WEEKBLAD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Daar wordt iets groots verricht! Plaatselijk Nieuws VERSCHIJ MT IEDER I E VRIJDAG I I WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT II. DELTAPLANNieuwe methoden en Mammoet-machines RAADSVERSLAG THOLEN. Geen duizend gulden voor gemeentewapen in provinciehuis - Verhoging bijdrage voor bouw banketfabriek - Een vijfde leerkracht op Ulo school nodig. De redactie legt U deze week voort Kantongerecht Tholen. Volg de pijl bij de thoolse rotonde. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG THOLEN 15e jaargang No. 31 26 juni 1959 tl ;i Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen Voor een zo gigantisch werk als het Deltaplan zijn geheel nieuwe werkmethoden nodig. Men moet beschikken over een geweldige vloot van zand zuigers, baggermolens, bakken en sleepboten, kranen en lichters. Maar dat is nog niet voldoende. Men zal Mammoet machines moeten hebben om deze geweldige taak te ver richten. Bij de afsluiting van het Veerse Gat worden reeds geheel nieuwe werkmethoden in praktijk gebracht. Op een strandje nabij de reusachtige dijk, die reeds een deel" van het Veerse Gat afsluit, liggen de klassieke zinkstukken en zijn de rijswerkers met hun taak bezig. Toch zal het zinkstuk bij de bodembedekking, die uitschuren door te sterke stroom moet voor komen, slechts een ondergeschikte rol spelen. Bij de Zuiderzeewerken waren de hoofd rolspelers: het zinkstuk en het keileem. Hier worden ze vervangen door een trio: asfalt, beton ennylon. ASFALT Asfalt is het product dat vooral voor de dijktaluds wordt gebruikt. Men kan hiermee snel werken. Bij de dijk in het Veerse Gat werd in vier maanden tijds 200.000 m2 met asfalt „bekleed" een productie van 35.000 m2 Een geheel nieuwe methode is het storten van asfalt onder water. Het asfalt wordt gestort door een buis, waaromheen een electrisch verwarmde mantel is aange bracht. Door een drijvende asfaltfabriek ge fabriceerd, komt het via deze buis in een vijf meter brede sleuf, zoals het mondstuk van een stofzuiger, en daardoor wordt de bodem als het ware afgekwast. Het asfalt dringt door in de steenslag-bodembedekking en maakt daarvan een homogene massa, die door de stroming niet wordt aangetast. Het ligt in de bedoeling, dat ook deze steenslag machinaal gestort wordt, de appa ratuur daarvoor hoopt men nog deze zomer gereed te hebben. Het knelpunt ligt in de temperatuur van het asfalt, want wanneer dit te heet is, krijg men een stoomontwikkeling die het werken ermee onmogelijk maakt. De nieuwe vinding maakt het mogelijk, asfalt met een temperatuur van 100110 graden te storten. NYLON Ook nylon wordt toegepast voor bodem bescherming, en wel door middel van een speciaal geconstrueerde machine, die door middel van een drijvende bok wordt neer gelaten op de zeebodem. Over grote rollen loopt een, met als worsten gestopte zandzakken verzwaarde, nylonmat, die tijdens het voorttrekken van de rolwagen wordt afgerold en zo een uit stekende bodembescherming vormt. Men moet deze nieuwe methoden wel toe passen omdat men zulke geweldige bodem oppervlakten in zo kort mogelijke tijd moet bewerken. Voor het Veerse Gat is dit nog maar 170.000 m2, maar voor het Brouwers- havense Gat is het 1 miljoen en voor de Oosterschelde 3 miljoen vierkante meter. Daarenboven sterft het gilde der rijs werkers langzaam maar zeker uit, te weinig jongeren melden zich voor dit wel zeer zware, niet alleen vakkennis, maar bovenal ervaring eisende werk. Behalve nieuwe methoden zullen ook nieuwe machines worden