lërhorst YVONNE voor HEREN en JONGENSKLEDING óók terlenka JSftmpQ Tere huid? 1000 en nog meer Japonnen Landbouw PREDIKBEURTEN Wordt weer fit van lijf en leden, bevrijd van Uw rheumatiek. met Kruschen Salts. SCHERPENISSE POORTVLIET Babyderm-zeep ST. FILIPSLAND en Kools de Visser KERKNIEUWS MET VAKANTIE Deze week zijn met het passagiersschip „Statendam" uit Florida (U.S.A.) in ons land aangekomen de familie de Vos-Polder man, die een bezoek brengen aan hun ge- boortplaatsen op ons eiland na een verblijf van 40 jaar in Amerika. WEDVLUCHT VENLO P.D.V. de Reisduif, Scherpenisse. C. v. d. Have, Scherp. 1, 10, 18, 26; C. Scherpenisse, St.-M. 2, 3; J. W. Hage, Pvl. 4, 9; M. K. Speijer, Pvl. 5, 6, 14, 20; M. Goudzwaard, Pvl. 7, 13; D. Uil, Pvl. 8, 15, 17; J. v. Nieuwkerk, Pvl. 11, 21, 28; B. Suurland, Scherp. 12; P. Noordijke, Scherp. 16; Johs. v. d. Hoek, St.-M. 19, 29, 31, 32; K. Lisseveld, Pvl. 22, 24; L. Priem, St.-M. 23; Joh.Geuze, Scherp. 25, 27, 30. WEDVLUCHT SITTARD P.D.V. de Reisduif, Scherpenisse. M. K. Speijer, Pvl. 1, 27, 32; L. Priem, St.-M. 2, 4; J. W. Hage, Pvl. 3; Johs. Geuze Scherp. 5, 12, 19; C. Scherpenisse, St.-M. 6, 17, 23; C. v. d. Have, Scherp. 7, 15, 18, 28; Johs. v. d. Hoek, St.-M. 8, 20, 31; H. A. Jansen, Pvl. 9, 25; L. C. Hage, Scherp. 10, 26; P. Noordijke, Scherp. 11, 29; M. Goudzwaard, Pvl. 13, 16; K. Lisseveld, Pvl. 14, 24; J. v. Nieuwkerk, Pvl. 21, 22, 30. BURGERLIJKE STAND April 1959 Geboorten Johannis Willem, zoon van: Marinus J. Oudesluijs en van Maria F. van der Dussen. Huwelijken Jan M. de Graaf, 25 jaar en Marina J. Suurland, 21 jaar. Overlijden Adriaan Bruijnzeel, 79 jaar, ongehuwd. Loop der bevolking Ingekomen Elizabeth C. Vogelaar van Amsterdam. Jacob Keur van Öostkapelle. Johanna C. van der Werf van St.-Maar tensdijk. Cornelis M. Kleppe van Heemstede. Vertrokken Johanna van As naar Goes. Marina J. de Graaf-Suurland naar St.- Maartensdijk. Geertruida Blok-van der Ven naar Zalt- bommel. Hendrikus W. Hendricks en echtgenote naar Haarlem. Jan Bijnagte naar Poortvliet. GEVONDEN VOORWERPEN Regenjas met riem en regenbroek. In lichtingen bij de Rijkspolitie. BURGERLIJKE STAND Geboorten Elizabeth Maria d.v. M. Geluk en P. H Boerboom. Jacob Jan, z.v. J. Quist en J. P. Bosman. Lijntje, d.v. W. van Dommelen en C. N, Gort. Izaak Jan, z.v. L. Walpot en J. M. Quist. Overlijden Cornelis Jan van der Vlies, oud 4 jaar Ingekomen personen J. Blonk, gek. van Ouderkerk a.d. IJssel Vertrokken personen Anthonie Leendert Reijngoudt, naar Al- blasserdam. Marinus Westbroek en echtgenote naar Papendrecht. Janny Pieternella van Dijke naar Moor. drecht. Janny Pieternella van Dijke naar Moor- Jacoba Maria Lena Soetens naar Tholen. RECTIFICATIE OVER MAART 1959 Huwelijken moet zijn Willem Fran^oijs, oud 25 jaar en Maria Dingentje Kempeneers, oud 23 jaar. PAK EVEN UW ZAKBOEKTE Premiekeuringen voor Stieren en vrouwe- lijk fokvee donderdag 11 juni te Stavenisse en Oud-Vossemeer. Vrijdag 12 juni te Tho len, Poortvliet, Scherpenisse en Sint-Anna- land. op zondag 17 mei le Pinksterdag THOLEN Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds. J. den Hoed. 3 uur ds. F. van Dieren. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 10 uur ds. J. den Hoed. In alle diensten Zendingscollecte. Geref. Kerk 10 en 5 ur ds. H. v. d. Elskamp te Bennekom. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 10 uur ds. A. Koning van Oud-Vossemeer Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 10 uur leesdienst. Hedenavond 7 uur Ds. Honkoop van Goes. Doopsbediening en bev. diaken. Chr. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds. van Doorn (av. bev. lidmaten Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 10 uur ds. van Doorn. KREMERRTRAAT II BERGEN OP ZOOM Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 9.30 uur ds. A. F. Honkoop uit Goes. POORTVLIET Ned. Herv. Gemeente 10 uur _Cand. H. Binnenkamp te Utrecht 6.30 uur ds. A. Breure. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 10 uur Cand. H. Binnenkamp. In alle diensten Zendingscollecte. Geref. Kerk 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. v. d. Els- kamp van Bennekom. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 10 uur leesdienst. Geref. Gemeente 10, 2 en 6 uur leesdienst. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 10 uur leesdienst. woensdag 20 mei 7 uur ds. Van Dam van Rotterdam. ST. FILIPSLAND Ned. Herv. Gemeente 9.30 uur ds. F. van Dieren. 2.30 uur ds. J. den Hoed. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 9.30 uur ds. F. van Dieren. In alle diensten Zendingscollecte. Geref. Gemeente 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 10 uur leesdienst. Oud Geref. Gemeente 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Doopsbediening. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 9.30 uur ds. Gebraad. ANNA JACOBAPOLDER Geref. Kerk 10 en 2.30 uur ds. O. van Noort te Nieuwendijk. 1953. De regelingen hebben betrekking op panden die in met name genoemde gebieden zijn gelegen en waaraan de zoutschade zich vóór 15 mei 1959 heeft geopenbaard. De vergoeding is een afkoopsom en staat geheel los van reeds verleende rijksbijdragen voor herstel van oorlogsschade of storm- rampschade. Een afkoopsom wordt toegekend aan degenen die ten tijde van de overstro mingen eigenaar waren van een geheel of overwegend uit steen opgetrokken pand. Wanneer intussen een pand en het recht op eèn afkoopsom in andere handen zijn overgegaan, dan kan een rechtsopvolger voor de uitkering in aanmerking komen. De afkoopsom voor de zoutschade die door de oorlog is ontstaan, is in beginsel vastgesteld op 7.50 per m2 aangetaste wandoppervlakte, gemeten op de wijze als in de regelingen is aangegeven. Die voor zoutschade als gevolg van de stormvloed is gesteld op 5.75 per m2. Bij het bepalen van deze bedragen is in aanmerking genomen, dat de aantasting bij de gebouwen, die in de oorlogsjaren in het water hebben gestaan, verder is voortge schreden en een grotere schade heeft ver oorzaakt dan bij de panden, die door de stormvloed werden getroffen. Bij ingrijpende voorzieningen kan een hogere afkoopsom worden toegekend, mits die voorzieningen naar het oordeel van het orgaan dat met de uitvoering van de rege lingen is belast, noodzakelijk waren. Is dit niet het geval, dan kan de afkoopsom wor den bepaald op een bedrag dat overeenkomt met de waardevermindering van het pand als gevolg van de zoutschade. Voor een pand dat zowel in 1944/45 als in 1953 door zout is aangetast, vindt slechts een van beide regelingen toepassing en wel die, welke de gunstigste uitkomst voor de rechthebbende oplevert. Als het pand bij een ander dan de eigenaar in gebruik is, bijvoorbeeld is verhuurd, dan kan onder bepaalde omstandigheden de af koopsom aan de gebruiker worden uitge keerd. Tot 15 november 1959 kunnen verzoeken om toekenning van een afkoopsom worden ingediend. Daarvoor dient gebruik te wor den gemaakt van formulieren, die van 1 juli a.s. af bij de gemeentesecretarieën in de betrokken gebieden gratis verkrijgbaar zijn. Tegelijk met de formulieren wordt een uit voerige toelichting op de regelingen ver strekt. Hierin staat ook precies aangegeven hoe de aanvraagformulieren ingevuld en waar zij ingeleverd moeten worden. gevaarlijke situatie ontstond. De