mijn ogen en mijn hart zullen daar zijn te allen dagen. Bij deze tekstuitleg werd de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid, dat het alles zal moeten zijn geschied en ook steeds zo zal moeten zijn, om de eer van God. Een pre diking die werd besloten met de grote lof zang psalm 150. De tijdens deze dienst gehouden bouwfondscollecte bracht 2806 op. Er was geen houden meer aan de 36 me ter lange en 8 meter brede landbouwschuur van de boerderij „Nattenbek" in de 1500 gemeten polder onder Tholen, op het mo ment dat de omwoners de brand daar zon- Niet alleen uiterlijk, ook intern onderging de herv. kerk te St. Annaland een grote verandering. In de zijbeuken, maar ook in het oude gedeelte werden de oude banken vervangen. Verder een nieuwe preek stoel met klankbord en aan gepast orgelfront. De zij beuken zijn op deze foto niet te zien. Behalve in de achterste vier galerijbanken van beide zijbeuken heeft men overal een goed over zicht op de kerk. dagavond 19 juli omstreeks negen uur ont dekten en de vlammen het rieten dak zagen uitkomen. Er waren vele buurtbewoners, die op deze mooie zomeravond nog een luchtje scheppend, vrijwel gelijktijdig de brand ont dekten. Immers, de eerste uitlekkende vlam werd vrijwel onmiddellijk gevolgd door een grote uitslaande vlammenzee. En daardoor was men in de buurt ook onmiddellijk actief. Terwijl de een de Poortvlietse brandweer alarmeerde, die na dien nog door verschil lende andere omwonenden werd opgeroepen, snelden anderen naar de plaats van de brand, waar direct kon worden vastgesteld, dat er aan de schuur geen houden meer zou zijn, zeker niet zonder brandweer. Het enige voor de hand liggende werd gedaan: de aan de brandende schuur grenzende woning leeghalen. Met grote voldoening consta teerde de eigenaar van schuur en woning, de heer L. W. de Rijke en zijn vrouw later, dat die ontruiming zeer zorgvuldig en met voorzichtigheid was gedaan, zodat niets van het huisraad was beschadigd, iets wat bij dergelijke gebeurtenissen, al is het dan met de beste bedoelingen, maar al te vaak ge beurt. MET VEEL MATERIAAL OOK DE BOK VERLOREN Men zal reeds uit bovenstaande hebben begrepen, dat de bewoners zelf, de familie Geen optimistisch geluid van commissie werkgelegenheid eiland Tholen. Herv. kerk St. Annaland in gebruik genomen Voor de balie Op platteland meer verkeerskennis dan in stad Landbouwschuur in lichte laaie Jeugd en bejaarden op reis Geslaagd en overgang Een eind te maken aan de zelfzucht is geluk L. W. de Rijke afwezig waren. Nog om- streeks vier uur had de acht jarige Kees met zijn bok en bokkewagen gespeeld, die hij sinds enkele maanden rijk was en waar aan hij, maar toch ook vader en moeder en beide zusjes erg gehecht waren. Nadat Kees de bok had gestald, is de familie weggereden, eerst naar Sint-Maar tensdijk en later nog naar buiten het eiland, De bok en de wagen hebben ze niet meer teruggezien. Het was de enige levende have die op deze grote boerderij verbrandde. Daarentegen was het aantal stuks land bouwmachines dat verloren ging groot. Om dat de grote combine niet zo gemakkelijk in de schuur was te rijden, had men die za terdag nog buiten laten staan, maar alle andere machines waren in de schuur gebor gen, temeer omdat het nu niet zo aan te bevelen is, dat trekkers enz. zonder ze nodig te hebben, maar in de brandende zon te la ten staan. Zo ging er met de bok veel landbouwmateriaal verloren als een grote en kleinere trekker, hooihark, 3 landbouw- wagens op luchtbanden, een bietenmolen, ploegen en veel andere landbouwmateriaal plus een volle hooizolder en andere vee voeders. HOOIBROEI OF BRANDGLASWERKING 7 Hoewel omtrent de oorzaak van de