alleen er op staat Moeder BB-oefening „Kalkoen" kakelde kordaat ItotS Streek-oriëntatierit 15c JAARGANG No, 33 EENDRACHTBODE TWEEDE BLAD 10 JULI 1959 RAADSVERSLAG POORTVLIET. Vaste aanstelling hoofdleidster kleuterschool - Honderd gulden voor Fokveedag - Meedoen met streekvergadering Blus dat branden van overtollig maagzuur. RAADSVERSLAG ST. PHILIPSLAND. Geen gemeentewapen inf maar wel een bij drage voor het Provinciehuis - Premie voor woningverbetering kantoorhouder PTT - Ver betering van de Stationsstraat. D AMPO V°or bruidsfoto's reportages naar 't vanouds bekende adres Foto KOLBER STBABYDERM ST. FILIPSLAND ANNA JACOBA POLDER Toen vrijdagavond 26 juni jl. om tien minuten over half acht Melder 2 van de Blokploeg Scherpenisse der Bescherming Bevolking het bericht bracht op de bovenkamer van het gemeentehuis (de blokpost), dat de neergekomen brand- en brisantbommen, hetgeen om half acht duidelijk te horen viel, voornamelijk neergekomen waren nabij de driesprong aan de rondweg en waarbij vooral de groenvoederdrogerij was getroffen, op dat ogenblik was de blokploeg reeds klaar om uit te rukken, was de berichtendienst ingeschakeld en begon alles op volle toeren te draaien om oefening „Kalkoen" tot een goed eind te brengen. Een zeer uitgebreide oefening ditmaal, waarbij de blokploeg niet maar een half uurtje, maar 2y2 uur werk had, waarbij een onafgebroken stroom berichten te verwerken waren bij de verbindingsdienst en waarbij hulp in kringverband werd ingeroepen, speciaal van de mobiele reddingsploeg, het mobiel geneeskundig team, politie en brandweren van St. Maartensdijk, Tholen en St. Annaland. Een oefening, die na een wat aarzelend begin, steeds vlotter liep en die voor alle deelnemers bijzonder interessant was. Verondersteld was, dat de BB organisatie sinds 27 mei reeds in staat van paraatheid was gebracht. Verondersteld werd eveneens, dat na dagen van luchtaktiviteit op 26 juni boven de gemeente Scherpenisse rond half acht een vliegtuig cirkelde eii zich van zijn bommenlast ontdeed. Bijzonder toevallig dat die bommen juist op één van de meest brandgevaarlijke bedrijven van Scherpenisse de groenvoederdrogeij terecht kwamen. De binnenkomende berichten waren dan ook verontrustend: diepe bomtrechters maakten het verkeer op de rondweg onmogelijk, grote ravage in de groenvoederdrogerij, veel slachtoffers, brand, ruiten van nabijstaande woningen kapot en zelfs brand in de nieuwe lagere school. Gelukkig dat de telefoon nog werkte. Vanzelfsprekend meldde het Hoofd Zelfbescherming in Scherpenisse een derge- lijke calamiteit direct aan het Kringhoofd der BB van de Kring Z 5 te Tholen, de heer P. van Voornveld. En het Kringcommando voerde op zijn beurt de paraatheid in het district op door de mobiele reddingsploeg, het mobiel geneeskundig team en de brand weer Sint Annaland te alarmeren. Misschien leek het van die tijd af voor de belangstellende kijker naar deze oefe ning in Scherpenisse een warwinkel, maar in werkelijkheid wist ieder van de deel nemende ploegen wat hem te doen stond. De EHBOers van de blokploeg en het later gearriveerde mobiel geneeskundig team verleenden eerste hulp en vervoerden de gewonden van het inderhaast ingerichte „ge wondennest" naar het noodhospitaal. Voor dit onderdeel was er heel wat werk. Er viel bij deze bomontlading een dode er waren een viertal zwaar en een achttal lichtgewon den. Maar even druk was het voor de brand- weren, die overhoop zaten met een begin van brand in het weegbrugkantoortje, in de opslagruimte van de groenvoederdrogerij, met een uitslaande brand in het meelpak- huis. De reddingsploeg wist dat het voorste gedeelte van de aardappelbewaarplaats was ingestort en een licht gewond slachtoffer