Eendrachtbode YVONNE 15e jaargang No» 29 TWEEDE BLAD 12 juni 1959 ST. ANNALAND 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, ST. MAARTENSDIJK STAVENISSE ONGEVALLEN Het tienjarig dochtertje van de heer L. C. Vroegop uit de Klippelstraat viel op het Havenplein en liep een dubbele arm breuk op. Na eerste hulp ter plaatse en be handeling in het ziekenhuis kon de patiënte naar huis terugkeren. Tijdens werkzaamheden in de schuur aan de Weststraat viel landbouwer J. Hage uit de Bierenstraat boven uit de schuur. De dokter achtte verdere behandeling in het ziekenhuis nodig, waar een bloeduitstorting en een paar gebroken ribben werden gecon stateerd. Deze patiënt kan eveneens thuis herstellen. Woensdagmorgen zaten op het Klippel- straat-dijkmuurtje een drietal bejaarden be langstellenden de werkzaamheden aan de nieuwe haven te volgen. Toen een auto van een ondernemer, die het grond vervoerd en bestuurd door M. K. alhier op dat punt achteruit kwam rijden, werd een been van de bijna 85 jarige P. Dorst tussen muurtje en auto geklemd. Met een vleeswond en een gebroken been moest dhr. Dorst naar het ziekenhuis worden vervoerd. De politie stelde een onderzoek in. CONCERT „Accelerando" is voornemens a.s. zater dagavond een concert op de tent te geven en houdt daarbij een verloting onder uit voering van het volgende programma 1. Rotterdamse vlag, een mars van Bart Verhallen naar een arrangement van Joh. Pala. 2. Ouverture-militaire van J. Pala. 3. San Remo, mars van J. Meister. 4. Nor mandie, symph. ode van Henry Geehl, 5. Saint Triphon, mars van Anthur Ney na de pauze nummer 6. Trafalgar, een mars van W. Zehle, 7. De twee kleine vinken van H. Kling in een arr. van v. Diepenbeek. 8. Beatrice, marche-cortege van Delberg, 9. Doornroosje's bruidsvaart, arr. A. Dries- sen en tenslotte de mars van Bisselink Mont- ferland. „NEPTUNES" TE WATER Woensdagmiddag werd het Knikspant- kruisertje (tot beter begrip: een zeiljacht) van de heer J. C. Kooijman alhier vanaf een daartoe vervaardigde „kar" aan het eind van het spui bij de oude haven te water gelaten. Dit 6J^ meter lange jacht met een mast die 9J/j meter boven het water uitsteekt, een diepgang heeft van 85 cm., voorzien is van stormfokje, torentuig en 18 meter zeil voor de wind, terwijl voor wedstrijdzeilen 30 m'2 zeil kan worden aan gebracht, is een toonbeeld van een volhar dende en zeer bijzondere liefhebberij. Het is namelijk zo, dat dhr. Kooijman een idee waarmee hij al lang in z'n hoofd liep, om zelf zo'n zeiljacht te bouwen, heeft weten te verwezenlijken. Daartoe begon hij in no vember van vorig jaar met de bouw, nadat vooraf de nodige voorzieningen van teke ning, uitkienerij en aankoopmateriaal waren getroffen. De uren, die deze volhardende amateurscheepsbouwer aan de bouw van dit prachtige jacht besteedde, zijn ontelbaar. En daarbij had hij dan nog het geluk dank baar gebruik te kunnen maken van de des kundige voorlichting van de bekende eige naar der scheepswerf Van Duivendijjc te Tholen, die ook het benodigd houtwerk voor zoveel mogelijk bedrijfsklaar afleverde. Ver der werkte hieraan ook met veel plezier de heer W. Scherpenisse mee en zo kon woens dag jl. de „Neptunes" te water worden ge laten en de eerste proefvaart (naar St.- Filipsland) met uitstekend resultaat worden volbracht. Over „doe het zelf" gesproken. Het voorbeeld daarvan ligt nu bij de Kleine Nol en straks over enkele maanden in de nieuwe haven. Het eerste „plezierjacht" dat de Sint-Annalandse haven rijk is. VERGADERING VEILINGVERENIGING In de zaal van de heer N. Burggraaf werd woensdagavond jl. in tegenwoordig heid van 57 leden de 29ste algemene jaar vergadering gehouden van de land- en tuin- bouwvereniging „Veiling St. Annaland Omstreken" onder leiding van de heer C. J. Kooijman. Deze wees er in zijn openings woord op, hoe de nieuwe veiling, het vorig najaar nog maar