Dan maar zo SCHERPENISSE POORTVLIET Voor al uw FOTOWERK BRUIDSFOTO'S REPORTAGE GROEPS- en KINDERFOTO'S naar 't van ouds bekende adres Foto KOLBER ST. FILIPSLAND ANNA JACOBA POLDER bij Notaris W. L. Blindenbach alhier, uiter lijk tot maandag 15 juli. Men wordt als lid genoteerd in volgorde van opgave. Zijn alle boxen bezet dan kan men alleen nog op een wachtlijst worden geplaatst. BURGERLIJKE STAND over de maand mei 1959 Geboren 1 mei 1959: Bertus, z.v. Jan Johannes Elenbaas en Sarah Frangoise Snijders. 5 mei 1959: Eliza Albert, z.v. Cornelis Koopman en Neeltje van de Ree. 12 mei 1959: Pieternella Maria, d.v. Dirk de Wilde en Roeloffina ten Broeke. 12 mei 1959: Cor, z.v. Marinus Jacobus Bogers en Izabella Beeke. 25 mei 1959: Willem, z.v. Pieter Bimmel en Catharina Maria Janna van Vossen. Huwelijksaangiften 29 mei 1959. Johannes Cornelis Schot, 32 jaar, visser, wonende te Tholen en Cor nelia Lucretia Pot, 24 jaar, zonder beroep, wonende te Sint-Maartensdijk. Gehuwd 8 mei 1959: Adriaan Jan op den Brouw, 24 jaar, havenarbeider, wonende te Sint- Maartensdijk en Johanna Martina Hartog, 19 jaar, zonder beroep, wonende te Geleen. Overleden 24 mei 1959: Nelewart Poot, 67 jaar, landbouwer, e.v.: M. C. Slootmaker, wo nende te Sint-Maartensdijk. 25 mei 1959: Cornelia Maria Hage, 84 jaar, zonder beroep, w.v. P. v. d. Slikke, wonende te Sint-Maartensdijk. Vertrokken Izabella P. op den Brouw, gehuwd, met Aelmans, naar Tilburg. Johanna van Gorsel, ongehuwd, naar 's-Gravenhage. OP REIS De kinderen van de „Marijke" kleuter school maakten 4 juni een tochtje naar de speeltuin „Rczenoord" te Bergen op Zoom en hebben zich daar kostelijk vermaakt, dank zij ook het prachtige weer en de no dige versnaperingen. Met een enkele schram, moe, maar ge lukkig waren alle kleintjes weer tijdig thuis. MUZIEKAVOND Er was grote belangstelling voor de zater dag jl. gehouden muziekavond, die volgens programma kon worden. Bij gunstig weer en goede muziek werden het voor de lief hebbers gezellige uren. AANBESTEDING GROENE KRUISGEBOUW In hotel „De Gouden Leeuw" vond aan besteding plaats van het nieuwe wijkge- bouw ten behoeve van de Groene Kruisaf- deling ter plaatse. Er werd als volgt inge schreven B. Suurland te Scherpenisse 40.505. A. Muller-Franke te St.-M'dijk 41.230, C. Stouten te Zierikzee 43.720, P. de Raat te St. Filipsland 42.165, fa. Ligtendag te St. Filipsland ƒ43.310, fa. J. Vos te Tholen 46.685,— Zodra de premietoekenning binnen is, wordt aan het werk begonnen. Terwijl be neden het consultatiebureau wordt gevestigd en ruimte voor materiaalberging komt er op de verdieping een woning voor de wijk zuster. Het gebouw komt in het nieuwe gedeelte aan de Laban Deurloostraat tegen over het „Holland Huis". Aannemer Suur land alhier was dus de laagste inschrijver. WEDVLUCHT TROISDORF P.D.V. de Reisduif te Scherpenisse. Johs. Geuze, Scherp. 1, 11, 12, 16, 21; D. Uil, Pvl. 2; M. K. Speijer, Pvl. 3, 4, 5; Johs. v. d. Hoek, St.-M. 6, 17; L. Priem, St.-M. 7, 8, 14, 15, 19, 23; H. Jansen, Pvl. 9, 10; K. Lisseveld, Pvl. 13; L. C. Hage, Scherp. 18, 20; C. Scherpenisse, St.