daarin zat opgesloten, dat de Langeweg was Versperd nabij de driesprong aan de Rondweg, dat op de hoofdbuis van de water leiding geen druk stond en dat er brand was uitgebroken in de lagere school. Bij een dergelijk grote opzet is het niet anders mogelijk, dan dat ook de verbindings diensten alle zeilen moeten bijzetten om de stroom van berichten te verwerken. Op nieuw bleek, dat men daarbij zeer voor zichtig moet zijn, dat die stroom niet al te groot wordt. Ook daar kweet men zich echter goed van de opgelegde aak De brand weer van Scherpenisse moest met hulp uit Tholen, Sint Maartensdijk en Sint Anna land werken om vooral bij de Groenvoeder drogerij de zaak meester te blijven. Zoals een goede brandweer betaamt, begon Scher penisse niet met het blussen van de grote brandhaard maar zorgde allereerst dat geen overslag naar belendende percelen mogelijk was. Het is immers vrijwel altijd zo, dat het gebouw waar de brand ontstaat verlo ren is, maar dat het er juist op aankomt uitbreiding te voorkomen. De sterke rookontwikeling, zowel van de zonder verbeelding nog uitstekend functionnerende groenvoederdrogerij als van de gestichte brandjes maakten de oefening „echt", zo echt zelfs dat verschillende inwo ners ouderen dan zich afvroegen of men niet te ver gegaan was. Aanvankelijk was die gedachte er ook bij de KHBB Van Voornveld die „Kalkoen" op poten had gezet. Ook hij had zich bij het uitwerken van deze oefening op papier, afgevraagd of het niet tè grote opzet zou blijken te zijn. Na afloop kon hij echter tot zijn vol doening mee delen, dat de opgaaf wel groot, maar niet te zwaar bleek te zijn geweest. Een nabeschouwing op de oefening zelf werd niet gegeven. Men zal daarop ploegs- gewijze nog eens terug komen en eventueel voorgekomen hiaten bespreken. Dat is juist het nut van een oefening. Met veel dank aan alle medewerkers kan de heer Van Voornveld echter wel vaststellen, dat oefe ning „Kalkoen", welke ook werd bijge woond door de Groepscommandant van de Rijkspolitie, adjudant Griep, goed was ver lopen. En dan kan een buitenstaander met ge zond verstand, alleen maar bewondering hebben voor al die vrijwilligers, die trots een nu en dan hautain lachje van een burger over zoveel poespas, trots op offering van vrije uren, het besef bijblijft, dat het hier uitsluitend gaat om het ver krijgen van vaardigheid, die ongetwijfeld van uitermate groot belang is bij voor komende calamiteiten, dat het er alleen maar om gaat, als het werkelijk eens nodig mocht zijn, over kennis en mid delen te beschikken om de nood van U en mij, te lenigen, om de gemeenschap en daarmee zich zelf te beschermen, waar dat mogelijk is. Ook al hopen zij met U en ik dat het in werkelijkheid nimmer nodig zal zijn van hun kunde blijk te geven. In een korte openbare raadsvergadering te Poortvliet, waarbij alle leden tegenwoor dig waren werd de verordening op de be grafenisrechten opnieuw vastgesteld, nadat de voorzitter, burgemeester W. J. van Doorn na opening met ambtsgebed had mee gedeeld, dat goedkeuring is verkregen op uitvoering van restauratiewerkzaamheden voor het 1ste gedeelte van de toren. Dit betreft dan alleen de spits en bestaat in hoofdzaak uit leidekkerswerk. Verder werd goedkeuring verkregen op de bouw van twee nieuwe woningwetwoningen, die ge bouwd zullen worden tussen de Burg. van Oeverenstraat en de Noordweg. Met algemene stemmen wordt vervolgens in vaste dienst als hoofdleidster der kleuter school benoemd, mej. Sanderse, sedert 3 jaar reeds als wnd. hoofdleidster werkzaam. De heer P. Luijk te Strijenham verzoekt de sloop van het oude brandweerhokje, dat bij hem is opgeborgen te verkopen. Vol gens advies van de districtsopzichter zal hiervoor 25,worden