toegepast. Men zal straks Mammoet-zuigers in dienst moeten stellen, wil men binnen de bepaalde termijn klaar komen. De aannemers moeten der halve in hun begroting ook de vervaardiging van en de afschrijving op deze reuzen- apparatuur verdisconteren. Maar tegelijk werkt Nederland zich met dit allermodernste Mammoet-materieel naar de kop van het internationale .vaterbouw-leger. TRADITIES DOORBROKEN Steunt men dus enerzijds op de tradities, die de Nederlanders tot dijkbouwers bij uit nemendheid hebben gemaakt, anderzijds wor den die tradities bij de uitvoering van het Deltaplan doorbroken. Deze werken bieden het beeld, dat ons reeds vertrouwd is: sleepbootjes, die logge caissons en diepgeladen bakken verslepen, walmende baggermolens en zandzuigers, drij vende kranen, bergen steenslag en rijshout. Maar dit werk stelt zulke ontzaglijke eisen, dat de traditie hier te kort schiet en nieuwe wegen gevonden moeten worden en deels al gevonden zijn. Iedere opgave wordt weer een zwaardere, tot men eindelijk toe is aan de allerzwaarste taak: de afsluiting van de Oosterschelde. (Nadruk verboden) De heer Quist vraagt om welke speciale reden dit aan Tholen wordt gevraagd, wat de voorzitter ook niet weet. Dhr. Boender informeert nader of het initiatief varf de Middelburgse burgemeester geheel naast en zonder de bedoeling van het initiatief van de Ver. van Ned. Gemeenten in Zeeland staat, waarop de voorzitter be vestigend antwoord. Hierna wordt het verzoek met algemene stemmen verworpen. Besloten wordt toe te treden tot de ver eniging „Brandrisico", wat als toelichting op een vraag van dhr. Boender geen nieuwe verzekering inhoudt, maar een over schakeling naar een andere vereniging. Met algemene stemmen wordt als onder wijzeres aan de o.l.school met ingang van 1 september benoemd, mej. J. G. van Zee, tot dusver tijdelijk in Tholen als zodanig werkzaam. Van de vishandelaar Baaij wordt een stukje grond gekocht, nadat overeenstem ming is verkregen over de verplaatsing van een vishokje, hetgeen tot dusver voor de omwoners door de minder welriekende geur, onprettig was. De grond wordt voor 100. gekocht. De heer Baaij bouwt nu een berg plaats naast de Gashouder op het terrein van de gasfabriek. De heer J. van der Velde vraagt zich af of dit wel de goede manier is. Straks gaat de visfabriek misschien weg en dan zit men toch weer elders met een minder aantrekke lijk geurtje. Wanneer daar straks weer hui zen komen is het voor de bewoners weer hetzelfde als tot dusver. De voorzitter meent dat men de visfabriek niet met deze bergruimte kan vergelijken en bovendien zal naast de gashouder geen woningbouw komen. Wanneer dat wel het geval zou zijn, kan men altijd nog maat regelen nemen. Dhr. Bal zegt zich met de aankoop van de grond wel te kunnen verenigen en vraagt of de bouw bij de gashouder van dat visge- bouwtje al definitief is. De voorzitter ant woordt bevestigend. Alle leden kunnen zich hierna met het voorstel van b. en w. ver enigen. Burgemeester en wethouders worden ge machtigd tot verhuur van de school Bos straat 18, de kolensilo van de voormalige gasfabriek en tot verhuur van de woning en schuur van A. M. Kot. De heer van der Sande zegt graag op de hoogte te blijven van wat er hieromtrent plaats vindt. De voorzitter antwoordt dat zoeven nog zo n mededeling is gedaan en de raad dus steeds op de hoogte kan zijn. Gewijzigd wordt de bezoldigingsverorde ning 1955 in verband met het aanstellen van een administratief ambtenaar aan het gasbedrijf. Dhr. J. v. d. Velde vraagt of het niet gewenst was, dat hiervoor