alleen er op staat Dan maar zo! Raadsvergadering Oud-Vossemeer Spraakwaterval in het openbaar Sporthoelcje Wat gaat klas 1 op dc LTS doen? Examen doen 15e JAARGANG No, 25 EENDRACHTBODE - TWEEDE BLAD 15 MEI 1959 Mijnhardt's Zenuwtableffen Vorige week vrijdagmorgen kwam de raad te Oud-Vossemeer in voltallige ver gadering bijeen. Na opening en notulen heette de voor zitter dhr. L. Istha, die enige tijd ziek is geweest, hartelijk welkom. Dhr. Istha dankte voor de belangstelling die hij van de raads leden had ondervonden. De voorzitter deed er mededeling van dat de eerste bijdrage voor de restauratie van het smidsklokje is toegezegd, en wel door het Prins Bernhard Fonds. Het was meteen 'n prachtige gift van dit Fonds, nl. 1000. De totale kosten zullen 5 a 6000, bedragen. Er lopen nog subsidieverzoeken aan het Anjerfonds, Rijk en Provincie. Ged. Staten hebben de volgende raadsbe sluiten goedgekeurd a. de 3 maandse kasgeldlening van 125.000,—. b. huurbepaling van Ring 20 op 5, per week m.i.v. 21 sept. 1958. c. verkoop van 675 m2 grond voor de Chr. Kleuterschool tegen 1, d. verkoop 462 m2 grond aan W. C. en W. Gebraad voor 8,per m2. e. Idem aan M. Guiljam, 332 m2. f. aankoop van woning o.d. Molen 1 van A. F. Adriaansen. g. de 11e wijz. Kap. Dienst der Gem. begroting 1958. B en Ws doen er verder mededeling van dat Ged. Staten hun besluit tot verhuur van 23 volkstuinen aan de Bou Kooijmanstr. hebben goedgekeurd. Het Verificatiebur. der ver. v. Ned. Ge meenten heeft boeken en kas van de ge meente-ontvanger over het le kwartaal 1959 in orde bevonden. Een subsidie-aanvraag van de Centrale voor Kath. Mil. Tehuizen werd zoals ge bruikelijk afgewezen omdat deze instelling gelegenheid heeft in de gemeente te col lecteren. Oud-Vossemeer's Muziekvereniging dank te voor de subsidie-toezegging 1959. Het Prov. Bestuur stelt in een schrijven dat de wethoudersbezoldigingen niet meer in overeenstemming zijn met het meermalen verhoogde salarispeil van het overheidsper soneel. De omvang van de taak der wet houders is daartegenover nog toegenomen. Zonder enige discussie besluit men gunstig te reageren op het voorstel van Ged. Staten de bezoldiging op 990,per jaar te brengen. Zondagssport Volgens punt 3 der agenda is dan behan deling van het voorstel van dhr. J. Aar- noudse aan de orde bespeling van sportveld op zondag niet langer toe te staan. Tijdens de vorige vergadering staakten na een lang debat hierover de stemmen. Blijkbaar is toen alles gezegd wat er over te zeggen was, want niemand verlangt het woord. Het voorstel wordt dan verworpen met de stem men van A. M. van Engelen (V.V.D.), L. Istha (P.v.d.A.), C. P. Timmermans en P. A. W. Mees, beiden K.V.P. Vóór waren J. Aarnoudse (S.G.P.), P. v. Driel (C.H.U.) en C. M. Droogers (A.R.). Financiering kleurterschool Eindelijk is het gelukt een lening te slui ten voor de financiering van de bouw der R.K. kleuterschool. De Bank van Ned. Ge meenten biedt een lening aan van 49.235, koers 98%, af te lossen in de jaren 1960 t.e.m. 1989, tegen 4% Vanzelfsprekend wordt deze lening dankbaar aanvaard. Men kan er ook de nieuwe banken van de Chr. school uit bekostigen. Een en ander vindt haar neerslag in de 2e wijz. gem. begroting 1959 afd. kap. dienst,, waarin een uitgaaf geraamd wordt van 50.035,29. In de vorm van een waarborgsom van het schoolbestuur komt biervan 20 verminderd met de waarde van de ingebrachte grond, of 8832,08 terug. De vergoeding voor de exploitatiekosten der bijzondere scholen