gevraagd. Op grond van een ingekomen verzoek van de Commissie tot organisatie van de Centrale Fokveedag stellen b en w voor een bijdrage te verlenen van 100,— De voorzitter zegt dat b en w tot dit'bedrag hebben besloten omdat het in Poortvliet zal plaats vinden en omdat twee jaar ge leden ook een dergelijk bedrag is gegeven. Vorig jaar werd de fokveedag gelijk met de ZLM tentoonstelling te Scherpenisse ge houden. De heer van Houdt zegt in principe niet tegen steun voor deze fokveedag te zijn, maar het voorgestelde bedrag te hoog te vinden. Wanneer hij zag hoeveel deelne mers en kijkers met auto's kwamen, dan vindt spreker het toch wel een bezwaar, gezien de vele lasten voor de gemeente, zo'n subsidie te geven. Men zou dit als organisatie eigenlijk zelf klaar moeten spe len en niet bij de gemeenten moeten aan kloppen. In elk geval vindt hij honderd gulden te veel. De voorzitter vindt dat het komen met auto s hier toch wel geheel buiten staat. Het houden van een Fokveedag is z.i. een streekbelang. Het gaat om de verbetering en daarnaar te streven en dat te bereiken is een algemeen streekbelang. De heer Van Houdt zou er nog eerder voor voelen, wanneer men als representa tieve gemeente de officiële ontvangst moest verzorgen. Nu zonder meer die bijdrage te geven lijkt hem niet. De heer Bijl verklaart zich tegen deze subsidie, in welke vorm dan ook. Hij acht het best, dat men zo'n dag organiseert, maar dan moet men er zelf ook zien uit te komen. Het is in het belang van de vee houders zelf het vee te verbeteren. Hij ziet dan ook niet in, dat de gehele gemeenschap hieraan moet bijdragen. Poortvliet heeft het één keer gedaan en toen stemde hij voor, om de zaak op gang te helpen. Nu moet men naar zijn mening de eigen boontjes doppen. Het is niet vol te houden dat alles te gaan subsidiëren. De voorzitter vindt dat dhr. Bijl wel ge zond redeneert, wanneer hij de subsidies in het algemeen wil beperken. Dat iedereen echter zijn eigen boontjes moet doppen is niet vol te houden. Er zijn veel dingen, die gezamenlijke steun behoeven. In 't onderha vige geval ziet hij een bijdrage dan ook volkomen verantwoord, omdat het hier een streekbelang betreft. Weth. Krijger voegt er aan toe, dat hiervan toch ook verschillende middenstan ders profiteerden, omdat die dag in Poort vliet werd gehouden. De voorzitter gelooft niet dat de revenuen voor de middenstanders van dien aard zijn, dat alleen daarom de subsidie verantwoord zou zijn, maar wel omdat het voor de vee verbetering van de streek wordt gedaan en daarom als een streekbelang kan worden aangemerkt. Met 'n paar Rennies werk van 'n ogenblik; 't Is nog een prettige remedie ook. Direct baat en gemakkelijk in te nemen - zonder water of wat ook. U kunt Rennies kopen bij iedere apotheker of drogist, 't Loopt daar iedere dag storm om Rennies en niet zonder reden. Daarmee is de heer van Ast het eens. Hij ziet heel deze opzet als een agrarisch belang, niet meer van een enkeling, maar voor iedereen. Deskundigen verklaarden, dat de veestapel stukken beter was dan vorig maal en dat zegt naar zijn mening voldoende. Dit is geen winkeltje, waar be paalde personen van profiteren maar men moet het zien in het kader van een ge wenste voorlichting. Dit agrarische belang is dan uiteindelijk een bijdrage tot het wel varen van de streek. De heer Van Houdt interumpeert: de an dere gemeenten schijnen dit zover toch niet aan te voelen, want die geven niet meer dan 25,—. De voorzitter vindt dat iedere gemeente dat zelf moet weten. Bovendien wordt de Fokveedag hier gehouden, wat toch wel enigszins mag meespelen. Dhr. van Ast onderstreept nog eens, dat het inzonderheid in het belang is van de kleine veehouder. De voorzitter acht