WEEKBLQD VOOR HET EILAND THOLEN EN ST.FILIPSLAND Zelfontplooiing in vrijheid NIEUW KABINET ontvouwt zijn plannen. Plaatselijk Nieuws WAARIN OPGENOMEN DE THOOLSE COURANT Twee klassen beëindigen onderwijs aan Lagere Landbouwschool te Scherpenisse. 15e jaargang No. 27 Na zesde lagere schoolklas toelating mogelijk. De redactie legt U deze week voort THOLEN 29 mei 1959 Uitgevers C. J. ZACHARIASSE en G. HEIJBOER Redaktie Ring 66, St. Annaland - Telefoon 47 Adm. Oudelandsestr. 34, Tholen - Tel. 57 b.g.g. 246 - Giro 124407 Abonnementen 1.35 per kwartaal franko p.p. 1.65 inkassokosten Prijs per nummer 15 cent Advertenties 12 cent per millimeter - Bij contract speciaal tarief Spierinkjes t/m 20 woorden 1.25 Advertenties worden tot WOENSDAGAVOND aangenomen „De regering wil de voorwaarden schep pen, die het de mens mogelijk maken door eigen inspanning in welvaart en welzijn te leven". Het is een zin uit de regeringsver klaring, welke dinsdag jl. voor de Tweede Kamer der Statengeneraal door prof. de Quay werd gesproken en in deze zin mag men naar onze mening een samenvatting van de gehele verklaring zien. De verkla ring hield trouwens een bevestiging in van 'n gewijzigd klimaat. En dit gewijzigde kli maat is het logische gevolg van een ge wijzigde samenstelling van het nieuwe ka binet in vergelijking met het oude, in ver gelijking met alle na-oorlogse regeringen, waarin immers altijd de Partij van de Ar beid een hartig woordje heeft kunnen mee spreken. In het nieuwe kabinet is de P.v.d.A. niet vertegenwoordigd. Daarom ook is het geen wonder, dat het accent van de rege ringsverklaring meer lag op de zelfontplooi ing in vrijheid dan op een meer dirigistische richting. Men zal evenwel een te groot optimist of dit kan evengoed een te groot pessi mist zijn, wanneer men nu radicale veran deringen gaat verwachten. In grote lijnen zullen de veranderingen niet eens zo ingrij pend zijn, omdat radicale veranderingen in vele gevallen onmogelijk en onwenselijk zijn. Neem alleen maar het defensiebeleid. Wel blijken bij de nieuwe regering de gedachten uit te gaan naar mogelijkheid van korter diensttijd, gedachten die in een zeer brede kring bij het volk teruggevonden worden, maar dezelfde gedachten werden ook door het oude kabinet gekoesterd. Ongetwijfeld is er wel een accentverschil. En daardoor zullen dan ook wel verande- rnigen in het regeringsbeleid optreden in vergelijking met de vorige kabinetten. In de verklaring werd gesteld, dat in het nieuwe regeerbeleid het accent meer komt te liggen op de eigen verantwoordelijkheid van de regering en die van de volksver vertegenwoordiging. Daarin ligt reeds een kenmerk van dit beleid. Het ligt ook in de nadruk waarmee wordt aangekondigd, dat de vrijheid zal worden geëerbiedigd en be vorderd. Men zou te ver gaan, wanneer men gaat verkondigen, dat dit bij vorige kabinetten niet het geval was. Alleen wordt het dit maal geaccentueerd. En dit werkt juist als een aanduiding in de richting van de poli tieke meningsverschillen, die er in de afge lopen maanden zijn gerezen. Het beleid zal gericht zijn op de efficiëncy in de uitoefe ning van de overheidstaak. Niemand zal dat als een overbodige luxe beschouwen. In de regeringsverklaring staat dit allereerst vermeld voor de defensie, maar later in het stuk krijgt het zijn uitbreiding voor heel het overheidsapparaat. Aangekondigd werd voorts meer liberalisatie in de woningbouw en in de aangekondigde bevordering van gezonde concurrentiemogelijkheden. De be- lastingpolitiek zal er meer op gericht zijn de knelpunten, de onbillijkheden weg te nemen, al lijkt het ons toe, dat er altijd op dit terrein knelpunten zullen blijven, zo lang de regering gedwongen zal zijn een be lastingdruk als de huidige te handhaven. Het werd duidelijk, dat de regering een algemene loonronde een zaak met overwe gend gevaarlijke kanten vindt. En in de achter ons liggende jaren heeft de ondervin ding zulks ook wel geleerd. Denk aan de bekende vicieuze cirkel. Temeer zal het streven op de differentiatie