heer Schot kon door kordaat optreden het brandende geval nog bijtijds naar buiten werken, maar liep daarbij vrij ernstige brandwonden aan de arm op. De brandweer, die inmiddels reeds was gewaarschuwd, hoefde niet verder in te grijpen. ONGEVAL Bij het inladen van een schip aan de Merwedehaven raakte de heer D. C. Ver meulen in dienst van de fa. Kortevaart zo danig met zijn hand tussen een paar vaten klem, dat hij hierbij twee vingers brak. Na in het Havenziekenhuis te zijn ver bonden, kon hij naar huis terugkeren, waar hij nog wel enige tijd rust zal moeten houden. ZEER GESLAAGDE AKTIE JEUGD RODE KRUIS De ophaalactie voor het Jeugd Rode Kruis, verzorgd door de kinderen van de Plattelandsvrouwen hier ter plaatse, is een groot succes geworden. Op zaterdag 18 april hebben de kinderen, met medewerking van Rode Kruis helpsters, huis aan huis speelgoed, zilverpapier, post zegels en tijdschriften opgehaald. In over stelpende hoeveelheid stroomden de goede gaven op 't verzamelpunt, het Verenigings gebouw, binnen. Na sortering aldaar zijn 6 mei de laatste zendingen naar Den Haag vertrokken. 1200 kg goed bruikbare tijd schriften en boeken, dozen vol zilverpapier en postzegels en honderden stuks kleiner en groter speelgoed, spelletjes, handwerk materiaal, enz. enz. Aangezien deze actie van gezonde kinderen voor zieke, invalide en verwaarloosde kinderen zo'n prachtig resultaat heeft opgeleverd, wordt overwo gen in 't najaar nogmaals zoiets te organi seren. Aan alle gevers, groot en klein, een har telijk woord van dank, niet alleen om dat men zoveel heeft gegeven maar vooral ook om dat de kwaliteit zo goed en bruikbaar was. BURGERLIJKE STAND Ingekomen: Suurland, Marina J. uit Scherpenisse. Meertens, Adriana P. uit Veenendaal. Rozendaal, Arie met echtgenote en 1 kind uit Capelle aan den IJssel. Delmee, Johannes J. met echtgenote en 4 kinderen uit Rotterdam. De Bruijne, Elisabet C. uit Haamstede. Geboren 3 april: Dimmerina Jacoba, dt van Bazen Daniël en van Van Zetten, Izabella. 11 april Frangois, zn. van Heijboer, Adr. Hubertus en van Steketee Helena Bartelina Izabella. 12 april: Gerard Jan, zn. van de V/ilde, Johan Adriaan en van van Burg, Alice Adr. Maria. 20 april: Gert Jan, zn. van Brinkman, Pieter Willem en van van der Linden, Johanna. 22 april: Pieter Nelewart, zn. van van de Ree, Martinus en van Westdorp, Helena Cornelia. 27 april: van den Berge, Lina Cornelia, dt. van van den Berge Marinus Johannes en van de Graaf, Andrina Jansje. Vertrokken: Snoep, Harry B., naar Vlissingen. Hage, Maria C. J. naar Tholen. Krieger, Cornelis met echtgenote en 3 kinderen naar Haaften. Koning, Cornelia naar Haaften. Lindhout, Helena P. naar Steenbergen. van Nieuwenhuijzen, Johannes naar Din- teloord. van der Werf, Johanna C. naar Scher penisse. Overleden Heijboer, Johanna, weduwe van Dane, Cornelis, 72 jr. Knuist, Johanna, weduwe van Pot, Jaco bus, 84 jaar. van Weef, Anneke, weduwe van van Burgh, Cornelis, 85 jr. Gehuwd: 10 april: van der Weegen, Adrianus Wil helmus Josephus met Lindhout, Helena P. 23 april: Geluk, Pieter Willem met van der Slikke, Maria Jacomina. 