dit verzoek thans vol doende besproken en brengt het voorstel tot toekenning van 100,voor de Fokveedag in stemming. Tegen zijn de heren Bijl en van Houdt. Voor het geven van verkeersonderwijs moeten de nodige nieuwe leermiddelen op de chr. school worden aangeschaft. Daartoe verzoekt het bestuur de medewerking van de raad volgens art. 72 der L.O. wet. Het zal een bedrag van ongeveer 300, worden. De heer Bijl vraagt of het verkeersbord al in gebruik is. De voorzitter antwoordt bevestigend. Dat is evenwel voor de scholen gemeenscshappelijk. Deze aanvrage betreft specifieke leermiddelen voor de chr. school. De heer Geuze vraagt hoe het komt, dat dit nu zo plotseling nodig is. Er is tot dusver immers ook verkeersonderwijs ge geven De voorzitter zegt dat het sinds 1 januari jl. verplicht is en dat het nu maar een kwestie is van het Hoofd der school, hoe men tegenover het bestaande materiaal staat. Overigens is de aanvrage onderworpen aan de goedkeuring van de Inspecteur. Alle leden kunnen zich met het voorstel van b en w verenigen om dit verzoek in te willigen. Over 14 dagen wordt ter plaatse een muziekfestival gehouden. De geraamde re presentatiekosten blijken onvoldoende te zijn op de begroting 1959. Voorgesteld wordt het bedrag met 100,te verhogen, waar tegen niemand bezwaar heeft. Een wijziging van de kinderbijslagveror dening, vleeskeurings- en jachtwet gaan onder de hamer door. Evenmin is er een bezwaar tegen de slotwijziging van de be groting 1958, welke, aldus de voorzitter, sober is ingegaan, maar nu toch nog geen onvoorziene post heeft van 1000,Te gelijk wordt de 11e wijziging der begroting 1959 goedgekeurd. Rondvraag Dhr. van Houdt wijst er op, dat het stukje weg bij vrachtrijder Anthonisse nog niet be straat is. De voorzitter zegt dat wel op dracht is gegeven, maar dat er regelmatig materialen waren opgeslagen, zodat het even werd uitgesteld. Het komt evenwel in orde. De heer Van Houdt zag dat de geplante boompjes bij oud-burgemeester van Oeveren zijn afgebroken en meent dat er nogal over de plantsoentjes wordt gelopen. De voorzitter zegt dat die boompjes zijn doodgegaan en niet zijn afgebroken. Ook valt het wel mee, wat het lopen over de plantsoentjes betreft. Ze worden door de jeugd vrij goed ontzien. De heer Bijl las over de raad van Sint- Maartensdijk, dat door weth. op den Brouw werd gesuggereerd om tot een streekverga dering te komen ter uitwisseling van ge dachten. Hij verklaart graag met dit initia tief te willen meegaan. De voorzitter zegt dat hierop ook door weth. Moerland uit Stavenisse is geatten deerd, die, naar spreker meent, nader con tact zal opnemen. Hij wil hierover wel met zijn collega's op het eiland spreken om te kijken of er iets kan inzitten. Wanneer men voorlichting zou krijgen, bijv. door de bur gemeester van Sint-Maartensdijk omtrent een ontwikkelingskern, zou dit wel aan te bevelen zijn. Dhr. Bijl vraagt voorts of er al iets be kend is over de huur van de twee te bouwen woningwetwoningen. De voorzitter ant woordt dat dit op f 8.25 per week zal komen. De heer Bijn meende, dat in het vml. brand weerhokje aan Strijenham de rubberboot geplaatst zou worden. De voorzitter zegt dat die bergplaats daarvoor te klein is. Dhr. Uyl vraagt of de herstelwerkzaam heden aan de toren worden aanbesteed. De voorzitter wijst er op, dat hetgeen men momenteel aan de toren kan doen vrijwel uitsluitend leidekkerswerk betreft. De op 30 juni door alle leden bijgewoon de raadsvergadering werd door burgemees ter L. J. de Jonge met ambtsgebed geopend. Geen bezwaar bleek er vervolgens te be staan tegen toekenning van de duurtetoe- slag 1959 voor het gemeentepersoneel. De heer Beurkens informeerde daarbij hoeveel dit bedraagt, waarop de voorzitter ant woordt dat het 2% is op de salarissen be neden de 400.