is over 1958 vast gesteld op 36,84 per leerling. Voor de r. k. school betekent dit met een definitief leerlingenaantal van lOUta 3733,12. Ze heeft uitgaven gedaan, die naar haar aard voor vergoeding in aan geweest. Haar uitgaven beliepen 3708,89. merking zouden komen, tot 'n bedrag van 3039,77. De school met de Bijbel is minder zuinig De vergoeding is, berekend naar een leer lingenaantal van 95 3499,80. De openbare school deed over het tijd vak 1948-1952 meer uitgaven dan beschik baar gesteld, nl. 12,15 per leerling. De beide bijzondere scholen, die een gelijke of hogere uitgaaf boekten profiteren daar van mee. De r.k. school had toen 106,33 leerling en de chr. school 874/s leerling. De vermenigvuldiging van deze cijfers met 12,15 levert het bedrag van de 5-jaarlijkse afrekening op. Daar het voormalige brandspuitenhuisje eerst met ingang van 1 april jl. geheel ter beschikking kwam als garageruimte voor J. J. Niemantsverdriet, wordt besloten de huur per die datum te verhogen tot 2.30 per week Woningbouw De particuliere bouwactiviteit is in Oud- Vossemeer niet gering, zulks tot groot ge noegen van de raadsleden van Driel, van Engelen en Aarnoudse. Men besluit dan ook een nieuwe bouwlustige, dhr. D. M. den Engelsman alle medewerking te verlenen bij de aankoop van gemeentegrond voor zijn woning, die hij naast het perceel van dhr. Guiljam aan de Bou-Kooijmanstraat wil bouwen. De prijs is 8,per m2. Bij de vaststelling van de 7e wijz. G.D. 1958 en de 12e K.D. wordt oninbaar ver klaard een post van 70,bestaande uit huur van een lokaal van de openbare school. Het instituut, dat hierin lessen ver zorgde, is op de fles gegaan. Een andere uitgaafpost, die bij deze wij zigingen wordt goedgekeurd, is aanschaf van een Gestedtner-Stencilmachine. Volgens de voorzitter zijn de leveringsvoorwaarden voor deze grote machine erg aantrekkelijk. Het onderhoud is kosteloos en de oude apparatuur brengt nog 35,op. Ook wordt de Ring, ongeveer vanaf de woning van J. Vos, opnieuw bestraat. In tegenstelling tot dhr. Timmermans ziet dhr. Mees graag de stoepen vervallen. Hij oppert de idee met de bewoners te overleggen en gezamenlijk tot 'n oplossing te komen. Wet houder van Driel ziet echter vele technische moeilijkheden. Laatste agendapunt is verhuur van de woning Onder de Molen aan dhr. A. Voor- meulen voor 6,25 per week. De woning is nog niet betrokken. Dit wacht, naar dhr. Timmermans mededeelt, op het storten van een betonvloer in een der kamers. De oude krotwoning van dhr. Voormeu- len, waarnaar dhr. Mees informeert, is eigendom van de Fa Dijkslag te Tholen. De raadsleden wensen dat B en Ws de demping van de daarnaast gelegen zeer onhygiëni sche sloot zullen bevorderen. Rondvraag Tijdens de rondvraag vestigt dhr. Aar noudse de aandacht op de bomenrij naast de begraafplaats, die zo geducht gesnoeid zijn, dat alleen de stam is overgebleven. Toch is het door een zeer deskundige gebeurd, nl. boomkweker van 's Westeinde uit 's-Heer-Arendskerke. Niettemin houdt dhr. Aarnoudse en met hem alle raadsleden zijn hart vast. Het vernielen van de beplanting in de Bou Kooijmanstraat valt nogal mee, zegt de voorzitter. De ergste baldadigheid, die hij zelf constateerde, was tot nog toe fietsen over de gazons. Afzetten met prikkeldraad, voorgesteld door dhr. Aarnoudse, vindt de voorzitter overbodig. Tenslotte deelt de voorzitter dhr. Tim mermans nog mede dat B en Ws aan open bare aanbesteding van de bouw van de r.k. kleuterschool de voorkeur hebben