in de loonvor ming gericht zijn, op prestatiewaardering dus. De regering acht huurverhoging en afschaffing van subsidie op melk noodzake lijk en dit houdt weer verband met het stre ven naar vermindering der staatsbemoeiing. Maar ze blijkt ook van mening, dat hier tegenover compensatie onvermijdelijk is. Wat de verklaring opmerkt over het ge zin, dat de kern der samenleving vormt, doch in onze tijd speciale belangstelling en sympathie behoeft, daarmee zal wel ieder het eens kunnen zijn. Nogmaals, men gaat te ver, wanneer men op korte termijn radicale veranderingen gaat verwachten. Men doet er evenwel ook ver keerd aan, warneer men niet, evenals dat moest zijn bij het presenteren van de vorige kabinetten, met hoop en verwachting naar de daden van dit kabinet wil uitzien. En met de wens dat het een vruchtbaar beleid mag zijn tot zegen van ons gehele volk. Er was bijzondere belangstelling in het Binnenhof te Den Haag, toen daar dinsdag 26 mei jl. de nieuwe minister president prof. dr. J. E. de Quay de regeringsverklaring las van het nieuwe kabinet. De belangrijkste punten daarvan vatten we hieronder samen. 1. De regering acht de totstandkoming van een huurverhoging geboden ter gedeeltelijke overbrugging van de nog bestaande afstand tussen de alsdan te verwachten kostprijshuren en de thans geldende huren. De drukkende subsidielast met betrekking tot de woningbouw kan door deze verhoging worden verlicht. 2- Een verdere sanering van het overheidsbudget zal worden nage streefd door afschaffing van het consumentensubsidie op melk. 3. De regering zal, onverminderd haar standpunt ten aanzien van het systeem van loonvorming, in verband met de huurverhoging en de te treffen maat regel op 't stuk van 't consumenten subsidie compensatiemaatregelen bevor deren. Aldus zal op een niet onbelang rijk deel van de voor loonsverbetering beschikbare ruimte beslag worden ge legd. 4. Het nieuwe kabinet aanvaardt in be ginsel de gedachte van een gedifferen tieerde loonvorming. Het heeft besloten onder bepaalde voorwaarden in de na bije toekomst bij het aangaan of ver lengen van collectieve arbeidsovereen komsten de mogelijkheid te openen voor een gedifferentieerde verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaarden op grondslag van bedrijfstakgewijs en on dernemingsgewijs overleg. Deze gedif ferentieerde verbetering kan de vorm aannemen van een verbetering van de lonen, bijv. bij een verwerking van de huurbijslag 1957, of van de secundaire arbeidsvoorwaarden, bijv. door een be gin te maken met de arbeidstijdverkor ting. 5. De regering is van plan binnenkort aan de Sociaal-economische raad om advies te vragen over de wenselijkheid en mogelijkheden van een wettelijke regeling van het minimumloon. 6. Op korte termijn zal de regering on derzoeken in hoeverre de toe- en bij slagen op de invaliditeits- en ongeval lenrenten van de beneden-65-jarigen dienen te worden verhoogd. 7. Ernstige bezinning op het te voeren garantiebeleid voor de landbouw acht de regering noodzakelijk. Verlaging van de daarmee voor de overheid jaarlijks verbonden kosten is geboden. Hierbij moet met name gedacht worden aan het producentensubsidie op melk. 8. In het kader van het bezitsvormings- beleid wordt gedacht aan bevordering van winstuitkeringen aan werknemers, gepremieerde spaarregelingen, eigen woningbezit en effectenbezit. 9. De regering zal streven naar uitbrei ding van de woningvoorziening en -ex ploitatie door het particulier initiatief ook op het gebied van arbeiderswonin gen en goedkope middenstandswonin gen. De mogelijkheid tot grotere zelf standigheid en taakverruiming der wo ningbouwverenigingen wordt nader on derzocht. 10. Een geleidelijke liberalisatie op het stuk van het bouwen, de vestiging en het verhuren zal de regering bevor deren, teneinde tot de terugkeer van meer normale verhoudingen in de woonsector te komen. 