-M. 22. DE SCHOONMAAK AL KLAAR Fijn, dan weet U ook wel, dat er nog enig goed in Uw kast ligt dat te klein is en U weet toch dat er per juli a.s. 60 invoerrechten op gedragen goederen wordt gelegd, die naar Hongarije gaan. Er is daar nog zoveel nood. Daarom moet er met spoed nog heel wat heengestuurd en zullen enkele dames bij U komen vragen of U voor Uw medemensen in Hongarije wat kunt missen. Wilt U het vast gereed- leggen of bezorgen op maandag 22 juni bij een van de dames Bolier-Gideonse, Kloet- Moeliker, v. d. Male-Roelofsen, Nieuwkerk- Mul of Pleune-Otten. GELUK IN HET LEVEN In de bovenzaal van het Gemeentehuis alhier werd een bijeenkomst gehouden door 11 5 PAUL BRICKHILL De levensgeschiedenis van Douglas Bader de Engelse piloot zonder benen Op 23 Juli, toen het slechte weer een sweep onmo gelijk maakte, nam Bader Billy Burton mee op een „klusje". In de buurt van Duinkerken zagen ze een Spitfire uit Frankrijk wegvluchten, nagezet door een 109. Hij trof de Duitser in de buik en deze sloeg in de lucht over de kop om met een ontzaglijke fontein in zee te plonsen. De volgende weken was Bader echter helemaal van streek. Onder druk gezet, probeerde hij eindelijk een Vb en dat alleen omdat zijn Va in reparatie was. Hij gaf verschrikkelijk op het nieuwe toestel af, want of schoon hij voortdurend midden in het gevecht zat, zag hij geen kans ook maar iets omlaag te schieten, ofschoon Johnson, „Crow", Dundas en de anderen wel degelijk scoorden. Hij zwoer zelfs dat de granaten van zijn kanonnen aan weerszijden langs een 109 waren gevlo gen, omdat hij de vijand te dicht genaderd was. Hij had nu meer operationele vluchten op zijn naam staan dan elke andere vlieger in het Jager Commando en hij was er altijd nog fel op de wing op elke vlucht aan te voeren; opgejaagd door de demon in zijn binnenste, gaf hij zich tot het uiterste en dwong hij anderen zijn tempo te volgen. In zeven dagen tijds deed hij tien sweeps genoeg om de sterkste kerel af te matten en zeker een man die zich op kunstbenen moest voortbewegen. Hij was nu de laatste van de oorspronkelijke wing-leiders, die nog vloog; de overigen waren gesneuveld of hadden een rustperiode voorgeschreven gekregen. Toen Peter MacDonald op Tangmere werd gedeta cheerd, schrok hij van de donkere kringen van vermoeid heid om Bader's ogen. Hij en Woodhall drongen er her haaldelijk op aan dat Bader rust zou nemen, maar hij weigerde koppig. Tenslotte bemoeide Leigh-Mallory zich er mee. Eind Juli zei hij tegen Bader: „Je moet nu maar 's een tijdje ophouden met opera tionele vluchten, Douglas. Je kunt op deze manier niet blijven doorgaan." „Nog niet, generaal," antwoordde Bader. „Ik viel me volkomen fit en blijf liever nog vliegen." Hij was zo koppig dat de vliegbasiscommandant ten slotte zei: „Nou, goed dan, tot September. Maar dan hou je er ook mee op." Thelma werd steeds bezorgder om hem, maar naar haar wilde hij al evenmin luisteren. Cassandra van de Daily Mirror schreef dat Bader meer dan genoeg had gedaan, veel te waardevol voor de R.A.F. was dan dat men hem kon verliezen en een tijdlang rust moest hebben. Bader was woedend toen hij 't las. Toch vocht hij niet om een indrukwekkende reeks successen op zijn naam te brengen, hoewel hij op dat ogenblik vijfde van de lijst van „top-scorers" der R.A.F. was. Twintig en een halve bevestigde overwinnigen, had hij behaald, maar in werkelijkheid was het aantal zijner successen (zoals bij vrijwel alle vooraanstaande jacht- vliegers) veel groter. In zijn logboek had hij bijna dertig sterretjes staan, nl. voor de overwinningen waar hij vrijwel zeker van was, ofschoon hij