eerst de gas- commissie was geraadpleegd. Voor de openbare raadsvergadering te Tholen, welke vrijdag 19 juni jl. werd ge houden onder leiding van mr. A. J. van der Hoeven was raadslid Verduit verhinderd, waarvan kennisgeving was ontvangen. Een reeks ingekomen stukken met voor namelijk goedgekeurde raadsbesluiten werden voor kennisgeving aangenomen. Daaronder ook het besluit tot het verstrekken van een renteloos voorschot van 650.aan de plaatselijke schietvereniging. Ook het beschikbaar stellen van grond en het verstrekken van een geldlening ten be hoeve van de stichting van een fabrieks gebouw door de firma J. C. de Waal Zonen te St. Filipsland (op het thoolse industrieterrein) had bij gedeputeerde staten geen bezwaren ontmoet. Goedgekeurd was eveneens de grondruil met dhr. Tange tegen over het stadhuis. Het verzoek van de Centrale voor Kath. Mil. Tehuizen om subsidie voor 1960 wordt naar de begrotingsbehandeling verwezen. De Unesco, die haar 10 jarig bestaan viert wil ook graag een bijdrage. Het voor stel van b. en w. om 10.als jubileum- bijdrage te geven vindt algemene goedkeu ring. Niemand heeft ook bezwaar tegen een soortgelijk voorstel van het dagelijks bestuur om aan de Commissie ter bevordering van een rationele veehouderij op Tholen die een bijdrage vraagt voor de te houden fokvee- dag 25.toe te kennen. ROND EEN ONTSLAG De rechtskundig adviseur van het door de raad in vorige vergadering ontslagen hoofd der openbare lagere school, de heer P. A. Beun deelt namens zijn cliënt mee, dat het tot de raad gericht verzoek om eervol ont slag uitdrukkelijk wordt ingetrokken. Voor gesteld wordt dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer Boender meent dat dit voor aan vrager feitelijk zinloos is, waarmee de heer Bal en ook de voorzitter het eens is. Laatst genoemde wijst er op, hoe de heer Beun in De voorzitter ziet deze kwestie meer lig gen in het vlak der gemeente. Wethouder Jansen merkt als voorzitter van de gascommissie op, dat hieraan niet is gedacht. Wellicht heeft dhr. v. d. Velde gelijk, al zal het resultaat wel hetzelfde zijn, omdat men er moeilijk buiten kan. Dhr. Bal zegt het in principe met dhr. van der Velde eens te zijn. De voorzitter merkt op, dat er geen bezwaar tegen is het aan te houden, temeer waar op het eind van deze maand nogmaals een vergadering ge houden zal worden. Daartoe wordt besloten. Verhoging krediet voor banketfabriek In vorige vergadering is een besluit ge nomen tot het garantstellen van een bepaald percentage in de bouw van de nieuwe ban ketfabriek t.b.v. de firma J. C. de Waal en Zn. te St. Filipsland op het industrieterrein van Tholen. Het percentage van deze bij drage bedroeg 80% in de bouwkosten van de industriehal. In overleg met de provin ciale Griffie wordt thans door mr van der Hoeven voorgesteld om die bijdrage te stel len op een totaal van 33.000,omdat het bouwplan enige wijziging heeft ondergaan, hetgeen een uitbreiding van het bedrijfspand zal inhouden. Hiermee is de ondernemer gebaat, omdat dit aanvankelijk ook in zijn bedoeling lag. Wanneer de raad hiermee accoord kan gaan, zal het volgende week ter goedkeuring worden voorgelegd aan gedeputeerde staten. Dhr. Quist begrijpt hieruit, dat niet meer een bepaald percentrage, maar een vast be drag beschikbaar wordt gesteld, wat be vestigend wordt beantwoord. De heer J. v. d. Velde informeert of hier mee de bouw een uitbreiding ondergaat, wat eveneens een bevestigend antwoordt krijgt. Dhr. Boender stelt dat hiermee dus de eerst gestelde 80 wordt overschreden. De voorzitter zegt