ge geven. Hierna sluiting van het openbare gedeelte van deze raadsvergadering. Wanneer II wel het voornemen had en het tot dusver niet hebt gedaan, is het blijkens een aankondiging in één van onze vorige nummers vandaag de laatste dag, dat U Uw zoon kunt aanmelden als leerling van de Lagere Technische School te St. Maartensdijk, waar de nieuwe cursus op 1 september a.s. zal beginnen. „Elke jongen, die op 1 september a.s. de 6e klas van de lagere school doorlopen heeft, kan worden toegelaten", zo stond het er in diezelfde advertentie. Nog goed een paar maanden op de lagere scholen in onze streek en dan zullen na de zomervakantie een 40 tal jongens het moderne technisch onderwijs instituut in de Smalstad voor de eerste maal „bestormen". Voor zover men daarna niet persoonlijk bij direkteur Vredeveld informeerde, zal het met de jongeren ook de ouders interesseren, wat in klas I van deze school aan onderwijs wordt gegeven. Daarom volgt hieronder een overzicht van een lesweek in klas I. Iedere les duurt 50 minuten. Gedurende een week worden 3 lessen (van 50 minuten dus) gegeven in Ned. taal, 2 lessen in de Engelse taal, 1 les muzikale vorming, 1 les maatschappij leer, 1 les aardrijkskunde, 1 les geschiedenis, 1 les biologie, 2 lessen lichamelijke oefeningen, 2 lessen rekenen, 1 les algebra, 1 les meetkunde, 1 les natuur kunde, 1 les werktuigkunde, 2 lessen hand tekenen, 2 lessen vaktekenen en 10 praktijk lessen in hout-, metaalbewerking en schil derwerk. Dat betekent bij elkaar 32 lessen van 50 minuten in één week of 6 per dag. Dit laatste is dan gemiddeld genomen, omdat dit wel eens verschilt, zoals het ook kan wisselen welke middag van die week men vrijaf heeft. Dit behoeft dus niet altijd woensdagmiddag of zaterdagmorgen te zijn en soms is het zowel één middag als de zaterdagmorgen. Er wordt om half negen begonnen, een zodanig gekozen aan- vangsuur dat ook degenen die eventueel met een bus meekomen in Sint-Maartensdijk kunnen zijn. Vrijwel alle leerlingen komen echter per fiets, wat met de steeds kortere en inzonderheid betere verbindingen vanwe ge de nieuwe herverkavelingswegen ook steeds minder bezwaarlijk wordt. Om tien minuten over 10 is er dan een pauze van 10 minuten, waarna tot 12 uur wordt door gewerkt. De middagpauze duurt van 12 uur tot half twee. De leerlingen kunnen dan hun boterham eten, waartoe in de ruime re creatie-gymnastiekzaal ruimschoots gelegen heid bestaat en waar bovendien altijd toe- zich wordt gehouden, zodat alles ordelijk verloopt. Men kan bij het eten thee of koffie krijgen tegen een zeer geringe ver goeding. Tuusen de middag is de leerling vrij en kan naar verkiezing wat buiten gaan spelen of zich in de gymzaal met z'n vrien den bezighouden. Om tien minuten over drie is er een middagpauze van 10 minuten, waarna men tot 5 uur doorgaat. De aan koop van leermiddelen, welke geschiedt via de school, komt voor het eerste jaar aan boeken op ongeveer f 30,waarbij dan nog komen een paar woordenboekjes, pas serdoos, e.d. Nodig zijn verder een overal, handdoek, zeep en gymschoenen. Zoals be kend is bij de school een rijwielbergplaats en is er een zeer moderne wasgelegenheid. Eenmaal per jaar wordt een gezamenlijke reis gemaakt, terwijl de tweede en derde klas zo nu en dan ook een excursie maken. Uit de hiervoor opgenoemde lessen blijkt duidelijk, dat dit eerste jaar in hoofdzaak een vervolg is op het onderwijs van de lagere school. De algemene vorming speelt nog de grootste rol, al komen