alleen gebruikt bij de uienaanvoer en sortering reeds een veel vlotter verloop van de werkzaamheden deed zien dan tevoren en er praktisch geen wachttijden meer voorkwamen. Met de aan voer van de aardappelen zal straks het voor deel van de ruimte nog duidelijker naar voren komen. Spreker verwees vervolgens naar het aan de leden toegezonden goed gedokumenteerd jaarverslag, waarvoor hij administrateur L. P. Goedegebuure com plimenteerde. kan ook U verlossen van die rheumatische nün. Lijders aan onzuiver bloed, worden steevast ook slachtoffer van Rheumatische pijnen. Daarom is een bloedzuiverende kuur met Kruschen zo weldadig. Kruschen spoort de bloedzuiverende organen aan tot krachtige werking - onzuiverheden in het bloed wor den weggevaagd en kunnen zich niet meer vastzetten. Spieren en gewrichten bewegen zich weer normaal, zonder een zweem van pijn'n Heerlijke uitkomst die Kruschen Salts. Meegedeeld werd dat vandaag (vrijdag 12 juni voor het eerst zal worden geveild. Na een bijzonder woord van dank tot admini strateur, veilingmeester en verder personeel sloot de heer Kooijman de vergadering, die zich kenmerkte door een levendige discussie. EEN VISJE AAN DE HAAK De heer C. Moerland Jnzn. sloeg begin deze week een pijlstaartrog aan zijn zee- hengel van 1.25 m lang, 85 cm breed en 20 cm dik met een gewicht van 32 pond. Zo'n nylondraadje blijkt dus behoorlijk sterk te zijn, want Moerland kreeg deze niet eet bare vis (van de lever wordt pijlstaartolie gemaakt) op het droge. 1000 en nog meer Damesjaponnen is onze normale voorraad 12,75 - 14,75 - 16,75 - enz. in elke maat en voor iedere leeftijd. Natuurlijk alleen bij Bosstraat 34 - Bergen op Zoom Overleden 5 mei: te Bergen op Zoom, Tannetje Quist, oud 69 jaar, echtgenote van M. A. van Beveren. 5 mei: Leendert van den Berg, oud 63 jr., weduwnaar van G. P. Riedijk. Huwelijken 12 mei: Jacob Marinus Elenbaas, oud 28 jaar, koeltechnicus en Johanna Lena stoel, oud 26 jaar, zonder beroep. Loop der bevolking Vertrokken 12 mei: Johanna L. Stoel, achtgenote van J. M. Elenbaas van Voorstraat 28 naar Zwijndrecht. BEGIN UITVOERING PLAN-WEST Deze week werd een begin gemaakt met de uitvoering van het plan-west. Dit werk omvat het aanleggen van wegen en riole ringswerken ten westen van de Westvest en wordt uitgevoerd door gebr. A. en D. C. van der Werf, alhier. Het eerste, waarmee begonnen werd, was het rooien van bomen in de boomgaard, voorheen toebehorende aan de heer M. L. Koopman, en in de voormalige tuin van de Ned. Herv. Kerk. Op zich zelf wel waf jammer, daar hierdoor een karakteristiek plekje uit het dorpsbeeld moet verdwijnen. Vooral eerstgenoemde aanplant maakte uit de richting Hogeweg een zeer mooi effect met de kerk en toren op de achtergrond. Velen zullen dit jlekje in het vervolg dan ook node missen. In genoemd plan zijn een aantal nieuwe straten geprojecteerd. Zo wordt o.a. de westelijke begrenzing gevormd door een straat, die Achter 't Bos begint bij de wo ning van L. J. Koopman en vandaar onge veer evenwijdig aan de Westvest in de richting van het kerkhof loopt. Tussen deze meest westelijk gelegen straat en de West straat komen een drietal verbindingsstraten. De eerste hiervan loopt door het zuidelijk, de tweede door het noordelijk gedeelte van de voormalige tuin der Ned. Herv. Kerk, terwijl de derde straat zijn beginpunt heeft nabij de woning van C. M. Oostdijk. Een van de vele winstpunten bij de uit voering van dit werk is wel het verdwijnen van de gemeente-mestvaalt met de aan grenzende varkenshokken, die reeds sinds lange tijd voor deze omgeving een zeer on hygiënische toestand veroorzaakten. Even eens was dit het geval met de sloot achter de kerktuin, die thans zal worden gedempt. Wat de bouwplannen in dit nieuwe ge deelte betreft, staat het volgende op het programma. De gemeente gaat over tot het bouwen van 11 woningwetwoningen, terwijl