dat nooit aan iemand liet zien. Malan en Tuck hadden elk bijna dertig officieel bevestigde overwinningen, maar Bader was niet jaloers op hen, ofschoon hij ze dolgraag zou hebben ingehaald. Zijn wing was echter de hoofdzaak en het gevecht bracht een bedwelming, die hij in zijn zoeken naar een levensdoel nodig had. De maand Augustus bracht hem niet veel successen. Op de 4e schreef hij in zijn logboek: „Escorte op grote hoogte. Vervelend." De volgende dag, na een bombar dement op de electrische centrale bij Rijssel meldde hij: „Verdraaid goed gebombardeerd. Doel volkomen in de prak." Op 8 Augustus nam Peter MacDonald hem in de mess apart. „Ik sta er op dat je een paar dagen rust neemt," zei hij. „Ik neem jou en Thelma een week mee naar Schotland en dan kun je je ontspannen met een beetje golf op St. Andrews." Na een heftige discussie zei Bader: „Nou, ik zal er over denken," maar dezelfde avond hakte MacDonald de knoop door: hij belde St. Andrews op en bestelde voor hen drieën kamers, te beginnen op de 11e Augustus. Nu kon Bader er niet meer onderuit, dacht hij. De volgende dag ging van meet af aan alles verkeerd. Hoofdstuk XXII Om te beginnen liep de start in het honderd en konden ze het squadron dat de wing van boven zou dekken, niet vinden. Toen ze boven het Kanaal stegen, zagen ze er geen spoor van en Bader achtte het niet verantwoord de radiostilte te verbreken om ze op te roepen. Midden boven het Kanaal, viel plotseling zijn snelheidsmeter uit, hetgeen betekende dat ze de kans liepen niet op de afgesproken tijd op het rendez-vous met de Bijenzwerm te zijn en dat hij moeite zou hebben met de landing op Tangmere, omdat hij immers zijn snelheid niet kon controleren en daardoor gevaar liep door te geringe snelheid te zullen afglijden. Maar dat was van later zorg; nu had hij belangrijker dingen aan zijn hoofd, 't Leek een mooie dag voor een gevecht te zullen worden. Op 1300 meter hingen wolken, maar daarboven stond de zon in een stralend blauwe hemel prachtig om een aanval te camoufleren. Hij bracht zijn squadrons op 9 tot 10.000 meter zodat zij, en niet de Duitsers de hoogte en de zon in hun voordeel hadden. (Wordt vervolgd) de leerlingen van de cursus: „Spreken in het openbaar", uitgaande van het instituut „Rhe- torica" te Dordrecht. Behalve de cursisten waren nog een aantal genodigden aanwezig. De bijeenkomst werd geopend door een der leraren van het instituut de heer van der Staaij, die in de eerste plaats een welkomst woord tot allen richtte, en meedeelde, dat deze avond zou gesproken worden door de Directeur van „Rhetorica" de heer J. van Dongen over het onderwerp: „Persoonlijk geluk". Spr. hoopte, dat door dit onder werp een betere kijk op alles wat somber is, zou komen en dat voor eenieder, hoe moeilijk ook het leven is, toch wel een vleugje geluk aanwezig is. Hij wenste ieder een gezellige avond toe en gaf het woord aan de heer Van Dongen. Deze begon zijn rede met de vraag of wij in onze jachtige drukke tijd nog wel over persoonlijk geluk kunnen spreken en nam hiervoor verschil lende voorbeelden. Een dodelijk ongeval in een gezin, een nationale ramp, oorlog, hon gersnood, ziekten, enz., welke regelmatig in het leven voorkomen, is dat geluk Tegenstand in zaken, oneenigheden in hu welijken, tussen ouders en kinderen enz. is dat geluk Het geluk kan een mens slecht dan vinden, uitgaande