— per maand. PROJECTOR OP SCHOOL Het hoofd van de openbare lagere school vraagt een nieuw projectie-apparaat. De filmstroken zijn wel beschikbaar, maar de oude „toverlantaarn" is versleten. Kosten voor een nieuw apparaat 325.De voor zitter voegt er aan toe, dat het aanschouwe lijk onderwijs meer en meer ingang vindt. De kinderen nemen het beter op, wanneer bijvoorbeeld natuurkunde en aardrijkskun dige lessen op die manier worden verdui delijkt. De heer Beurkens vraagt of dit ap paraat dan voor beide scholen ter beschik king komt. Hij meent dat de een wel andere stroken zal verkiezen dan de ander. Weth. Mol zegt dat het wel de bedoeling is het apparaat ook aan de andere school uit te lenen, indien deze (chr. school) daar inte resse voor heeft. Niemand heeft verder be zwaar tegen deze aankoop. Dan is er het verzoek van de chr. school te A.J.Polder om de grondprijs van de trambaan die het schoolbestuur kocht van de gemeente te mogen terugontvangen. De heer Beurkens zegt er niet tegen te zijn, maar wil toch wel weten, hoe groot het bedrag is. De voorzitter antwoordt dat het op 138. komt. en pijn weg- wrijven met De heer Quist meent dat het niet anders kan. De school is in bruikleen gegeven, waarvoor een waarborgsom werd gestort. Dat zal voor de gekochte grond wel precies zo moeten, wanneer de gemeente die gaat overnemen. Na nog enige toelichting kan de raad zich ook met deze overname ver enigen. De heer J. van der Velde vraagt de door aannemer M. Geense van de ge meente gekochte bouwgrond te mogen over nemen. De voorzitter zegt dat aanvrager te Bruinisse is gevestigd en door omstandig heden hier een woning wil bouwen. De grondkosten bedragen 834.Ook dit wordt goed gevonden. Afgewezen wordt het verzoek van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholis me om een bijdrage van 50.Om finan ciële reden kan men op dit verzoek niet ingaan, al vindt men het doel der stichting wel nuttig. De heer M. C. Verwijs wil een stukje tuingrond achter zijn woning huren. Volgens b en w kan aanvrager dit direct in gebruik nemen, maar dan zou de huur toch niet eerder moeten ingaan dan per 1 januari 1960. De raad is het daarmee eens. Tevens grote sortering fotoartikelen Tel. 3804 L. Vrouwestraat 28 Bergen op Zoom Voor de gezonden felicitatie aan H.M. de Koningin op 30 april werd een dankbetui ging ontvangen. Het bouwfonds Ned. Ge meenten schrijft dat de borgtocht ten behoe ve van de woning van dhr, Jac. Neele kan vervallen door aflossing. HET GEMEENTEWAPEN EN HET PROVINCIEHUIS Aan 16 Zeeuwse gemeenten is gevraagd een bijdrage te willen leveren voor het aan brengen van een gemeentewapen in de trap- hal van het nieuwe Provinciehuis te Mid delburg. Daartoe behoort ook St. Filips- land, waaraan door de burgemeester van Middelburg wordt gevraagd hiertoe 500. beschikbaar te stellen. Het gemeentewapen zou een afmeting krijgen van 60 bij 45 cm. Hoewel het dagelijks bestuur vereerd is met deze uitverkiezing van de gemeente als één der zestien „wapendragers", vinden ze de bijdrage hiervoor niet gering. Na be spreking komen b en w nu toch met het voorstel daaraan mee te doen en die 500. beschikbaar te stellen. De heer Beurkens voelt er niet voor. Het vergt een groot be drag en uiteindelijk is het alleen voor Mid delburg van belang. De heer Verwijs denkt er ook zo over. Wethouder Mol wijst er op, dat het be stemd is voor het gebouw van de provin ciale Griffie, Gedeputeerde Staten doen ook veel voor St. Filipsland. Laten we nu ook eens iets voor hen doen. De heer Verwijs wil niet tegenspreken, dat ze daar veel werk verrichten, ook wel voor deze gemeente, maar uiteraard dringt