fa. A. Muller-Franke ongeveer 10 premie woningen voor zijn rekening neemt. Ook is er gelegenheid voor particuliere bouw, waarvoor nu reeds door een drietal perso nen gebruik is gemaakt. Het eerst zal wor den gebouwd in de omgeving van Achter 't Bos tot aan de eerste hierboven genoemde verbindingsstraat naar de Westvest. Ook komt in deze omgeving de nieuw te bouwen bijzondere school met speelplaats, zodat dit gedeelte dan reeds een heel eind zal zijn volgebouwd. Met de uitvoering van het plan-west zal onze gemeente gezien de grootte van het project aan deze zijde een aanmerkelijke uitbreiding ondergaan en tevens bijdragen tot een verdere verruiming van de woon gelegenheid. BINNENKORT OPENING ZUIVELWINKEL De bouw van de zuivelwinkel van de heer A. F. Lindhout aan de Noordpoort is nu zo ver gevorderd, dat de opening hier van naar men verwacht volgende week zal kunnen plaatsvinden. Voor onze gemeente betekent deze nieuwe winkel een grote vooruitgang. Niet alleen dat door het pand de omgeving een aan zienlijke verfraaiing heeft ondergaan, ook wat de winkel zelf betreft, is zij voor de plaatselijke middenstand een mooie aan winst. Behalve de winkel beschikt men tevens over een ruim spoellokaal, terwijl het in terieur naast de gebruikelijke koelcel als laatste snufje van moderne techniek o.a. een opengekoelde toonbank bevat. DIEPVRIESINSTALLATIE De Stichting van de diepvriesinstallatie aan de Molenweg is nu een feit geworden. Er gaven zich n.l. voldoende deelnemers op, zodat donderdag 11 juni de oprichtingsakte getekend kon worden. De bedoeling is een gebouwtje te plaatsen met hoogstens 28 boxen en daarmee zo snel mogelijk te be ginnen, zodat 1 aug. begonnen kan wor den met invriezen. Er zijn nog slechts enkele boxen beschik baar waarvoor men zich op kan geven De laatste jaren blijkt steeds meer dat de kwaliteit van de uien minder is dan die welke rond de Middellandse Zee worden verbouwd en dientengevolge ook een la gere exportprijs oplevert. Het zal nodig zijn de kwaliteit en houdbaarheid nog meer op te voeren. Daarvan heeft rasverbetering veel tijd nodig, iets wat men aan bekwame telers zal moeten overlaten. Maar ook zelf kan men hieraan toedoen door een goede vruchtwisseling, een niet te veel gebruiken van stikstof en persé geen gebruik maken van machinale afstaarting, welke het pro- dukt in houdbaarheid nadelig beinvloed." Gelukkig, aldus dhr. Kooijman, komt die machinale afstaarting hier niet voor. Het zou voor exportuien zelfs verboden moeten zijn, daarvan gebruik te maken. Integendeel, men zou tot een nog zorgvuldiger behande ling moeten komen en daarom wordt ook gedacht aan verzwaring van de keurings eisen. De provisie-opbrengst voor de veiling was door de lagere prijs minder dan vorig jaar. Toch heeft de vereniging in 1958 ruim schoots (tot een bedrag van 46.500, op gebouwen en machines kunnen afschrij ven. Blijkens de ingeleverde inventarisatie lijsten zijn met een totaal van 147 ha zowat 28 gemet doré's minder uitgezet dan vorig jaar, 15 gemeten minder Eigenheimers (to taal 296), en 60 gemeten bintje meer (274). Uien zijn er 42 gemeten minder uitgezaaid (184). Dhr. Kooijman wijst er hierna op, dat voorspellingen dikwijls anders uitkomen, wat niet wegneemt, dat de verwachtingen voor de komende aardappelprijzen niet hoog gespannen mogen zijn. In Italië waar een overvloed schijnt te zijn blijft de teler er met 4 cent de kilo reeds mee zitten. De minimumprijs vanaf 8 juni is hier op 13 cent gesteld en tot 18 juli op 9 cent met een heffing van 10 cent per 100 kg. Voor eigen heimers, die niet onder de veilplicht vallen, kon het Centraal Bureau geen minimum prijs stellen. Uit de exploitatierekening bleek het totaal aan baten en lasten 161.977,34 te zijn met een saldo winst van 2.651,85 en het reeds genoemde bedrag aan afschrij ving. Verhuur fust bracht 12.000, op. Het