1-MEI FEEST Woensdagavond hield de afdeling Sint- Maartensdijk van de P.v.d.A. het jaarlijks 1-mei feest in hotel „De Gouden Leeuw Spreker op deze bijeenkomst was de heer J. H. Scheps lid van de Tweede Kamer en bekend radiospreker. Nadat de voorzitter van de afdeling, de heer P. A. Roels, allen hartelijk welkom had geheten, bracht het koor van de N.V.V. vrouwenbond een vijftal liederen ten ge hore, welke vlot en fris werden uitgevoerd. In zijn toespraak vergeleek de heer Scheps het Europa van 50 jaar geleden met dat van thans. Men constateert dan zowel op staatkundig als politiek gebied grote ver schillen terwijl ook op het sociaal-econo mische vlak veel is veranderd. De lands grenzen op de kaart van Europa ondergin gen een drastische wijziging en in een ge bied, dat zich uitstrekt van Marokko tot Indonesië, werden de vroegere Europese koloniën tot zelfstandige staten. Daarmee kwam in deze gebieden aan de overheer sing van het blanke ras een einde en speelt Europa, mede door de opkomst van Rus land, in de wereldpolitiek van vandaag, nauwelijks nog een rol. Maar ook in ons eigen land veranderde veel. Vooral wat be treft het kiesrecht, leerplichtwet, sociale wetgeving en woongelegenheid kwam veel goeds tot stand, mede dank zij het voor bereidend werk van socialisten als Domela Nieuwenhuys, Troelstra, Henri Polak en an deren, die het Nederlandse volk hadden rijp gemaakt voor het socialisme. Spreker zag voor dit socialisme nog een grootse taak weggelegd en sprak de hoop uit, dat het in steeds breder kring weerklank mocht vinden. Daarna werd de film „De mannen van de Batistastraat" vertoond. Deze film werd of het filmfestival te Cannes bekroond en bracht een verhaal uit het naoorlogse Wars chau, waarin o.a. de opbouw van de stad onder het Russische jaagsysteem. treffend tot uiting kwam. De voorzitter sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan allen, die aan deze avond hun medewerking hadden ver leend. COLLECTE De in onze gemeente gehouden collecte voor de „Simavi" bracht 75,- op. GESLAAGD Voor het examen adjunct-commies bij de Rijksbelastingdienst, dat één dezer dagen in Den Haag werd gehouden, slaagde de heer S. den Haan, alhier. NOG EEN COLLECTE De collecte voor de Gezamenlijke mili taire Fondsen bracht in deze gemeente 47,35 op. INSTALLATIE PERSONEEL CHR. SCHOOL TE SINT-MAARTENSDIJK In het noodgebouw van de School met de Bijbel werd woensdagavond 6 mei een bijeenkomst gehouden met personeel, ouders en genodigden. Op deze bijeenkomst werden twee nieuwe leerkrachten, de heer J. Aar- noudse en Mej. A. P. Meertens, resp. als hoofd en als onderwijzeres, geïnstalleerd. De voorz. van het schoolbestuur, de heer Joh. Knuist, opende de vergadering met het laten zingen van Psalm 1051-5 en het lezen van Psalm 115, waarna Ds. J. v. d. Haar, erevoorzitter van het schoolbestuur, voorging in gebed. De heer Knuist riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, inzonderheid de heren O. J. op den Brouw (wethouder) (de burgemeester was verhin derd). W. L. Blindenbach (notaris) en Chr. Kalle, H. d. S. te St.-Annaland, aan welke school de heer Aarnoudse bijna vier jaar werkzaam is geweest. Na een gloedvol plei dooi voor het Chr. onderwijs bracht spr. dank aan de heer Weyler, onderwijzer, die gedurende een maand als hoofd heeft ge fungeerd. De heer Weyler beantwoordde deze toespraken terstond met een hartelijk dankwoord, waarin hij verklaarde, het werk met liefde te hebben verricht. De voorz. ging hierna over tot de instal latie van het nieuwe personeel. Hij herin nerde aan de grote nood, waarin de school zich bevonden had door het vertrek van de heer en mevrouw Krieger. Zich allereerst richtend tot Mej. Meer tens wees hij op de merkwaardige wijze, waarop zij te St.-Maartensdijk was geko men. Niemand, ook Mej. Meertens zelf niet, had ooit gedacht, dat zij Veenendaal zou verwisselen met St.-Maartensdijk. Ook op de heer Aarnoudse had het bestuur nimmer durven hopen. Het was dan ook een grote verrassing, toen deze in de nacht van Oud- op Nieuwjaar, zijn benoeming aanvaardde. Hij hoopte dat er onder het personeel waardering voor elkaar zou zijn en dat de heer Aarnoudse niet alleen „baas", maar vooral ook „vriend" zou zijn. Daarop werd het personeel toegezongen Psalm 121 1. Mej. Meertens drukte daarna haar op rechte dank uit voor de welwillendheid, haar betoond bij de verhuizing. Haar komst naar St.