men van die zijde inzonderheid op bezuini ging aan. De heer Nelisse vindt het ook te veel. Dat geld kunnen we beter gebruiken voor aanleg van een industrieterrein. Beter was, dat het provinciaal college de gemeente daarbij hielp. Weth. Reijngoudt zal er de raad niet minder om aankijken, wanneer het voorstel zou worden verworpen. Hierna in stemming gebracht blijken 5 raadsleden tegen het voor stel te zijn, zodat alleen beide wethouders hun voorstel steunen. Een ander verzoek, dat een soortgelijk doel beoogt komt van de Ver. van Ned. Gemeenten, gewest Zeeland, waarin een bijdrage van 5 cent per inwoner wordt ge vraagd om als Zeeuwse gemeenten geza menlijk iets bij te dragen in de versiering van het Provinciehuis. De voorzitter wijst er op, dat in deze vele kleintjes een grote zullen maken, zelfs tot een bedrag van 15.000.Ter plaatse heeft men 2180 inwoners en dat maal vijf cent betekent nog geen groot bedrag. Hiertegen hebben de raadsleden geen bezwaar, waarom het voor stel dan ook met algemene stemmen wordt goedgekeurd. HALVE DAG SLUITING Een schrijven van de Kamer van Koop handel om een verordening vast te stellen in verband met de winkelsluitingswet, waar door het mogelijk wordt tot een halve dag en vakantiesluiting te komen is aanleiding tot enkele vragen. De heer Quist vraagt of hier de halve dagsluiting bestaat en wordt nageleefd. Zijn de middenstanders het daar over eens en is het niet in strijd met de winkelsluitingswet. De voorzitter antwoordt dat de middenstand ter plaatse voorstander is een ook volgens de regeling wordt nage leefd. Het moet thans alleen maar in een verordening worden vastgelegd. De heer Beurkens vraagt of ze hierdoor allemaal een halve dag moeten sluiten. Weth. Mol ant woordt, dat alleen de kappers daarvan ge bruik maken. Dan is er verder bij de leden ook geen bezwaar deze verordening vast te stellen. De slotwijziging van de begroting 1958 gaat onder de hamer door. PREMIE WONINGVERBETERING De heer W. Kaashoek vraagt een premie voor woningverbetering. De voorzitter voegt er aan toe, hoe aan vrager een woning kocht die verbouwd moet worden, omdat verzoeker kantoorhouder van de PTT wordt. Dit brengt voor hem zelf veel kosten mee. Vandaar ook het verzoek hierin tegemoet te komen, wat vol gens de regeling premie verbetering wonin gen mogelijk is. B en w stellen voor een pre mie van 1500.te verlenen, dat wil zeg gen 500.door de gemeente en 1000. door het Rijk. De heer Beurkens vindt het maar jamer, dat de PTT niet zelf voor een gebouw zorgt. Weth. Mol merkt op, dat b en w na de ramp hierover nog met de directeur heeft gesproken, omdat de woning van de tegenwoordige kantoorhouder was verwoest en hij dus voor enige jaren nog een kantoor in zijn nieuwe woning moest laten maken. Het bleek evenwel, dat men wel postkantoren bouwt, maar geen hulp postkantoren. Hierna kan de raad zich met de gevraagde premietoekenning verenigen. De aannemer M. Geense vraagt een pre mie voor woningverbetering. De voorzitter voegt aan het verzoek toe, hoe dhr. Geense twee woningen wil bouwen in de A.J.Polder, waar hij nog een stukje bouwgrond heeft. Dat is echter één meter te smal. Nu wil hij die meter van de naburige woning af nemen en het geheel dan verbeteren. Dit blijkt evenwel geen verbetering te zijn, zoals door de Minister is bedoeld, waarom door b en w wordt voorgesteld dit verzoek af te wijzen en daarbij een welwillend gehoor ontmoet bij de raad. Nadat deze korte agenda vrij vlot is af gewerkt, gaat men nog een uur in besloten zitting. VERBETERING STATIONSSTRAAT Na heropening wordt b en w gemachtigd de Stationsstraat en het daar naast liggend trottoir opnieuw te bestraten. De voorzitter licht daarbij toe, hoe van de begroting 