balanstotaal was 266.818,83 met een reserve kapitaal van 23.020,- Herkozen werd als bestuurslid de heer C. J. J. Kooijman, terwijl het lid van de financiële commissie J. L. Bruijnzeel niet herkiesbaar was en in zijn plaats de heer A. P. Ridderhof werd benoemd. De aankoop van de gebruikelijke 5000 kisten is dit jaar niet vlot verlopen. De fabrieken blijken vol te zitten. Men zal zo nodig weer van het Centraal Bureau kisten huren en in het najaar, wanneer de fabrieken wel kunnen leveren tegen een voordeliger prijs zullen eventeueel 10.000 kisten kunnen worden aangekocht. Hiertoe verkreeg het bestuur althans machtiging. De fust blijft het zorgenkind van het veilingbestuur. De voorzitter gaf een uit voerige toelichting en nadat aanvankelijk was voorgesteld de huur voor de aanvoer ders op 8 cent per kist te brengen werd na discussie besloten dit op 6 cent te stellen. De voorzitter spoorde de leden aan elk minstens 5 blanko kisten zelf aan te kopen, terwijl er uit de vergadering op werd ge attendeerd een regeling te treffen dat men de kisten niet langer dan 8 dagen op het land mag hebben, iets waaromtrent het be tsuur zich nader zal beramen. Inleggeld blijft 2,50 en de provisie 5 c.q. 3 voor de late aardappelen. Uit de vergadering werd ook de wens geuit, dat alle aardappelen via de veiling zouden worden verhandeld, ook de latere soorten. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Sta- venisse maken bekend, dat tegen 1 septem ber a.s. gelegenheid bestaat tot plaatsing op de openbare school voor gewoon lager on derwijs in die gemeente van kinderen, die vóór 1 oktober 1959 de leeftijd van zes jaren zullen hebben bereikt. Ouders, voogden of verzorgers, die hun kinderen of pupillen op de voornoemde school wensen geplaatst te zien, worden in de gelegenheid gesteld daarvan op maandag, 15 juni 1959 aangifte te doen van 16.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur bij het hoofd der school, in de openbare school voor gewoon lager onderwijs, gelegen Ju- lianastraat 1. Trouwboekje meebrengen DAMMEN De onderlinge uitslagen damcomp. senioren. A. Stoutjesdijk J. Priem 2-0 J. J. Bosloper A. Moerland 2-0 W. Quaak H. Priem 1-1 S. J. Vermaas J. Dijke 2-0 M. Wesdorp J. Priem 2-0 A. Moerland J. J. Bosloper 1-1 M, Wesdorp A. Stoutjesdijk 0-2 H. Priem A. J. v. Oeveren 0-2 Junioren Fr. Keur Lzn. WVermaas 0-2 A. Riedijk A. v. Haaften 0-2 P. Quist C. Gaakeer 0-2 R. Moerland Iz. Potappel 0-2 W. Vermaas Fr. Keur Azn. 0-2 C. Gaakeer A. Riedijk 2-0 HENGEL WEDSTRIJD De hengelwedstrijd aan de Oud-Kempen- hofstededijk te Stavenisse en georganiseerd door de vereniging „De Zeebaars" had aan belangstelling, zowel van deelnemers- als toeschouwerszijde niet te klagen. Het weer was prima en al was de vis dan ook niet erg bijtlustig, toch wist men nog bijna zes kilo vis te verschalken, die later in hotel Moerland op zijn „Ameri kaans" werd verkocht. De prijzen uitgereikt in hotel Moerland waren de moeite waard en mevr. Puissen, die voor de aankoop had gezorgd, ontving dan ook een extra complimentje. De heer M. Moerland had een prachtige beker beschikbaar gesteld voor de eerste prijswinnaar, en de heer P. Priem bracht hem dank voor deze mooie geste. Tevens dankte hij allen, die hadden medegewerkt aan het welslagen van deze wedstrijd. De uitslag was als volgt 1. Joh. Potappel, Stavenisse 460 2. Jo. v. Oeveren, Stavenisse 415 3. A. Goedegebuure, St. Annaland 385 4. L. de Graaf, Scherpenisse 340 5. J. Lindhout, St.-Maartensdijk 335 6. A. v. d. Werf, Scherpenisse 330 7. J. Klaassen, Stavenisse 315 8. Mevr. Pruissen, Stavenisse 273 9. A. Goedegebuure, St. Annaland 266 10. G. M. Geluk, St.-Maartensdijk 262 BURGERLIJKE STAND over de maand mei 1.959 Geboren 1 mei: Gerard Jakob, zoon van A. Jonk heer en A. Wisse. 19 mei: Dinant, zoon van C. L. Quist en P. Hage.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5