brand niets definitiefs vast staat, wordt toch in de eerste plaats gedacht aan hooibroei of, wat de laatste maanden meer is voorgekomen in ons land, aan een zgn. brandglas-brand. Ook in het rieten dak van deze schuur bevonden zich glazen dakpannen, die met de gehele dag een brandende zon daarop als het ware tot een brandglas worden en waarbij het niet denkbeeldig is, dat het daaronder liggend hooi uiteindelijk vlam vat. SNELLE HULPDUBBELE HULP De eerst gealarmeerde brandweer was dus die uit Poortvliet en op bijzonder snelle wijze was het korps daar gereed om naar „Nattenbek" te rijden. Het moet omstreeks negen uur twintig zijn geweest, dat deze brandweer water gaf, juist op het moment dat de familie Rijke, die in de buurt van de boerderij „De Lente" hadden ontdekt dat het hun schuur was die in brand stond, arriveerde. Inzonderheid voor een brandweerkorps geldt dat snelle hulp... dubbele hulp kan zijn en zo was het ook met het Poortvlietse korps, dat direct met de nevelspuit aan het werk kon en daardoor de ene grote factor oorzaak is geweest, dat het woonhuis van de familie de Rijke, weliswaar nog flink beschadigd, maar toch bewoonbaar is ge bleven. Die andere factor was het geluk, dat de wind in tegenovergestelde richting van de woning ging, anders had het er nog veel beroerder voor gestaan dan het nu al deed. Immers, rond half tien was het nog onzeker of men de woning toch wel zou kunnen houden, omdat toen nog steeds vlammen uit de nok lekten. Het is gelukt en die eer komt toe aan de Poortvlietse brandweer, welke terecht de schuur... de schuur liet en zich op de woning concen treerde. Inmiddels was ook de Oud-Vosse- meerse brandweer, welke ongeveer 9.20 uur alarm doorkreeg gearriveerd en dit korps wist de enkele meters van de schuur staande materiaalbergplaats, waarin ook landbouw machines (zaaimachine o.a.) te behouden op het ogenblik, dat het ook daar zeer kri tiek was. Tenslotte waren ook de brand weren van Sint-Annaland en Tholen ge alarmeerd en naar „Nattenbek" gereden, maar voor branduitbreiding was geen ge vaar meer, zodat geen assistentie meer no dig was. Wanneer men hierbij nagaat, dat de brandweer Sint-Annaland en weinig la ter ook die van Tholen rond half tien ter plaatse waren, dan kan men zich indenken in welk een korte tijd de 36 meter lange schuur was afgebrand en in welke korte tijd men ook de woning wist te behouden, dank zij de voortvarendheid, waarmee het eerste gealarmeerde korps dat uit Poort vliet de zaak heeft aangepakt en waar voor burgemeester Van Doorn, ter plaatse aanwezig, dan ook zeer dankbaar was. NIET ZO LEUK Een belangstelling van publieke zijde, als bij deze brand, komt zelden voor. De om liggende goede (verkavelde) wegen lieten onafgeroken rijen lichtbundels zien van snel rijdende auto's, motoren, brommers en fiet sers. Drommen weggebruikers spoeden zich uit vier, vijf eilandgemeenten naar „Natten bek" en maakten het voor de chauffeurs van de brandweersauto's bepaald niet ge zellig op de weg en vertraagden bovendien hun rijden. Vlak bij „Nattenbek" zag één brandweerautochauffeur zich zelfs genood zaakt een personenauto opzij te duwen, om dat er aan de andere kant één haast mid den op de weg geparkeerd stond. Het valt te begrijpen, dat men zo'n brand wil zien, maar laat men niet vergeten, dat men er als toeschouwer niets aan af of toe kan doen en dat men ruim tevoren baan maakt voor de brandweren. Van groot belang bleek ook nu weer de aanwezigheid van telefoon in vrijwel iedere boerderij en de daardoor snelle verbinding met de gemeentekom. Daarnaast was er op deze boerderij een gezien de droge periode nog vrij goed gevulde waterput en achter de dijk een brede