er per week ook 10 praktijklessen voor, waarin de jon gens gewoonlijk het grootste plezier heb ben, omdat ze dan met het prachtige mate riaal dat deze lagere technische school rijk is, moge werken. Dat eerste jaar gaat het geen bepaalde technische kant uit, maar wordt zowel aan hout-, als aan metaalbe werking en aan schilderwerk gedaan. In de tweede klas krijgt men wel die splitsing van hout- of metaalbewerking. En hiermee weten de jongelui, zowel als hun ouders, wat ze straks in de lste klasse van de technische school gaan doen. De outillage van deze school is wel van dien aard, dat het bijzonder prettig is daar onderwijs te mogen ont vangen en het personeel, die we in vorig artikeltje met name aan de lezers heb ben voorgesteld en waaraan nog dient te worden toegevoegd de leraar hout bewerking de heer H, Zwikker, draagt haar steentje bij om dat onderwijs zo goed en prettig mogelijk te geven. Van de leerlingen moet alleen gevraagd wor den om serieus te werken. Dan zal het voor hen een goede tijd worden op de lagere technische school te St. Maartens dijk, hetgeen we de nieuwe lichting bij voorbaat willen toewensen. WINST VOOR WHS De aflopende competitie lag zaterdag jl. voor de lste klasse A geheel stil door de selectiewedstrijden te De Klundert. In de 2e klasse A was er de belangrijke wedstrijd tussen Good Luck 2 tegen SSC 2, die volgens onze prognose in een zege voor de thuisclub eindigde (3-1) en waardoor men Good Luck 2 wel als definitief kam pioen in deze afdeling kan betitelen. SSC 2 moet namelijk maar één wedstrijd meer spe len en kan dus niet hoger komen dan 23 punten, terwijl WHS met nog 1 thuis- en 4 moeilijke uitwedstrijden in het meest gun stige geval niet hoger komt dan 27 punten. Good Luck 2 heeft er nu al 24 en kan in de nog resterende 3 wedstrijden ongetwijfeld de nodige 4 puntjes om zeker te zijn, wel halen. Trouwens, het zal ook WHS in de thuiswedstrijd te Raamsdonkveer kunnen kloppen en dan heeft het maar 2 punten meer nodig. Overigens gaat WHS een be hoorlijke gooi doen naar een goede tweede plaats in deze afdeling. Het is al even ge leden, dat WHS in het hoekje een plaatsje kreeg. Zo bleef 18 april leider Good Luck 2 de baas over WHS te Sint-Annaland toen met een sterke wind de thuisclub een 3-0 voorsprong voor de rust in de tweede helft zag omgezet in een 3-5 nederlaag. De week daarop werd vlot van The Gunners 2 met 4-0 gewonnen en zaterdag jl. bleef WHS in Vrijhoeve Capelle de baas over HNC 2 door met 3 - 5 te winnen. Reeds na 10 minuten had WHS door Iman van Es, die een uittstekende partij voetbalde en Joop Vroegop een 2-0 voorsprong, waarna de Sint-Annalanders uitgeput leken en HNC 2 kans kreeg om tot de gelijkmaker te komen eer het rust was 2-2. In de tweede helft herstelde WHS zich en stelde met 3 - 5 de zege veilig. De stand in deze afdeling is nu met actieve,beheerste zenuwen Good Lack 2 13 11 2 0 24 48 18 SSC 2 15 9 3 3 21 41 22 WHS 11 8 1 2 17 39 18 BWR 14 6 3 5 15 40 36 The Gunners 2 14 4 2 8 10 32 37 HNC 2 15 4 2 9 10 25 37 Sprang 2 12 4 1 7 9 24 30 VVN 2 15 4 1 10 9 16 35 Seolto 2 14 2 3 9 7 21 43 In de 3e klasse A waar dus de beslissing door de Smerdiekse zege vorige week is gevallen, werd het za terdag jl. nog eens extra onderstreept, nu Chrislandia 2 op het veld van Dinteloord daar van de reserves, die de 3e zege in successie bevochten, verloor met 3-2. Overi gens werd in deze afdeling niet gespeeld en is de stand als volgt Smerdiek 2 14 11 0 3 22 56 24 The Gunners 3 