11. Wat het fiscaal beleid betreft zal de regering voorrang geven enerzijds aan verlaging van de belastingdruk daSr, waar deze onevenredig hoog moet wor den geacht (ongehuwden), anderzijds aan structuurverandering in de belas tingwetgeving teneinde knelpunten voor de economische groei weg te nemen 12. Aan de handhaving van een hoog niveau van werkgelegenheid en het bevorderen van voldoende woongele genheid zal hoge prioriteit worden ver leend. Voor die gebieden, waar de groei der werkgelegenheid achterblijft, zal een regionaal welvaarts- en welzijnsbeleid worden gevoerd, waarbij het accent valt op het regionale industrialisatiebeleid, doch waarbij tevens de ontwikkeling van de andere welvaartsbronnen, waar onder het toerisme, voor bepaalde ge bieden zal worden nagestreefd. 13. Er zal een onderzoek naar herziening van het ondernemingsrecht worden in gesteld. 14. Een definitieve regeling van de voet balpool zal worden nagestreefd na her ziening van de Loterijwet. 15. Bij voortzetting van de parlementaire behandeling van de Algemene Kinder bijslagwet zullen de tegen deze wet ge rezen bezwaren zorgvuldig worden overwogen. 16. Bij de bepaling van de defensie-uitga ven zal rekening worden gehouden met de nieuwe plannen van de NAVO en nauw gelet worden op de bedragen, die de met ons land vergelijkbare NAVO- landen aan hun defensie uitgeven. In het bijzonder zal worden gelet op een doelmatige controle en een effedente bedrijfsvoering. De mogelijkheid van uitbreiding van het beroepspersoneel zal worden onderzocht. Daarbij zullen tevens de voordelen worden overwogen van verandering van de lichtingssterkte en (of) verkorting van de diensttijd zo wel voor de betrokkenen als voor de nationale economie. Het ingediende wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet (uitzending dienstplich tigen naar Nw. Guinea) zal naar de mening van de regering spoedig moeten worden behandeld. Aan twee en twintig van de drie en twintig eindcursisten van de lagere landbouwschool te Scherpenisse kon dinsdag morgen 26 mei 1959 door de kringvoorzitter van de ZLM, tevens hoofdbestuurder A. J. Groenewege het diploma worden overhandigd na een met vrucht afgelegd examen. Dit gebeurde in het „Holland Huis" tijdens een bijzondere eindles. Bijzonder vanwege het feit, dat een derde- en een vierde jaars klasse tegelijkertijd het eindpunt hadden bereikt en bijzonder ook vanwege een meer attractieve openbare proef afname. En terwijl de officiële aangifte van nieuwe leerlingen nog niet is opengesteld, was er reeds een voorlopige aangifte van 34 nieuwe leerlingen voor het komende cursusjaar op dit bloeiende en voor onze agrarische samenleving belangrijke onderwijsinstituut. Hierna werden op verzoek van voorzitter De Wilde de diploma's uitgereikt door de heer A. J. Groenewege aan de volgende geslaagde cursisten Vrijheid in zelfontplooiing Samenvatting van regeringsverklaring Eindles lagere landbouwschool De eerste zomerreizen begonnen Rolschaatsenshow in thools gemeentepark Douglas Bader ramt vijandelijke vlieger en stort neer De langdurige competitie Er gaan vele makke schapen in een hok. EINDLES IN VOORDRACHTVORM Voorheen vond de eindles van de lagere landbouwschool te Scherpenisse (n een lo kaal van die school zelf plaats, maar van wege het grotere aantal leerlingen ook die van de eerste klassen wonen de eindles bij en vanwege een toenemende belang stelling van de zijde der ouders (vaders) werd ditmaal gebruik gemaakt van de meer dere ruimte in 't Holland Huis, waar de voorzitter v. d. Commissie van Toezicht, de heer G. J. de Wilde te Sint-Maartensdijk, in welke commissie ook burgemeester D. C. Bouwen se zitting heeft en aanwezig was, een bijzonder welkomstwoord richtte tot de ZLM kringvoorzitter A. J. Groenewege, tot de oud-voorzitter der commissie de heer J. J. Hage van Scherpenisse, tot de ambtenaren van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en tot de aanwezige ouders. Het Hoofd der school, de heer A. C. van Heusden wees er op, hoe er dit jaar „twee lichtingen" afzwaaien, namelijk een klas die er 3 jaar over heeft gedaan en het laatste jaar hierdoor dubbelzoveel werk moest maken en dan