dat het zo niet helemaal is, omdat nu de bouwkosten hoger worden. De clou is dat we 5000,meer hypo theek verlenen, waartegenover een hogere dekking staat. Niemand heeft er bezwaar tegen eerstgenoemd raadsbesluit met boven staande aan te vullen. Rondvraag. Dhr. Quist vraagt of er al meer bekend is over de bouw van huishoud- en uloschool. De voorzitter antwoordt dat hieromtrent sinds de vorige vergadering weinig naders valt mee te delen. Het plan voor de ulo school bouw is bij de bouwkundig Inspecteur ter goedkeuring en zover hem bekend is het plan van de huishoudschool bestedingsklaar. Wel kan de voorzitter de verheugende mededeling doen, dat voor de ulo school een 5e leerkracht kan worden aangetrokken door een toenemend aantal leerlingen. Overleg met het ministerie van onderwijs is reeds DELTAPLAN: nieuwe methoden De Thoolse Raad verhoogde bijdrage bouw banketfabriek Vijfde leerkracht voor ULO School Urgentie verklaring afgegeven voor bouw van Christelijke Kleuterschool Moeilijkheden zijn kansen voor wie ze overwint gaande en lijkt een gunstig resultaat te zullen opleveren. Dhr. Bal: dit houdt tegelijkertijd in, dat men nog een lokaalruimte zal moeten hebben. Daarmee is de voorzitter het eens en zal ook in worden voorzien. De heer van der Sande informeert of de stoepen in de Bebouwde dam eigendom van de inwoners (de grond) of van de gemeente zijn. De voorzitter kan dit niet zonder meer zeggen. Dhr. van der Sande wijst er op, dat vooral op de hoeken de stoepen menigmaal worden stuk gereden en de bewoners niet van zins zijn, die telkens te doen herstellen. Beter was, dat er maar gemeentelijke trottoirs kwamen. De voorzitter herinnert er dit raadslid aan, hoe er een urgentie plan is opgemaakt tot verbetering van de straten, maar dat onmogelijk alles tegelijk kan worden uit gevoerd. Wanneer het in de Beb. dam ge meentegrond betreft zou hij niet graag de bewoners verplichten tot herstel. Dit zal evenwel eerst bezien dienen te worden. De heer D. v. d. Velde vraagt hoe het er bij staat met de vestiging van een plastic industrie, waarvan vorig maal sprake was. De voorzitter zegt hierover niets meer te hebben vernomen. Hij vermoedt dat het hele geval niet doorgaat. De heer Bal meende, dat het E.T.I. in deze had gesuggereerd. De voorzitter zegt dat men daar gegevens van de betrokken indu strieel had gevraagd, maar daaraan is niet voldaan. Tenslotte vraagt dan nog wethouder Jan sen het woord, die de voorzitter namens de raad van harte feliciteert met zijn voor genomen huwelijk. Ongetwijfeld zal ieder van de raadsleden dit persoonlijk hebben gedaan, aldus weth. Jansen, maar waar het hier de eerste burger der gemeente betreft, meent spreker het niet te moeten nalaten dit ook nog in het openbaar te doen, daar mee zijnde de tolk van het gemeentebestuur. Spreker geeft de voorzitter de verzekering dat de raad ook ten volle met zijn persoonlijk leven meeleeft. Zulks was het geval in dagen van tegenspoed, zulks is evenzeer het geval in deze dagen van vreugde. Hij hoopt dat deze voor het hoofd der gemeente vreugde volle gebeurtenis zijn neerslag in de gemeen te mag hebben, waar het immers altijd en bij ieder zo is, dat het persoonlijk leven een stempel drukt op het werk. Namens de raad sprak weth. Jansen tenslotte de wens uit, dat beiden een nog lang en gelukkig huwelijksleven mogen heb ben, hetgeen dan ook ongetwijfeld de ge meente ten goede zal komen. De voorzitter dankte de raad voor deze goede wensen en erkende dat persoonlijke voor- en tegenspoed in het dagelijkse werk zijn invloed heeft. Hij