van Eeuwigheids- licht, maar het ware geluk begint, waar men zijn licht doet uitstralen over ieders leven. Het geluk ligt in tevredenheid hier op aarde, waar door een ieder in zijn omgeving en gezin zijn geluk kan scheppen. Na een rede van drie kwartier, waarin het woord geluk van alle zijden werd belicht, eindigde de heer Van Dongen zijn rede. Na de pauze werden door de heren Nieuwkerk en de Keijzer enige vragen gesteld en door de spreker beantwoord. De heer van der Stel alhier, dankte de heren van „Rhetorica" voor hun opleiding aan de cursisten en be val de bezoekers dit Instituut aan, waarna onder een woord van dank aan allen deze bijeenkomst werd gesloten. BEJAARDEN OP REIS Ter plaatse is men druk doende de jaar lijkse reis voor de Bejaarden te organiseren. De datum is bepaald op donderdag 2 juli. Om half negen wordt vanaf de muziektent vertrokken met als eerste stopplaats Willem stad. Vandaar gaat het naar de Moerdijk, terwijl in Breda een maaltijd wordt gebruikt. Na de middag volgt dan een tochtje door Brabant met als rustpunten Oosterhout - Baarle Nassau, terwijl men ongeveer half negen weer in Poortvliet terug hoopt te zijn. Men kan zich voor deelname opge ven op de sekretarie vóór 25 juni a.s. Tel. 3804 Bergen op Zoom GEVONDEN Een paar gummi handschoenen voor kin deren. Inlichtingen ter gemeente-sekretarie. DEMONSTRATIE-AVOND Door een plaatselijke winkelier werd in „Ons Dorpshuis" een demonstratie avond georganiseerd, waarbij talrijke hartige hapjes werden klaargemaakt en geoffreerd. Daarbij werd ook een verloting gehouden van de verschillende gedemonstreerde produkten. „VAN PRIESTER TOT DOMINEE' Over dit onderwerp sprak Ds. Hegger uit Kortenhoef (B.) in „Ons Dorpshuis" alhier voor de C.B.P.B. en genodigden. Hij werd ingeleid door de presidente der afdeling mevr. Vogelaar-Hanse. „Het spreken op dergelijke avonden," al dus ds Hegger „is niets anders dan een roe men in Gods barmhartigheid." In Nederland en Vlaanderen zijn 10 priesters overgegaan. In Duitsland is er een kring van 60 ex- priesters, die ieder hun eigen weg hebben gehad. In Frankrijk zijn 200 priesters uit getreden, waarvan 100 naar de Reformatie. De opleiding tot priester en pater ging ge paard met kastijdingen en vernederingen. Ook in de wijsbegeerte en theologie werd gestudeerd. De beeldendienst en de Maria verering hadden mij reeds vroeger tot twij felen gebracht, aldus spreker. Bij de studie in de theologie werd deze twijfel erger, maar we mochten ons daardoor niet laten afschrikken. Toch werd ik tot priester ge wijd en heb verschillende missies geleid. Ondanks alles werkte de twijfel in de juist heid der R.K. Kerk door. Eerst ging ik de weg op van het vrije menselijke denken. Tijdens deze onvastheden werd ik vanuit Rome benoemd tot rector in Brazilië. Op weg daarheen kon ik die stem niet ont wijken. Na studeren en intens bidden trad ik in 1948 uit de R.K. kerk. Ik ben toen overgegaan naar de Methodisten in Brazilië. Geen vergeving der zonden meer door men sen. De dwalingen der R.K. kerk zijn ook in ons hart. Ook wij vertrouwen niet volledig in Jezus Christus. Bij een volledige over gave zijn we bang dat we zelf niets meer te zeggen hebben, zo besloot ds Hegger zijn causerie en na het zingen van de Avondzang sloot hij deze bijeenkomst met dankgebed.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 6