-Maartensdijk had haar strijd ge kost. zelfs nog lang na haar benoeming, maar nu ze een maand in functie is geweest, verklaarde ze, niet meer terug te willen. Ze hoopte op een goede samenwerking met haar collega's. Ook de heer Aarnoudse dankte voor de hartelijke woorden en wees op de mooie, maar verantwoordelijke taak, die hij in af hankelijkheid van God en in nauw contact met ouders en bestuur op zich wenste te nemen. Ds. van der Haar, die hierna het woord verkreeg, drukte er zijn blijdschap over uit, dat er thans ook te St.-Maartensdijk een School met de Bijbel is. Hij wees op het gevaar, dat we het gaan zoeken in de breedte, inplaats van in de diepte. Bij zijn studie over Calvijn wasde aandacht van Ds. v. d. Haar getrokken door diens Com mentaar op Psalm 127:5, waarbij Calvijn opmerkt „De vaders moeten hun kinderen opvoeden in een kuise tucht, en dat kunnen ze alléén bereiken door een buitengewone genade van God. „Hij bad bestuur, personeel en ouders die buitengewone genade van God toe. In de pauze, die op deze causerie volgde, werd een consumptie aangeboden, terwijl van de gelegenheid om met het personeel kennis te maken, door velen gebruik werd gemaakt. De heer Aarnoudse hield, na het zingen van Psalm 78 2-3, een referaat over de betekenis van de Heilige Doop in verband met de opvoeding. Hij was van mening, dat er ter plaatse geen gevaar is voor over schatting, maar wel voor onderschatting van het Sacrament. De doop is in vele gevallen slechts traditie. Door het Sacrament belooft God echter de vergeving der zonden. Die belofte moet in geloof aanvaard worden. Dat geloof wordt gewerkt door de Heilige Geest in de weg van wedergeboorte en be kering, maar daarvoor wil Hij mensen ge bruiken. Door een bloedzuiverende kuur Kruschen's aansporende werking op Uw bloedzuiverende organen geeft deze weer jeugdige kracht. Uw bloed gaat weer sneller stromen; pijnverwekkende onzuiverheden kunnen zich niet meer vast zetten en zo ver dwijnt de oorzaak van die slopende pijn. U moet niet wachten U moet vandaag met Kruschen beginnen en zo Uw Rheu- matische pijnen uitbannen radicaal Ouders en onderwijzers moeten daarom nauw samenwerken bij de opvoeding van de kinderen. In huis en school moet dezelfde sfeer heersen. Spreker wees op het belang van het goede voorbeeld, want kinderogen zien scherp. Uit zichzelf is niemand tot deze dingen bekwaam, maar God verleent kracht in zwakheid. Met grote aandacht werd dit referaat be luisterd. De heer Chr. Kalle, H. d. S. te Sint- Annaland, zei, met gemengde gevoelens te spreken. Het viel niet mee een leerkracht als de heer Aarnoudse te moeten afstaan. Anderzijds verblijdde hij zich, dat de vaka- ture te St.-Maartensdijk op deze wijze was vervuld. Hij feliciteerde bestuur en perso neel van harte met de installatie. De voorz. dankte tenslotte allen, die had den bijgedragen tot het welslagen van deze avond en liet nog zingen Psalm 103:9-11, waarna ouderling Joh. Nelisse met dank gebed eindigde. Er was een behoolijke belangstelling voor deze welgeslaagde bijeenkomst. BIJEENKOMST NVV VROUWENBOND In het „Holland Huis" kwamen de af delingen van Tholen, Poortvliet en Oud- Vossemeer van de NVV Vrouwenbond bijeen onder leiding van mevr. Madijk uit Biervliet. Deze gaf een uiteenzetting over de groei der vrouwenbonden in Nederland en vertoonde lichtbeelden over vakantie verblijven, die ter beschikking staan van de leden. Vertoond werd