12 7 2 3 16 33 20 Chrislandia 2 12 724 14 38 25 Vrederust 2 12 4 3 5 11 35 42 Dinteloord 2 13 3 4 6 10 22 26 WHS 2 10 3 2 6 8 22 42 Kogelvangers 2 12 3 2 7 8 24 46 Zwal. boys 2 11 3 1 7 7 27 42 DE VERWACHTING Bekerwedstrijden worden gespeeld tussen Chrislandia en Oni en tussen Kogelvangers en The Gunners 2. In de 2e klasse A ver wacht WHS het tweede elftal van Sprang met winstkans voor de thuisclub. In 3 A speelt The Gunners 3 tegen Dinteloord 2 en kan nu mogelijk zijn 2e positie op de ranglijst verbeteren, Vrederust 2 maakt een kans op winst tegen WHS 2 (is zaterdag jl. niet doorgegaan) en Zwaluwse boys 2 houdt de punten thuis nu Kogelvangers 2 daar op bezoek komt. Met Pinksteren komen 2 Belgische elf tallen naar Smerdiek, t.w. ,,de Noorse" waarbij Smerdiek 2 om 2 uur en Smerdiek 1 om 4 uur speelt. Met Hemelvaartsdag bracht Smerdiek zelf een bezoek in Capelle. Uit slagen: „De Noorse II" Smerdiek II4-2. De Noorse I Smerdiek I 2-2. o In een vriendschappelijke wedstrijd ver loor een WHS combinatie woensdag jl. met 2-3 van een „grafisch" elftal uit Ber gen op Zoom. Terwijl zaterdag WHS 1 tegen Sprang 2 om 5 uur in competitieverband speelt, wordt er maandag te Sint-Annaland een wedstrijd om half drie gespeeld tegen een elftal van Philips uit Roosendaal en een WHS com binatie. In de bovenzaal van het Poortvlietse ge meentehuis kwam maandagavond 11 mei een twintigtal cursisten van het Instituut Rhe- torica voor het voetlicht om de .examen commissie en vele belangstellenden te laten horen, wat in 10 lessen aan spreken in het openbaar was geleerd. Hoewel ook het in stituut Rhetorica niet graag zou willen be weren, dat ze de gave van de welsprekend heid kan schenken, was het toch verbazing wekkend waar te nemen, dat deze cursisten het zonder althans uiterlijke schroom, voor de een nog wel gemakkelijker als voor de ander, zover hebben gebracht, dat ze in het openbaar het woord kunnen voeren. On getwijfeld hebben de cursisten zich voor deze eindles wat hun onderwerp betreft enigszins kunnen voorbereiden, waardoor het misschien minder moeilijk was. Toch neemt dit niet weg, dat het voor de eerste maal was, dat ze het in het openbaar moesten doen met bovendien een kritisch luisterend curatorium. Het meest aantrek kelijke van de avond was echter de variatie van de onderwerpen en daarbij vooral de gemoedelijke, gemeenschappelijke sfeer, waarvan de basis kennelijk reeds was ge legd op de cursusavonden. De cursisten hadden vanzelf vaak een onderwerp geko zen, waarin ze zich behoorlijk thuis voelden. En zo kon men interessante uiteenzettingen horen over de landbouw, de reisgelegenheid op ons eiland, voedingswaarde van melk, vestigingseisen in de landbouw, hoefme- chanisme, het lesrooster in de kleuterklas, mechanisatie in de landbouw, sociaal per spectief, veranderingen in een dorp, Unicef, heer in het verkeer, of elektriciteit gevaar lijk is, de jeugd van tegenwoordig en zo meer. Een drietal cursisten introduceerden hun collega's om beurten. Nadat de direc teur van het instituut de heer J. van Don gen, alsmede een lid van het curatorium en de docent de heer J. v. d. Staay uit Ridderkerk het woord nog gevoerd had den, met ook nog een paar oud-cursisten, sloot de heer J. P. Geluk uit Poortvliet de bijeenkomst onder een bijzonder hartelijk dankwoord tot de docenten voor de zeer prettige manier van lesgeven op de cursus. Een cursus die voor een nog meer effectief resultaat wat kort had geduurd, zo deelde ons de heer van der