watergang, zodat van de ook beschikbare waterleiding geen gebruik gemaakt behoefde te worden. Wat hiermee dan bereikt is De schuur is immers toch verloren gegaan plus al het materiaal Inderdaad. Maar de bewoners hebben nog een dak boven hun hoofd, ook al zal straks de twee eeuwen oude boerderij „Nattenbek", waarin de familie de Rijke een halve eeuw zetelde en daarvan weer de huidige bewoners een tiental jaren, moeten worden herbouwd inclusief woning. En behouden werd ook het huisraad. En dat betekent nog een voorrecht temidden van de grote schadepost (hoewel verzekerd) en temidden van een grote hoop narigheid, die zo'n brand voor betrokkenen meebrengt. Het was maar een korte zitting van het Kantongerecht Zierikzee, die vrijdag jl. in de thoolse Vierschaar werd gehouden. Daarbij kon de voornaamste overtreding zelfs niet worden behandeld, omdat dit een civielrechterlijke zaak moest worden. Hierbij was mevrouw L. G. uit Tholen de beledigde partij. En de verdachte in deze zaak, een zekere P. J. W. uit Halsteren was niet ver schenen. Overigens was deze verdachte voor dit zaakje al behoorlijk gestraft door de Po- lietierecbter te Breda. W. had namelijk on der invloed van sterke drank een aanrijding veroorzaakt, waarvan mevrouw G. de dupe was geworden. Laatstgenoemde kwam nu met een vordering voor geleden schade en deponeerde alvast een voorlopige dokters rekening ter tafel (ze is nog onder behande ling) en rekeningen van de wasserij, c.q. van de textielhandel voor vernieuwing van kleren. Alles bij elkaar liep het bedrag ver over de honderd gulden. En dat was voor het Kantongerecht te veel om in deze een vordering te doen ten laste van verdachte. De Officier mr Ph. J. van Schenkenburg van Mierop wees er dan ook op, dat het hier niet gaat om de strafbepaling, die verdachte in Breda al was opgelegd, maar enkel om het vaststellen van de overtreding. En daaraan behoefde hij niet te twijfelen, waarom hij verdachte dan ook veroordeelde, rekening houdend met de in Breda reeds aan hem opgelegde straf, tot een geldboete van 20,sub 4 dagen hechtenis. De kantonrechter vonniste con form deze eis en mevrouw de G. kan straks volledige schadevergoeding vragen. J. H. W. E., opperman te Sint-Annaland had op 25 april 1959 met zijn brommer een aanrijding veroorzaakt, toen hij geen voor rang verleende aan een motorrijder bij split sing van een weg naar links. De Kantonrechter wees verdachte er op, dat een bromfiets een vervoermiddel is, dat tot het langzame verkeer wordt gerekend en dientengevolge had hij aan de motorrijder voorrang moeten verlenen. Verdachte verklaarde dat hij was uitge weken voor wandelaars en hierdoor op de linkerweghelft was geraakt. Nit het proces verbaal was verder gebleken, dat E. niet hardhad gereden of 'n andere onvoorzichtig heid had begaan. De Officier stelde echter vast, dat verdacht achter de wandelaars had moeten blijven op het kruispunt, want nu zat de tegenpartij toch met een hersenschudding. Hij eiste e engeldboete van 25.of 10 d.h. De kantonrechter verklaarde aanvanke lijk over een boete van 40.te hebben gedacht, maar wilde ook wel rekening hou den, dat verdachte het goed bedoeldemet de wandelaars te ontwijken, maar daar door een overtreding beging, waarom hij dan ook conform de eis vonniste. C. v. d. G. uit Poortvliet had met tractor en aanhangwagen gereden, waarvan het laatste niet voorzien was geweest van de voorgeschreven driehoeken. Van der G. probeerde het nog goed te praten, door te verklaren, dat hij op een doodlopende weg reed, maar ook dan zijn die driehoeken no dig en daarom werd het f 5,boete of 1 d. conform de eis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1