verder, hoe de vakantiedagen worden doorgebracht, wat voor de aanwezigen zeer aantrekkelijk was. Na de pauze werd nog een mooie film ver toond over het Zuid-Afrika's wildpark. Het was een rustige, leerzame en gezellige avond. ONGEVALLEN De heer J. Elenbaas had het ongeluk op het moment dat hij op zijn ladder stond en deze onderuit gleed, dat hij zo ongeluk kig kwam te vallen, dat hij een beenbreuk opliep. Dokter Kugel verleende eerste hulp en liet de patiënt vervolgens overbrengen naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. Daar werd het been gezet en het viel nog wel zo mee, dat dhr. Elenbaas naar huis kon terugkeren. De echtgenote van de heer C. v .d. Hoven kwam dinsdag zodanig te vallen, dat ze met een gebroken heup naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom moest worden vervoerd. Een zoon van de heer H. Uijl werd door een rijdende dragline gegrepen met ge volg dat hij ernstig gekwetst eveneens naar het ziekenhuis moest. Daar bleek dat het bekken was gescheurd en de patiënt en kele vleeswonden had opgelopen aan armen en benen. Nader vernemen we dat zijn toe stand redelijk wel is. BURGERLIJKE STAND over de maand april 1959 Geboren Poulina M. C„ dochter van: J. v. Bemden en G. J. v. Dijke. Overleden L. Dekker, e.v. J. Bevelander, oud 52' jaar. D. Hartog, e.v. M. J. v. Dijke, oud 50 jr. Huwelijken Jan Bijnagte, oud 37 jaar en Anthonia J. Jagt, oud 30 jaar. Ingekomen personen C. van Beveren en echtgen. van Nieuw- Vossemeer. J. Tramper e.v. J. K. Elenbaas van Krab- bendijke. J. Bijnagte van Scherpenisse. Vertrokken personen A. P. Koppenhol naar Breda. WEDVLUCHT Uitslag van de wedvlucht Sittard van de P.V. „De Reisduif" te St.-Filipsland. In concours waren 137 duiven. De snelheid van de eerste duif was: 1302.13 m/m en van de laatste 1138.05 m/m. A. Faase 1, 15, 32, 44; A. den Braber 2; K. Reijngoudt 3, 6, 42, 46; J. C. Verwijs 4, 20, 22, 30; G. van Nieuwenhuyzen 5, 7, 11, 21, 23, 25, 36, 38, 39; Joh. Reijngoudt 8, 14, 19, 24, 43; C. Verwijs 9, 12, 16 18, 26, 29, 37, 40; J. den Braber 10, 27, 31; J. Bakker 13, 17, 45; W. van Dommelen 28, 33; Bakker en Zoon 34, 35; G. Hoog lander 41. AANRIJDING Zaterdagmiddag jl. werd de echtgenote van dhr. D. Ticbem, terwijl zij per rijwiel met haar 3 jarig zoontje voorop, door de Schoolstraat reed aangereden door de be stelauto, bestuurd door A. de R. Met een diepe vleeswond en gecompliceerde been breuk werd zij naar het ziekenhuis te Ber gen op Zoom vervoerd. Het kind bleef vrijwel ongedeerd. De schuldvraag wordt onderzocht. Ned. Prot. Bond 5 uur ds. O. Elseman, N.H. pred. te Bergen op Zoom. OUD -VOSSEMEER Ned. Herv. Gemeente 10 uur ds. A. Breure. 6.30 uur Cand. H. Binnenkamp uit Utrecht. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 10 uur ds. A. Breure. In alle diensten Zendingscollecte. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur ds. A. Koning. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 10 uur ds. v. d. Elskamp te Bennekom. Chr. Geref. Kerk 10 en 6.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. van Doorn van Tholen. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 10 uur leesdienst. Geref. Gem. in Nederland 10, 2.30 en 6.30 uur leesdienst. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 10 uur leesdienst. vrijdag 22 mei 7 uur ds. Ligtenberg van Rotterdam. ST. ANNALAND Ned. Herv. Gemeente 10 en 6 uur ds. P. Westland. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 10 uur ds. P. Westland. In alle diensten Zendingscollecte. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. (Collecte voor de kerk te Gouda). Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 9.30 uur ds. P. Honkoop van Yerseke. Vrije Geref. Gemeente 9.45, 2.15 en 6.15 uur leesdienst. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 9.45 uur leesdienst. STAVENISSE Ned. Herv. Gemeente 10 en 6 uur de heer L. van Herk te Gouderak. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 10 uur Cand. P. Alblas te Utrecht. In alle diénsten Zendingscollecte. Oud Geref. Gemeente 9.30, 2 en 6 uur dhr. Slager. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 9.30 uur de heer J. W. Slager ST. MAARTENSDIJK Ned. Herv. Gemeente 9.30 en 2 uur ds. J. van der Haar. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 9.30 uur ds. J. van der Haar. In alle diensten Zendingscollecte. Rehoboth 6.30 uur ds. P. Kloosterman te Kloetinge. Oud Ger. Gem. 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 9.30 uur leesdienst. Oud Geref. Ke rk 9.30, 2 en 6 uur leesdienst. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 9.30 uur leesdienst. SCHERPENISSE Ned. Herv. Gemeente 9.30 en 2.30 uur Cand. P. Alblas te Utrecht. Maandag 18 mei, 2e Pinksterdag 9.30 uur Eerw. Heer L. v. Herk uit Gouderak. In alle diensten Zendingscollecte. KAMPEERARTIKELEN SPORTKLEDING Fortuinstraat 4-6 B. op Zoom THOLEN In de Ger. Gem. wordt hedenavond naast doopsbediening en bevestiging van een diaken het feit herdacht, dat dhr. A. v. d. Weele deze gemeente gedurende 30 jaar als diaken en scriba heeft gediend. POORTVLIET In de Ned. Herv. kerk alhier werd na stemming tot ouderling gekozen de heer C. M. Geuze, die zijn benoeming aan vaardde. Als diaken werd gekozen de heer A. van Burgh, die hiervoor bedankte. Voor het ambt van diaken kunnen door de ge meente kandidaten worden gesteld tot 23 mei a.s. CONCOURS H1PPIQUE 2e PINKSTERDAG TE BERGEN OP ZOOM 2e Pinksterdag zal traditie getrouw te Bergen op Zoom wederom het groot Natio naal concours hippique worden gehouden op het terrein „Kijk in de Pot". Sinds de oprichting van de vereniging in 1903 heeft dit jaarlijks hippisch feest immer plaats gehad op het terrein gedeelte nabij de kogelvangers. De laatste jaren echter maakt men gebruik van een ander gedeelte van dit grote terrein n.l. de renbaan. De renbaan met zijn prachtige grasmat en het verhoogde gedeelte van de le rang, biedt een unieke plaats voor het houden van een concours hippique. Wij kennen in ons land weinig terreinen alwaar een con cours hippique op zo'n spectaculaire wijze wordt georganiseerd als op 2e Pinksterdag te Bergen op Zoom en tegen zulke, in ver houding met andere concoursen in ons land, lage entreeprijzen. is onze normale voorraad Wij hebben ze voor elk figuur en voor elke beurs Bosstraat Bergen op Zoom De gehele opzet te Bergen op Zoom wordt, en dit blijkt reeds vele jaren, zowel door publiek als door de deelnemers, zeer op prijs gesteld. Uit de inschrijvingen van dit jaar, die ruim 2 maal zo groot zijn als de inschrijvingen bij de beide andere con coursen hippique die ook op 2e Pinksterdag elders in ons land plaats hebben te samen, blijkt wederom dat de beste springruiters van ons land weer Bergen op Zoom hebben uitgekozen om uit te komen. Dit is wel de grootste beloning voor het bestuur van Bergen op Zoom, dat er in de loop der jaren alles op alles heeft gezet om op 2e Pinksterdag een hippisch feest te organiseren dat klinkt als een klok. Er wordt dien dag begonnen om 10.30 uur met 'n licht springconcours en dressuur voor de jeugd en men hoopt de dag te besluiten om 18.00 uur met de bekende jachtrit. Tus sen de middag is er een uur pauze; het middagprogramma begint om 13.30 uur. VERGOEDING VAN ZOUTSCHADE In de Staatscourant van heden zijn twee regelingen gepubliceerd