nodigde alle leden uit op de receptie ter gelegenheid van zijn huwelijk. Daarna sluiting. beroep is gegaan tegen het gmeenteraads- besluit bij gdeputeerde staten. Wanneer men echter op voornoemd ver zoek zou ingaan, zou dit betekenen, dat de ontslagene nog wel hoofd der school is. Dhr. Boender meent dat er vorige ver gadering twee besluiten zijn genomen, nl. om het verzoek van dhr. Beun om eervol ontslag af te wijzen en het besluit om hem ontslag te geven. Dit blijkt inderdaad het geval te zijn. Alle leden kunnen zich met het voorstel van b. en w. verenigen om voornoemd schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Door b. en w. wordt vervolgens mee gedeeld dat gedeputeerde staten het besluit tot verhuur van het pand Hofstraat 25 aan de heer M. Laban hebben goedgekeurd. HET GEMEENTEWAPEN Verder is er dan nog het verzoek van de burgemeester van Middelburg om een bij drage van de gemeente Tholen ad 1000. waarvoor dan het thoolse gemeentewapen in het nieuwe Provinciehuis te Middelburg zal worden aangebracht. Aan een 15 tal ge meenten in Zeeland is eenzelfde verzoek gericht. De voorzitter verklaart dat het standpunt van b. en w. is om hierop niet in te gaan. Niet dat men het de provincie niet zou gunnen. Maar in de eerste plaats wordt er toch ook van provinciale zijde op zuinigheid aangedrongen en in de tweede plaats is in de „wapenzaal" toch ook het gemeente wapen van Tholen aangebracht met die van alle andere gemeenten in Zeeland. Boven dien zal door de Ver. van Ned. Gemeenten afdeling Zeeland een beroep op alle ge meenten worden gedaan om een bijdrage (per inwoner), waarvoor men dan een cadeau wil aanbieden bij de ingebruikname van het nieuwe provinciehuis. Daaraan zal men zich ook hier beslist niet willen onttrek ken en daarom voelen b. en w. er niet veel voor om ook nog eens deze 1000.op tafel te leggen. Het waren alles bij elkaar slechts vier zaakjes, die de Kantonrechter mr Van Vlo ten en de Officier van Justitie, mr E. Ph. Schenkenberg van Mierop vrijdag te Tho len te behandelen kregen. Nummer één was een zekere J. M. chauf feur te Sint-Maartensdijk, welke niet was verschenen, maar voor deze zaak waren wel aanwezig de beledigde partij I. M., schilder te Oud-Vossemeer en zijn zoon J. M., wiens fiets het „slachtoffer" was ge worden van een door de vrachtwagenchauf feur J. M. onjuist genomen bocht aan de Langeweg-Lage Markt te Scherpenisse. Dit I gebeurde op 5 mei jl. en J, M. was door die onjuiste bocht in het nauw gedreven, waar- door zijn fiets was beschadigd. De 15 jarige getuige J. A. K. L. te Oud-Vossemeer had achter M. gefietst en kon nu verklaren, dat de vrachtwagenchauffeur onvoldoende rechts uitweek voor die bocht, iets wat ook in het proces verbaal tot uitdrukking kwam. De civiele vordering voor herstel van het rijwiel bedroeg 28,50. De officier achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste f 30 of 6 dagen, met toewijzing van de civiele vordering tot een bedrag van 28,50. De Kantonrechter vonniste overeenkom stig de eis. C. M. K. expediteur te Halsteren had op 26 februari te Oud-Vossemeer een aanrij ding veroorzaakt met zijn vrachtwagen, toen hij daar vanuit de Kalisbuurt de Hofstraat was ingereden. Ook hierbij was niet vol doende rechts gehouden. Verdachte verklaarde slechts met een snelheid van 20 tot 25 km per uur te hebben Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter, Prins van Lippe-Biesterfeld en thans Prins der Nederlanden, werd op 29 juni 1911 te Jena geboren als zoon van Bernhard, Prins van Lippe en Armgard, Freiin von