ook 2 inplaats van 1 dag per week naar school kwam en de normale 4 jarige klasse van respectievelijk 11 en 12 leerlingen. Deze „overgangsmaat regel" was nodig, omdat met ingang van het nieuwe leerjaar toelating na de zesde klas der lagere school mogelijk is en daar door gedurende deze overgang te veel klas sen zouden ontstaan of een week te weinig dagen zou tellen om allen les te kunnen geven. Hierna werd de eindles gehouden, die om zijn bijzondere vorm ook anders maar zeker niet minder attraktief was dan vroeger, toen de verschillende docenten om beurten vragen stelden en de leerlingen die beant woordden. Daarmee kreeg men ongetwijfeld als commissie van toezicht en als ouders ook een indruk van wat geleerd was, maar zo'n openbare les dringt toch altijd de ge dachte naar voren, dat het een opvoering is van een tevoren gerepeteerde samenvat ting van het genoten landbouwonderwijs. Het geschiedde ditmaal in „voordracht- vorm" en zo kwamen achtereenvolgens P. A. Snoep van Sint-Annaland en G. Noom van Scherpenisse, alsmede A. Duine van Oud-Vossemeer en C. P. Kleppe van Poort vliet op het podium. De eerste twee als ver tolkers van een boer en een vertegenwoor diger in landbouwmachines waarbij de boer interesse blijkt te hebben voor aankoop van 'n nieuwe zaalmachine en de laatstge noemden als twee landbouwers, die overeen komen om gezamenlijk tot aanschaffing van 'n pootaardappelmachine te besluiten. Daar bij werd van alle kanten behoorlijk wat werk tuigkunde gespuid en dat op ongedwongen en prettige manier. De voordrachten werden ditmaal beperkt tot werktuigkunde, omdat het initiaief in deze richting was uitgegaan van de leraar werktuigkunde de heer J. Markusse, maar het kan in de toekomst op eenzelfde wijze ook in de andere vakken, zoals kringvoorzitter der ZLM Groeneweg in zijn toespraak suggereerde, zoals in boek houding, veevoeding, bemestingsleer, plant kunde, werktuigkunde, motorkennis, enz. P. Fase, H. Smits, J. Goedegebuure ADzn. W. van Popering JLzn, P. A. Snoep Pzn, allen van Sint-Annaland; I. L. Eindhout en C. van Gorsel van Sint-Maartensdijk, I. M. van Poortvliet en A. Duine van Oud-Vossemeer; A, J. Elenbaas, C. P. Kleppe en W. v, d. Male te Poortvliet; N. Knuist, J. M. van Oeveren en J. J. Stoutjesdijk te Stavenisse; M. Moeliker van Tholen; C. Bolier, G. Noom, J. v. d. Werf en W. Rijstenbil te Scherpenisse; één cursist moest worden afgewezen. LANDBOUWONDERWIJS STEEDS MEER NOODZAKELIJK Namens het ZLM kringbestuur felici teerde de heer A. J. Groenewege de ge slaagden en complimenteerde degenen, die met hun voordracht van hun kennis deden blijken op een bijzonder attraktieve wijze. Hij verklaarde dat het Kringbestuur met groot genoegen ziet, dat er voor dit onder wijs zo'n goede belangstelling in de streek bestaat. Zulks temeer, wanneer men de huidige ontwikkeling van plattelandontvol king en teruggang van de werkgelegenheid in de agrarische sector nagaat. Daarbij is het dan echter van groot belang, dat de genen die het op landbouwgebied zoeken, ook voor hun taak berekend zijn. We zul len ook in breder verband bezien, onze plaats als agrarisch Nederland moeten hand haven. Dit zal steeds moeilijker worden, naarmate de ontwikkeling ook elders door gaat. Als voorbeeld wees spreker op de ontwikkeling van de kleinrfruitteelt in Italië en daarmee verbandhoudende concurrentie voor Nederland. Onze plicht en taak is om bij te blijven en zoveel mogelijk te ontwikkelen, aldus de kringvoorzitter. Geen wonder dan ook dat de ZLM zoveel belangstelling heeft voor deze cursussen, waarbij het leerplan ook steeds ingewikkelder wordt, maar het daarmee ook steeds meer belangrijk wordt de school te doorlopen voor degenen, die in de agrarische sector hun bestaan willen vinden. Spreker hoopte dat het geleerde van veel nut en tot zegen zou zijn in hun later leven om daarna nog te wijzen op het belang van het lezen van landbouw bladen. Vervolgens richtte de heer Groene, wege zich met een woord van erkentelijkheid tot de heren docenten, die hij eveneens