voor de vergoeding van zoutschade aan huizen en andere ge bouwen, welke het gevolg is van inundatties in 1944 en 1945 of van de watersnood in NATIONALE TREKPAARDENTENTOONSTELLING Op dinsdag 15 en woensdag 16 septem ber a.s. wordt dit jaar de Nationale trek paardententoonstelling gehouden. Deze manifestatie zal, traditiegetrouw, wederom plaats vinden te 's-Hertogenbosch. Naast het bekende keuringsprogramma en verschillende bijzondere attracties, zal tij dens deze dagen, voor het éérst, een ten toonstelling en demonstratie van moderne paardenwerktuigen georganiseerd worden. Hiervoor werd reeds medewerking toege zegd door de Alg. Technische Commissie van het Landbouwschap en het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie te Wageningen. EMELTENBESTRIJDING Het is voldoende bekend dat emelten in het voorjaar grote schade kunnen veroor zaken aan het jonge gras. Zodra de nacht- temperatuur gaat stijgen, beginnen deze in- sekten hun vernietigend werk. Het is van groot belang wanneer de schade wordt waargenomen, onmiddellijk met de bestrijding te beginnen. Uit voortgezette proefnemingen is ge bleken, dat, wil men inderdaad een su perieure bestrijding van emelten bereiken, uitgegaan moet worden van een vloeibaar middel op basis van lindaan. De uitstekende werking van het vloei bare lindaan-middel, in de handel als hexa- melt-L, boven de poedervormige preparaten is verklaarbaar omdat de emelten het lokaas, waarin zich de wel fijne, doch altijd harde poederdeeltjes bevinden, niet zo goed op nemen. Bovendien wordt het lokaas beter ver giftigd. Een voordeel is ook, dat het lokaas bereid met vloeibaar middel, langer werk zaam blijft. Ter bereiding van het lokaas worden 25 kg zemelen bevochtigd met 10 liter water waarin tevoren 600 cc hexamelt-L geëmul geerd is. Men verkrijgt dan een mulle, zeer goed uitstrooibare massa, voldoende voor de behandeling van 1 ha. Toepassing van dit lokaas kan zowel op bouwland als weiland geschieden. Het grote voordeel van het product is ook dat het weinig giftig is voor mensen en warmbloedige dieren. Jaarverslag Rijksveeteelt en Zuivelvoorlichtingsdienst Zeeland Van het cijfermateriaal, dat we in het voornoemde jaarverslag 1958 tegenkwamen, willen we hier en daar, voor onze streek van belang, wel graag iets uitlichten ter oriëntering van onze in deze materie belang stellende lezers. De varkensstapel liep in Zeeland in vergelijking met 1957 terug met 12%. In ons eiland werd door 74 veehou ders deelgenomen aan de voorlichting op het gebied van de veevoeding (voederkernen) met 1208 stuks grootvee. Secretaris op het eiland hiervoor is de heer M. A. de Hond te Tholen. In december 1958 was er op Tholen en St. Filipsland 6443 stuks rund vee en 2721 stuks mest- en weidevee op in totaal 476 bedrijven. De verhouding melkvee tot rundvee ligt in Zeeland ongeveer als 1 3/. Op Tholen en St. Filipsland waren er per bedrijf gemiddeld 13,5 stuks rundvee, tegen 12.7 in 1957. Hiervan in 1958 3.8 stuks melkvee, in 1957 was dit 3.9. Uitvoe rig wordt in het rapport verder stilgestaan bij de melkproduktiecontrole, waarvan in onze streek 25 van het totaal wordt ge controleerd. De K.I. vereniging Tholen en St. Filipsland telt nu 236 leden. Bij de de cember telling 1958 werden in ons district in totaal 1380 biggen en varkens genoteerd op 548 bedrijven. Ër waren toen 711 paar den op 349 bedrijven, 1520 schapen op 47 bedrijven. Verder staan er in dit uitgebreid verslag nog bijzonderheden over de keurin gen van het vee en de voorlichting via ten toonstellingen, lezingen, onderwijs, en zo meer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1959 | | pagina 2