Sierstorpff-Cramm. Dit jaar hoopt de Prins derhalve zijn 48ste verjaardag te vieren. Het is buiten kijf, dat zijne koninklijke hoogheid zich een biezondere plaats in het hart der Nederlanders heeft weten te veroveren, direct al bij zijn verloving en huwelijk door zijn spontaan en joviaal optreden en niet in de laatste plaats door zijn daad en houding tijdens de voor de Prins wel in biezondere mate moeilijke oorlogsjaren. Van harte hopen wij, dat deze strijder voor Nederlands vrijheid en ambassadeur voor de Nederlandse belangen over een groot deel der wereld, tezamen met onze vorstin en de prinsessen, nog vele door God gezegende jaren zal mogen beleven. (Nadruk verboden) gereden, maar toen hij remde, slipte zijn wagen vanwege het natte wegdek naar links en veroorzaakte een botsing met een handkar. Alle schade was vergoed. Maar de schikking vond verdachte te veel. De Kantonrechter wees er op, dat 't daar inderdaad een onoverzichtelijke bocht is, maar dat moet temeer nopen tot een ge ringer snelheid dan waarmee die bocht door verdachte is genomen. Conform de els werd het 15,of 3 dagen hechtenis. De vol gende vrachtwagenchauffeur die terecht stond was G. F. K. uit Wouw. Hij had met zijn vracht- en aanhangwagen de ro tonde aan de thoolse Grindweg links ge passeerd. Nu wilde verdachte nog wel aanvoeren, dat zijn dagvaarding niet klopte, omdat als geboortejaar 1923 inplaats van 1913 was aangegeven, maar hij ontkende daarbij toch niet, dat hij het niet was, die voor de tafel moest staan. En dat in die dagvaarding kon door de Kantonrechter toch niet hoger aangeslagen worden dan als een tikfout. Verdachte zei, dat het links passeren mak kelijker ging in die bijzonder moeilijke bocht. Daarmee was de Kantonrechter het wel eens, wat niet betekent dat met die duidelijke aanwijzing links passeren ook is toegestaan. De Officier kon zich indenken, dat een vreemdeling met zo'n bocht moeilijkheden heeft, maar dat is hier niet het geval ge weest. Verdachte komt er maar al te vaak voorbij. Het werd een boete van f 10, of 2 d.h. J.S. te Steenbergen is bromfietsberijder en had op 22 mei met zijn brommer de ver bindingsweg vanaf de thoolse brug naar de rondweg „gepikt", terwijl borden aangeven, dat het voor die voertuigen verboden is van die rijbaan gebruik te maken. Bij J.S. was het werkelijk de eerste maal, dat hij deze kant uit kwam en daarmee rekening hou dend vonniste de Kantonrechter 6,boete of 2 dagen hechtenis. Dr L. D. A. Looijsen te Tholen, tel. 49. Dr R. C. Renes te Oud-Vossemeer, tel. 19. HOOGWATER in de week van 28 juni t.e.m. 4 juli 1959 zondag vm. 9.13 nm. 21.30 uur maandag 10.08 22.30 dinsdag 11.13 23.35 woensdag 12.18 donderdag 0.40 13.18 vrijdag 1.41 14.13 zaterdag 2.31 14.56 zaterdag 27 juni Laatste Kwartier te 23.12 u. i maandag 6 juli Nieuwe maan te 3.00 uur. „TROUWE DUIF" Fürth 20-6-'59 - 535 km. A. Wagemaker 1, 22; L. Laban 2, 4, 7; P. Laban 3, 17; A. de Jonge 5, 13; Joh. Deurloo 6, 9, 12; L. Jansen 8, 19; Tazelaar 10; P. de Boeff 11; J. Praat 14; Zachariasse 15; P. Kegge 16, 23; Moeliker 18; F. v, d. Linde 20; H. Cornelisse 21. WANDELSPORT De Wandelsportver. „De Wandelende Krabben" te Bergen op Zoom organiseerde een avond 4-daagse welke op 16, 17, 18 en 19 juni gehouden is. De wandelaars liepen een afstand van 16 km. per avond terwijl op de laatste avond 17 km werd af gelegd. Onder de deelnemers was ook onze stadgenoot Chr. van Splunter die de marsen met goed gevolg heeft afgelegd en voor beloning een medaille en bloemen ontving.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1