met het behaalde resultaat feliciteerde. Een bij zonder woord sprak hij daarbij tot de heer J. Markusse in verband met het feit, dat hij door een benoeming te Goes tegen het jaareinde zal gaan vertrekken en daardoor geen les meer te Scherpenisse zal kunnen geven. Hij was er van overtuigd, dat de heer Markusse de streek Tholen, waar hij trouwens in de toekomst ook nog wel be moeienis mee houdt, niet licht zal vergeten en dankte hem voor wat hij voor het lager landbouwonderwijs op Tholen heeft gedaan, Het verheugde de kringvoorzitter dat de belangstelling van de zijde der ouders toe neemt. Aan 2 leerlingen van elke klasse bood de heer Groenewege hierna een boek werk aan, omdat door hen de meeste punten waren behaald. Dit was van klasse 3 P. Fase van Sint-Annaland die met 51 punten nummer één stond en een door de ZLM aangeboden boekwerk kreeg en J. M. van Oeveren van Stavenisse die met 50 punten nummer twee was en een boek van de ZLM kring Tholen in ontvangst kon nemen. Van de 4e klasse waren dit respectievelijk P. A. Snoep (51 pnt) van Sint-Annaland en W. Rijstenbil van Scherpenisse met 48 punten. Namens de leerlingen dankte cursist W. Rijstenbil van Scherpenisse de docenten en bood daarbij de heer van Heusden een tuin stoel en ruitensproeier aan en de andere leraren een sigarettenkoker. De heer van Heusden was de tolk van de leraren, toen hij de jongelui daarvoor dank bracht, even als voor het begrip, dat zowel de jongens uit de 3e klas en vooral ook hun ouders hadden getoond, nu de overgangsbepaling hem noopte 2 klassen af te laten studeren. Ook dhr. van Heusden spoorde de ge slaagden aan elke mogelijkheid aan te grij pen tot verdere kennisuitbrieding. De oud- voorzitter van de commissie van toezicht, de heer J. J. Hage te Scherpenisse was verheugd over het grote getal geslaagden en over de wijze waarop deze eindles was verlopen. Hij feliciteerde met de cursisten ook de docenten en de commissie van toe zicht. De heer J. Markusse verklaarde het te betreuren van dit onderwijsinstituut af scheid te moeten nemen. Hij had hieraan immers de meest prettige herinneringen,, zowel aan leerlingen als aan het Hoofd der School, collega's en de commissie van toezicht. Hij was de heer Groenewege er kentelijk voor de welmenende woorden tot hem gericht en hoopte ook in de toekomst nog wel een eindles te kunnen meemaken. Bij al die felicitaties sloot de voorzitter zich tenslotte aan en hoopte dat het ge leerde in praktijk gebracht zou worden. Hij deelde mede, dat de heer J. J. G. van der Goes in vaste dienst benoemd was en stelde de scheidende heer Markusse een boekenbon beschikbaar. Het officiële ge deelte was daarmee beëindigd. Na het ge bruik van een kop koffie werden nog een tweetal filmpjes vertoond ,nl. over vakvaar- digheidsonderwijs en „strijd zonder einde", handelend over de bestrijding van insec ticiden. Het staat vast, dat ook de nieuwe in september aanvangende cursus op de lagere landbouwschool te Scherpenisse zich weer in een behoorlijke belang stelling zal mogen verheugen. Zoals op gemerkt is reeds nu van 34 jongeren be kend, dat ze deze school zullen gaan bezoeken, waaraan les wordt gegeven door het Hoofd der School de heer A. C. van Heusden, door de heren J. J. G. van der Goes, door J. Hage (motoren), door J. Lantinga, theorie melken, door door J. Markusse, werktuigkunde, door A. Duinhouwer, praktisch melken en door J, Suurland, handvaardigheid. Het eerste en tweede cursusjaar wordt 5 da gen per week les gegeven, het derde jaar 4 dagen en het laatste jaar 3 dagen per week. Het leidt geen twijfel of in onze agrarische omgeving zal er, temeer nu men na de zesde klas der lagere school (en dus nog leerplichtig) dit land bouwonderwijs mag volgen, voldoende belangstelling blijven en wellicht nog toenemen. Daarom te meer duurt het wachten op schooluitbreiding al te lang. Voor Scherpenisse staat men op de zo genaamde urgentielijst 3, wat betekent dat het nog een drietal jaren zou kunnen duren, eer men aan die uitbreiding toe is. Dat