1959 waarop 300.staat voor onderhoud stra ten reeds 1900.is gebruikt. De heer Beurkens vraagt hoeveel opper vlakte verbeterd moet worden. De voor zitter meent van ongeveer 2000 vierkante meter. B en w wordt tot verdere uitvoering gemachtigd en tot vrije aanbesteding. De voorzitter deelt hierna mede, dat de afrastering rond de scholen gereed kwam en een zeer goede verbetering opleverde. Spre ker doet een beroep op het onderwijzend personeel en op alle ouders er op toe te zien, dat het geplaatste niet wordt ver nield. De medewerking van de politie is terzake reeds toegezegd. Bij vernieling zal proces verbaal worden opgemaakt. Ook de betegeling in de Polder is door de gemeentewerklieden prima uitgevoerd, aldus de voorzitter met welk compliment hij deze raadsvergadering besluit onder het le zen van het ambtsgebed. Door de L.J.G. streek Tholen werd in samenwerking met de personeelsvereniging van de Ned. Heide Mij op zaterdag j.L een oriëntatierit georganiseerd voor auto's en motoren. Er verschenen 70 deelnemers aan de start. Na drie uur ging per minuut één deelnemer van start vanaf de Markt te Scherpenisse. Bij de auto's werd nummer één: W. van Nieuwenhuijzen uit De Heen met 14 straf- punten. 2 J. Blaas te Tholen met 28 straf- punten. Bij de motoren 1 J. A. Buijs te Poort vliet met 39 strafpunten; 2 M. Hendrikse te Sint Maartensdijk met 41 strafpunten. Het was een interessante goed georga niseerde rit, waarbij de deelnemers vol lof waren voor de organisatoren. BURGERLIJKE STAND over de maand juni 1959 Geboren: Neeltje, dochter van L. Geluk en A. M. den Braber. Willem Jacobus, zoon van A. W. Beur kens en L. P. M. Slingerland. Jan, zoon van A. v. d. Kleljn en A. J. Bossers. Andries Cornelis, zoon van C. van Wes ten en C. M. Neele. Overleden J. van Drlel, oud 84 jaar wed. van A Jagt. AANBESTEDING In opdracht van het Waterschap St. Filipsland werd aanbesteed het verzwaren van een gedeelte zeedijk (Westdijk) in de Oude Polder en een gedeelte zeedijk aan de Wilhelminapolder. De hoogste inschrij ver was de firma Zeeland te Middelburg voor 266.000.En de laagste de firma Moerland en van Vossen te Sint Annaland voor 193.000.Het werk is aan deze laatste inschrijver gegund. HEUP GEBROKEN Maandag jl. kwam de 88 jarige vrouw A. Verwijs in de gang te vallen en brak daarbij haar heup. Dokter Menger ver leende eerste hulp, waarna zij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom werd over gebracht. P. V. „DE REISDUIF" Uitslag van de gehouden wedvlucht van de P. V. „De Reisduif" te Sint Filipsland op 27 juni van Aschaffenburg. In concours waren 45 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1057.67 mlm en van de laatste 955.18 m/m. I 23678 en 12 G. van Nieuwenhuyzen; 4 K. Reijngoudt; 5 9 en 10 C. Verwijs; II 13 en 14 W. Neele; 15 W. v. Dommelen GEBROKEN Maandagavond waren een aantal jongens op een weiland aan het voetballen. Op een gegeven moment liep het ongeveer 10-jarig zoontje van de heer L. Th. Quist de bal tegemoet en struikelde erover, met het gevolg dat hij zijn pols brak. Nadat door dr. Menger eerste hulp was verleend werd hij naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd waar de pols werd gezet. P. V. „DE REISDUIF" Uitslag van de gehouden wedvlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Filips land op 20 juni van Furt. In concours waren 39 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1267.43 m/m en van de laatste 1022.10 m/m. 1 13 en 14 C. Verwijs; 2 en 17 Joh. Reijn goudt; 3 J. den Braber; 4 12 en 20 W. Neele; 5 en 16 G. Hooglander; 6 en 10 G. van Nieuwenhuyzen; 7 11 en 18 M. C. Verwijs 8 en 19 K. Reijngoudt; 9 Gebr. Fonteijne 15 S. Wagemaker.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5