Staay nog mede. In verband met de toenemende werkzaamhe den was het de cursisten evenwel niet mo gelijk voorshands meer lessen aan de tien te doen toevoegen. Het resultaat was even wel belangrijk genoeg om inzonderheid de bestuurders van verenigingen, die hieraan hebben deelgenomen meer houvast te geven en in elk geval met meer gemak de belan gen van hun vereniging in het volgend sei zoen te dienen. In totaal waren er ruim 30 cursisten geweest, die niet allen aan het examen wensten deel te nemen. Een niet gering aantal dus, waaruit opnieuw een le vendige belangstelling spreekt die er in onze streek bestaat om zich op een uitgebreider ontwikkeling te willen toeleggen. En niet alleen de overwonnen schroom om in het openbaar het woord te voeren was het belangrijke winstpunt van deze cursus, niet alleen het zich gemakkelijker bewegen, staan en spreken bij een even tueel leiden van een vergadering, maar als grote winstpunt mag worden gezien, het feit, dat deze deelnemers meer zichzelf wisten uit te schakelen, meer waardering kunnen gevoelen voor anderen die leiding weten te geven, minder kritisch staan tegenover degenen, wie het leiding geven niet zo best afgaat en vooral ook het meer openstaan voor het goede bij de naaste dan voor dat gene wat afstoot, meer begrip voor een ge meenschappelijk streven, ook in verband met de moeilijkheden die zich in onze streek voordoen. Daarvoor alleen al was het wenselijk, dat in iedere gemeente van onze streek een der gelijke cursus eenzelfde of nog meer deel nemers had en daarom ook mag men „Rhe torica" dankbaar zijn, dat het zich deze moeite heeft willen getroosten om in een voor haar wat afgelegen gebied zo'n cursus te geven, tot stand gekomen dank zij ook de stimulerende medewerking van enkele oud-cursisten uit onze streek. Op 25 mei a.s. zullen de diploma's worden uitgereikt, waar bij de direkteur van het instituut, de heer J. van Dongen uit Dordrecht zal spreken over „Persoonlijk Geluk". 111 PAUL BRICKHILL De levensgeschiedenis van Douglas Bader de Engelse piloot zonder benen Na die vlucht rookte hij altijd een pijp op weg naar huis en de vliegers naast hem plachten dan van hem vandaan te stuiven, ten dele bij wijze van grap, maar toch ook omdat ze er helemaal niet zeker van waren dat Spitfire D.B. niet plotseling zou exploderen. Maar dat gebeurde niet en versterkte de groeiende en inspi rerende mythe dat Bader bomvrij, kogelvrij en vuur vast was. Omdat ze er vrijwel elke dag op uittrokken, had iemand de wing „Bader's Busdienst" gedoopt, de „Re gelmatige en Betrouwbare Busonderneming. Alleen Re tourtjes." Dat prikkelde de fantasie en een paar vliegers lieten die naam op de neus van hun toestellen schilderen. Het gaf je zelfvertrouwen, wanneer je tot de Tangmere Wing behoorde. Vrijwel elke avond nam hij een paar van zijn jongens (en soms ook hun meisjes) mee naar Bay House, waar Thelma en Jill sandwiches voor hen maakten en waar ze gezellig een biertje dronken. Har telijk werd er van „Bag House"*) gesproken, wat de onvérstoorbare Thelma minzaam goed vond. Wanneer er nieuwe vliegers kwamen, leidde hij hen zorgvuldig op. Uitvoerig gaf hij hun onderricht in de gevechtstactiek, wees hun op de discipline in de lucht (b.v. radiostilte op de juiste ogenblikken) en plaatste hen op hun eerste operationele vluchten in het midden van de formatie. Toen ze een keer op weg naar Frank rijk boven het Kanaal waren, riep een nieuweling van 145 plotseling: „Hallo, Leider Rood. Hier is Geel