is wel te betreuren, mede gezien het feit, dat reeds nu op drie verschil lende plaatsen les gegeven moet worden, nl. in de landbouwschool zelf, in één lokaal van de nieuwe lagere school en in twee van de oude lagere school, ter wijl dan nog de ruimte voor vakvaar- digheidsonderwijs in praktische vorm wordt gemist. Het is dan ook te hopen, dat de pogingen van de ZLM om de uitbreiding eerder tot stand te kunnen brengen, zullen mogen slagen, zulks In het belang van het landbouwonderwijs op Tholen. DOKTERSDIENSTEN OP ZONDAG Dr. P. J. Duinker te Tholen, tel. 40. Dr H. Menger te St. Filipsland, tel. 20. HOOGWATER in de week van 31 mei t.e.m. 6 juni 1959. zondag vm. 11.00 nm. 23.25 uur maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 0.33 1.41 2.19 3.00 3.39 12.05 13.09 14.02 14.47 15.27 16.00 vrijdag 29 mei Laatste Kwartier te 9.13 uur, zaterdag 6 juni Nieuwe Maan te 12.53 uur. UITSLAG WEDVLUCHT KOBLENZ „Trouwe Duif' 265 km. A. Wagemaker 1, 2, 4, 5, 32; P. de Boef 3, 30; L. Jansen 6, 10, 27, 34, 36; J. Deurlo 7, 19; A. de Jonge 8, 31; L. Laban 9, 15, 17, 21, 23; M. Tazelaar 11, 18, 33, 35; G. Soomers 12, 24, 25; M. Moeliker 13; R. de Groot 14; T. Koppenhol 16, 28; D. Janse 20, 26, 29, 37; J. Praat 22. SCHOOLREIS ULO SCHOOL Het was woensdagmorgen 20 mei al vroeg een hele drukte op de Markt toen 80 leer lingen van de Gem. U.L.O. school te Tho len met hun begeleiders gereed stonden om voor een 2 daagse reis op stap te gaan. Al was het een wat trieste ochtend, de stem ming was al direct best en vol goede moed toog men om 7 uur op weg. De reis voerde via Antwerpen langs de havens naar Brussel, waar het, al was het nog vroeg, al geweldig druk was. In Brus sel werd voor de eerste maal gestopt. Een bezichtiging van de markt volgde met natuurlijk ook een bezoek aan het bekende „manneke". Langs vele bezienswaardighe den van Brussel ging de tocht verder over de met prachtige bossen omzoomde weg naar Namen, nadat eerst onderweg aan de boskant een verversing gebruikt was. Het weer liet zich ondertussen van z'n beste kant zien en een stralende zon was een welkome gast op de tocht. In Namen werd de citadel bezocht, van waar men een schitterend uitzicht op de Maas had. Na hier een tijdje genoten te hebben ging het verder langs de Maas naar Dinant, waar weer gepauzeerd werd. Er werd door de jeugd natuurlijk druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om de water fietsen en roeiboten te proberen. Moe en warm ging de reis verder naar het eigenlijke doel, de jeugdherberg toe et auffe, in de buurt van Han sur Lesse. Het was ongeveer half vier toen men daar arriveerde. Na eerst de bedden te hebben opgemaakt en de spullen opgeborgen brachten de bussen de jeugdige reizigers een eind weg om van daar een wandeling te maken over de berg waar de Lesse onderdoor stroomt. Bovengekomen had men een prachtig uitzicht over heuvels en val leien. Na het diner 's avonds werd nog een wandeling in de omgeving van de jeugd herberg gemaakt, maar velen waren al te moe en bleven in de cantine waar gelegen heid was tot spelletjes doen. Om half tien werden dan ook de slaap zalen opgezocht en al was het natuurlijk niet direct stil te noemen, na verloop van tijd was alles in diepe rust. De eerste dag was welgeslaagd voorbij gesneld. Als men al denkt dat er 's morgens een wekker nodig is om de jeugd wakker te maken, vergist men zich daarin, want de klok wees nog geen 5 uur, toen de eersten weeral buiten rondwandelden. Om 8 uur werd er ontbeten en na met z'n allen gecorveed te hebben, ging de reis opnieuw verder en nu naar Han waar de wereldberoemde grotten onder leiding van een gids bezocht werden. Wat hier gezien werd maakte toch ook op de jeugd wel indruk, want van luid ruchtigheid was niet veel te bespeuren. Vooral het laatste gedeelte waar men de grotten uitvaart was wondermooi. Van daaruit ging de reis langs vele kleine dorpjes en stadjes en prachtig natuurschoon verder. In de buurt van Remouchamps werd

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 1