Twee. Ik kan m'n zuurstofapparaat niet aanzetten." Er volgde een pijnlijke stilte. Weer klaagde de stem: „Hallo, Leider Rood. Kunt u me ontvangen? Ik kan mijn zuurstofapparaat niet aan zetten Toen antwoordde de stem van Turner met bijtend sarcasme „En wat wil je dan dat ik daaraan doe? Moet ik uitstappen en 't kraantje voor je open draaien Ga naar huis!" Dat was één fout, die nooit meer werd gemaakt. Op 2 Juni gingen ze naar Rijssel en Bader liet 616 op vijftien 109's duiken. Hij vuurde op een ervan en wel van zo'n korte afstand dat hij bijna tegen de staart van de vijand opvloog. Meteen vloog de kap van de cockpit en sprong de vlieger eruit, terwijl op hetzelfde ogenblik een tweede 109 in de vuurstoot verscheen en, rook en olie uitbrakend, verticaal omlaag dook. Ba der trok zijn toestel onmiddellijk op, zich houdend aan de wet dat het zelfmoord betekende een vijand naar beneden te volgen. Op de terugweg dook hij boven het Kanaal naar een andere 109, maar toen hij vuurde, maakte de Duitser een halve rol en joeg als een haas naar Frankrijk terug. Bader was nijdig dat de 109's altijd op die manier hef gevecht afbraken (al erkende hij de juistheid van hun tactiek) en toen hij op de basis rapporteerde dat hij één vijand zeker en een ander ver moedelijk had vernietigd, voegde hij er aan toe: „en een derde rapporteer ik als weggejaagd." Hij hoopte dat de Inlichtingendienst van de Groep op die opmerking zou happen, maar die lui bewaarden een hooghartig stilzwijgen. Inplaats daarvan kreeg hij een telefoontje van Leigh-Mallory, die zei: „Douglas, ik hoor dat je vandaag weer een 109 te pakken hebt gekregen." „Ja, generaal." „Welnu," ging Leigh-Mallory verder op z'n bedrieg lijk plechtige toon," je hebt nog iets anders gekregen: een gesp op je D.S.Ó." Toen hij de volgende dag van alle kanten werd ge feliciteerd, zei Bader een beetje verlegen: „Al die blikjes helpen ons geen zier" 't Komt er alleen op aan wat onze wing dóét." Hij meende wat hij zei en zijn vliegers waren verrast door zijn ernst, die hij anders zo goed wist te verbergen. Enkele dagen later, toen ze van Rijssel terugkeerden, begonnen kleine groepen Messerschmitts hen weer te treiteren. Bader vuurde op een drietal hunner, maar ze maakten een halve rol en doken weg. Nogmaals vielen er twee aan en van 100 meter afstand schoot Bader er een in zijn buik. Vermoedelijk raakten zijn explosieve kogels de tank, vlak achter de cockpit, want plotseling was er een enorme steekvlam en met een zwarte rook pluim achter zich aan zeilde het toestel omlaag. Hij dacht aan de drie, die hij „verspeeld" had, en rapporteerde: „Eén vijand vernietigd en drie wegge jaagd Dit keer reageerde Groep wél. Ze vroegen per telex wat hij eigenlijk bedoelde en hij stuurde een ver klaring terug. Groep gaf toen te kennen dat ze 't vol strekt niet grappig vonden (al zei iedereen op de basis dat 't een „goeie mop" was). Er wordt een sterke intuitie vereist voor het leiden van een wing in bliksemsnelle luchtgevechten, waarin een man grote kans loopt verward of opgewonden te worden of zich in een val te laten lokken. Op een dag vloog een eenzame 109 voor hen uit, een stuk lager dan de wing, en Bader riep: „Die... legt 't er te dik op. Kijk allemaal uit of er wat in de zon zit." Niemand zag iets en tenslotte zei Bader: „Kom Cocky, jij en ik zullen 'm even laten schrikken. Maar de rest blijft boven." (Wordt vervolgd) „het Huis der Successen":.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 5